BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 17 Februari 1941 OFFKIEELE KENNISGEVING GRIEP Dagbladreclame Installatie commissaris van Limburg De aanmeldingsplicht der Joden Terugbetaling van in Duitsche krijgsgevangenschap afgedragen gelden AGENDA Engelsche luchtaanvallen RECHTZAKEN Winterhulp Nederland is niet te vervangen 1—m DE VERVULLING VAN ZIJN TAAK UITGESTIPPELD. Zaterdagmorgen heeft onder zeer groote 'belangstelling van burgemeesters van Lim burg, van provinciale diensten en van le den uit de N.S.B. de installatie plaats ge vonden van den heer M V. E. H J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, com missaris der provincie Limburg. Bij de aankomst van den nieuwen be windsman aan het gouvernementsgebouw inspecteerde hij eenige vendels van de W.A. der N.SB. Deze waren gevormd uit groe pen uit de geheele provincie. Een muziek corps en een vertegenwoordiging van de nationale jeugdstorm stonden terzijde op gesteld. De commissaris, die gekleed was in het uniform van gevolmachtigde van den leider der N.S.B., werd in de zittings zaal van de provinciale staten vergezeld door den Beauftragte van den rijkscommis saris, den heer W Schmidt, den plaats vervangende griffier der staten, den heer J. H. de Lesche en mr. J. G. C H. Dubois, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Het stedelijk orkest van Maastricht speel de eenige stukken, waarna de nieuwe com missaris een toespraak hield, waarin hij in groote lijnen de vervulling van zijn taak uitstippelde Spreker schetste, dat wij nog in een overgangstijd leven, waarin de nieu we toestand nog niet volkomen is gecon solideerd. Thans meer dan ooit wil de nieu we commissaris zijn Limburgsch volk hel pen. den nieuwen koers te nemen, zonder daarbij iets uit het verleden te willen prijs geven, dat werkelijk waarde heeft. Spreker vertrouwde, dat de tijd gekomen is om niet meer te denken aan hetgeen ons vroeger verdeelde, maar aan hetgeen ons thans vereenigt: dat-is de liefde voor ons volk en de wil om-het te dienen De com missaris richtte zich verder tot hen, die met hem hebben gestreden en recht heb ben wederom als gelijkberechtigde, vol waardige volksgenooten te worden be schouwd. Van den anderen kant venvacht- te hij. dat zij voortgaan in de deugden, die de leider him heeft geleerd. Broodroof, laster, achterstelling van nationaal-socia- listen in welken vorm ook, zal in Limburg tot het verleden moeten behooren. De commissaris vertrouwde er op, dat vooral de burgemeesters het hierin met hem volmaakt eens zouden zijn. Graaf de Marchant et d'Ansembourg belichtte de speciale positie van Limburg, dat met zijn begrenzing internationale vraagstukken heeft, en de wenschelijkheid van goede gemeenschap met de Vlaamsclie volksge nooten. terwijl in het Oosten, Duitschland als buurman, ook bloedverbondenheid be- teekent. Er is geen provincie in Nederland, die meer zou kunnen profiteeren van een algemeene Europeesche economie dan Lim burg met haar sterk ontwikkelden land bouw, aldus spreker. In het vervolg van zijn rede wees de nieuwe commissaris o.a. op het belang van het groote gezin en op de geestelijke ver heffing van de arbeiders als voorwaarde van een goede volksgemeenschap. Ook op het gebied van cultuur opende de spreker verschillende aspecten en uitte hij eenige verlangens, welke hij zal nastreven. Aan het slot sprak hij het vertrouwen uit in de solidariteit van goedwillende menschen HIJ aanvaardde zijn nieuwe ambt met de bede tot God om zijn zware taak te vervullen tot heil en zegen van Limburg. In de groote receptiezaal van het gou vernementsgebouw heeft de nieuwe com missaris met zijn echtgenoote een open bare receptie gehouden waar o.a. de Beauf- trage van Limburg en eenige andere lei dende Duitsche militaire en burgerlijke autoriteiten het eerst hun opwachting maakten. Alle burgemeesters van Limburg en een groot aantal N.SB.