LAATSTE BERICHTEN LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Februari 1941 ff\3rTCCNEti NICIW/ STADSNIEUWS WINTERHÜLP#NEDERLAND Verspreide berichten Binnenland Ameland uit isolement verlost De in Ned. Indië wonende japanners De moord op den w.a.-man Koot Leidschs Schouwbura. VIJFDE ABONNEMENTSVOORSTELLING N.V. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. De vriendin van allen en niemand. Dat het mogelijk is om van niets nog een blijspel te maken, wordt béwezen in boven genoemd werk van den Italiaanschen schrij ver Alpssandro de. Stefani. Met geest en verve speelt hij het klaar om drie bedrijven te vullen'met'edn soort operette-Inhoud, die in deze benarde tijden opwekt tot een gullen lach, mits men niet.al te critisch gaat staan tegenover het ten tooneele gebrachte. Wie ernstig tooneel verwacht en zelfs in een blijspel is dat immers mogelijk! komt bedrogen uit. Men moet met voor lichten humor ontvankelijk gemoed staan tegen over deze naar de klucht neigende comedie en goedlachs de ontwikkeling en ontknoo ping willen volgen, om eens te komen uit de zorgen van iederen dag Foto-archief ..L D." Scène met Louis Saalborn en Magda Janssens (beneden) en Guus Oster en Carla de Raet (boven). Het is een dolle geschiedenis in de prach tige villa van den schrijver Fabriani, een zeer kinderlijk man zonder practische le venswijsheid. Hij kocht zijn home van een markiezin, die-echter dén verkoop voor "haar zoon geheim hield en hii eenvoudig terug keert als z.g. eigenares. Fabriani slikt het alles, trots de grootste vernederingen en wordt ten slotte zelfs door de markiezin naar het altaar gebracht! Zoon en nicht vormen daarnaast een duo vol verwikkelin gen, om elkaar ten slotte ook in de armen te vallen, na eerst als hond en kat te hebben gestreden. Het Is een reeks malle gevallen, die men niet moet ontleden, anders dringt te zeer door, hoe. leeg het blijspel feitelijk is, die men moet weten te „nuttigen" met smaak van den honger naar een verfris- sching in sombere tijden. Het vertoonde spel gaat, ook- geheel in de richting van de klucht, hoewel toch een zekere grens hiet wordt overschreden. Mis schien zou een fijnere vertolking ietwat meer relief hebben kunnen geven, hoewel anderzijds de kans ook bestaat, dat dan de ijlheid van het gegeven nog sterker zou heb ben gesproken. Wellicht daarom dat de wijste partij is gekozen! Gelachen is er, vooral, in de beide eerste bedrijven, die nog het meest aanslaan; het derde bedrijf ondergaat men eenigszins met zekere gelatenheid, omdat er nu eenmaal een einde moet zijn Louis Saalborn en Magda'Janssens spelen sappig en vol jolijt schrijver en markiezin, Guus Oster en Carla de Raet vertolken leu tig zoon en nicht. Louis de Bree geeft daar nevens komisch relief aan een tooneel- directeur. Willem de Vries typeert een men- schelijken huisknecht en de bijrollen w.o. CONCERT LUTHERSCHE KERK. Hennie Schouten (orgel). Ditmaal in de cyclus, welke de organist Hennie Schouten in de Luthersche Kerk geeft, géén solistische medewerking, doch uitsluitend deze eminente organist zélve, in een bondig- en leerzaam programma, van weinig gespeelde of onbekende orgelnum mers waaraan hij. gelijk gebruikelijk, een korte toelichting liet voorafgaan. Schouten wees daarin o.a. op het feit, dat twee componisten op zijn programma geplaatst waren, wier karakters verschillen doch die beiden, na een langdurige periode van verval in de orgelcompositie, weer ge niale orgelwerken schiepen, n.l. César Franck en Max Reger. Terwijl de eerste de schepper was van een geheel nieuwe orgelkunst, sloot de tweede bij oude meesters aan, hoewel hij aan hun schrijfwijze geheel nieuw leven gaf en dé mogelijkheden van het orgel vol komen anders gebruikte. Het als een zinrijke toevalligheid in Franck's tijd ontstane „symphoni.sehe or gel," waarmee orkestrale expressie's bereikt konden worden, kwam aan de wenschen j van dezen componist tegemoet. Toch deed