BINNENLAND LEIDSCH DMfêtlD - Tweede i!ad Donderdag 27 Februari 1941 Opbrengsten van de Winterhulp actie nog onvoldoende Jhr. mr. J. Brandeler J. E. v. d. overleden De textiel-distributie Teel! van door voedingsgewassen particulieren Verbond van Nederlandsche journalisten Goede Nederlandsche tabak AGENDA Winterhulp Nederland REEDS 3 MILLIOEN IS THANS VERDEELD Weer staat een collecte ten behoeve van Winterhulp Nederland voor de deur en verband daarmede heeft een versaggever van het ANP zich opnieuw tot een der naaste medewerkers van den directeur-ge neraal gewend, ten einde nog eenige nadere bijzonderheden over dit mooie sociale werk te verkrijgen. Nu zoo langzamenrhand het voorjaar na dert, is als vanzelfsprekend de vraag gere zen, welke taak in de nabije toekomst voor Winterhulp Nederland is weggelegd. In dit verband kan worden medegedeeld, dat het de bedoeling van de leiding is van 15 Mei tot ongeveer October de werkzaam heden naar buiten te staken, zoodat we thans voor de laatste werkperiode staan.. Dit beteekent natuurlijk niet, dat in de komende zomermaanden het werk van win terhulp geheel zal stilliggen. Integendeel; de verdere opbouw van die organisatie zal krachtig worden voortgezet, de band met de vele medewerkers moet nog verstevigd wor den, het contact met tal van personen en instellingen moet behouden blijven, de pro paganda mag niet verslappen, opdat ook in de zomermaanden de giften rijkelijk zullen blijven vloeien. Alleen de openbare collectes zullen tijde lijk worden stopgezet. Er resten ons dus nog 4 collectes en wel voor het geheele land morgen en Zaterdag een huis- en straatcollecte, van 17 tot 22 Maart een huis-lijsten- collecte, van 15 tot 19 April eveneens een huis-lijsten-collecte en ten slotte op 2 en 3 Mei een huis- en straatcollecte. Alleen voor Amsterdam zijn de termij nen voor de lijstencollectes ruimer ge nomen in verband met de uitgestrekt heid der stad en mede met het oog op het aantal beschikbare collectanten. Van de reeds verdeelde 3 millioen gulden konden ongeveer 1 millioen persoonsuitkee- ringen worden gedaan, waarbij een deel der ondersteunden slechts eenmaal een uitkee- ring ontving en een ander gedeelte en kele malen. Zonder dat de juiste gegevens nog beschikbaar zijn, kan gevoegelijk wor den aangenomen, dat van de ongeveer 700.000 gezinsaanvragen slechts aan 200 a 250.000 kon worden voldaan, waarbij nog komt, dat ook de ui/tkeering zelve niet tot de gewenschte hoogte kon worden opge voerd, terwijl eveneens andere noodzake lijke voorzieningen als kindervoeding, zorg voor schoeisel, kleeding en dekking, niet konden worden verwezenlijkt. Uit het voor gaande blijkt wel duidelijk, dat, ook wan neer de opbrengst van de nog komende col lectes gelijk is aan de tot dusver ingezamel de gelden, Winterhulp Nederland slechts voor een gering gedeelte haar taak heeft kunnen volbrengen. Tot dusver hebben de Nederlanders bij lange na niet in voldoende mate geschon ken en helaas moet worden geconstateerd, dat vele Nederlanders zich nog geen vol doende offer hebben getroost voor hun be> hoeftige landgenooten. De directeur-generaal van Winterhulp Nederland heeft keer op keer van zijn be doeling getuigd, dat hij met de bestaande liefdadige instellingen wilde samenwerken ten behoeve van het noodlijdende deel van ons volk. Vele dezer instellingen hebben ge lukkig met practlsch bewijs geleverd, ook harerzijds te willen samenwerken, maar en kele zeer belangrijke corporaties hebben dit geweigerd. Ook z(jn er helaas autoriteiten, waarvan het moeilijk is vast te stellen, of hun medewerking van harte is of ook lijde lijk. Voorts worden allerlei ondergrondsche acties gevoerd als het aanplakken of 's nachts rondbezorgen van anonieme vlug schriften met beleedigenden