De incidenten te Amsterdam Bekendmaking De situatie in het Nabije Oosten 8 Isle Jaargang DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 No. 24824 GEZA KISS Verduisteren: Een officieele uiteenzetting 'T SCHUTTERSHOF Orkest Hettema Duitschland en Bulgarije Eden te Ankara Van de gevechtsterreinen 'n TIP VAN BOOTZ Vrees voor den duikboot-oorlog De vraag naar schepen De vredesconferentie te Tokio 19.14 uur 8.31 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en "s Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het ANP meldt: Omtrent de oorzaken en den achtergrond van het gisteren bekend gemaakt besluit van den weermaohtsbevelhebber in Neder land en den rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden om de uitvoe rende macht in de provincie Noord-Holland aan de militaire autoriteiten over te dragen, ontvangen wij van welingelichte zijde de volgende uiteenzetting: In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding van een verraderlijken overval op een Duitsche politiepatrouille moesten worden getroffen tegen een aantal Jood- sche elementen, zijn in den loop van Woens dag te Amsterdam In een reeks bedrijven partieele stakingen ontstaan. Een der der arbeiders en employé's van genoemde be drijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke onwettige aotie niet volledig beseften, heeft zich tot het neerleggen van den arbeid laten opzweepen door rad draaiers, die zelf volgens de bekende me thoden zooveel mogelijk op den achtergrond bleven. Talrijke andere arbeiders en em ployé's werden door dreigementen en her haaldelijk ook door nandtastelljke aanval len gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoordelijke, mis dadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trek ken voor het op touw zetten van kuiperijen tegen de bezettingsautoriteiten en stelsel matig incidenten uit te lokken. Met het oog op bovengenoemde voorval len, die in een bezet gebied bijzonder ern stig geacht moeten worden en ook als al leenstaande actie niet kunnen worden ge duld, hebben de Duitsche bezettingsautori teiten dienovereenkomstig tot tegenmaat regelen besloten. Ofschoon de naast de Amsterdamsche politie opgeroepen Duitsche polltle-afdee- lingen volkomen in staat waren de handha ving van rust en orde te waarborgen, heb ben de rijkscommissaris en de bevelhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belangen van de Duitsche oorlogsecono mie en ook van de economische belangen van de Nederlandsche bevolking in haar ge heel doelmatig geacht de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland van de bur gerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland. Tot dit besluit heeft de omstandigheid aanzien lijk bijgedragen, dat ernstige waarschuwin gen en aanmaningen van Nederlandsche officieele en particuliere instanties tot on middellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordeversto ring en demonstraties niet overal de ge- wenschte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van gisteren nog op verschil lende plaatsen wilde stakingen en persoon lijke bedreigingen van werkwilligen voor gevallen zijn. Nopens de oorzaken van de bovenvermel de ordeverstoringen, werkstakingen en an dere incidenten bestonden a priori duide lijke aanwijzingen, dat hierbij anti-Dult- sche ophitsers en betaalde Engelsche agen ten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of onderaardsche raddraaiers in hoofdzaak uit Joodsche elementen beston den. Verschillende ernstige Incidenten, die aan de voorvallen van de beide laatste dagen reeds voorafgegaan waren, leveren het ondubbelzinnige bewijs voor de juist heid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tussohen 9 en 12 Februari ern stige botsingen in de Amsterdamsche Jo denwijk voorgevallen. In het verloop daar van bleek, dat Joodsche horden, voorzien van wapenen, stelselmatig overvallen pleeg den op niet-Joden, vooral op nationaal-so- cialisten, waarbij ook vrouwen en kinderen het slachtoffer van dergelijke handtaste lijke aanvallen en mishandelingen werden. Een vrij groot aantal personen heeft In die dagen als gevolg van deze Joodsche excessen min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Voorts is naar reeds gemeld 11 Februari de W.A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig per sonen neergeslagen en letterlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Joden wijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk vol komen afgesloten worden. Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde ele- pienten gekomen. Toen een Duitsche poli- tie-patrouille In den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Joodsche emigrantenwij k in de Van Woustraat wilde binnentreden om een daar gehouden ge heime vergadering op te heffen en de aan wezigen te arresteeren, werden de Duitsche politiebeambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgoten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige oompiot in de duisternis te ontkomen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op verschillende plaat sen van de stad door Joodsche elementen of door van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd p niet-Joodsche en vooral pro-Duitsche inwo ners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voorvallen blijkt, dat de verantwobrdelijkheid vooralle Incidenten en ordeverstoringen van den laatsten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti- Dultsche mentaliteit, die stelselmatig de maatregelen en belangen ran de Duitsche bezettingsautoriteiten pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de economische en maatschappelijke belangen van de ordelievende meerderheid van de Nederlandsche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen en, naar uit ver schillende andere aanwijzingen blijkt, nog andere dergelijke acties hebben beraamd. CAFÉ-RESTAURANT VRIJDAG 28 FEBR. AFSCHEIDSAVOND ZATERDAG 1 MAART van het Hongaarsch Orkest 7733 (Ingez. Med.) 's-GRAVENHAGE, 26 Februari. 1. In overeenstemming met4 den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heb ik voor de provincie Noord-Holland, gezien den politieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant-generaal van het luchtwapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Holland op. Hij handelt volgens mijn aanwij zingen. 3. Ik beveel: a. in alle openbare en particuliere bedrijven moet Donderdag, 27 Februari, des morgens, de arbeid in vollen omvang weder begonnen zijn. b. optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstraties van eiken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen, alsook in bedrijven, zijn verboden. c. aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddel- lijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit ver boden, in het bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen, die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche krijgsge- reebten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten overtreden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrijven bebooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden. De bevelhebber van de weermacht in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. „DUITSCHLAND ZAL NOOIT IETS ONDERNEMEN, DAT DE VRIENDSCHAP KAN STOREN". Van welingelichte zijde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het A.N.B.: Bulgarije is een met Duitschland nauw bevriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, dat deze vriendschap zou kunnen verstoren. Met deze verklaring werd gisteren in de WilheLmstrasse een stand punt Ingenomen tegenover de door de vij andelijke propaganda uitgestrooide ge ruchten over een beweerde Duitsche door dringing in Bulgarije. Deze berichten heb ben alleen ten doel de Duitsche betrekkin gen met Bulgarije te verstoren. Tevens werden in de Wilhelmstrasse de bulten- landsche geruchten over een vermeenden Duitsohe.n intocht In de Bulgaarsche Do- broedsja weerlegd met de verklaring, dat er van een intocht van troepen in Bul- gaarsch gebied geen sprake kan zijn. EEN COMPLOT IN BULGARIJE? Het D.N.B. ontleent aan de Roemeensohe „Curentul" het volgende: Volgens betrouwbare berichten uit Sofia hebben de Bulgaarsche autoriteiten een complot ontdekt. Ruim vijftig personen, die in dienst van de Intelligence Service en het Britsche gezantschap stonden, werden ge arresteerd. Er is opzienbarend en zeer be langrijk materiaal ontdekt, dat op het oogenblik door de militaire overheid en de politie wordt bestudeerd. Blijkbaar betreft het een der gebruikelijke machinaties van de Engelsche propaganda, steeds bereid, in troebel water te vissohen. VON PAPEN ONTVANGT. Von Papen, de Duitsche ambassadeur te Ankara, heeft een maaltijd aangeboden ter eere van Saydam, den Turkschen minister president, Saradjogloe, den minister van buitenlandsche zaken en een aantal andere ministers en vooraanstaande personen. Daarbij werd het documentaire gedeelte van de film „Der Sieg lm Westen" ver toond. De film maakte, aldus het A.N.P., een diepen indruk op de Turksche heeren. De correspondent van het D.N.B. te Istan- boel meldt: De bladen bevatten bijzonderheden over het bezoek van Eden en Dill aan Ankara, dat in Turkije totaal bij verrassing is ge komen en pas op het laatste oogenblik van Engelsche