Uit de Rijnstreek LESDSCH DAGBLAD - ïwesdg B ad Vrijdag 14 Februari 1941 VISSCHERIJ-BERKHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS RADIO Voor de Vroutv Stamppotwinter 1941 AARLANDERVEEN. Uitvoering R.-K. Muziekver. D.S.S. De R.-K. Muziekver. D.S.S. hield haar j aarlij ksche uitvoering in de zaal van den heer W. v. d. Berg. De voorzitter de heer P. Honout, heette allen welkom, waarna de vereeniging een 5-tal nummers speelde. Een en ander getuigde van de goede leiding van den directeur den heer C. van Dam van Langeraar. Vervolgens werd met succes op gevoerd het blijspel: „Over twaalf dagen", waarna de voorzitter dezen gezeïligen avond sloot. ALPHEN. Vergadering Ver. v. Ziekenhuisverpleging. De Ver. voor Ziekenhuisverpleging „De Volharding" hield in hotel „Centraal" de gebruikelijke jaarvergadering. Uit de jaar verslagen bleek, dat het ledenaantal door veelvuldig vertrek naar elders iets was teruggeloopen. De ontvangsten waren f. 6131.83 tegen een bedrag van f. 5578.74 aan uitgaven. Het batig saldo bedroeg f. 524.97. Het aantal verpleegdagen 1233. De aftredende be stuursleden de heeren W. v. Leeuwen, J. Oudshoom en M. Broekman .werden her kozen. Bij d!e te 's-Gravenhage gehouden exa mens machines-chrijven slaagden o.a. de dames H. L. Arlman en H. A. v. Wijk en de heeren J. L. Blom, C. I. Engiberts, F. S. I. Knaapen, W. M. v. Nierop en C. Stapper. BODEGRAVEN. GESLAAGDE UITVOERING VAN „ZANGLUST". De Gem. Zangver. „Zanglust" van Volkson derwijs gaf in hotel Van Haaften haar jaar- lijksche uitvoering. De voorzitter de heer W. Boosman wees op de moeilijkheden, welke in het afgeloopen seizoen aan de repetities waren verbonden. Daar de directeur de heer K. J. de Beijn Iets verlaat was. werd eerst een tweetal nummers voor gemengd koor en een nummer voor mannenkoor gezongen onder leiding van den voorzitter, waarna het programma van den directeur vlot werd afgewerkt. Het machtige Ecce Quomodo Moritur Justus zoowel als psalm 42 maakten diepen indruk. De belde sopraansoli, gezongen door Mevr. Both-van der Neut en de beide duetten, gezon gen door Mevr. Bothvan der Neut en mej. de Vos vonden een aandachtig gehoor. Dat ook de vroolijke noot in het programma niet ontbrak, getuigde het koornummer „De klok van Teurds" en het slotnummer de „Mirleton-marsch". ge zongen door het mannenkoor en door de dames met mlrletons begeleid. Onder de utistekende leiding van den directeur werden alle nummers vlot en meermalen heel goed gezongen. Ook dit maal bleek, dat Zanglust over uitstekende krachten beschikt. De muzikale begeleiding was bij Mej.» Schouten uit Boskoop (piano) en den heer de Jager uit Gouda (viool) in vertrouwde handen. Nadat de voorzitter den directeur, de pianiste, den violist en het koor dank had gebracht voor hun medewerking en de aanwezigen in de zaal had opgewekt, de gelederen van Zanglust te komen versterken, bleef de tot de laatste plaats bezette zaal nog van halftien tot elf uur onder een gezellig dansje in vroolijke stemming bijeen. Zanglust kan met groote voldoening op een uit stekend geslaagden avond terugzien. Jaarvergadering Chr. Nijverheidsschool. De jaarvergadering van de Chr. Nijverheids school, gaf een overzicht over de laatste twee jaren en over de daarin ondervonden moeilijk heden. Het begon in het vorige jaar met de plotselinge ontruiming van het gebouw, waarop de school na geruimen tijd vacantie, tenslotte een onderdak kreeg in het Consultatiebureau voor Zuigelingen en in de Consistoriekamer der Herv. Kerk. Later kwam een betere oplossing tot stand in 3 lokalen van de Ol. School. In den zomer van dit jaar kreeg men het ge bouw weer terug; het leed scheen geleden, doch toen kwam de Opbouwdienst het weer opeischen en eerst sinds korten tijd is het