Maandag 17 Februari 194t KERK- EN SCH00LNIEUW5 VISSCHERiJ-BERICHTEN [BOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Nederlandsche schepen niet teruggeroepen Buitenland De spanning in het Verre Oosten Frankrijk en de alcohol Groote brand te Santander Duïtsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Uit de Rijnstreek De broodvoorziening in België gewaarborgd BEURSOVERZICHT BMAREI" Domei meldt uit Manilla: Met een zucht van verlichting heeft men op de Philippijnen vernomen, dat het schip van de Java-China-Japan-lijn, oe Tjitjalengka (10.972 ton), op 15 Febr. van hier naar Hongkong vertrokken is. Er wordt aan herinnerd, dat de Tjitjalengka 0p 13 Febr. naar Manilla zou zijn terug gekeerd als gevolg van instructies der Ne derlandsche autoriteiten om een schuil plaats te zoeken in een neutrale haven. Inmiddels heeft de uitgeweken Nederland se regeeering te Londen tegengesproken, dat zij aan de Nederlandsche scheepvaart bevel heeft gegeven, een schuilplaats te zoeken in een neutrale haven. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Flikkerlicht en belsignaal te Leidschendam. Hedenochtend om 11 uur zijn door de Nederlandsche Spoorwegen aan den onbe- waakten overweg Veenweg te Leidschendam van de lijn Den HaagRotterdam (Hof plein) de volgende w&arschu win gslich ten in werking gesteld ten behoeve van het ver keer. Wit flikkerlicht met 45 flikkeringen per minuut als geen trein in aantocht is; rood flikkerlicht met 90 flikkeringen per minuut gelijktijdig met het luiden van een bel als een trein in aantocht is; Oranjelicht, niet flikkerend licht als het roóde licht buiten dienst is of defect. TERAARDEBESTELLING IR. H. A. VAN IJSSELSTEYN. Hedenmiddag is onder zeer groote be- angstelling op de begraafplaats Oud Eik sn Duinen in Den Haag het stoffelijk over- chot naar zijn laatste rustplaats gebracht mn ir. H. A. van IJsselsteyn, oud-minister ran landbouw, nijverheid en handel en md directeur-generaal van den arbeid. Onder hen, die den overledene de laatste ti kwamen bewijzen, bevonden zich mr. ir K. J. Frederiks, secretaris-generaal van iet departement van binnenlandsche za- en, P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal oor de scheepvaart, dr. A. H. Hacke, di- ecteur-generaal van de arbeid, C. J. P. laalberg, oud-directeur-generaal van den irbeid, mr. A. L. Scholtens, oud-secretaris- eneraal van het dep. van sociale zaken, ir. 1 C Wesseling, dir. van'de maatschappij De Schelde" en de oud-ministers Patijn, kekers en De Graaff. In den stoet kwam mede de oud-gezant ir. Hendrik Muller. Nadat allen zich in de aula verzameld iadden las dr. M. M. den Hertog eenige edeelten uit de H. Schrift, waarna de kist inder het spelen van twee koralen van lach werd uitgedragen. Aan de geopende groeve verrichtte dr. ten Hertog de begrafenisliturgie. 1 De Britsche consul in Bangkok heeft, aar de Miyako Sjimboen uit de Thailand- ene hoofdstad meldt, de daar wonende ngelsche vrouwen en kinderen opgeroe- sn om. zoo snel mogelijk evacuatievoorbe- édmgen te treffen. (D.N.B.) De berichten welke de laatste dagen erspreid zijn over een ernstige crisis in iet Verre Oosten, worden door het blad Tokio Nitsji Nitsji gekenmerkt als een fan- asie van Engelsché zijde. Deze Britsche Mpaganda, zoo schrijft het blad, heeft in ie eerste plaats ten doel de aanvaarding (an de wet tot hulpverleening aan Enge rd te bespoedigen en moet voor de Ver. Haten een aanleiding worden, Engeland orlogsmateriaal in den allergrootsten om- *ng ter beschikking te stellen. Ten tweede r-oet daarmede bereikt worden, dat de Ter. Staten zoo spoedig mogelijk aan den °dog gaan deelnemen. Voorts beoogt deze wpaganda de vredesonderhandelingen, felke thans in Tokio plaats vinden te oen mislukken en in Thailand een zenuw- tfitige stemming te verwekken, om