zijde werd aangekondigd. Het gezelschap bestaat uit zeven personén. In den loop van den dag van gisteren zouden bezoeken gebracht worden aan den mi nister-president en den minister van bin- nenlandsche zaken, alsmede aan vooraan staande Turksche militairen. Ten aanzien van de reis van Eden en Dill schrijft de „Giornale dTtalia" dat de geweldige strijdmacht, welke de Engelschen in de Middellandsche Zee hebben gecon centreerd om Italië knock out te slaan, thans in de val der As-mogendiheden is ge vangen. Zij is niet in staat een werkelijk succes te behalen, dat meetelt voor het ver dere verloop van den strijd, zij wordt be dreigd aldus gaat de „Giornale" verder door verrassingen, die kunnen komen en zij is onttrokken aan de verdediging van het moederland. Op het oogenblik. dat het goede jaargetij nadert en daarmede de verscherpte strijd tegen Engeland. Het blad neemt er verder nota van, dat het ontbreken van sommige levensmidde len in Engeland door den minister van ma rine en den minister van voorziening in verband is gebracht met den strijd in de Middellandsche Zee. "Weliswaar heeft Chur chill op 13 November, toen hij over de Brit sche actie tegen Tarente sprak, aange kondigd, dat de Italiaansche vloot in haar kern was vernield en dat de Britsche vloot in de Middellandsche Zee vrij kwam voor andere doeleinden, doch de Britsche pre mier heeft zich daarbij volgens het Ita liaansche blad overgegeven aan gevaarlijke illusies. Overigens zouden de Engelschen gedacht hebben in vijftien dagen na het begin van het offensief in Libye reeds in Tripolis te zijn. Engeland moet thans constateeren. aldus de ..Giornale dTtalia". dat men in Noord- Afrika niet onbeperkt kan oprukken, nu de As gereed staat, den toestand op gron dige wijze in zijn tegendeel te doen ver- keeren. DE BEVELHEBBER DER DUITSCHE MARINE IN HET BEZETTE GEBIED VERONGELUKT. Het D. N. B. meldt: De bevelhebber der marine in het bezette gebied, vice-admiraal Lothar von Arnauld de la Périère, is Maandag j.l. dooielijk ver ongelukt. De opperbevelhebber der marine, groot-admiraal Rader, heeft den overle dene, die de orde Pour le mérite droeg, op de volgende wijze herdacht: „De Duitsche marine verliest met hem een der meest vooraanstaande zeeofficieren, die in den duikbootoorlog de succesrijkste comman dant was van den wereldoorlog, bij vriend en vijand in eere stond en wiens naam met ijzeren letters zal worden opgeteekend in het boek der oorlogsgeschiedenis ter zee. Op een vooraanstaande plaats heeft hij ook in den Groot-Duitschen vrijheidsstrijd door de hem eigen energie een groot aandeel in de successen van de marine genomen." BOMMEN OP MALTA EN TOBROEK. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben, naar het D.N.B. ver neemt, gistermiddag onder de bescherming van Duitsche en Italiaansche jachtvliegtui gen het vliegveld Luca op Malta met groot succes aangevallen. Tien op den grond staande Britsche vliegtuigen verbrandden. In luchtgevechten werden vier Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. De Duit sche aanval richtte ook in de gebouwen van het vliegveld groote schade aan; een han gar stond reeds na den eersten aanval in brand. Andere aanvallen waren gericht op de barakken, die door het ontploffen van talrijke bommen werden verwoest en spoe dig in lichter laaie stonden. Ook de start baan werd zwaar beschadigd en door een groot aantal machtige bomkraters onbruik baar gemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D. N. B. thans verneemt, Dinsdag avond ook een Britschen torpedobootjager in den haveningang van Tobroek aan de Noord-Afrikaansche kust met succes aan gevallen. Ondanks de hevige afweer gingen de vliegtuigen tot een duikvlucht over en wisten op een hoogte van tien meter ver scheidene treffers te plaatsen. Bij het weg vliegen der vliegtuigen stond de torpedo bootjager in brand. E De kanarie van 'n weduwe uit Stavoren, Had z'n heldere zangstem verloren. Hjj onderging deze kuur: 'n Druppel TIP ieder uur; En toen zong hy als nooit nog te voren Inz. Mej A. d. K. te R'dam ontvangt een flesch TIP. 7746 (Ingez. Med.) Groot-Brittannië siddert voor den duik bootoorlog, meldt Dagens Nyheter in een eigen bericht uit Londen. De toenemende klachten over het onverstandige en ondoel matige gebruik van de Britsche koopvaar dijvloot hebben de laatste weken de politie ke positie van den Britschen minister voor de scheepvaart, Ronald Cross, aanzienlijk slechter gemaakt. Steeds meer critici ver klaren, dat het beleid van het Britsche ministerie van scheepvaart volkomen on doeltreffend is en dat de samenwerking tusschen dit departement en de admiraliteit veel te wenschen