Maandag 17 Februari 194! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad De Installatie vanSassenheim's Burgemeester Welke bon is geldig? Uit de Rijnstreek Het Rapport der Gemeente-Begrooting Suiker Vleesch en vleeschwaren Eieren Grutterswaren Zeep Jhr. Mr. R. Sandberg van Boelens door velen verwelkomd Opgave van 17 Februari Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Koffie en thee Honden -en Kattenbrood Kaas Petroleum Het was Zaterdag een belangrijke dag voor de gemeente Sassenheim! De installatie van den nieuwen Burge meester vond onder groote belang stelling plaats. 's Middags te half drie was de versierde Raadzaal gevuld met vele belangstellenden. Hieronder merkte wij o.a. op: oud-burge meester Gouverneur, de geestelijken, de doktoren, hoofdambtenaren, vele burge meesters uit de omgeving, waarvan wij noemen, baron van Wijnbergen, van Was senaar, jhr. v. Rijckevorssel van Lisse, jhr. Van Nispen tot Pannerden van Hillegom, de heeren v. d. Mortel van Noordwijk, Berkhout van Voorhout, Ketelaar van War mond en van Iersel van Noordwijkerhout; mede waren aanwezig de heer Schram de Jong, secretaris der gemeente Voorschoten, de heer J. H. A- Vooren( voorzitter van het Burg. Armbestuur, terwijl op de publieke tribune velen een plaats gevonden hadden, waaronder ook inwoners van Voorschoten. Nadat de loco-Burgemeester, weth. War- naar, de voltallige vergadering geopend had. las de secretaris de stukken betref fende de benoeming van j'hr. mr. R. Sand- berg van Boelens ttot Burgemeester van Sassenheim, voor. Hierna werd de Burgemeester, die met zijn echtgenoote en kinderen, (3 jongens en 1 meisje) per auto aan de grens der gemeente was afgehaald, door het jongste raadslid, den heer Verschoor en den se cretaris binnengeleid. De heer Warnaar hield, na het omhan gen van den ambtsketen een korte rede, waaraan we het volgende ontleenen: TOESPRAAK VAN DEN LOCO- BURGEMEESTER. Spr. was er verheugd over, dat de va cante plaats zoo spoedig is vervuld, en weer een man in de volle kracht van het leven, toegerust met kennis van plaatselijk en gewestelijk bestuur, en kennis ook van de landen die ons omringen, gereed staat de Gemeente te gaan besturen. Na te hebben gememoreerd dat de Bur gemeester in vroegere functies blijk heeft gegeven van groote toewijding, strikte on partijdigheid en een welwillend tegemoet- treden -aan eiken plaatsgenoot, herinner de hij aan wat gegoten is in de fijne luid- klok op het Gemeentehuis: ..Klanken van lof, aan den Gever van alle goed." Dit moeten wij ook nü doen. De Almachtige, bron van Wijsheid en G-oecLheid, moet ons bewaren en helpen. Daarom moeten wij vragen! Dit doende zal de Burgemeester hier hebben een goede levenstaak en wijs heid tot leiden en besturen bij allen arbeid, ook de moeilijkste die hem wacht. Wij zullen u steunen als wethouder, als raadslid, als burger. Leef onder God's zegen, met mevrouw en uw kinderen hier lang en blij! Vervolgens deelde de wethouder mede dat de commissaris der provincie bericht gezonden heeft dat hij tot zijn spijt ver hinderd was aanwezig te zijn. Ook was be richt van verhindering ingekomen van de burgemeesters van Oegstgeest en Katwijk, De Burgemeester sprak daarna als volgt: REDE VAN BURGEMEESTER JHR. SANDBERG VAN BOELENS. Hieraan ontleenen wij het volgende: Spr. dankte allereerst voor de woorden van den waarnemend-Burgemeester die hem ten zeerste getroffen hebben en- ver volgens de autoriteiten voor zijn benoe ming Een eerbiedige gedachte wijdde hij aan die inwoners, die in den jongsten oorlog vielen. Bij mijn eerste bezoek aan uw Raad huis, aldus spr., nu enkele dagen ge leden, aanschouwde ik reeds hun na men, in gulden letteren in de hal ver eeuwigd. Een eere-saluut aan deze mannen, die