[EIDSCH DAGBLAD - Eerste BSad Donderdag 27 Februari 1941 Gunstige inzamelingen voor Winterhulp Nederland Buitenland Cripps naar Instanboel BUROERLITKE STAND VAN LEIDEN Italiaansch W eermachtsbericht Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken Duitsch Weermachtsbericht SPORT Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT MA1KT ^-r. Jpffe. BCRICUTEN^^ bijna f. 593.000.— in februari. De voorloopige uitkomst van de straat- en huiscollecten in de maand Februari wijst een totaalopbrengst aan van f. 592.979.96. Dit beteekent een aanmerkelijke verbete ring ten opzichte van de collecte in Januari en zelfs ten aanzien van de December-col- lecte. In December 1940 bracht de huis- en straatcollecte f. 481.952.40 op. Men mag dus vel aannemen, dat het sociale doel van Winterhulp Nederland steeds in breedere kringen van het Nederlandsche volk ingang begint të vinden. Vermelding verdient nog, dat de naast genoemde collectes ontvangen regelmatige giften voor' Winterhulp Neder land niet in bovengemelde bedragen zijn inbegrepen. gep. majoor n. a. bouman overleden Heden is te 's-Gravenhage in 87-jarigen leeftijd overleden de gep. majoor tit. N. A. Bouman, oud-directeur van de voormalige Koninklijke Militaire Kapel. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal Zaterdag a.s. om 1\30 uur op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag geschieden, na den plechtigen uitvaartdienst in de Boschkantkerk om 10 uur. De heer Bouman is 18 Januari 1854 te Delft geboren. Geruimen tijd was hij als solo-fluitist en violist verbonden aan het Utrechtsoh Stedelijk Orkest. Daarna trad hij in militairen dienst en werd hij kapel meester bij het derde regiment infanterie te Bergen op Zoom.-In 1897 werd hij over geplaatst naar hét regiment grenadiers en agers en wérd toen tevens directeur van de Coninklijke Militaire Kapel. Hier heeft de heer Bouman zijn- talent als muzikaal lei der en als componist eerst ten volle kun nen ontplooien. In 1915 volgde zijn benoe ming tot kapitein en in 1930 tot majoor- titulair. In 1920 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen. Hij werd als directeur van de Kon. Mil. Kapel opge volgd door den heer c. l. Walther-Boer. De overledene, die vele marschen en con certstukken heeft gecomponeerd, was rid der in de orde van Oranje-Nassau en rid der in de huisorde van Oranje, terwijl hem eveneens talrijke buitenlandsche onder scheidingen ten deel zijn gevallen. De Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps, is vanochtend met een speciaal vliegtuig naarIstanboel vertrok ken. In zijn gezelschap bevinden zich de ambassadesecretaris Russel en de Britsche luchtvaartattaché te Moskou, Hullawell. Men neemt aan, dat sir Stafford Cripps te Istanboel den «'ngelschen minister van bui tenlandsche zaken Eden en den chef van den generale staf Dill zal ontmoeten. (D.N.B.) INLICHTINGENBUREAU DER AMERIKAANSCHE REGEERING. De crediet-commissie van het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden heeft góed keuring gehecht aan het uittrekken van 1.5 millioen dollar voor het inlichtingen bureau der regeering, het „office of go- verments reports". De directeur van het bureau, Lowell Mellett, heeft verklaard dat in geval van een oorlog van den kant der regeering alleen de gebruikelijke militaire censuur, maar geen censuur óp de radio en de pers in het. voornemen ligt. Een andere zaak echter is de censuur, die tie redacties der Amerikaansche dagbladen zich zelf zouden opleggen in het landsbelang. De vraag of het 'bureau propagandistische doeleinden moet nastreven* óf; een. politiek Instrument vormt van de regeering, beant woordde Mellett met een ontkenning, hij noemde het bureau een „clearinghouse" voor