LEIDSCH DAGBLAD - Eerüe Blad Donderdag 27 Februari 1941 Boonen zijn een belangrijk voedsel I VISSCHERiJ-BERECHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Recepten van den Voedingsraad STADSNIEUWS WINTERHULP#NEDERLAND Wijkoude en verkoudheid De steunwet aan Engeland Uit het Verre Oosten Verspreide berichten MJM/T IN IITÏIREN^j W. H. van der Nat O RECHTZAKEN Laatste Berichten Binnenland Meer dan 50 personen bij smokkelhandel betrokken Twee goederentreinen op elkaar gereden Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: Reeds vroeger gaven wij een aantal boonenrecepten. Nu de dis tributie het mogelijk maakt, dat dit, uit voedigscogpunt zoo belangrijke en smake lijke voedsel weer op tafel verschijnt, is het nuttig nog iets over boonen te vertellen. Het is voldoende bekend, dat Nederland op het gebied van den teelt van droge peulvruchten (erwten, bruine en witte 'boo nen) een vooraanstaande plaats inneemt. De gemiddelde opbrengst per H.A. is in Nederland aanmerkelijk hooger dan in eenig ander land ter wereld en de kwaliteit der Nederlandsche peulvruchten geniet in het buitenland een uitstekende reputatie. Nu is het gebruik van droge peulvruchten voor mensehelijke consumptie in Nederland betrekkelijk gering en in vergelijking met 2030 jaren geleden zelfs aanmerkelijk achteruitgegaan Tegenover een jaarlijksche productie van ongeveer 150 millioen KG. droge erwten en boonen staat in normale tijden slechts een hoeveelheid van 22 millioen KG., die voor menschelijke consumptie gebruikt wordt. Het overblijvende wordt voor een groot ge deelte naar het buitenland geëxporteerd. De peulvruchten bevatten een belang rijke hoeveelheid eiwit en koolhydraten, mineralen (kalk, phosphor en ijzer) en in ruime mate het viatmine BI. „Vitamine BI" is bestand tegen langdu rige hitte en hiervan kan gebruik gemaakt worden door de peulvruchten in hooikistof couranten gaar te maken. Een deel van het vitamine gaat echter over in het kook nat. Daarom en om nog andere redenen, mag dit niet worden weggegooid. Dubbel - koolzure soda, dit is het zuiveringszout, moet niet gebruikt worden, daar dit het vi tamine vernietigt. Om den kooktijd van de peulvruchten te verkorten worden deze te voren geweekt, overjarige zelfs 2 maal 24 uur, dan opgezet met het weékwater en een weinig vet, daar dit ook een middel is het hard worden te voorkomen. Pas zout toe voegen als de boonen bijna gaar zijn. De peulvruchten kunnen als vervangings middel van vleesch gebruikt worden. Het „eiwit" is echter niet geheel' volwaardig, hetgeen te verbeteren is door in denzelf den maaltijd gebruik te maken van aard appelen of melk. .De vorige malen gaven wij recepten van volledige peulvruchtenmaaltijden. Nu volgt een recept van wat. men met het peul- vruchtennat doen kan en een voorschrift voor een peulvruohtengehakt. Soep van het overgebleven peulvruchtennat (4 personen)* 1 liter peulvruchtennat (nat van bruine en witte boonen), een restje boonen (noo- dig is dit niet), 1 ui of prei. 1 afgestreken eetlepel vet of boter, 1 theelepel kerry, wat aardappelmeel, aroma, melk, wat peter selie. De gesnipperde ui of prei met de kerry in het vet fruiten, het vocht en de fijn gemaakte peulvruchten toevoegen.' Alles nog een half uur zachtjes koken, zoo noo- dig binden niet wat aardappelmeel, afma ken met wat aroma en een scheutje melk. de fijngehakte peterselie toevoegen en de soep opdoen. Als er geen restje boonen meer is, kan de soep direct gebonden wor den en behoeft niet eerst een half uur te koken. Peulvruchentgehakt. 