BINNENLAND GEMENGD NIEUWS pie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Februari 1941 Derde Blad No. 24817 ,De Vuurslag' Kleinere klassen De put op het Valkenhof te Nijmegen Nog een slachtoffer te Rotterdam Twee markfezenfabrfeken in brand Voor de Vrouw Iets nieuws en iets smakelijks Open brief van aan het driemanschap van de NEDERLAND SCHE UNIE. In een „Open Brief" aan het Drieman chap van De Nederlandsche Unie zegt de :eer R. Groeninx van Zoelen behoefte te ge- oelen tot een woord van dank en van op rekking. Hij schrijft om.: Overnacht is De Nederlandsche Unie ge- ruiden niet tot een groote groep, maar tot «n geheel ongevormde vertegenwoordiging jn het Volk ln al zijn lagen. Dat in een oodanige massa-organisatie na zes maan- tn geen sterke, disciplinaire band kan «taan, spreekt vanzelf en zoo is sommigen Inie-leden, ondanks het gegeven wacht- roord, de zucht tot illegale actie te sterk eweest. Naar uw inzicht, zoowel als naar ,et onze, kan met zoodanige actie geen juttig effect bereikt worden integen- rell Een ieder moet het voor zichzelf uit laten, maar één ding staat vast: eeneer- jk man kan geen twee overtuigingen heb- «1. De Nederlandsche Unie neemt een loyale unding jegens de bezettende overheid in cht en dient binnen dit zelfbepaalde raam jider de moeilijkst denkbare omstandig- eden 's lands zaak. Een ieder, die dit erk waardeert, zal inzien, dat het niet tt belang van het Vaderland is, Hd der hie te zijn en tegelijkertijd handelingen verrichten, die het werk der Unie tor- wieeren. Helaas heeft dit plaats gehad; zooverre aze inlichtingen strekken op onbenullige, aar desniettemin op onmiskenbare wijze, iij hebben niet het recht het den Duit- ien autoriteiten euvel te duiden, dat zij «en deze uitlassen scherpe maatregelen [bben getroffen; met u echter betreuren dat deze maatregelen incidenteel moes- leiden tot een schokken der Inwendige tganisatie. Thans gaan in de eerste plaats de ge- jchten van „De Vuurslag" uit naar u, mr. inthoven. eenzaam op uw onbenijde, on- igeerde, maar juist daarom hooge wacht i in niet mindere mate naar u. mr. Lint- orst Homan. Gij hebt in uw provincie in i oorlogsdagen een rol vervuld, die meer an één hoog ambtenaar u helaas moet «lijden het is een bladzijde onzer oor- cgsgeschiedenis, die later èn een Neder- aidsch èn een Duitsch soldaat met gelijke iddoening zullen kunnen lezen. Ook later, De Unie, hebt gij een ondankbare taak lp u genomen, die verricht moest worden n zonder fouten door geen mensch te ver- rhtan was. Gij hebt u bloot gesteld, thans ooit men u met steenen, oneerlijke stee- wi, gebakken uit fluisterwoorden van ithterklap! Het is de wraak der partijmannen, met ie gij, de jonge man, in eersten aanleg erieg pleegdet; die veinsden.: hun zegen geven aan de jongeren om zich dan enig te trekken, maar thans, nu zij hup gen .standje" zoeken te redden, zich te en u keeren om u te verscheuren. Weest gerust, Einthoven en Homan, gij ebt naast u in de Quay, een bezonnen adsman wiens uithoudingsvermogen, nik zij het beslag, dat zijn ambt op hem Sdc, wellicht minder zwaar belast werd ffl het uwe; gij hebt „De Vuurslag" te ven dienste. Gij hebt achter uNeder- ind Meer werk bij het onderwijs. MINDER SALARIS VOOR KLOOSTERLINGEN. Het „Vaderland" meldt: De al te groote klassen hebben in de laat- t.c jaren ongetwijfeld het gehalte van ons Terlgens goede onderwijs op de lagere Aolen, vrij ernstig aangetast. Het heette an echter, dat de toestand van onze finan- iën niet toeliet, dat "men de Jeleine