WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 No. 24817 Amerika's steun aan Engeland Het Bulgaarsch—Turksch non-agressie-pact Verduisteren: 81s(e Jaargang De leen- en pachtwet Roosevelt gaat voort Darlan te Parijs Van het gevechtsterrein Werk voor 2200 kweekelingen en werklooze onderwijzers Uit Engeland Rede van lord Alexander Algemeen welkom geheeten 19.00 uur 8.47 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. bèrekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 235 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Bij den Amerikaanschen Senaat zijn twee aanvullende bepalingen op de wet op de hulp aan Engeland ingediend. De demo cratische senator Ellender eischte, dat het congres uitdrukkelijk bekend zou maken, dat het tegenstand zou bieden tegen een zenden van vlooteenheden of andere strijd krachten" uit het Westelijk halfrond. El lender sprak de meening uit, dat met een dergelijke verklaring van het congres de ongerustheid van millioenen moest worden opgeheven, welke ongerustheid hierop neerkomt, dat de regeering door de wet op de hulp aan Engeland aanvullende vol machten zou kunnen krijgen om militai ren naar over zee te zenden. De democratische senator Lucas stelde voor een commissie van advies te benoe men voor de practische uitvoering van de wet op de hulp aan Engeland. De debatten werden geopend door den democratlschen senator Clark, die ver klaarde, dat deze wet de Ver. Staten aan den rand van den oorlog zal brengen. Spr. betoogde voorts, dat de buitenlandsche po litiek der Vereenlgde Staten daardoor in geheel nieuwe banen zal geraken en dat Amerika stellig op een enkele kaart, n.l. de overwinning van'Engeland speelt. Clark zeide van de aanneming der wet een ver zwakking van het geheele Westelijke half rond te vreezen en het prijsgeven van de Monroeleer. Ten slotte verklaarde hij, dat Engeland van het Amerikaansche volk offers verlangt, die het tot dusver zelfs niet van Canada, Australië en Nieuw-Zeeland geéischt heeft. Namens de minderheid van de commis sie voor buitenlandsche zaken heeft de re- publikeinsche senator Johnson een schrif telijk rapport tegen de leen- en pachtwet ingediend. Hierin wordt verklaard, dat En geland niet meer hulp behoeft dan het thans reeds van de Vereenlgde Staten 'krijgt. Niemand kan de leen- en pachtwet lezen zonder het gevoel te krijgen, dat het effect In laatste instantie, indien al niet het doel, is de V. S. in den oorlog te bren gen. Het is geen wet op de hulp aan Enge land ln den eigenlijken zin des woords en ook geen wet voor de eigen verdediging. Veeleer zal de wet den president volmach ten geven, die zonder voorbeeld in de ge schiedenis zijn. De president wordt daar mee een dictator, die gemachtigd is de V. S. in den oorlog te brengen. De bevoegd heid tot oorlogsverklaring zou daarmee van het congres op den president over gaan, die gemachtigd zou worden de „aan vallende naties" aan te wijzen. Indien deze wet zou worden aangenomen, zouden de V. S. zich verplichten elke politiek, die de president wilde voeren, te steunen. De republikeinsche senator Vandenberg verklaarde, dat het Witte Huis het groote hoofdkwartier van den tweeden wereldoor log geworden ls. Indien de V. S. kort voor de actieve deelneming aan den oorlog zou den willen stoppen, dan bevat de wet slechts zeer weinig, dat Engeland werkelijk bij zijn naderende crisis zou kunnen hel pen, afgezien van leeningen of geschen ken en die zouden door een enkele toe voeging aan de neutraliteitswet ter be schikking van Engeland gesteld kunnen worden. Een dergelijke aanvulling zou hij, Vandenberg, te allen tijde steunen. Senator Nye (republikein) nam het standpunt in, dat men met de leen- en pachtwet aan den president het recht zou geven, terstond een bondgenootschap met iedere mogendheid ter wereld te sluiten, die uitfluitend volgens zijn meening daar voor in aanmerking kwam. De president zou daarmee de bevoegdheid krijgen geld en bewapeningsmateriaal van de Ver. Sta ten ter beschikking van dit land te stellen. Hij. Nye, vroeg zich af, of Roosevelt de ge dachte aan een bondgenootschap met En geland