het hoogste wat zij beza ten, voor ons Vaderland gegeven heb ben! Na hulde gebracht te hebben aan zijn voorganger, oud-burgemeester Gouverneur, en de wethouders Warnaar en Bader, ver volgde spr.: Aan geenerlei politieke partij gebon den, thans noch voorheen, wil ik stre ven naar eendrachtigen arbeid tot heil der gemeente Sassenheim. In de huidige omstandigheden, nu wij leven in een bezet land, dient deze opbouwende arbeid op den voorgrond te staan, wat onze levensbeschouwing of idealen ook zijn. Aan de bezettende macht gevende, wat haar toekomt, en een loyale houding aannemende, kun nen wij begrip voor onze situatie ver wachten. Deze streek, is mij niet onbekend en het werk ten Raadhuize evenmin. Ik gedenk hier mijn leermeester, thans wijlen burge meester-secretaris Vernède van Voorscho ten. Spr. wees vervolgens op de te overwin nen vele moeilijkheden. Laten wij de handen ineenslaan om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden van dezen tijd. Spr. deed een beroep op de Raadsleden, om hem met vertrouwen tegemoet te tre den. Op allen, in dienst der gemeente, deed spr. eveneens een beroep. Ook hoopte spre ker, dat de burgerij vertrouwen in hem moge hebben; zonder dat zal het hem niet mogelijk zijn, vruchtbaren arbeid tot stand te brengen. Een band tusschen bevolking en eersten burger is van onschatbare waar de voor het volbrengen vair den plicht van laatstegenoemde. De eed, dezer dagen door mij in handen van den Commissaris van dit gewest afgelegd, moge u waarborg zijn voor het inzetten van mijn geheele werk-' kracht. Spr. vroeg der burgerij, zijne ech.tgenootc en kinderen met vriendschap tegemoet te treden; zoo spoedig mogelijk zullen zijhun intrek nemen in deze gemeente. Met het uitspreken van de bede, dat de zegen van den Allerhoogste op zijn arbeid moge rusten, aanvaardde spr. zijn ambt. Weth. Bader sprak dan een woord van welkom en hoopte, dat spoedig een tijd perk van voorspoed moge aanbreken! Namens den Raad sprak vervolgens de heer Van Zonneveld. REDE VAN DEN HEER VAN ZONNEVELD. Spr. wees er op dat het ook voor den Gemeenteraad een blijde dag is. Namens den Raad heette spr. den Burgemeester van harte welkom en wenschte hem geluk. Uw taak zal in velerlei opzicht een zeer moeilijke zijn. Er is in onze Gemeente nog veel te verbeteren en er zijn talrijke vraag stukken die noodzakelijk tot een oplossing moeten worden gebracht maar daartegen over is er steeds gebrek aan middelen, zoö- dat een zuinig beheer dringend geboden is. Teneinde daarin den juisten weg te vin den is het noodig, met vaste hand te be sturen. Door den oorlog en de daaraan voor afgaande crisisjaren is onze Gemeente zwaar getroffen, doordat de uitvoer van het voornaamste product, de bloembol len, voorheen op verschillende wijzen werd belemmerd, maar thans groot en deels onmogelijk geworden is. Door dezen export heeft Sassenheim met de andere gemeenten in de bloem bollenstreek een wereld reputatie ver kregen. zooals slechts weinige plaat sen in ons Vaderland. Dit brengt ech ter mede dat hooge eischen moeten worden gesteld b.v. aan het onderwijs, het transportwezen etc.) Moge God geven dat u veel tot stand zult kunnen brengen tot heil van onze ge meente. Hij geve u daartoe de wijsheid, kracht en lust, aldus besloot spr. Namens de ambtenaren riep de secre taris den Burgemeester een hartelijk wel kom toe en gaf de verzekering, dat allen naar hun beste krachten met hem zullen medewerken. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Ds. Krijkamp sprak nog namens de ker ken in deze gemeente en oud-burgemees- ter Gouverneur wenschte zijn opvolger suc ces toe. Namens de Burgemeesters van de Bol lenstreek feliciteerde baron van Wijnber gen jhr. Sandberg van Boelens met zijn benoeming. De gelijkwensch deed hij ver gezeld gaan van een bloemenhulde. Ook de gemeente Sassenheim feliciteerde spr. met dezen Burgemeester, dien hij heeft leeren kennen als een voorzichtig en wijs man. De verschillende sprekers werden afzon derlijk door den Burgemeester bedankt. Na dit officieuze gedeelte was er gele genheid met «den Burgemeester en diens echtgenoote kennis te maken, waarvan door zeer velen, zoowel corporaties als particulieren, gebruik werd gemaakt. BROODBON nr. 2 (nieuwe kaart): (tan. 23 Februari; 17—24 Februari niet in restaurants, e.d.). BROODBON nr. 3 (nieuwe kaart) (tot en met 2 Maart; 24 Febr.—3 Maart niet in restaurants, e.d.) 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. BLOEMKAARTBON nr. 4 (t.m. 23 Febr.): 50 gram brood of */a rantsoen gebak of 35 gr tarwemeel. tarwebloem, rogge meel. roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. ALPHEN. ANTWOORD VAN B. EN W. Aan het antwoord van B. en W. omtrent het rapport van het verhandelde in de afd. tot onderzoek van de begrooting voor 1941 ontleenen wij: Met voldoening namen B. én W. er kennis van, dat óók bij de leden van den raad al gemeen de opvatting bestaat dat de ver zwaring van lasten uitsluitend een gevolg is van de bijzondere tijdsomstandigheden. De uitgesproken meening dat de onzeker heid ten aanzien van de gemeentefinan- ciën nog zal toenemen, onderschrijven zij ten volle. Ten aanzien van de klacht dat het zuinig beheer ook in de latere jaren zich voortzette, meeneit zij te mogen opmer ken dat in de laatste jaren véél, zeer véél is tot stand gebracht. Het aspect onzer" gemeente is grondig gewijzigd en verbeterd. Dat niet alle wenschen in vervulling zijn gegaan, dat b.v. thans eerst een bedrag voor een badhuis op de begrooting is gebracht, kan bezwaarlijk worden aangemerkt als te zijn achter lijk op sociaal gebied. Bevreemdend was het, te moeten vernemen dat niet vol doende activiteit is betracht ten aan zien van uitvoering van werken tot be strijding van werkloosheid. Onder de gemeenten waar in de laatste jaren tal van groote werken zijn uitgevoerd, mag zeker onze gemeente niet in de laatste plaats worden genoemd. Het is practisch ondenkbaar dat nog meer werken te- t gelijkertijd zouden zijn onderhanden genomen. BON nr. 6 (nieuwe kaart)-(tot en met 16 Maart) 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 1 (nieuwe kaart) (t.m. 19 Februari): Getracht is in alles maat te houden, ge. daan werd wat gedaan moest worden, maar B. en W. hebben nimmer de oogen gesloten voor de financieele gevolgen. Ook dat be hoort tot de taak van B. en W.; zij zijn niet voornemens in de toekomst hun finan cieele verantwoordelijkheid uit het oog te verliezen. De begrooting geeft werkelijk blijk dat B. en W. zich niet op het stand punt plaatsen van met de armen over el kaar te gaan zitten, maar wèl heffen zij waarschuwend den vinger op en zeggen dat uitbreiding van gemeentelijke bemoeiing leidt tot uitzetten der uitgaven en dat de ervaring leert het eiken dag de noo- dige gelden niet zijn te krijgen, zonder het minder draagkrachtige volksdeel zijn deel daarin te laten bijdragen. B. en W. geven voorts een opgave van het leegstaan der woningen van de woning bouwverenigingen door particulieren in hetzelfde tijdvak gebouwd. Uit deze opgave blijkt duidelijk, dat eerst in 1939/'40 toen door den oorlogstoestand in Europa de par ticuliere bouwnijverheid zich ging onthou den van arbeiderswoningbouw, de woning voorraad zich in ongunstigen zin is gaan wijzigen. Overigens volstaan B. en W. o.m. met er op te wijzen dat zij voortdurend ge tracht hebben den bouw te bespoedi gen, dat telken male contact gezocht is met de besturen der bouwverenigingen, zoowel als met particuliere