klassen «hield. Intussdhen werden er echter nog leeds volledige salarissen uitbetaald aan e vele kloosterlingen (nonnen en paters) werkzaam zijn bij het onderwijs. Er is Ertegen van vele zijden gepi'otesteerd. Er erd op gewezen, dat het salaris der onder ijzers berekend was op den grondslag van t«n behoorlijk bestaan met vrouw en kin- wen. De kloosterlingen echter leven in lemeensohap en hebben natuurlijk geen ezinszorgen. Daar ze evenveel kregen als t anderen, kregen ze eigenlijk zeer veel 'eer in verhouding tot hun behoeften. Dit urplus werd door hen trouwens afgestaan an de gemeenschap, waartoe ze behoorden, todat men tegelijkertijd vele jonge man- *n en meisjes verhinderde werk te krijgen n als het ware ieder jaar, vla de salaris- Én van de kloosterlingen, een groot sub mie schonk aan de Roomsch-Katholieke organisaties in het land. Daar komt thans een einde aan. De in omloop zijnde geruchten over deze xaak zijn inderdaad op waarheid ge jond. Dank zij een goede samenwer king van alle bevoegde autoriteiten zal er binnenkort een verordening verschij nen van het parten: snt van Cultuur bescherming en "Vetenschappen, waar bij dezo zaak op doelmatige en billijke wijze geregeld wordt. De kloosterlingen kunnen weliswaar werkzaam blijven bij het onderwijs, maar zullen een belangrijk verminderd salaris hebben. Het aldus vrijkomende Eeld zal mede gebruikt wcr- jn tot ver*- 'aging van de leerlingenschaal dus 3ai* vorming van kle' xere klassen en dientengevolge verbetering van het on- derwijs, wat weer werkgelegenheid zal geven aan tal van jonge mannen en Reisjes, ook vele r.k., die in de laatste 'aren met een onderwijsdiploma, maar °°b met de wanhoop in het hart werk os hebben rondgeloopen. VERDER ONDERZOEK TE GEVAARLIJK. Het verdere onderzoek van den op het Valkhof te Nijmegen gevonden put, afkom stig van den burcht, die daar tot 1795 heeft gestaan, heeft aan het licht gebracht dat het bouwwerk in zulk een staat van verval verkeert, dat het niet verantwoord zou zijn er in af te dalen teneinde te trachten nadere gegevens te verzamelen en een onderzoek in te stellen naar eventueele oudheidkundige voorwerpen of aanwijzin gen, die men zou kunnen krijgen. Het is n.l. gebleken ,dat de wand aan twee zijden zeer diepe en breede scheuren vertoont, die mogelijk wel tot den bodem van der. put doorioopau. fVas dit aan eene zijde het geval, zoo oordeelen deskundigen, dan zou het mogelijk zijn, met inachtne ming van de noodige veiligheidsmaatrege len, in den put af te dalen, nu echter is dat veel te riskant en zouden eerst om vangrijke hersteüingswerkzaamheden moe ten worden verricht. Men heeft die mogelijkheid wel overwo gen en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat men daartoe den grond om den put zou moeten litgraven tot een diepte van ten minste 28 meter, de diepte van den put. Men acht het niet verantwoord dit werk dat aanzienlijke bedragen zou vorde ren, met de groote kans, dat het niet een gewenscht resultaat oplevert, uit te voeren. Ook de oudheidkundigen, die zoo gaarne een kijkje in het inwendige van den put genomen hadden, zijn teleurgesteld gewor den en tot de overtuiging gekomen, dat het een levensgevaarlijk avontuur zou zijn. Men heeft daarom thans besloten den put door een betonnen plaat af te dekken, voorzien van een mangat, waarna er een laag grond op wordt gebracht. Er zal een steen worden geplaatst, waarop is aange geven, dat zich hier een put bevindt. Mocht men later dan een mogelijkheid zien om alsnog een onderzoek