250 gr. rauwe of 1 liter gekookte bruine of witte boonen, capucijners of groene erw ten, 200 gr. gekookte aardappelen, 1 flinke ui, peper, peper, zout, noot, wat boter of vet om in te bakken. De peulvruchten gaar keken, fijn maken en met de fijngemaakte aardappelen, de gesnipperde, gefruite ui, peper, zout en noot tot een samenhangende massa kne den. Mocht deze te droeg zijn, dan iets boonennat toevoegen. Is zij te vochtig, dan aardappelkruim. Van deze massa kleine gehaktballen vormen, deze door paneer meel wentelen en ze aan alle zijden bruin bakken. LEIDEN HEEFT NOG EEN EERESCHULD VAN f. 25.000.—. Gisteravond werd in de kleine Stads- zaal een avond gehouden, welke voor de daartoe genoodlgde collectanten voor Winterhulp Nederland het nuttige met het aangename vereenigde. aangezien deze bij eenkomst ten deele ontspanning beoogde en anderzijds diende te hunner instructie. De samenkomst, welke orni. werd bijge woond door den wethouder van Sociale Zaken, den heer J. J. van Stralen, werd geopend door den heer B. R. Veltman, chef van de afdeeling Propaganda van het Provinciaal Bureau te Den Haag, die zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst de zaal was geheel gevuld! en dank bracht aan het Leidsche gemeentebestuur, dat de kosten van dezen avond voor zijn rekening nam. Het doel van deze bijeen komst, aldus spr,, is in de eerste plaats de onderlinge kennismaking te bevorderen en de banden van saamhoorigheid allengs te versterken, waartoe, avonden als deze bij uitstek bevordelijkzijn. Daarnaast zal de kapitein Felix Donders een uiteenzetting geven van doel en streven der Winter hulp Nederland. Nadat de heer Devilé de aanwezigen had vergast op een aantal goocheltoeren, die groot succes oogstten, was het woord aan den heer Donders, die zeide, dat deze avond in feite de eerste les beteekent van de afdeeling Scholing en Vorming van W.H.N. Spr. zal die les evenwel niet geven aan de hand van een vastomlijnd leerpro gramma, aangezien dat eerst kan worden opgesteld aan de hand van de opgedane er varingen. Nadat spr. lof had gebracht aan den leider van het plaatselijk bureau, den heer van der Lelie en het bestaande collec tanten-corps dat echter op dubbele sterkte moet worden gebracht! voor de totnutoe- bereikte resultaten, gaf hij een overzicht van de structuur der Stichting Winterhulp Nederland om daarna stil te staan bij de toekomstige taak der collec tanten. Deze zal zich nJ. niet langer bepa len tot het inzamelen van gelden, maar zij zullen ook adviseerend optreden ten aan zien van de bestemming der gelden, omdat zij beter dan wie ook op de hoogte zijn van de vele nooden onder het Nederlandsche volk. Spr. heeft waardeering voor het'werk, dat ter zake ook in Leiden door Maatschap pelijk Hulpbetoon en den Armenraad wordt verricht, maar in de practijk is over duidelijk gebleken, dat hun arm niet ver genoeg reikte en daarom is een aanvulling in den zin als bovenbedoeld noodzakelijk. dreigen,beschermen meeree'%g I Veftrijgbar bij Apotheken en Drajisten t -.30 en -S3 7737 (Ingez. Med.) De Stichting is bedoeld als een blijvende organisatie, die niet meer uit het maat schappelijk leven zal verdwijnen; zij wil de helaas nog talrijke lacunes van het werk der vroegere instellingen van liefda digheid overbruggen en medehelpen tot leniging van de nooden van het Neder landsche volk zonder daarbij acht te slaan op "politieke'of godsdienstige overtui ging en zonder aanzien des persoons. In dien geest wil zij haar arbeid ook uitstrek ken bijvoorbeeld door den bouw van kin derhuizen en inrichtingen, welke op andere wijze bevorderlijk kunnen zijn aan de zaak der volksgezondheid. Wij moeten ons daar bij niet laten weerhouden om uit een ge voel van valsche - schaamte van onze bu ren over te nemen