1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 20 Februari 1941 YISSCHER IJ-BERICHTEN Bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te Haarlem Buitenland Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN SPORT Joegoslavië slaal de A.Y.H. (.-ploeg te Garmisch BEURSOVERZICHT ttrzP* MARKT duitsch en nederlandsch NATIONAAL-SOCIAiLISME. Het ANP. meldt: Gisteravond heeft de groep Haarlem van de N. S. D. A. P. een samenkomst georganiseerd in het gebouw jSt. Bavo" aldaar, welke zeer dru/k is be- ïocht. Spreker was de heer Sommer, een der propagandisten van de NABA.P. In het begin van zijn telkens door bijval onderbro ken rede wees hij op het doel van de vele bijeenkomsten, die in de komende weken rullen worden gehouden, nJ. om aan te too- aen, dat de Duitse he nationaal-socialisten en de Nederlandsche nationaal-socialisten samen hooren en dat zij de taak hebben oe nationaal-socialistische gedachte ook in Nederland! door te voeren en ingang te doen Tinden. Reeds in het begin van het Duitsche op treden hier te lande heeft de rijkscommis saris te kennen gegeven, dat de Duitsche ^verheid zich niet wenschte te mengen in interne aangelegenheden. Er hebben zich echter sindsdien bepaalde gebeurtenissen ronrgedaan en deze dwingen er toe, dat men dit standpunt nog eens duidelijk for muleert op de manier, waarop deze uit spraak is bedoeld, opdat men later niet te iooren krijgen, dat er wat anders werd ver dacht, dan de bedoeling, die «an Duitsche zijde daarin is gelegd. Nederland heeft slechts één mogelijk heid een vrije onafhankelijke staat te zijn en dat is in den vorm van een nationaal- socialistdschen staat. Dan kunnen wij Nederland veel bieden en Nederland met zijn oude cultuur en feestelijke waarde kan dat ons ook. 'Vervolgens toonde spr.. aan, dat de bond- eenooten, die de Duitsohers bij de verwe zenlijking van dit doel noodig hebben, de {ederlamdsche nationaal-socialisten zijn, n.l. mensohen, van wie men zeker is, dat zij verkelijk de nationaal-socialistische idee aanhangen. Want het nationaal-sociallsme kan een zaak des harten zijn of gezwets. Daarom is den N.S.B.'ers en den anderen, ileineren groepen, die het nation.-socia- isme in Nederland vertegenwoordigen, ge zegd, dat zij de rest van de bevolking zoo vel individueel als collectief moesten wer ven. Bij die taak nu willen wij aldus spr. - hen helpen en daartoe hebben we de be schikking over het staatsapparaat met den rijkscommissaris en van de NiLD.A.P. Van de verschillende groepen in Nederland zijn de N.S-B.'ers ongetwijfeld de beste, wat discipline en geestelijke kracht aangaat. Sinds Mei is er dan ook al iets in Nederland n deze richting veranderd. Er zijn al een jaar hooge ambten itn handen van NSB'ers reiegd. De groepen, die tegen de nationaal- socialisten hier te lande zijn, zijn in wezen dezelfde die in ons land aldus spr. onze tegenstanders zijn geweest. Zoo in de eerste plaats de Joden. Het nationaal-so- ciaiisme sloot zijn deuren voor hen. Met Colijn cs. konden de Joden zaken doen, maar Hitier sjachert niet. Dan is er de vrijmetselarij, waarin in den laatsten ijd twee tendenzen den boventoon voer den: die van het Jodendom en die van den Britsohen geest. Spr. wenschte thans niet verder op deze omvangrijke kwestie in te <aan. Wat de groep van Colijn en de zijnen be treft, wide spr. opmerken, dat zij een poli tik van afwachten huldigt en dat er niets positiefs van haar voor het Nederlandsche volk uitgaat. Zoo weigerde b.v. dr. Colijn een woord te spreken ter aanmoediging voor de collecten van Winterhulp Neder- and, waarvan de baten