in den put in testel len, dan is hij gemakkelijk te vinden. De toestand van voorheen wordt dus weer her steld en het Valkhof zal niet een attractie rijker worden, waarop velen reeds hadden gehoopt. (Hbld). WIE KRIJGEN LEVERTRAAN? De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid verzocht ons opneming van de volgende mededeeling: Het is gebleken, dat ten aanzien van de levertraanvoorziening nog misverstand be staat. De betrekkelijk geringe voorraad heeft het noodzakelijk gemaakt het gebruik te beperken tot enkele groepen van de bevol king. Voor prophylactische doeleinden mag levertraan alleen worden verstrekt aan kin deren van >/2 tot 3 jaar (tot den derden verjaardag dus). Wat betreft het gebruik als geneesmiddel, hier komt slechts een enkele ziekte in aanmerking. Men kan levertraan verkrijgen op een recept of bon van den arts. Ik wil een dringend beroep doen op het publiek de ge- neesheeren niet onnoodig lastig te vallen. Zij zijn gebonden aan de bestaande voor schriften, en kunnen niet ingaan op ver zoeken levertraan voor te schrijven aan kin deren van 3 jaar en ouder of aan patiën ten, die niet voor de verstrekking van lever traan in aanmerking mogen komen. DE ONTSLAGVERORDENING. Zal ook voor land- en tuinbouwbedrijven van toepassing worden. Zooals bekend, heeft de Hooge Raad be slist, dat de land- en tuinbouwondernemin- gen niet vallen onder de ontslagverorde ning. Naar wij van bevoegde zijde verne men, aldus de N. R. Ct., mag 'binnenkort een zoodanige wijziging van de ontslagverorde ning tegemoet worden gezien, dat duidelijk komt vast te staan dat de ontslagverorde ning, ook van toepassing is op land- en tuinbouw. JAPAN EN NEDERLANDSCH INDIB. Domei meldt uit Tokio: Tsjoetsji Ohasji, de Japansche vice- minister van bultenlandsche zaken, heeft in den Landdag verklaard, dat Japan op het oogenblik onderhandelingen voert met de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen als de autoriteit, welke het bestuur uitoefent over Nederlandsch-Indië. Ohasji erkende.dat de regeering „zonder precedent" was en wees er op, dat Japan thans de on derhandelingen voortzet met de regeering van Nederlandsch-Indië, die haar orders ontvangt van de uitgeweken regeering te Londen. HET 50.000ste OCTROOI DOOR DEN OCTROOIRAAD VERLEEND. Het 50.000ste ootrooi is 17 Februari j.l. door den Octrooiraad verleend aan den heer Louis van Stolk te Rotterdam, voor twee wisseltongen, elk Individueel behoo- rende bij een bepaald railstuk. Het eerste octrooi werd verleend op 3 April 1913, het 10.000ste op 17 Augustus 1923, het 25.000ste op 16 Augustus 1931. VERBINDENDVERKLARING COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Het college van rijksbemiddelaars heeft algemeen verbindend verklaard de collec tieve arbeidsovereenkomsten in het boek binders-, papierwaren- en enveloppenbe- drijf, in het bouwbedrijf en in het steen- en houtgranietbedrijf. LEVERING VAN PAARDEN VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Een besluit van den secretaris-generaal van het departement van laaidbouw en vis- scherlj is versohenen, op grond waarvan provinciale voedselcommissarissen kunnen overgaan tot het vorderen van paarden, bestemd voor naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komende gegadigden. GEVOLG VAN DEN VLIEGERAANVAL. In een. der hospitaalschepen te Rotterdam is gisteren de 47-jarige heer W. J. van Dijk uit de Tweede Gijsinghstraat aan zijn ver wondingen, opgeloopen bij het jongste lucht bombardement, overleden. Het slachtoffer bevond