wat daar voortreffelijk heeft gewerkt. Zoowel op het gebied der voedselvoorziening als op dat der volks huisvesting heerscht in ons land bittere armoede en zeer terecht heeft een wijsgeer eens gezegd, dat waar de deugd wil tie ren, ook een zekere mate van welstand moet zijn. Hoewel het collecteeren een kwestie is van de persoonlijkheid van den collectant en van 1001 factoren afhankelijk is, wil spr. toch niet nalaten enkele algemeene richt lijnen te geven. Vereischt worden: een groote mate van blijmoedigheid, een be slist positief optreden zonder daarbij te brutaliseeren, een uiterste discipline ten einde tegen elke reactie van den candi- daat-offeraar gewapend te zijn en een goede kameraadschappelijke geest onder het collectantencorps. zoodat men elkaar het succes van een welgevulde bus terwille van het gemeenschappelijke doel gaarne gunt. Het ligt in de bedoeling deze richt lijnen neer te leggen in een eigen orgaan, dat verder open staat voor de uitwisseling van persoonlijke ervaringen, mits deze in opbouwenden zin zijn gesteld. Spr. besloot met te zeggen dat de collectes hier ter stede tot dusverre rond f. 10.000 hebben op gebracht, terwijl in Lelden reeds werd uit gekeerd rond f. 35.000. Leiden heeft der halve nog een eereschuld in te lossen van f. 25.000! Na deze met groot enthousiasme uitgesproken rede bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. (Men zie voor vervolg Stadsnieuws, 4de pagina van het 2de Blad). In den Amerikaanschen senaat heeft de democraat Wheeler de uitlating van Roo sevelt, dat vredesvoorstellen eerst overwo gen kunnen worden na een Britsche over winning „een verontwaardiging wekkende verklaring" genoemd. De president neemt daarmede een standpunt in, dat ongerecht vaardigd is, in zooverre de Vereenigde Sta ten niet bereid zijn deel te gaan nemen aan den oorlog. Wheeler riep uit: „ik constateer dat wij niet aan dezen oorlog deelnemen, tenzij de president ons daartoe reeds ver plicht heeft. En wanneer wij wel deelne men aan dezen oorlog, gebeurt dat met miskenning van de Amerikaansche grond wet". Wheeler oefende vervolgens felle cri- tiek uit op het feit, dat Roosevelt den Engelschen raad geeft omtrent hetgeen zij moeten doen. De president heeft het recht niet den Engelschen een voortzetting van den oorlog aan te bevelen. Bovendien heeft Engeland geen kansen op de over winning, wanneer de Vereenigde Staten niet gaan deelnemen aan den oorlog. De democratische senator Clark verklaarde, dat Roosevelt met zijn uitlating Dinsdag practisch heeft toegeven, dat hij de Ver eenigde Staten als in oorlog beschouwt. De democraat Brown verwierp de opvat ting van Wheeler, volgens wien de wet op de hulp aan Engeland een oorlogswet is. Wheeler en de isolationni^ten, zoo beweer de hij, zijn er voor verantwoordelijk, dat in het buitenland de indruk bestaat, alsof het met de aanvaarding van de wet gaat om een kwestie van oorlog of vrede. Na deze' wooraen sprong "Wheeler opge wonden op en verklaarde „en toch blijf ik volhouden, dat het hier om oorlog of vrede gaat". De democraat Chandler beschuldigde de tegenstanders van de wet op de hulp aan Engeland er van, dat zij trachtten het ver trouwen van het Amerikaansche volk in den president te schokken. Chandler hoopt,dat de Vereenigde Sta ten niet aan den oorlog zullen gaan deel nemen. Mocht dit echter toch gebeuren, dan kunnen al deze redevoeringen "slechts schadelijk zijn. Wheeler antwoordde, dat hij er op moest blijven staan, dat deze oorlog niet de oor log van Amerika is. (D.N.B.) TAKAHASJI OVER HET ZUIDZEE- VRAAGSTUK. De vroegere öpperbevelhebber der Ja- pansche vloot, admiraal Takahasji, heeft op een