De Fuehrer ontvangt Zuid-Slavische ministers ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941 No. 24814 De Engelsche parachutisten in Calahrie Bepalingen inzake Joodsche studenten Verduisteren: 81ste Jaargang Zwetkowïtsj en Markowitsj te Salzburg Franco's reis Van de oorlogsterreinen De zaak-Korthuis Instructies voor Nederlandsche handelsschepen Quisling over de nieuwe Europeesche ordening Tijdig ontdekt en onschadelijk gemaakt Inschrijving aan beperking onderhevig Uit het Verre Oosten 18.53 uur 8.55 uur 18.55 uur 8.53 uur .J EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. Vèrplicht bewijsnummer 5 ets. Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2J5 per weekfOSS Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Führer ontving gisteren te Salz burg op den Berghof in tegenwoordig heid van Rijksminister van Buitenland sche Zaken, Von Ribbentrop, den Joe- go-Slavischen premier, Zwetkowitsj en den Joego-Slavischen minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Marko witsj. De besprekingen pver vragen van wederzijdsch belang werden gevoerd in den geest der traditioneele vriend schapsbetrekkingen tusschen beide naties. De beide Joego-Slavische ministers, zoo verneemt A.NJP. van goedingelichte zijde te Berlijn, kwamen in den loop van den ochtend per trein te Salzburg aan. Zij wa ren des middags de gasten van den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, op zijn landhuis in Fuschl. Na een korte rust, tijdens welke de Joego-Slavische gasten in het hotel „österreichischer Hof" in Salz burg vertoefden, begaven zij zich naar den Berghof, waar zij om half vijf door den Führer, die hen in de vestibule van den Berghof hartelijk begroette, werden ont vangen. Een afdeeling van het wapen der S.S. bewees den Joego-Slavischen staats lieden de militaire eer. De besprekingen, die meer dan drie uur duurden, werden slechts korten tijd voor het gébruiken van de thee onderbroken. Aan de besprekingen nam, behalve de Führer, de rijksminister van Buitenland sche Zaken en de Joego-Slavische staats lieden, gezant dr. Schmidt deel als tolk. Na de besprekingen verlieten de Joego- Slavische ministers tegen kwart voor acht den Berghof, kort daarop vingen zij de terugreis van Salzburg naar Belgrado aan. UITING VAN DE „GIORNALE". Over de ontmoeting tusschen Mussolini en Franco schrijft de hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia", dat de loop der ge beurtenissen te zijner tijd den concreten inhoud der politieke ontmoeting tusschen de leiders der beide Latijnsche revoluties aan het licht zal brengen. De schaarsche officieele mededeeling zegt veel meer dan een lange rede, want de daarin bekend ge maakte overeenstemming der opvattingen van de Italiaansche en de Spaansche re geering „ten aanzien van alle vraagstukken die op dit historische oogenblik voor de beide landen van belang zijn" moet van toepassing geacht worden op de huidige gebeurtenissen en op de idealen en con crete richtsnoeren, welke zij voor beide partijen aankondigden. De nieuwe Euro- peesche oorlog, zoo vervolgt het blad, geldt niet alleen hetherstel van het onrecht van Versailles, maar vooral ook den op bouw van een nieuw Europeesch stelsel, waarin alle volkeren de hun toekomende plaats krijgen en de mogelijkheid tot vruchtbare samenwerking zullen hebben. Het Spanje van Franco maakt zich gereed in Europa de plaats in te nemen, welke het door Engelands aanvalsoorlogen aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan is ontnomen. Wat de Italië en Spanje op dit tijdstip interesseerende vraagstukken betreft, zoo behoeft men slechts een land kaart gade te slaan en het politieke stelsel van de beide Middellandsche Zeemogend heden alsmede de, huidige gebeurtenissen en haar niet uit te blijven gevolgen te overwegen. De duur der besprekingen tus schen Mussolini en Franco bewijst, dat al deze vraagstukken nauwkeurig behandeld zijn. In de Wilhelmstrasse hoorde men de op vatting verkondigen, dat uit de beschik bare Spaansche uitlatingen kan worden gezien, hoe Spanje met de groote lijnen van de continentale conceptie der as mee gaat. In politieke kringen te Berlijn legde men dit zoo uit, dat de besprekingen te Bordighera van Spaansche zijde duidelijk en