inhoud voor de leiders van Winterhulp Nederland en met valsche voorstellingen omtrent haar werk zaamheden. Aan de muur geplakte affiches, welke ten doel hebben het publiek een col lecte aan te kondigen, waarvan de opbrengst blijkens de practijk geheel ten goede komt aan onze arme landgenooten, worden afge rukt of besmeurd. Een misdaad tegenover die araien! Zoo zijn er vele feiten bekend, waarbij helaas te veel Nederlanders een afkeer too- nen, welke niet op haar plaats is. Wie de nooden werkelijk kent, kan slechts met wrevel die duizenden aanschouwen, die weigeren hun offer te brengen. In de komende laatste helft van de actie voor Winterhulp Nederland dient het Ne- derlandsche volk te bewijzen, öf dat het in nerlijk sterk is en karakter bezit, öf dat het een ongedisciplineerd en tegen zijn eigen belangen opstandig volk is. Nederlanders, bewijst daarom in deze maanden Uw historische grootheid, verheft U boven de omstandigheden en volbrengt een daad, welke bij honderdduizenden on zer slechts vreugde zal veroorzaken. Te Velp is geheel onverwacht overleden jhr. mr, J. J. E. v .d. Brandeler, gedelegeerd commissaris bij de Algemeene Kunstzijde Unie. De heer Van de Brandeler werd 5 Maart 1888 te Sassenheim geboren. Hij studeerde in Leiden rechten en vestigde zich na zijn promotie ais advocaat te Zwolle. In 1923 kwam hij naar Arnhem waar hij als secre taris van de directie van de A.K.U. toen nog E.N.K.KA. in functie trad. Eenigen tijd later werd hij opgenomen in het college van adjunct-directeuren. In 1929 bij een reorganisatie trad hij af als adjunct-directeur en werd secretaris van den raad van commissarissen. In 1933 verwisselde hij deze functie met die van gedelegeerd, commissaris en speciaal als zoodanig kon hij in de moeilijke jaren, die volgden, zijn reeds zoo vruchtdragend werk voortzetten, zoo zegt het „Hbld.": Daarnaast was de heer Van de Brandeler nog commissaris in verschillende dochter maatschappijen van het A.K,U.-concem, terwijl hij tevens lid was van den raad van Arbeid te Arnhem en voorzitter van het schoolbestuur van de Arnhemsche school vereniging. Opk voor deze vereeniging is zijn heengaan een gevoelig verlies. Het meest wordt zijn verscheiden gevoeld door het A.K.U.-concern, waaraan hij bijna achttien jaar zijn beste krachten heeft ge geven. Jhr. v. d. Brandeler was rechtsrid- der in de Johanniter Oorde. Hij was voorts onderscheiden met de orde van den Neder- landschen Leeuw. De begrafenis heeft plaats Zaterdag 1 Maart om halfdrie op de begraafplaats te Rosendaal bij Velp. EN DE PUNTENWAARDEERING. PYAMA'S. In de per 1 Februari vastgestelde nieuwe lijst voor de puntenwaardeering van textiel- goederen, werd achter „Pyama" (tricot of gebreid), voor mannen en vrouwen geen puntenaantal genoemd. In verband daar mee weet het Textielvakblad De Manufac- turenhandel thans mede te deelen, dat de waardeering resp. luidt: voor mannen 30.24.30 en 20.18.20 voor vrouwen, in de volg orde: wolhoudend, kunst- en natuurzijde en andere grondstoffen. Voorts wordt er in genoemd blad op ge wezen, dat in de lijst van puntenwaardee- ringen herhaaldelijk wordt gesproken over artikelen die langer of korter zijn dan 90 cm., hetgeen bijvoorbeeld het geval is met dameshemden. Indien het desbetreffende artikel juist 90 cm. lang is, moet het als langer dan 90 cm. worden gewaardeerd. In tal van gemeenten openbaart zich het streven om ter uitbreiding van onze voed selvoorziening braakliggende gronden en/of terreinen, welke door de tijdsomstandig heden niet voor hun oorspronkelijke be stemming in gebruik kunnen worden geno men, geschikt te maken voor het telen van voedingsgewassen. De meest voorko mende methode is, da£ deze terreinen, al dan niet teeltklaar gemaakt, door de ge