cultureele bijeenkomst gesproken over de tegenwoordige wereldsituatie en de houding van Japan, Nu het Zuldzeevraagstuk, aldus Takahasji een vraagstuk van de eerste orde is gewor den, heeft de Zuidwaarts gerichte politiek van Japan reeds het punt van discussie overschreden. De Japansch'e natie moet: thans stilzwijgend en vastbesloten de nood zakelijke voorbereidingen treffen. Zoodra' deze voorbereidingen door de nauwe na tionale samenwerking voltooid zijn, zal de Japansche Zuidzee-politiek grootscheeps en spontaan ten uitvoer worden gebracht. Takahasji sprak vervolgens over den Europeeschen oorlog en gaf uiting aan zijn vaste overtuigng van een uiteindelijke Duitsehe 'overwinning over Engeland. (D N B.) THAILAND EN DE SOVJETS. De in Moskou vertoevende bijzondere afgezant van Thailand. Montrv, heeft aar. journalisten verklaard, dat dezer dagen onderhandelingen gevoerd zijn met verte genwoordigers van het volkscommissariaat van Buiterüandsche Zaken en het volks- commissiariaat van Buitenlandschen Han del over het aanknoopen van diplomatieke en economische betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie ep Thailand. De onderhande lingen hebben een bevredigend verloop ge had. Daarmede is het eerste contract tus schen de regeeringen van de Sovjet-Unie en van Thailand tot stand gekomen. Montry vertrok gisteravond uit Moskou om naar Berlijn en vandaar naar Bangkok te reizen. (D.N.B.) GODSDIENSTONDERRICHT WEER VERPLICHT LEERVAK IN FRANKRIJK. Krachtens een heden afgekondigde wet is in de openbare en particuliere scholen in Frankrijk het godsdienstonderricht weer als verplicht leervak ingevoerd. - (D.N.B DE SCHADE IN ZUERICH DOOR ENGELSCHE BOMMEN. Bij het Engelsche luchtbombardement op Zuerich in den nacht van 22 op 23 Decem ber 1940, naar het Zwitsersche telegraaf- agentschap meldt, volgens gegevens van de kantonale assurantie op gebouwen, aan 98 gebouwen schade aangericht ten bedrage van 277.774 francs, waarbij nog komt een schade aan meubelen ten bedrage van plm. 212.600 francs, welke echter nog pas ten deele is vastgesteld. Hierbij zijn niet inbe grepen de eischen tot schadevergoeding van de spoorwegen, de schade aan lijf en leven en de niet onder de verzekering val lende eischen tot schadevergoeding ten bedrage van 31.500 francs, welke recht streeks bij den Zwitserschen commissaris voor bomschade zijn ingediend. PARIJS NIET VOLDAAN OVER DE NIEUWE REGEERING TE VICHY. In de kringen der nationale volksbewe ging weigert men het nieuwe kabinet te Vichy te zien als ..kabinet van samenwer king en van de lijn van Montoire." De stemming der beweging blijkt o.a. uit een artikel in Oeuvre, waarin wordt gezegd, dat het nieuwe kabinet te Vichy slechts een compromis beteekent. Het blad valt vooral Bouthillier den minister van econo mische zaken en financiën aan en schrijft, dat de gewezen kabinetschef van Reynaud de laatste is. die in aanmerking komt om een politiek van Montoire te voeren. Voorts worden ook Caziot, de minister van land bouw, Bélin de staatssecretaris van arbeid en Chevalier, die voor het gezin en de volksgezondheid, als verwerpelijke schik- ikingsoplossingen bestempeld. (D.N.B.) IN „PRO ARTE Er zijn schilders, die, hoe knap zij mogen zijn in ht weergeven van impressies der werkelijkheid, toch nimmer van beroemde voorbeelden los komen. ,Er zijn anderèn, die al spoedig na hun vorming in de academie of elders, zich zelf vinden en hun eigen visie voortdurend ver diepen, Zij handhaven zich, ook als aller lei opflikkerende verschijnselen of mode grillen in de kunst reeds lang weer inden maalstroom van den tijd zijn onderge doken. Tot de tweede groep behoort Van der