zich tijdens den Engelschen vlieger aanval op Rotterdam in de getroffen Prove nierswijk en werd door bomscherven ernstig gewond. AUTO REED OP EEN MELKWAGEN. Te Dieren heeft ^n de Torensche allee tusschen Brummen en Dieren bij een der oprijlanen naar den Gelderschen toren een aanrijding plaats gehad. Wonder boven wonder zijn hierbij, buiten het paard, geen slachtoffers gevallen. Een personen-auto, bestuurd door den heer M., komende uit de richting Brummen, reed in volle vaart op een met paard be spannen voertuig geladen met melkbussen. De zestienjarige voerman B., die naast zijn wagen liep, werd enkele meters weggeslin gerd en moest met zware inwendige kneu zingen en een hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het paard werd op slag gedood. De auto liep van voren zeer groote schade op. De bestuurder kwam met den schrik vrij. VERBINDINGEN TE WATER WORDEN HERvSTELD. Gistermorgen omstreeks 8 uur vertrokken de stoombooten „Harm Nieveen" en „Sneek 6", beide booten van de Groninger—Lem mer-stoomboot maatschappij, van Lemmer om het vaarwater LemmerSneek open te breken. Hoewel het ijs op sommige plaatsen nog van 10 tot 15 c.M. dikte was, vooral op het Slotermeer, gelukte het toch 's middags tegen 2 uur Sneek te bereiken. Heden zal worden getracht het vaarwater SneekLeeuwarden open te breken, om dan vandaar op te kunnen stoomen naar Gro ningen. Ook wordt heden gepoogd het IJsselmeer over te steken. MAATREGELEN IN HET VEENBEDRUF. Ingevolge het crisis-fabrieksturfbesluit 1940 mogen verveners personeel in dienst hebben tegen betaling van een door de overheid goed te keuren loon. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft nu goedgekeurd het loon, dat in de campagne 1939 voor het produceeren van handgesto ken fabrieksturf is uitgekeerd vermeerderd met 15 pet. Voorts is bepaald, dat de toeslag, welke aan de verveners gegeven wordt, gelijk is aan het verschil tusschen den kostprijs en de netto-opbrengst. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van binnen- landsche zaken is H. Nolet te rekenen van 1 November 1940 af opnieuw tot burge meester van de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen benoemd. TE UTRECHT EN HELMOND. Schade is zeer groot. Te Utrecht heeft gisteravond omstreeks half twaalf een korte, doch felle brand ge woed ln Robbers' rolluiken- en markiezen - fabriek aan de Wijde Begijnenstraat. Het vuur moet, door nog onbekende oorzaak, ontstaan zijn ln de bovenste verdieping van het pand, waar zeer veel rolluiken en mar kiezen waren opgeslagen. Leden van den luchtbeschermingsdienst die de ronde de den, hebben dezen brand ontdekt. Zij waren het, die met primitief materieel het blus- schingswerk terstond ter hand namen. De brandweer arriveerde tien minuten nadat de leden van den luchtbeschermingsdienst hadden gewaarschuwd. In allerijl werden drie slangen uitgelegd, de magyrusladder ln werking gesteld en toen kon het blusschlngs- werk beginnen. Daar men vreesde, dat de naast het brandende perceel gelegen druk kerij Van Boekhoven eveneens door het vuur zou worden aangetast, droeg de brandweer er zorg voor, dat dit perceel goed nat werd gehouden. Dank zij het krachtige optreden van de brandweer werd uitbreiding van de vuurzee voorkomen en brandde alleen de bovenste verdieping van het fabriekspand uit. Naburige perceelen liepen wel veel waterschade op, doch konden voor het vuur worden gevrijwaard. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt in de dui zenden guldens. Te Helmond. Gistermiddag om drie uur is brand uitge broken in de markiezenfabrlek van den heer C. van Beek, gevestigd in een voormalig pakhuis achter de huizen in de Veestraat te Helmond. Het materiaal, dat in de fabriek was opgeslagen, is buitengewoon brandbaar, zoodat niettegenstaande verwoede pogingen tot blusschen van drie motorspuiten met vij f stralen het vuur doorsloeg naar de smederij van den heer Van Beek. Deze is gelegen op de parterre van het pakhuis. Ook het atelier van den kunstschilder Jan van Bracht brandde geheel uit. De brandweer kon zich slechts bepalen tot het nat houden van de huizen in de omgeving, ten einde uitbreiding van het vuur te voorkomen. Het pand, dat toebehoorde aan het Kofa- magazijn, was verzekerd, de heeren van Beek en Bracht evenwel niet. De oorzaak van den brand is onbekend. Limonadefabrielt te Stadskanaal uitgebrand. Gistermorgen om tien uur is een felle brand uitgebroken bij de firma T. de Haas, wijnhandel en distilleerderij te Stadskanaal (gemeente Onstwedde). De fabriek vormt met woonhuis, kantoren en werkplaatsen één geheel en is gelegen aan het kanaal. De brand was ontstaan in het achterste ge deelte van de limonadefabriek en verspreid de zich zeer snel. De brandweer verscheen spoedig met twee brandspuiten en bestreed het vuur met vijf stralen, doch kon niet verhinderen, dat de limonadefabriek grootendeels werd verwoest. Het voorste gedeelte van de distilleerderij werd eveneens een prooi der vlammen. Het woonhuis en de kantoren konden worden behouden. De oorzaak moet worden toege schreven aan kortsluiting. De schade, welke vrij groot is, wordt door verzekering gedekt. Om elf uur was gevaar voor uitbreiding ge weken, doch het blusschingswerk nam nog geruimen tijd in beslag. 6117 (Ingez. Med.) Waarom rapportcijfers? ONVERSTANDIGE OUDERS DIE DRAMA'S VERWEKKEN. In Het Schoolblad zegt G. van Veen: Het moet duidelijk zijn, dat het kind, dat met goede cijfers naar huis gaat, omdat het zich voor zijn taak bijzonder inspande en deswege zich gelukkig voelt, zich voor volwassenen niet hoeft te geneeren. Zonder Onderscheidingen komen we er niet, gezien onze weinig ideale temperamenten. Dit hoeft ons geenszins blind te maken voor het leed, dat dengenen, die ook hun best deden, maar niet werden opgemerkt en niet onderscheiden, onwillekeurig wordt berokkend. Men overdrijve dit leed intusschen niet. Ais ik mij terug denk aan de kweekschool, waarop wij onze opleiding ontvingen, dan constateer ik, dat ieder onzer door de ka meraden op een zekere wijze getaxeerd werd. Ik heb de rapporten van de meesten nooit ingekeken, maar ik weet nog met feiilooze zekerheid wie de knapste was en ik ken het vijftal, dat daarop volgde. Ook ken ik nog het vijftal, dat achter ln het gelid liep en dan blijft over een midden moot,,die ongeveer op dezelfde hbogte werd gewaardeerd en van wie ik dan nog weet in welke vakken ze goed, in een bijzonder geval heel goed, waren en waar ze zich zwak toonden. Men werkt geen vier Jaar samen zonder een scherpen indruk te krij gen van mekaars kunnen. De rapporten zijn dan ook geen verrassing. Ze zijn als ze serieus worden opgemaakt slechts de be- bevestiging van wat ieder reeds weet ze toonen bij welke groep je hoort. En het is niet zoo dat dit rapport trauma's op roept onder de leerlingen zelf. Men kan tot de zwakste groep behooren en „getapt" zijn op een wijze, die in de groep een heel wat grooter onderscheiding is, dan de mooiste cijfers kunnen geven. Op de waardeering van de leerlingen en die is in het schoolleven