koesterde. (D.NB.) President Roosevelt heeft in de pers conferentie bekend gemaakt, dat hij op voorstel van Hopkins den zoon van den overleden spoonvëgmagnaat Hamman naar Londen zal zenden, zoodra het program voor de uitvoering van de leen- en pachtwet vaststaat. Hij heeft voor Harriman, die toegevoegd zal worden aan de Imerikaansche ambassade te Londen, den volkomen nieuwen titel van „defense-expeditor" ingesteld, d.w.z. Harriman moet uit Londen de uitvoering van de wet bespoedigen. Harriman gaat als persoonlijk vertegenwoordiger en de benoeming zal daarom niet ter goed keuring aan den Senaat worden voor gelegd. Op vragen betreffende de besprekingen, die hij op het oogenblik houdt in verband met de wet op de hulp aan Engeland, ver klaarde Roosevelt, dat hij er thans mede bezig is lijsten op te stellen van materialen, waaraan in de eerste plaats in den komen den tijd de Vereenigde Staten en Engeland behoefte zullen hebben. In het bijzonder boudt hij er zich mee bezig, welke materia len reeds thans, in het voorjaar, besteld moeten worden en welke men in 1941 en 1942 noodig heeft. Zijn doel is een algemeen overzicht te krijgen over dat, wat in de Ver. Staten dit en het volgend jaar vervaardigd kan worden. Slechts een relatief klein deel van de bestellingen zal geschreven worden op de lijst der bestellingen voor Engeland. Zoo bijv. de in wetsontwerp 1776 genoemde materialen ter waarde van 1.3 milliard dollar. Roosevelt ontweek het een standpunt te bepalen ten aanzien van het plan van Hoo ver om verschillende Europeesche gebieden te voorzien van levensmiddelen uit de Ver. Staten Hij verklaarde, dat men bij het pro bleem der voorziening der Europeanen van levensmiddelen rekening moet houden met den feitelijken toestand, waaromtrent noch hij, noch anderen voldoende ingelicht zijn. ENGELAND ZAL WELLICHT GRAAN EN VLEESCH NOODIG HEBBEN. Na een conferentie op het Witte Huls ver klaarde vice-president Wallace dat Engeland mogelijkerwijs groote hoeveelheden graan en vleesch noodig kon hebben. Hij liet door schemeren, dat het echter niet noodzakelijk is, om deze reden den tekst van het voorstel tot hulp aan Engeland te wijzigen, daar de president op grond van dit voorstel toch gemachtigd zal zijn levensmiddelen naar Engeland te zenden. (United Press) CUDAHY NAAR EUROPA. De vroegere Amerikaansche ambassa deur in België, John Cudahy, is aan boord van het s.s. Excalibur, volgens berichten van Amerikaansche agentschappen, op de Bermudas aangekomen, om zich naar Europa te begeven. Cudahy weigerde de motieven voor zijn reis bekend te maken, alleen is bekend geworden, dat hij niet in opdracht van de Amerikaansche regeering reist en geen diplomatieken pas bezit. Cudahy zal waarschijnlijk ongeveer drie maanden in Europa blijven en allereerst een bezoek brengen aan Madrid. (D.N.B.) BESPREKINGEN MET LAVAL. Admiraal Darlan is gistermiddag in Pa rijs aangekomen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met ambassadeur de Brinon. Naar in gewoonlijk goed ingelichte krin gen verklaard wordt, zal Darlan tijdens zijn oponthoud te Parijs ook met Laval be sprekingen voeren. Maandagavond, voor zijn vertrek naar Parijs, had Darlan nog een langdurig on derhoud gehad met maarschalk Pétainen den minister van oorlog Huntziger. (D.NB.) Beschermd door torpedovliegtuigen zijn gistermiddag sterke formaties Duitsche bommenwerpers opgestegen om Malta aan te vallen. Uit de eerste radioberichten der aldaar opereerende toestellen blijkt, dat het -optreden tegen militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen belang rijke reslutaten heeft opgeleverd. Voorts heeft een Duitsch gevechtsvlieg tuig een gewapend vijandelijk koopvaardij schip van 2000 a 3000 b.r.t. ten Oosten van Harwich aangevallen. De neergeworpen bommen waren voltreffers op het voor- en achterschip. Een andere bom reet den zij wand open. Aangenomen kan worden, dat het schip verloren is gegaan. Een Duitsche mijnenveger is op 17 Fe bruari door een Britsch vliegtuig met bom men aangevallen, welke alle hun doel mis ten. Het vliegtuig werd terstond onder vuur genomen. Na verscheidene treffers