eigenlijke ge bouw, na een grondige restauratie, weer be trokken. Onder al deze verwikkelingen heeft het leerlingenaantal echter niet geleden; de school floreert en het aantal leerlingen nam zelfs toe. Tot leerares werd benoemd mej. Akse. In het vereenigingsbestuur werd herkozen mevr. Jon- geneel. Hulpprediker Gcref. Kerk. De benoeming van Cand. W. C. P. den Boer tot hulpprediker bij de Geref. Kerk alhier, ls met een jaar verlengd. BOSKOOP. Uitvoering Harmonie Excelsior. Onder leiding van haar directeur, den heer Max Weil, heeft de Harmonie „Excel sior" in het R.-K. vereenigingsgebouw aan de Rozenlaan een uitstekend geslaagde muziekuitvoering gegeven. De heer Arno Klein, humorist uit Den Haag verleende medewerking en oogstte veel succes. Een gezellig bal, eveneens onder leiding van den heer Klein, hield de talrijk velen nog geruimen tijd bijeen. Zondagsdienst voor doktoren. Zondag as. zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dr. P. du Buy, tel. 40. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Verzoek Rietveldbewoners afgewezen. Provinciale subsidie voor den Gemeentetoren. De raad vergaderde. Afwezig was deheer Jac. Loomans. De voorzitter, burgemeester A. Warnaar, opende en sprak den wensch uit, dat, even als tot dusverre de belangen der gemeente op aangename wijze in den raad, zullen worden behartigd, en dat God een ieder de gezondheid en kracht zal willen schenken, om in het belang der gemeente te mogen werkzaam zijn. Daarna richtte spr. zich tot wethouder Kaptein, die dezer dagen zijn zilveren echtvereeniglng mag herdenken. Spr. feliciteerde hem met dit feit namens den geheelen raad en hoopte, dat hem en zijn echtgenoote nog tal van jaren mogen geschonken worden. De heer Kaptein dankte voor de ontvan gen gelukwenschen en de goede woorden tot hem gericht. De notulen van den secretaris werden hierop goedgekeurd. Een reeks ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. In verband daarmede stelden B. en W. voor, de tijdelijke tewerkstelling van den hulpkeurmeester met één jaar te verlen gen. waarmede de raad zich kon vereeni gen. Het stukje vischwater nabij het voor malig station werd gegund voor f.35 aan den Hengelaarsbond. In verband met den ongunstigen toe stand van den Bentweg, deelde de voorzit ter mede, dat Ged. Staten de Hazerwoud- sche Droogmakerij voor dien weg verant woordelijk stellen. Vervolgens werden de voorschotten voor de bijzondere scholen vastgesteld. Een verzoek om een uitpad voor de be woners van het Rietveld werd na breedvoe rige bespreking voorloopig van de hand gewezen, daar de weg naar en door het Rietveld nog altijd de belangstelling heeft van den raad. Het afvalbesluit maakte bij B. en W. een punt- van ernstige overweging uit. Het col lege heeft gemeend en stelde dan ook voor den toestand te laten, zooals deze tot dus verre is geweest, en geen bepaalde veror dening daartoe in het leven te roepen. Na breedvoerige bespreking werd dit door den raad goedgevonden. Het voorstel tot verhooging van de loo- nen der gemeentewerklieden, o.a. alleen de werklieden Vroegrijk en van Veen behoo- ren, zal van de in werking stelling af 6% bedragen, terwijl de kindertoelagen ook aan de gemeenteveldwachters en werklie den zullen worden toegekend. De rijwiel toelage der gemeentewerklieden werd van f. 20 op f. 30 gebracht. De gemeenschappelijke regeling tot on derlinge hulpverleening.in geval van brand, werd met 1 jaar verlengd. Bij de bespreking over verkoop aan 't Rijk van een gedeelte tuingrond, behoorende tot de ambtsv/oning van den secretaris, deelde de voorzitter mede dat dit verband houdt met de verbreeding van den Rijksstraat-, weg; daarvoor zal een vergoeding van f. 2121.95 worden uitgekeerd. Tot dezen ver koop werd met alg. st. besloten. De provinciale subsidie voor het herstel van de fundeering van den gemeente-toren waarmee f. 7000 gemoeid is, zal 20% bedra gen, zoodat de gemeente daarvoor f. 1400 zal worden toegekend. Besloten werd op dit voorstel in te gaan. Een voorstel tot wijziging van de be- groöting diensten 1940 en 1941 werd, na toelichting door den voorzitter, goedge keurd. Na een korte rondvraag volgde sluiting. Opbrengst* collecte Winterhulp. De opbrengst van de lijstencollecte voor „Winterhulp Nederland" heeft in totaal bedragen f. 213.