Uit de Rijnstreek Onverwoestbaar! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Died Donderdag 20 Februari 1941 De strijd in Oost-Afrika De Oude Gevel van het Nieuwe Stadhuis KERK- EN SCH00LN1EUWS VISSCHERU-BER1CHTEN Couranten Leidsch Dagblad Dagbladreclame is niet te vervangen KRUIDENIERSBEDIENDE Lommerdbrief j es N.v. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT verkrijgbaar a 43 cents per 5 K.G. Bureau N oordeindsplein Wordt niet wit in 't water G. SIERADEN Abonneert U op het Leidsch Dagblad grond van recht. Hij zou er meer voor voe len, voor het niet genieten van verlof een gratificiatie toe te kennen, doch achtte dan een week salaris wel wat weinig. De heer Dresselhuys meende eveneens, dat de voorgestelde gratificatie althans voor sommigen aan den lagen kant is. Hij stelde voor, om aan allen, van hoog tot laag f50 toe te kennen. Dit voorstel vond van verschillende zijden ondersteuning. De voorzitter wees erop, dat, wanneer van een recht sprake zou zijn, geen voorstel noodig was geweest. Het inhouden van ver lof op vrije dagen kan echter niet als over werk worden aangemerkt. Daarom hebben B. en W. gemeend een gratificatie daarte genover te moeten stellen en de grootte daarvan in verband met meerdere of min dere verantwoordelijkheid, afhankelijk te stellen van het salaris. Het voorstel Dresselhuys is voordeeliger voor het personeel. B. en W. achten het be ter een belooning aan de hand van het sa laris vast te stellen, om die reden stellen zij voor, deze te bepalen op 2 weken salaris. Na discussie werd het voorstel aangeno men. Voorts werd besloten op voorstel van B. en W. aan het gehuwde personeel op ar beidsovereenkomst werkzaam, een tijdelijke toelage van 6% der bruto wedde toe te ken nen, voor zoover de bruto-wedde of het bruto loon, vermeerdered met deze toelage, een bedrag van f. 2100 p. j. niet overschrijdt, het minimum bedrag van de kindertoelage verhoogd tot f. 75 p. j., f. 6.25 p. m. en f. 1.45 per week. Besloten werd gelden beschikbaar testel len ten behoeve van de bijzondere school aan de Bloemcamplaan voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Op voorstel van B. en W. werd eveneens besloten een geldleening aan te gaan groot f. 100.000 tegen een rente van 4 1/8 procent met 20-jarigen looptijd. Het bedrag zal worden aangewend tot dekking der in 1931 gedane uitgaven ten behoeve van onteige ning van gronden voor wegenaanleg. Ingevolge art. 100 der L.O. wet werden aan diverse scholen in deze gemeënte ver goedingen toegekend. De voorschotten op de vergoeding krach tens art. 101 en 101 bis der L. O. wet over 1941 werden vastgesteld op f. 16.01 per leer ling voor het gewoon L.O. en op f30.55 voor het U.L.O. onderwijs voor de exploita tiekosten en op f. 4,39 en f. 10.10 voor het vakonderwijs. Een voorstel tot opheffing van de betrek king van controleur der gemeentebelastin gen, tot indeeling in een hoogere loonklasse, van een tweetal opzichters en tot wijziging van de bezoldiging van de onderwijzers in lichamelijke opvoeding werd aangenomen. In behandeling kwam een verzoek van F. Roessingh van Iterson te Haarlem, om ver gunning tot het inrichten van een kunst- brons- en metaalgieterij in perceel Kas- straat 1. B. en W. adviseerden afwijzend op grond van het feit, dat een dergelijke fabriek niet in het dorpsbeeld ter plaatse past en omdat andere deelen dezer gemeente in het uit breidingsplan als industrieterrein zijn aan gewezen. Na discussie werd dit afwijzend advies aangenomen. Een voorstel tot verhooging met f. 1000.