Verbouwing en uitbreiding Leidsche Ambgchtsschool LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 Februari 194) Oude schooi in nieuw gewaad Verspreide berichten Nieuwe mogelijkheden voor verdere ontwikkeling BURGERTJTKE VAN LEIDEN DE LEVENSMIDDELEN-POSITIE. In het EngeLsche Hoogerhuis is door een aantal afgevaardigden een aantal vra gen aan lord Woolton gesteld over de levensmiddelenpositie van Groot-Brittan - nië. Woolton heeft o.a. verklaard, dat het duidelijk is, dat de positie van de Engel- sche scheepvaart ernstig is en men niet alles meer kan invoeren, wat men vroeger heeft ingevoerd. Voor het transport van levensmiddelen staan nog slechts enkele schepen ter beschikking. Men zal tot een aanzienlijk vereenvoudigden levensvorm moeten komen. Ook moet er mede gere kend worden,dat, de .levensmiddelenposi tie nog.ernstig zal worden. Men moet der halve in het land 'zélf allés gaan verbou wen, wat hiertoe pok iri^ar eenigszins ge schikt is. Vooral spek, kaas en eieren zijn schaarsch Het is echter niet mogelijk binnen af zien- baren tijd de vleeschrantsoenen te verhoo- gen. Kaas is zoo schaarsch,. dat het de moeite van distribueeren niet waard is. (D.NJ3.) HET VRAAGSTUK DER ARBEIDS KRACHTEN. De parlementaire correspondent van Reuter schrijft: wanneer de minister van arbeid, Bevin, aan het parlement zal vra gen hem de noodzakelijke volmachten te geven om het nog te verrichten werk te voltooien met de uit niet voor den oorlog belangrijke industrieën ter beschikking staande mannen en vrouwen, dan komt het vraagstuk, hoe het menschelijk poten tieel te gebruiken meer en meer op den voorgrond. Voor dit vraagstuk zijn twee theses opgesteld, doch hierbij moet. wor den opgemerkt, dat' het doel hetzelfde blijft, een doel, waarover iedereen het eens is en waarvoor iedereen bereid is de grootst mogelijke moeite te doen. Zekere arbei derskringen willen niets ondernemen, dat den indruk van een verbintenis wekt, zoo lang het vrijwillige systeem nog de ge- wenschte resultaten brengt. Aan den an deren kant wint de meening in parlemen taire kringen en in het geheele land veld, dat een grootere dwangmaatregel op be paalde klassender gemeenschap zal moe ten worden toegepast opdat allen hun plicht doen, dien men van hen verwacht. Niet dat het hun aan goeden wil zou ont breken, doch omdat een goede leiding ont breekt. Anderzijds beschouwt Bevin de hem gegeven volmachten eerder als dwangmaatregelen. Hij zal echter deze vol machten zonder aarzelen in werkelijkheid toepassen, wanneer dit noodzakelijk zou blijken. (D.N.B.) ENGELAND EN HET PLAN-HOOVER. Naar aanleiding van het afwijzende Engelsche standpunt ten aanzien van het plan van Hoover voor steunverleening aan de bezette gebieden, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung het volgende Lord Halifax, die op het oogenblik ambas sadeur te Washington is, heeft zonder eenige menschelijke overweging te verstaan gegeven, dat het nieuwe plan van Hoover voor de Britsche blokkade niet gelegen komt en dat van het uitvoeren van dit plan, voor zoover het aan Engeland ligt, geen sprake kan zijn. Het is niet de eerste maal, dat de bevolking van de in Europa bezette gebie den de Britsche practijk: in schrille tegen spraak ziet met de Britsche theorieën, die te Londen door de propaganda gepredikt worden. Engeland blokkeert de volken van Europa zonder eendg onderscheid en het is een geluk voor de bezette gebieden, dat het leven van zijn bevolking desondanks op grond van .de continentale economische ge meenschap gewaarborgd kan worden. Hoo ver zelf heeft in ieder geval van Halifax een volledige opheldering ontvangen over den geest en het doel van de oorlogvoering van Engeland tegen het Europeesche con tinent. Dit aanschouwingsonderwijs past bijzonder goed. bij de debatten in den senaat over de steunverleening aan Engeland door de Vereenigde Staten. (D.N.B.) STUDENTENBETOOGINGEN IN ROME. De studenten te Rome hebben een betoo ging gehouden om uiting te geven aan hun blijdschap, dat