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Uitvoering Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaf voor een goed bezette zaal zijn 17e Open bare Uitvoering. De eere-voorzitter burge meester G. Verheul opende en herdacht den heer v. d. Kaai als directeur; deze is in het vorige jaar overleden. Hierna werd een mooi programma uitgevoerd. De heer M. Bolderdijk uit Leiden, heeft met dit corps weer veel gepresteerd, hoe wel het ledental niet groot is. In de pauze dankte de voorzitter de heer H. v. d. Berg den directeur en den eere voorzitter voor hun medewerking en wer den aan mevr. Bolderdijk en mevr. Ver- heul bloemen overhandigd. Na de pauze voerden eenige leden een tooneelstukje op, n.l. „De Geheimzinnige brief" dat goed gespeeld werd. Meisjesvereeniging „Martha". De Meisjesvereeniging „Miartha" der Ned. Herv. Kerk vervaardigde in het afgeloopen jaar 123 kleedingstukken, waarvan er 77 aan de behoeftigen der gemeente en 46 aan de kinderen der Zondagsschool werden uit gedeeld. LEIDERDORP. De Schoolbouw. Ter secretarie alhier is bericht ontvan gen van het Dep. v. O. W. en K„ dat ont heffing is verleend van het verbod tot schoolbouw voor deze gemeente, zoodat alhier vermoedelijk te eeniger tijd wel een nieuwe openbare school zal verrijzen. INKOOP VAN VERSCHE VISCH UIT NOORWEGEN GECENTRALISEERD. Binnenkort maximumprijzen. Gedurende eenlgen tijd zijn in Den Haag en IJmuiden besprekingen gehouden over den in voer van visch uit Noorwegen, voor welke visch enorme prijzen werden betaald. Om tot een doeltreffende regeling te komen, stelde de Ne- derlandsche Visscherij-Centrale de voorwaarde, dat de inkoop gecentraliseerd zou worden. Aan de Federatie van Organisaties in het Visch- bedrijf werd verzocht een regeling te ontwer pen. De Sectie Import van de F.O.V. heeft in middels aan dit verzoek voldaan en de rege ling is, na door de N.V.C. te zijn goedgekeurd, in werking getreden. Het geheele contingent versche visch iai nu in handen gesteld van de F.O.V., ter verdeling onder de rechthebbenden, volgens door de N.V.C. naar bepaalde basisjaren vastgestelde percentages. Het ligt in de bedoeling binnen zeer korten tüd maximumprijzen voor alle vischsoorten vast te stellen, zoowel in de afslagen als voor groot- en kleinhandel. DEENSCHE KOTTER BESOMT 7000 GULDEN Het eenige vreemde schip, dat van een Ne- derlandsche haven uit 'de visscherij op de Noordzee uitoefent, is de Deensche kotter E 19, die in een daarvoor aangewezen deel der Noord zee de snurrevaadvisscherij uitoefent. Dit scheepje heeft al eenige reizen gedaan, die hoogstens vier of vijf dagen duren. De resul taten waren steeds zeer gunstig, maar met zijn laatste reis heeft de kotter zichzelf overtroffen. Hij besomde nl. ruim f. 7000 voor een vangst, in hoofdzaak bestaande uit lichte platvisch. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheventngen waren gis terochtend de motorloggers: KW 89, D Schaap met f.432; KW. 52, F. de Haas met f.207; KW 97. D Kuit met f.101; KW 166, H. v. d. Plas. met f.108; KW 144, P. Varkevisser, met f.204; KW 151. T. v. d. Plas met f.122 en KW 175. Van Duin en Plokker, met f.123; benevens de kotter KW 72. W. v. d. Plas. met f. 39. VISCHPRXJZEN. IJMUIDEN, 14 Februari. Schar 4235; KI. Schar 15—11; Pufschar 9— 8.50 per 50 k.g. Zoetwatervisch: Snoekbaars 1 901.77; Snoek 83—78; Baars 57; Voorn 39—29: Blei 60—45; Brasem 6258; Spiering 63, Besomming loggers: KW 103 f.327; KW 40 f.236; KW 49 f.430; KW 154 f.275; KW 104 f. 121. Besomming kotter: KW 10 f.267. LEIMUIDEN. Uitvoering der Gymnastiekver. „Kwiek". Voor een geheel gevulde zaal heeft de gymnastiekvèreeniging „Kwiek" haar uit voering gegeven in de groote zaal van mej. Sneeboer, onder leiding van den directeur den heer G. W. de Jong uit Alphen a/d. Rijn. Het programma, bestaande uit lenig heids- en houdingsoefening, laag- en hoog- rek, vrije oefening, knotsoefening, standen en andere afdeelingen werd keurig en vlot uitgevoerd. Voor de kleuters was een afzonderlijk programma samengesteld, be staande uit dansjes en sprongetjes, tiroler dansje, ochtendgymnastiek en een kinder droom. Bijzondere vermelding verdient de „Ochtendgymnastiek" voor kleuters van 5 tot 8 j. en „Kinderdroom" uitgevoerd door meisjes van 8 tot 12 j. Een woord van lof komt toe aan den directeur die op voorbeel dige wijze de kinderen leidt. Tot slot werd uitgevoerd „Rhythme van beweging en klank voor dames". Dit laatste werd gege ven onder verschillende lichteffecten, het geen een zeer mooi aspect gaf. Onder de aanwezigen werd opgemerkt de beschermheer burgemeester Baldiuizen en dr. Stapensea, die de voorzitter de heer J. W. de Ren speciaal welkom heette. De Burgemeester sprak een opwekkend woord, om zich als lid dezer zeer mooie vereeniging op te geven en tot de ouders om donateur te worden, opdat de vereeniging een brug kan aanschaffen, een onmisbaar instrument voor een gymnastiekvereen. Enkele leden der sportvereeniging D.O.S. van Alphen a/'d. Rijn verleenden hun me dewerking. hoofdzakelijk brugdemonstra- ties. Als dank werden aan den directeur bloemen overhandigd. NIEUW-VENNEP. Jaarfeest Ger. Meisjesvereeniging „Persis" De Ger. Meisjesver. „Persis" hield haar Jaarfeest in het gebouw bij de Geref. Kerk De eere-voorzitter, ds. Smilde opende de mooie vergadering met gebed, nadat eerst gezongen was ps. 100 2 en 4. De bijeen komst stond onder leiding van de presi dente mej. Romijn. Inleidingen, voordrachtswedstrijden en zang waren de hoofdschotel van dezen avond. Ds. Smilde sloot den leerzamen en mooien avond met gebed en een kort dank woord. TER AAR. OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP. Een mooie uitkeering. De laatstgehouden collecte voor de Stich ting „Winterhulp" heeft de som van ruim f. 156 opgebracht. Daarentegen is een bedrag van ongeveer f.800 ontvangen van de Stichting ter ver deeling onder hen die hulp noodig hebben. De werkzaamheden in den tuinbouw hervat. Nu de vorstperiode voorbij schijnt te zijn wordt allerwegen op het land het werk door boeren en tuinders, dat noodgedwon gen geruimen tijd heeft stilgelegen, hervat. De ijsperiode bracht een welkome afwisse ling en viel in een tijd waarin weinig of geen schade werd veroorzaakt. Gevonden: een bruine deukhoed, waairin de letters J. H. S.; een rijksdaalder; een damesfietstasch. Inhchtnigen op het po litiebureau. WADDINXVEEN. JUBILEUMUITVOERING T. O. O. S. Aanbieding van vele gelukwenschen. In gebouw „Centrum" had de ijubileum- uitvoering i plaats van de gymnastiekver. T.O.O.S. Toen de voorzitter den avond open de, was de zaal geheel feevuld. Van de ge legenheid om de Ver. te feliciteeren, maak ten velen namens hun vereenigingen ge bruik. Bloemstukken werden aangeboden door de muziekver. „Concordia", de voet balver. „Waddinxveen", het kerkkoor Wad- dinxveen, T.H.O.R., Gouderak, „Olympia", Haastrecht, „Excelsior", Gouda en van den Turnkring Gouda. Tevens waren er vele Schriftelijke gelukwenschen. Door den Turnkring. Gouda