overlaat. De Daily Mail staat thans vooraan in de perscampagne die het aftreden van Cross eischt en zijn vervanging door een ervaren reeder. De correspondent van de Spaansche A B C verklaart, dat de perscampagne van de Daily Mail iederen dag belangrijker wordt, want bovendien is er nog het dringende vraagstuk van het binnenlandsch yervoers- en verkeerswezen, dat nog steeds op een oplossing wacht. Er is een gebrek aan goe derenwagens om de steenkoolreserves naar de industrie te kunnen vervoeren. Nog veel minder kunnen de bestellingen der bevol king ten uitvoer worden gelegd. Volgens Engelsche dagbladberichten heerscht er in bepaalde districten een groot overschot aan steenkool als gevolg van het verlies der continentale afzetgebieden. Deze stagnatie kan echter niet verholpen worden, daar er een tekort aan spoorwegmateriaal is. De Financial News legt er bijzonder den nadruk op, dat „alleen in Yorkshire een mülioen ton steenkool op vervoer en dis tributie onder de verbruikers ligt te wach ten. Een nieuw vraagstuk is boendien, zoo gaat A.B.C. verder, de invoer van goede ren en levensmiddelen en de rechtvaardige verdeeling hiervan, die door een coördinatie van de verschillende ministeries gewaar borgd zou worden, doch waarschijnlijk door den aangekondigden duikbootoorlog volko men in de war zal loopen. (D.N.B.) Admiraal Stark, de Amerlkaansche chef van de vlootoperaties, heeft naar Asso ciated Press meldt in de commissie voor de militaire uitgaven uit het huis van afge vaardigden gezegd, dat het op het oogen- blik'niet raadzaam is meer torpedobootja- gers aan Groot-Brittannië af te staan, zoo als Wendell Willkie heeft aanbevolen. In Washington wordt, naar de bladen melden, door de federale scheepvaartauto riteiten verklaard, dat de Vereenigde Sta ten op het oogenblik aan Engeland niet meer koopvaardijschepen kunnen afstaan. Alle Amerlkaansche scheepsrulmte moet voor een tijdsduur van minstens negen maanden gebruikt worden om de Amerl kaansche bewapeningsindustrie van het noodlge te voorzien. In feite hebbben de Vereenigde Staten zelf nog zestig schepen met een tonnage van elk 10.000 ton noodig om hun eigen behoefte te kunnen dekken. Het gebrek aan schepen is zoo groot, dat de reeders ln de komende week op ver zoek van de federale scheepvaartautori teiten vrijwillig het prioriteltssysteem zul len invoeren, teneinde het vervoer van be langrijke grondstoffen voor de Amerlkaan sche bewapeningsindustrie te waarborgen. De koopvaardijvloot van de Vereenigde Staten bestaat op het oogenblik uit 1276 schepen met een Inhoud van 7.55 mlllloen ton, waarvan slechts 331 vrachtschepen en 46 tankschepen met een totalen Inhoud van 2.4 mlllloen ton voor het overzeesche verkeer geschikt zijn. In de Amerlkaansche havens ligt veel materiaal dat voor Enge land bestemd ls, doch dat door het Engel sche gebrek aan schepen niet vervoerd kan worden. Doch ook de voor de Vereenigde Staten bestemde goederen hoopen zich in overzeesche havens op, daar de Amerlkaan sche vloot niet tegen haar verzwaarde taak is opgewassen. (D.N.B.) De gouverneur-generaal van Fransch Indochina, vice-admiraal Jean Decoux, heeft gisteren een spoedconferentie bijeen geroepen van Indochineesche militaire en bestuursambtenaren ter bespreking van het Japansche compromisvoorstel, dat Inge diend is in een informeele vergadering van de Japansche, Fransche en Thailandsche delegaties te Tokio op 24 Februari. Aan de conferentie van gisteren namen, behalve de gouverneur-generaal, generaal Mordant, de opperbevelhebber van de Fransche strijd krachten in Indochina, Pierre Delsalle, chef van het bureau van den secretaris-gene raal, de hoogste residenten voor Tonkin en Cambodja, en Mantovini, directeur van het departement voor politieke zaken, deel. (Domei). De Thailandsche minister Badakaroe is per vliegtuig op Formosa aangekomen, van waar hij naar Tokio zal doorreizen. Naar verluidt zal Badakaroe met bijzondere op drachten zijner regeering aan de vredes conferentie te Tokio deelnemen. Voorts verluidt uit betrouwbare bron, dat Thailand bereid zou zijn, van verdere eischen af te zien en het Japansche voor stel aan te nemen. (DN.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 8.54 uur en gaat onder te 20.58 uur. V.J Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De puntenwaardeering voor textielgoederen (Binnenland, 3e Blad). Te Velp is overleden jhr. mr. J. J. E. v. d. Brandeler, gedelegeerd commissaris van de Alg. Kunstzijde Unie. (Binnenland, 2e Blad). Buitenland De Duitsch-Bulgaarsche verhoudingen, (le Blad). De as en de positie in Afrika, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1