bouwers, met als resultaat dat voorstellen zullen uitgaan om medewerking te verleenen voor den bouw van totaal 224 arbeiders woningen, waarbij nog zij opgemerkt dat van particuliere zijde de bouw van 16 woningen onderhanden of voorge nomen is. Zij onderschrijven de geuite bezwaren en maatregelen betreffende afschrijvingsper centage water en lichtbedrijven etc., doch deze maatregelen moeten worden gezien als een noodmaatregel, waaraan niet te ontko men valt. Aan een invoering van een ta rief met reductie voor gas voor groote ge zinnen kan uit financieele overwegingen thans niet worden voldaan. Wel hebben B. en W. gemeend tegemoet te moeten komen aan het verlangen voor de laagste woningklassen de beschikbaar gestelde hoeveelheid water belangrijk te verheogen. Wat de reorganisatie van het burgerlijk armbestuur betreft, bestaat de verwachting, dat over de taakverdeeling op het gebied der sociale zorg tusschen rijk en gemeente binnen niet te langen tijd meer helderheid zal komen. Het ligt in de bedoeling de werken aan de wegen in deze gemeente zoo spoedig moge lijk uit te voeren. De materialenbeperking en vervoer vormen meermalen een moei lijkheid. Het verdere wegenvraagstuk door hen rond onze gemeente wordt uitvoerig toegelicht. Ten aanzien van de werkverschaffings objecten zijn B. en W. volkomen diligent; zij hebben reeds goedkeuring op verschei dene objecten verkregen. Inzake de melkverstrekking op de scholen staan B. en W. niet.afwijzend tegen hulp verleening aan de kinderen, die door ge brek aan behoorlijk schoeisel niet naar school zouden kunnen gaan. Voor verstrek king van het benoodigde b.v. in den vorm 'van klompen zouden zij .een beroep wil len doen op het comité, dat deze aangele genheid behartigt, om aan zijn werkzaam heden deze uitbreiding te geven. Wat de rioleeringsbelasting betreft, zijn B. en W. van de onbillijkheid, welke in het huidige stelsel van heffing schuilt, door drongen. B. en W. hebben èn omdat het een nieuwe belasting voor de ingezetenen betreft, èn omdat het rijk dezelfde bron meer dan vroeger aanboort, het percentage van hef fing gesteld op 3 en l1/-», terwijl aanvanke lijk gedacht werd aan 4 en 2. Voor deze vermindering pleit ook, dat de gemeente-op die wijze voor volgende jaren, indien ver sterking der inkomsten geboden is, nog eenige ruimte behoudt. De behandeling der begrooting zal ver moedelijk plaats hebben in de raadsverga dering van Maandag 24 Februari a.s. BODEGRAVEN. Bijeenkomst Ohr. Vrouwenbond. Voor den Christen-Vrouwenbond sprak de Eeuw". In een uitstekend gedocumenteerde rede vertelde spr. van de grootheid van het kleine Holland in de 17e eeuw. Het was een tijd van historische crisis, waarin de kleine kring van Calvinisten, die met zooveel taaiheid den strijd tegen Spanje hadden doorgezet, hun krachten gingen ontplooien op alle gebied. Allereerst ter ze, waar naast de haringvangst en de-walvisch- vangst de groote vaart opkwam, eerst naar de Oostzee en Zuid-Europa, vervolgens naar de Middellandsche zee ten tenslotte naar Indië, Amerika en naar alle zeeën die te bevaren waren. Amsterdam werd onder dit alles een zeer machtige stad en de welvaart leidde tot groo- tere weelde, tot groote bouwwerken, mooie hui zen enz. Dat was de basis voor den opbloei van de schilderkunst, de dichtkunst en de beeld houwkunst. waarover spr. uitvoerig handelde, maar het ging eveneens vergezeld van een op leving in de wetenschap, in de zorg voor scho len en universiteiten. Het onderwijs was op positief Christelijke basis geschoeid. Spr. slaagde er in een duidelijk beeld te geven van dezen glorietijd van ons volk. van de oor zaken, die er toe leidden en die tenslotte oo* weer den nedergang brachten. Vergadering R.K. Middenstandsvereenigingen. De