Nat. Zeer zeker was hij niet ongevoelig voor invloeden. Doch deze moesten hem dan ook gehë.el liggen en elementen beroe ren, die in zijn eigen ziel werkelijk en le vend aanwezig waren. Slechts één. maar dan ook glorieuzen naam kunnen we in verband met hem noemen: Florls Verster. Verster, de eenzame droomer, was uiter mate kieskeurig. Men moest in de kunst wat beteekenen om hem te kunnen nade ren. Maar Van der Nat was zijn vriend. Samen bespraken zij elkanders arbeid en beider naturen waren persoonlijk genoeg, om eigen zelfstandigheid ongerept te kun nen handhaven. Misschien is er in sommige stillevens van Van der Nat iets van Ver ster; doch er is in opvatting en coloriet toch iets anders, iets eigens, iets dat zich niet precies in woorden laat zeggen, het mysterium magnum der persoonlijkheid. Een sterke persoonlijkheid was ook Van der Nat. Nu wij na 12 jaren weer een groot aantal zijner werken bijeen zien toch nog maar een klein deel van wat deze ar beidzame geest ons naliet wordt het sterke wezen van zijn prachtig kunstenaar schap ons weer ten volle bewust. Hij was dierschilder bij uitnemendheid en het was niet het minst „het schaap", dat zijn belangstelling had. Hij schilderde de kudde, de groep, waaruit zoo sterk tot ons komt het instructieve saamhoorig- heidsgevoel der dieren. Hij schilderde ook kleine groepen, of paren van ooi en ram, rustig tevreden met de koppen over het hek de wereld inkijkend, soms wat dom verbaasd, soms als oude wijsgeeren. Hij schilderde ze als individuen, ieder met eigen wezen. Het is soms of hij er zijn eigen zachtaar dige, geestige, wijsgeerige en zeer.zelfbe wuste persoonlijkheid heeft in gelegd. Zijn dieren hebben iets menscheüjks. Er zit meermalen in hun onbeholpenheid een ze kere humor, die u een lichten glimlach ontlokt. Doch hij chargeert nooit. Kijk maar naar het vier- of vijftal stukken met een schaap en een ram voor het hek. En let dan met een op het prachtige", som- •wijlen fluweelig goudbruine coloriet Welk een tinteling van licht en kleur, welk een warmte Let op zijn liggende geitjes en de bijeen- gegroepte konijntjes, dïe doen denken aan tevreden kindergezichtjes. Of zijn koppel eenden onder een juichend licht, gegroept tot een prachtige compositie. Ge vindt hier ook het Rembrandtieke stalinterieur, dat we vroeger reeds uitvoe rig bespraken, een zeldzaam mooi werk en verder een voortreffelijk stalinterieur met een grijs paard. In dit alles bespeurt ge den toovenaar met licht en kleur, den zeld zaam begenadigden colorist. Zijn werken, ook wanneer ze donker van toon zijn, tin telen van licht en leven. Ik wijs u op no. 13 en 23, stukken met een paard, op no. 10, een drietal manne tjes in het Werkhuis, op no. 14, een scha penscheerder. Hoe graag zou ik ze uitvoe rig bespreken, op het fijne, doorzichtige van de schaduwen, op de streeling en spe ling van het licht over verschillende voor werpen der schilderijen wijzen. Twee maal vinden we hier een doek ge wijd aan den Leidschen peueraar, die er gens aan een riet-zoom en wilgenbosch je aan den Kaagmond in den vallenden avond in zijn karakteristieke schuit de pa ling tracht te verschalken. Het eene stuk met den uiterst dunnen blauwen avondnevel, het andere vibree- r^nd en tintelend ohdanks het late licht. De aangestoken pijp van het smokende mannetje en het roode lichtj-e van het ba ken geven aardige accentjes. Wat is dat allemaal zuiver van stemming en intens moöi.'Wat is het mooi, dat oude buurtje te Katwijk, de oude geveltjes tegen de strakke lucht. Daar kan achter die huisjes niets anders zijn dan de oneindigheid van de zee. Wat zijn ze roerend mooi, die doode vogel tjes drie stukken