regeeringsinformaties. Het bureau werd tot dusver gefinancierd met subsidie gelden als bestanddeel van het Witte Huis (D.N.B.) NIEUWE AMERIKAANSCHE VLOOTBASIS. Schout-bij-Nacht Morrell heeft in de ftnancieele commissie van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden medege deeld, dat de Amerikaansche marine voor nemens is, op het eiland Vieques voor de Oostelijke punt van Portorico een vloot- basis in te richten. Hot betreft hier een object van 100 millioen dollar. Met de werk zaamheden zal worden begonnen, zoodra de noodige gelden gevoteerd zijn. (D.N.B.) ONDERWIJS IN TSJECHIË. Een verordening van het Tsjechische mi nisterie van onderwijs geeft de voorloopige richtlijnen voor de Tsjechische volks- en burgerscholen. Het onderwijs voor de op leiding der jeugdige personen vindt volgens deze verordening plaats op deze scholen eigens nationale en cultureele eigen aard Jan het Tsjechische volk en den Christe- hjken geest. De schooljeugd moet echter Jpk worden opgevoerd tot eerbied voor het Groot-Duitsche rijk en zijn Fuehrer, opdat betrouwbare samenwerking van het Tsjechische volk met het Duitsche worde verkregen. _Het kernpunt van het onderwijs zal de Tsjechische taal zijn, die verbonden wordt toet de elementaire schoolvakken. Van de cerde klasse der volksschool af echter is onderwijs in de Duitsche taal verplicht. Bij lectuur in en buiten de school worden geschriften van Joodsche schrijvers uitge goten. In het geschiedenisonderricht wor- Jen de leerlingen bekend gemaakt met de Zangrijkste gebeurtenissen uit het verle en van het Duitsche en het Tsjechische En in het onderricht in aardrijkskun- Qe wordt de nadruk gelegd op de kennis v&n de betrekkingen van het Groot-Duit- fjbe rijk en het protectoraat Bohemen en iJoravië als bestanddeel van dit rijk. (United Press). OVERSTROÓMINGEN IN JOEGO-SLAVIË. De overstoomingen in alle deelen van Joegoslavië nemen voortdurend toe. De aan de Save gelegen wijken der Joegosla vische hoofdstad staan wederom onder water. In Zuidservië heeft zich op de Pela- gonische hoogvlakte rond Bitolj (Monastir) een geweldig meer gevormd, dat 30,000 h.a. land onder-water heeft gezet. Door talrijke grond verzakkingen zijn spoorlijnen ver sperd. Voorts heeft zich bij Nisj een ge- heele berg in beweging gezet, als gevolg waarvan reeds talrijke huizen van het dorp Voekmanovo bedolven zijn. STAKING IN AMERIKAANSCHE STAALFABRIEKEN. In de Laskawannafabriek der Bethlehem staalfabrieken te Buffalo (Ver. St.) is de sedert geruimen tijd dreigende staking na het mislukken van alle bemiddelingspogin gen hedennacht uitgebroken. De fabriek heeft 14.000 arbeiders in dienst. De leiders van het C.I.O. hebben békend gemaakt, dat op de staking in Laskawanna spoedig meer stakingen in andere fabrieken der maat schappij zullen volgen, zoodat in totaal 60.000 arbeiders betrokken zijn en bewape ningsopdrachten ten bedrage van 1.5 mil liard dollar vertraagd worden. Gisteren is ook een staking uitgebroken in de staal- walsfabrieken Cary in Indiana. Ook deze fabrieken werken aan bewapeningsorders. Voorts dreigen stakingen in drie fabrieken der Ford Motor Company. In kringen van het bewapeningsbureau verklaart meh, dat men wellicht Roosevelt zal voorstellen om*de Bethlehemfabriékèn door den staat te doen overnemen. Ook de textielvakvereenigingen hebben kort geleden looneischen in de wolindustrie gesteld. (DNB) DE TOESTAND VAN EX-KONING ALFONSO. De voortdurende achteruitgang in den toestand van den vroegeren Spaanschen koning Alfonso in de laatste 24 uur en de herhaalde hartaanvallen hebben, naar ver nomen wordt, geleid tot een toestand van diepe uitputting van den patiënt. Gisteren mocht de ex-koning geen bezoek meer ont