R.K. Middenstandsvereeniging heeft ii een goedbezochte ledenvergadering tot voorzit' ter benoemd den heer H. J. v. d. Poll terwijl dj aftredende voorzitter de heer A. Aengenent, dl 7 jaar lang het presidium waarnam, tot c-ere» voorzitter werd benoemd. Tot bestuurslid wen den gekozen de heeren J. M. v. d. Bosch. N. A van Rossum, A. Verlaan en P. v. d. Zwaan. De muzlekvereeniging „Crescendo" hield intiemen kring haar jaarvergadering; de aitre* dende. bestuursleden werden herkozen en de c* recteur, de heer J. J. Hertsworm uit werd herbenoemd. De kas sloot met een üe« batig saldo. Men hoopt in den zomer weer wn certen te kunnen geven. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand, Overleden: Annigje ten Haken 79 jr. wed. vaj E. Magnin Cornelia Adriana Oosterhout jr. wed. van H. v. d. Wal Emile Duijm 6" m. van A. M. Langeveld. Getrouwd: C. de Koning en W. J. Webw*' 4— BON nr. 4 (nieuwe kaart) (tot en met 23 Februari; 17—24 Febr. niet in restau rants, e.d.) BON nr. 5 (nieuwe kaart): (tot en met 2 Maart; 24 Febr. tot 3 Maart niet in restaurants e.d.) 1 ei. BON nr. 31 (t.m. 21 Februari): 100 gT vermicelli, macaroni ot spaghetti BON nr. 44 (t.m 21 Februari): 250 gr gort gortmout of grutten BON nr. 57 (tun. 21 Februari): 250 gr havermout, havervlokken, haver- bloem aardappehneelvlokken gort gort- mout of grutten BON nr. 87 (tun. 21 Februari): 100 gr maïzena, griesmeel, sago, aard appelmeel of een hoeveelheid pudding poeder welke 100 gr zetmeel bevat BON nr. 92 (t.m. 21 Februari) 250 gr rijst, rijstebloem, rijstemeel of gruttenmeel. Rantsoenbonnen rijst en havermont zijD doorloopend geldig. N.B. Tenzij uitdrukkelijk het tegendeel is de OUDE distributiekaarten. VLEESCHBON nr. 2 (nieuwe kaart)(t.m. 2 Maart) 100 gram vleesch Inclusief been of vleeschwaren 1XEESCHWARENBON nr. 1 (nieuwe kaart) (t.m. 19 Februari); VLEESCHWARENBON nr. 2 (nieuwe kaart) (t.m. 2 Maart) 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleesch of gerookte worst 100 gT. gekookte worst 125 gr. lever worst of 150 gr bloedworst. BON nr. 1 (nieuwe kaart) (t.m. 28 Febr.) 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstel ling), 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, vervaardigd na 1 Jan. '41 of 200 gram zachte zeep van vóór 1 Januari '41, 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoe- der, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelf werkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G. droog waschgoed. BON nr. 117 (t.m. 30 April) 50 gTam scheerzeep. 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep vermeld, zijn de bonnen afkomstig van Foto Turk, Sassenheim. Wethouder Warnaar hangt den nieuwen Burg< den ambtsketting om. ter van Sassenheim (Nadruk verboden). BOTER- en VETBON nr .21: T/m 28 Fe bruari mogen de winkeliers op reeds eerder ontvangen bonnen l/s flesch sla-olie afleveren, doch bon 21 niet meer ter inwisseling aannemen. BOTER- cn VETBON nr. 3 (nieuwe kaart) (t.m. 23 Februari) 250 gr. boter of margarine of 200 gr.vet BOTER- en VETBON nr. 2 (nieuwe kaart) t.m. 2 Maart) 250 gr. boter of margarine. Brandstoffen 4de periode en cokes 4de periode: t.m. 28 Februari; één eenheid vaste brandstoffen BONNEN nr. 11, 12 en 13 (haarden en kachels) BONNEN nr. 25 t.m. 32 (centrale verwar ming): t.m. 28 Februari: één eenheid vaste brandstoffen. BONNEN nr. 19, 32, 45 en 58 (t.m. 23 Fe bruari) elke bon 100 gram kaas. BON nr. 2 (nieuwe kaart) (t.m. 16 Maart): 125 gram koffie of 50 gram thee. BON nr. 1"5 (speciale kaart) (t.m. 28 Febr.) 3—10 K.G. honden- en lVs K.G. kat tenbrood. BON nr. 8 (t.m. 23 Februari) en ZEGEL D (t/m. 23 Februari, uitsluitend voor huisverHchting) 2 liter petroleum.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 12