-functionnaris- sen bezochten eveneens deze receptie. Wij merkten o.a. op den secretaris-generaal van de N.SB., ir. Huijgen, mr. dr. A. Kess- ler. den persoonlijken adjudant van ir. A. Mussert; voorts den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen, dr. T. Goedewaa- gen den procureur-generaal van Den Haag en Arnhem, dr. R. van Genechten en mr. W. de Rijke, gemachtigden van den N.S.B. leider in Noord-Holland, Gelderland en Noord-Brabant, leiders van verschillende hoofdafdeelingen der N.S.B. en tallooze andere lagere functlonnarissen. PREMIERE VOOR NEDERLAND VAN DE DUITSCHE FILM „SIEG IM WESTEN". (A.NB.) Zaterdagmiddag is in het Asta- theater in Den Haag de eerste vertooning in ons land gegeven van de Duitsche film „Sieg im Westen". Het theater was rijkelijk versierd met palmen, terwijl aan beide zijden van het toonecl Duitsche hakenkruisvlaggen wa ren aangebracht. Tegen half zes vulde de zaal zich met genoodigden, waaronder vele officieren en manschappen van de Duit sche weermacht. Een infanterie-muziek- korps, dat op het tooneel was opgesteld, bracht eenige vroolijke marschen ten ge- hoore, waarna omstreeks kwart voor zes generaal Von Böhmen Tettelbach de zaal betrad. Hij hield een korte toespraak, waarin hij zeide, dat generaal der vliegers Fr. Christiansen verhinderd was deze pre miere bij te wonen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de film, welke een natuurgetrouw beeld geeft van de krijgs verrichtingen in het Westen, zooals deze door de oorlogsverslaggevers en leden van de Duitsche propagandacompagnieën, die overal de Duitsche divisies in de voorste linies begeleid hebben, zijn opgenomen. Bijna bij iedere compagnie bevond zich een dergelijke verslaggever en de films, welke door hen zijn opgenomen, zijn tot een documentair geheel verwerkt Deze film is een geschiedkundig document, die reeds in Duitschland met groot succes is vertoond. VERORDENING TOEGELICHT. Op 10 Januari j.l. verscheen een veror dening van de nrijkscommissaris over den aanmeldingsplicht van personen, die ge heel of gedeeltelijk van Joodschen bloéde zijn. De beteekenisvan deze verordening heeft, ofschoon zij absoluut duidelijk is, allerlei vragen doen rijzen. Er wordt daar om nogmaals op het volgende gewezen: Volgens art. 2 der verordening wordt als geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede beschouwd iemand, die ook maar van één voljoodschen grootvader of voljoodsche grootmoeder afstamt. Als voljoodsch geldt een grootouder zonder meer wanneer deze lid is of ge weest is van een Joodsche gemeente. Aanmelden moet zich dus ieder, die ook slechts één Joodschen grootouder gehad heeft. Zijn geen van de vier grootouders ooit lid geweest van een Joodsche gemeente, dan kan er desal niettemin toch een aanmeldingsplicht bestaan, namelijk dan, wanneer één dezer grootouders naar het ras vol joodsch was, d.w.z. wanneer diens beide ouders Joden waren. Het lid zijn van een Joodsche godsdienstige gemeen schap is als zoodanig dus niet van be lang, maar alleen als bewijsmiddel voor het ras. Aangezien het verzuimen van den aan meldingsplicht strafbaar is, kan- ieder slechts dringend aangeraden worden, bo venstaande in acht te nemen. De directeur van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwar- teweg 75, Den Haag, maakt betreffende de in Duitsche krijgsgevangenschap afgedra gen gelden het volgende bekend: Van het krijgsgevangenkamp „Bocholt" zijn op enkele uitzonderingen na alle gel den aan zijn bureau overgemaakt. Van dit kamp zijn geen goederen terug ontvangen, wel worden nog eenige fototoestellen ver wacht. Van het krijgsgevangenkamp „Bathorn" zijn alle gelden bij zijn bureau binnenge komen, eveneens eenige fototoestellen en vulpenhouders Van het krijgsgevangenkamp „Weins- berg" zijn alle zoogenaamde „kampgelden" en het Hollandsche geld binnengekomen. De aldaar