zij het vaderland met de wapens in de hand kunnen dienen. In tegenwoordigheid van den nieuwen onder staatssecretaris iii het ministerie van onder wijs," van den gouverneur van Rome en den rector der universiteit, sprak de partij secretaris, minister Serena, onder geestdrif- tigen bijval, de fascistische studenten-vrij willigers toe. In deze voor de geschiedenis van het nieuwe Italië heilige dagen, zoo zeide hij, hebben alle fascistische studenten verzocht, hun boeken te mogen verlaten en het ge weer ter hand te mogen nemen. Wanneer de Engelsohen hadden gedacht, door de wisselvallige perioden van den oorlog de gemeenschap van het Italiaansche volk te kunnen aantasten, hebben zij weer eens be wezen, dat zij zich in een toestand van hal lucinatie bevinden. De woorden van den partijsecretaris werden door de studenten met groote geestdrift en met de kreten „Duce, wij zullen overwinnen" ontvangen. Vervolgens trokken de studenten door de stad. Toevallige zich onder de toeschouwers bevindende Duitsche vliegers werden door de studenten op de schouders genomen, het geen tot stormachtige betoogingen voor Hitler en Mussolini leidde. (D.N.B.) LONDENS ANTWOORD OP ZWITSERSCH PROTEST. De Zwitsersche Bondsraad heeft kennis genomen van het antwoord, dat de Brit sche regeering gegeven heeft op de door het Zwitsersche gezantschap te Londen in gediende protesten wegens de bombarde menten op Bazel en Zurich. Ofschoon de Britsche regeering het resultaat van het ingestelde onderzoek niet volkomen bindend acht, verklaart zij zich met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen bereid, te erkennen, dat voldoende gronden aanwezig zijn om de verantwoordelijkheid voor de bombarde menten op zich te nemen. Zij spreekt haar diep leedwezen uit over de doodelijke gevolgen en de schade die door de beide „ongelukkige incidenten" ont staan zijn en verklaart zich bereid, de .ver oorzaakte schade te vergoeden. (D.N3.) Foto v. Vliet - Leiden. Het exterieur va. den nieuwen vleu gel der Leidsche Ambachtsschool; links het oude gebouw. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden en andere belang stellenden is hedenmiddag de verbouw de en vergroote Ambachtsschool aan den Haagweg op officieele wijze in ge bruik genomen. In feite vormde deze gebeurtenis slechts de officieele bevestiging van een sedert eenige maanden bestaanden toe stand, want de behoefte aan uitbreiding en vooral aan bejtere huisvesting, welke in eersten aanleg de onmiddellijke aan leiding was tot deze ingrijpende reor ganisatie, deed zich in een dusdanige mate gevoelen, dat reeds tijdens den bouw geleidelijk meerdere gereed geko men lokalen in gebruik werden geno men, zoodat, practisch gesproken, noch het vernieuwde, noch het nieuwe ge bouw voor de tegenwoordige leerlingen, „terra nova" beteekent. DRANG tiAAR EXPANSIE. De behoefte aan uitbreiding dateert ove rigens niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1929 stelde ihet toenmalige bestuur po gingen in het werk om den drang naar ex pansie te verwezenlijken door de beschik king te krijgen over het aangrenzend ter rein, in eigendom toebehoorend aan de Ned. Spoorwegen. Deze bleven evenwel zonder resultaat en reeds werden besprekingen ge voerd om op een geheel andere plaats een geheel nieuwe Ambachtsschool te bouwen, toen zich de mogelijkheid voordeed voor den bouw van een semi-permanent gebouw aan de overzijde van den Haagweg, welke mogelijkheid in een daad werd omgezet. Op 1 Mei 1933, ter gelegenheid van het 50-ja rig bestaan der school, werd dit gebouw, waarin de auto- en motoriierstellers hun domicilie vonden, op. feestelijke wijze ge opend. Toen in 1933 de beschikbare ruimte an dermaal te klein bleek, werd opnieuw ge tracht hiervoor gronden van de Ned. Spoor wegen te verkrijgen en het is voornamelijk aan den onverflauwden ijver van den te- genwoordigen voorzitter, den heer ir. J. J. G. van Hoek te danken, dat zulks na tal van moeizame onderhandelingen is gelukt en thans een compler