zoo de Wtsche belangen te bevorderen. Het blad 'erinnert eraan, dat dergelijke staaltjes an Engelsche propaganda er in den we- eldoorlog veel toe hebben bijgedragen de fa. Staten tot deelneming aan den oorlog e bewegen. De Engelschen moeten echter 'el weten, dat zij ditmaal met hun propa- fada geen succes zullen hebben. (D.N.B.) De Britsche strijdkrachten, die zijn sa- ingetrokken aan de grens van Malakka in Thailand en de grens, tusschen Birma f Thailand, worden, naar Domei uit jangkok meldt, geraamd op 20.000 man en 30 vliegtuigen. Tegelijk met deze concen- fttie van troepen oefenen, volgens-dit be- fat, de Engelschen een versterkten druk •P Thailand uit. Zij hebben in de eerste 'laats de prijzen voor rijst, tin en rubber fahoogd. Deze goederen staan direct of "direct onder Britsche controle. Boven- llen tracht Engeland den invoer van olie :n andere belangrijke materialen in Thai- and te verhinderen. Daardoor zijn in "ailand reeds belangrijke storingen op markt ontstaan. Engeland heeft dus, wordt ten slotte in het genoemde Jfaneibericht gezegd, nadat het heeft moe- fa inzien, dat het ondanks alle pogingen f.nailand niet kon winnen voor zijn doel- faden tegen Japan, zijn tot dusver ge- J?'?de Dolitiek gewijzigd en tracht nu 3'land onder economischen druk tezet- ïn en het militair te bedreigen. De Nitsji-Nitsji meldt uit Sjanghai, dat s neraai Tsjen-tsjeng, leider van de rus- ^fa-gezinde kringen te Tsjoengking en j de oorlogspartij aldaar, na zijn mili- hn Thec in Its)an^ en den C0UP d'etat Tsjang-kai-sjek tegen het coxnmunis- jj*ne leger is vervangen door generaal aet blad schrijft voorts, dat Tsjang-kai- sjek op Amerikaansche instigatie tegen het communistische leger is opgetreden. Hij heeft tegen dat leger drastische maatrege len genomen, nadat hij zich van Ameri- kaanschen steun verzekerd had. (Domei) Over het leggen van Britsche mijnen bij Singapore schrijft de Tokio Asahi Sjim boen, dat dit een ernstig gevaar beteekent voor de koopvaardij scheepvaart van Japan en andere landen van het Verre Oosten in hun verkeer met de Westelijke landen. Vooral de Japatische lijnen op Indië en Afrika loopen hierdoor gevaar. Indien En geland het leggen van mijnen tot andere gebieden wil uitbreiden, moet men van een blokkadelinie tegen Japan gaan spreken. (D.N.B.) Om het sterftecijfer en het percentage zelfmoorden, misdaden en geestesstoornis sen te verminderen, welke een gevolg zijn van den alcohol, is. de regeeringPétain thans een systematische campagne tegen den alcohol begonnen. Als eerste stap op dezen veldtocht werd dezer dagen een officieel overzicht van de door de alcohol aangerichte schade en de verspreiding welke de alcohol in Frankrijk sedert den wereldoorlog bereikt heeft, gepubliceerd. Dit overzicht komt tot het resultaat, dat misdaden, zelfmoorden en geestesstoornissen parallel met het alcohol gebruik stegen, welk gebruik in de afgeloo- pen 85 jaar met 500°'o gestegen is; verder dat Frankrijk- alleen evenveel wijn drinkt als de overige wereld te zamen. Frankrijks jaarlijksche consumptie bedraagt zeven milliard liter, terwijl de wereldproductie veertien milliard liter bedraagt. Van het jaar 1850, waarin Frankrijk 940.000 hecto liter alcohol produceerde, tot het jaar 1935 steeg de productie tot 4.772.000 hectoliter. Frankrijk, zoo gaat dit rapport verder, bezit in verhouding tot zijn aantal inwoners meer catfé's dan welk land ter wereld; het had één café per 80 inwoners, terwijl deze ge tallen in Duitschland bedragen één café per 246 menschen, in Engeland één op 430 en in Noorwegen één op 3000 menschen. De ge middelde Franschman verbruikt per jaar ongeveer 19 liter alcohol, in vergelijking met 4.3 liter voor den Engelschman en 3.8 liter voor den Duitscher Fransche zieken huisstatistieken toonen dat 40% van