bestelde en betaalde boeken zijn inmiddels gedeeltelijk teruggekomen. Bij aanvrage voor teruggave van boeken moet door den rechthebbende de naam van den schrijver en de titel van het boek opgege ven worden. Van het krijgsgevangenkamp „Neu Bran denburg" zijn vrijwel alle gelden binnen gekomen, evenals een gedeelte van de al daar verdiende loonen. Van de voormalige gevangenkampen Dortmund, Versen, Meppen, Fürstenberg, Hemer is tot nu toe slechts een gedeelte der aldaar afgedragen gelden ontvangen. Verzoeken om -terugbetaling moeten ge richt worden aan het i nformatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, af- wikkelingsdienst krijgsgevangenen, Zwar- teweg 75, Den Haag, met vermelding van: a) naam en voornaam, b) vroegere militaire rang, c) naam van het krijgsgevangenkamp, waar het geld is afgedragen, en het ge vangennummer, d) het bedrag van het afgedragen geld, e) tegenwoordig adres, waarheen de post cheque gestuurd moet worden. Zij, die in den. loop der laatste 2 maan den om terugbetaling hebben verzocht, be hoeven dit niet meer te herhalen. Zoodra de aandraag aan de beurt is om uitbetaald te worden, wordt een postcheque gestuurd, zoodat een. extra bericht van ontvangst der aanvraag niet verzonden wordt. MAATREGELEN TEN AANZIEN VAN DUIVEN. De Burgemeester van Leiden, brengt, ten vervolge op zijn vorige bekendmakingen ten aanzien van duiven, het volgende ter kennis van belanghebbenden. Vanaf 21 Februari a.s. moet iedere postduivenhouder in het bezit zijn van een officiëele, door de Commissie ter beharti ging der belangen van Nederlandsche post- duivenhouders, Prinsengracht 407 Amster dam, afgegeven hóklijst en van een lid maatschapskaart van het Nationaal Ver bond van Postduivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, Telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door politie of an dere officieele instanties mocht blijken, dat deze bescheiden niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uit stel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout alsnog te her stellen, zoodat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroe pelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn. moet onverwijld proces-verbaal wor den opgemaakt, met onmiddellijke inbe slagneming van alle voorhanden zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel moet worden toege past. ten aanzien van alle soorten sier- duiven, tot welke groep gerekend wordt te behooren iedere tamme, tot uitvliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor de Sierduiven moet een bewijs van inschrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, afgegeven door den Secretaris van de N.B.S. (Nederlandsche Bond van Sier- duivenhoudersvereenigingen) den heer C. A. M. Spruyt, van Beverninghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N.M. ring van het Nederlandsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hollandring-1941. Leiden, 17 Februari 1941. A. TEPE, Weth. lo. Burgemeester. 7377 ■pit, Uchlcu, rheumatlek, hoofd-, klonr.on zenuwpijn worden afdoende bestreden door Togaltabletten. Togal schaadt noch Uw haTt, noch Uw maag cn kan duo worden Ingenomen door hen die andere middelen slecht verdra- «Qflaü gen. Togal helpt waar andere middelen geen baat brengen. Bij Apothekers en Drogisten 6 f 0.60 plus O.B. ftVWW* r (Ingez. Med.) ER ZIJN VIJFTIEN DOODEN. Het A.N.P. meldt: Het Engelsche luchtwapen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bijzonder actief geweest in het Nederlandsche luchtgebied en heeft eon groot aantal steden en dorpen met bommen aangevallen. Vooral verschil lende plaatsen in het Oosten des lands heb ben van de Britsche bommen te lijden ge had. In het bijzonder zijn woonwijken door de aanvallen geteisterd. Zes huizen zijn ge heel vernield, twintig zwaar beschadigd, en een groot aantal woningen moest wor den ontruimd. Ook is