tot stand is gekomen, dat voor den eersten tijd ruimschoots in staat moet worden geacht om in de wel haast chronische behoefte aan een goede huisvesting van het zich steeds uitbreidend leerlingental te voldoen. De oppervlakte van het terrein der Ned. Spoorwegen, dat momenteel door de Am bachtsschool in beslag wordt genomen, is sedert 1916 meer dan verviervoudigd, n.l. n.l. 570 M2. in 1916 tegen 2400 M2. thans. HET VERLOOP VAN DEN BOUW. Op 1 September 1938 ontving onze stad genoot, de heer Bernard Buurman van het bestuur opdracht plannen voor de verbou wing en uitbreiding te ontwerpen. Gelijk reeds terloops opgemerkt, had deze in hoofdzaak tot doel de huisvesting van het vakonderwijs te verbeteren en aan te pas-" sen aan de eischen, welke momenteel aan dit onderwijs worden gesteld. Bedroeg de duur vali de opleiding aanvankelijk drie jaar, in 1935 besloot de overheid dezen ter mijn om. wegens bezuinigingsredenen te rug te brengen tot 2 jaar. Dit had tenge volge, dat het onderwijs moest worden ge comprimeerd en in een sneller tempo wor den gegeven. Hiervoor moesten werkplaatsen worden gewijzigd en van meer werktuigmachines worden voorzien. Aan het vrij groote aantal verzoeken om plaatsing van leerlingen moest worden vol daan, wat door verkorting van den cursus duur kon geschieden. De vraag, of door de toelating van een grooter aantal leerlingen het peil hiervan beter werd, moet helaas ontkennend wor den beantwoord. Doordat het bestuur echter thans 'over meer ruimte gaat 'beschikken, kunnen meer leerlingen worden toegelaten. De aangifte van leerlingen voor de me taalbewerkersvakken is steeds het grootst en hiervoor moesten in den regel leerlingen worden afgewezen. Bij. schrijven van 23 Januari 1939 ontving het bestuur de mededeeling van het Depar tement, dat de sdhetsplannen waren goed gekeurd en dat deze nader konden worden uitgewerkt. Qp 15 Maart 1939 had een publieke aan besteding plaats, waarop door 68 aannemers werd ingeschreven. De hoogste inschrijver wilde bouwen voor een bedrag van f. 209,985.en de laagste inschrijver voor f. 169.900. Aan dezen laatste, den heer A. Buur, aan nemer te Alkmaar, werd het werk gegund. Op 1 April 1939 werd een aanvang met het werk gemaakt en waren niet vele moei lijkheden gekomen, welke groote vertra ging in het werk brachten, dan zou zeker deze min of meer officieele opening reeds veel vroeger hebben Mifrnen geschieden. De bouw heeft overigens een normaal verloop gehad. De aangename verhouding tusschen den architect en de inmiddels ingestelde bouw commissie uit het bestuur, den bekwamen staf van medewerkers van den architect, de trouwe adviseurs, allen hebben er toe mede gewerkt dit mooie werk tot stand te bren gen. De aannemer van het werk, de heer A. Buur, heeft onder de bekwame leiding van den opzichter, den heer A. Koonings, niets nagelaten, om het geheel tot een goed einde te brengen. Ir. L. H. Huijdts maakte de L rekeningen voor de betonconstructie, de heer ir. N. Kloots werd tot adviseur aangesteld voor de centrale verwarming en de electrische licht en krachtinstalaltie. De levering van de centrale verwarming werd opgedragen aan ie N.V. Geveke en Co te Amsterdam, terwijl de levering van de electrische installatie werd opgedragen en uitgevoerd door de N.V. Iemco te Leiden. Ook deze werken kwamen tot volle tevre denheid van het bestuur tot stand. EENIGE NADERE BIJZONDERHEDEN. Bedroeg het aantal leslokalen voor theo retisch en practisch Onderricht vóór de verbouwing 24, thans is dit als gevolg van de verbouwing en uitbreiding gestegen tot 33, waaruit evenwel niet zonder meer de conclusie mag worden getrokken, dat de eigenlijke winst dus slechts 9 lokalen zou zijn. Van de bestaande lokaliteiten werden er ettelijke dusdanig verbouwd, samengetrok ken, gesplitst of verplaatst, dat het accent ten^volle dient te vallen op de algeheele, sterk verbeterde huisvesting en een aan de practijk van het ambachtsschoolonder wijs aangepaste, doelmatiger technische outil lage, waarbij