hij het eigen karakter van het orgel geen j geweld aan. Na een periode, waarin het melodieuse sentiment overheerschte, werd wederom behoefte gevoeld aan het kernachtige. Zoo 'schreef Reger geen stemmingstukken, maar greep op- Bach terug, diens degelijkheid ernst en knappe constructie. Hij, zijn tijd- genooten en navolgers waren niet steeds oorspronkelijk, maar begrepen weer het zuivere orgelkarakter en schreven daar voor de geijkte werken. Ook de andere op het programma ge plaatste componisten schetste Schouten met een enkel woord, bij Hlndemith o.a. wijzend op de verrassing der organisten, toen deze, als niet-organist, in 1937 tóch met twee orgelsonates voor den dag kwam. Wat de uitvoering van het programma betreft: Schouten, die het succes zelden of nooit zoekt in pompeuse uiterlijkheid of machtige effecten, betoonde zich ditmaal méér dan ooit van den fijnzinnigen kant, zoowol m zijn beschaafd spel als gevarieer- dle registratie. Het Choral in b mineur van „Le Père Franck" waarmee geopend werd, openbaart wel diens typische modulatorische stijl kenmerken, maar evenaart toch niet die nobele hoogte en sterke gevoelsdiepte van diens bercemd „Prélude, Choral of Fugue". Hierop volgde een korte impressie: de Ber ceuse (Wiegenlied bij de krib te Bethle hem) van den in 1891 geboren veelzijdigen Franschen schilder- schrijver- componist Georges Migot en een stemmingsvolle „Cor- tège et Litanie" van den groot en organist en eminenten pianist Marcel Dupré, opval lend door de superieure bewerking dei- veelvuldig herbaalde thema's, speciaal van den monotonen Litaneizang. Eenige Cho- ralvorspiele van Max Reger, een der groot ste componisten van zijn tijd en deson danks helaas nog veel te weinig bekend en gewaardeerd, bewezen hier vooral diens groote harmonische gaven, op welk gebied hij geheel nieuwe wegen insloeg. Ten slotte de Hindemithsonate, opnieuw Openbarend diens luchtige, vlotte en door zichtige schrijfwijze, werk van een gebo ren muzikant, wiens contrapunctiek en polytonale meiodick. zijn rust vindend in een absoluut tona^ oplossing hier gelukkig veel minder radicaal en hard aandoen, dan zijn werk uit vroeger tijd. Oude en moderne stijl hanteert hij met speelsch en vernuftig gemak, op het besliste funda ment eeuer ontwijfelbare deskundigheid. Schouten heeft deze interessante werkjes voorgespeeld met het hem eigen moeite- looze meesterschap en er de kennis der orgellitteratuur van een helaas te klein gehoor in hooge mate mee verrijkt. De Vrijdag alhier gehouden huiseolleete ten bate van de Winterhulp Nederland heeft f. 668,05Vz opgebracht en de speldjes verkoop van Zaterdag f.523x53. In totaal bracht deze inzameling derhalve f. 1191,581/2 op. STADGENOOT IN HET BUITENLAND GEHULDIGD. De heer J. G. van Dijk schrijft ons uit Ludwigshafen Het feit, dat de Kameraadschaftsführer der Hollandsche arheiders in Ludwigshafen de heer H. Stephanus op 6 Februari j.ï. in het huwelijk trad, was voor de daar werk zame Hollanders een gelegenheid hem te toonen hoezeer men hem waardeert. Er werd een colleete gehouden en van het ontvangen bedrag werd een prachtig eetservies gekocht. 's Zaterdagavonds te 8 uur was het- bruidspaar uitgenóodigd in het Kamerad- schaftsheim, waar na eerst aan mevrouw Stephanus bloemen aangeboden te hebben, de heer Bouwmeester met enkele welgeko zen woorden het bruidspaar het geschenk aanbood. Men bleef den geheelen avond gezellig bijeen in de bovenzaal, waar een echt-Hol- 'landsche feeststemming heerschte. Er werd gezongen en voorgedragen en men had het gevoel, allen te zamen tot één groote familie te hehooren. Aan het eind van den avond sprak de heer Stephanus, mede namens zijn vrouw, enkele woorden van dank en sprak daarbij de hóóp uit, dat de kameraadschapsgeest onder de Hollandsche arbeiders, zoo mooi naar voren gekomen op dezen avond, immer sterker worden zou. Ook de I. G. Farben industrie had door het aanwezig zijn van een hooggeplaatst