een klooster bescha digd. Een waterleiding is gedeeltelijk ver nield. In een plaats is ook de gasleiding beschadigd Ook is schade aan verschillen de kleine binnenschepen toegebracht. Voor het overige is de glasschade zeer groot. Ver ontwaardiging heeft het feit gewékt, dat ergens mitrailleurvuur benedenwaarts is af gegeven, waardoor verschillende woningen zijn getroffen. Het valt na het bovenstaande niet te verwonderen, dat talrijke slachtoffers zijn gevallen. In totaal zijn er vijftien dooden, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, twaalf zwaar gewonden, onder wie zes vrouwen en vijf en twintig licht gewonden waaronder verschillende kin deren. AANVALLEN OP ROTTERDAM. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Engelsche bombardementsvliegtuigen heb ben in den nacht van 15 op 16 Februari op verscheidene plaatsen in het bezette Neder landsche gebied brisantbommen geworpen. Daarbij werd te Rotterdam een huis volkomen vernield, terwijl een ander ernstig beschadigd werd. Een aantal Nederlanders werd gedood, onder wie een vrouw en twee kinderen. Voorts werden verscheiden burgers gewond, onder wie drie vrouwen en zeven kin deren. Volgens tot dusver ontvangen berichten werd geen enkel militair doel of voor de oorlogvoering belangrijk doel getroffen. TEELT VAN LANDBOUWZADEN. In aansluiting op het bericht van 19 Ja nuari betreffende het teeltplan akkerbouw 1941 deelt het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd nog het volgende mede: Voor den verbouw 'van landbouwzaden, te weten: gras- en klaverzaden, lucerne, ser- radella, wikken, lupinen, merg- en voeder kool, suikerbieten, mangels en voederbieten, landbouwwortelen (gele wortelen en stop- pehvortelen), uien, spurrie, boterzaad en chichorei voor zaadwinning is een teeltver gunning noodig. Aanvragen vóór 1 Maart te richten tot de Ned. Akkerbouw-centrale, Bezuidenhout- scheweg 15, Den Haag.) Hoewel de teelt van karwij, blauwmaan- zaad, gele en bruine mosterd verboden is en dit verbod gehandhaafd blijft, kan aan de speciale kweekers vergunning worden verleend tot het verbouwen van een beperk te oppervlakte yoor zaadwinning. Voor den teelt van karwijzaad zijn deze teeltvergun- ningen reeds toegewezen. LUISTERVERGUNNINGEN KOMEN GELEIDELIJK. Het blijkt, dat véle radioluisteraars zich ohgerust maken, omdat zij, hoewel zij aan gifte van hun radiotoestel of distributie aansluiting deden, nog geen luistervergun ning ontvingen. Deze vergunningen kunnen echter eerst geleidelijk worden toegezonden, omdat het administratief niet mogelijk is de honderdduizenden luistervergunningen, die moeten worden-uitgereikt, in enkele da gen gereed te mak-en. Het eenige, wat van den radioluisteraar, dip zijn vergunning heeft aangevraagd, doch nog niet ontvangen heeft, bij een eventueele controle zal worden gevraagd, is, dat hij het bewijs kan overleggen, dat hij over de verstreken termijnen thans Ja nuari en Febriuari de luisterbijdrage heeft betaald. Dit bewijs moet, zooals be kend, worden geleverd door een bewijs van storting of overschrijving op postgiroreke ning Nr. 400200 (betaling ten minste voor een kwartaal) of door de aanwezigheid van de verschuldigde radiozegels (voor elke maand één) INSPECTIES VOOR DE PRIJSBEHEER- SCHING VANGEN HAAR WERKZAAM HEDEN AAN. Reeds verschillende belangrijke straffen uitgedeeld. De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheersching zijn nu met haar controle begonnen. In nauwe samenwerking met de verschillende opsporingsorganen worden vooral diegenen gecontroleerd, die ondanks de herhaalde waarschuwingen door middel van pers en radio, voortgaan de prijsvoor- schriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moesten in de laatste dagen aan firma's en personen, die de prijsvoor- schriften niet in acht hadden genomen, door de inspecteurs voor de prijsbeheer sching belangrijke