Nederlandsch-Duitsche kuituurgemeenschap opgericht LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 17 Februari 1941 Nederiandsche Korfbaibond Nieuw record 100 meter schoolslag District Zuid-Holland der Athletiek-Unie Van Vliet klopte Scherens te Antwerpen Bijeenkomst in Kasteel „Oud-Wassenaar' Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen KORFBAL. UITSLAGEN VAN GISTEREN. Gelderland I: ZX.C.—Onder Ons 13—2. Overüsel I: Groen Zwart—D.O.S. 16. Zuid I: P.S.V.—Rood Wit 12—0. OVERZICHT. Slechts een drietal le klasse wedstrijden kon gisteren doorgang vinden. Verrassingen kwamen hierbij niet voor, hoewel er overal lustig op los gescoord werd. In het Oosten werd tengevolge van den regenval gedurende den mid dag, in het geheel niet gespeeld. In Gelderland nam Z.K.C. op geduchte wijze revanche op Onder Ons. dat haar destijds een 4—2 nederlaag toebracht. De Zutfenaren won nen thans met 132, waardoor zij hun kampi oenskansen behielden. De wedstrijd E.K.C.A. Z.K.C. zal hier wel de beslissing moeten brengen. De stand in deze afdeeling luidt thans: gesp. gew. gèl. vcrl. voor tegen pnt. EK.CA. 10 8 1 1 51—10 17 Z K. C. 9 8 - 1 62—13 16 Onder Ons 9 3 2 4 24—34 8 Hellas 7 2 1 4 12—24 5 Vada 8 2 1 5 9—32 5 Steeds Hooger 8 1 2 5 2039 4 Wilskracht" 7 115 13—39 3 Ook in OverJjsel vond één wedstrijd doorgang. D.O.S. won op normale wijze met 61 van het zwakke Groen-Zwart. De stand luidt hier momenteel: gesp. gew. gel. verl. voor tegen pnt. Rlgterbleek 9 9 5712 18 D.O.S. 10 9 - 1 55—15 18 't Overschotje 10 4 1.5 2729 9 Naas 7 4 - 3 28—23 8 HK.C. 8 4 - 4 27—36 8 Oranje Zwart 9 3 1 5 2636 7 Zwart Wit 8 2 1 5 18—38 5 AK.C. 9 2 - 7 26—51 4 Groen Zwart 8 - 1 7 2044 1 In het Zuiden maakte P.S-.V. korte metten met Rood Wit, dat met een 12—0 nederlaag naar Tilburg terugkeerd'. De Philipsmenschen zijn hierdoor reeds zoo goed als zeker kampioen. De stand in deze afdeeling luidt: gesp. gew. gel. verl. voor tegen pnt. P S. V. 8 8 71—6 16 Deto 6 4 11 31—11 9 Volt 8 3 1 4 23—27 7 0. N. A. 6 3 - 3 1821 6 Rood Wit 6 1 f 5 859 2 Sportlust 8 1 - 7 734 2 In de lagere regionen werd, voor zoover dit Zuid-Holland betrof, niet gespeeld. GYMNASTIEK. ZUID-HOLLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN KEURTIÏRNEN. Tienmaal achtereen kampioene. De gistermiddag in Den Haag verwerkte kam pioenschappen keurturnen van het district Zuid- Holland van het N.G V. trokken groote belang stelling. De kampioenen dat was het eind oordeel waren niet moeilijk aan te wijzen, al dus het „Maandagochtendblad". BU de heeren was F de Waal (Donar, den Haag) de groote favoriet en hij wist met ruim verschil te zege neren. Op nummer twee,. F. Schonk (Sparta, Delft) bleef de Waal 4 punten voor en op num mer drie, C. de Jong (Arnoldi, Rotterdam) niet minder den 9 1/4 punt. Bij de dames leverde mevr, G. Huïs-Las- schuyt een prachtige prestatie, door voor de 10de achtereenvolgende maal te zegevieren en daardoor bleef deze Haagsche turnster van Donar, haar plaats in de keurturnploeg van het N.G.V. innemen. De heer J. H. F. Sommer, die namens het N.G V.-bestuur de prijzen uitreikte, noemde dit een unieke prestatie. BU monde van den heer Sommer, werd mevr. Huis, de medaille van ver dienste van het N.G.V., die slechts zelden voor gymnastische prestaties werd uitgeloofd, ter hand gesteld. Een ovatie voor de kranige turnster gevolgd door het eerste couplet van het „Turnlied" be sloten deze zeer geslaagde middag. De uitslagen luiden: Jeugd-turners: 1. F. Martinius (Turnlust, den Haag) met 823/4 punt. 2. W. Anten (W.I.K., den Haag) met 80% pt. Turners: 1. F. de Waal (Donar, den Haag) met 913/4 p. 2. F. Schonk (Sparta, Delft, met 87 3/4 pt. 3. C. de Jong (Arnoldi, Rotterdam) met 82% p. Turnsters: 