ambte naar van haar belangstelling voor dezen feestavond blijk gegeven. Herman Frentzen in een klein chauffeurs rolletje doen hun best. Een groot deel van het talrijke publiek heeft het gebodene weten te waardeeren, het kleinste deel vond het geheel toch wel wat al te leeg. Voor de uitbeelding echter niets dan lof! echter ook aan boord van hun schepen blijven en in Ohileenschen dienst tegen een nader overebn te komen loon verder wer ken. In de motiveering van dit. decreet wordt het volgende gezegd: Ten gevolge van het gebrek aan tonnage ls het scheepvaartverkeer van Ohili met het buitenland in een voer het nationale economische leven zorgwekkende mate ge daald. Deze toestand is een onmiddellijk gevolg van den Europeeschen oorlcg, waar in Chili zich neutraal verklaarde. De eigen koopvaardijvloot en de door andere landen beschikbaar gestelde tonnage is niet vol doende om het genoemde tekort op te hef fen. Daar niet te voorzien is hoelang deze oorlog zal duren, is het de plicht van de regeering naar middelen te zoeken om een voor het nationale bestaan noodzakelijk handelsverkeer te verkrijgen. De eenige mogelijkheid hiertoe is het gebnrken van de in de Chileensche havens gevluchte en aldaar stilliggende buitenlandsöhe tonnage. De regeering heeft deze maatregelen uit- - sluitend genomen in het levensbelang van het land. ten einde het handelsverkeer met andere neutrale landen te kunnen handhaven. De maatregel is dringend en moet snel genomen worden Het eigendoms recht komt niet in het gedrang, daar aan non bohr>orl;ii'p schadevergoeding voor het- eebruik ven de schepen zal wor den betaald en het. scheepsoersoneël in Chi'i gast.vriiheid zal genieten en geld voor levensonderhoud zal ontvangen. EX-KONING ALFONSO'S TOESTAND GEEFT REDEN TOT BEZORGDHEID. De toestand van den te Rome wonenden ex-koning Alfonso van Spanje, die eenige dagen geleden een aanval van hartzwakte kreeg, is in de avonduren van Zaterdag leiding tot bezorgdheid. Nadat zijn artsen den bekenden specialist prof. Frugoni bij het ziekbed geroepen hadden, werd het voloende bulletin uitgegeven: „Toestand onveranderd, met nu en dan zeer zwakke werking van het hart." In den loop van den avond bracht de Italiaansche kroonprins den ex-koning een bezoek. De gemalin en vier zoons van den ex- koniirg bevinden zich bij hem. De Italiaan sche koninklijke familie en het Vatfcaan laten zich over het verloop der ziekte voortdurend op de hoogte stellen. DE STAAT VAN BELEG VERZACHT. Krachtens een bevel van den militairen commandant van Boekarest, generaal Ni- col escu, zijn de bepalingen van den staat van beleg, die na de Januari-onlusten zijn ingevoerd, verzacht, Alle openbare gebou wen, theaters, bioscopen enz. mogen van heden af om elf utir in plaats van pegen uur sluiten. Het verkeer van voetgangers en voertu'gen in de straten van Boekarest is tot twaalf uur toegestaan in plaats van. zoojds tot dusver tot tien uur (D.N.B.). ENGELAND HEEFT IJZER NOODIG. De Britsche berichtendienst maakt be kend, dat de ijzeren hekken voor den hoofd ingang van het parlementsgebouw te Lon den zijn weeizenomen en gesmolten. Daar mede zijn vijftien ton ruw ijzer aan de be wapeningsindustrie ten goede gekomen. 'D.N.B.) „NEVER AGAIN-ASSOCIATION" OPGERICHT. De New York Times meldt uit Londen, dat daar een nieuwe organisatie, genaamd „Never again-association" (Nooit-weer-ver bond) is opgericht. De Vereeniging stelt zich ten doel te werken voor het verkrijgen van een vrede, welke hst aan het Duit- sche volk onmogelijk zou maken ooit weer een oorlog te beginnen. Voorts wil zij de voortzetting van den oorlog bevorderen en steunen en zich tegen elke Engelsche be middelingspoging keeren. (D.N.B.) AVRO - BRID GEDRIVE. Een geanimeerde middag. Onder de beproefde leiding van den heer J. H. Gilkens is Zaterdagmiddag in den foyer der Stadsgehoorzaal wederom een AVRO-bridgedrive gehouden waarvoor als steeds een vrij groote belangstelling bestond en die evenals de vorige een zeer geani meerd en vlot verloop heeft gehad. Niet minder dan 36 paren namen er aan deel, niet alleen uit Leiden, maar ook velen uit de omstreken en zelfs een paar uit Honselersdijk en Maassluis. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq sprak een kort welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde erover uitsprak, dat de belangstelling voor de bridgedrives van de AVRO onverminderd blijft voortduren, zoodat op dit terrein de geknoopte vriend- schapsbandén steeds hechter worden. Al is het dan niet meer mogelijk luistervink te zijn. toch blijft de mogelijkheid bestaan het werk en streven van de AVRO te steunen door abonné te worden van „De Radiobode'1 waartoe spreker dan ook van harte op wekte. Daarna verleende de heer de Clercq het woord aan den wedstrijdleider, den heer Gilkens, die eenige mededeelingen deed aangaande de indeelmg 'en het systeem, waarna onmiddellijk, in drie groepen, elk van zes tafels begonnen werd. Zooals gewoonlijk was alles tot in de puntjes voorbereid, zoodat de paren met de regelmaat van een klok van plaats verwis selden en de drive in volmaakte orde en rust verliep. Omstreeks zes uur kon de heer Gilkens den volgenden uitslag bekend maken cn de prijzen, bestaande uit fraaie kunst- en gebruiksvoorwerpen aan de winnaars uit reiken. Groep E: Noord-Zuid: le prijs: P. van Doorn, Roelofarendsveen en N. Gieskens, Leiden 14 matchpunten; 2de prijs mr. W. de Clercq Noordwijk en mr. E, J. Gelderman, Oegstgeest 15y2 m.p.; Oost-West: le prijs C. Stikkelman, Leiden met partner I6V2 m. p.; 2de prijs A. Verboog en mevr. S. F. Verboog-Dekker, Leiden 18 m.p. Groep F: Noord-Zuid: 1ste prijs de heer en mevrouw Beets Voorschoten 11 m. p.; 2de prijs: de heeren Groen en Salm, Leiden I6V2 m.p.; Oost-West: 1ste prijs: J. Ph. Wissema en dr. H. W. Borgerhoff Mulder, Oegstgeest 14 m.p.; 2de prijs: mevr. D. Bosse en mevr. G. van Ingen Schenau, Leiden 19 m.p. Groep G: Noord-Zuid: 1ste prijs: 'L. van Wingen Jr. en mevr. van Wingen-van der Voorde, Leiden 13 m.p.; 2de prijs J. Dirk zwager en mr. A. Poortman, Maassluis 17 m.p.; Oost-West: 1ste prijs: L. C. van Wine gen en G. Biesiot, Oegstgeest 16 m.p.; 2de prijs: A. van der Stok en A. van Tuyn, Lei den 19 m.p. FEESTAVOND VAN „ZUIDWIJCK". Het was een goede gedachte van het Zuidwijck-bestuur de hockeylooze periode te onderbreken door een feestavond, die toevallig met de hervatting der competitie samenviel. De goede muzeik zorgde voor een opge wekte stemming onder de vele aanwezigen, welke stemming door het vertoonen der Zuidwij ck-film en het opvoeren van een zelfgemaakt tooneelstukje „Sport Staalt Spieren" danig werd verhoogd. Vele attrac ties zorgden hiervoor eveneens, speciaal de origineele wijze waarop de leden voor het voetlicht werden gebracht en voorgesteld. Tenslotte geschiedde dit met den heer P. J. v. d. Zanden die in het programma van dezen avond wel het meest werkzame aan deel had gehad. Veel te vroeg noopte het sluitingsuur tot het beëindigen dezer bij eenkomst, die om een spoedige herhaling doet vragen. 7379 (Ingez. Mcd.) LEIDSCHE CHR. JONGENSVEREEN. „WEES GETROUW (PNIËL.) Viering van het eerste lustrum. Deze vereeniging bestond gisteren vijf jaar. Ter gelegenheid van het eerste lus trum was gisternamiddag een herdenkings vergadering belegd met leden, "ouders en genoodigden, in het wijkgebouw „Pniël". Te 4 uur werd deze vergadering geopend door den voorzitter, den heer J. Arbouw, met het laten zingen van Psalm 68 vers 10 en gebed Daarna las hij de 11 lOOsten Psalm en hield naar aanleiding daarvan zijn herdenkings toespraak waarin hij verschillende zaken schetste uit de afgeloopen vijf jaren- Na afloop hiervan zong men: „Dankt, dankt nu allen God." De voorzitter sprak hierop een bijzonder welkomstwoord tot dr. J. Rie mens, den heer J. J. Los en den heer J. de Nie. die het Wijkbestuur vertegenwoordig den; den heer Marijt en den heer