BINNENLAND Verduisteringstijden LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 21 Februari 1941 Surséance Mendelssohn De Zuid-West polder Een afscheidsavond in den Arbeidsdienst De Pers zegt De „Unie" trekt Staatkundige richtlijnen 23 Februari t/m 1 Maart Distributie van rijwielbanden Voor de Vrouw Houdt U van zuurkool? AGENDA Winterhulp Nederland VRAGENRUBRIEK EEN ONTWERP-ACCOORD INGEDIEND. Ter griffie van de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam is thans gedeponeerd een ontwerp-aceoord, dat aan de crediteu ren der commanditaire vennootschap Men delssohn Co., Amsterdam, wordt aan geboden. De strekking van het accoord is deze, dat het volledige flrmaver- mogen, alsmede de volledige vermogens der drie beheerende vennooten P. G. Stach, A. E. Schirm en mr. D. J. van Aalst, vermeer derd met een van derde zijde onder voor waarde van homologatie yan het accoord aan de beheerende vennooten toegezegd bedrag groot f. 400.000 een en ander te zamen genoemd ,het liquidatievermogen" zal worden vereffend en dat de geheele netto-opbrengst onder de crediteuren, ten aanzien van wie de verleende surséance van betaling werkt, wordt verdeeld. Blijkens het in het accoord opgenomen schema van verdeeling wordt aan hen, wier vorderingen f. 250.000 of minder bedragen, tegen finale kwijting een vaste uitkeering toegezegd, en wel in dier voege, dat: a. Crediteuren, wier totaal-vordering f. 1.000 of minder bedraagt, aanstonds 100 °/o ontvangen; b. Crediteuren, wier totaal-vordering meer dan f. 1.000 en niet meer dan f. 10.000 bedraagt, aanstands 70 ontvangen, met eenminimum van f. 1.000; c. Crediteuren, wier totaal-vordering meer dan f. 10.000 en niet meer dan f. 25.000 bedraagt, aanstonds p2 ont vangen, met een minimum van f. 7.000; d. Crediteuren, wier totaal-vordering meer dan f. 25.000 en niet meer dan f. 250.000 bedraagt, de keuze wordt gelaten, hetzij aanstonds 50 °/o van hun vordering, met een minimum van f. 15.500, tegen finale kwijting te ontvangen, hetzij met de overige crediteuren pondspondsgewijze in de verdere liquidatie-opbrengst te pa.r- ticipeeren, met dien verstande, dat, indien eerstgenoemde crediteuren het eerste alter natief verkiezen, uiterlijk twee weken na den datum, waarop de rechterlijke homola- gatie van het accoord ln kracht yan ge wijsde zal zijn gegaan, schriftelijk kennis geving daarvan in Amsterdam moét zijn ontvangen. Het resteerende liquidatievermogen wordt na vereffening pondspondsgewijze onder de overige crediteuren, met inbegrip van die genen der hierboven onder d. genoemde crediteuren, die niet verklaard hebben aanstonds 50 °/o hunner vordering tegen finale .kwijting te willen ontvangen, ver deeld. Aan dit schema van verdeeling hebben de bewindvoerders htm goedkeuring ge recht. De dlsponlbiliteiten van den boedel maken het mogelijk om, bij aanvaarding en bekrachtiging van het accoord aan stonds, naast de hierboven bedoelde tegen finale kwijting te verrichten uitkeeringen aan de z.g, „kleine crediteuren", aan da groote crediteuren een eerste uitkeering van 10 Vo te doen. De taak, het liquidatie-vermogen te liquideeren en de netto-opbrengst onder de crediteuren te verdeelen, wordt opge dragen aan een op te richten stichting .Mendelssohn Co. Amsterdam Liquidatie Trust". VOORBEREIDENDE WERZAAMHEDEN BEGONNEN. Naar De Tijd van bevoegde zijde ver neemt, is men met het voorbereidende werk voor de inpoldering van den Zuid-West polder begonnen. Zooals bekend,, wordt deze polder omvat door een dijk, die van Enkhuizen circa 25 k.m. in Zuidoostelijke richting loopt, tot op ongeveer 10 k.m. af stand van het voormalige eiland Urk en die vandaar in Zuidwestelijke richting op fort Pampus aan gaat, vanwaar hij vrijwel de Noord-Hollandsche kust tot Enkhuizen volgt. Het kanaal langs de kust wordt vrij breed, waarbij enkele gedeelten zelfs