KATWIJKERS [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2i Februari 194! LOSSE NUMMERS Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN |MJN/T INIIIIERCK^ BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dagbladreclame is niet te vervangen Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. VAN ONS BLAD LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD BEURSOVERZICHT MARKT RERICUTIN^^ britsche torpedojager tot zinken gebracht. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Een duikboot meldt het tot ranken bren gen van een vijandelijk bewapend koop vaardijschip van ongeveer 8000 brt. Een andere duikboot heeft een Britsch bewa- üngsvaartuig tot zinken gebracht en daar bij eenige gevangenen gemaakt. In het zee gebied ten Zuidoosten van Engeland heeft een motortorpedoboot een Britschen tor pedojager tot zinken gebracht. Aan de Li'oysche kust ten Zuidoosten van Agedabia kwam het in den ochtend van den 24sten Februari tot een treffen tus- schen een Duitsche en een Engelsche ge motoriseerde verkenningspatrouille. Een aantal Engelsche auto's, waaronder ver scheidene verkenningspantserwagens, werd vernield, terwijl eenige gevangenen wer den gemaakt. Aan Duitsche zijde ontston den geen verliezen. In de namiddaguren van den 24en Fe bruari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee groote koopvaardijschepen in een haven van Cyrenaica in brand geworpen en bomtreffers geplaatst op de havenwer ken. Duitsche jachtvllegers hebben boven het eiland Malta een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald. In den afgeloopen nacht hebben zwakke formaties gevechtsvliegers aanvallen onder nomen op strategische doelen en haven werken tie Hull. Harwich en Great Yar mouth, op vliegvelden In Oost-Engeland, alsmede wapenfabrieken te Ipswich en Norwich. Bij een mislukte vijandelijke aanvals- poging aan de Kanaalkust hebben jacht vllegers drie Britsche vliegtuigen neerge schoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen In West-Duitsch- iand lukraak brisant- en brandbommen ge worpen, die slechts ontoeteefcenende mate- rieele schade aanrichtten. Branden konden terstond na het uitbre ken gebluscht worden. Luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. duitsche troepen in lybië. Het 264e Itahaansche weermachtsbericht luidt: Aan het Grleksche front niets van belang te melden. Vliegtuigen van het Duitsche vliegenkoips hebben boven Malta een vijan delijk vliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika zijn in den ochtend van den 24en Februari afdeeüngen van het Duitsche korps in Afrika ten Z.O. van Age dabia voor de eerste maal met den vijand in contact gekomen. In. den loop van het treffen met Engelsche pantsereenheden werden verscheidene auto's en pantser wagens van den vijand vernield. Er wer den eenige gevangenen gemaakt. Geen ver liezen aan Duitsche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben voor anker liggende schepen, ha venwerken alsmede militaire inrichtingen van een vijandelijk vlootsteunpumt in Cyre- naika met succes aangevallen. Twee sche pen van rond 8000 brt. werden getroffen en zwaar beschadigd. Er werden hevige ontploffingen en branden in de haven waargenomen. Te Dzjaraboeb en te Koefra bieden de Italiaansche bezettingen hardnekkig tegen stand aan den vijandelijken druk. In Oost-Afrika activiteit van de weder- zijdsche artillerie alsmede van vliegende colonnes in den sector Cheren. De held haftige tegenstand van onze troepen ten Oosten van de rivier de Djoeba duurt voort. mysterieuze brand te baarn. Meubelfabrikant tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een meubelfabrikant uit Baarn, die, verdacht