- van de toegestane credieten aan kleine bol le nkweekers, werd na discussie aangeno men. Ten slotte nam de voorzitter in hartelijke bewoordingen afscheid van den heer van der Stoel, die wegens drukke werkzaamhe den als raadslid ontslag heeft genomen. De heer van der Stoel dankte voor de on dervonden steun en medewerking. De heer G. J. van der Stoel, die als raads lid heeft bedankt vertegenwoordigde de Ohr. Historische Partij. Zijn opvolger is de heer Markenstein. Een loopjongen, die bij mevr. R. alhier voor zijn firma uit Den Haag een mantel pak ter waarde van f. 225 moest afleveren, trof op de Stoep van mevr. R. een persoon aan.die zeide voor hem het costuum binnen te zullen afgeven. Deze is er echter mee van door gegaan; mevr. R. heeft het nim mer ontvangen. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Cornells Wilhelmus, Z. van J W. J. Lefjen en C. E. Leenen Dirk, Z. van H. v. Laar en J. Nagtegaal Adrianus Theodorus, Z. van J. J. A Bakker en A. Voor ham Cornelia, D. van W. H. Schmall en A. Kort. Overleden: Willem Gerardus Koenen 30 j., echtgenoot van A. M. Brand Pieter Neecke 78 j., echtgenoot van M W. Verstraeten Teu- nis van Scherpenzeel 67 j.. echtgenoot van F. de Klerk. Ondertrouwd: H. J. Teunissen en J. A. Bink. Getrouwd: J. J. Kouwenhoven en C. A van R Urn ZEVENHOVEN. Uitvoering der St. Jansclub. De St. Jansclub gaf een welgeslaagde uitvoering in het R.-K. Bondsgebouw, waarin optraden het duo Verkerk en B. Maas van Uithoorn. Het programma had veel succes en oogstte een hartelijk applaus. Burgerlijke Stand. Overleden: J. van Peet, wedr. van J. de Gaus 67 j. J. Pieterse, wedr. van M. Le- liveld 72 j. L. Immerzeel 78 j. Cart. Bur. v. Pelt. De kaart geeft een volledig overzicht van de Italiaansche kolonie Oost-Afrika met de omliggende Britsche gebieden. - De Italiaansche kolonie zelf is met dikkere lijn aangegeven. Volgens de jongste Italiaansche berichten heeft de vijand den druk in den sector Kéren (Eritrea) verminderd; aan den benedenloop van de rivier de Joeba zijn hevige gevechten gaande; na de haven Kismajoe versperd te hebben, hebben de Italianen dezen sector ontruimd. Voor een algemeen overzicht van Oost- Afrika dient het aanbeveling deze kaart uit te knippen. ALPHEN. RAADSAGENDA. De agenda van de e.v. raadsvergadering, die is bepaald op as. Moandag, des voorin. 10 uur, bevat de volgende punten: 1. Opening; 2. Mededeelingen; 3. Vast stelling van de bedrijfsbegrootingen voor 1941: a. het gasbedrijf, het electrlciteitsbe- drijf, het waterleidingbedrijf en het grond bedrijf; b. goedkeuring van de begrooting voor het algemeen armbestuur voor 1941; c. vaststelling van de gemeentebeg rooting voor 1941 en van de daarmede verband houdende besluiten. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de waterlevering. 5. a: idem tot verhooging van het voorschot vonr de bouwvereeniging „Volksbelang"; b. idem tot verleening van een voorschot aan de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting; c. idem tot verkoop van een perceel grond aan de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting. 6. Aanwijzing van een gemachtigde van den raad, in verband met het instellen van beroep tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit d.d. 21/11 1940, ter verzekering van gemeentegelden. DE HEER H. TURKENBURG f Een bekend ingezetene. Na gedurende eenigen tijd ziek te zijn geweest, is alhier overleden onze geachte en bekende plaatsgenoot, de heer H. Turken- burg, die vooral in aannemerskringen een groote bekendheid genoot. In samenwer king met de heeren Gesman en Oudenes werden door hem tal van belangrijke bouw werken gebouwd. Benevens van verschil lende waterstaatswerken, provinciale en rijkswerken, was hij een der mede-aanne mers van de Ned. Herv. Kerk Julianastraat. Tal van jaren was hij bestuurslid van de afd. Alphen van den Ned. Aannemersbond. Ook in het Ned. Hervormd kerkelijk leven was de overledene een bekende figuur; sinds 20 jaren was hij notabel, terwijl hij een belangrijk deel heeft gehad in de op richting van de kapel Gouwsluis der Ned. Herv. Kerk, hoewel de bouw hiervan door de tijdsomstandigheden is uitgesteld. De overledene bereikte den leeftijd van 73 jaar. De begrafenis is bepaald op Maan dag as. op de Oosterbegraafplaats, des nam. 2 uur aankomst aan de aula. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Jacoba Johanna, D. van Johannes Gerardus Prins en Hendrika Anna Gijsberta Verduin. Overleden: Arie Baltus de Heer 69 j., gehuwd met Marrigje Lakerveld. BOSKOOP. WAARSCHUWING VAN DEN BURGEMEESTER Tegen het inwerpen van ruiten. De burgermeester onzer gemeente heeft on derstaande waarschuwing .tot de burgerij ge richt: „Gedurende de laatste weken komt het her haaldelijk voor, dat bij ingezetenen onzer ge meente ruiten worden ingeworpen. De gevolgen, welke hieruit kunnen voort vloeien, geven mij aanleiding te wijzen op de gevaren, welke zulke handelingen niet slechts voor de daders, maar ook voor de burgerij kunnen hebben. Ik stel er prijs op ernstig te waarschuwen tegen zulke daden en bindt een ieder op het hart, zich van iedere directe of indirecte deel neming daaraan te onthouden. Opbrengst collecte Winterhulp. De bussencollecte ten bate van „Winterhulp Nederland" heeft f. 148,40 opgebracht. De politie stelt een onderzoek in, om trent die persoiien, die een dezer avonden een touw dwars over den Boezemlaan heb ben gespannen, 1 waardoor de wielrijder B. K. zoodanig kwam te vallen, dat hij ver schillende kwetsuren opliep, terwijl tevens zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Andrina, D. van G. S. Nag tegaal en J. v. Viersen Hermanus Hendricus, Z. van J. B Dorlandt en C. W. M. Zandbergen Johanna Hendrika Gerdina, D. van C. Dïse- raad en M. van Egmond. Opbrengst der Winterhulp-collecte. Deze collecte heeft ln onze gemeente opge bracht f. 102,93. ii. Blijkens een prentje in het „Chaert- bouck" van Salomon van Dulmenhorst van circa 1588 vertoont het Stadhuis in dien tijd een langgerekten gevel van twee ver diepingen met een hoog oploopend dak, waarbij dan nóg een iets hooger Westelijk pand aansloot. De poorten in de grondver- dieping zijn zeer onregelmatig geplaatst. Ook de vensters zijn niet geplaatst op gelijke afstanden. Dit alles wijst er op, dat bij het oorspronkelijk gebouw met belendingen werd vergroot, waarvan men de indeeling zooveel mogelijk liet bestaan. Het gebouw had nog eenigszins een stra tegisch karakter. Boven de verdieping was rustend op boogfriezen, vóór het dak een weergang met kanteelen aangebracht, op regelmatige afstanden voorzien van een 5-tal uitkijktorentjes en een grooteren spie toren op het Oosteinde. Ten slotte zag men achter de weergang nog een viertal onregel matig geplaatste dakkapellen. Een en ander brak eenigszins den lang gerekten vorm van het gebouw, waar als dominant ten slotte nog achter het Weste lijk gedeelte de groote toren uitstak. Deze gevel, die blijkens verschillende details nog een Gothisch karakter droeg, kon na het beleg van 1574 niet gehandhaafd blijven. Ook gevoelde men zich blijkbaar in 1595 zoo veilig dat er geen prijs meer werd gesteld op het behoud van het strategisch karakter. De nieuwe gevel van Lieven de Key sloot zich veelzins bij de oude indeeling aan, doch kreeg geheel het karakter van een pronkstuk. Wanneer we dezen gevel in zijn geheel overschouwen, behouden we het schema: een gebouw van twee verdiepingen met een hoog zadeldak. Doch de langgerekte vorm wordt nu veel meer gebroken door drie topgevels, nu niet verbonden door een weergang, doch door een forsche balustrade met obelisken. Het dak is nu regelmatig versierd met dakkapellen. Consequenter dan de Gothische bouwers heeft Lieven de Key dus getracht de horizontale lijnen te breken. We kunnen den gevel verdeelen in de middenpartij en twee vleugels. We beginnen met de middenpartij. Deze bestaat van beneden naar boven uit vijf geledingen; het bordes, de hoofdingang en in, den topgevel nog drie geledingen Het is de' moeite waard, even op te merken, hoe krachtig deze geledingen zijn gescheiden, de vier bovenste door forsche, sterk uit springende horizontale