de binnengebrachte zieken alcoholmisbruikers zijn, doch dat men dit percentage tot 60 verhoogen kan, indien men rekening houdt met de ziekten die door de alcohol ver ergerd zijn. Als gevolg is het sterftecijfer in Frankrijk jaarlijks 15 per duizend, in Enge land daarentegen 12 en in Duitschland 11 per duizend. Officieele statistieken, zoo werd verder verklaard, hebben bewezen, dat meer dan een derde der verpleegden uit Fransche gekkenhuizen alcoholisten zijn; het depar tement Seine spant hier de kroon met 38 procent. De zelfmoorden in Frankrijk zijn van 3600 in het jaar 1850 tot 10.000 in het jaar 1912 gestegen en de gevallen van alco hol-waanzin zijn toegenomen van 4500 in het jaar 1890 tot 9900 in het jaar 1910 en 11.900 in het jaar 1930 Gerechtelijke sta tistieken toonen dat van de 100 misdaden 26 onder invloed van sterken drank gepleegd worden en dat 50 procent van de jeugdige misdadigers kinderen van alcoholisten zijn. Leger-statistieken toonen dat 43 procent der in het leger begane misdaden onder den in vloed van alcohol zijn begaan. Het rapport sluit met de woorden: „Wanneer wij het alcoholisme den kop in zouden kunnen drukken, dan zouden wij het aantal gevan genissen, ziekenhuizen en gekkenhuizen met bijna de helft kunnen verbind er en". (United Press). In de Noord-Spaansche havenstad San tander is een brand uitgebroken, die ten gevolge van den nog steeds woedenden orkaan zulk een vorm heeft aangenomen, dat groote gedeelten van de stad met ver nietiging worden bedreigd. Volgens de laatste berichten staan reeds 200 gebouwen in vlammen. De autoriteiten van Santander hebben per radio de brand weer van Bilbao, Victoria, Burgas en Valla- dolid ter hulp beroepen. Behalve de 22 dooden, die het spoorweg ongeluk heeft gemaakt, zijn er nog 150 gewonden (U. P.). REDE VAN ZUID-SLAVISCH MINISTER. De Zuid-Slavische minister van staat, dr. Culovec, heeft op een vergadering van de Sloveensche afdeeling der Zuid-Slavische radicale gemeenschap in Marburg aan de Drau een rede uitgesproken over den bin- nenlandsch politieken Sloveenschen toe stand, waarbij hij opnieuw den eiseh stelde, dat het Sloveensche zelfbestuur moet wor den bevorderd. Wat de reis naar Duitschland van den Zuid-Slav!schen minister-president en den minister van buitenlandsche zaken betreft verklaarde dr. Culovec, dat deze reis in de eerste plaats daarom zoo belangrijk is. om dat zij* Zuid-Slavië ook verder den vrede schenkt. De regeering der nationale over eenstemming heeft onder de wijze vooruit ziende leiding van prins-regent Paul tot dusver alle noodzakelijke stappen gedaan om den vrede voor het land te redden en 7.al ook in het vervolg alles doen om Zuid- Slavië te behoeden voor 'het ongeluk van een oorlog (D.N.B.) BRITSCHE VLIEGTUIGEN BIJ VLISSINGEN NEERGESCHOTEN. Een Britsch jachtvliegtuig vloog Zater dagmiddag in scheervlucht boven de eilan den aan de monding van de Schelde. Duit- sche jagers achtervolgden het toestel en schoten de Hurricane in de buurt van Vlis- singen omlaag. Kort nadat dit toestel was neergeschoten, verscheen een tweede vijan delijke machine van hetzelfde type boven de Wester-Schelde Het werd, evenals het eerste, door Duitsche jagers neergeschoten. Daarmede verloren de Britten op een dag reeds drie vliegtuigen aan dte monding van de Schelde, daar in de ochtenduren, zooals gemeld, eveneens een gevechtsvliegtuig was neergehaald. (D.N.B.) 1 DARLAN TE PARIJS VERWACHT. Admiraal Darïan wórdt morgen te, Parijs verwacht. NIEUWE BRITSCHE VERLIEZEN ZER TEE. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot heeft 11.000 ton vijande lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot, die tot dus verre, zooals reeds gemeld, 20.000 ton tot zinken had gebracht, kon haar resultaat verhoogen tot 24.000 ton vernietigde vij andelijke koopvaardijscheepsruimte. Ver kenningsvliegers hebben ten Noorden van Great Yarmouth een groot koopvaardij schip door bommen zwaar beschadigd en ten westen van Ierland een klein stoom schip tot zinken gebracht. Geslaagde aanvallen hebben gevechts vliegtuigen gisteren gedaan op vliegvelden, troepenkampen, havenwerken en een wa penfabriek in het Zuidoosten van Enge land. Op den grond staande vliegtuigen en een vliegersnest werden door bomtreffers en boordwapens vernield. Het ke_telhuis en de werkplaatsen van een montagefabriek werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Ten No:rdoosten van Peterhead is een vijandelijk vracht- en passagiers schip van 6000 ton in enkele seconden ge zonken, nadat het door bommen recht streeks was getroffen. Door dit resultaat heeft een groep ge vechtsvliegers in den strijd tegen Engeland en Noorwegen in totaal 150.000 ton vijande lijke scheepsruimte vernietigd. Ook op 16 Februari heeft verdragend ge schut van het leger voor den oorlog belang rijke doelen in het Zuidoosten van Enge land beschoten. In Cyrenaica heeft de Duitsche lucht macht talrijke vijandelijke vrachtauto's en pantserwagens vernietigd en benzine-op- slagplaatsen en tenten in brand geschoten. Bij een aanval van jagers op het eiland Malta heeft de vijand bij luchtgevechten drie vliegtuigen van het type Hurricane ver loren. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegers troepenconcentra ties om Benghazi met succes aangevallen. Twee vijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied trachtten binnen te vliegen, zijn reeds aan de Kanaalkust in een lucht gevecht neergeschoten. Aanvallen op Duitsch gebied zijn in den afgeloopen nacht niet gedaan. Een patrouillevaartuig heeft aan de kust van Vlaanderen een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Luchtafweerge schut heeft in den loop van den 15en Febr. in het kustgebied nog twee Britsche vlieg- gen neergehaald, zoodat de vijand op 15 en 16 Februari in totaal 18 vliegtuigen heeft verloren. Vijf eigen vliegtuigen worden ver mist." Het 255ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grleksche front duurden de ge vechten gisteren voort, in het bijzonder in den sector van het Jlde leger. Onze luchtmacht-afdeelingen hebben bases ver bindingswegen en verdedigingswerken van den vijand krachtig gebombardeerd en concentraties van troepen en voertuigen in scheervlucht bestookt met lichte bom men en machinegeweervuur. Eén vijande lijk vlieguig Ls neergeschoten. In den nacht van 15 op 16 Februari heb ben onze bommenwerpers met duidelijk succes treffers geplaatst op het vliegveld Mikabba op Malta. Jachtvliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben boven het eiland drie Hurricanes neergeschoten. Te Dzjaraboeb heeft de vijand op 12 en 14 Februari met buitengewone heftig heid zijn aanvallen hervat, waar-bij hij op groote schaal gebruik maakte van geme chaniseerde strijdmiddelen. Zijn aanvallen braken tegen den tegen stand van onze dappere troepen. Afdeelin- gen van het Duitsche vliegercorps hebben vijandelijke luchtbases, verbindingswegen en Engelsche afdeelingen van gemechani seerde strijdmiddelen hevig gebombardeerd. Een der Duitsche bommenwerpers is niet teruggekeerd. In de Aegeische zee is een vijandelijke luchtbasis op het eiland Kreta bestookt met bommen van zwaar en licht kaliber. In den sector-Keren in Oost-Afrika be drijvigheid der artillerie aan weerskanten. In den sector-Kenya 'is op een sterke colonne vrachtwagens, die getracht had onze stellingen te naderen, onmiddellijk een tegenaanval ondernomen. De vijand moest zich met aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal terugtrekken. Onze luchtmachtafdeelingen blijven de operaties op den beganen grond voortdu rend steunen. Bij den aanval, dien de vij