vangen. (D.N.B,) AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR SPANJE. De Noord-Amerikaansche commissie, die 'belast is met de verdeeling In Spanje van de door het Amerikaansche Roode Kruis aangeboden levensmiddelen, is te Cadix aangekomen met de eerste lading, die onder de steden Cadix, Sevilla en Barcelona ver deeld zal worden. Onder deze zending be vinden zich ook 40.000 ampullen voor inen ting tegen diphterie. In Maart zullen nog twee schepen met levensmiddelen aankomen, bestemd voor Almeria en Malaga. (Stefani). DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De voorzitter van het comité tot verde diging van Amerika door hulpverleendnjg aan Engeland, Eichelberger, heeft tegen over persvertegenwoordigers gewezen op de 'noodzaak van spoedige uitvoering van de wet tot hulpverleening aan Engeland. Hij vreesde, dat de tegenstanders van de wet de stemming zoo lang zouden vertragen, dat het voor de hulp aan Engeland te laat zou zijn. Persoonlijk was hij er voor, dat de Vereenigde Staten terstond in den oor log zouden gaan, wanneer het noodzakelijk zou zijn om hetzij de nederlaag van Enge land, hetzij 'net sluiten van een pacificatie- vrede te voorkomen. Hij bedoelde daarmede niet het zenden van een Amerikaansch leger, doch wel deelname aan den oorlog door actief optreden van de luchtmacht en de vloot der Vereenigde Staten. (D.N.B.) FRANSCHE SCHEPEN NAAR ENGELSCHE HAVENS GESLEEPT. Nog twee Fransche koopvaarders zijn door Britscheoorlogsschepen in volle zee aange houden en naar Engelsche havens gesleept. Het waren het transportschip Jean Louis Dreyfus,-dat op weg was naar Madagascar, en de Sompay, die in Madagascar was bin- nengeloopen en nu op weg was naar Frank rijk. (DNB). RATIFICATIE HONGAARSCH-JOEGO- SLAVISCH VRIENDSCHAPSVERDRAG. In het ministerpresidium te Boedapest hebben de Hongaarsche minister van bui tenlandsche zaken en zijn Joego-Slavische collega Cincar Markowitsj ,op plechtige wijze de ratificatie-oorkonden van het eeuwigdurendè vriendschapsverdrag tus- schen Hongarije én Joego-Slavië uitgewis seld. (Stefani). GEBOREN: Johannes, z. van B. P. de Ru en E. M. Korte- kaas Wilhelmus Johannes, z. van J. P. Prin sen en J Molenaar Maria, d. van H. S. de Vries en M. van Dorp Leendert, z. van H. S. de Vries en M. van Dorp Johanna Jacoba Anna, d. van R. J. Goldenberg en J. M. de Bra bander Irene Louise Theresia, d. van C. F. Genemans en W. H. Smit Nicolaas Beranrdus z. van C. J. v. d. Kaay en A. S. Taffijn Cor- nelis, z. van J. Zee en K. Willemse. GETROUWD: C. H. I. v. d. Berg jm. en M. de Wit jd. W. Boer jm. en A. J. Huf jd. H. v. Egmond jm. en O. v. Vegten jd. W. Kapaan jm. en A. H. Wassenaar jd. W. Kikkert jm. en W. F. Hanno jd. J. Maree jm. en M. Nijssen jd. P. v. d. Meer jm. en S. B Klinkhamer jd. J. Stoof jm. en J. P. Pardon jd. OVERLEDEN: K. de Vries m. 62 j. S. Borst m. 41 j. P. J. de Groot m. 75 j. L. v. d. Waal m. 63 J. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt Van het Grieksche front niets belangrijks te melden. Ondanks de ongunstige weers gesteldheid hebben onze vliegtuigen verde digingswerken en de achterwaartsche ver bindingslijnen van den vijand met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Duitsche - bardementsformaties, die door Ita lia arische en Duitsche escadrilles jagers geëscorteerd werden, hebben een groot- scheepschen aanval op de vliegvelden van Malta ondernomen. Op den grond zijn tien brandende vliegtuigen waargenomen. Tal rijke andere werden ernstig beschadigd. Hangars en haveninstallaties werden ge troffen. Bij luchtgevechten zijn vier vlieg tuigen van het type Hurricane door Duit sche jagers neergeschoten en twee door -'iaansche jagers. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke auto's en kampementen ge bombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Op den 25en Februari overdag hebben vlieg tuigen van het Duitsche vlieger korps met bommen van zwaar kaliber een op de reede van Tobroek liggendeh vijandelijken tor pedojager. autoparkeerplaatsen en artille riestellingen in de nabijheid der stad ge troffen. Een afdseling Duitsche torpedo vliegtuigen heeft in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een schip van 5.000 ton tot zinken gebracht. In Oost-Afrika hebben de vijandelijke trcspen, die in het gebied van Zilmani (Soedan) een nederlaag hebben geleden, zooals in het 262e weermachtsbericht ge meld, zich met ^achterlating van talrijke dooden en oorlogsmateriaal op Boma teruggetrokken. In Somaliland trekken onze trcepen zich, na meer dan een maand ver woed tegenstand te hebben geboden aan sterkere vijandelijke strijdkrachten, zich al strijdend terug in de richting van Moga discio. ALPHEN. HET RIJWIELVERKEER DOOR DE VAN MANDERSLOOSTRAAT. Opheffing van verbod te wachten? Aangaande het verzoek van het raadslid de heer W. den Hertog tot opheffing van het rijwielverbod door de van Mandersloo- straat en Raadhuisstraat, vernemen wij na der, dat de commissie voor strafverordenin gen hieromtrent gunstig heeft beschikt, zoodat het is te verwachten dat B. en W. zij het dan misschien voor onbepaalden tijd, dit verbod zullen opheffen, nu het autover keer door genoemde straten belangrijk min der is. Burgerlijke Stand. Geboren: Ria, d. van Fr. P, van Beek en Maria Penders; Helena Wilhelmina, d. van A,dr. van Halteren en Corns. Bekers. NIEUWVEEN. DE HEER CORNELIS DE VRIES t. Een bekend ingezetene. Een bekend ingezetene onzer gemeente is plotseling in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden, n.m. de heer C. de Vries. De thans overledene had in tal van be sturen zitting. Hij was voorzitter van den Verhuurders- Bond en van de Alg. Begrafenis Vereeni- ging; penningmeester van het Groene Kruis en de Wijkverpleging, secretaris der Chr. Hist. Kiesvereeniging, bestuurslid dfer Ziekenhuisverpleging en vertegenwoordiger der Ned. Chr. Radio Vereeniging. Voor de plaatselijke vereenigingen betee kent dit heengaan een groot verlies. De heer C. de Vries bereikte den leeftijd van 62 jaar; zijn stoffelijk overschot zal Vrijdagmiddag 2 uur alhier ter aarde be steld worden. WOUBRUGGE. Vergadering „Onderlinge Hulp". De vereeniging „Onderlinge Hulp'* A en B-leden, kwam in ledenvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen bleek o.m., dat het af- geloopen jaar niet gunstig voor de kas is geweest, wat zijn oorzaak vindt in het groot aantal verpleegden, waaronder meerdere met een maximaal aan verpleegdagen. Van beide afdeelingen gaf de eindrekening dan ook een nadeelig saldo, dat evenwel uit de reserve kon gedekt worden. De aftredende bestuursleden, de heeren W. P. Verkade en G. Kroes werden herkozen. Een voorstel van het bestuur om art. 34 van het regle ment te herzien, werd door de vergadering RIJNSBURG. DE BLOEIENDE BOLGEWASSEN. Er is veel vraag naar. Nog steeds breidt het aantal bloeiende bolgewassen zich uit; vooral tulpen en nar cissen. Groote partijen worden thans aan gevoerd. De kwaliteit blijft zeer goed. Dit is minder bij de hyacinthen het geval. De prijzen stijgen nog steeds. Er is veel vraag, zoodat het thans voor de trekkers niet slecht gaat. Van buiten onze gemeente wordt weinig aangevoerd; ook door de ver keersmoeilijkheden. De straat- en markt- handel heeft eveneens geen reden tot klagen. SASSENHEIM. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst voor doktoren wordt Zondag a.s. waargenomen door de doctoren Dommisse en le Grand. Ten nadeele van den heer v. Z. uit Voorhout is een rijwiel, dat bij het K.S.A.