de grootte van meren krijgen. De voorbereidende werkzaamheden be staan in het doen van peilingen, welke al lereerst in de buurt van Edam zullen ge schieden. Dit jaar zal nog met den aanleg van de eerste waterbouwkundige werken in den Zuid-Westpolder worden begonnen. Van het resultaat der grondpeilingen is afhankelijk van welke plaats uit dit zal geschieden. S s Naar de Tel. verder meldt, is het de be doeling, dat de Zuidwestelijke polder door breed open water van den Zuidoostelijken polder zal zijn gescheiden. Daarmee is men dus teruggekeerd tot het plan-Lely van 1916 en afgestapt van het plan 1925 vol gens hetwelk tusschen den Z.-W. en den Z.-O. polder slechts een kanaal zou komen. OVERNEMING VAN SLACHTSCHAPEN IN MAART. Ter aanvulling van de vleeschvoorziening. Maandag 3 Maart begint de Nederlandsche Veehouderij centrale met de overneming van schapen, die voor de slacht bestemd zijn. Bij de vaststelling der prijzen, waar tegen wordt overgenomen, is er op gerekend dat de levering van slachtschapen zooveel mogelijk moet worden verschoven naar de maanden waarin de levering van ander vleésoh minder groot is dan in andere maanden. Verder is rekening gehouden met de wol. De schapen moeten tot 1 Juni on geschoren, daarna geschoren worden gele verd. De hoogste prijs wordt betaald in Maart, de laagste in Juni. Naar het Vad. officieel verneemt, ligt het niet in het voornemen, de overge nomen schapen direct in de consumptie te brengen. Het plan is om deze voor- loopig in de koelhuizen op te slaan en eerst dan voor de consumptie in omloop te brengen, wanneer de vleeschvoor ziening in het algemeen dit gewenscht maakt. D.D.D doet dejeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct 1. 1.50 en L 2.50. Geneesmiddel!). d d tegen HUIDAANDOENINGEN 7515 tiiigez. Med.; Liederen klinken over de Veluwe. „SOLDATEN VAN DEN ARBEID ZIJN WIJ, EERLIJK, FIER, WAARACHTIG". (Van een A.NP.-verslaggever). Twaalf jongens in een uniform van den Nederlandschen Arbeidsdienst zingen laat in den avond, als de nacht reeds buiten over de Veluwe ligt, deze regels uit een gedicht, dat de commandant, majoor Breu- nese, dienzelfden middag nog aan tafel heeft voorgelezen. De muziekleider van het kamp Nunspeet heeft spontaan het heele gedicht op noten gebracht en even spon taan hebben zijn mannen het ingestudeerd en denzelfden avond nog laat gezongen. Dit teekent den geest van den arbeids dienst. In iederen arbeidsdienst speelt de goede besteding van den vrijen tijd een hoogst belangrijke rol, een rol niet geringer dan die van den eigenlijken arbeid. Een goed georganiseerde, uit eigen krachten opge bouwde en cultureel verantwoorde feest avond is van niet geringer beteekenis dan een goed volbracht werkobject. Zoo ziet'het ook de Nederlandsche ar beidsdienst. Op een afscheidsavond, dien de aspiran ten van het opleidingskamp Nunspeet hun commandant en zijn officieren hebben aangeboden, blijkt, dat ook in Nederland op dit gebied resultaten zijn bereikt. Toen de commandant van dep Nederlandschen arbeidsdienst de heer Breunese op den afscheidsdag in den laten namiddag in het kamp arriveerde om den afscheidsavond mee t-e maken, meldde de comandant van het kamp, majoor Rigter, hem, in de met het uithangbord van „De vroolijke schop" versierde cantine, de aanwezigheid van alle aspiranten. Zoowel deze cantine als de groote eetzaal waren luisterrijk versierd. Al le ramen van de eetzaal hadden een quasi- glas-in-lood-aanzien gekregen. De witte lampen-bollen waren met kleurige kappen omkleed, zoodat zij een gedempt licht over de lange, wit gedekte tafels verspreidden. En in beide barakken waren de balken van de zoldering rijk met dennegroen versierd. Aan tafel sprak de heer Breunese enkele woorden tot de thans op het punt van scheiden staande aspiranten. „Ik draag u op", zeide hij, „de gedachte van den