MAANDAG 17 FEBRUARI 1941 No. 24815 Strijd in de lucht en op zee De situatie in het Verre Oosten Verduisteren: ilsfe Jaargang Duiische Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten Uit Frankrijk Uit Amerika Negentien dooden door Engelsche luchtaanvallen Blijft gespannen Chili legt beslag op Deensche schepen 18.56 uur 8.51 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5. regels. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0,80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Jachtvliegtuigen hebben gisteren boven de Zuid-Oostkust van Engeland negen Brit sche vliegtuigen van het type Spitfire neer geschoten. Een vijandelijk gevechtsvlieg tuig is aan de Nederlandsche kust neerge haald. In Cyrenaica hebben Duitsche formaties jachtvliegers vijandelijke colonnes vracht auto's en pantserwagens aangevallen en verscheidene voertuigen in brand gescho ten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met inslaande bommen militaire installatiesin Benghazi en het Britsche steunpunt El Ageila vernield. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers heb ben den laatsten nacht industrieele doelen in Londen en een reeks vliegvelden met bommen van zwaar en het zwaarste kali ber bestookt, waardoor branden en ont ploffingen ontstonden. De vijand heeft in den nacht van 14 op 15 Februari brisant- en brandbommen ge worpen, in het bijzonder op een stad ii West-Duitschland. Behalve een aantal doo- den en gewonden onder de burgerbevol king, ontstond slechts geringe schade aan gebouwen in woonwijken. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. En Zondag: Een onderzeeboot meldt het tot zinken brengen van drie gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 19.000 B.R.T. Een in overzeesche wateren opereerend oorlogsschip, waarvan reeds bekendge maakt is, dat het in den handelsoorlog bij elkaar 110.000 B.R.T. vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken heeft gebracht, heeft opnieuw 10,000 ton scheepsruimte vernie tigd. Verkenningsvliegtuigen hebben gisteren bij aanvallen aan de monding van de Theems en den Humber twee vijandelijke koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Verdragend geschut van het leger heeft op 14 en 15 Februari belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland beschoten. In Cyrenaica hebben duikbommenwer pers van het Duitsche luchtwapen Brit sche steunpunten met bommen van zwaar kaliber bestookt. Aanvallen van sterke formaties gevechts vliegers waren in den nacht van 15 op 16 Februari op belangrijke militaire inrich tingen in Zuidoost- en Midden-Engeland gericht, alsmede op schepen. Bomtreffers veroorzaakten op verscheiden vliegvelden groote branden en vernielden schuilplaat sen en vliegtuigen. Er ontstond groote 6chade aan de havenwerken aan de Theems en in het havengebied van een stad aan de Westkust. Twee koopvaardijschepen van te zamen 8000 BJR.T. werden tot zinken gebracht. Een ander vijandelijk koopvaar dijschip werd in brand geschoten. Een ge vechtsvliegtuig plaatste bomtreffers op een lichten kruiser. Pogingen van den vijand om het bezette gebied binnen te vliegen, werden reeds aan de kust verijdeld. Hierbij verloor de vijand in luchtgevechten vijf vliegtuigen en wel twee jagers en drie gevechtsvliegtuigen. Op verscheiden plaatsen in West-Duitsch land liet de vijand in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbom men vallen, die eenige slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Er ontstond geen militaire schade. Bij deze vluchten en bij nachtelijke aanvalspogingen op de bezette gebieden schoten de nachtjagers vier machines en de lucht doel artillerie, één vijandelijk toestel neer. De gezamenlijke verliezen van den vijand op 15 Februari en in' den nacht van 15 op 16 Februari bedroegen dientengevolge tien vliegtuigen. Een eigen machine wordt vermist. Zaterdag publiceerde het Italiaansche opperbevel volgend weermachtsbericht: Aan het Grieksche front zijn pogingen van den tegenstander, om onze stellingen te bereiken, gebroken door het energieke optreden onzer troepen, die den vijand