- gebouw stond, ontvreemd. Aangifte bij de politie volgde. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een motortorpedoboot heeft aan de En gelsche kust een bewapend koopvaardij schip van 4500 b.r.t. tot ziknen gebracht. Bij luchtaanvallen op schepen in het zeegebied rond Engeland werden een pa trouillevaartuig en een~ koopvaardijschip tot zinken gebracht. Een groot koopvaar dijschip werd zwaar beschadigd. Een aan val van lichte gevechtsformaties op het vliegveld Lympne in Zuid-Engeland richtte aanzienlijke verwoestingen aan. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers van het Duitsche vlie gerkorps in Italië, onder leiding van den generaal der vliegers Gelsler, hebben on der bescherming van Duitsche en Italiaan- sche Jagers een geslaagden luchtaanval on dernomen op het vliegveld Luca, op het eiland Malta. Tien vijandelijke bommen werpers werden oo den beganen grond ver nield, een aantal werd zwaar beschadigd. Twee vliegtuighangars, gebouwen, barak ken en brandstofopslagplaatsen gingen in de vlammen op. Bij luchtgevechten heb ben Duitsche jagers vier en Italiaansche jagers twee vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten, In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 b.r.t. tot zinken ge bracht en een torpedoboot jager in Tobroek in brand geworpen. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigengeslaagde aanvalles op Londen em Cardif ondernomen. In beide havens braken zware branden uit. Bij aanvallen op vliegvelden in Zuid-ostO- Engeland werden verscheidene vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield en twee Britsche vliegtuigen boven hun eigen vliegveld neergehaald. Jachtvliegers en luchtdoelgeschut hebben gisteren een poging der Engelschen, een luchtaanval op Calais te ondernemen, verijdeld. Hierbij ver loor de vijand zes vliegtuigen in luchtge vechten. In den nacht van 26 op 27 Februari heeft de'vijand op eenige plaatsen in West- Du itschland lukraak bommen geworpen, hoofdzakelijk op dorpen. Er ontstond slechts geringe materieele schade aan niet- militalre gebouwen. Eenige burgers werden gedood of gewond. In het tijdvak van 23 tot 26 Ferbuari heeft de Duitsche luchtmacht 33 vijandelijke vliegtuigen vernield, daarvan '18 in luchtge vechten en 3 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den beganen grond vernield. In de zelfde periode gingen 10" ei-gen vliegtuigen verloren. Luitenant-kolonel Moelders heeft gisteren zijn 60e overwinning in de lucht behaald. GESLAAGDE LUCHTAANVAL OP CONVOOI. Het D.N.B. meldt nog: Dc Duitsche luchtmacht heeft gis teren in den loop van den dag in het zeegebied op 500 K.M. ten Westen van Ierland van een convooi 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een totale ton nage van 102.000 b.r.t. tot zinken ge bracht en beschadigd. Negen koopvaar ders met een totale tonnage van. 58.000 brt. werden tot zinken gebracht, 3 koop vaardijschepen van in totaal 23.500 brt. zwaar beschadigd en nog vier koopvaardijschepen van 21.000 brt. in totaal beschadigd. TENNIS. Dr. WALTER DESSART OVERLEDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag overleed te Innsbrück de bekende tennis speler dr. Walter Dessart, die jarenlang tot de beste tennisspelers van Duitschland heeft behoord. In het bijzonder schitterde hij op de overdekte banen. De overledene was nog pas 44 jaar oud. AMSTERDAM, 27 Februari. De recente berichten uit Nederlandsch-Indië doen wel zeer duidelijk uitkomen, dat de ont wikkeling van den toestand der cultures aldaar in het algemeen uiterst gunstig blijkt. Vooral de Rubbermaatschappijen maken een periode van ongekenden voorspoed door. Tjjdens het afgeloopen jaar was de rubberuitvoerquota zoo