meentebesturen aan particulieren of aan vereenigingen van volkstuinders worden uitgegeven. Teneinde echter met deze teelten een re sultaat te bereiken, dat in overeenstem ming is met de voor de inrichting van deze volkstuinen gemaakte kasten en de daar aan door de bewerkers bestede zorgen en arbeid, is het van groot belang, dat bij de keuze der te telen gewassen in bijzondere mate wordt gelet op de beteekenis, welke die gewass_en voor de voedselvoorziening zullen hebben, ook is de vraag van gewicht, welke grond- en hulpstoffen bij die teelten zullen moeten worden gebruikt, aangezien die stoffen in het algemeen schaarsch zijn en dus zoo rendabel mogelijk moeten wor den gemaakt. De teelt van bruine boonen en late aardappelen beantwoordt aan de eischen veel beter dan de groenteteelt. Bruine boonen en aardappelen zijn voed zame producten, die gedurende langen tijd kunnen worden bewaard en dus bij uitstek als'winterprovisie geschikt zijn. Het telen van deze producten is vrij eenvoudig, zulks in tegenstelling met het kweeken van groente, waarbij zekere vakkennis onont beerlijk is om mislukkingen en teleurstel lingen te voorkomén. Men behoeft er (an ders dan bij de groente) in het algemeen geen kunstmest voor te gebruiken. Boven dien worden groenten gedurende het groot ste deel van het jaar in voldoende hoeveel heden door den beroepstuinbouw beschik baar gesteld. GESLAAGDE PROEFNEMINGEN. Blijkens een bespreking, welke ln een vergadering van tabakstelers in het Land van Maas en Waal zijn gehouden, aldus het Vad., is het mogelijk, dat eerlang in- landsche tabak van goede kwaliteit in den handel zal worden gebracht. Reeds sedert jaren zijn proefnemingen op dit gebied ge daan en die wijzen alle in deze richting, mits wordt afgestapt van de oude me thode van verbouwen. DE WIERINGERMEER 1 JULI A.S. GEMEENTE. Men meldt uit Alkmaar aan het „Vad.": In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de bestuurscommissie van de Wie- ringermeer. heeft de voorzitter medege deeld, dat het departement van Binnen- landsche Zaken een verordening in voor bereiding heeft regelende de instelling van een gemeente Wieringermeer met ingang van 1 Juli a.s. OVERHEMD PUZZLES. In de puntenwaardeering wordt o.m. ge sproken van overhemden met 1 losse of vaste boord. Dit houdt, zoo zegt genoemd blad, niet in, dat nu voor de manchetten extra punten mogen worden berekend, aan gezien deze feitelijk bij het overhemd be- hooren. Iets anders is het geval, wanneer een tweede paar manchetten, dan wel een tweede boord wordt bijgeleverd; hiervoor moeten wel extra punten worden afgeknipt. TWEED- EN FLAUSCHMANTELS. Bij mantels geldt, wanneer het z <g. „door- dragers" geldt, thans de volgende punten waardeering: voor vrouwen 50.45.45; voor meisjes 37.18.23. Aangezien bij demi-saisons voor mannen en jongens de artikelen Tweed, flausch e.d. afzonderlijk in de lijst van puntenwaardee- ringen zijn opgenomen, kunnen in overeen stemming daarmee de tweed- en flausch- mantels voor vrouwen op 50.45.45 en voor meisjes op 37.18.23 punten worden gewaar deerd. De volgorde der cijfers is resp. voor wol- houdende, zijden en kunstzijden, en stoffen vervaardigd uit andere vezels. VRIJ VAN TEXTIELPUNTEN. Onder de lijst van vrijgestelde artikelen kunnen worden gerangschikt: celluloid en papieren boorden; jute aan het stuk; voor- geteekende kleeden, mits het borduursel het heele oppervlak beslaat (dus bijv. geen ont- bijtlakens waarvan uitsluitend de hoeken geborduurd zijn); geprepareerde poetsdoe ken; box-matrassen; wollen babymutsen; smyrnawol in handwerkopmaak (is dit niet het geval, dan waardeeren als tapijtwol). AFREMMING VAN ZWARE MOTORRIJTUIGEN. In verband met het feit, dat vele motor rijtuigen, speciaal van het type „trekker en