arbeidsdienst uit te dragen, ieder in uw eigen omgeving. Gij moet de eerste propagandisten zijn en dan zal opnieuw blijken, dat een goed idee waar een Neder lander zijn schouders onder zet, zich on weerstaanbaar een weg baant naar de ver wezenlijking". Voorts sprak de burgemeester van Nuns peet, de heer Martens, die het bijzonder waardeerde, dat in zijn gemeente de baker mat lag van den Nederlandschen arbeids dienst en die den wensch uitsprak, dat de aspiranten een goede toekomst tegemoet zouden gaan. Ook de cursusleider, de heer Van der Sluis, voerde nog kort het woord. NIEUWE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Uit Batavia wordt gemeld, aldus het DNB, dat eergisteren een nieuw onderhoud heeft plaats gehad tusschen den specialen Japan- schen afgezant Joshizawa en den chef van de Nederlandsch-Indische hamdelsaf dee ling, van Hoogstraten. De wederzijdsche voorstellen voor de handelsbetrekkingen zijn vriendschappelijk besproken. Heden zou een soortgelijke bespreking worden gehou den. In een hoofdartikel ln „De Unie" wordt meegedeeld, dat thans zal worden overge gaan tot het programmatisch behandelen van de inzichten van De Nederlandsche Unie op staatkundig gebied. Het blad schrijft ter inleiding: Ongeveer 800.000 leden telt onze Unie. Onze Unie is daardoor ln deze moeilijke tijden „het" orgaan van ons volk. Dat legt een zware verantwoordelijkheid op ons. In de eerste plaats hebben wij leiding te gewen aan de openbare meening. Op leiding èn leden rust de taak een voorbeeld te geven van waardig gedrag. Het Nederlandsche leger heeft op 14 Mei gecapituleerd: de opperbevelhebber, die be last was met alle regeertngsbevoegdheden in het moederland, heeft dit besluit ge nomen. Door dit besluit zijn wij allen gebonden. Iédere illegale daad en ieder illegaal stre ven gericht tegen de bezettende macht is tevens illegaal tegenover onze wettige over heid. Wij betreuren het, dot sommigen onder het volk dit niet steeds hebben ingezien en wij wijzen met klem al onze leden er op, dat het hun plicht niet alleen is zichzelf van iedere illegale actie te onthouden, doch ook anderen daarvan terug te hou den, waar zij van pogingen in die richting iets zouden bespeuren. e De oorlog is over ons gekomen en heeft ons volik in zijn geheel gesteld op die grens, waar men den dood in de oogen ziet de mannen die in de linie stonden, waar de strijd gestreden werd, stelden eigen leven in de waagschaal; de anderen, ouderen en jongeren, vrouwen en mannen gaven zich rekenschap, dat kinderen of ouders, man of broer geroepen waren hun plicht te doen tot het uiterste. Deze schok heeft ons wakker geschud. Wij hebben dé eenheid van ons volk be leefd, als zelden te voren. Laten'wij elkaar steunen om dit besef vast te houden. „Nood leert bidden" zegt men in ons volk. Laten wij toonen, dat wij hebben leeren bidden: laten wij toonen, dat wij goed be seft hebben, dat wij één groote gemeen schap zijn, waarvoor wij alles over hebben. Die - gemeenschap eischt van ons de trouw aan ons erfgoed. Wij willen onze ze delijke en geestelijke goederen hóóg houden en bewijzen, dat wij die voorgeslachten waardig zijn, die het land op de zee won nen, die op zee hun welvaart wonnen, die ons land ontgonnen hebben, onze koloniën ontsloten hebben, dde onze kerken bouwden, die onze kunst en onze wetenschap ont wikkelden, die het Nederlandsche volk maakten tot een zedelijk en geestelijk sterk en vrij, gezond volk. Maar die gemeenschap eischt van ons óók dat wij nu en hier onze krachten inzetten, ten volle en zonder voorbehoud om het kostelijk erfgoed in sitand te houden. De schok, dien wij het vorig jaar door stonden, heeft velen den koers bijster doen worden. Dat is begrijpeijk. Wij hebben allen den tijd willen laten zich zelf weer te vinden. Doch nu is het oogenibllk gekomen, om aan het heden en de toekomst