toch uitsluitend Nederland tén goede komen en waartoe zelfs een man als mr. Linthorst Homan ton worden gebracht. Wanneer Colijn zich rustig houdt aldus spr. zullen wij hem niets doen, want hij is een oud man. Maar Indien hij activiteit mocht ontplooien, dan zij hem gezegd, dat zijn volledig zonden- register tot onze beschikking staat. Spr. tetreurde het, dat een valsche Oranje-Ge zindheid nog altijd een verdere toenade ring in den weg staat. Komend bij het politiek katholicisme wees spr. op het verschil in houding tus- sohen de R.K. geestelijkheid in Duitsch- !and en die hier te lande en bracht het berderlij k schrijven in herinnering, waar bij den N.S.B.'er de sacramenten worden ontzegd. Dit is een feit, dat inconsequen ties met zich brengt en dat een beleediging is voor het geloof, want thans zou b.v. een N.S.B.'er( die aan de grens woont, hier niet de zaligheid deelachtig kunnen worden en een paar meter verderop wel. Met zulke maatregelen schaadt de kerk zichzelf cn dat schijnt zij in Duitschland reeds te hebben ingezien. Een groote groep van de R.K. Staatsparty heeft De Nederlandsohe Unie vergroot. Spre- ker bracht de uitspraak van de leiding dezer groep in herinnering: „Wij hebben de massa maar geen ideaal". Daarmee is niet te wer- ken. Dienzelfden invloed heeft het katholiek »erbod. Een paar menschen zijn uit de ge lederen verdwenen, dit kan rustig worden toegegeven. De katholieke N.S.B.'ers die bleven, zijn er echter door gehard. Spreker til hun innerlijken strijd niet onderschat ten, want het geloof is een der hoogste goe deren van den mensch. Onder vrijheid ten slotte kan men vele dingen verstaan. Het nieuwe Europa echter verstaat er voor alles Één ding onder: de vrijheid toe te treden tot het nationaal-socialisme. Daarmee zijn de vrede en de welvaart gewaarborgd voor ^le klassen en volken. Het is van onderge schikt belang of men „houzee" of „heil Hit- ler" zegt. Dergelijke geschillen kunnen later worden geregeld. Voor den nationaal-socia- hst is er in werkelijkheid slechts één ideaal, dat Europa binden kan en binden zal. Het gemeenschappelijk aangeheven ^eutschlandlied en het Horst Wessellied Vormden het slot van de bijeenkomst. DE HEER j. veldhuyzen van zanten f Bekend inwoner van Hillegom. Op 66-jarigen leeftijd is te Hillegom over man de heer J. Veldhuyzen van Zanten, jj leven oudste firmant der firma N.V. Kon. Bloembollenkweekrij en Handel v.h. Gebroeders van Zanten aldaar. eerst geruimen tijd verpleegd te zijn Sjeest In een ziekeninrichting te Leiden, J^cht de overledene zijn laatste levens- •k&n te zijnen huis» door aan den' Sta tionsweg no. 164, huize „Benvenuta". De toestand verergerde de laatste dagen dermate, dat overbrenging naar het Sint Elisabeth ziekenhuis wederom noodzakelijk werd geoordeeld. De heer J. Veldhuyzen van Zanten was in Hillegom een zeer geziene persoonlijk- hield. Zoowel in kweekers- ols in exporteurs- kringen was hij een zeer goede bekende, die met medewerking zijner medefirmanten, de firma Gebroedrs van Zanten op haar peil van thans heef t weten te brengen door zijn groote energie en doorzettingsvermogen. Gedurende tal van jaren vertegenwoor digde de thans ontslapene de AR. partij in den Raad van Hillegom. Voorts was hij voorzitter der Protestantsche Wijkverple ging, penningmeester der Christ. Burger school .voorzitter der Christ. Schoolvereen. Bouz, medebesturuslid der afd. Hillegom der Ver. voor Bloembollencultuur. Als Ouder ling der Ger. Kerk wijdde de thans over ledene tal van jaren zijn beste krachten. Als patroon stond hij als zeer humaan be kend. Met hem