oplegger" alsmede vele aanhangwagens worden afgeremd door middel van een „servo"-rem-iiirichting, welke door middel van lucht in onderdruk werkt, verzoekt de ingenieur, belast met de inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens het vol gende te melden: „Het is gebleken, dat indien een motor rijtuig wordt gewijzigd, generatorgas wordt toegevoerd, de servo-rem als bovenbedoeld in vele gevallen niet meer krachtig werkt, althans geen voldoende overwaarde blijkt te bezitten om b.v. in druk verkeer eenige malen vlak na elkaar krachtig te werken, hetgeen uit den aard der zaak groote ge varen kan opleveren, vooral bij het rijden in drukke verkeers-centra. Indien dit euvel zich bij een bepaald mo torrijtuig (al dan niet in combinatie met een oplegger of een aanhangwagen) voor doet, zal "een z.g. vacuumpomp moeten wor den gemonteerd teneinde te allen tijde ver zekerd te zijn van den noodigen onderdruk in de vacuum-ketel en daardoor ook van een juiste en krachtige beremming. Voor de remeischen wordt verwezen naar art. 14 van het motor- en rijwielreglement alsmede naar art. 38 van de motor- en rij wielbeschikking." VORMING DER OPENBARE MEENING DOOR DE PERS. Voor het Verbond van Nederlandsche Journalisten heeft gistermiddag in „Pul- chri Studio" te Den Haag dr. Karl Kurth (docent in de dagblad/wetenschap te Ber lijn en algemeen secretaris van het Duit- sche Perswetenschappelijke Verbond) een rede gehouden over: „Die öffentllohe Mei- nungslbildfung diuroh die Presse". Als gasten waren aanwezig ojsl. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten, de heer N. Oosterbaan, directeur van het perswezen bij hetdepartement, en- de Auslan'dsreferent, de heer Von Petter, van het rij kscommissariaat De algemeen^-voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megohelen, leidde, na woorden van welkom, den spreker in. Dr. Kurth gaf een kort overzicht van de ontwikkeling der dagbladpers in Duitsch- land en merkte op, dat in den tijd, toen men daar nog zestig politieke partijen 'kende, van de vorming eener openbare meening geen sprake kon zijn. Eerst om streeks 1920 is in Duitschland de invloed van de pers op de openbare meeningsvor- ming tot erkenning gebracht. De beteeke nis van de pers in het moderne leven heeft geleid tot het ontstaan van een zelfstan dige wetenschap voor het dagbladwezen. Spreker schetste de psychologische gevol gen, welke een belangrijk bericht kan hebben, en de gevaren, welke een valsch bericht kan veroorzaken. De lezer der cou rant vormt zich niet sleohts een meening over den inhoud der berichten, doch hij laat zich in zijn geheele houding daardoor beïnvloeden, vooral ook ten opzichte van het tijdsgebeuren. Men kan het bericht als de kern van de krant beschouwen. Hoewel het bericht als zoodanig geen meening is. zal het in vele gevallen een meening doen vormen of tot ontwikkeling brengen. De pers kan een sterke opvoedende kracht op de gemeenschap uitoefenen. Deze om standigheid verplicht haar tot een groot verantwoordelijkheidsbesef en daarvan moeten in de eerste plaats de journalisten zich bewust zijn, die de gebeurtenissen van den dag den lezer duidelijk moeten maken en daarbij in het bijzonder waakzaam die nen te zijn voor alles wat de gemeenschap zou kunnen schaden. Daarom behooren de journalisten op te treden als dienaren van het gansohe volk. De journalist moet als het ware de arts zijn voor het geestelijke lichaam van den lezer, zulks niet alleen bij de berichtgeving, doch vooral ook bij het beschouwend artikel. De verantwoordelijke redacteur dient bij alles, wat in de redactioneele kolommen van zijn krant wordt gepubliceerd, te letten op de mogelijke gevolgen, welke die publi catie kan hCbben. Van lederen journalist moet worden verlangd