hoog, als nimmer tevoren. Bedroeg het ge middelde percentage van den door het interna tionale rubbercomité te Londen vastgestelden uit voer in 1939 gemiddeld even beneden de 60%, over het afgeloopen jaar steeg dit cijfer tot 85%. Maar, dit cijfer bleek nog steeds niet voldoende om in de grootste behoefte naar rubber te voor zien. Voor het eerste half jaar van 1941 werd dan ook door bovengenoemd rubbercomité een uitvoerpercentage van 100% der standaardpro ductie vastgesteld. Alhoewel de voorspelling voor de tweede helft van het loopende jaar niet doen lijk ls, toch mag men verwachten, dat de per centages voor het resteerende deel van dit jaar niet veel van voornoemd cijfer zij het naar boven, zij het naar beneden - zal afwijken. Dit beteekent in de praktijk, dat slechts een klein deel der rubberboomen in Nederlandsch- Indië buiten den tap zal blijven. De bekend gemaakte cijfers omtrent den rubberuitvoer uit Nederlandsch-Indië wijzen trouwens duidelijk op een belangrijk gestegen productie. In October bedroeg de export bijna 51.000 ton tegen 44.801 in de maand tevoren en 45.000 ton in Augustus j.l. Raamt men den uitvoer van de laatste twee maanden van het vorige jaar op 95.000 ton, dan komt men tot een totalen uitvoer van niet min der dan 560.000 ton over het geheele jaar 1940. Hoe belangrijk dit totaal is, moge blijken uit hét feit. dat over 1939 ruim 376.000 ton werd geëxporteerd. In 1938 was dit percentage 4.000 ton lager terwijl over 193-7 een jaar dat voor de cultures zeer gunstig is' geweest bijna 470.000 ton werd uitgevoerd. Ongetwijfeld is op het oogenblik de positie der Nederlandsch-Indische Rubber-ondernemingen van dien aard als nog nimmer is voorgekomen, wanneer men de hoogere productie dan vroe ger het geval was in aanmerking neemt. Voor de financieele resultaten die door de belangheb bende maatschappijen worden behaald, is liet van groot belang, dat de prijsontwikkeling van het rubberproduct op de wereldmarkt zeer be vredigend blijft. Het prijsverloop op de New- Yorksche goederenmarkt blijft vrij constant, hetgeen vooral voor de ondernemingen, die met een lagen kostprijs werken, van groote beteeke- nis is. Tengevolge van de enorme rubberaankoopen der Ver. Staten behoeven de Ned.-Idn. rubber producten hun afzetgebied niet ver te zoeken. Het industrieele rubber verbruik in de Ver. Sta ten blijft zich engevolge van de industrieele opleving op een zeer hoog peil bewegen. Daar naast komt nog, dat de huidige rubbervoorra- den in de Ver. Staten hoogstens voldoende rn om de behoefte van een kwartaal te dekken. De Amerikaansche regeering streeft er dan ook naar, om op zijn minst een voorraad aan te kweeken, voldoende voor de behoefte-bevredi ging vananderhalf jaar. Met deze vooruitzich ten voor oogen behoeft het geen nader betoog, dat de hoogconjunctuur voor het rubbérproduct in Nederl.-Indië vooreerst nog wel zal blijven voortbestaan. 9 De middagbeurs. Op de beurs heeft men op het oogenblik niet de beschikking over veel factoren, wel ke een aanwijzing kunnen vormen voor de koersontwikkeling voor de naaste toekomst Bij gebrek aan gegevens welke direct op de locale markt van invloed zouden kunnen zijn, wordt tegenwoordig dikwijls afgegaan op het koersverloop van Wallstreet. De beurs van New York geeft echter ook niet veel houvast, want ook in de Ver. Staten is de koersbeweging onregelmatig en de schommelingen, welke ginder worden mee gemaakt, heffen elkander grootendeels op. Gisteren was de prijsbeweging in Wall street onregelmatig geweest en aldus ont brak eenige prikkel om iets in Amerikaan sche fondsen te ondernemen. De omzetten in deze papieren waren dan ook gering; de stemming was. overigens prijshoudend in zooverre in de meeste