bij den norma len leerling hoofdzaak oefenen de rap porten geen merkbaren invloed. Als deze kwaad stichten, dan komt dit kwaad voor rekening van onderwijzer en leeraar en last but not least ouders. Mijn persoonlijke ervaring is. dat onder wijzers en leeraren de rapporten over het algemeen met groote wijsheid aanwenden. Maar dan zijn er nog de onverstandige ouders, die van rapporten een drama ma ken. Ik herinner mij het geval met een zeer intelligent en m.i. veel te dociel en ijverig meisje, leerlinge van een meisjes- H.B.S., die, hoewel heel jong tot de aller- besten van haar klasse behoorde en een rapport had vol achten en negens. De jongedame had op een vorig rapport een 9 gehad voor plant- en dierkunde en nu een 6, vrucht van de eenlge repetitie van 60 blz., een middag te voren opgegeven bü een reeds overvol avondprogramma. De heele klasse had reeds onvoldoende gekre gen, zij „gelukkig nog een 6". Maar zij was met die 6 nog niet gelukkig. Vader ging te keer, of de familie voor goed geblameerd was. En moeder was zeer verbaasd, nadat men van mij verwacht had. dat ik het arme kind met mijn paedagogisch gezag ook nog een weinig verpletteren zou, mij de betrok ken Ieerares en de ouders zelf aan een niet al te zachtzinnige kritiek te hooren onder werpen. Als wij een nuttig effect zien ln rapport cijfers, dan steekt dit behalve in het op wekken .van een sportieve activiteit over de heele linie hierin, dat den leerling met zijn resultaat zich verhoudt tot het gemid deld resultaat van het groepje, waarbij hij zichzelf heeft ingedeeld. Wij hebben eenige jaren geleden een controverse beleefd tusschen prof. Gun ning en prof. Kohnstamm. De eerste legde voor het leerproces den nadruk op de bc- teekenis van de oefening, de tweede op die van de inzichtsdoorbraak, welke den leer ling in staat stelde zich weer op hooger niveau te bewegen, doordat een nieuwe, hoogere aanpak mogelijk werd. Men kan nauwelijks begrijpen, hoe de eerste, die den lagere-schoolleeftijd kwalificeert als de passieve en voor dezen leeftijd daarmee oefening en training centraal stelt de sportieve gevoelens, die in het werken voor cijfers tot uitdrukking komen, zoo scherp kan veroordeelen. Welke middelen zouden ons in deze passieve periode overblijven, als wij van de competitieneiging, die de leden van de klassegemeenschap jegens el kaar bezielt geen nut zouden mogen trek ken? En nu spreek ik nog maar niet uitvoerig over het feit, dat ieder, die zijn krachten met hem gestelde opgaven meet, er recht op en behoefte aan heeft, om voor zichzelf te weten, of hij aan redelijke eischen heeft beantwoord. DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN. Te Arnhem zijn twee personen het slacht offer geworden van kolendampvergiftiging. Dezer dagen bemerkten buren van het echt paar Krieger aan de Spijkerstraat, dat de woning gesloten bleef. Zij waarschuwden de politie, die de echtgenooten ln bewusteloozen toestand, als gevolg van kolendamp, aantrof. Beiden werden naar het gemeente zieken huis vervoerd, waar de man spoedig na aan komst en de vrouw gisteren is overleden. De man was 58 jaar, de vrouw 48 jaar oud. BUITENLANDSCH GEMENGD. GUERILLA-BENDEN IN CHINA PLEGEN AANSLAG OP TREIN. Een chineesche guerillabende heeft gis teren nabij Soetsjau een geslaagden aan slag gepleegd op een goederentrein op het traject NankingSjanghai. Door een ont ploffing werden de locomotief vhn deh trein en 13 met koelen, gevogelte en le vensmiddelen geladen goederenwagens tot ontsporing gebracht. Het