dat hij logisch denkt bij ai hetgeen hij in de krant gaat mede- deelen. In den liberalen tijd waren vele verantwoordelijke redacteuren zich niet voldoende bewust van Uien plicht jegens de gemeenschap. De meening van een krant met een zeer uitgebreid aantal lezers kon toen volstrekt niet altijd als openbare mee ning gelden, integendeel, maar al te vaak kon men dergelijke bladen beschouwen als hetze-veroorzakende organen. De pers moet als doel de waarheid en daarmede de gemeenschap voör oogen houden. Doet zij dat niet. dan draagt zij de kiem der verwording bij zich. In Duitschland is de journalist op dat gemeenschapsdoel geheel ingesteld door de gedachte, welke Adolf Hit-Ier in eersten aanleg tot bezieling heeft gebracht en se dert dien zijn de oplagen der couranten geweldig toegenomen. Van den journalist wordt meer gevor derd dan van den gemiddelden staatsbuv- cer. omdat de journalist voor de °remeen- schap een groote verantwoord °lii khe i moet weten te dragen. Na de rede van, dor. Kurth vertolkte de heer Van Megchelen de erkentelijkheid van de vele aanwezigen voor diens belangwek kende voordracht. HERKEURING VAN OUDE FILMS.. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt het volgende mede: Met ingang van 1 Mei a.s. zullen alle keuringskaarten van films, gedateerd voor 1 Januari 1937, ongeldig worden verklaard. Films, welke voor of op 31 December 1936 door de filmkeuring zijn toegelaten en thans nog voor vertooning in aanmerking komen, moeten voor 30 April a-s. opnieuw ter keiiring worden aangeboden en kunnen slechts vertoond worden, indien zij voorzien zijn van een nieuwe keuringskaart. Deze maatregel is genomen ter verge makkelijking van de controle op de uitvoe ring van het besluit van 19 Juli 1940. waar bij bepaald werd: In het bezette Nederlandsche gebied mo gen films slechts vertoond worden, die: 1. In het bezette Nederlandsche gebied zijn vervaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedgekeurd, 2. In het groot-Duitsche rijk met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Mo ra vië zijn vervaardigd en na 31 December 1936 door de censuur zijn goedgekeurd. 3. In het-gebied van het groot-Duitsche rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. Bij aanbieding van films voor herkeuring moet het bewijs worden overgelegd, dat de betreffende films onder bovenvermelde groepen vallen. Deze bepaling geldt ook voor niet-aan- geslotenen bij den Nederlandschen Bio scoopbond, die films in het openhaar doen vertoon en. ENQUETE PAPIERWOL. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en* scheepvaart heeft bepaald, dat een ieder, die uit pa pierwol vervaardigt of doét vervaardigen, alsmede een ieder, die een- machine of in stallatie bestemd tot of geschikt voor de vervaardiging van papierwol bezit, te zij ner beschikking of voorhanden heeft, ver plicht is overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking, hiervan opgave te doen aan den directeur van het rijksbureau voor oude materialen (en afvalstoffen, Paleis- straat 7, te 's-Gravenhage. Indien degene, die tot het doen van op gave als hierboven bedoeld, verplicht is, een naamlooze vennootschap, een stichting, een coöperatieve of andere rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging is, rust de in dat artikel omschreven verplichting op de bestuurders. Aan deze verplichting moet worden vol daan door indiening van een naar waar heid volledig en zonder voorbehoud inge vuld, gedagteekend en onderteekend for mulier. De formulieren worden op aanvrage gra tis verstrekt door het genoemde rijksbu reau en moeten uiterlijk binnen 6 dagen na den dag van inwerkingtreding van deze beschikking aldaar worden aangevraagd. De indiening der formulieren moet ge schieden binnen 3 