ondubbelzinnig de met de almogend heden parallel loopende wereldbeschou wing en dezelfde lijn met betrekking tot de toekomst na den oorlog aan den dag heb ben doen treden. (D.N.B.) HET ONDERHOUD MET PÉTAIN. Na den terugkeer van maarschalk Pétain en admiraal Darlan uit Montpellier ver krijgt men in welingelichte Fransche krin gen te Vichy eenige gegevens over den in houd en de draagwijdte der besprekingen met den Caudillo. Zoo wijst men ei; op, dat het onderhoud van algemeenen aard ge weest is. dat geen bepaald afzonderlijk vraagstuk behandeld is en dat geen nauw omschreven beslissingen genomen zijn. Admiraal Darlan en de Spaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, hebben een algemeene bespreking gehouden met inachtneming van den te- genwoordigen oorlogstoestand en van de opbouwpiannen in Europa. In bevoegde kringen wordt gezegd, dat Duitschland en Italië van den inhoud der besprekingen in kennis gesteld zijn. (D.N.B.) ENGELSCHEN VAN KANAALKUST VERJAAGD. Aan de kust van het Kanaal hebben zich bij een poging van Britsche luchtstrijd krachten om tot Frankrijk door te dringen, eerst boven zee en later boven Zuid-Enge- land hevige luchtgevechten ontwikkeld. Vol gens tot dusver ontvangen berichten wer den hierbij negen Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire omlaaggeschoten. De Engelsche poging om boven het vaste land te komen, werd wederom bijtijds op gemerkt. Nadat Duitsche vliegtuigen op het bevel „vrije jacht'' waren opgestegen, deden zij felle aanvallen op de Engelsche for matie, voordat deze de kust van het bezette gebied had bereikt. De Duitsche jachtvlieg tuigen wierpen de afdeeling terug en gin gen tot een achtervolging over. Hierbij brachten zij den vijand zeer zware verlie zen toe. Voor een zeer groot deel speelden de gevechten zich af boven Engelsch gebied. Alle Duitsche jachtvliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. (D.N.B.) BEROER ONGEGROND VERKLAARD. Het ambtenarengerecht te Den Haag heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. B. Korthuis, den vroegeren directeur van de landsdrukkerij, tegen den secre taris-generaal, wd. hoofd van het departement van binnen- landsche zaken, in verband met het hem als zoodanig op 23 Mei 1940 verleend ontslag. Het ambtenarengerecht heeft het beroep van den heer Kort huis ongegrond verklaard. DIENSTEN NAAR JAPANSCHE HAVENS VERBODEN. United Press meldt uit Manilla: Volgèn^ berichten uit welingelichte kringen heeft de Nederlandsche admi raliteit als voorzorgsmaatregel aan alle Nederlandsche handelsschepen instruc ties gegeven, zich in de toekomst van alle wateren ten Noorden van de Phi- lippijnen verwijderd te houden. Gelijk tijdig is de dienst der Nederlandsche schepen op de route HongkongShang hai en naar de Japansche havens ver boden. Deze verordening van de Hol- landsche admiraliteit heeft echter geen betrekking op schepen op het Zuidelijke deel van den Stille Oceaan en naar de Vereenigde Staten. De bepalingen zullen van kracht blijven zoolang de spanning in den Stillen Oceaan blijft voortbe staan. GRIEKSCHE MOBILISATIE. Het Joego-Slavische blad Politika meldt uit Saloniki, dat het Grieksche ministerie van Luchtvaart tegen 20 Februari alle reservisten van de lichtingen 1933 en 1935, electriciens van de lichtingen 1930, 1932, 1933, 1935, 1936, 1937 en typografen, schil ders en metselaars van de lichting 1938 heeft opgeroepen. Het minsterie van Marine heeft alle reservisten uit Attica en Boeotië van de lichting 1936 en de ziekenverplegers uit het geheele land van de lichtingen 1930 tot 1940 opgeroepen. Zij moesten zich binnen 12 uur melden. (D.N.B.) ITALIAANSCH GENERAAL GESNEUVELD. D.N.B. bericht uit Rome, dat bij de ge vechten in het gebied van Benghazi gene raal Teilera, commandant van het tiende leger, den heldendood is gestorven. Hij was zwaar gewond in gevangenschap geraakt en stierf enkele uren later. De leider van Nasjonal Saonmling, Vidkun Quisling, heeft een toespraak gehouden voor het personeel van zijn blad „Fritt Folk" over de opgaven van de pers in het nieuwe Noor wegen. Quisling begon zijn toespraak met te wijzen op den strijd der waarheid tegen de leugenpropaganda. Ook in Noorwegen zal een nieuwe krantenstijl en een aan den