gevallen iets boven de vorige topprijzen werd gehandeld, maar in doorsnee verschilden de koersen toch maar weinig bij die van gisteren. De Staal- aandeelen, Anaconda's en enkele kleine Spoorwegshares gaven weliswaar kleine be wijzen van aanwezigheid, maar de affaire was. toch gering. Met de locale markt was het niet anders gesteld. Een bepaalde stemming kon niet worden aangegeven, de meeste aandeelen- sóorten waren maar weinig gewijzigd- Olies gaven een kleine affaire te aanschouwen en konden zich daarbij een kleinigheid ver beteren. Maar de koerswinst was toch van beperkten aard. De Scheepvaartmarkt was stil. Scheepvaartunies kwamen een kleinig heid naar boven, de overige soorten wa ren vrijwel onveranderd.. De handel in In- dustrieelen was klein," Philipsaandeelen openden iets lager, maar wisten zich daar na eenige punten te herstellen. De Aku's en Unilevers bleven op peil, de incourante soorten waren door elkander prijshoudend. In Indische Cultuurfondsen was bijna niets te doen. Amsterdam Rubbers konden zich iets boven het vorige peil verheffen; ook de minder courante soortsn waren prijshou dend. De Tabaksafdeeling was stil. De koersen van de Sumatra aandeelen waren nauwelijks veranderd. In de Suikerrubriek werden H.V.A.'s iets hooger afgedaan. De beleggingsafdeeling was kalm. Vraag en aanbod waren ongeveer met elkander in overeenstemming. In de nieuwe 4 °/o obliga- tiën werd nog geregeld zaken gedaan, waar bij in hoofdzaak werd gehandeld in de onmiddellijke nabijheid van 97 De ge staffelde leening werd tegen de prijzen van gisteren genoteerd. De overige Nederland sche staatsschuldbrieven konden zich ge makkelijk handhaven. Evenals de obligation Nederlandsch-Indië. Pandbrieven waren veronachtzaamd, Ge meentelijke en provinciale obligaties stil en vrijwel onveranderd. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1.88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28— 75,43; Brussel 30.11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,63—43,71. Bankpapier. Berlijn 75,19—75,34; N.-York 1.86%—1.90 1/4; Brussel 30,08—30.20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43.59—43.75. HONSELERSDIJK, 24 Febr. - Centr. Westl. Bloemenveiling Anjers f. 5.4015; Amrilly 7 11; witte 19—20; Calla 14—21 per 100; Plumosa 32—50; Sprengerie 26; Freesia 1425; geel 26— 41; blauw 27—31; Copland 21—32; Rose 20—32; Pit 2842; Le Notre 44; Mendel 23—32; vroege tulpen 22—30; dubbele 2642; enkele 38: La thyrus 52; Irissen 61 per bos; Hortensia 85 1,90; Azalea 1,60; Clivia 90—10; Aloë 15—38 per pot. GOUDA, 27 Febr. Ter veemarkt aangevoerd 950 stuks vee, waarvan 89 magere varkens, prij zen f.25—35 per stuk; 102 biggen f.1216; 344 runderen en 408 nuchtere kalveren, overgeno men door N.V.C.; 7 bokken en geiten, f.16—30; handel stug. Aangevoerd 3500 eieren; handel vlug. Coöp Z.-Holl. Eierveiling. Aangevoerd 115.000 kipeieren. RIJNSBURG, 26 Febr. Bloemenveiling. Rose Copland 3236, blauw idem; Bastigon 4852, Pitt 4450, Sanders 3440, van der Hoeff 3844 Electra idem, Murillo 2630, El Toreador C832 Theeroos 38—12, Albino 48—54, Witte "al'- 26— 30, La Reine Max 20—24, Prins van Oostenrijk 28—32, Moore 20—24, Goudvink 36—42, Gele Prins 2832, Yellow 2426, Couronne d'or 28-30. Narcissen: Alfred 20—24, Helios 18—20, Victoria 1720. Golden Spur 11—14, Ornatus 11—14. Hyacinthen: gemengd f.7—9, wit f. 9. rose f. 8.50 9.50, blauw f.8.609.50, Crocussen: blauw 1.20, geel f. 1, purper f. 1.30, Freesia 4042 ct. RIJNSBURG, 26 Febr, Groentenveiling. Gele kool f.5—6, roode kool f.7, boerekool f.2—3.50, knolrapen f2.70—3, witlof f. 15—20 per 100 kg. Kroten 68 ct., uien f. 1.10—1.20, waschpeen f. 1.20 —1.75 per kist.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3