traject werd ln den loop van den ochtend gezuiverd. De Chineesche pers maakt gewag van toegenomen guerilla-actie in 't gebied van Sjanghai, Nanking en Hangtsjau, nadat deelen der Japansche bezettingstroepen te ruggetrokken zijn. STORM OVER PORTUGAL. Volgens berichten uit Lissabon is de Portugeesche hoofdstad Zaterdag door noodweer geteisterd. Reeds op den morgen van dezen „zwarten Zaterdag" loeide een orkaanachtige Zuid- westerstorm door de hoofdstad en haar omgeving ln verren omtrek, 's Middags nam de kracht van den storm nog toe. Een springvloed, die de monding van de Taag binnenstroomde, zette in de geheele haven van Lissabon de kaden onder waiter. Meters stond de beroemde Praca Docommercio on der water. Verscheidene sloepen en lichters werden tegen de kademuren geslingerd, zoo dat zij zonken. De stad zelve bood ln de vroege middag uren een beeld van verwoesting: ontwortel de boomen, brokstukken van omgewaaide sdhoorsteenen, afgerukte daken en inge storte muren van huizen bedekten de stra ten. Op tailooze plaatsen werden de tele foonkabels vernield, evenals de bovenlei dingen van de electrisöhe trams. In het groote park van den dierentuin zijn alle boomen ontworteld. De brandweer bleef tot Zondagochtend in alarmtoestand en moest bij de hulpverieentng door contin genten pioniers ondersteund worden. Vele honderden menschen zijn op straat ten deele zwaar gewond door neervallende brokken puin en glassplinters, terwijl er 102 dooden zijn te betreuren. Ook veel vee is omgekomen. ORKAAN BOVEN STRAAT VAN GIBRALTAR. Tengevolge van den voortdurend in kracht toenemenden orkaan, die op het oogenblik in de straat van Gibraltar woedt, zijn daar talrijke vaartuigen gestrand en gezonken. Onder de gestrande sohepen bevinden zich het BritsChe cement/transportschip Saint George, het Fransche ss. Rose Schiaffine cn een tankschip, benevens verscheidene kleine vaartuigen. Het geweld van den storm was zoo groot, dat zelfs in de be schermde haven van Gibraltar twee gela den barkassen en verscheidene motorboo ten zonken. Voorts is in Gibraltar aanzien lijke schade toegebracht aan de electrische leidingen. Havormoutlapjeo (voor 4 personen) 100 gr. havermout, 1 dl. melk of water, wat zout, geschrapte ui, wat peper, noot muskaat, pl.m. 40 gr. boter, 50 gr. bloem. Week de havermout in de vloeistof iy2 uur). Maak de massa op smaak af met wat zout, marmite of aroma. Voeg zooveel bloem toe, tot een vrij stevig deeg is ver kregen. Maak de boter heet en vorm in de pan van de massa niet te dikke lapjes. Bak ze aan weerszijden vlug bruin. Maak do jus af met vrij veel water en stoof de lapjes nog >/2 uur na. De lapjes nemen veel vocht op. N.B. Bij deze lapjes is tomatensaus bij zonder lekker. Voegt men de purée aan de jus toe en laat men hierin de lapjes stoven, dan krijgt men smakelijke lapjes, van de saus doortrokken. Nog voedzamer zijn: Krachtrandjes (voor 4 personen) 150 gram (l'/2 ons) havermout, 1 ei, 1 ui, wat peper, zout nootmuskaat, aroma, 3 eetlepels melk, '/2 eetlepel tomatenpurée, 50 gram (>/2 ons) belegen kaas, 50 gram (y2 onsi boter. Klop het ei met de melk, het zout, de kruiden en de tomatenpurée. Giet dit mengsel over de havermout en laat het er ln trekken ((circa '/2 uur). Roer er dan ook de kaas door. Bak van dit beslag ronde koekjes in de koekepan met boter. Bak m de overblijvende boter het lijngesnipnerde uitje bruin en maak de jus af met wat ko kend water. Deze jus kan men bewaren. MANYA BEUKMAN.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9