dank zij een voortreffelijke samenwerking tusschen architect en den even bekwamen als energieken directeur, meermalen dankbaar gebruik werd gemaakt var. de onderwijs-technische aanwijzingen van laatstgenoemde, den heer G. E. E. Kuijntjes, welke zich in tal van uiterst practische détails manifesteeren. Voorts werden bij deze verbouwing ook in vele ge vallen dè diensten ingeschakeld van de leerlingen, die een groot aantal der voor den bouw benoodigde onderdeelen zelf ver vaardigen. In de uitbreiding van het oude schoolge bouw is pen nieuwe autowerkplaats ge maakt van 9 x 27 Meter, welke ruimte biedt voor werkbanken met 30 bankschroeven, de noodige draaibanken, boormachines en andere gereedschapwerktuigen, terwijl te vens ten minste 5 automobielen kunnen worden geplaatst, waaraan de leerlingen oefenwerkzaamheden verrichten en boven dien ten minste 10 losse auto-motoren, op bokken opgesteld, waaraan leerwerkzaa-n- heden kunnen worden verricht. De twee in 1918 gebouwde bankwerke- rijen, welke zonder de noodzakelijke paal- fundeering waren gebouwd, voldeden niet meer aan redelijk te stellen eischen. Deze 2 één verdieping werkplaatsen zijn afgebroken en in een weinig grooter for maat weder opgebouwd. Mei? het oog op den lichtinval voor de lokalen van het oude gebouw, zijn ook deze werkplaatsen één verdieping-bouw, thans met geen lichtin val door het dak. De autowerkplaats en de twee nieuwe bankwerkerijen zijn voorzien van de zoo gewenschte bergplaatsen, toiletten en han- denwaschgelegenheden. Van de twee bestaande teekenlokalen op den beganeri grond der Bankwerkerij aan den Haagwerk zijn gemaakt: a. één ruime bankwerkerij. b. ruime kleedkamers voor het bergen van alle kleeding der leerlingen, die hun lessen ontvangen in lokalen van den beganen grond. Bij den ruimen nieuwen hoofdingang zijn ter rechter- en linkerzijde de Directiekamer, de Administratiekamer, de Concïergekamer en' het Centraal Magazijn gemaakt. De bestaande lokaliteiten voor deze doel einden krijgen een andere bestemming. Op de eerste en de tweede verdieping van het nieuwe gedeelte zijn elk 3 ruime teeken zalen en 1 theorielokaal verrezen. De lokalen zijn elk voorzien van een bergplaats voor leermiddelen, terwijl boven dien ladenkasten en gewone kasten ruim schoots gelegenheid geven tot het bergen van teekeningén, teekengereedschappen èn schrijfbehoeften. De theorielokalen zijn voorzien van expe rimenteertafels, waarbij water, gas. elec- triciteit en gecomprimeerde lucht is ge bracht. Op de derde verdieping van het nieuwe gedeelte is een ruime schilderswerlqolaats gemaakt met een bijbehoorende spuitruim- tc en een stofvrije lakkamer. Bovendien is naast deze werkplaats een ruime zolder voor berging van gereed gekomen geschil derde artikelen. Voorts is hier nog een groote algemeene zolder voor berging van diverse artikelen. Bovendien is er een 2-tal ruime berg plaatsen bijgekomen, terwijl thans nog ge werkt wordt aan de verbouwing van het bestaande schaftlokaal tot een ruim lokaal voor het geven van onderwijs in Lichame lijke Oefeningen; de daarvoor benoodigde toestellen en werktuigen worden wederom vervaardigd door de leerlingen. Onder het gebouw is een ruime rijwiel kelder gemaakt, plaats biedende voor 600 rijwielen. Op het terrein ten slotte is een nieuwe ijzerbergplaats gebouwd, terwijl een deel ,van den zolder zal worden ingericht tot houtbergplaats. Onder de vele werkstukken, welke wij gisteren tijdens een rondwandeling door het vernieuwde en nieuwe gebouw onder leiding van de heeren ir. Van Hoek en Kuyntjes konden bewonderen en die door De grootste besparing op UW stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste- lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS de leerlingen waren vervaardigd, bevond zich ook een achttal banken, welke eer lang een plaatsje zullen krijgen in de 3de klasse wachtkamer van het nieuwe Stad huis. Een bijzonder werkstuk, dat echter niet door een Ambachtsdholier werd vervaar digd. moge hier nog afzonderlijk worden vermeld. Het is van de hand van een doch ter van den voorzitter, mej. Mïlot van Hoek, een leerlinge van de Akademie voor Beeldende Kunsten iri Den Haag, die een plastiek modelleerde ter grootte van 1 vierk. M., voorstellende een jongeling, die bezig is aan een metselwerk. Het tegel werk, dat is aangebracht in een der muur vlakken van den nieuwen vleugel in het trappenhuis, werd gebakken in „Ouder zorg" te Leiderdorp en vormt een artistieke onderbreking van dit wandvlak. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de Ambachtsschool momenteel wordt bezocht door 1130 leerlingen, waarvan 470 de dagschool en 373 de vakavondschool bezoeken. Op de officieele opening van het ver nieuwde gebouw, waarvan de verbeterde huisvesting en outillage nieuwe mogelijk heden en gunstige perspectieven bieden voor een verdere voorspoedige ontwikkeling van het'vakonderwijs, zooals dat reeds gedu rende bijna zestig jaar aan deze inrichting met toenemend succes wordt gegeven, ko men wij morgen nader terug. Voor hen, die kennis willen nemen van de belangrijke reorganisatie, welke zich in het schoolgebouw aan den Haagweg heeft voltrokken, deelen wij nog mede, dat de school morgen én Vrijdag van 1012, 2—4 en 67 uur voor alle belangstellenden ter bezichtiging is opengesteld, terwijl op deze tijdstippen tevens een openbare les wordt gegeven met demonstratie van door de leerlingen vervaardigde werkstukken. Foto v. Vliet - Leiden, Overzicht van de nieuwe werkplaats voor autoherstellers, plaats biedende aan 30 werkbanken met bankschroeven, terwijl voorts een vijftal auto's en een aantal losse motoren kunnen worden opgesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Generator Bedrijf. Stadhouderslaan 2, Leiden. Expeditie. Wijzigingen: E. J. Hogervorst en Zonen, Buurtweg 8, Noordwijkerhout. Bloembollenkweekerij en bloembollenhandel. Uittredend vennoot: E. J. Hogervorst, Noordwij kerhout. De ven nootschap onder firma is ontbonden. Thans is een nieuwe vennootschap onder firma gevormd onder denzelfden naam. (Beper kende Bepalingen). Venn.: H. E. Hoger vorst, C. Th. Hogervorst, E. J. Hogervorst Jr., C. J. Hogervorst en A. V. Hogervorst, N o ordwij kerh out. Fa. de Mooy en Co., Rapenburg 3, Rijns- burg. Bloemen-export. Procuratie verleend aan: W. Teljeur Jr.. Oegstgeest. De 59-jarige J. J. van der P„ wonende in de Prinsenstraat, is gistermiddag, ter wijl hij eenigszins onder den invloed van alcohol verkeerde, op de Langegracht ge vallen. Men slaagde erin hem naar zijn woning over te brengen, doch na verloop van eenige uren begon hij in een aanval van razernij het meubilair kort en klein te slaan Toen zijn 31-jarige zoon deze vernieling wilde beletten, ontstond tus schen beide mannen een worsteling, waar bij de vader met zijn hoofd op een stoel- rand terecht kwam en bloedend werd ver wond. De EJHD. heeft den man daarna meegenomen naar het Academisch Zieken huis. Gistermiddag omstreeks 1 uur is de 38-jarige N. S., die de Schrijversbrug wilde overrijden, terwijl de afsluitboomen reeds in dalende beweging waren, daarmede in onzachte aanraking gekomen, waardoor hij viel en bloedend boven het linkeroog werd gewond De Eerste Hulpdienst ver voerde het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. Gistermiddag is de 45-jarige wielrijder N. K. bij het passeeren van een onbekend gebleven wielrij^ster op den Rijnsburgeweg tegen een boom gereden, waardoor hij een lichte hersenschudding en een wonde bo ven het linkeroog bekwam. De E.H.D. ver- boud hem ter plaatse en bracht hem ver volgens per auto naar zijn woning. GEBOREN: Willy Engelina dr. van W. v. d. Hoeven en E. v. d Berg Maria Catharina Dorothea Ale- gonda dr. van F. P v. d. Berg en C. C Zonne veld Cornelis Gerardus zn. van C. P- vaU Fulpen en G. M. Jansen. OVERLEDEN: M. Plu hsvr. van I. Baart 64 jr. G. c- Ouwerkerk wed. van P. C. de Bolster 74 jr. H. van Eijken m.t 75 jr. G. F. Boelen tf- 10 mnd. 2—'

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2