van brandstichting, door de rechtbank werd veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. In September 1939 woedde er in het per ceel Spoorbaan 6 te Baarn, tengevolge van een explosie, een hevige brand, waarvan men direct vermoedde, dat deze aangesto ken moest zijn. Het perceel was gehuurd door een meubelfabrikant uit Rotterdam, die het als woonkamer en winkel van meubelen had willen inrichten. Hij had er een hoeveelheid meubelen en den inboedel van zijn vrouw heengebracht, welke in totaal voor f. 20.000 waren verzekerd. De meubelfabrikant werd, verdacht van brandstichting, gearresteerd. In eerste instantie diende deze zaak voor de rechtbank te Utrecht, welke verdachte schuldig bevond en hem veroordeelde tot drie jaar gevangenisstraf. Daarna diende de zaak voor het Asmster- damsche Gerechtshof. Dit heeft verdachte thans veroordeeld overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal en de uitspraak van de Utrechtsche Rechtbank. NIEUWE UITGAYEN. Algemeen reglement voor de Z.-Hollandsche polders. By n Samson n.V. te Alphen verscheen de vierde druk van het „Algemeen reglement voor de polders in de provincie Zuid-Holland" door S. J. R. de Monchy, bewerkt door A. G. W. Severijnen. Eenige wijzigingen zijn in deze uieuwe oplage aangebracht, terwijl de noodza kelijke aanvullingen van wetgeving en veror deningen werden opgenomen. Verschenen bij: J. J. Romen en Zn., Roermond: Europa's Worstelingen, Het oude probleem de „nieuwe orde" door J. A. J, Temmink. GEBOREN: Agnes Henriette Wilhelmina Maria dr. van K. W. J. M. Peterse en W. C. van Seggelen Jan netje dr, van H. Stikkelorum en S. W. Meerloo Johannes Ludovicus zn. van L, C. Kettenis en M. van Egmond. ONDERTROUWD: W. P. Stouten jm, 22 jr. en E. Plezier jd. 22 jr. C. Zondag jm. 20 jr. en E. C. Philipse jd. 19 jr. OVERLEDEN: C. H, de Haan, vr., 83 jr. A. Kralt dr., 5 mnd. W. Keur, zn., 2 jr.'— A. Th. Esseling vr., 76 jr C. v. d. Star, wed. van J. van Haasteren 75 jr. A. v. d. Ploeg, zn., 27 Jr. GEVESTIGD: W. van Aalst en fam., groentenkweekcr, Sie- bcldstraat 43 D. P. J. Arnoldus, electricien, Sumatrastraat 100 H. L. J. Bech, apotheker, R. en Schiekade 115 K. Bettjer, Morschkade 10 M. Birnbammer. dienstbode, Pietersk.- choorsteeg 15 N. Boes en fam., koopman in bloemb., Lijsterstraat 14 M. Bouwhuizen, hulp i. d. huish., Oude Rijn 19 W. C. Brons wijk, dienstbode, Witte Singel 46 E. F. A. M. Caminada, Lammenschansweg 17 W. Dekkers verpleegster, Rynsb.weg 10 P. B. Dijkstra, RJK. Priester, Haarlemmerstraat 106 M. H. Evelein, verpleegster, Rijnsb.weg 137 H. J. E, Everard, Beschuitsteeg 1 P. van Ewijk, kin derjuffrouw, Pietersk.choorsteeg 15 A. J. A. E. M. S. Gortworst. Bakh. Rozeboomstr. 22 C. P, Hartveld, dienstbode, Pietersk.choorstg. 15 E. J. Hofdijk, Korevaarstraat 8a E. J. Hom- mersen. verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. P. N. v. d. Ing, dienstbde, Plantsoen 23 A. C, Kaas en fam., slager, Langebrug 34 W. M. Prowein- Knegtel, O. Varkenmarkt 2 Wed. J. P. Feen- stra-Laros. Rijnsburgerweg 136 C. J. van Leeuwen, gouvernante, Langebrug 79 H. Luijcx, dienstbode, Kaarsenmstr. 7 Wed. P. de Vogel-Moonen, Meidoorastraat 57 E. Mul der en fam., Haagweg 212 A. Ouwerkerk, Wald. Pyrmontstraat 25 M. Pret. fabr.arb., Janvossensteeg 5 J. J. J. G. van Randwijk, winkelier, Nieuwe Rijn 49 H. Rysdyk, dienst bode, Maredijk 45 L. A. H. Simonis, loswerk- man, Janvossensteeg 5 B. Singeling, beton werker, Kooistraat 6 R. Slobbe, Volmolengr. 