1. Mevr. G. Huis-Lasschuyt (Donar, den Haag) met 92% pnt. 2. Mej. R. Bernhard en mev. T. Bakker-Ocks (beiden Maas, Rotterdam) met 87 pt. 3. Mej. S. A. Koster (Ulysses, Rotterdam) met 85 pnt. VETERANENCORPS VAN HET GYMNASTIEK VERBOND BIJEEN. Te Utrecht kwam gisteren het veteranencorps van het Nederlandsch Gymnastiékverbond bij-, een. Van 12 tot 1 uur vereenigden de leden ach aan een gemeenschappelijke koffietafel. Deze bijeenkomst werd zeer druk bezocht. Van het bondsbestuur waren de 2de voorzitter Hop, de secretaris Van Eekeren en de heer C. G. van den Bergh aanwezig. In de daarop volgende vergadering heeft de heer P, Rijswijk de gevallen leden van het Verbond herdacht Tevens werd herdacht het overlijden van den heer Tabak, bestuurslid van ben Belgischen turnbond, tevens drager van ben eerepenning van het Nederiandsche Ver bond. Na het zingen van het bondslied volgde de bestuursverkiezing Het geheele bestuur werd herkozen. Het verdere gedeelte van den mid dag werd gewijd aan de' vraagstukken, be trekking hebbende op de propaganda en de- techniek. ZWEMMEN. GEVESTIGD DOOR SETON (DEN HAAG). Het hoogtepunt van een ontmoeting voor de vier kring en - compet itie van den N.Z.B., welke gsteren in de Gooische zweminrichting te Hilversum plaats vond, werd gevormd door de Verbetering van het Nederl. record op de 100 rieter schoolslag door den Hagenaar Seton. Het bestaande record, dat met 1 min. 13,2 ^c-, op naam stond van den Amsterdammer Smitshuyzen, werd door Seton gebracht op 1 12,4 sec., een verbetering derhalve van 0,8 Deze prestatie van Seton verdient des te ricer bewondering, indien men beseft, dat ce Hagenaar in zijn serie hoegenaamd geen strijd ondervond en met ruim een halve baan (pril*, b meter voorsprong) als eerste aantikte. Jammer was het. dat Smitshuyzen dezen Jhddag niet van de partij was. de uitmuntende orm van Seton had wellicht een nog snelleren v mogelijk gemaakt, indien hij meer strijd toiad had. ATHLETIEK. PLANNEN TOT INSTELLING VAN EEN VAARDIGHEIDSDIPLOMA. Onder voorzitterschap van den heer J. B. Weseling hield het District Zuid-Holland van de Nederiandsche Athletiek Unie in hotel De Zalm te Gouda Zaterdagmiddag de jaarlijksche alge- meene vergadering. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer Ph. Bom, inspecteur voor het Lichamelijk On derwijs te Gouda. De N.A.U.-voorzitter de heer G. E. v. d. Werff Jr., had wegens ziekte bericht van verhindering gezonden. In z(jn welkomstwoord noemde de voorzitter het afgeloopen jaar een droevig jaar. Vele ath- letiekplannen waren in ook opgegaan. Het meest opmerkelijke was naar zijn meening. dat de op leving van de Zuid-Hollandsche Athletiek in Rotterdam was begonnen. De wedstrijden ken merkten zich door een groote deelneming, zoo dat uiteinde) toch nog var. een goed athle- tiekjaar kon worden g: vroken. Ter eere en nagedachtenis van hen, die in 1940^ voor het vaderland vielen, betrachtte de verg'adering staande een minuut stilte. Na uitreiking van de kampioens-diploma's werd overgegaan tot behandeling der jaarver slagen. De verslagen van secretaris, penning meester en financieele commissie werden zon der meer goedgekeurd. Bij de behandeling van het verslag van den secretaris van de Techni sche Commissie werd door den heer P. M. Beijen ten aanzien van -de daarin genoemde plannen tot instelling van een Vaardigheids-Diploma geadviseerd in deze contact te zoeken met de Centrale Commissie voor Schoolathletiek ten einde uniformiteit hiervoor te verkrijgen. Ge constateerd werd dat de alinea betreffende de samenwerking in de Haagsche Athleti Com missie niet juist was. De samenwerking in Den Haag was in het afgeloopen jaar bevredigend. Het district besloot op de eerstvolgende jaar vergadering van de N.A.U. als candidaat voor de Nationaal Technische Commissie den heer P. J. Janse (Rotterdam) en voor de Record- Commissie den heer Jan cVries (D.T.C.