geldstraffen en andere in artikel 7 van het prijsbeheerschingsbe- sluit genoemde straffen, worden opgelegd, w.o. een schoenenwinkel wegens te hooge prijzen voor schoenen een boete van f. 1500; een winkelier in heerenmode-artikelen we gens te hooge prijzen voor overhemden een boete van f. 1000.verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen en openbaar making van de tuchtbeschikking; een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzeri. voor stoffen een boete van f. 1000.en verbeurdverklaring van meer dan 200 coupons wollen en andere stoffen ter waarde van ongeveer f3000.welke in beslag werden genomen; een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van f. 1000.sluiting en stillegging der zaak voor tien dagen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking een handelaar in leder en fournituren we gens te hooge lederprijzen f.500.boete; een houtfabrikant wegens overtreding van de prijzenbesehikking brandhout No. 1 een boete van f.400. een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines f. 350.boete en ver beurdverklaring van de in beslag genomen blikjes sardines; een winkelier wegenste hooge prijzen voor blikjessardines en koffie-surrogaat een boete van f350. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijsbeheersching in verschillende gevallen strafvervolgingen bij de officieren van jus titie ingeleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet. NIEUWE HOOFDREDACTEUR „NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT" Commissarissen en directie van de Nieu we Rotterdamsche Courant hebben als op volger van den onlangs overleden heer mr. P. C. Swart benoemd tot hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant den heer mr. J. Huyts, thans waarnemend- hoofdredacteur. MEVROUW VAN LEEUWEN—WALLER f Te 's-Gravenhage is overleden mevrouw P. A. van Leeuwen—Waller, echtgenoote van wijlen mr. dr. W. F, van Leeuwen, des tijds burgemeester van Amsterdam, Com missaris in de provincie Noord-Holland en het laatst vice-president van den Raad van State. Mevrouw van LeeuwenWaller bereikte den leeftijd van 78 jaren. Zij was o.a. eere-voorzitster der Alg. Ned. Vrouwenvereeniging „Tesselschade" en ge committeerde in de Industrieschool voor de Vrouwelijke Jeugd. W. VAN LUIPEN OVERLEDEN. Te Arnhem is, 50 jaar oud, overleden de heer W. van Luipen, directeur van de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Arnhem. De heer Van Luipen werd geboren te Rotterdam waar hij ook zijn loopbaan als onderwijzer begon. Hij studeerde daarna Nederlandsche letteren en werd benoemd tot hoofd van de school te 's-Gravenhage, nadat hij de hoofdacte had behaald Zijn stude aan do Universiteit heeft hij, na het afleggen van het candidaatsezamen Neder landsche letteren niet voltooid. In 1933 volgde zijn benoeming tot directeur van de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Arnhem als opvolger van den heer L, C. T. Bigot. Ook op maatschappelijk gebied nam de heer Van Luipen te Arnhem een belang rijke plaats in, o,a. als bestuurslid van het departement Arnhem van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Hbld. HEDEN. Haarlemmerstr. 48a: Bijbellezing te 8 nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 7% uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7Vé uur nam. Woepsdag. Oegslgeest (Geversstr. 