banden. En toch overweegt het rijzige, het hoogte accent. Want tal van opgaande lijnen van pilasters, balusters, pinakels en andere versieringen bewerken een sterk organisch verband tus- schen de horizontaal gerichte geledingen. Daardoor zien we bij den eersten oogopslag de geheele middenrisaliet als ëen geheel, zooals ook een goed schilderij onmiddellijk voor ons verschijnt als een geheel. Eerst daarna gaan we er ons rekenschap van geven, waarom we de geheele compositie als een geheel zien. Eerst dan letten we op de indeeling, de orde, de schikking der details, hoe deze in het geheel zijn opge nomen en als het ware een organische func tie in de samenstelling laten aanschouwen. Eerst een en ander over het bordes. We zien dan eerst een sokkel van boven afgesloten met zware lijsten. Het was niet noodig hier fFaai samengestelde en gebogen profielen aan te brengen. Deze lijsten moesten kracht uitdrukken: dus een forsch vierkant profiël, zij het dan met bossage- werk, doch ook dit zeer eenvoudig. Op den sokkel staan vier paren pilasters. Deze zijn verre herinneringen aan de bouw kunst der Grieken. Hoe ver zijn ze verwij derd van de vlakke pilasters met basement en kapiteel, alles naar vaste wetten en ver houdingen gemaakt, die de Oudheid ons heeft overgeleverd. Het zijn twee voorgan gers geweest van Lieven de Key, eerst Cornells Floris, maar later vooral Hans Vredeman de Vries, die de elementen uit Griekenland en Rome hier hebben inge voerd, doch niet in hun oorspronkelijken vorm. Vredeman de Vries heeft zoo om streeks 1570 plaatwerken uitgegeven, waar in hij met onuitputtelijke fantasie de oor spronkelijke elementen der Grieksche bouw kunst zoodanig onderling verwerkt, ver vormt, combineert met Noordelijke orna mentiek, dat er een geheel nieuwe sierstijl uit ontstond, die in wezen zich aansloot bïj de late Gothiek. Ontzaglijk veel heeft Lieven de Key aan deze plaatwerken te danken en zijn gegevens een persoonlijk karakter weten te geven. Het spijt mij dat ik mij hierin beperken moet. Letten we nu op die pilasters. Als basement vertoonen ze leeuwenklau- wen, die zich krachtig krommen. Is dat niet logisch en tegelijk plastisch gedacht? Van die leeuwenklauwen gesproken: als we kijken naar het poortje van de Penshal schuin aan de overzijde, ontdekken we hetzelfde motief. En als we de moeite wil len nemen, nog eens te kijken naar den prachtigen gevelsteen aan de Oude Vest „Dit is in de oude Marenpoort" vinden we het opnieuw. Galland schrijft ook dezen gevelsteen aan Lieven de Key toe. De pilasters zelf met hun verbreeding en zwel ling naar boven, met hun cannelures en de forsche blokken die als ter versterking werken, geven den indruk, dat zij iet! zwaars moeten dragen. En dit doen ze ook. In het midden zien we de deuropening, de postamenten weer met blokken versierd. Het geeft alles een indruk van kracht eri solidariteit. Terzijden van de twee paar pilasters die de deur flankeeren zien we kleine, gekoppelde rondboogvensters. Het schema van het Grieksche tempelfront, dat we later wanneer de Hollandsche Renais sance in 1640 plaats moet maken voor het Klassicisme, hier, zij het dan in Noorde lijken trant, zooveel zien toegepast: op stand, architraaf, fries, kroonlijst, fronton, is hier nauwelijks meer te onderkennen. Toch zit het er ten deele nog in. Dat zien we aan de zwaar geprofileerde lijst boven de gekoppelde openingen. En het fronton is geheel opgelost in voluutvormige banden, die boven hun koppeling een bol dragen. Boven de deurpartij vinden we een fries, dat nu ineens het Dorische triglyph met de „druppels" draagt. Daarboven is een zeer zware geleding bij wijze van kroonlijst. Een balustrade moet hier het fronton vervan gen. Het is merkwaardig hoe de consoles aan het einde der balustrade zijn versierd met ornament, dat met zijn krachtige krul len weer den indruk geeft iets zwaars te dragen. We