gaat een goed en hard werker heen I ENGELSCH CONTROLESTATION OP TRINIDAD. Uit Londen wordt gemeld, dat het mi nisterie voor economische oorlogvoering bekend heeft gemaakt, dat de Engelsche regeering voornemens is op Trinidad een nieuw controlestation voor contrabande in te richten. Daar zal de lading der schepen onderzocht worden, die door het Panama- kanaal varen. Dit geschiedt in overleg met de Ver. Staten. (D.N.B.) HONGARIJE EN DE SOVJETS. Als resultaat der Russisch-Hongaarsche handelsbesprekingen wordt het directe spoorwegverkeer tuschen Hongarije en Rus land met ingang van 15 Maart hersteld. (U.P.) DE HELIUMRRONNEN DER VEREENIGDE STATEN. Roosevelt heeft van het congres 525.000 dollar gevraagd voor de uitbreiding van de helium fabriek Amarille in Texas en de op sporing van nieuwe heliumbronnen. Naar aanleiding daarvan meldt Associated Press, dat het helium moet dienen zoowel voor versperringsballons in de Amerikaansche steden als vonr de marlneluchtschepen, die in aanbouw zijn. (D.N.B.) DE ENGELSCHE RESTAURANTS. Naar uit Londen wordt gemeld, heelt het Britsche ministerie van voedselvoorzie ning bepaald, dat de restaurants nog slechts maaltijden van één gang mogen opdienen. (DN.B.) OPHEFFING SCHOLEN IN JAPAN. Naar de Japansche bladen melden, zul len waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar alle Engelsche en Amerikaansche scho len en instituten in Japan worden opge heven (DNB) DE AMERIKAANSCHE LEVERINGEN AAN JAPAN. In de debatten over de wet tot uitbrei ding van de vlootsteunpunten in den At- lantisohen en den Stillen Oceaan heeft zich in het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden een anti-Japansche stem geuit. Vooral hoorde men critiek op het feit, dat de Vereènigde Staten de laatste twee jaar oorlogsmateriaal aan Japan geleverd heb ben. De afgevaardigde Andersen eischte ten slotte een volledig embargo op al het voor Japan bestemde oorlogsmateriaal. De af gevaardigde Faddis eischte, dat aan Japan zal worden meegedeeld, dat de Amerikaan sche vloot de toevoerwegen van Japan zal afsnijden en de Japansche steden en in dustriecentra zal verwoesten, ingeval Ja pan tegen Singapore optreedt. EEN AARDBEVING IN IRAN. Uit Oostelijk Iran wordt gemeld, dat zich daar vannacht een hevige aardbeving heeft voorgedaan. Na den tweeden zeer zwaren schok ontstond er een paniek onder de be volking. De menschen verlieten hun hui zen en brachten, ondanks de wintersche koude, den nacht in tenten of in de open lucht door. Daar de schokken niet van lan gen duur waren, zou er geen groote schade ontstaan zijn. HET FRANSCHE GOUD. De „Matin" bevat bijzonderheden over het vervoer van het Fransche goud ter waarde van honderd milliard francs uit de hoofd stad. Volgens het blad heeft de Amerikaan sche ambassadeur te Parijs, Bullitt, na de onderteekening van het verdrag tusschen Parijs en Londen op 28 Maart een stap on dernomen om het goud onder het voor wendsel van „redenen van veiligheid" naar de Vereenigde Staten te vervoeren. Reynaud heeft toen het voorstel van Bullitt aanvaard en den minister van financiën last gegeven, goud ter waarde van zestig milliard naar de Vereenigde Staten te sturen. De over blijvende veertig milliard zijn vervolgens met den zetel der Banque de France ver huisd van Parijs naar Saumur, vandaar naar Bordeaux en vervolgens naar Cler mont-Ferrand. Reynaud heeft toen gelast dat deze veertig milliard moesten worden gebracht naar Dakar. Na vele incidenten is het goud ten slotte goed in Dakar aangeko men. De Gaulle, die staatssecretaris in de regeering Reynaud geweest is en van