13): Gem Gods te ZlA uur nam. Donderdag. Plantsoen 43: Ledenvergadering Ver. „Tot Steun", 2% uur nam. Stadszaal: Nationaal Front. Spr. Arnold Meyer 7.45 uur nam. Zaterdag. StadszaA: Propaganda ^uitvoering „Brunhilde" 7% uur nam. Volkshuis: Spr. de heer J. Krlest over groente tuintjes 3.15 uur nam. DIVERSEN s Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge- egenheld tot Inenting tegeD typhus 11—3 uur. "6 Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol waardiger) 78 uur nam 8 Donderdags Wljkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nn'rw s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22)Inenting tegen diphterle 314 uur 's middags precies. s Vrijdags, tnst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a. Prot Bureau voor Sociale Adviezen 23 uur nam. BIOSCOPEN. f 18 jaar; 14 jaar; 5 alle leeftijden. Luxor-theater: „Jij bent mijn leven" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-theater; „De wildernis roept" t. Dagelijks 7% uur nam.; s Zondags te 2, 4,30 eD m u Woensd eD Zaterd matinée 2.30 u, Trianon-theater: „Haar privé-secretaris" 5. Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater: „Singende Jugend" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2Vz uur. Zon dags te 2. AVz en 8 uur. Rex-theater: „La Jana" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam'. VA uur (Zondags gesloten) „Goud in Nieuw Friso". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 Februari 20 uur tot Zaterdag 22 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060; de Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, "Wil- helminapark 8. tel; 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.). HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak in leege woning. Vier maanden gevangenisstraf had de Of ficier geeischt tegen een 19-jarig jong- mensch uit Leiden, die terecht heeft ge staan wegens diefstal. Hij had zich toegang weten te verschaffen tot een leegstaande woning aan den Hoogen Rijndijk te Leiden, en daar diefstal gepleegd, bij welke bezig heid hij werd betrapt door een huisbewaar der die juist in de woning kwam. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot een geldboete van f. 15.subs. 15 d. hechtenis. Het dubbele feit. H. S. had in Wassenaar een fiets gesto len, die daar onbeheerd stond, en vervol gens toen hij werd gearresteerd een agent beleedigd. Voor beide feiten heeft S. te recht gestaan, en de Officier vorderde we gens de beleediging een maand gevangenis straf en zes maanden voor den diefstal. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voor dén diefstal en 8 dagen gevangenisstraf wegens de beleediging. Haring die te duur was. De haring die een koopman uit Wasse naar verhandeld had aan iemand te Kat wijk, zou belangrijk te duur zijn geweest. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. De prijzen waren hooger dan wettelijk was toegestaan, en als gevolg hiervan heeft de koopman terecht gestaan. Hij betoogde dat hij zelf de haring duur had moeten in- koopen, en daarom was een hoogere prijs noodig. De officier vorderde tegen verdacht- te f. 1000.boete subs, vier maanden hech tenis. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot f. 100.boete subs, een maand hechtenis. SMOKKELHANDEL EN VERKOOP VAN KOFFIE EN THEE TEGEN TE HOOGE PRUZEN. Het Duitsche Sondergericht heeft een 23- tal handelaren uit "verschillende deelen des lands ter verantwoording geroepen in een speciale zitting, welke te 's-Graven hage is gehouden, ter zake van in den tijd tusschen 5 Juni en de maand October 1940 doenu verdwijnen of opzettelijk achterhou den van waren, die tot de levensbehoef ten van de bevolking moesten worden ge rekend. In hoofdzaak betrof het partijen koffie en thee, die zonder vergunning van de meelcentrale waren verkocht en waarbij prijzen werden gemaakt, die 25 procent of meer uitgingen boven de wettelijk geoor loofde. De partijen varieerden van enkele honderden kilogrammen tot 15000 K.G. In enkele gevallen waren partijen van deze goederen tegen te hooge prijzen aan on der deelen van de Duitsche weermacht ge leverd. Het gerecht heeft drie verdachten ver oordeeld tot tien maanden, een tot acht maanden, twee hunner tot zeven maanden en een tot vier maanden gevangenisstraf, terwijl aan elf verdachten geldboeten van f300 tot f4000 werden opgelegd. De ove rigen werden vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6