2a P, Spaanderman, hulp i. d. huish., Ver damstraat 42 T. Speksnijder, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10 P. Venema, opz, Ned. Heide Mij. Rijnsb.weg 93 S. M. Duindam-Verbeek, Morschkade 6 B. Vissers, etaleur, Wasstr. .1 J. M. van Vré, Stieltjesstraat 6 A. Zouthout, dienstbode, Javastraat 74a. VERTROKKEN. P. Allewyn, St. Philipsland, Voorstr. A 57 L A. Backer, Baarn, Eemnesserweg 102a M. L. W. Baron, Den Haag, Oranjelaan 81 H. Boekëe. IJmuiden, Huigenstraat 12 J. Boiten, Den Haag, Abrikozenstraat 188 H. W. J. Brugman, Winterswijk, Woldstraat 41 H. van Buul, Dordrecht, Burg, de Raadtsingel 23b E. P. Cancrinus en fam.. Den Haag, Schaars- bergehstraat 180 W. A. Freijser en fam., Oegstgeest, Wilhelminapark 28 A. G. van Gilse, Amsterdam, Prinsengracht 478 B. v. d. Haer, Den Haag. Kanaalweg 3 T. E. van Harberden, Nieuwkoop, Achterweg N.-B. van Heyningen, 's-Hertogenbosch, Z.W. Vaart 9 C. C. M.-de Jager," Vorburg, van Deventerlaan 46 Wed, J. Koetze-Jong, Groningen, Bedu- merstraat 163 G. Jurgens en fam.. Zandvoort, Koninginneweg 30 A. M. Kaagman, Groote broek, Compagniestraat G 137 G. H. Kauf- feld en fam., Utrecht, Bosschastraat 12 W. H. Keuchenius, Den Haag, Ruychrocklaan 210 C. v. d. Klaauw, Leimuiden, aan boord A. S. H. van Koolbergen, Oegstgeest Duivenvstr. 49 J. v. d. Laan en fam., Oegstgeest, Sumatra straat 32 A. Lepelaar en fam., Groningen, Meeuwerderwbg 36 M. G. v. d. Meer. Alkemade B 483 J. Minnesma, Haskerland. Haskerhorne A 83c Wed. M. Neuwahl-Mosheim, 's-Bosch, Koningsweg 49 A. H. van Nierop, Bloemen- daal, Ruysdaelweg 18 E. Otterspeer, Amster dam, Binnen Bantammerstraat 17hs. H. K. Pieters, Den Haag, Ieplaan 129 E. van Poel geest, Nieuwer Amstel. Handweg 41 G. G. Pot, Den Haag. van Montfoortlaan 5 J. H. Quijs, Garderen, depot marechaussee C. W. Ramak, Oegstgeest, Wilhelminapark 9 B. Romijn, Zandvoort, Koninginneweg 30 P. E. de Rijck v. d. Gracht. Baarn. Wald. Pyrm.laan 1 W. A. L. van Schaik. Den Haag, Schaars- bergenstraat 180 Wed. D. Kruisheer-Schouten Gouda, Fluweelensingel 43 A. M. Sevenich, Amsterdam, Kanaalstraat 134II K. I. Smit, Maartensdijk (U.), Prof. Wentlaan 46 H. G. J. Wintgens-Smits, Hoensbroek, Hommerterweg 125 H. J. Tegelaar Enschede, Goudenregen straat 3 E. C. Turk. Alkemade. B 200 Ei Verstraaten-Velbe'rg, Oegstgeest, Juffermans- straat 10 C. Voogd. Oegstgeest, Toorenvelt- straat 18 N. de Water. Wassenaar, Rijksstr.- weg 479 M. Woudenberg; Hillegersberg, Straatweg 76. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit z. van Grietus Meijer en Maria Vink Margaretha Jacoba d, van Engel- bertus Antonius van Egmond en Elisabeth Don- gelmaris Gerrit Martinus z. van Antonie van Eijk en Cornelia van der Laan Gerrit Jan z. van Gerrit Jan Mulder en Lijsje van der Beek. Overleden: Geertrulda Maria van Lith, 90 jr. weduwe van Hubertus Gerardus Mattheus van Leeuwen. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Johannes z. van W. J. Zoetemelk en G. W. Hogenboom, Overleden: M. W, Vreeswijk 68 jr. wed. van P. de Jeu C. Spruit 67 jr. geh. niet W. van Veen. Gehuwd: C. P. Hendriks 27 jr- van Leidschen- dam en Th. C. v. d. Poel 22 jr. alhier. J. H. Gottmer en Co., Haarlem: De Zang der Jaren, door Bess Streeter Al- drlch, Ned. bewerking door G. Blom. Geen Benzine meer, door Charles Nordhoff en James Norman Hall, vertaald door E. A. Koo- perberg. Het Rijke Leven, door N. Schuttevaer—Velt huis. Mag een katholiek lid zijn van de N.S3.?, uitgave van het hoofdkwartier der NJ3.B. LEIDSCHENDAM. Vergadering R.K. Volksbond. Onder leiding van den heer A. Langeveld kwam de RiC. Volksbond in jaarvergade ring bijeen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Langeveld, J. de Hey en W. Meester; gekozen werd inplaats van den heer C. van der Heyden, die 22 jaar secre taris is geweest en wegens gezondheids redenen moest bedanken, de heer Th. Meester. Tot leden der controle-commissie werden gekozen de heeren Kouwenhoven, H. van der Voort, J. B. van Veen, W. Wil- lemse en Zandbergen. Goedgekeurd werden de verslagen van secretaris en penningmeester. Het leden tal bedraagt 250. De inkomsten hebben be dragen f. 1651.56, de uitgaven f. 1404.30, ba tig slot f. 247.26. Vastgesteld werd de be grooting 1941 met aan inkomsten f. 1560. en aan uitgaven f. 1555.w.o. afdracht aan het Centraal Bestuur f.530. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken en een inleiding van het hoofdbe stuurslid, de heer Van den Akker, werd de bijeenkomst gesloten. LISSE. Uitvoering „Zingende Jeugd". Onder leiding van den directeur den heer W. J. Mizée gaf het kinderkoor ,.De zingende jeugd" een uitstekend geslaagde uitvoering. Kaartclub „Vriendenkring". De kaartclub „Vriendenkring" hield in het gebouw van den RJK. Volksbond een prijsjes avond waarvoor zeer veel belangstelling bestond, ruim 50 kaartliefhebbers namen hieraan deel. De voorzitter de heer G, C. Degger sprak een openingswoord, waarin hij mededeelde, dat voor lederen deelnemer een prijs beschikbaar is ge steld. Hierna nam de wedstrijd een aanvang. Na 3 uur spelen werd de volgende uitslag ver kregen: lste prijs G, van Eyk en J. van Dijk; 2de prijs Herm, van Dijk en F. de Bruin; 3de prijs J. Oetelaar en A. van Dijk; 4de prijs A, van Vel- zen en C. van Roden: 5de prijs P. Ruigrok en Th, Wassenaar. Na de uitreiking van prijzen die hoofdzakelijk uit levensmiddelen waarvan een groot deel door particulieren beschikbaar was gesteld, bestonden volgde sluiting. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt dit jaar, indien de omstandigheden zulks toelaten, hier wederom de jaarlijk- sche bekende harddraverij te houden. Het Blad voor Katwijk en Omstreken Geeit Uw advertentiën en abonnementen op aan den-agent: die alle inlichtingen verstrekt. zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. RIJNSBURG. RAADSAGENDA. De Raad komt Vrijdag as. te 7.30 uur in open bare vergadering bijeen. 1. Opening en notulen; 2. Ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een voorschot, op de vergoeding ex artikel 101 der L.O. wet .1920 aan de school besturen óver het dienstjaar 1941; 4. Verlenging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woningen; 5. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van de aanvrage van het Geref. Schoolbestuur, inzake de betegeling der speelplaatsen i.v.m. het gymnastiekonderricht; 6. Behandeling ontwerp besluit van Ged. Staten inzake toekenning duur- tetoeslag en verhooging kindertoeslag aan1 ge huwde burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in Zuid-Holland; 7. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een tijdelijken duurtetoe- slag aan het lagere gemeente personeel, met ingartg van 1 December 1940; 8. Alsvoren tot het verhuren resp. ter beschikking stellen van een strook grond, gelegen aan de Kanaalstraat, voor het jaar 1941, aan resp. T. Kralt alhier, tegen een huurprijs van f.250, en aan A. v. d. Mey Jr. en A. van Delft, alhier; 9. Alsvoren tot toekenning van een subsidie van f. 50 aan het plaatselijk comité tot het geven van kostelooze naai- en knipcursussen, voor het jaar 1941; 10. Alsvoren tot herziening van de jaarwedde van den controleur steunverleening en werkverschaf fing; 11. Wijziging gemeentebegrooting 1940; 12. Wijziging gemeentebegrooting 1941; 13 Voor- loopige vaststelling rekening waterleidingbedrijf 1939; 14. Voorloopige vaststelling gemeentere- kening 1939; 15. Rondvraag; 16. Sluiting. het DERDE BOUWPLAN VAN SPINOZA. Steenlegging door den Burgemeester. De werkzaamheden van het 3e bouwplan van