het bestaan van het goud te Dakar heeft afge weten, heeft stellig wegens het goud den aanval op Dakar ondernomen. Een deel van deze veertig milliard is later naar Zuid-Amerika overgebracht, om de aankoopen van graan en vleesch te beta len. De Ver. Staten hebben van de zestig milliard onlangs op twaalf milliard beslag gelegd. De voorgeschiedenis hiervan heeft zich, volgens hqt blad, als volgt afgespeeld. Onder de honderd milliard francs Fransch goud bevond zich tien milliard, dat aan de Belgische regeering behoorde en dat kort vóór den tienden Mei van Brussel naar Parijs is vervoerd. Na de nederlaag van Bel gië en Frankrijk heeft Frankrijk op wensch van de Belgische regeering te Brussel deze tien milliard teruggegeven. De naar Lon den gevluchte Belgische regeering heeft het echter via Engeland gedaan weten te krij gen, dat de Ver. Staten dit bedrag voor de geëmigreerde Belgische regeering in beslag namen. (DNJB.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In het Zuidelijk deel der Noordzee heeft een motortorpedoboot, in weerwil van den .dichten mist, twee gewapende Britsche koopvaardijschepen met een gezamenlijkeh inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Tijdens gewapende verkenning hebben vliegtuigen gisteren ten Noorden van de Hebriden en aan de Oost- en Zuidoostkust van Engeland convooien aangevallen en vier groote koopvaardijschepen zóó ernstig beschadigd, dat zij verloren geacht moeten worden. Bij Harwich is een torpedobootja- ger gebombardeerd en in brand gezet. Af- deelingen gevechtsvliegers hebben met succes aanvallen gedaan op vliegvelden in de Midlands, havenwerken op het eiland Wight e<n fabrieken in Schotland. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen ge vechtsvliegers docks te Londen, Swansea, Plymouth en Chatham gebombardeerd. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen op schepen in de haven van Benghasi bom- treffers op twee groote koopvaardijschepen geplaatst. In den afgeloopen nacht verschenen slechts enkele vijandelijke vliegtuigen bo ven het bezette gebied. In de Middelland sche Zee zijn vijf vijandelijke jachtvliegtui gen neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." In zijn weermachtsbericht nr. 258 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Aan het Griekse he front geen actie van bijzondere beteekenis. In Noord-Afrika werd een tegenaanval ondernomen op een colonne vijandelijke gemechaniseerde strijdkrachten, welke ge tracht had onze stellingen in de oase van Cufra te naderen. De colonne werd ge dwongen met aanzienlijke verliezen terug te trekken. Onze vliegtuigen bombardeer den en beschoten met machinegeweren tal rijke gemechaniseerde strijdkrachten en vijandelijke batterijstellingen. Deze aanval len hadden een doeltreffend resultaat. Vijf vijandelijke jachtvliegtuigen werden neer geschoten. Andere Duitsche vliegtuigen deden in duikvlucht aanvallen op vijande lijke schepen in de Middellandsche Zee. Twee schepen van 8000 ton en andere vaar tuigen van geringe tonnage werden getrof fen met bommen van groot en middelmatig kaliber. In Oost-Afrlka herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen in den benedenloop van de Djouba om zich een doortocht te forcee- ren over de rivier. In de andere sectoren droeg de gevechtsactie een plaatselijk ka rakter. Onze vliegtuigen vielen vijandelijke strijdmiddelen en troepen in den noordelij ken sector van EÉybhrea aan. Vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op een van onze centra in Erythrea. Een Britsch toe stel werd door ons luchtdoelgeschut neer