-secre- trais in Noord-Holland) voor te zullen dragen. De begrooting voor 1941 werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f415. Bij enkele candidaatstelling werden de aftre dende bestuursleden J. B. Wesseling (voorz.), H. C. Heijnëman en A. van Heek herkozen. In de vacature I. Bamberg werden candidaat gesteld mej. M. A. Korlaar (Den Haag) en S. Mekes Jr. (R'dam). Van de 52 uitgebrachte gel dige stemmen behaalde eerstgenoemde 31 stem men en laatstgenoemde 21 stemmen, zoodat mej. Korlaar de opengekomen plaats zal innemen. Bij de verkiezing van 2 leden voor de Districts Technische Commissie de secretaris de heer J. J. Muller uit Rotterdam, was bij en kele candidaatstelling herkozen behaalden de gestelde candidaten E. Mekes Jr. 39, C. P. Mulder (Alphen' a. d. Rijn) 34 en J. Gols (Den Haag) 23 stemmen, zoodat eerstgenoemde twee in deze commissie zitting krijgen. Op de zitting hebbende leden R. Munsterman en A. L. Kamp man werden geen stemmen uitgebracht. De Financieele Commissie werd onveranderd her kozen. Als gedelegeerden naar de jaarvergadering van de NA..U. werden gekozen mevr. Dieben- Konings en de heeren E. Mekes Jr., F. Jutte, J J. Muller, H. C. Heijneman, P. Wemmers en G. van 't Clooster. De volgende jaarvergadering zal plaats heb ben i Dordrecht. Bij de rondvraag heeft de voorzitter, de heer J. B. Wesseling, die 15 jaar onafgebroken be stuurslid is geweest van het District, zijn dank betuigd voor het hem ter gelegenheid hiervan aangeboden geschenk. 'Namens de Zuid-Hollandsche vereenigingen en athleten had de Districts-secretaris, de heer B. Wirtz, hem een fraaie bureaulamp aangebo den.. „Maandagochtendblad". WIELRENNEN. In het sportpaleis te Antwerpen werd gisteren verreweg de beste prestatie verricht door onzen wereldkampioen Van Vliet, die al zijn ritten wist te winnen. Toch kon dit niet voorkomen, dat de Belgen in het totaalklassement een over winning behaalden op de Nederiandsche renners. Sprint over 3 ronden met vliegenden start: le serie: 1. Haerbos, 2. v. d. Vijver op 1 wiel- lengte. 2e serie: 1. Cools, 2. Derksen op wiellengte. 3e serie: 1. Scherens, 2. v. d. Vijver op wiel lengte. 4e serie: '1. Haerbos, 2. Derksen, gediskwalifi ceerd. 5e serie: 1. Van Vliet, 2. Cools op een kwart wiellengte. 6e serie: 1. Scherens, 2. Derksen op wiel lengte. 7e serie: 1. Van Vliet, 2. Haerbos op 1 wiel lengte. 8e serie: 1. Cools, 2. van den Vijver op 3 wiel- lengtes. 9e serie: 1. Van Vliet, 2. Scherens op wiel lengte. De eindstand luidde: 1. België: 12 punten; 2. Nederland 15 punten. Van Vliet toonde zich op dezen middag onge twijfeld den besten sprinter. Zelfs Scherens gaf hij geen schijn van kans. De resultaten der overige Nederiandsche sprinters stemmen onge twijfeld niet tot vreugde, doch uit de resultaten blijkt ondubbelzinnig hoezeer onze landgenoot-en gehandicapt zijn door hun onvoldoende training, waardoor zelfs jongere renners als Haerbos hen vrij gemakkelijk kunnen overweldigen. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Ook in de 7de ronde maakten de favorieten geen fout en wisten zij allen zonder verlleSpun- ten uit de strijd te komen. Aan spanning heeft, het- echter niet ontbroken, daar de staartgroep zich ditmaal geducht heeft geweerd. Allereerst boekte J. G. Snel een gelukkige overwinning tegen van 't Hort. Laatstgenoemde had zelfs een prachtkans om beide punten te veroveren, doch tegen het einde maakte zijn tegenstander handig gebruik van een blunder, waardoor een zekere remise toch ten slotte nog oen overwinning opleverde van den kampioen. Ook J ALgera moest zich terdege