gaf het den aanval op. Naar wij vernemen, zal binnen kort een besluit van den secre taris-generaal van het Departe- mènt van Opvoeding, Weten schappen en Cultuurbescher ming verschijnen, waarbij het salaris van de religieuze onder wijzers, die in gemeenschap leven, met 40 procent wordt ge kort. (Men zie ook het bericht dienaangaande onder „Binnen land", elders in dit Blad). De aldus vrijgemaakte gelden zul len worden besteed aan een verlaging der leerlingenschaal, waardoor ongeveer 2200 kwee kelingen met akte en werklooze onderwijzers als volwaardig ge salarieerde leerkrachten in het onderwijs zullen kunnen wor den opgenomen. De Engelsche mijnenveger Huntley is tot zinken gebracht, aldus de Britsche admi raliteit In België heeft een Britsch vliegtuig moeten landen De bemanning, een offi cier en drie minderen, zijn gevangen ge nomen. In Portugal heeft een Engelsch vliegtuig, dat op weg was naar Gibraltar, een nood landing gemaakt. De elf inzittenden zijn geïnterneerd. (D.N.B.) De eerste lord der Britsche admiraliteit heeft gisteren voor de Engelsche radio een rede uitgesproken over het optreden van de Engelsche vloot gedurende de laatste drie Voor zoover men de dingen kan over zien, aldus Berlijn, kan de Bulgaarsch Turksche vriendschapsverklarin g be schouwd worden als een „positieve bijdrage tot stabilisatie der toestanden in Z.-O,- Europa". Waartoe dit in bijzonderheden in de practijk zal leiden, kan slechts de toe komst leeren, - Men ziet er in bedoelde kringen van af, bij de beoordeeling van het Bulgaarsch- Turksche accoord verder te gaan dan de verklaringen der beide betrokken mogend heden, doch men wijst op de zenuwachtig heid, waarmede vooral Engeland er op reageert en trekt daaruit de conclusie, dat dit accoord blijkbaar niet past in de be kende oorlogsplannen der regeering te Londen. Men stelt er prijs op, de vriend- schapsverklaring van Bulgarije ln Turkije, die blijkbaar de uitdrukking is van den wil dea- beide regeeringen om in haar levensgebieden de handen vrij te houden, te beschouwen buiten het verband van alle combinaties en te beoordeelen als een oplossinc van een probleem, waartegen over Duitschland steeds zijn bekend stand punt heeft ingenomen. De Duitsche pers zegt om.: „Wij constateeren met voldoening," zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter" ..dat door de vriendschapsverklaring van Bulgarije en Turkije weer een haard van onrust is opgeruimd en een stap vooruit is gedaan op den weg naar de reorganisatie en de definitieve pacificatie van ons we relddeel". De „Boersenzeitung" noemt de overeen komst een onaangename verrassing vcor allen, die gemeend hadden, dat het Griek- sche voorbeeld op den Balkan nog eens kon worden herhaald. Weer is een Britsche wenschdroom in rook opgegaan, aldus het blad. De Bultraarsch-Turksche verklaring vormt een olatform voor de uitbreiding der wederzij dsche betrekkingen en de veilige basis voor de komende ontwikkeling, die ook voor Turkije een positief gerichte rol als nabuur van Zuid-Oost Europa en daar mede van Europa in het algemeen mogelijk •maakt. In officieele Italiaansc-he kringen heeft men. zoo meldt het D.N.B., nog geen stand punt bepaald ten aanzien van het Turksch Bulgaarsche accoord. Men geeft echter in politieke kringen te Rome te, kennen, dat de mogelijkheid, die thans wellicht ge schapen is om de vreedzame betrekkingen tussohen Bulgarije en Turkije *te handha- vén. met sympathie beschouwd wordt. De nieuwe overeenkomst bevestigt, zoo schrijft de Giornale dTtalia", dat de poli tiek der Balkanstaten van Engelschen In vloed en druk bevrijd is. De overeenkomst levert een essentieele bijdrage tot ontspan ning der betrekkingen tusschen beide lan den en tot een realistische taxeering van de wederzijdsche principieele belangen. Binnen het bestek van de huidige oor logs- phase, van haar politieken achtergrond en van haar toekomstige ontwikkeling, komt aan de overeenkomst een bijzondere be tee kenis toe. Italië kan de tussohen de beide landen tot stand gekomen opheldering en de daarmede gebaard gaande bekrachti ging van hun politieke onafhankelijkheid slechts toejuichen. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft nog: Het accoord tusschen Turkije en Bulga rije is door de geheele wereldpers met sym pathie ontvangen, uitgezonderd door de Engelsche. In de Vereenigde Staten zijn tal van bla den van meening, dat het een groote di plomatieke nederlaag beteekent voor En geland. Het is duidelijk, dat het geen suc ces is. De aan de officieuze Engelsche bla den ontleende commentaren onthullen zulks. Tegenover het voornemen van En geland. een oorlogstoon eel te maken op den Balkan en den brand tot heel Zuid- Oost-Europa uit te breiden, hebben Bul garije en Turkije een accoord gesloten, dat tegenovergestelde doeleinden nastreeft dw.z het behoud van den vrede in dat ge bied. Turkije heeft een gebaar van ont spanning gedaan, dat op zijn actief gezet moet worden. Bulgarije heeft zijn politiek van realiteit en matiging bevestigd. De besprekingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië en het accoord tusschen Tur kije en Bulgarije vormen twee gelijktijdige diplomatieke feiten, die in overeenstem ming zijn met de groote richtsnoeren^van de as. zoowel wat de oorlogvoering betreft als de toekomstige organisatie van de we reld. Men weet, dat de as, ernaar streeft de gebieden van Europa en van de wereld welke de verschrikkingen en vernielingen van den oorlog moeten ondergaan, te be perken. Zijn toekomstige vredesorganisatie is gebaseerd op de solidariteit van alle vol keren van het Europeesche vasteland, en van de volkeren, die binnen het bestek van Europa leven, zooals het geval is met Tur kije. Engeland daarentegen zoekt naar slagvelden en naar volkerenhaat om zijn intriges bot te vieren. De volkeren en lan den hebben hierover van nu af aan dui delijke denkbeelden: geen volk aanvaardt de droeve taak, welke Londen het zou wil- l°n toevertrouwen. ONTVANGST IN LONDEN. Het in Ankara onderteekende Turksch- Bulgaarsche niet-aanvalspact wordt in Londensche regeeringskringen nog voor zichtig besproken. Het pact wordt als „over eenkomst" gekenmerkt. De Britsche ambas sadeur in Ankara en de 'gezant in Sofia hebben opdracht gekregen terstond uitvoe rige rapporten over de eventueele uitwer king van deze nieuwe ontwikkeling naar Londen te seinen. Inmiddels beperkt men zich tot de prognose, dat het Turksch-Bul- gaarsche pact dén toestand op den Balkan niet ernstig zal wijzigen en verklaart men, dat Duitsche commentaren, welke van een neutraliseering van Turkije spreken, vól komen onjuist zijn. Een reden voor deze meening wordt niet opgegeven. In het streven de beteekenis van het pact zooveel mogelijk te verkleinen, wezen woordvoerders van Downingstreet er op, dat Turkije den laatsten tijd herhaaldelijk ge probeerd heeft, de Balkanlanden tot een „neutraal blok" te vereenigen. Daarmede moet blijkbaar de indruk gewekt worden, alsof deze Turksche pogingen thans min stens in haar beginstadium succes gehad hebben. Uit de opvallende korte en deels el kaar tegensprekende commentaren blijkt ten slotte, dat de regeering in Londen op het Turksch-Bulgaarsche pact niet gere kend had, welks zwaartepunt ligt in het uitsluiten van militaire conflicten tusschen de onderteekenaars. Nog eenige uren, voor dat de onderteekening van het pact bekend werd. spraken verantwoordelijke kringen over het sluiten van een zuiver accoord van vriendschap, waarbij zij den nadruk legden op de politieke zijde, zonder de mogelijk heid eener neutraliseering van de Turksche militaire macht te noemen. Sinds het be gin van dit'jaar is er van Engelsche zijde intensief aan gewerkt, de militaire betrek kingen met Turkije te verstevigen. In de eerste week van Januari heeft de Engelsche regeering uiting gegeven aan de hoop, dat een permanente Engelsche militaire missie haar zetel te Ankara zou vestigen ten einde een nauwe samenwerking te bewerkstelli gen. Na het vertrek van de beide hooge Engelsche officieren uit Ankara, einde vo rige week, is er over zulk een missie niet meer gesproken. Tevens meldden Engelsche correspondenten te Ankara dat de Turksche regeering in het Turksche leger een defen sief en geen offensief