and in den nacht van 15 op 16 Februari op Brinisi heeft ondernomen, is, behalve de twee vliegtuigen, waarvan in het 254ste weermachtbericht melding is gemaakt, nog een derde, vijandelijk vliegtuig neerge schoten." PARACHUTISTEN „MADE IN ENGLAND". Onder het opschrift „Parachutisten made in England" publiceert d'e Voelkischer Beo- bachter een ironische aanteekening op het neerlaten van Engelsche valschermjagers in Zuid-Italië. Het blad noemt deze Engelsche poging om „door nabootsing van Duitsche mili talie voorbeelden een uitweg te zoeken uit Engelands wanhopigen toestand een der grootste patentdiefstallen van alle tijden". Men heeft getracht onze valscherm jagers na te bootsen, zoo merkt het centrale na- tionaal-socialistische orgaan op. Het was niet moeilijk om daarvoor candidaten te vinden, want het heeft in Engeland nooit ontbroken aan waaghalzen en mannen, die bereid waren hun leven te wagen. Men heeft ze ook in een uniform gestoken en men liet ze in Zuid-Italië neerspringen. Tot zoover functionneerde het Duitsche model uitstekend. Maar toen was het uit. Zoo eenvoudig namelijk als de Britten hadden gedacht is het optreden van een troep val schermjagers niet. Uniform en sprong vor men slechts het berin Wanneer het ontre den van valschermjagers in overeenstem ming wil zijn met het wezen ^ran deze troep, dan is de voorwaard0 •doordachtheid van de gestelde taak. die in den hoogsten graad militaire begaafdheid eischt. Maar die kan niet volgens een schema van buiten af ver- NIEUWKOOP. Brugleuning stuk gereden. Door een defect aan de stuurinrichting kon dc bestuurder van een vrachtauto de brug aan den Zuidhoek niet opdraaien en reed tegen de brug leuning op, die totaal vernield werd. De vracht auto kwam met de voorwielen over het water' te hangen, doch werd met vereende krachten weer op den rijweg geplaatst. Nadat het defect ver holpen was kon de reis worden vervolgd. NIEUWVEEN. Uitvoering „Crescendo". De muziekvereeniging „Crescendo" gaf een zeer goéd geslaagde uitvoèring in hotel Schreuder onder leiding van den heer v. Dam. De 'eereVvoorzitter, de heer M. Karse- meijer opende, waarna Crescendo, met het muziek-programma begon. Ondanks het feit, dat vele leden door ziekte de repetities, moesten verzuimen, werd er goed gespeeld en merkten wij een vooruitgang vap „Crescendo" op. Een humorist zorgde voor een passende afwisseling.. „Crescendo" kan- op een wel geslaagden 'avond terugzien! Opbrengst „Winterhulp'.'. De lijstcoHecte voor Winterhulp heeft in onze gemeente opgebracht de som van f. 68,48. Voor de derde maal heeft een uitkeerlng van Winterhulp' plaats gehad. Ditmaal was" het iets bijzonders voor de behoeftige gezinnen, want een extra toewijzing maakte het mogelijk een extratje te geven. De lieer C, Egberts Pz. slaagde te Den Haag voor het examen machineschrijven. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Martinus Adrianus Jacobus, z. van Gijsbertus Antonius Vollering en van Antonia Theodora Maria Droogh Anna d. van C.ornelis Verheul en van Francina Bakker Theodora Agatha Maria, d. van Nicolaas Adrianus van Rossum en van Cornelia Alida Stolwijk. Overleden: Gerard van Ingën 65 jr. echtgen. van Elisabeth Theodora van Dam Johanna Zaal. 82 jr, weduwe van G. J. Bockelman. Getrouwd: Cornells Johannes van Eek 25 jr. te Amsterdam en Pleuntje Jannetje Kroon 18 jr. worven worden. En zoo eindigde de Brit sche valschermondernemin'g in Zuid-Italië met belachelijkheid. Nauwelijks geland, wa ren de Britten reeds ontdekt. Zij kwamen zelfs in het geheel niet bij de doelen van hun onderneming. Zij ondergingen het nu juist niet soldateske lot, te worden vastge houden door burgers en veldwachters, tot dat leden van de Italiaansche weermacht ter plaatse waren gekomen en ze gevangen namen. Er ligt slechts één stap tusschen