inspannen tegen B'. Duivenvoorden. Deze, partij is bijna een geheel gelijk opgaande strijd geweest 'en tegen het einde offerde J. Algera een schijf, kreeg daardoor een beteren stand, die hem de overwinning bezorgde. A. van Dijk bbjft goed den wedloop volgen en behaalde een vrij gemakkelijke overwinning op S Algera. Hij moet echter nog een vierfcal zware partijen spelen. Vooral de laatste partij tegen A. van Rossen zal van zeer groot belang zijn. Voorts moest nog een tweetal partijen afgebroken worden. Thans is nog een viertal spelers, dat met 2 verliespunten de kopgroep- vormt. De uitslagen waren: A. WijnhoutC. Baartman afgebr. S. Algera—A. van Dijk 0—2 J AlgeraB. Duivenvoorden 20 J G Snel—G. 't Hort 2—C A. BalkenendeA. van Rossen afgebr. BILJARTEN. NEDERLANDSCHE BILJART BOND. Afdeeling Leiden. De stand in de 2e klasse is na 8 gespeelde wedstrijden: wedstrijden partijen gew. gelijk gew. gelijk punten D. S. S. I 6 1 24 1 13 T. O. G. n 6 0 21 1 12 P. van Cleef 5 1 21 1 11 T. O. P. II 2 4 16 2 8 D. S. S. III 3 2 16 1 B. O. S. II 2 T. O. P. I 3 B. O. S. I 2 D. S. S. II 3 D. O. S. 3 T. O. G. I 2 T. O. G. III 0 15 0 8 13 3 8 14 3 7 0 7 2 7 15 11 11 Het hoogste gem. is gemaakt door H. van Bohemen (D.S.S.) 5.31 (eigen gem. 2.15). De hoogste serie is gemaakt door J. Wassink (T.O.G.) 27 car. (eigen gem. 2.53). De uitslag D.O.S.- —DB .s. n is: 0—8. L. Boot (DS.S.) 85 85 35 8 2.42 C. Winkel (D.O.S.) 110 79 35 11 2.25 J. Binnendijk 80 80 46 10 1.74 W. v. d. Plas res 60 58 46 6 1.23 J. Dubbelaar 75 75 40 8 1.87 W, v. d. Plas res. 50 30 40 6 0.75 J. Blom 45 45 44 5 1.02 F. Poptèe 55 52 44 6 1.18 B.O.S. II won van T.OP. I met 62. C. Fasel (T.O.P.) 90 52 31 5 1.67 C. v. Delft (B.O.S.) 85 85 31 8 2.74 J. Bonnet 90 90 36 12 2.50 D. van As 80 69 36 12 1.90 Righ. v. Gelder Jr. 90 47 24 7 1.95 J, v. d. Velden 65 65 24 14 2.79 G. Hagen 85 38 27 6 1.50 J. Betgen 65 65 27 6 2.40 SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie. Zaterdagmiddag is in „Schuttershof" wederom een wedstrijd voor de le klasse van de compe titie van den Leidschen Schaakbond gespeeld. De uitslag luidde als volgt: R.K. Sch.cl. De 2 Kon. ILeidsch Sch. gen. II. L. Tummers-^-C. Kuilman 10 C. v. d. Krogt—Dr. J. F. Sirks 0—1 G. Th. PlasmeyerA. F. G. A. Zandvliet 01 H. H. RaaphorstJ. H. Pastoors A. Geyer—P. Kuiper G. Gussenhoven-^-H. v. d. Voet01 L. v. d. Reep—C. M. H. Nauta0—1 J. Zandvliet—A. Prins 01 A. v. d. VoordenD. ter Haar 01 C. BilderbeekJ. H. Sanders01 Totaal 28 Het is dus een groote overwinning voor L.S.G. II geworden, in tegenstelling met den vorigen wedstrijd, die door De 2 Kon. I met 8% 1% gewonnen werd. L.S.G. II kwam ditmaal sterker uit en de 2 Koningen I miste enkele van de beste spelers. EEN RECORDBESOMMING. f.4300.op één dag. De kotter TX 229, die Zaterdagmorgen in IJmuiden aan den afslag was, heeft het record der besommingen in oorlogstijd ge broken. De kotter, die slechts één dag had gevischt, kwam binnen met een vangst van 90 kisten wijting enz. en besomde daarvoor niet minder dan f.4300.een besomming, die nooit tevoren door een dergelijk scheep je is gemaakt. Zaterdagmiddag is, naar het AJN.P. meldt, onder leiding van prof. dr, G. A. 3. Snijder, voorzitter van den Nederlandschen Kuituurkring, in kasteel Oud-Wassenaar opgericht de Stichting de „Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap." Prof.