zien, de bouwmeester heeft zich van alles rekenschap gegeven. Want op die steenklompen met verkropt architraaf staan de leeuwen, die het wapen van Leiden vasthouden. Ik zou nu nog kunnen spreken over de leeuwen, aan het begin van de trap en over de liggende figuren halverwege, waarvan de eene steunt op een schedel, de ander op een zandlooper, het eerste voorwerp sym bool van den dood, het tweede van den tijd en beide zinnebeelden van vergankelijk heid. Dit alles en meer, wat er alleen aan het bordes valt op te merken, moeten we ieder voor ons zelf nog maar eens goed bekijken. Doch op één punt wil ik nog de aandacht vestigen, dat is het bossagewerk, d.w.z. muurwerk, waarvan de steenen bij de voe gen, waar ze aaneensluiten, vlak bewerkt zijn, terwijl het middengedeelte hooger is. Dat hoogere gedeelte is dan gewoonlijk bewerkt tot een soort lage pyramide of dla- mantkop, of voorzien van putjes of van ander ornament. Het bossagewerk van het bordes is heel karakteristiek. We zien hier in het verhoogde gedeelte van den steen gaatjes uitgehakt op zoodanige wijze, dat er in het bovenvlak van den steen cirkels overblijven. Binnen de cirkels zijn dan weer concentrisch cirkelsegmenten gehakt. Dit motief komt in ons land niet zoo heel veel voor. Men noemt het „Wesermotief", omdat het in de streken van den Weser zeer veel werd toegepast. Het schijnt oor spronkelijk van Vredeman de Vries te zijn. Doch de steenhouwer Lüdez van Bent- heim paste het toe aan het Stadhuisbordes. Natuurlijk zal ik niet alle onderdeelen van den gevel even uitvoerig bespreken als het bordes, doch ik wilde er nog eens aan herinneren, dat men zich bij de beschou wing rekenschap moet geven van alle ele menten. Des te meer pleizier heeft men 0r Van' N. J. S. PREDIKBEURT. Lisse GerefKerk(Hobaho)Hedermam. I uur. ds. C. Veenhof van Haarlem. Oud-Geref. Gem.: Hedennam. VA uur. lees- dienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Beetgum, ds. B. Peysel te Yhorst-De Wijk. Benoemd: tot voorganger der evangeli satie te Bolsward, eand. K. Jansma, thans hulpprediker aldaar, die deze benoeming aannam. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Gisterochtend waren aan de markt te Sche- veningen de motorloggers: KW 52, J. de Hrsr met f.51; KW 175, Van Duin en Plokker met f.91; KW 166, H. v. d. Plas met f.96; KW 107. J. van Duin met f.69; H Schaap met f.77; KW 97, D. Kuit met f. 101 en KW 151, T. v. d. Plat met f.108; benevens de kotters: KW 10. E. de Vries met f.73; KW 77, H. van Duin met f.148; KW 116, D Haasnoot met f.56 en KW 72, W. v. d. Plas met f.56. gevraagd, voor fiets- en win- kelwerk. Aanmelden na 7 uur: JAC. CHAUDRON, 7493 Tulpenstraat 21. NET MEISJE. Gevraagd net meisje, 1516 j„ v. g. g. v., van halfnegen tot één uur, Vrijdag en Zaterdag tot 6 uur. 's Zondags vrij. W. SEGAAK, Diefsteeg 8. 7496 te koop geva-aagd van sieraden, goud en zilver. Hoogste prijzen. Zaterdag a.s. van 10 tot 5 uur: KORTE MARE 24. 7487 Raad van Commissarissen Jhr Mr. J K H. de Beaufort van Leusden, Leusden Mr A. M. A. Baron van Boetzelaer van Loenen en Wolferen (Ged. Comm.), de Bilt Mr. W. I. Doude van Troostwijk, Nleuwersluls Jhr. Mr. J. M. van Asch van WÏjck, Amsterdam A. ten Noever de Brauw, Wijk bij Duurstede VERSTREKT CREDIETEN. OOK BOUWCREDIETEN. tegen 2s/i, 3 en 31/» Neemt gelden a deposito, voor 3 mnd., 6 mnd. en 1 iaar. Agent voor Leiden en Omstreken: de Heer C. LA LAU, Rijn- en Schiekade 38, te Leiden. De Directie: J. B. DE BEAUFORT 7050 N. C. DE RUIJTER Janvossensteeg 43-45 Telefoon 20995 7476 Diamanten en Briljanten, in koop tegen maximum-prijzen. Zaterdag a.s. van 10 tot 5 uur: KORTE MARE 24. 7488 WEGGELOPEN Een lichtbruin HONDJE, borst en voetjes wit; rood tuigje- Naam Amie. Tegen bel. terug bez.: De Ruyterstr. 20. 8133a IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIVII 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8