Franco ontmoet maarschalk Pétain Amerika's steun aan Engeland VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 No. 24813 Verduisteren: 81ste Jaargang Besprekingen te Montpellier De Duitsche zee-successen De strijd in Afrika De filmkeuring in nieuwe banen Uit het Verre Oosten Senaatscommissie aanvaardt de leen- en pachtwet Verspreide Berichten Boete van100.000gulden aan Heerlen opgelegd EERSTE BLAD Feiten van den dag 18.51 uur 8.57 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agent-schappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt. 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenfZ35 per week O-l 8 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Generaad Franco heeft op de terugreis van Italië te Montpellier in Zuid-Frankrijk maarschalk Pétain ontmoet. Serrano Su- ner de Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Lequirca de Spaansche ambas sadeur te Vichy en Pietri de Fransche am bassadeur te Madrid, waren tegenwoordig, 's Middags heeft maarschalk Pétain ter eere van het Spaansche staatshoofd een maaltijd aangeboden, waarna pétain en Franco een onderhoud hadden van 20 mi nuten, tefwijl de Spaanscheminister van buitenlandsche zaken en admiraal Darlan in een zijzaal confereerden, aldus het D. N.B. Daarna ontmoetten alle betrokkenen elkaar voor een laatste gemeenschappelijk onderhoud. Generaal Franco is later met zijn gezelschap in auto's naar de Spaan sche grens gereden, die hij in de avond uren overging. Maarschalk Pétain is gisteravond om 10 uur, na van de burgerlijke en militaire autoriteiten officieel afscheid te hebben genomen,, per specialen trein uit Montpel lier vertrokken. In zijn salonrijtuig heeft de maarschalk nog een kort onderhoud ge had met den Franschen ambassadeur te Madrid, Francois Pietri. Omtrent doel en draagwijdte van de ont moeting bewaart men in bevoegde kringen het strengste stilzwijgen. Van verschillende zijden hoort men ech ter de opvatting verkondigen dat men uit de deelname van de ministers van buiten landsche zaken der beide landen en de ambassadeurs van Spanje eh Frankrijk te Vichy resp. Madrid aan deze bijeenkomst de conclusie kan trekken, dat het bezoek van Franco het karakter van een beleefd heidsgebaar heeft overschreden. De Avenir schrijft, dat uit het korte be zoek van het Spaansche staatshoofd aan Frankrijk de hartelijkheid van de Fransch- Spaansche betrekkingen, een der belang rijkste elementen der Fransche buiten landsche politiek, is gebleken, Frankrijken Spanje streven in dezelfde mate naar hun wedergeboorte. .Voor Frankrijk en Spanje, aldus schrijft de Memorial, is het een gelukkige omstan digheid, dat beide staatshoofden soldaten zijn, die dezelfde hoogstaande opvatting hebben over de eer en de beginselen, waar van het welzijn der volken afhankelijk is. Na den oorlog kan de wereld haar even wicht slechts terugvinden in een eerlijke samenwerking zonder bijgedachten tus- schen regeeringen, die hechten aan eer. Gedurende de laatste jaren zijn Spanjaar den en Franschen aan dezelfde ongezonde propaganda blootgesteld geweest. (D.N.B.) sche communiqué zelf neemt men tot dus ver te Berlijn noch officieel noch officieus een standpunt in. Men legt hier uitsluitend den vinger op plaatsen in het communiqué van Bordighera, dat o.a. de eenstemmig heid tusschen de Italiaansche en de Spaan sche regeering over de vraagstukken van Europeesche beteekenis vaststelt. VERNIETIGING BRITSCHE KOOPVAARDERS. Het D.N.B meldt uit Berlijn: De vernietiging van dertien schepen en de verstrooiing van de rest van het Brit- sche konvooi door Duitsche oorlogsschepen in den Atlantischen Oceaan treffen de En gelsche oorlogvoering des te harder, aan gezien de laatste week reeds heel gevoe lige verliezen aan scheepsruimte geleden zijn. Zoo zijn, volgens de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht, in den tijd van 4 tot 11 Februari 117.500 brt. tot zinken gebracht. Hiervan komt voor rekening van de gevechtsactie der Duitsche marine 73.500 brt., voorts werd 40.000 brt. door een in overzeesche wateren opereeren- den Duitschen kaper