dagen na den dag, waar op deze van het rijksbureau werden ont vangen. Deze beschikking is gisteren in werking getreden. DE AARDAPPELHANDEL. De stichting ter behartiging der belangen van den handel in aardappelen, groenten en fruit heeft in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht een drukbezochte vergadering ge houden voor leden en genoodigden, die door de maatregelen van „centraal belang" en de V.B.N.A. een gedeelte van hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen. De voorzitter, de heer A. G. van Aken, gaf een duidelijke uiteenzetting van de moeilijkheden en stelde voor om met hen, die in de jaren 1937, 1938 en 1939 in het land viaN commissionnair, landkoopman, vrachtrijder of beurtschipper gekocht heb ben, een afd. „aafdappelhandel" op te richten. Dit voorstel werd aangenomen en bijna alle aanwezigen gaven zich op als lid van de nieuwe afdeeling. De voorzitter wekte allen op, leden te-werven onder hun gedu peerde bedrijfsgenooten en sloot hierna de bijeenkomst. HEDEN. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr. de heer F. Luytjes. 7% uur nam. Vrijdag Stationsweg 12: Alg. Aandeelhoudersvergade ring N.V. Leidsche Duinwatermij, 11% u. voorm. Amsterdam (Industria): Obligatiehouders- vergadering N.V. Lemvog, 2% uur nam. Zaterdag. Openbare vergadering N.SDAP, Stadszaal: 1 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: LK.V. Schildei Kees Verwey (tot 16 Maart) 14 uur. irij en ten toonstelling 104, 's Zondags BIOSCOPEN. t 18 Jaar; •-14 jaar; 9 alle leeftijden. Luxor-theater: „Belami" t Dagelijks aam. 2 en 8 uur. '8 Zondags 2—7 uur doorl voorstelling. Lido-theater: „De hemel op aarde" Dagelijks 7% uui aam.; 8 Zondags te 2, 4,30 en 7% u Woensd en Zaterd matinêe 2.30 u. Trianon-theater: „Jud Süss" t. Dagelijks 2 en 8 u. *s Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling Casino-Theater: „Alles voor de firma" 5 Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2 4% en 8 uur. Rex-theater: ,.De keizer van Californië" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur (Zondags gesloten) „Inspecteur van Eyck in de val". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Februari 20 uur tot Zaterdag 1 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuid-Apotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek Wilhelminapark 8, telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.: 0 gr. C. (32 gr. FA. Gironummer T»n de W. H.N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 77. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelob in veler leven. DE NEDERLANDSCHE TEXTIEL INDUSTRIE OP DE JAARBEURS. In Utrecht heerscht in het jaarbeursge bouw een geweldige bedrijvigheid, in ver band met de a-s. voorjaarsbeurs, die op 11 Maart haar poorten voor het Nederland sche bedrijfsleven opent. Een van de voornaamste attracties zal ongetwijfeld zijn de groote demonstratie van de Nederlandsche textiel-nij verheid, die de geheele vierde verdieping van het derde jaarbeursgebouw beslaat. Het wordt een unieke gelegenheid voor de vele duizenden in den lande, die in de textiel-branche werkzaam zijn, om een overzicht te krijgen van de belangrijke prestaties van hun industrie in deze moei lijke tijden. Nagenoeg honderd der voornaamste in dustrieën zullen haar collecties vertoonen in een smaakvol geheel. DE TEELTUITBREIDING VOOR DEN TUINBOUW. Kans blijkt benut te worden. De kans, die momenteel aan den Neder landschen tuinbouw wordt geboden voor een niet belangrijke uitbreiding van den teelt, blijkt wel ten volle te worden benut, en met graagte te worden aanvaard. Dezer dagen moest n.l. het contract-for mulier bij de veilingen worden ingediend door de tuinders, die van de geboden ge legenheid, om ten dienste van de Duitsche