gehaald. Een ander vijandelijk toestel werd door een van onze bomenwerpers aange vallen en stortte in den beneden-Soedan brandend neer. DE ENGELSCHE BOMBARDEMENTEN. De Duitsche bladen zien in het feit, dat de Britsche regeer ing na verloop van twee maanden de bombardementen van Engel sche vliegers op Bazel en Zürich toegeeft in een verklaring aan de Zwitsersche re geering, een bijzonder opmerkelijke be kentenis. Het is opnieuw een typisch bewijs voor de methoden der Engelschen, schrij ven zij, die handelingen in strijd met het volkenrecht pas toegeven wanneer elke mogelijkheid tot loochenen en verbloeming der feiten verdwenen is. De pers wijst er op dat de Britsche re geering de Zwitsersche protesten aanvan kelijk gedurende veertien dagen onbeant woord liet, om daarna den Zwitserschen gezant te Londen lakoniek mede te deelen, dat aan de door Zwitserland voorgelegde bewijsstukken geen geloof geschonken kon worden. Als men thans te Londen na twee lange maanden de waarheid erkent, aldus schrijft de Voelklscher Eeobachter, dan doet men dat alleen, omdat verdere leu gens geen zin meer hebben. Hier blijkt, als bij de verliezen aan vliegtuigen en schepen, de oude Engelsche tactiek: eerst alles loo chenen om dan druppelsgewijs het onver mijdelijke toe te geven. (D.N.B.) DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Zware Engelsche verliezen. Verklaringen van leden van het Britsche leger in Noord-Afrika, die in Italiaansche krijgsgevangenschap zijn geraakt, waarvan de tekst in Rome en Berlijn is ontvangen, bewijzen, naar het D.N.B. wordt medege deeld, dat de gevechten in Libye voor de Engelschen buitengewoon veel verliezen hebben doen ontstaan.. Gevangenen, die ge streden hebben in een Palestijnsch regi ment. verklaarden, dat Italiaansche artil lerie een moorddadig effect gehad heeft op de aanvallende infanterie tijdens den slag bij Bardia. Een regiment inboorlingen moest elders naar de voorste linie opruk ken, om de daar strijdende Australiërs te dekken. Van ruim 2006 aanvallende Brit ten waren slechts eenige honderden terug gekeerd. De rest was gevallen onder het vuur van de artillerie of gedecimeerd door de machinegeweren der Italianen. Vele ge wonde inboorlingen waren in Egypte be handeld terwijl duizenden gewonde Austra liërs naar Palestina werden gezonden. Daar zijn reeds alle beschikbare hospitalen over vol. De autoriteiten laten alle geschikte ge bouwen ontruimen om plaats te maken voor den ononderbroken stroom gewonden, die van de Noord-Afrikaansche slagvelden komen. LEVENSMIDDELENDISTRIBUTIE IN ATHENE. De Folitika meldt, dat van Maandag as. af voor alle levensmiddelen in Athene en omgeving distributiebonnen zullen worden ingevoerd. (D^R.) DE FRANSCHE POLITIEK. „Frankrijk wenscht opheldering", zoo schrijft de „Matin". Het blad spreekt de meening uit, dat de vraag, waarheen Frank rijk gaat, een snelle oplossing eischt. Stellig slaat aan het hoofd van het land een man, die boven iedere verdenking verheven is. Men is echter eenigszins ontsteld, omdat ah es zoo langzaam verwezenlijkt wordt. Frankrijk moet thans een'nationale po litiek voeren, die "afgestemd is op het nieuwe Europa, dan zal het gered zijn. An ders schakelt Frankrijk zichzelf uit. Het blad elsoht van maarschalk £étain, dat hij zijn gedachten preciseert en het land zegt, waarheen het geleid moet worden. Het gaat er om, of vroegere vormen zullen wor den aangenomen, dan wel of de formule van den maarschalk geldig zal zijn: „één man geheel alleen verantwoordelijk voor de historie." De maarschalk moet zijn voorne mens bekend maken en Frankrijk is bereid hem te volgen. Er is echter volstrekt geen tij'd. meer te verliezen. (D.N.B.)'