Spinoza zijn thans zoover gevorderd, dat Zaterdagmiddag a.s. de eerste steen legging door den Burgemeester zal plaats hebben. Woensdag 5 Maart a.s. te 2.30 n.m. bestaat ten huize van dr. F. Leerink, gele genheid tot kostelooze inenting of herin enting. VOORSCHOTEN. DE AUTODRAAILADDER VOOR DE BRANDWEER. Missive van Ged. Staten. Nogmaals zal ln de a.s. raadsvergadering het voorstel tot aanschaffing van een autodraai- ladder voor de brandweer ter tafel komen. Ged. Staten dezer provincie hebben zich, nu over het staken der stemmen in de vergadering van 7 Februari ji. het voorstel als verworpen werd geacht, met een brief rechtstreeks tot den raad gewend waarin om. voorkomt. „Nu w\j hebben vernomen, dat het overeen- zijn behalve aan ons Bureau óok verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. J. WiJTENBURG, HaarLstraat 2 W. G. J. VERBURG. Heerenstraat no. 2 Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT. Breestraal no. 126 A. VAN EGMOND. Haver 2/4 W. VAN LEEUWEN. Janvossensteeg 19 W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A en aan de Kiosken BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp komstig ons verlangen door B. en W. gedane voorstel, ingevolge het bepaalde in art. 58 der Gemeentewet, geacht moet worden niet te zijn aangenomen, overwegen wij onze goedkeuring aan Uw besluit van 12 October ji. tot wijziging van de begrooting uwer gemeente voor het dienstjaar 1940 te onthouden. Voordat wij hiertoe evenwel overgaan, mee- nen wij, nu ons bekend is, dat de fabrikant zijn tot nog toe gedane aanbieding enkele dagen wil gestand doen, in het belang van uwe gemeente te handelen door u nog eenmaal de gelegenheid te geven de door ons bedoelde voorziening met terdaad te treffen. Een mededeeling van hetgeen door U ter zake is beslist, zien wij gaarne ten spoedigste tege moet." B. en W. meenen dat hieraan weinig behoeft te worden toegevoegd en geven nogmaals in ernstige overweging het crediet van f.5000 te verleenen, voor den aankoop van den boven bouw van een automobieldraailadder by de N.V. Fabriek voor wagenbouw, yzerconstructie en brandweermateriaal v.h. J. Geesink en Zonen te Weesp, volgens haar offerte d.d. 8 October 1940. Met nadruk wyzen zij den raad echter nog op zyn verantwoordeiykheid, zelf de gevraagde be slissing te kunnen nemen. Niet fn het minst in deze tydsomstandigheT den behoort thans het belang van de zelfstan digheid van den raad het zwaarst te wegen. Nu aangenomen mag worden, dat de veel om streden ladder toch komt. eischt het genoemde belang zelf de aansprakelijkheid voor den aan koop van een autoladder te willen aanvaarden. B. en W. vertrouwen, dat de raad dit alsnog zal inzien en dienovereenkomstig een beslissing zal nemen. De verbreeding van de Schoolstraat. Het gemeentebestuur heeft een missive ont vangen van Ged. Staten dezer provincie bege leidende het door hun college by besluit van 18 Februari 1941 goedgekeurde raadsbesluit tot aankoop van grond ter verbreeding van de Schoolstraat. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells, Z. van C. van Apeldoorn en A, Nab Margaretha Hendrika. D. van H, C. Branse en M .Overdevest. 9verleden: Adrianus Johannes Oltshoorn 81 j., echtg. van H. A. van den Bosch Lena van Gaaien, 71 j., eehtgenoote van S. A. Verheul. Jacob Hendrik van Beek 13 j., Z. van G. van Beek en W. A. Oosterling Anna Catha- rina Lubbers 77 j., weduwe van D. A. de Haas. Gehuwd: Johannes de Jong 66 j en Pieter- nella de Ryk 64 j. WARMOND. 'JB& Uitvoering St, Matthias. De laatste uitvoering van St. Matthias van dit seizoen is een waardig slot geworden, dat de vereeniging alle eer heeft aangedaan. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden: wij merkten o.m. op den Burgemeester met zyn eehtgenoote, dr. Walenkamp als oud-Secretaris der vereeniging en het eere-lid den heer J. van Morsel. Ook de pastoor en de kapelaan gaven blijk van hun belangstelling. De voorzitter de heer Zwetsloot opende en verwelkomde de vele aanwezigen. De afdeeling Harmonie bracht een speciaal programma ten gehoore. Als steeds was alles tot in de perfectie verzorgd. De heer W. van Grieken deed zich in de „Romance pour Cornet Piston" kennen als een uitstekend muzikant. De wyze waarop de Harmonie de Fantasie Faust In het zeer moei- lyke arrangement van Dunkier uitvoerde, toonde duidelijk dat deze afdeeling met de beste korp sen in den lande kan wedijveren. Hulde komt aan muzikanten en dirigent voor'dezen genot vollen avond toe. De afdeeling tooneel werd op de klucht „De Huls-Tyran" van G. Bomans, een stuk vol ver- makelyke scènes, dat vlot en geestig gespeeld werd. De bezoekers hebben buitengewoon ge lachen en genoten. Matthias kan op een prachtig geslaagd sei zoen terugzien. AMSTERDAM. 26 Februari. Ondanks het feit. dat de storting op de nieuwe staatsleening nauweiyks achter den rug is zooals bekend, kreeg het Ryk daardoor de be schikking over een bedrag van een half milli ard gulden aan nieuw geld toch biyven de geldbehoeften van de schatkist bij voortduring groot. Dit biykt duideiyk uit den thans gepubli- ceerden weekstaat der Nederlandsche Bank. Was er verleden week een saldo van f.32 millioen ten gunste van het Ryk by de circulatiebank aanwezig, blykens de nieuwe bankstaat is dit tegoed geheel verdwenen. Daarnaast was er nog meer noodlg zoodat het renteloos voorschot dat gedurende één week was terugbetaald, wederom met het maximum bedrag met f. 15 millioen verschynt. Bovendien is het bedrag aan schat kistpapier dat de vorige week van f.208 milli- en tot f. 35 millioen was gedaald, weer met f1 millioen gestegen tot f.36 millioen. In totaal moest derhalve voor een bedrag van f.48 milM- oen in een week tyds een beroep op de nationale credietinstelling worden gedaan. Een opmerkelyke mutatie geeft de nieuwe weekstaat te aanschouwen ten opzichte van de post: beleeningen. Deze verminderde met f.48- mlllioen tot f234 millioen. In hoeverre deze vermindering voor rekening komt van houders van obligaties der nieuwe staatsleening, die de beleeningen op hun stukken successieveiyk af lossen, is moeilyk te zeggen. In ieder geval ïykt het waarschyniyk. dat zoowel banken als andere financleele instellingen, die ten behoeve van haar cliënten beleeningen by de circulatie bank hadden gesloten, weer in de gelegenheid waren door toevloeiing van middelen deze voorschotten terug te betalen, en voor zoover noodig, de benoodigde bedragen zelf ter be schikking te stellen. Door het Ryk zal by de maandwisseling wel weer een verder beroep moeten worden gedaan op het crediet der Nederlandsche Bank. Immers op 1 Maart a.s. vervallen alleen al aan lossingen op de 3 gestaffelde leening niet minder dan f.44 millioen,, terwijl daarnaast een bedrag van meer dan f.23 millioen moet worden betaald op de halfjaarlijksche coupons van deze leening. Daarnaast zal men nog rekening moeten houden dat waarschyniyk per ultimo Februari een totaal van eenige tientallen millioenen aan schatkistpapier komt te vervallen. Maai* het is niet uitgesloten, dat. de vervallende bedragen meteen voor een nieuwe periode worden ver lengd. UUJ De middagbeurs. In de mentaliteit van het beleggende pu bliek ten aanzien van de fondsenmiarkt komt nog niet veel verandering. Men geeft ei* de voorkeur aan de kat uit den boom te kijken en onthoudt zich van het aangaan van nieuwe