Conservenfabrieken te telen, gebruik wil den maken. Hiervan blijkt, nu een ruim gebruik gemaakt te worden, want er zijn nu reeds vele aanvragen ingediend. Het Westland heeft met zijn intensieve cultuur in het algemeen niet veel grond meer be schikbaar, maar toch blijkt hetgeen nog niet is benut door de teeltbeperking, nu ook in bedrijf te komen. Dit is mogelijk ge worden door de bepaling: dat verschillende kweekers zich kunnen verbinden om ge zamenlijk de tien Are welke voor van een contract als minimum is gesteld te betelen met de voorgeschreven produc ten. Er zullen echter wel verschillende an dere streken in ons land zijn, rond Baren- drecht b.v,, waar nog meer van de geboden VOOR VRIJDAG 28 FEBRUARL Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Pro gramma. AVRO 7.30 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 755 Grammuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsber. ANP. 8.45 Grammuziek 10.00 Morgen wijding 10.15 Grammuziek 10.25 Voor de vrouw 10.30 Ensemble Jack der Kinderen 11.00 Declamatie 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en grammuziek 12.30 Almanak 12.33 Grammuziek 12.45 Nieuws, en econo mische beriohten ANP 1.00 Amabile-sextet, soliste en grammuziek 2.00 Cyclus „Schil ders van het Hollandsche landschap" 220 Omroeporkest, solist en grammuziek 4.00 Reportage 4.15 Disco-variété 5.15 Nieuws-, economische en beursber.' ANP. 5.30 AVRO- Amusementsorkest, solist en grammuziek 6.45 Act-ueele reportage of grammuziek 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Orgelspel (7.307.45 Berichten, Engelsch) 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Grammuziek 8.30 Berichten (Engelsoh) 8.45 Omroeporkest en solist 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsber. ANP., sluiting. Hilversum n, (Alleen voor radiocentrales met lijnverbinding) NCRV. 750 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Grammuziek 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Ge wijde muziek (gr.pl.) 8.20 Ochtendgym nastiek 8.30 Nieuwsber. ANP. 8.45 Cello en piano 9.20 Grammuziek 10.15 Orgel concert (opn.) 10.30 Morgendienst 11°° Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 Gees telijke liederen (opn.) 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 Orgelspel 1.45 Grammuziek 2.10 Revida-sextet 3.w Vrouwenhalfuurtje 3.20 Grammuziek 3.30 Bijbellezing 4.00 Christelijke liederen (gr.- 1 pl.) 4.15 Voor de kinderen 4.45 Gram muziek 5.00 VPRO: Gesprekken met luis teraars 5.15 Nieuws-, economische en beurs ber. ANP. 5.30 Nederlandsch orkest ,,'s-Gra- venhage" (6.00—6.05 Beriohten) 6.45 Actueele reportage of gram.muziek 7.007.15 Econo mische vragen van den dag ANP., sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 28 Februari, lste Programma: 7.30—22.00 AVRO 22.00 —24.00 Duitsch. Programma. 2de Programma; 750—17.00 NCRV 17.00- 17.16 VPRO 17.15—19.15 NCRV 19.15- 23.00 NCRV (Programma uitsluitend voor Ra dio Centrales) 22.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 3de en 4de Programma: Van 8.0024.00 Duitsch Programma te benutten, gebruik zal worden gemaakt. der ge|chieden In totaal zal in ons land 2500 H.A. voor gemeld doel extra beteeld mogen worden indien de aangeboden oppervlakte groo- ter is. zal toewijzing pl&ats vinden. .9Y -J *"il 1 £en5 bestaat dan nog een mogelükheia afsluiten voor verruiming in de cultuur, door de teei^ van witte kool, voor de teelt waarvan bui ten de teeltvergunning een bijzondere ver gunning verleend kan worden. Deze tee*- vindt evenwel niet op contract plaats nj® garantie van een behoorlijken prijs, doc^ eiegenheid om het geheele bedrijf dit jaaiilgg t j j rislco van den a hpnut.fon crAhrnilr 7.nl wnrHfn o-pmaa.kt, 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6