zware verliezen hebben toegebracht. In den nacht van 14 op 15 Februari heb ben onze vliegtuigen installaties gebombar deerd van de haven La Valletta en het vliegveld Mikabba op Malta. In Noord- Af rika niets van belang op het front te land. Onze vliegtuigen hebben gemechaniseer de strijdmiddelen en schepen van den vij and langs de kust gebombardeerd. Vlieg tuigen van het Duitsche luchtcorps hebben bombardementsacties uitgevoerd tegen hoepen, gepantserde strijdmiddelen en ge mechaniseerde strijdmiddelen. Een vlieg tuig is niet teruggekeerd. Boven de Aegeïsche Zee zijn tijdens luchtaanvallen op 12 en 13 Februari twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In Oost-Af rika heeft de vijand in den sector van Keren zijn druk verminderd. Tijdens zuiveringsacties, uitgevoerd na de Gevechten van 13 Februari, heeft men kunnen verifieeren, dat de vijand aanzien lijke verliezen heeft geleden. Talrijke wa pens en veel munitie werd ingezameld. Beneden Djoeba worden felle gevechten geleverd in de zone van KIsimaio. Onze luchtfcrmaties hebben doeltreffend con centraties van troepen gebombardeerd. Een vijandelijke kruiser van het type Cairo is getroffen door een van onze lucht- formaties. Een tweede vijandelijke kruiser, die zich vertoonde buiten Mogadiscio, werd op de vlucht gedreven door de snelle tus- schenkomst van onze bommenwerpers. •Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats je in Erythrea aangevallen, waar een twintigtal inboorlingen werd gedood. Twee onzer jachttoestellen werden neergescho ten. De vliegers konden zich met hun val scherm in veiligheid brengen. En Zondag: Gisteren hebben zich aan het Grieksche front in den sector van het elfde leger verwoede gevechten afgespeeld. Onze vlieg-- tuigen hebben troepenconcentraties en in tendance-diensten gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen krachtig de mili taire werken van een vijandelijke basis gebombardeerd. Onze toestellen hebben een vijandelijke luchtbasis op het eiland Kreta gebombar deerd en eenige vliegtuigen beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige brandbommen van klein kaliber geworpen op het eiland Rhodos. In Oost-Afrika zijn aanvallen van den vijand aan het Noordelijke front, in den sector van Cheren en de zone van Carora (Noordelijk Erythrea) afgeslagen. In het gebied aan den benedenloop van de Djoeba worden de gevechten rond Kisi- maio voortgezet. De vijand heeft eenige luchtaanvallen ondernomen op plaatsen in Erythrea. Te Massaoea is een Engelsch vliegtuig door luchtafweergeschut neergehaald. Een an der vliegtuig is neergeschoten in den sec tor van de Djoeba. Vannacht hebben Britsche vliegtuigen aanvallen ondernomen op Catania, Syra cuse en Brindisi. In laatstgenoemde stad werden twee vliegtuigen door het luchtaf weergeschut van de vloot neergehaald. Een der leden van de bemanning, die met een valscherm omlaagsprong, is gevangengeno men. Volgens een officieel communiqué zijn bij het recente bombardement van Genua door Engelsche oorlogsschepen 144 men- schen om het leven gekomen en 272 ge kwetst. VERLIEZEN BIJ ONDERGANG VAN DEN BRITSCHEN KRUISER SOUTHAMPTON. De Britsche admiraliteit heeft, naar uit Londen gemeld wordt, bekend gemaakt, dat bij den aanval van het Duitsche lucht wapen op den kruiser Southampton op 10 Januari in totaal 93 officieren en man schappen om het leven zijn gekomen. Het Engelsche oorlogsschip is, zooals men weet, door de Duitsche actie verloren gegaan. (D.N.BJ MINISTER PEYROUTHON AFGETREDEN. Na afloop van een gisteren te Vichy ge houden ministerraad heeft de secretaris-ge neraal van Voorlichting, prof. Portman, me degedeeld, dat de minister van Binnenland sche Zaken, Peyrouthon, is afgetreden en tot ambassadeur te Buenos Aires is be noemd. Hij voegde hieraan toe, dat het mi nisterie van Binnenlandsohe Zaken overge nomen wordt door den vice-president, ad miraal Darlan, die reeds de functies van minister van Buitenlandsche Zaken en van Marine bekleedt. Tot secretarissen-generaal van het mini sterie van Binnenlandsche Zaken zijn be noemd de directeur van