engagementen. Het is echter wel een typisch verschijnsel, dat er ook geen geneigdheid bestaat om loopende po sities te liquideeren en het aanbod, dat nu en dan valt waar te nemen, spruit in hoofdtaak voort uit de verhoudingen van het gewone dagelijtkscShe leven. Intussohen blijft de beurshandel van geringe afmetin gen en ook vandaag was er niet veel te doen. De stemming was goed prijshoudend. Hoewel de koersen over het algemeen niet veel verschilden bij die van gisteren, werd door elkander toch op een lichtelijk verhoogd peil afgedaan. Onder beurstijd werden echter geringe schommelingen meegemaakt en de meeste rubrieken had den een onbewogen verloop. Veel bijzon dere factoren om een geprononceerde beursstemming te voorschijn te roepen, waren er niet. Het koersverloop van Wall- street was prijshoudend geweest en hier aan moet het klaarblijkelijk worden toege- scherven, dat ook te Amsterdam de beurs- toon goed was. De Amerikaansche fondsen waren over de geheele linie hooger en de Staalaandee- len meer in het by'zonder Bethlehem Steels en U. S. Steels waren bij de opening zelfs niet onbelangrijk; hooger. Daarna voltrok zich wel een kleine inzinking," doch per saldo kon toch nog een behoorlijke koers winst worden gemaakt. De Koperaandeelen en de Spoorwegshares waren eveneens iets vaster, maar toch niet veel gewijzigd. De locale afdeeüngen hadden een kalm verloop, de Petroleumrubriek gaf geregeld rustige affaire te zien voor Olies, die in hoofdzaak schommelden tusschen 214% en 217%, en zich later op den middag om streeks de beste prijzen bleven bewegen. De Amerikaansche soorten werden tegen onge veer de vorige prijzen of iets daarbóven af gedaan. De affaire in Scheepvaartpapieren beperkte zich in hoofdzaak tot de bekende toonaangevende aandeelen zooaLs Scheep vaartunies, Oude Vaarten, Oude Booten en Japanüjnen. In vrijwel alle gevallen kwa men de noteeringen hooger te üggen. De Industrieafdeeling was stil; de Phi- lipsaandeelen werden belangrijk hooger in gezet en hoewel zij zich niet op de topprij- zen konden handhaven, konden zij toch een behoorlijk avance aantoonen. Unilevers waren nauwelijks gewijzigd, Aku's goed prijshoudend, voor de minder courante soorten bestond niet veel belangstelling. Indische cultuurfondsen lagen stevig in de markt, zonder dat dit tot uiting kwam in groote koersverschillen. H.V.A.'s kwamen even boven de vorige topprijzen uit, de Tabakken werden ver handeld tegen prijzen, die bijna niet afwe ken by de vorige noteeringen. Op de Rub- bermarkt kwamen Amsterdam Rubbers wederom eens boven 240%. In de minder gangbare rubberaandeelen was weinig te doen. De stemming bleef echter prijshou dend. De Nederlandsche beleggingspap iere n hadden over het algemeen een vast ver loop. De nieorwe 4% obligatiën stegen tot 97%, ook de gestaffelde leening koiv zich iets verbeteren. De overige soorten waren goed prijshoudend. Gemeentelijke en pro vinciale obligatiën stil en eveneens prijs houdend. Pandbrieven verwaarloosd. Prolongatie 2 3/4%. „Ja vrouw, dat was de eenige plaats waar ik een spijker in kon krijgen". KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 Febr. Knol- selderie A f.1012; idem B f.56; boerenkool 1530 ct, per kist van 6 KG. Roode kool f. 5,90 —6,50; gele kool f. 4,105,20; groene kool f.4— 5,20; spruitkool f. 14r17; uien f. 4,905,50 oer 100 KG. Waspeen f. 1,20—1,90; kroten f55—62 ct. per kist van 20 KG. RIJNSBURG, 25 Februari, Groentenveiling - Gele kool f.56; roode l^ol f.7; boerenkool f.2—3,50; knolrapen f. 2,70—3; witlof f. 15—20 per 100 KG.; kroten 68 ct.; uien f. 1,101,20; waschpeen f. 1,20—1,75 per kist.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3