werd de voorzitter de heer Bontenbal gehuldigd als de oprichter van T.O.O.S. en werd hem van de K.M.G.V. de medaille van verdienste uitgereikt. De heer Bontenbal beantwoordde de sprekers. De prestaties op turngebied waren zooals altijd, af. Het applaus getuigde daarvan. Een verloting van enkele taarten had plaats, terwijl het hoogtepunt van den avond was, het optreden van de sprekende pop, „Bartje." Wat is er onbedaarlijk ge lachen om dezen kleinen snaak! Véél te vroeg kwam het einde van dezen avond. Een woord van hulde aan het ge heele bestuur is zeker op zijn plaats. Op den tweeden avond, die geheel uit verkocht was, werd door een gymnastiek ver. de leider, de heer Spek uit Gouda, gehuldigd,- onder aanbieding van bloemen en een couvert met inhoud. Het muzikale gedeelte stond beide avonden onder leiding van het duo Vergeer-Gründer. ZWAMMERDAM. Lezing van den heer A. J. Dekker. Voor de Chr. Jongel. Vereen. „Bid en Werk" alhier, trad in het Nutsgebou-w als spreker op de heer A. J. Dekker, hulppre diker der Ned. Herv. Gem. te Bodegraven, tot het houden van een winterlezing over het onderwerp: ..Mozes, de man Gods, of de monumentale figuur der Oud-Testamen- tlsche historie". De zoowel naar stijl als inhoud keurig verzorgde en met gloed uit gesproken rede. werd door het goed op gekomen publiek met groote aandacht ge volgd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 16 FEBRUARI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. 10% en nam. 2% uur leesdienst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 en nam. 3 uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur de heer Marseill van Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. Kleisen. Rem. Kerk v. Vrijz. Herv.: Voorm. 10 uur ds. Thomsen. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3 uur lees dienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk Hoofd dorp: Voorm. 10 uur ds. Salverda; nam. 3 uur de heer v. d. Berg. Lijnden: Voorm. 10% uur, de heer v d. Berg nam. 3 uur ds. Salverda. BalhoevedorpVoorm. 11 uur de heer Boer lijst. Aalsmeerderweg: Voorm. 11.15 uur de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. 10 en nam. 3 uur de heer Brörens. Nieuwe Meerdijk: Voorm 10% uur de heer J. Kat uit Amsterdam.. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 2.45 uur ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. M. Heuzenveldt. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Eerhardt. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% u. ds. Van Sinderen. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Warmoïtz. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 5 uur ds. J. G. Aalders. Katwijk aan Zee Geref. Gem. (Remisestr.) Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur (HA. en Dankz.) ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur dr. Schoneveld van Den Haag; nam. 2% uur ds. Stehouwer van Alphen. Kinderkerk: Voorm. 10% uur de heer J. H. Broersma. Geref. Kerk: Voorm. 9% uur en nam. 2% uur ds. Dijk. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% u. ds. Van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur de heer G. Brederveld. cand. te Leiden. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur lees dienst. Oud Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 u. leesdienst. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur leesdienst. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Den Hertog. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Kr Ij kamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en. nam. 4 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur prof. v. d. Schuit van Apeldoorn. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.30 de heer J. B. Schouwink van Delft. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. de Bel. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Vroeg ln de weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Smldt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Van der Kraats. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur Dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. H. Versluijs. Geref. Gem.: Voorm. 10.30 en nam. 2.30 uur leesdienst. Ver. tot Verbr. der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur leesdienst; nam. 2 uur ds. De Graaf te Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Herv.: geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10% uur ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.; Voorm. 10.30 uur Mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Hellouw, cand. P. J. F. Lam ens te Zaandam, die bedankte voor Ver- kingen en Noorden. Beroepen te Winswerd cand. J. Mentzel te Amsterdam. GEREF. KERK. Benoemd als hulpprediker te Renswoude cand. W. J. P. Zwerver te Meeden. ZATERDAG 15 FEBRUARI. Hilversum I 415 M. Nederlandsch Programma KRO 7.30 Gramjnuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 7.55 Gram.muziek 8.00 Wij begin nen den dag 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram.muziek .30 Concertgebouw-orkest (gr.-pl.) 10.00 Fragmenten uit de operette „Die Czardasfürstin" (gr.-pl.) 1).30 Gram.muziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje 12.00 Gram.muziek 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest (12.30 12.33 Almanak) 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Gram.muziek 1.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest 1.45 Gramjnuziek 2,00 Voor jong Nederland 2,30 Bont programma t. b. v. de Winterhulp (3.153.25 Gramjnuziek, 3.25—3.45 Radiotoo- neel) -- 5.15 Nieuws-, economische en beursbe richten ANP 5.30 Voor jong Nederland 6.00 „Wat In Nederland verscheen", causerie 6.15 Muslquette (opn.) 6.30 Overpeinzing met mu zikale omlijsting 6.45 Actueele reportage, Geef aan uw stamppot van witte- of Savoyekool de noo- dige zorg! Martine Wittop Koning schrijft ons: Meer dan ooit vormt,dezen winter de stamppot een gewaardeerd gerecht; im mers, afgezien van de smakelijkheid brengt dit eenpansgerecht ons ook het voordeel van een zuinig brandstoffengebruik. Maar óók meer dan - ooit zullen we de zen winter ons best doen om onzen stamp pot op te voeren tot een mate van voed zaamheid, waaraan we vroeger ternauwer nood dachten. Het komt er ni. op het oogenblik op aan, dat we andere vroeger voor ons doodgewone! -toevoegsels als vleesch en worst vervangen door voedings middelen, die daarmee in waarde ongeveer gelijkstaan en die de kosten van den maal tijd niet te veel verhoogen. Bij den kool-stamppot gaat dat heel ge makkelijk; zelfs kunnen we op verschillen de wijzen het ontbrekende eiwit aanvullen. Ten eerste is dit mogelijk door een ge deelte van de hoeveelheid aardappelen te vervangen door boonen; witte boonen pas sen er het best bij, maar ook bruine boo nen laten zich heel goed gebruiken. We koken de boonen, die een veel langeren kooktijd vragen dan de kool en de aard appelen, afzonderlijk gaar, of wat veel voordeeliger is in brandstofverbruik we bestemmen voor onzen stamppot een hoe veelheid boonen, die we van een vorigen maaltijd hebben overgehouden en die dus op hetzelfde vuur zijn gaar geworden met de boonen van den vorigen dag. Aan één ding moeten we nu nog denken, nJ. dat we voor dezen stamppot ook wat melk gebruiken: daardoor komt het eiwit uit de boonen veel beter tot zijn recht. Vóór het dooreenstampen dus, gieten we wat melk in de pan. En dan nog iets, w^t minder de voe dingswaarde dan wel de smakelijkheid be treft: we stampen de boonen niet mee fijn, maar we roeren ze