departementale en gemeentezaken, Sabatier, en de directeur van de Süreté Nationale, Ohavan. De eer ste is benoemd voor bestuursaangelegenhe den, de tweede voor politiezaken. UIT INTERNEERINGSKAMP ONTSLAGEN. De vroegere Fransche minister van ar beid, Pomaret, en de vroegere senator en minister van binnenlandsche zaken, Schra- mel zijn uit het intemeeringskamp Vals- les-bains, waar zij zich sedert drie maanden in arrest bevonden, ontslagen (DNB). HOPKU^S TERUG UIT EUROPA. De speciale afgezant van Roosevelt, Harty Hopkins, heeft na zijn terugkeer uit Europa o.a. verklaard, dat hij waarschijnlijk in den loop van deze week aan de Senaatscommis sie- voor buitenlandsche zaken rapport zal uitbrengen van de resultaten van zijn reis. Hopkins trad niet in bijzonderheden over het in behandeling zijnde wetsontwerp tot steun aan Engeland en verklaarde, dat de Engelschen een „eerlijke hulp" noodig had den. Hij was van meening, zoo zeide hij,dat zij deze hulp zouden krijgen. Engeland heeft financieele hulp noodig, doch Hopkins wei gerde eenige cijfers te noemen. Tenslotte verklaarde hij nog, dat de Ver. Staten Engeland geen soldaten ter beschik king behoeven te stellen. Wat de Engel- schen ontzaglijk hard noodig hebben, is oorlogsmateriaal. ZIEKENHUIS IN ROTTERDAM GETROFFEN. Het A.N.P. meldt: De Engelsche luchtaanvallen in het afgeloopen weekeinde, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben in ons land onder de burgerbevolking in totaal 19 dooden en 30 gewonden, onder- wie elf zwaar gewonden, geëischt, als mede drie vermisten. Wederom moest Rotterdam het grootste aandeel dragen. In totaal zijn daar 9 burgers gedood, 8 zwaar gewond en 11 licht gewond. Onder de dooden bevinden zich vier patiënten en drie verpleegsters van het St. Franciscusziekenhuis, dat door een voltreffer is getroffen. Bovendien zijn een verpleegster en twee kinderen, die onder puin zijn be dolven, vermist. NOG EEN MISSIE NAAR ENGELAND. Voor wetenschappelijk onderzoek. Roosevelt heeft James Conant, den rector van de Harvard-universiteit opgedragen zich als leider van een speciale missie per vliegtuig naar Engeland te begeven om „we tenschappelijke inlichtingen, die voor de verdedigin" van de Ver. Staten van belang zijn," te verzamelen. Conant wordt verge zeld door Caroll Wilson en Frederick Hoydos van de universiteit van Rochester. Conant en Wilson zijn leden van de commissie van onderzoek voor nationale verdedigings- vraagstukken. Hun verblijf in Engeland is op een maand berekend. In een verklaring van het Witte Huis wordt nog gezegd, dat een persoonlijke be studeering van Engelands wetenschappe lijke onderzoekingen en ervaringen van het grootste belang is voor het Amerikaansche programma der landsverdediging. De Ame rikaansche regeering zal tot dit doel van tijd tot tijd Amerikaansche geleerden naar Engeland zenden. Conant is scheikundige. Hij bepleit reeds geruimen tijd volledige hulp aan Engeland en kort geleden heeft hij er, aldus het DNB, voor de Senaatscom missie van buitenlandsche zaken ook op aangedrongen, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog deelnemen. De situatie in .het Verre Oosten blijft ge spannen, maar is toch nog niet als hope loos te zien. Bij de overhandiging van zijn geloofs brief aan president Roosevelt, heeft No- moera, de nieuwe Japansche gezant, o.a. gezegd: De recente ontwikkelingen in de J apanschAmerikaansche betrekkingen hebben aan weerskanten van den oceaan aanzienlijke bezorgdheid te voorschijn ge roepen. Meer dan ooit is het thans noodig een beter begrip voor de positie over en weer te doen post vatten om de belangen en welvaart beider naties te verzekeren en aldus den vrede in den Stille Oceaan te bewaren. Voor deze doeleinden is hij beslo ten alles te doen wat in zijn vermogen is. Roosevelt bevestigde in zijn antwoord, dat er in de betrekkingen tusschen beide lan den zich zorgwekkende feiten hebben voor gedaan. Hij verheugt zich over de verzeke ring van den ambassadeur, dat hij al het. mogelijke zal doen om een beter begrip tot stand te brengen. Nomoera kan zich verze kerd houden dat de