- dr. Snijder sprak een woord van welkom en zeide zich in de Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap niet minder thuis te gevoelen dan in den Nederland schen Kultuurkrinig. Hij herinnerde er aan dat een der doel einden van den Kuituurkring was het na streven van een goede samenwerking met het Duitsche volk op cultureel gebied. Men kan moeilijk ontkennen, dat het instru ment om tot die samenwerking op een 'al- gemeene en breede basis te komen, tot nu toe ontbrak. De leiding van den Kuituurkring heeft het gemis v^tn den beginne af aan gevoeld, en niet alleen zij, ook van Duitsche zijde zocht men de mogelijkheid deze aanraking met Nederlanders tot stand te brengen. Voor ons, aldus spr., stond vast-, dat de samenwerking slechts kon berusten op het beginsel' van wederzijdschheid. van uitwis seling, Wij willen heel graag samenkomen met Duitschers, maar om het maar ronduit te zeggen: het leek ons toch al te komiek, om voortdurend bij de Duit schers „op visitie te gaan." Zoo leek ons een eerste voorwaarde voor een organisatie als deze, dat Nederlanders en Duitschers elkaar daarin zouden ont moeten op voet van gelijkheid. Deze gedachte heeft de Nederiandsche Kuituurkring met den Rijkscommissaris besproken. Het resultaat van .deze bespre king is geweest dat begonnen is aan den opbouw van een nieuwe organisatie en het behoeft niet gezegd te worden dat de Nederiandsche Kultüurkring daaraan gaarne en ten volle zijn medewerking heeft verleend. Van Duitsche zijde trad de sa menvatting der Duitschers in Nederland, „Der Arbeitsbereich der NSDAP. i'n den Niederlanden" op, en uit deze samen- Het laat zich aanzien, dat de aanvoer van visch in IJmuiden spoedig wat ruimer wordt. Een aantal loggers, zoowel Katwijk- sche als Scheveningsche, die tot dusverre dagreizen onder de kust maakten, heeft thans vergunning, vier dagen uit te mogen blijven, zoodat er intensiever gevischt zal kunnen worden, terwijl er ook wat meer grove visch verwacht kan worden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 15 Februari. Middelschol f.74; zetschol f.71; kleine schol f.68—39; puf schol f. 26,50—21,50; schar f.57— 37; kleine schar f.2011.50; pufschar f. 11.50 10; bot f.6558; wijting f.5638,50, (alles p. 50 KG)kabeljauw f. 12.505,60 per stuk. Besommingen loggers: KW 95 f.397; KW 60 f.63; KW 59 f.58; KW 178 f.324; KW 104 f.105: KW 103 f.123; KW 154 f.118. Zoetwatervischsnoekbaars f. 1,70; blei 52 41; voorn 3724; karper 66; spiering 63—52, (alles pey KG.). 117 Teekening van Aart van Ewijk. Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen), En na een malle gooipartij Verschijnt, vertoornd, opeens de Bey. „Wat," zegihij, „moet dat leeren heeten? Ik heb dit wel vooruit geweten. Gij gaaft U maar voor leeraar uit En zijt niet meei' dan een schavuit.' werking is nu de nieuwe organisatie de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeen schap met een presidium, waarin het Ne deriandsche en het Duitsche element ge lijkelijk zijn vertegenwoordigd, gegroeid Wij hebben, ging spr. voort, den naam Ne derlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap gekozen. DE HEER H. C. VAN MAASDIJK AAN HET WOORD. Vervolgens sprak de Nederiandsche voor zitter der stichting „De Nederlandsch- Duitsche Kuituur gemeenschap", de heer H. C. van Maasdijk uit 's-Gravenhage. Spr. ging in het kort op de cultureele relaties tusschen beide landen in het ver leden in en vervolgde: Heden, terwijl de tweede Europeesche oorlog van onze ge neratie woedt, geeft Duitschland, dat vecht voor zijn bestaan, voortdurend, ja haast wekelijks voorbeelden van het hoogs niveau, waarop daar de cultuur thans staat. Ons land heeft een roemrijk verleden, hetgeen niemand bestrijden wil, en het geen ook niet kan worden bestreden. Het is echter gevaarlijk de bepaling van zijn houding ten aanzien van de gebeurtenissen van heden uit te willen stellen of geheel te willen ontwijken en om zich vast te klampen aan de historische en cultureele plaats, die ons land in het verleden in nam. Want dat is in wezen niets anders dan een vlucht voor de werkelijkheid. En er zijn teekenefl die er