. HAARLEMSOHE RECHTBANK. Inbraak. De rechtbank deed uitspraak in de,zaak tegen den 26-jarlgen bloemistknecht I. C. I. uit Hillegom en den 23-jarigen los werk man C. B uit Hoofddorp, beide gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Haar lem, die terecht hebben gestaan wegens in braak met inklimming, op 4 December van het vorige jaar in het pakhuis van de Coöperatieve Winkeliers-Ver. „Door Een dracht Sterk" te Nieuw-Vennep. De officier had tegen 1 geëischt 2 jaar gevangenisstraf en tegen B. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde I. tot 1 jaar en 6 maanden gevstraf en B. tot 9 maan den gevangenisstraf beide met .aftrek van voorarrest tot en met 6 Mrt. a.s. Meineed. Vervolgens deed de rechtbahk uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen bloemen- kweeker Th. T. uit Ter Aar, die terecht heeft gestaan wegens meineed. Verdachte had op de zitting van den politierechter van 3 Januari j.l. verklaard, dat een fiets, die door zijn broer was weggenomen, niet op slot stond. Veertien dagen geleden had hij toegegeven dat het rijwiel wel op slot stond. Hij had toen die verklaring afge legd, omdat hij meende zijn broer daar mede te kunnen helpen. De officier had tegen verdachte geëischt 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 20 Febr. Schar f.4027: kleine schar f.148.50; puf- schar f. 6,10—2,10; kleine schol f.68—21; puf- schol f. 20,5010; bot f.3729; kleine bot f.25 18 (alles per 50 KG.).;, kabeljauw f.127 per stuk; tongen f. 85,70 per KG. ZoetwatervischKarper 92 et.; voorn 31—28 ct.; brasem 5148 ct. (alles per KG). Besomhiing loggers: KW 60 f.3034; KW 44 f.1400; KW 40 f.2997; KW 130 f.1871; KW 154 f.3307; KW 95 f.2935; KW 144 f.109; KW 59 f.2134; KW 163 f.2826; KW 91 f.3214; KW 3 f.4515; KW 36 f.2811; KW 43 f.2022; KW 123 f.4113; KW 49 f.4465; KW 108 f.24 Besomming kotters: KW 77 f.47; KW 116 f.31; KW 21 f.35. IJSHOCKEY. EEN EERVOLLE 4—2 NEDERLAAG De A.H.IJ.C.-ploeg, welke deelneemt aan het internationale ijshockeytournooi te Garmisch Partenkirchen speelde hedenmorgen haar eer sten wedstrijd. Dit eerste samentreffen op in ternationaal gebied is voor de Amsterdammers op een eervolle 42 nederlaag uitgeloopen. Dc Nederlandsche ploeg streed dapper, doch de spelers gaven blijk van onvoldoende getraind heid en wedstrijdroutine, waardoor de Joego slavische ploeg, waartegen gespeeld werd, aan vankelijk een vrij gemakkelijk overwicht wist te behalen. Opnferkelijk was evenwel, datbij het ver strijken van den wedstrijd de A.IJH.C.-spelers er steeds beter Inkwamen, zoodat in het laatste gedeelte het overwicht van Joego-Slavië vol komen gebroken was en gesproken kon worden van een Nederlandsch overwicht op de tegen standers, hetgeen dan ook in een tweetal doel punten respectievelijk gescoord door de spelers M. Lammerts en Vaal tot uitdrukking kwam. De A.IJ.H.C.-ploeg leed een eervolle nederlaag. De Joego-Slavische ploeg wist aanvankelijk een voorsprong te verkrijgen van 40, welke ten slotte door de Nederlanders werd gereduceerd tot 4—2. Van Joego-Slavische zijde werden de doel punten gemaakt door de spelers Morbacher, Zitnic en Er zen. AMSTERDAM, 20. -Februari. In stijgende mate komerf thans dë jaarcijfers der Nederlandsche bedrijven, die over het afge loopen boekjaar werden behaald, naar voren. Menig aandeelhouder werd daarbij tot dus verre aangenaam verrast ten gevolge van het feit, dat de dividendaankondigingen in vele ge vallen ten aanzien van het percentage, de ver wachtingen belangrijk