regeering der Ver. Sta ten hem te allen tijde bij de uitoefening van zijn ambt ter zijde zal staan. Later hadden zij nog een onderhoud. Do mei meldt daaromtrent: Hun gesprek beperkte zich tot de alge- meene lijnen van de Japansch-Amerikaan sche betrekkingen, waarvan Roosevelt zeide dat hij deze op vriendschappelijken grond slag wenscht te houden. Roosevelt zeide voorts, te vertrouwen, dat wanneer de vraagstukken worden behandeld op grond slag van het wederzij dsch verlangen de vriendschap te bewaren, een conflict tus schen beide landen nog vermeden kan wor den. Wat Europa betreft, zou Roosevelt het voornemen van de Vereenigde Staten heb ben bevestigd, voort te gaan met de hulp verleening aan Groot-Brittannië op de crootst mogelijke schaal. Ten slotte gaf Roosevelt uiting aan de groote bezorgdheid in Amerika ten aanzien van China, welke bezorgdheid nog was toe genomen door het geloof, dat het Chinee- sche en het Europeesche conflict deel gaan uitmaken van één enkelen strijd. Het D.N.B meldt, uit New York, dat staats secretaris Huil een onderhoud heeft gevoerd met den Britschen gezant lord Halifax en den gezant van Australië Casey. Buitendien overlegde hij met Sumner Welles. Vólgens Associated Press moet bij deze besprekingen in hoofdzaak de toestand in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan behandeld zijn. Het gerucht, dat tusschen de Ver. Staten, Australië en Nieuw Zeeland overeenstem ming bereikt werd, is niet bevestigd, maar van officieele zijde wordt aangeduid, dat de regeering der Ver. Staten alle vraagstuk ken van den Pacific, waarin de belangen van de drie genoemde stateh elkander dek ken, met sympathie in overweging zal nemen. De plaatsvervangende ministerpresident van Australië, Fadden, heeft Vrijdagavond het oorlogskabinet bijeengeroepen en na afloop aan de pers onthuld, dat de toe stand in het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan ernstig maar niet „uiterst cri- tiek" is, aldus meldt Domei uit Sidney, waaraan wordt toegevoegd, dat de plaats vervangende ministerpresident het volk heeft aangeraden rustig te blijven en geen acht te slaan op wilde geruchten. Intusschen worden echter allerlei maat regelen getroffen. De Londensche radio heeft gisteren de scheepvaart gewaarschuwd tegen het be varen van de wateren ten Noordoosten van Singapore, aan de Oostkust van de Zui delijke punt van het schiereiland Malakka. In deze met de geografische lengte en breedte aangegeven gebieden zullen zonder nadere kennisgeving mijnen worden gelegd. Schepen, welke door dit gebied willen varen, moeten bij de Britsche marine-autoriteiten te Singapore een reisroute aanvragen. In de samentrekking van 50.000 man In dische troepen in Singapore ziet de Japan sche Sihako Sjimboen een slinkschheid van de Britsche politiek, om Japan met het oog op den voortdurend slechter wordenden toestand üi Europa in bedwang te hóuden. Het blad meent, dat het voorbereidingen van Engeland betreft in geval het in Europa ineenstort. Wanneer Engeland van het con tinent en uit de Middellandsche Zee is ver dreven blijft alleen nog Canada of Austra lië als toevluchtsoord over. Daarom kan het voor Engeland een volstrekte noodzakelijk heid worden Indië als ravitailleeringscen- trum te beveiligen. De voortdurende nood kreten van Londen aangaande een op han den zijnden Japanschen aanval zijn er slechts op berekend Amerika voorgoed aan den kant van Engeland te brengen. Enge land speelt dus een spel met zijn prestige om daarvoor veiligheid in ruil te krijgen. Het prominente lid van de Koakjoekai in het Japansche Hoogerhuis, graaf Nideo Ko- dama, heeft bijeenroeping gevraagd van een buitengewone zitting van het parlement voor het geval verdere ernstige verwikke lingen in den internationalen toestand ont staan. Met het oog op de gecompliceerde situatie, zoo zei graaf Kodama volgens D. N. B., kan elk oogenblik een buitengewoon ernstig feit opkomen. Om het hoofd te bie den aan een dergelijke mogelijkheid noo- digde Kodama de regeering uit den Rijks dag bijeen te roepen om de heele natie als één man tot haar plicht