Ranse laar, leden der kascommissietwee afge vaardigden der Chr. Jonge Vrouwenkring „Wees een zegen"; de oud-leden en -be stuurders L. Krassenberg, K. Favier en T. Ouwehand en de verdere aanwezigen. J. van Rijnswou gaf, met orgelbegelei ding, een vioolsolo ten heste. Na de pauze nam dr. Riemens het woord, waarin hij het werk van de vereeniging en den leider schetste. Na zijn toespraak werd spr. namens de vereeniging, bij monde van den voorzitter het eere-voorzitterschap aan geboden, wat door dr. Riemens werd aan vaard. Hierop werd gezongen Lied 246 uit de Ned. Jong. Verb, bundel. De secretaris, L. Gijsman, memoreerde dat de huidige penningmeester en ass.-leider, J. v. Rijns- wou, het oudste lid is en thans vijf jaren aan de vereeniging verbonden is, waarbij spr. hem, namens de' leden een verhande ling over „Bach's Mattheüs Passion" aan bood vergezeld met goede wenschen voor de toekomst. J. van Rijnswou dankte voor deze aardige verrassing en herinnerde er aan. dat op dezen dag niet alleen de vereeniging jubileert maar ook haar voorzitter. In ge voelvolle woorden schetste hij het werk van dezen, sprak zijn goede wenschen uit en overhandigde hem, namens alle leden en ouders een fraai boekwerk. De voorzitter sprak een woord van dank voor deze atten tie. Nadat dr. Riemens de leden en hun ouders had opgewekt om toch vooral de cathechisaties niet te" verzuimen, zong men gemeenschappelijk Gezang 96 „Hallelujah, eeuwig dank en eere, waarna dr. Riemens deze bijeenkomst met dankgebed sloot. Woensdag a.s. zal dit lustrum in intiemen kring gevierd worden met de leden, dona teurs en genoodigden. BEGRO OTINGBEH ANDELING IN DEN RAAD. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad. waarin o.a de begrooting voor het jaar 1941 aan de orde zal worden gesteld, zal worden ge houden op Maandag 24 Februari a.s.. en, zoo noodig, zal worden voortgezet op Dinsdag 25 Februari. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: M. van Essen, Breestraat. 37, Leiden. Bontwerkerij en winkel. Overleden eige naar: B. Th. van Essen, Lelden, d.d. 2 Fe bruari 1941. In de opgave van het kruiswoordraadr sel van Zaterdag j.l. is helaas een fout ge slopen. Bij nummer 30 horizontaal staat opgegeven ..aantal bepalen". Dit rnoe.t zijn: „tijdelijk ter beschikking". De heer A. W. Bol, theologisch caildi- daat is door de classis Leiden der Geref. Kerken praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard. De politie heeft een 18-jarigen jongen aangehouden, die er van wordt verdacht ten nadeele van zijn patroon feen rijks daalder te hebben ontvreemd. Onder zeer veel belangstelling heeft gisteren onze oud-stadgenoot de heer J. L, Pfundt, onderstationschef te Haarlem, den dag herdacht, dat hij vóór 40 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. De heer Pfundt is jaren aan hee station alhier als chef-commies werkzaam geweest en vertrok van hier als onderstationschef naar Haarlem. Nadat de postboot NesAmeland'Hol- werd vice-versa sinds 31 Januari j.l. niet had kunnen varen ten gevolge van het ijs, heeft deze Vrijdag voor het eerst weer de reis van Hollum naar Holwerd volbracht. Zaterdag is de boot teruggekeerd met post van negen dagen. Men hoopt, dat .hiermede weer een geregelde dienst zal zijn hersteld Ook de beurtvaartdienst HollumLeeuwar den zou heden weer van Ameland vertrek ken. Met de opening van deze vaart is het isolement van het eiland, geheel opgeheven en zullen de eilandbewoners weer van alles voorzien worden. Aan zeer vele artikelen begon 11.I. wel geen gebrek, maar dan toch wel schaarschte te komen. Het DNB meldt uit Tokio: De in Neder- landsch-Indië wonende Japanners makm met het oog op" de ontwikkeling van den algemeenen politieken toestand toebereid selen zoo meldt het blad Tokio Asahi Sjimboen uit Batavia om hun gezinsle den huiswaart-s te sturen. Op alle Japansche schepen, welke in het gebied van de Zuid zee varen, zijn tot eind April alle hutten besproken. MR. DR. C. O. PH. BARON CREUTZ OVERLEDEN. Te Ede is uit Zwitserland bericht ont vangen, dat te Bern is overleden mr. dr. C. Ph. Baron Creutz, die van September 1917 tot October 1938 burgemeester der gemeente Ede was. Het A.N.