op het laatst los jes door de gestampte kool met aardappe len, zóó, dat ze goed héél blijven; ze blij ven, om warm te worden, dan nog even in den stamppot op het vuur. Een tweede middel om de eiwitwaarde te verhoogen is taptemelkpoeder. Voegen we daarvan vóór het stampen per persoon Vi ons (1 klein theekopje), mooi glad aan gemengd met wat water, bij de kokende aardappelen en kool, dan stijgt de voe dingswaarde van ons gerecht evenveel als of we er 1 ons vleesch in hadden meege- kookt. Het derde middel bestaat uit toevoeging van Va ons geraspte kaas per persoon; ook daardoor vervangen we de waarde van 1 ons vleesch. Is het de bedoeling, dat de kaassmaak niet naar voren komt, dan kie zen we jonge kaas; verlangen we daaren tegen juist naar iets pittigs (wat juist bij wittekool uitstekend past!) dan valt onze keus op belegen of zelfs op oude kaas. Een algemeen recept voor den stamppot laat ik hier volgen; het kan naar willekeur gebruikt worden voor al de bovengenoem de gevallen, met dien verstande, dat voor den stamppot met boonen de hoeveelheid aardappelen van IV2 K.G. wordt vermin derd tot 1 K.G. Voedzame stamppot van witte- of Sa voyekool (4 personen). V/z K.G. aardappe len. 3/4 K.G. (IV2 pond) witte- of Savoye kool, 60 gr. (3 afgestreken eetlepels) boter of vet, 4 dl. (4 kleine theekopjes) melk, wat zout. Ter verbetering van de voedingswaarde: 1. 200 gr. (2 ons) witte of bruine boonen, in gekookten toestand, 400 gr. wegende (of 5 kleine theekopjes vol)de aardappelen worden in dit geval tot 1 K.G. verminderd. n. 100 gr. (1 ons of 2 kleine theekopjes) taptemelkpoeder. III. 100 gr. (1 ons) geraspte of gemalen kaas. Leg onder in de pan de schoongeboende (niet geschilde), gewasschen, in parten ge sneden aardappelen met een bodempje ko kend water en wat zout (niet veel!); leg daarop de fijngesnipperde of grofgeraspte kool, laat beide samen vlug aan den kook komen en maak ze dan op een zacht vuur gaar en tegelijk droog (ongeveer V2 uur). Giet er de melk bij, breng die vlug aan de kook en stamp de groente en de aardappe len met het vet door elkaar. Meng er voor I losjes de gare boonen door. Giet voor n het aangemengde melkpoe der tegelijk met de melk in de pan. Roer voor EU de geraspte kaas door het gerecht en laat ze even mee warm worden. 7.45 Rococo-octet (opn.) 8.00 Nieuwsbe richten ANP 8.15 Rococo-octet (opn.) 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Stedelijk orkest gram.muziek 7.00 Groriingsch Praatje ANP 7.15 Muslquette (opn.) 7.30 Berichten (Eng.) van Maastricht en solist 9.45 Engelsche be richten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II (alleen voor radiocentrales met lijnaansluiting) VARA 7.30 Gram. muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gra- mofoonmuzeik 8.20 Ochtendgymnastiek —8.30 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek 10.00 VPRO: Morenw(jding 10,20 Voor de kinderen 11.30 Pianovoordracht 12.00 Berichten 12.15 Gramjnuziek 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP 1 00 Esmeralda en so listen 1.45 „De reorganisatie der arbeidsbe middeling", lezing 2X0 Gram.muziek 2.30 zie Hilversum I (3.13— 3.45 Tuinbouwhalfuurtje) 5.30 Gram.muziek 6.00 Orgelspel (6.15 6.30 Lezing) 6.45 Actueele reportage of gra- mofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den d3g ANP en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Zaterdag 15 Februari. Ie Programma: 7.30—22.00 KRO 22.00-2400 Duitsch Programma. He Programma: 7.30—10.00 VARA 10 00— 10.20 VPRO 10.2019.15 VARA 19.1523 00 VARA (Programma uitsluitend voor Radio Cen trales) 23.0024.00 Duitsch Programma. IIIc Programma: 7.3024.00 Duitsch Pro gramma. IVe Programma: 7.30—24.00 Duitsch Pro gramma. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8