overtroffen. Wel wist men, dat de financieele resultaten in ménig op zicht de tijdsomstandigheden in aanmerking nemend niet belangrijk afweken met hetgeen uiteindelijk over 1939 werd verkregen, maar, dat dit tot dividendverhoogingen zou leiden, had men toch niet durven verwachten. In dit ver band maakt het vooral een goeden Indruk dat door de drie groote banken, die reeds haar jaar verslag over 1940 publiceerden, een hooger divi dend werd uitgekeerd dan over het vorige boek jaar. De Amsterdamsche Bank en Incassobank verhoogden de jaariyksche uitkeering met 1% tot 5%, terwijl de Rotterdamsche Bankvereeni- ging haar dividend met een tot 5%% deed stijgen. Ook de tot dusverre aangekondigde dividen den van Nederlandsche industrieele bedrijven geven vrijwel zonder uitzondering een verhoo ging te aanschouwen. Voor tal van ondernemin gen is 1940 ondanks een tijdelijke stagnatte in de werkzaamheden ten gevolge van de oor logsomstandigheden een vrij gunstig jaar ge weest. Vaak was de ontwikkeling van dien aard dat reeds een interimdividend kon worden uit gekeerd, hetgeen o.a. door maatschappijen werd gedaan, die zulks vroeger nimmer'hadden kun nen doen. Een gunstig verschijnsel is in dit verband de omstandigheid, dat reeds eenige cultuuronder nemingen een dividend hebben gedeclareerd. Wel zijn deze percentages uiteraard niet hoog, echter valt het toch ten zeerste toe te juichen dat de aandeelhouders een uitkeering ontvan gen, zoodat toch nog een gering rendement wordt verkregen. Tal van ondernemingen op dit gebied beschikken natuurlijk In Nederland over niet onaanzienlijke kassaldi. Waar echter de onkosten groote bedragen blijven vergen, ter wijl men daarnaast niet Weet hoe lang het nog zal duren alvorens de verbindingen met de Nederlandsche overzeesche gewesten weer zul len zijn hersteld, ligt het voor de hand, dat groote voorzichtigheid moet worden betracht Ê>U uitkeeringen aan aandeelhouders. Ongetwijfeld behalen tal van cultuurondernemingen tegen woordig zeer fraaie resultaten, aangezien op de wereldmarkten de prijzen voor tal van produc ten een zeer fraaie wistmarge overlaten. Als een gemis wordt het In hooge mate ge voeld dat door de Nederlandsche Petroleum- maatschappij dit jaar geen interim-dividend kan worden uitgekeerd. Hoe belangrijk de uit keeringen van dit wereldconcern ook voor ons land zijn, moge blijken uit het feit dat het in terim-dividend dat in Januari 1940 met 5% werd uitgekeerd, niet minder dan f.25 millioen voor aandeelhouders beteekende. Verondersteld mag worden, dat het concern het vorige jaar bevre digende resultaten behaalde. Waar gegevens hieromtrent ontbreken, zijn beschouwingen hier omtrent uiteraard niet doenlijk. De middag beurs. De prijsbeweging in Wallstreet speelt den laatsten tijd voor de koersrichting te Am sterdam weer een voorname rol. De berich ten omtrent de politiek van de Ver. Staten ten opzichte van de wereldverhoudingen worden met de grootste aandacht gevolgd. Men is de meen ing toegedaan, dat de N.- Amerikaansohe Statenbond bij de ontplooi ing van den internationalen toestand een flink gewicht in de schaal kan leggen. Wel licht in verhand hiermede wordt het ver loop van zaken op de 'beurs te New-York ook voor de marktsituatie te Amsterdam op heit oogerublik van grooter belang geacht, dan geruimen tijd het geval is geweest. In ieder geval kan worden vastgesteld, dat de stemming op de effectenbeurs in de Ver. Staten voor het Damrak weer een richting wijzer van beteekenis vormt. De flauwe stemming, die zich gisteren in Amerika openbaarde, moest klaarblijkelijk dan ook