middel ziet. Het Turk sche leger zal pas dan optreden, wanneer Turkije zeli het slachtoffer van een recht- streekschen en niet uitgelokten aanval zou worden. In Londen heeft men op grond van deze berichten, die 24 uur na een diepgaand on derzoek tusschen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, en den Britschen ambassadeur, sir Hugh Knatchbull Hughesson, ontvangen werden, moeten toegeven, dat de Turksche definitie in vergelijking tot vroegere verklaringen van Ankara een onverwacht novum vormt. Over de uitwerking, welke het verdrag op Griekenland kan hebben, was men het, naar verluidt, in Londènsche verantwoorde lijke kringen wel eens. Het ministerie van voorlichting heeft althans aan de pers de aanwijzing verstrekt, te schrijven, dat de betrekkingen tusschen Turkije en Grieken land, naar de meening van Londen, door het pact niet getroffen zullen worden. (A.N.P.) ONTVANGST IN ZUID-SLAVIË. De politieke sensatie van heel Joego slavië is „de afkeer van Turkije van Enge land" zooals- men de onderteekening van het niet-aanvalspact tusschen Turkije en Bulgarije noemt. In de kringen van buitenlandsche diplo maten en onder politici die n^uw contact met de regeering onderhouden, schijnt men den indruk te hebben, dat het pact in de eerste plaats een succes voor de Duitsche diplomatie beteekent, dat echter slechts mogelijk werd door de duidelijke en ondub belzinnige betrekkingen tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie. Men herinnert in dit verband aan de jongste openbare mede- deeling uit Moskou, waarin gezegd werd, dat de Sovjet-Unie zich in geen enkel op zicht met het lot van Turkije militair ver- eenigd gevoelt. Hierin zag men het eerste teeken, dat het thans in handen van Tur kije lag zich ofwel verder in het vaarwater van Engeland te bewegen of een politiek in te slaan, die in overeenstemming is zoowel met zijn aardrukskundige ligging als met de tegenwoordige politieke omstandigheden. (A.NP.) maanden. Hij verklaarde o.m„ dat Duitsch land met zijn vliegtuigaanvallen de Brit sche koopvaardijvloot zeer ernstige schade toebrengt. Van Britsche zijde strijdt men fel om de vitale schéepvaartverbindingen van Groot Brittannië met de overige wereld en vooral met de Vereenigde Staten open te houden. Vaak opereeren vijandelijke duikbooten in grooten getale en soms ook in geringer aantal. Dit feit is in hoofdzaak ervoor verantwoordelijk, dat de wekelijk- sche scheepvaartverliezen der Engelschen zoo groote schommelingen ondergaan. Bij" de aanvallen op de Engelsche scheepvaart bevinden de Duitschers zich thans, verge leken met den wereldoorlog, in een belang rijk veel gunstiger positie, aangezien hun duikbooten van steunpunten in Frankrijk en Noorwegen uit kunnen opereeren. In den wereldoorlog hadden de Engelschen de be schikking over Fransche, Iersche en Ita- liaansche vlootsteunpunten ter bestrijding van de vijandelijke scheepvaart. Deze steunpunten ontbreken thans en Engeland is geheel op zichzelf aangewezen. Voortgaande trachtte de eerste lord der admiraliteit zijn toehoorders gerust te stel len met te beweren, dat de eigen successen in den afweer van vijandelijke duikbooten en vliegtuigen er belangrijk veel gunstiger uitzien dan men nog verleden jaar Juni ge hoopt had. Hij moest echter toegeven, dat verwacht kon worden, dat Duitschland's acties ter vernietiging van de Britsche scheepvaart in den eerstvolgenden tijd nog versterkt zouden worden. De voornaamste aanval van Duitschland op Groot Brittan nië is nog steeds te wachten. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 3.27 uur en ging weer onder te 12.44 uur. J Dit Nummer bevat DEIE Bladen Binnenland Nieuwbouw der Leidsche Ambachtsschool is in gebruik genomen. (Stadsnieuws, le Blad). Naar verlaging der leerlingenschaal; veror dening weldra te verwachten. (Binnen land, 3e Blad). Markiezenfabrieken te Utrecht en Helmond uitgebrand. (Gemengd, 3e Blad). Buitenland De ontvangst van het Turksch-Bulgaarsch non-agressie-verdrag. (Ie Blad). Amerika's steun aan Engeland. (Ie Blad). Wil Japan bemiddelen? (2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1