het sublieme en het belachelijke dat woord is ook in den oorlog geldig. (D.N.B.) Naar aanleiding van de besprekingen der Belgische economische afvaardiging te Berlijn op 15 Januari heeft de heer Backe, staatssecretaris bij het Duitsche rijksmini sterie voor voedselvoorziening, de hulp van het Duitsche rijk toegezegd inzake de broodvoorziening in België. Deze belofte ging gepaard met de voorwaarde dat de Belgische boer, door de grootst mogelijke levering van graan, zijn streven naar me dewerking zou laten blijken en dat allé maatregelen ter bestrijding van den smok kelhandel zouden getroffen wordén. Intusschen heeft ministeriai-direk- tor Moritz van het' rijksministerie voor voedselvoorziening de gelegenheid te baat genomen om zich, in verstandhouding met den militairen bevelhebber ter plaatse, te overtuigen van de resultaten der inleve ring van broodgraan in België. Tevens heeft hij gedurende zijn besprekingen met der. secretaris-generaal bij het ministerie van landbouw, den heer de Winter, voor eerst een Duitsche levering van 80.000' ton broodgraan toegezegd, aldus tastbaren vorm gevend aan de te Berlijn in uitzicht gestelde hulpactie. Deze levering, waarvoor reeds aanstaande week te Berlijn defini tieve schikkingen zullen worden getroffen, beteekent een buitengewone ontlasting voor de bevoorrading van broodgraan in België. Zooals het rijk aan deze levering de con ditie heeft verbonden van een overeenkom stige inlevering van het in België nog aan wezige broodgraan, zoo: zullen ook in de toekomst de eigen Belgische prestaties de voorwaarde vormen voor verdere leveringen van broodgraan uit Duitschland. Meer nog dan voorheen, rust aldus de verantwoordelijkheid voor de voeding der Belgische bevolking op den Belgischen boer en de Belgische overheden. De bereidwil ligheid van den boer bij de inlevering en zijn wil om ook het laatste beschikbare broodgraan ter beschikking te stellen van het land, evenals in het algemeen de strijd tegen den misdadigen sluikhandel, zullen den omvang der leveringen bepalen, welke Duitschland ook in cle toekomst aan de Belgische bevolking wil doen. Daarom dient de boer met een uiterste krachtsinspanning zijn laatste reserves aan broodgraan in te leveren, teninde den Belgischen stedeling en arbeider het dagelij ksche brood te be zorgen. (Belga). DE OLIE IN MEXICO. De Mexicaansche regeering heeft het Congres een voorstel gedaan tot wijziging van art 27 van. de Mexicaansche grondwet waardoor het mogelijk moet worden dat ook particuliere personen het recht krij gen, oliebronnen te gebruiken. Het wijzigingsvoorstel bepaalt dat de re geering aan particulieren en ondernemin gen waarin de regeering het meerendeel der aandeelen bezit, concessies mag ver- leenen. Ook de bu'tenlanders kunnen thans aandeelen van oliemaatschappijen bezit ten. (U.P.) ZOETERMEER. Uitvoering- „Kunst en Vriendschap". Het Fanfarecorps „Kunst en Vriend schap" gaf haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer Ant. van Well, die goed bezet was. Wegens ontstentenis van dr. Palte, lid van het hoofdbestuur, werd ge opend door den directeur, den heer A. 'de Vries. Het programma werd ihgèzet piet ëen vroolijken marsch waarmede het fanfare corps de stemming er in br-aeht. Verder werd het programma vlug en vlot afge perkt. Voor de pauze en aan het eind van liet programma werd medewerking ver leend door het optreden van Leen Barne- veld met een liedje en een praatje, bege leid door Jan van Berkel. Ook déze humo rist met zijn medewerker, viel goed in den smaak, zoodat het corps op een goeden avond kan terugziqn. AMSTERDAM, 17 Februari. Tijdens het weekend hadden zich geen gebeurtenissen .voorgedaan, welke- een an deren kijk op de bêurssituatiê konden openen eiv wegeris ontstentenis van nieuwe factoren weird '"ook 'thans