en 33.500 brt. door duikbooten tot zinken gebracht. Het lucht- wapen bracht in dit tijdvak 44.000 brt. tot zinken. Nog zegt het D.N.B.dat dit binnen drrie maanden tijds het tweede geval is, dat Duitsche oorlogsschepen In overzeesche wateren Van groote vijandelijke konvooien, die onder de bescherming van sterke zee- strijdkrachten varen, schepen aanvallen en vernietigend treffen. Voor het eerst ver meldde het weermachtsbericht van 8 No vember 1940, dat Duitsche oorlogsbodems in Atlantische wateren een Britsch kon vooi volkomen vernietigd en hierbij 86.000 brt. tot zinken gebracht hadden. Men kan er zeker van zijn, dat deze heide voor den vijand zoo rampspoedige gebeurtenissen in het verdere verloop van den oorlog niet de eenige van haar soort zullen blijven. Ten aanzien van de ontmoeting Franco- Mussolini wordt volgens D.N.B. in bevoeg de Italiaansche krtng'en de Spaansche pers sluit zich daarbij aan in het bij zonder op de volgende drie punten gewe zen: Een ontmoeting tusschen twee regee- ringsleiders. die, zooals dit met den Duce en den Caudillo het geval is, door zoo nau we betrekkingen van politieke vriendschap verhonden zijn, heeft steeds groote betee kenis. De politieke en militaire omstandig heden van het huidige historische oogen- blik onderstrepen deze beteekenis nog. Dit eerste bezoek van den Caudillo aan Italië,-ook al droeg het wegens den oor logstoestand geen plechtig en feestelijk karakter, is in Italië met de volle broeder lijke sympathie opgenomen, die het Itali aansche volk met het Spaansche verbindt, welks vertegenwoordiger, zijn roemruchte leider van den staat, een welkome gast van den Duce is. Natuurlijk gold de bijeenkomst te Bordighera vooral het onderzoek van de aangelegenheden, die voor de beide landen van belang zijn. Ondanks zijn schematische nuchterheid is het communiqué duidelijk genoeg, daar het de beide punten aanduidt welke ter sprake gekomen zijn. n.l. de vraagstukken van Europeesch karakter, die verband hou den met het tegenwoordig conflict en met de reorganisatie van Europa alsmede vraag stukken, die op dit tijdsgewricht voor de heide landen van belang zijn. waarbij ge dacht kan worden aan de Middellandsche Zee en aan Afrika. Met betrekking tot deze heide groepen, waarvan de eene een meer omvattend en algemeen karakter draagt, de andere echter op bijzondere vraagstuk ken betrekking heeft is volkomen eenstem migheid vastgesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Span je met de beide spilmogendheden voort bestaan. a Van welingelichte zijde verneemt de Ber- Mjnsche correspondent van het A.N.P.: hi de Wilhelmstrasse noemt men de ont moeting tusschen Mussolini en generaal Franco" kenmerkend voor de betrekkingen tusschen deze twee groote Middellandsche Zeelanden. In politieke kringen van de hoofdstad ziet men in deze ontmoeting een politiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van het Italiaansch-Spaan- Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat gis termiddag in het bestek van de gewapende verkenning boven de Noordzee in de nabij heid van de Engelsche Oostkust vloog, heeft aan de Britsche scheepvaart gevoelige sla gen toegebracht. Ter hoogte van Harwich ontmoette het een tankboot van 7 of 8000 brt. De Duitsche vliegers troffen met en kele bommen zoo goed, dat het groote schip in zeer korten tijd onderging. Niet ver van deze plek viel het vliegtuig een Oceaanschip van 10.000 ton aan en trof het achterschip terzijde. De bemanning van het gevechtsvliegtuig nam een ont ploffing met groot rood vuurschijnsel waar. De boot werd zwaar - beschadigd. Tijdens denzelfden tocht kreeg ditzelfde gevechtsvliegtuig een vijandelijken onder zeeër in het zicht, die op het punt stond te duiken. Deze werd eveneens terstond aangevallen en verscheidene bommen trof fen 'doel. Na de ontploffing van de bom men kon van de duikboot niets meer waar genomen worden. Zij is waarschijnlijk ver nietigd. (D.NB.) 4 New Yorksche scheepvaartkringen maken bekend, dat de Britsche vrachtstoomer West Wales, groot 4353 brt., die op weg was van Engeland naar de Vereenigde Staten, getor pedeerd en gezonken is. Naar verder ls medegedeeld, zijn door de oorlogsoperaties het Engelsche s.s. Saint Denis, groot 435 brt. en de in Britschen dienst varende Deensche treiler Thurid, vergaan. (D.N.B. ENGELSCH SUCCES MEER PROPAGANDA DAN VAN MILITAIR NUT. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: Ondanks het ophemelen van de Britsche successen in Afrika, zooals door Churchill is geschied, bhjft men in internationale militaire kringen gereserveerd ten aanzien van de werkelijke beteekenis der Engelsche krijgsverrichtingen binnen het algemeene bestek van den oorlog. Ondanks het ver lies van Cyrenaica handhaaft het Italiaan sche rijk zich in Afrika in zijn volle kracht Overal bieden de Italianen tegenstand. Het Italiaansche verzet heeft nog mogelijkhe den en reserves en verrassingen zijn niet uitgesloten. De toestand in Albanië is voor de Engelschen en Grieken allesbehalve duidelijk. Londen heeft' van de gebeurte nissen in Afrika een terugslag gehoopt, zoo wel op de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland als op het binnenlandsche front van Italië. In beide gevallen is de terugslag juist het omgekeerde geweest van hetgeen men in Londen gehoopt had. De Itahaansch-Duitsche solidariteit is nooit zoo stevig geweest als thans. De gebeurte nissen in Noord-Afrika hebben haar nog hechter gemaakt. Hetzelfde verschijnsel heeft zich voorgedaan aan het binnenland sche Italiaansche front. Neutrale waarne- IR. VAN DER VEGTE VOORZITTER. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van volks, voorlichting en kunsten zijn de leden van de centrale commissie voor de film keuring met ingang van 11 Februari uit hun functie ontheven, met dank voor de door hen bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de een- trale commissie voor de filmkeuring benoemd ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raad adviseur bij het departement van volks voorlichting en kunsten. Beide beschikkingen zijn getroffen in afwachting van een nadere regeling van de rijksfilmkeuring. De filmkeuring vindt echter ongestoord voortgang. Het departement van volksvoorlichting en kunsten merkt in verband met het bo venstaande op: Met deze beschikkingen is de eerste stap gezet op den weg naar een grondige ver nieuwing van de filmkeuring in Nederland, Dat een vernieuwing van dit instituut dringend noodig was, is in den loop der jaren van verschillende zijden en bij her haling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen den ouden toestand betrof het eenzijdige ka rakter van de maatstaven, die bij de keu ring werden aangelegd. Het kwam er op aan datgene uit de film te weren, dat in zedelijk of maatschappelijk, opzicht afkeu renswaardig geacht kon worden. Deze normen werden echter zoo eng opgevat, dat films, die in cultureel opzicht waarde loos waren, op de oppervlakkigheid.' en sma keloosheid van het publiek speculeerden of gebrek aan eerbied voor volk en ras aan den dag legden, ongehinderd konden wor den gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat de filmkeuring geschiedde door per sonen. voor wie deze werkzaamheid slechts een bijkomstig karakter droeg. De filmkeuring zal Ln de toekomst be- heerscht worden door den opbouwenden en positieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Nederland kenmerkt. mers zijn van meëning, dat onder indnik van de gebeurtenissen in Afrika, het bin nenlandsche front van Italië verstevigd is. Niet alleen blijft het volk kalm, maar bo vendien is het bezield met den onwrikba- ren wil de tijdelijk verloren gegane gebie den te heroveren. De gebeurtenissen heb ben de liefde van het Italiaansche volk voor zijn bezittingen in Afrika doen toe nemen. Engeland heeft het koloniale be wustzijn in Italië versterkt. Een zelfde verschijnsel heeft men in Ita lië kunnen waarnemen ten tijde van de sancties en zij, die de Italianen kennen, zijn er van overtuigd, dat feiten als die van Genua een tegengestelde uitwerking hebben tot hetgeen Londen had nage streefd. Het Italiaansche volk reageert op béleedigingen en keert zich tegen brutali