op wijzen, dat het zoo ijuist geschetste gevaar in bepaalde groote kringen van ons land bestaat. Te vaak hoort men tegenwoordig het woord: „afwachten" en men rechtvaardigt de noodzakelijkheid van dit afwachten met beroep op het gevaar, dat men de speci fiek Nederiandsche waarden zou kunnen verliezen. Men wil de eigen waarden, dat gene wat in den loop der tijden hier te lande historisch is gegroeid, behouden. Hierop kan men als volgt antwoorden: Voorzoover datgene, wat historisch is gegroeid, werkelijk een eigen waarde heeft, d.w.z. nog heden een levende en geldende kracht is. dus iets reëels is, kan men het heelemaal niet Verliezen, want dan is het onverbrekelijk samengegroeid met het we zen van ons volk en kan het niet verloren gaan. 1 Het is misschien wel de grootste revolu tie van alle tijden die Europa thans door maakt. De Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap heeft als een bijzondere taak om ons volk te helpen bij zijn pogingen om zijn plaats in het vereenigde Europa te heroveren, om dit volk op te voeden, om het als het ware aan de hand van de ge beurtenissen op kultuurgebied aanschou welijk onderricht te geven. Deze taak bij ons volk is voorloopig niet eenvoudig. Het is een bittere ironie, dat juist die Nederlanders, die weten waar het om gaat die weten dat hun volk in het tot eenheid gebrachte Europa een groote, hoopvolle op gave heeft, als het maar tijdig den nieu wen tijd wil aamvaarden en zich daarop wil instellen, dat juist die Nederlanders, die voortdurend denken aan de toekomst van hun volk, nog heden door een groot deel van hun voik worden belasterd en gehaat. REDE PROF. DR. F. WEHOFSICH. De Duitsche voorzitter van de stichting de „Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap", prof. dr. F. Wehofsich uit 's-Gravenhage, zeide: Onzerzijds, zullen de hier vertoevende Duitschers, in het bijzon der de medewerkers van de landelijke af deeling der N.S.D.AP. in Nederland gaar ne het hunne tot het welslagen bijdragen. Commissaris-generaal Schmidt heeft den leider dezer landelijke afdeeling zijn har telijke medewerking bereidwillig toege zegd." De Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap, ging spr. voort, is een stichting die deze week ten overstaan van een no taris met alle noodzakelijke formaliteiten werd opgericht. Overeenkomstig het lei dersbeginsel is de eerste voorzitter de wettelijke vertegenwoordiger naar buiten. Meestentijds is een Nederlander eerste voorzitter. Het doel is drievoudig: ten eerste: zeer algemeen „De bevordering van het Kultu- reele leven in Nederland," ten tweede: „de kultureele samenwerking van Nederlanders en Duitschers in Nederland". Als derde taak is 'gesteld de kuituuruitwisseling tus schen beide landen. Om de uitvoering van deze taak mogelijk te maken-is een centrale leiding van het presidium noodzakelijk. Reeds is te 's-Gra venhage, Kneuterdijk 20, een bureau in gericht, waarvan secretaris is de Nederlan der de heer Jaap Kool. Van de leden verlangen wij slechts, zei spr., dat zij de grondslagen dor Kuituur gemeenschap onderschrijven. Het lidmaat schap wordt verworven doordat n?en opge nomen wordt in (een plaatselijken arbeids- kring. Ten slotte vroeg spr. allen met vreugde mede te werken. De drie redevoeringen werden met sterk applaus onderlijnd. Onder de aanwezigen waren o.a. de beide commissarissen-generaal F. Schmidt en dr. F. Wimmer en de secretaris-gene raal prof. dr. J. van Dam. Van den Rijkscommissaris, die door uit- stedigheid verhiinderd was de vergadering bij te wonen, werden telefonisch de beste wcnschen voor de vergadering en voor den arbeid van de Nederlansch-Duftsche Kui tuurgemeenschap ontvangen. 3^-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 11