op te roepen. Naar aanleiding van Roosevelt's laatste verklaring over de situatie in het Verre Oosten schrijft de „Sin Shu Pao" te Sjang hai dat Roosevelt is „de verborgen duivel in de grootste tragedie van de wereld. On der het voorwendsel der rechtvaardigheid poogt Roosevelt zooveel mogelijk naar zich toe te halen om zijn nimmer verzadigde maag te bevredigen, en daardoor drijft hij de Vereenigde Staten naar den oorlog". (U. P.) Naar te Washington verluidt, heeft de Do- minicaansche republiek zich bereid ver klaard er in toe te stemmen, dat Ameri kaansche patrouillevaartuigen en vliegtul gen gebruik maken van de Dominicaansche havens en territoriale wateren, zonder dat formaliteiten vervuld behoeven te worden. (D.N.B.) Volgens berichten uit Chineesche bron worden thans onderhandelingen gevoerd over een geheim militair bondgenootschap tusschen Engeland en Tsjoengking, zoo meldt dè Jomioeri Sjimboen uit Bangkok. Op deze wijze zou Engeland thans door het oprichten van een front van Tsjoengking via Birma tot aan Singapore het opdrin gen van Japan naar het Zuiden willen te genhouden. De Engelschen stellen voorts pogingen in het werk, Chineezen te bewe gen in het Britsche leger te gaan dienen en verhoogde levering van Amerikaansch oorlogsmateriaal via den Birma-weg voort te zetten. Van Thailand eischt Engeland een houding van volkomen neutraliteit, waarbij het dit land tevens verzekert, dat de concentratie van Britsche strijdkrachten in het Noorden van het schiereiland Ma lakka geen bedreiging voor Thailand be- teekent. JD.N.BJ Het dak van het ziekenhuis is geheel verbrand. De brand was zeer hevig, zoodat de geheele Zondag aan het na- blusschen moest worden besteed. Een bom trof ook het zuster-verblijf, waar groote verwoestingen zijn aangericht. Slechts aan het snelle en kordate op treden van leiding en personeel van het ziekenhuis is het te danken, dat er niet nog meer slachtoffers zijn te be treuren. Bij het begin van den lucht aanval is met de ontruiming van het ziekenhuis begonnen en ook na den bominslag is daarmede krachtig door gegaan. In de omgeving van het ziekenhuis zijn vier huizen vernield. Buiten Rotterdam is een gToot aantal steden en dorpen aangevallen. Daarbij zijn verschillende particuliere huizen en boerderijen beschadigd. Het aantal daarvan loopt in de honderden. Bij zonder droevig is het, dat in het Oosten des lands een sanatorium door brand bommen is beschadigd. Vier Engelsche vliegtuigen zijn bij de aanvallen der Engelschen door de Duit sche verdedigers neergeschoten. ATTACHE'S BENOEMD TE BERLIJN EN ROME. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het departement van Marine medegedeeld, dat kapitein Adolf von Picfchardt tot ma rine-attaché der Ver. Staten te Berlijn is benoemd, kapitein Lawrence MacMair wordt marine-attaché te Rome. Het D.N.B. meldt uit Santigo do Chili: De Chileensche regeering heeft door middel van een decreet de drie in de haven van Talcuhuano liggende Deen sche vrachtschepen „Lotta", „Frid^" en „Helga" voor den duur van den oorlog in beslag genomen. Zij zullen in de Chileensche koopvaardijvloot wor den opgenomen en onder Chileensche vlag varen. De waarde van de schepen en de inrich ting zal door een speciale commissie wor den vastgesteld Officieren en manschap pen van de Deensche vrachtschepen wor den aan land gebracht en ontvangen een maandelijksche schadeloosstelling voor zoo ver zij In Chili willen blijven. Zij kunnen van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te I.01 uur en ging onder te II.24 uur. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Oprichting eener Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap (3de Blad). Installatie van den commissaris van de provincie Limburg (Binnenland, 2de Blad). Inbrekersbende aangehouden te Rotterdam (Gemengd, 2de Blad). De installatie van Sassenheim's nieuwen burgemeester, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens (3de Blad). Buitenland Strijd in de lucht en ter zee (1ste Blad). De spanningen in het Verre Oosten (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1