teit. Daar komt bij het militaire verschijn sel van de versnippering der Britsche strijd krachten in Palestina, in Noord-Afrika en aan de lange fronten van Abessynië. Zal Engeland er in slagen zijn strijdkrachten tijdig te groepeeren? Hoeveel van zijn strijdkrachten zullen in de bezette gebie den moeten blijven om het hoofd te bieden aan een altijd mogelijk offensief van de Italianen? Die vragen stellen de neutrale militaire waarnemers. Engeland heeft noch in Albanië noch in Afrika eenig beslissend resultaat verkregen. Het heeft een aan zienlijk deel van zijn militaire vrijheid van bewegen verloren. Het Italiaansche verzet eischt aan alle sectoren de aanwezigheid van groote Britsche strijdkrachten, welke tot niets doen genoopt zijn. In de Middel landsche Zee blijft de algemeene toestand vrijwel gelijk aan dien van October-No vember. Europeesche militaire kringen hebben den indruk, dat de Engelsche operaties in Afri ka, ondanks haar schitterend uiterlijk, nut tiger zijn voor de Britsche propaganda dan voor den Britschen generalen staf. Specta culaire en voor propagandadoeleinden die nende acties hebben geen wijziging gebracht in den strategischen politieken toestand, zooals Londen dien gewenscht had. DE BRITSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN TE SINGAPORE. Volgens een bericht van de Asahi Sjim- boen zijn de Britsche luchtstrijdkrachten te Singapore onlangs aanzienlijk versterkt. De Japansche correspondent acht het bui tengewoon kenmerkend, dat tegelijkertijd wijziging is gebracht in de verdeeling der luchtstrijdkrachten in achter-Indië, door dat een eskader bommenwerpers van Sin gapore is verplaatst naar de Noordgrens van Malaya. (DN.B.) AUSTRALIË EN DE OORLOG. De fungeerende Australische premier, Faddin, heeft, naar uit Sydney gemeld wordt, onverwacht een zitting van de advi- seerende oorlogscommissie verdaagd en te gen morgen een speciale zitting van het De Amerikaansche Senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met vijftien tegen acht stemmen het wetsontwerp tot steun aan Engeland in den door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurden vorm aangenomen. Tevoren waren twee amende menten om de volmachten van den presi dent in dier voege te beperken, dat de strijdkrachten van de Vereenigde Staten niet buiten het westelijk halfrond zouden mogen komen, verworpen. Drie voorstellen werden aangenomen. Ten eerste moet de president goedkeuring van het congres vragen, voor hij door andere naties aan de Vereenigde Staten ge geven bewapeningsopdrachten mag plaat sen en het wapenmateriaal aan de op drachtgevers mag leveren. Ten tweede moet in de wet een bepaling worden gevoegd, volgens welke betalingen voor wapenleve ranties, die binnenkomen na den in het voorstel vastgelegden datum, niet mogen worden gebruikt voor steun aan Engeland, maar gestort moeten worden in de federale schatkist. Ten derde moet het besluit van het Huis van Afgevaardigden, volgens het welk de volmachten van den president voortdurend bij eenvoudig meerderheidsbe sluit van beide huizen kunnen worden her roepen, aan een technische herziening wor den onderworpen. De voorzitter van de senaatscommissie noemde het eerste amendement bijzonder belangrijk. Volgens dit amendement krijgt het congres de volmacht om van tijd tot tijd geldmiddelen te voteeren voor bewape ningsmateriaal en machtiging te geven tot het plaateen van'opdrachten. Maandag zal de Senaat in een plenaire vergadering beginnen met de debatten over het wetsontwerp. Voor het senaatsgebouw is hét gekomen tot een levendige betooging van een vrij groote menigte vrouwen, die protesteerden tegen de aanvaarding van de wet op de hulp aan Engeland. Het kwam ten slotte zoo ver, dat politie gebruikt moest worden om de betooging te verspreiden.