tijd aangepaste journalistiek komen. Zijn beweging strijdt vcor een gemeenschap van het Noorsche volk, waarbij de arbeid de fundamenteele basis is. Het liberalisme en zijn - overwonnen ordening behoort ook voor Noorwegen tot het verleden. Engeland, zoo besloot Quisling, heeft in het verleden, wan neer Europa zioh één toonde, steeds tot oorlogvoeren opgestookt. Thans wordt deze oorlog door Engeland des te verbitterder ge- Het Italiaqnsche weermachtsbericht van gisteren vermeldt, dat een groep Engelsche parachutisten, die getracht hadden inrich tingen van openbaar belang in Zuid-Italië te vernielen, gevangen genomen is. Hier omtrent worden de volgende bijzonderhe den vernomen: In den nacht van 10 op 11 dezer waren parachutisten tusschen half elf en twee uur geland in de streek van Lucanie en Calabrie. Deze parachutisten beschikten over automatische wapens en patronen en hadden stellig de bedoeling de waterstaats werken in deze streek te beschadigen, een schitterende prestatie van het fascistisch bewind, die krachtige hervatting van den landbouw in dit geheele gebied mogelijk heeft gemaakt, en voorts spoorwegen, bruggen, wegen enz. te vernielen. Na hun landing bezetten de parachutis ten enkele boerderijen, waar zij een hun ner achterlieten, die een been gebroken had. Kort daarop werd hij door carabinieri gearresteerd. Om de boeren om den tuin te leiden, hadden de Engelsche parachu tisten zich aangemeld met den kreet „Duce, Duce." De EngeLschen begaven zich naar de bronnen van het b e vlo ei i ngsst elselMaar er was reeds in de streek alarm gemaakt en carabinieri vormden in samenwerking met militie, politie en militare organisa- saties van de fascistische partij een net van bewakers en organiseerden terstond een drijfjacht, waardoor de parachutisten in een zeer benarden toestand kwamen. Daar zij zoo spoedig omsingeld waren, kon den zij hun plannen niet ten uitvoer leg gen en zij moesten zich in de bosschen verbergen om aan een gevangenneming te ontsnappen. Om minder gemakkelijk opgespoord te worden, verdeelden de valschermjagers zich in verscheidene groepen in de hoop, dat enkelen door de mazen van het net der Italianen zouden kunnen glippen en het programma althans ten deele konden uitvoeren. Deze krijgslist bleek nutteloos, want bijna op hetzelfde oogenblik werden elf parachutisten gevangen genomen in het eene gebied en zeven anderen enkele kilometers verderop. Laatstgenoemde groep trachtte tegenstand te bieden en vuurde met een snelvuurgeweer op een patrouille, bestaande uit een carabiniere, een politie agent en een herder uit de buurt, die hen langs de bergpaden leidde. De politieman en de herder werden geveld, maar de cara biniere antwoordde in zijn eentje met zijn karabijn, waardoor hij de Engelsche val schermjagers dwong in dekking te blijven achter een rots tot andere carabinieri op het geluid van de schietpartij te hulp kwamen. De Engelschen zagen toen in, dat alle tegenstand nutteloos was en gaven zich over. Toen moest nog een ander groepje ge zocht worden, dat in het struikgewas ge vlucht was. De drijfjacht werd voortgezet en zonder moeite werden de andere para chutisten gearresteerd. Allen waren ge kleed in khaki-overall, zij droegen een vliegerpet, waren gewapend met snelvuur geweren en automatische pistolen en had den Italiaansch geld bij zich. Zij zijn aan het districtscomiriando overgeleverd. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende Joodsche studenten. Volgens artikel 1 heeft deze verordening betrekking op: 1. Personen, die zich op grond van de verordening No. 6/1941 betreffende den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede dienen aan te melden, met uitzondering van diegenen, die slechts van één naar ras voljoodschen grootouder in den zin van bedoelde veror dening stammen. 2. Personen, die tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap behooren. Artikel 2 bepaalt: De inschrijving van bovenbedoelde personen aan Nederlandsche universi teiten en hoogescholen wordt bij door den secretaris-generaal van het depar tement van onderwijs, wetenschap en cultuurbescherming te geven voorschrif ten beperkt. Een dergelijk persoon, welke niet aan een Nederlandsche universiteit of hoogeschool is ingeschreven kan volgens art. 3 eerst na verkregen toestemming van den secretaris generaal van het departement van onder wijs, wetenschap en cultuurbescherming tot een examen of tentamen aan een Neder landsche universiteit of hoogeschool wor den toegelaten. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Voorts bevat het verordeningenblad een uitvoeringsbesluit van den secreta ris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming, waarin wordt bepaald, dat de in artikel 1 van de verordening be doelde personen, die zich voor het studiejaar 1941/1942 aan een Nederland sche universiteit of hoogeschool willen laten inschrijven, daarvoor de goedkeu ring van genoemden secretaris-generaal behoeven. Het verzoek om goedkeuring moet uiterlijk 31 Maart 1941 bij den secretaris-generaal worden ingediend. Indien bedoelde personen nog nim mer aan een Nederlandsche universiteit of hoogeschool waren ingeschreven, worden zij, zoolang niet anders is be paald, niet ingeschreven. Dit besluit treedt heden in werking. voerd, omdat Duitschland een nieuwe so ciale ordening opbouwt, waarvan de men- srihelijke vooruitgang door het Engelsche kapitalisme gevreesd wordt. In dit conflict, dat van wereldhistorische beteekenis ils, heeft Noorwegen zijn plaats gevonden. (D.N.B.). JAPANSCH PESSIMISME NOPENS NOMOERA'S TAAK. De Japansche „Kokoemin" noemt de taak van den nieuwen Japansohen ambassadeur te Washington, admiraal Nomoera, hope loos. Reeds bij zijn vertrek, zoo schrijft het blad, zijn de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Japan zóó slecht geworden, dat het zenden van een ambassadeur beter achterwege had kunnen blijven. Het is duidelijk, dat zijn positie uiterst moeilijk is. Thans is het te laat om de Vereenigde Sta ten nog een keer tot bezinning op te wek ken, want men is te Washington reeds te ver gegaan. De betrekkingen tusschen bei de landen staan nu op het punt verbroken te worden. De Amerikaansche steunpunten op Hawaii, de Philippijnen en andere plaatsen in den Stillen Oceaan worden dagelijks versterkt, terwijl ook de Pacific- vloot voortdurend verbeterd wordt. Kortom, zoo schrijft het blad, alles schijnt op een naderen van een oorlogstoestand te wijzen. Derhalve moet Japan volkomen voorbereid en vastbesloten zijn. Gelukkj'g toonen officieeele personen in Tokio nog wat meer optimisme en verklaren zij nog geen reden voor oorlog te zien, zooals ook Roosevelt verklaarde. Deswege zendt Japan ook weldra een gezant naar Australië. Minder geruststellend is echter weer het volgende Vele Amerikanen, die tot nu toe hun vertrek uit het Verre Oosten hadden uitge steld, hebben thans op grond van den van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan ging hedenmorgen onder te 10.22 uur en komt weer op te 23.43 uur om morgen ochtend te 10.52 uur weer onder te gaan. nieuwen dringenden oproep hunner consu laten, passage naar de Ver. Staten bespro ken. Het is opvallend, dat ook de missiona rissen en vele Amerikanen, die zeer lang in het Verre Oosten gewoond hebben en die nog steeds aarzelden te vertrekken, zich bevinden onder hen, die bij de scheepvaart- bureaux plaatsen op vertrekkende schepen reserveeren. Volgens een overzicht, dat de United Press heeft opgesteld, heeft meer dan de helft van het aantal Amerikanen, die vroeger het JapanscJhe keizerrijk bewoonden, het land verlaten. Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Mr. J. Linthorst Homan over het inslaan van nieuwe wegen en steun aan de Winterhulp (3de Blad). Centrale kookgelegenheden ten platte land? (Binnenland, 3de Blad). Regeling voor provincies en gemeenten in zake de vervanging der inkomstenbe lastingen (2de Blad). i Bezoldiging en verzorging van personeel der voormalige Nederlandsche weer macht (3de Blad). Provinciaal voedseicommissaris der provin cie Utrecht gearresteerd (1ste Blad). Buitenland Hitier ontvangt Zuid-Slavische ministers, (lste Blad). Hoe de Engelsche parachutisten in Italië onschadelijk werden gemaakt (lste Blad). Toenemende spanning in het Verre Oosten (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel ->4244 De Radiotechnische Dienst ÏEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.j

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1