-P. meldt: Het onderzoek van de Duitsche politie inzake de gebeurtenissen te Amsterdam, welke hebben geleid tot den dood van den wachtmeester der w.a., Koot, heeft het volgende resultaat opgeleverd: Op 11 Februari 1941 tegen 19 uur werd het lid van de Nederlandsche s.s., Strasser, toen hij met zijn rijwiel over het Waterloo plein reed. door Joden overvallen en zwaar ge wond. Op het hulpgeroep van Strasser snelde een af deeling van 40 w.a. lieden toe, welke van Het Singel door de Staalstraat en - Zwanenburgerstraat marcheerde. De w.a. mannen, die allen ongewapend waren, kwamen te staan tegenover een veel sterker bende Joden, welke met alle mogelijke soort slag- en steekwapens op de w a. man nen insloeg Ook werd uit de huizen en uit een hinderlaag met vuurwapens op de w a. geschoten. 15 w.a. mannen werden zoo zwaar gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De w.a. man Koot werd door verscheidene op hem los slaande Joden van de troep afgesneden en op den grond geworpen. Een Jood beet als een wild dier Koot voortdurend in het ge richt; Verder werd op beestachtige wijze op Koot losgeslagen. Koot is aan de beko men kwetsuren overleden. Vanmorgen is het stoffelijk overschot van den w.a.-man H. E. Koot ter aarde besteld. Gistermorgen is zonder eenig ceremonieel het st-cffelfik overschot van het Binnen gasthuis naar het vendelhuis Singel 400, overgebracht, waar van elf tot vijf uur gasteren een zeer groot aantal leden der N.S.B. gedefileerd heeft langs de baar en waar den ganschen dag fcai van kransen werden gebracht, om. van oen algemeen leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert, van het Nederlandsch Agrarisch front, van den lei der.der w.a. mr. Zondervan, van den heer ban Amsterdam en van vele andere NSB. instanties. I11 totaal telden wij hedenmor gen meer dan zestig groote en kleinere bloemstukken. De doodenwacht was giste ren en werd ook heden betrokken door manschaippen van het vendel 3, ban II, waartoe de verslagene behoorde. De begrafenis vond heden onder groote belangstelling plaats. In de aula is o m. ge sproken door mr. Zondervan en Kreisleiter Paustian, vertegenwoordiger van Ober- ddenstleiter Schmidt. MAN VERBRAND TE AMSTERDAM. Vanmorgen omstreeks elf uur zagen voor bijgangers uit de geopende deur van de essencefabriek aan den Oudezij dschachter- burgwal 141 te Amsterdam, rook komen. Zij riepen „brand" en snelden te hulp. Het brandje was spoedig gebluscht, doch men kwam daarna tot de vreeselijke ontdekking dat een man was verbrand. In deze bedrijfsruimte werkte een 27-ja rige bedrijfschef, die bezig was met het uit koken van filters op een soort gascomfoor De man was alleen, zoodat niemand een ongeluk heeft zien gebeuren. Men vermoedt, dat zijn kleeren op een gegeven oogenblik hebben vlam gevat en den man hebben be dwelmd. De vlammen brandden verder, zoo dat men slechts het verkoolde lijk vond. DE HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NED.-INDIË. Domei meldt uit Batavia: De handelsbe sprekingen tusschen Japan en Nederl.-Indië zullen vandaag hervat worden. De heer van Hoogstraten, chef van de afdeeling indus- trieele zaken van het bureau voor handels- aangelegenheden en gedelegeerde van Ne- derlandsch-Indië voor de besprekingen niet de Japansche delegatie, heeft Zaterdagoch tend een bezoek gebracht aan Joetaka Isji- zawa, den Japanschen consul-generaal, en hem voorgesteld weer met de besprekingen te beginnen. NOODLOTTIGE VAL. Te Hoornaar kwam' de 58-jarige veehou der Jos. Buizer vanmorgen met zijn rijwiel op den Dorpsweg te vallen. Hij kwam met het hoofd tegen een paal en overleed dien tengevolge na enkele oogenblikken.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2