(D.N.B.) AMERIKA'S BEHOEFTE AAN KOOPVAARDIJ-TONNAGE. Een opdracht aan admiraal Land. Het DN.B. meldt uit New York: President Roosevelt heeft den leider van de scheepvaartcommissie, admiraal Land, opdracht gegeven hem van advies te dienen inzake het beschikbaar houden van een voldoende koopvaardij tonnage voor de be hoeften van de Vereenigde Staten. De taak van Land bestaat o.a. in het vaststellen van de behoefte aan tonnage voor de marine en voor het landleger en voor andere over- heidsinrichtingen. In nauw contact met de reeders moet hij beschikbare koopvaardij tonnage over de afzonderlijke scheepvaartlijnen naar maat staf van de te verschepen goederen ver- deelen. Land moet de plannen voor het verwer ven van aanvullende scheepsruimte, de mo gelijkheden en behoeften van de werven in overeenstemming brengen met de behoef ten voor den aanvoer van de strategisch belangrijke grondstoffen alsmede met den hulpdienst ten behoeve van de marine. Ten slotte moet Land voorstellen uitwerken voor het verkrijgen van buitenlandsche schepen, alsmede voor de verzoeken van derde landen» inzake het overdoen van Amerikaansche schepen. VERBETERING VAN HAVENS EN RIVIEREN. President Roosevelt heeft het congres verzocht terstond in het belang van het Amerikaansche bewapeningsprogram 35,2 millioen dollar te voteeren voor de verbete ring van havens en rivieren. Van dit bedrag zal rond 17,6 millioen besteed worden voor de uitbreiding van de haven van Los Angeles, terwijl rond 11 millioen dollar uit getrokken worden voor aanvullende be schermingsmaatregelen in de zone van het Panamakanaal (DN.B.). AMERIKAANSCH MILITAIR ATTACHÉ IN DUBLIN. De Amerikaansche vice-minister van oor log Robert Patterson, heeft in een perscon ferentie medegedeeld, dat de majoor der cavallerie John Wofford benoemd is tot eersten Amerikaanschen militairen attaché in Dublin. De benoeming is slechts geschied om de taak te verlichten van den Ameri kaanschen militairen attaché in Londen. (D.N3.) ooflogskabinet bijeengeroepen ter bespre king van de Australische politiek in het Verre Oosten. De toespitsing van den toe stand in den Stillen Oceaan maakt dit noodzakelijk. (D.N.B.) DE VREDESCONFERENTIE TE TOKIO. Betreffende de Thailandsch-Indo-Chi- neesche vredesconferentie, die thans in- de Japansche hoofdstad wordt gehouden, heeft de woordvoerder van het Japansche cen trale bureau voor de inlichtingen verklaard, dat men van Japansche zijde hoopt binnen twee weken tot een succesvol einde te kun nen komen. Om die reden is het wapen- stilstandsaccoord ook met 14 dagen ver lengd. De onderhandelingen bevinden zich op het oogenblik nog in een preliminair stadium. (DN.B.) AMERIKANEN WORDT DRINGEND AAN GERADEN SJANGHAI TE VERLATEN. Officieele Amerikaansche instanties te Sjanghai hebben een dringende aansporing gericht tot de Amerikaansche vrouwen en kinderen, benevens tot de Amerikaansche staatsburgers, die geen bezigheden hebben of wier arbeid niet onmisbaar is voor de Amerikaansche belangen, om onverwijld naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Deze mededeeling klinkt veel beslister dan vroegere opwekkingen van dezelfde strek king. Overeenkomstige aanwijzingen zijn ook door Amerikaansche instanties in an dere plaatsen in China verstrekt. (D.N.B.) Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Duitsche instanties zich genoodzaakt hebben ge zien de gemeente Heerlen een geldboete van f 100.000.op te leggen. Deze strafmaatregel vindt zijn motiveering in het ongedisciplineerde gedrag, in de overtredingen door bepaalde kringen der bevolking, alsmede in de anti-Duitsche provocaties, die zich in deze stad op 31 Januari hebben voorgedaan. In verband hiermede is tevens de commissaris van politie te Heer len uit zijn ambt ontheven. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland van hedenavond tot morgenochtend De maan ging hedenochtend onder te 9.54 u. en komt heden avond te 22.25 uur weer op. Nieuwe distributiebonnen aangewezen; ook briketten vallen onder de distributie. (3e Blad). Te Den Haag is, 80 jaar oud, overleden ir. H. A. van IJsselsteyn oud-minister van landbouw, nijverheid en handel. (Bin nenland, 3e Blad). Buitenland Franco brengt een bezoek aan Pétain. (Ie Blad). Amerikaansche Senaatscommissie aan vaardt steun wet aan Engeland. (Ie Blad). De Duitsche successen ter zee. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1