waarin het verstar de, het mysterie van het doodzijn en de eerbied voor het mysterie zoo voortreffelijk zijn uitgedrukt. De in doodskramp verstar de pootjes, de krachteloos ter zijde geval len kopjes, de bonte veertjes tegen den grijzen achtergrond, het is alles gedaan met groote liefde en tegelijkertijd met grooten eerbied. Wel heel sterk hebben in Van der Nat liefde en erbarming geleefd. Bij hem is geen scheiding tusschen mensch en kun stenaar geweest. Van der Nat was een man vol werkelijk heidszin, die volkomen eerlijk tegenover het leven en de kunst stond. Zijn schilde ren berustte behalve op zijn zeldzame colo- ristische gaven vooral op teekenen. Als tee kenaar kan hij moeilijk worden overtrof fen. Nimmer ging hij uit zonder schetsboek. Alles wat hem trof, werd met vlotte krab bels neergezet: moeder eend met haar kuikens, een konijntje, dat over het pad huppelde, ijonge lammeren in de wei, een ezeltje voor een kar, een geit aan het touw, enz. enz. in het kort alles wat leefde en een karakteristieken stand aannam, had zijn belangstelling Op deze tentoonstelling zijn dan ook tallooze teekeningen aanwe zig: krabbels, schetsen, meer uitgewerkte grootere teekeningen met wat kleurpastel of waterverf aangezet. Zie zoo'n geitje met dat onbeholpen staan in dat veel te wijde velletje, waar het nog in moet groeien; dat pasgeboren kalf nog stuntelig op de beenen met dat wonder- fijne kinderlijke snuitje, die bij elkaar ge groepte konijnen, of schapen, of geiten, die kopstudies van dieren, enz. enz. Ge vindt hier ten slotte ook een aantal krachtige etsen. De ruimte ontbreekt, om alles te bespreken. Doch ge moet zelf zien. Van der Nat was realist in zooverre hij de werkelijkheid eerlijk zag en ze geen ge weld aandeed; hij was impressionist in zooverre hij den indruk weergaf die de werkelijkheid op zijn ziel maakte. Doch hij was vooral romanticus, die in éénheid van toon het wonder van licht en schaduw wist te binden, zoodat de werkelijkheid ver schijnt in de sfeer van den droom. Zijn eerlijke schildering van de werkelijkheid verheft zich door het medium van zijn ziel tot iets dat boven de realiteit uitgaat. In lijn en kleur heeft hij ten slotte op aan grijpende wijze niet anders vertolkt dan zijn eigen nobele wezen, zijn eigen prach tige menschelijkheid. Laat ons dezen voortref f-slijken Leide- r.aar in eerbied blijven gedenken. VISCHPRIJZEN EN BESOMMINGEN IJMUIDEN. Kabeljauw f.157,50 per stuk; tongen f. 6,30 4.60 per KG.; tarbot f. 4,60 per KG.; Gar nalen 43 ct. per KG.; groote bot f.36—27,50; kleine bot f2017zetsêho f175kl schol f70 —23; puf schol f.20—10,50; wijting f. 28,50— ONJUISTE AANGIFTE BIJ DE BELASTINGEN. Veertien dagen geleden elschte de offi cier van justitie bij de Haarlemsohe recht bank zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van 10.000 gulden tegen den 73- jarigen K. M. uit Heemstede, wien ten laste was gelegd, dat hij op juiste aangifte voor de inkomsten- en vermogensbelasting had gedaan. Verdachte had als vermogen ongeveer 5000 gulden en als inkomen 1500 gulden op gegeven. Hij was directeur eener N.V., en een rijksaccountant, die een onderzoek in deze zaak had Ingesteld, was tot de con clusie gekomen, dat verdachte een gefin geerde obligatieleening had uitgegeven. Waarschijnlijk bedroeg zijn'vermogen ruim 10,000 gulden en zijn inkomen meer dan 5000 gulden. De rechtbank veroordeelde hem heden conform den eisch. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Onderwijzer mishandelde een zijner leerlingen. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen een 35-jarigen onderwijzers uit Hil- iegom, verbonden aan de RJK. St. Willi- brordusschool te Haarlem, die op 15 Octo ber van het vorige jaar een zijner leer lingen geslagen zou hebben, waardoor deze zich onder medische behandeling heeft moeten stellen. De officier van Justitie had een geld boete van f. 20 subsidiair 20 dagen hech tenis geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een geldboete van f.20 subs. 12 dagen hechtenis. NED. HERV KERK Beroepen: te Aalburg en Husbeen (toez.) ds. L. Trouwborst; te Meerkerk (toez.) E. Schroten te Wouterswoude. CHR GEREI KERK Tweetal te Ede ds. J. Kampman te Op perdoes en ds. J. G. van Minnen te Huizen. GEREF KERKEN Tweetal: te Zuidhorn (Gr.) ds. O. W. Bouwsma te IJsselmuiden-Grafhorst en ds. G. Eringa te Rinsumageest. Benoemd tot hulpprediker te Montfoort cand. C Gilhuis te Utrecht. 18.50; gr. schar f.5028; kl. schar f.2510; pufschar f8—2,10n haring f.50: alles per 50 Kilogram. ZoetwatervischSnoek 7464 ct.; groote blei 5036 ct.; kleine blei 1514 ct.; brasem 7239 ct.; spiering 7463 ct.; voorn 11. alles per KG. Loggers: KW 103 f 3675; KW 95 f.3684; KW 154 f.4804; KW 91 f.4373; KW 123 f.5234; KW 40 f.4164; KW 130 f.3362; KW 3 f.5669; KW 43 f.4341; KW 97 f.24; KW 107 f.52; KW 36 f.3148; KW 49 f.4800; KW 108 f.34. Kotters: LJm. 222 f.3809; UK 162 f.916; KW 94 f.27; T.X. 51 f.8197; TX. li f198. De laatste dagen is in Dinteloord en om geving een uitgebreide smokkelhandel aan het licht gekomen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Bij het verhoor is komen vast te staan, dat minstens 50 tot 55 per sonen bij dezen handel betrokken zijn en over Westelijk Noord-Brabant verspreid wo nen. De handel omvatte kófife, bruine boo nen, vet. vleesch, erwten, kleeding, zeep, enz. Eenige partijen hiervan zijn in beslag genomen. Tegen de betrokkenen, die na verhoor op vrije voeten zijn gesteld, is pro ces-verbaal opgemaakt. VERKEER BIJ NUNSPEET GESTREMD. Vannacht omstreeks één uur is te Nun- speet een goederentrein, komende uit de richting Zwolle en getrokken door twee lo comotieven, in volle vaart ingereden op een goederentrein, waarmede gerangeerd werd. De gevolgen van de botsing waren ernstig. Verschillende wagons werden in elkaar ge drukt. Er ontstond voorts brand in een wa gen met hooi, welke brand op enkele an dere wagens oversloeg. De brandweer kon het vuur blusschen voor het ernstiger on heil had aangericht. Het verkeer op beide lijnen is "gestremd. Een der machinisten werd aan het hoofd gewond. Het oprui- mingswerk is met kracht ter hand genomen DISTRIBUTIEBONNEN GESTOLEN. In het centrale distributiekantoor in de Vlietstraat te Den Haag, waar de oude dis- IribuLieDescheiden worden vernietigd, wer den den laatsten tijd meermalen distribu tiebonnen vermist. Men koesterde weliswaar verdenking tegen iemand, maar om zeker heid te hebben stelde hedenochtend in de vroegte een controleur zich verdekt in het lokaal op, waar deze bonnen zijn opgesla gen. Al spoedig had hij succes, want tegen 8 uur verscheen-een tijdelijk werkman, de 22-jarige J. C. van R., die een der zakken opensneed en er een partij boterbonnen naar laier bleek luO stuks uit nam. Op dit óogenblik sprong de controleur uit zijn schuilhoek en greep den verbluften dief. De politie werd gewaarschuwd, die den man arresteerde. Het onderzoek wordt nog voort gezet. TWENTSCHE BANK. Voorgesteld dividend 5Vs procent vorig jaar 4'/j procent). Naar wij vernemen .zal aan de op Don derdag 27 Maart a.s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering van aan deelhouders van de Twentsche Bank N. V. worden voorgesteld over het jaar 1940 een dividend uit te keeren van 5Vs procent (vo rig jaar 4Vs procent).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2