weer .een gere serveerde houding aangenomen. De lidndel was van beperkte afmetingen, maar de stemming was vergeleken met Zaterdag iets verbeterd. De laatste dagen van de achter ons liggende week had zich dan ook een vrij sterke reactie voltrokken en hoewel op het verlaagde koerspeil heden nog geen noemenswaardige vraag bestond, was er van aanbod toch bijna niets meer te bo- merken. Op de locale markt werd bij de opening meerendeels gehandeld op pf 'iets boven de vorige slötprïjzen en onder beurs- tijd legden cle koersen neg een kleine nei ging tot oploopen aan den dag, zonder dat echter groote schommelingen werden mee gemaakt. De omzetten in Olies waren gering, in doorsnee' was de koers weinig veranderd. De Scheepvaartrubriek was stil; Scheep vaartunies, de aanverwante aandeelen, en Oude Booten alsmede enkele andere soor ten, werden iets hooger genoteerd.. De be- langsteling voor Industrieeien was gering. De toonaangevende aandeelen werden mee rendeels Verhandeld op het peil van de vorige toppri.jzen. In cle incourante soorten was zoo goed als niets te doen. Het koersversloop- was onregelmatig, naar verhouding van de technische markt positie van iedere specialiteit op zichzelf. Van de Cultuurfondsen waren H.V.A.'s iets beter gedisponeerd, waarbij in hoofdzaak werd gehandeld omstreeks 390%, terwijl Zaterdag bij het slot tegen omstreeks 386% werd gehandeld. Van de Rubber aandeelen bewogen Amsterdam Rubbers zich voor namelijk i;i de omgeving van 240%. Voor diverse minder gangbare soorten kwamen iets hoogere noteeringen tot stand. De Tabaksmarkt was zeer stil; de Sumatra- aandeelen waren moeilijk handelbaar, Oude Deli's kwamen eenige procenten lager te liggen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat Zaterdag voor dit fonds en ook voor Deli Batavia's geen noteering tot stand h^d kunnen komen. Senembah's waren onveranderd. De Amerikaansche m^rkt had een kalm verloqp. In navolging van New-York waren de koersen iets hooger. In de Staalaandeelon ging iets meer om dan de laatste dagen het geval was geweest. Voor Nederlandsche beleggingen bleef de stemming prijshoudend, de koersen waren echter bijna onveranderd. De nieuwe 4% Nederlandsche Staatsobligatiën werden nog in een open hoek verhandeld. Doch de affaire was toch niet meer om vangrijk. De Oude Schuld en obligatiën Nederlandsch-Indië werden tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren prijshou dend maar stil. Pandbrieven zonder belang stelling. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke eti tcL transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81. 44.90; Zürich 43.63. 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19, 75.34: New York 1.36',1.901/4; Brussel 30.08. 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zü rich 43.59, 43.75. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Enter cand. J. J. van Wa- geningen, hulpprediker te Heemse. Tweetal te Eest (Geld.) cand. J. Z. Potjer te Winschoten en cand. J. J. van Wageningen to Heemse. VISCHPRIJZEN. IJMUJDEN, 17 Februari, Zetschol 60: Kleine Schol 49—41; Pufschol 32—27; Schar 4631; Kleine Schar 2113.50; Pufschar 11.50—6; Bot 55—45; Kleine Bot 40— 31; Wijting 39.5032 (alles Der 50 k.g.). Kabeljauw 7—2.70 per stuk. Besommingen loggers: KW 160 f.3873. KATWIJK A, D. RIJN. Groentenvelling Boerenkool 16—41 ot. per 6 k.g Roode Kool 1-6 6.50; Gele Kool f.55.30; Groene kool 1.4.90—5.20: Spruitkool f.13—17; üien f.5—5.50 per 100 k.g.; Wospeen f. 1.30—1.85; Kroten f. 0.500.62 pel kist van 30 k.g. RIJNSBURG 15 Febr. Groentenveling Gele kool f. 4.50—5.20; Roode Kool f. 6.50; Boe renkool f. 3.80—5; Knolrapen f. 2.60—3.30; Wit lof f.14—16 per 100 k.g.; Kroten 65 et.; Uien f. 1—1.10; Waschpeen f. 1.30—1.90 per kist.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3