te denken, in het heden en voor de toekomst te wer ken. Het groote beleven der volksgemeenschap heeft bij ons allen het besef wakker ge slagen, dat wij den laatsten tijd in dit opzicht op den verkeerden weg waren. Zeer vele Nederlanders, die „in partijen dachten" waren zich van de volkseenheid nauwelijks meer bewust. En ieder van ons heeft bij het licht van den bliksem, die insloeg gezegd: dat nooit meer. Wij willen onze overtuiging hoog houden: wij willen afwijkende overtuigingen eerbie digen, maar wij willen vóór alles het besef vasthouden en laten groeien, dat wij juist op grond van onze verscheidenheid een drachtig samen kunnen weiken. Wij willen ernst maken met het besef: Er is verscheidenheid van gaven, maar er is één geest". Aan dit besef en zijn verbreiding hebben wij in ons blad in de afgeloopen maanden vooral onze aandacht besteed en het mee- rendeel der besprekingen in de Uniekringen was daaraan gewijd. Maar dit besef kan alleen levend blijven, wanneer wij er tastbare vormen aan weten te geven. Wij hebben er thans voldoende over gepraat, nü moeten wij het omzetten in ons werk, in ons dagelijksche leven. Die uitwerking noopt ons, ons te bezinnen over ons staatsbestel, over de sociaaPeco nomische verhoudingen, over opvoeding en onderwijs, kortom over alle zijden van ons gemeenschapsleven. In kleinen kring zijn al deze vraagstuk ken in de laatste maanden bestudeerd. Raadslieden op wie wij 'n beroep deden, heb ben aan het driemanschap rapporten uit gebracht. Het inleidend werk is gedaan. Thans gaan wij over tot uitvoering, waar die mogelijk blijkt, tot voorbereiding, waar dde noodzakelijk is. Wij willen thans de lijnen trekken voor het werk, dat reeds thans binnen het kader van de grondwet en de geldende organieke wetten kan en moet geschieden. Voor wellicht noodlg blijkende meer in grijpende veranderingen, die eerst door kunnen worden gevoerd als Nederland weer onafhankelijk zal zijn, zullen de voorstellen worden uitgewerkt. De sociaal-economische vraagstukken zullen door de sociaal-economische afdee- ling in eeh vlot tempo worden afgewerkt, om de krachten van ons volk te richten ten aanzien van de veranderingen, die wij beleefden en ten aanzien van een toekomst van betere sociale verhoudingen, die bij ons, misschien meer dan iets anders, het sterke gemeenschapsgevoel in vredestijd kunnen levend houden. Op kader en leden zullen wij ook menig maal een beroep doen. Het is ons aller plicht te zorgen, dat dit beroep in vruchtbare medewerking wordt omgezet. Dèn bouwen wij samen en dan houden wij het land in stand, voor welks behoud zij die vielen, hun leven ga-ven. Aantal daglichturen. 23—24 Februari 19.078.39 23 Februari 10 uur 26 minuten 24—25 25—26 26—27 27—28 28 Febr.1 Maart 19.09—8.37 19.11—8.35 19.13—8,33 19.14—8.31 19.16—8.29 10 10 10 10 10 1 Maart2 Miaart 19.18—6.26 1 Maart 10 30 34 38 41 45 49 BINNENKORT TE VERWACHTEN. Van verschillende kanten bereikten het N.V.V. klachten inzake het gebrek aan rij wielbanden, dat in verschillende vooral in kleinere plaatsen, waar het vervoer per rijwiel onvermijdelijk is, tot groote moeilijkheden aanleiding gaf. Reeds moest ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd tallooze arbeiders, vooral in vrij bedrijf en werkverschaffing, hun werk niet meer zou den kunnen bereiken, door het ontbreken van een berijdbaar rijwiel. Naar aanleiding van deze klachten heeft het N.V.V. zich gewend tot het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, met het dringende verzoek de noodige aandacht aan deze aangelegenheid te besteden. Als gevolg hiervan heeft dit departe ment het N.V.V. medegedeeld, dat een distributie van rijwielbanden aan den gebruiker in een vergevorderden staat van voorbereiding is en dat. binnenkort nadere mededeelingen zullen worden gedaan. AFLEVERING VAN VOGELZAAD E.D. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat vogel zaad, ochtend voer voor pluimvee en ge mengd graan sedert 10 Februari j.l. door den detaillist uitsluitend afgeleverd mogen worden aan personen, die voorkomen op de klantenlijst van dien detaillist. Deze bepaling geldt uiteraard niet voor zoover bij de aflevering van ochtendvoer en gemengd graan een witte bestelbon in ontvangst wordt genomen. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, is A. H. van Gelderen met ingang van 20 Maart as. opnieuw tot burgemeester van de gemeente Zaandijk benoemd. Verder is W. Vosterj met ingang van 6 Maart, opnieuw tot 'burgemeester van Jisp benoemd en L. Mes, met ingang van 1 Maart, als burgemeester van Wadenoyen herbenoemd. DE SALARISSEN DER KLOOSTERLINGEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, gaat de korting op de salarissen der kloosterlin gen op 1 Maart a.s. in. COLLECTIEF CONTRACT IN HET HOTELBEDRIJF. Naar wij vernemen zullen eerstdaags de besprekingen beginnen over een nieuw ont werp C.A.O. voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Het Rijksbureau voor het desbetreffend bedrijf heeft de ontwerpre geling reeds aan den betrokken bond van patroons en werknemers doen toekomen. Hoe de eindredactie van het voorstel zal worden, is uit den aard der zaak niet be kend. Zonder twijfel zullen echter de sociale verhoudingen in dit bedrijf belangrijk wor den verbeterd. Dat zulks noodig was, zal niemand betwijfelen en daarom is het zoo verheugepd, dat een landelijke bedrijfs- commissie, samengesteld uit vertegenwoor digers van werkgevers- en werknemersor ganisaties, het ontwerp tot stand heeft kunnen brengen. „De Tijd". BIJEENKOMST VAN DE NEDERLANDSCHE S.S. In het City-theater te Amsterdam zijn dezer dagen de mannen van de Nederland sche S.S. onder leiding van voorman Feld- meyer bijeengekomen. Aanwezig waren hierbij vele officieren en manschappen van de Duitsche S.S. troepen in Amsterdam. Na een korte inleiding werden de Ne derlandsche S.S.-mannen onthaald opeen film, welke is opgenomen in de S.S.-kazer- ne van de Standarte Westland te München Op het einde van den avond sprak voor man Feldmeyer zijn mannen van de S.S. toe. EENIGE GERECHTEN. Zuurkool, een échte wintersche kost neemt naast onze traditioneele boerenkool stamppot en onze stevige erwtensoep een belangrijke plaats in onder de gerech ten, die aan de Nederlandsche huisvrouw overbekend zijn. Zuurkool biedt in tegen stelling tot andere groente het voordeel, dat zij gesneden en ingemaakt in huis komt en dus steeds- „panklaar" is! Vele huisvrouwen meenen, dat er van zuurkool alleen maar stamppot gemaakt kan worden en zuurkool dus feitelijk niet in aanmerking komt voor een meer uitge- breiden maaltijd. Dit is echter geenszins het geval! Ook zullen huisvrouwen mis schien willen opmerken, dat zuurkool een verduurzaamde, dus ingemaakte, groente is en daarom niet zóó voedzaam als een ver- sche soort zou zijn. In. het algemeen kun nen we dit van verduurzaamde groenten inderdaad aannemen, doch de zuurkool maakt daar een gunstige uitzondering op. We kunnen in dezen tijd daarom zonder bezwaar méér dan „af en toe" van zuur kool gebruik maken en daarbij niettemin voor een goede afwisseling zorgen. Ziehier eenige recepten:. I. Zuurkool met witte boontjes. Benoodigdheden (voor 4 personen): 1V« pond vuurkool, 100 gram (1 ons) witte boonen, 1 ui, 20 gram (1 afgestreken eet lepel) boter, 3 dL (3 kopjes) water. BereidingZet de gewasschen witte boo nen des avonds te voren in het water te weeken Koek ze een half uur in het week- water, voeg de even doorgesneden zuurkool toe en laat alles nog 20 nhnuten koken. Snipper de ui en bak haar in het vet of de boter bruin Roer de ui door de zuurkool, maak zuurkool af op smaak met zout en peper eij indien er nog wat vocht op de Zaterdag. Stadszaal: Propaganda-uitvoering „Brunhilde" VA uur nam. Stadszaal (kl. zaal): Mozart-concert Carl Flesch, 2Va uur nam. Volkshuis: Spr. de heer J. Kriest over groente tuintjes 3.15 uur nam. Zondag. Amicitia: Spiritisch Genootschap te 10% u, voorm. Stadszaal: Residentie-orkest, Soliste Henr. Bosmans. 2% uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: LK.V. Schilderijententoonstelling Kees Verwey (tot 16 Maart). 104, 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. T 18 jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-theater: „Belami" t Dagelijks aam. 2 eh 8 uur, 's Zondags 2—7 uur doorL voorstelling. Lldo-theater: „De hemel op aarde" Dagelijks 7% uur aam.; s Zondags te 2, 4,30 eD 7% u Woensd eD Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-theater: „Jud Süss" t. Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater: „Alles voor de firma" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags-te 2 4 en 8 uur. Rex-theater: „De keizer van Califomië" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorL voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur (Zondags gesloten) „Inspecteur van Eyck in de val". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Februari 20 uur tot Zaterdag 22 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060; de Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 0 gr. C (32 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5 5 5 3. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniglng N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. N. J. B. te L. - Lelden. Zoeterwoude. Benthuizen, Blelswilk, Bergsohenhoek. Sohiebroek, Rotterdam. Dordrecht. Totaal 50 K.M. zuurkool Ls, bind dit dan met aangemengd aardappelmeel. II. Zuurkool met groene erwten. Benoodigdheden (voor 4 personen): I1/; pond zuurkool, 100 gram (1 ons) groene erwten, 1 stukje selderieknol, 20 gr, (1 af gestreken eetlepel) boter, 4 dL. (4 kopjes) water, zout, peper, desgewenscht tomaten- purée. Bereiding: Zet de groene erwten des avonds te voren in het lyater te weeken Kook ze een uur in het weekwater, voeg de even doorgesneden zuurkool en de ge snipperde selderieknol toe en laat alles samen 20 minuten koken. Roer boter of vet er door en maak op smaak af met zout, peper en desgewenscht tomatenpurée. III. Zuurkoolschotel. Benoodigdheden (voor 4 personen): l'/e pond zuurkool, pond (2 stuks) zure appel, 1 ui, 20 gram (1 afgesneden eetle pel) boter, 15 gram (2 afgestreken eetle pels) taptemelkpoeder, zout, peper. Bereiding: Snijd de zuurkool iets fijnen kook ze met een bodempje water. Wasch de appels, verwijder het klokhuis, snijd ze in kleine blokjes en voeg ze bij de zuur kool, Laat zuurkool en appels samen 15 minuten koken. Snijd de ui in groote rin- gen. Braad de boter lichtbruin, doe de ui erin en roer de melkpoeder er door. Pas vooral op voor te bruin braden. Roer het mengsel door de zuurkool en maak ze af op smaak met zout en peper. Doe een scheutje melk ln een vuurvas ten schotel. Breng de zuurkool daarin over, bestrooi ze met een weinig paneermeel en laat er een bruin korstje op komen in on geveer 15 minuten in een matig warmen oven. Wie niet over een oven beschikt kan de aschla uit de kachel nemen en den schotel met platte deksel bedekt erin zet ten voor het verkrijgen van een bruin korstje; öf 10 minuten langer laten koken en gewoon ln de dekschaal opdoen IV. Zuurkoolsalale (pikant). Benoodigdheden: (voor 4 personen bij gestoofde peren) 250 gram pond) zuurkool, 1 uitje. 1 augurkje, 1 lepel gehakte peterselie, 2 eet lepels kwark, zout, eventueel aroma en een appel. Bereiding: Snijd de zuurkool fijn en ver meng ze met het gesnipperde uitje en augurkje, met de kwark en de gehakte pe terselie. Voeg zout en aroma naar smaak toe. Doe er desgewenscht een fijn gesmP" perden appel door. 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6