in hoofdzaak verantwoordelijk worden gesteld voor den zwakken toon, die heden te Amsterdam kon worden waarge nomen. De Amerikaansche waarden on dervonden den regelrechten terugslag van de inzinking in Wallstreet en bewogen zich algemeen op een lager peil. Onder beurst ijd werden overigen.? geen groote schommelin gen meegemaakt. De affaire was niet om vangrijk, maar de Staalaandeelen gaven toch geregeld openlijke affaire te zien, ter wijl ook Anaconda's en de Spoorwegshar es bewijzen van aanwezigheid aflegden. De locale markt was eveneens gedrukt van toon. Bij de opening stelden de koer sen zich allerwegen op een lager peil. Tij dens het beursverloop werden weliswaar slechts kleine fluctuaties meegemaakt, maar meerendeels neigden de koersen toch nog tot achteruitgang. Op de Petroleum af deeling ging nogal wat om in Olies, die, na lager te rijn ingezet, nog eenige punten verloren zagen gaan en vergeleken met het slot van gisteren van een goede zestal punten ajfstand moest doen. Voor Industrieelen bestond weinig belangstelling. De Phdlips-aandeelen kwa men ieits lager te liggen, evenals de Uni levers. Aku's waren vrijwel onveranderd. De orders voor de minder courante industrieele ■pa/pieren waren zeer dun gezaaid; voor zoover noteeringen tot stand kiwamen, wa ren die meerendeels iets lager. De animo voor Scheepvaartfondsen was sterk geluwd. Nederlandsche Scheepvaart unies moesten zich een kleine opoffering getroosten en werden op hun weg naar be neden vergezeld door de aanverwante aan- deelen. Ook Japanlijnen, Oude Booten en Holland-Amerika lijn kwamen beneden het niveau van gisteren terecht. Het zakenver keer in Indische cultuurwaarden was van geririgen omvang. H.VA.'s zakten, vergele ken met het vorige slot een achttal punten in en het aanbod vans lechts weinig stuk ken was voldoende om dit te bewerkstelli gen. Ook Vorstenlanden waren iets lager. De Tabaksafdeeliing was zeer stil. Voor Oude Deli's bestond eenig aanbod. De af faire in Rubberfondsen, was klein. Amster dam Rubbers liepen een paar procenten naar beneden. De incourante soorten wa ren verwaarloosd, hier en daar iets lager. Ook voor de Nederl. beleggingen was de stemming er heden niet op verbeterd. De beleggingsmarkt had een ongeami- meerd voorkomen. De nieuwe 4% obligatiën daalden vandaag beneden de 97% en be haalden hiermede, wat den officieelen han del betreft, tot dusverre een laagterecord. De gestaffelde leening kon zich ook niet geheel handhaven en kwam iets' lager te lig gen. De overige obligatiën uit de jongere emissies waren mede aan den gedrukten kant. De omzetten in gemeentelijke en pro vinciale obligatiën waren klein. De tendenz was in overeenstemming met het verloop van de staatspapieren lusteloos. Pandbrie ven stil, hier en daar iets lager. Prolongatie 2 3/4 OFF1CIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tcL transacties). New-York 1,88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75,28— 75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,8144,90; Zürich 43,6343,71. Bankpapier. Berlijn 75,19—75,34; N.-York 1,8614—1.901/4; Brussel 30,0830,20; Stockholm 44,7644,94; Zürich 43,59—43.75. GOUDA, 20 Febr. Veemarkt. Aangevoerd 862 stuks, waarvan 126 magere varkens, prijs f.25 40. handel stug; 308 biggen, f. 10—14, handel stug; 270 runderen en 255 nuchtere kalveren overgenomen door regeering; 3 bokken en gei ten. Aangevoerd 2000 eieren regeeringsprijzen, handel vlug. Coöper. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 46.000 Wpeieren, regeeringsprIjzen,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3