GEMENGD NIEUWS Eén dag SS-man T,Akkertje LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 Februari 1941 Niet ontplofte bom gevonden Langgezochte koopman presenteert zich bij de politie Vervalstlife machtigingen voor levering van koffie en thee Misdadiger wil bekentenissen doen iftfck*—jém AGENDA Winterhulp Nederland Op bezoek bij de Standarte Westland in München Grieperig? ARBEIDERSWONINGEN ONTRUIMD. Spelende kinderen hebben in een plantsoen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt een militairen des kundige met de ontdekking in kennis stelde. Vermoedelijk ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aange zien gevaar bestaat, dat het projectiel alsnog tot ontploffing zal komen, is be vel gegeven de omgeving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders onderdak gevonden, in afwachting van het onschadelijk maken van het pro jectiel. MEDEPLICHTIG AAN DEN MOORD OP VAN AERT? De Amsterdamsche koopman D., die sinds geruimen tijd door de politie in geheel Nederland werd gezocht, in ver band met den moord op den Breda- schen koopman Van Aert, heeft zich gisteren, tot niet geringe verbazing van de Amsterdamsche politie, zelf bij haar gepresenteerd, meldt de Telegraaf. Hij zcide gehoord te hebben, dat de politie hem zocht, hetgeen hij aller minst begreep. Nu kwam hij maar eens vragen, Wat er eigenlijk aan de hand was. Een legertje agenten speurde sinds lan gen tijd naar hem, zocht hem onder een vermomming, verrichtte huiszoekingen, doch kon zijn spoor niet vinden. Dat hij zich zelf kwam melden, had men na dezen langen tijd en gezien de gekoesterde ver denking, allerminst verwacht. D. werd van de verdenking van mede plichtigheid op de hoogte gebracht, gear resteerd en voor een verhoor naar Rotter dam overgebracht Zooals men zich herinneren zal, was D. in gezelschap van den Bredaschen zaken man, toen deze laatste meende een partij wollen Jumpers te kunnen verhandelen buiten de distributie om. De Bredanaar was naar Rotterdam getogen en is daar het laatst gezien in gezelschap van D. en den reeds eerder gearresteerden Rotterdammer, in wiens huls het lijk van Van Aert werd gevonden en die reeds heeft bekend, den moord te hebben gepleegd. De politie meent, dat D. zeer nauw bij den moord betrokken is en vermoedelijk den hoofddader heeft geholpen bij het be ramen van het moordplan. Zooals men weet, werd het slachtoffer beroofd van een vrij belangrijk bedrag aan geld. De Rotter- damsche politie zal thans moeten uitzoe ken of D. inderdaad medeschuldig is. FRAUDE BIJ DE MEELCENTRALE. Meerdere arrestaties. Een groothandelaar in koloniale waren te Den Haag ontving enkele weken geleden een machtiging voor de levering van 60.000 kg. koffie aan A. R. te Amsterdam, welke machtiging den indruk wekte op regelma tige wijze door de meelcentrale te zijn af gegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de meelcentrale. Tezelfder tijd kreeg de meelcentrale be richt uit Rotterdam, dat daar bij een gros sier een machtiging voor de levering van 3068 kg. thee aan genoemden Amsterdam mer was llnnengekomen. Een hoofdcontroleur van de meelcentrale is toen op onderzoek naar Rotterdam ge gaan, waar hij beslag legde op eenige ver- voerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machtigingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten on rechte van het stempel der meelcentrale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R. inlichtingen gevraagd, waarbij deze beweerde de machtigingen per post van de meelcentrale te hebben ontvangen. Deze mededeeling kon echter niet op waarheid berusten, daar de meelcentrale de machti gingen niet had afgezonden. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. k. in be waring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud ls, bleek reeds verscheidene malen met de politie in aanraking te zijn geweest. Zevenmaal was proces-verbaal wegens oplichting of ver duistering tegen hem opgemaakt. Verder /am aan het licht, dat R. kennis had aan de 33-jarige mevr. A. H. G. te 's-Gravenhage, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V., die als tijdelijk ambte naar verbonden is aan de meelcentrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan mach tigingspapieren van de meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van het authentieke stempel der meelcentrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend A. R. te Am sterdam. Gebleken ls, dat J. Th. V- ter belooning een gift van f.1000.van A R, had ont vangen. De leverantie van koffie is niet doorge gaan. wat de partij thee betreft: deze werd door tusschenkomst van de meelcentrale geblok keerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor f. 11 600 had ingekocht en voor f. 18.000 had ver kocht. terwijl nog op denzelfden avond deze partij weder aan een kettinghandelaar voor f. 23.000 werd verkocht, die haar voor onge veer f. 30.000 opnieuw te koop aanboo^. Uiteraard warden deze kettinghandelaren evenmin als R., op de hoogte van het feit, dat de partij reeds geblokkeerd was. Zij hebben derhalve slechts een windhandel gedreven. Met A. R. zijn tevens de crisis-ambtenaar J. Th. V. en mevr. A. H. G. In verzekerde bewaring gesteld. INBRAAK IN CONFECTIEMAGAZIJNEN. Gisternacht heeft men ingebroken in de confectiefabriek der firma L, de W. in de Aleidisstraat te Rotterdam. Zeven coupons heerenstof ter waarde van ongeveer duizend gulden werden gestolen. Vier koffers met handschoenen en dames kousen, die klaar gezet werden,'hebben de Inbrekers achtergelaten. Ook aan de fabriek van R. M., die in het zelfde pand gevestigd ls, heeft men een bezoek gebracht. Twaalf tafelkleeden, 54 paar handschoenen en negen dozijn paren heerensokken werden hier gestolen. JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN TE WAPENVELDE. Maar ook de vader van een hunner was schuldig. De politie te Wapenveld is er in geslaagd twee 17-jarige jongens aan te houden, die er van verdacht worden inbraken te hebben gepleegd in de villa's Berty en Tonny op den Philipsberg. Zij namen mede wat er van hun gading was. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat vele diefstallen van den laatsten tijd op rekening van deze jeugdige dieven kunnen worden geschreven. Zij zijn begonnen met het wegnemen van een dennenboompje uit een bosch, en ein digden met een geraffineerde inbraak in de onbewoonde villa's. In den tijd daartusschen hebben zij fietsen ontvreemd, of fietstas- schen leeggeplunderd, verschillende kippen hokken met een bezoek vereerd e.d. Een kippenhouder is zelfs meer dan f. 100 aan kippen kwijtgeraakt. Ook de vader van een der jongens, D. ge naamd, is in arrest gesteld. Deze blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een schaap uit de weide. De politie on derzoekt thans of er nog meer Wapenvel- ders in het complot zitten. DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN. Dinsdagmiddag wilde de 64-jarige ge huwde J. S., werkzaam in een draadnagel en houtenfabriek te Helmond, een drijfriem van een machine afwerpen. Dit mislukte echter en de man werd tegen den vloer ge worpen, waarbij hij een zware hersen schudding en inwendige bloedingen kreeg. Na in het St. Antoniusgasthuis te zijn op genomen, is het slachtoffer daar gister avond overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. OM ZIJN LEVEN TE REDDEN. Een van de gevaarlijkste misdadigers van de Ver. Staten, een man, wiens vangst aan de stad New York meer dan een millioen dollar heeft gekost, heeft aangekondigd dat hij binnenkort sensationeele onthullin gen over de misdadige a'ctlviteit van zaken lieden en politie zal doen, die tot dusverre als absoluut betrouwbaar golden. Louis „Lepke" Bucalter, die tot dusverre iedere inlichting weigerde, heeft zich thans bereid verklaard, onthulllngeij over het Moord-Syndicaat van Brookln en over an dere misdaden te doen. indien hij daardoor den electrischen stoel zou ontlóopen. Geen levend misdadiger in Amerika ls beter ge oriënteerd over de „hooge kringen" der Amerikaansche misdadigers- en gangsters wereld. Het zijn juist deze „hooge kringen" waarin de politie op het oogenbllk het meeste belangstelt. Indien men Buchalter het leven zal schenken, om belangrijke in lichtingen van hem te verkrijgen, dan zal hij waarschijnlijk de werkelijke leiders ach ter de schermen der groote gangster-ben den, die er tot dusverre ln geslaagd zijn als eerbare burgers op den achtergrond te blij ven, bekend maken. Tot dusverre heeft Buchalter nog geen getuigenis afgelegd. Allereerst werd hij wegens het deel uitma ken van een internationale bende van opiumsmokkelaars tot 14 jaar gevangenis- traf veroordeeld, Buchalter zweeg ook, toen hij wegens misdadige activiteit nog tot een gevangenisstraf van 30 jaar werd veroor deeld. Hij gaf zich vrijwillig aan de politie over. toen hij tot de overtuiging gekomen was dat deze het net te nauw om hem had getrokken. De New-Yorksche politie had toen namelijk meer dan 1000 beambten gemobiliseerd, die niets anders te doen hadden, dan Buchalter te achtervolgen. MiUioenen biljetten met het bevel tot zijn aanhouding werden over het geheele land verspreid. Thans wordt hij met de dood straf bedreigd, daar men de aanklacht te gen hem heeft ingebracht, dat hij ook het Moord-Syndicaat van Brooklyn voor zijn doeleinden heeft benut Deze aanklacht be helst verder, dat hij een directen oorlog tegen zijn voormalige medeplichtigen heeft ontketend, die ger.oeg van hem wisten, om hem in een oogwenk op den electrischen stoel te brengen. Gedurende het getuigen verhoor van het groote moordproces van Brooklyn, werden verklaringen afgelegd, volgens welke Buchalter voor elf moord aanslagen de verantwoording zou dragen. Zeven van deze elf bloeddaden waren uit gevoerd. Een andere kroongetuige die in het proces tegen Buchalter zou optreden, werd doodgeschoten, voor hij zijn getuige nis kon afleggen. Een troep gangers lokte hem in een hinderlaag en doorzeefde hem met 22 kogels. Buchalter was er in geslaagd er bij de kleine misdadigers van de New- Yorksche onderwereld zoo den schrik ln te brengen, dat zij tijdens het verhoor voor het gerecht slechts fluisterend over hem spraken en hem „mijnheer" Buchalter noemden, hoewel zij wisten dat hij voor jaren achter de stevige muren van een ge vangenis zat. Zooals gemeld werd, heeft Buchalter enorme inkomsten gehad, waar van de bronnen nog moeten worden opge spoord. Van officieele zijde wordt bevestigd, dat Buchalter na de vreeselijke onthullin gen, welke het proces tegen het moord- syndicaat aan het licht gebracht heeft, meer meegaande ls geworden en thans een volledige getuigenis af wil leggen en zelfs de namen van zijn vroegere medeplichtigen wil noemen, indien men hiervoor het leven schenkt. fU.P.) VRIJDAG 14 FEBRUARI. Hilversum I 413 M. Nederlandsch Programma AVRO 7.30 Gram.muziek 7.45 Ochtend gymnastiek 7.55 Gram.muziek 8.2Ó Och tendgymnastiek 8,30 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.25 Voor de vrouw 10,30 Ensemble Jack der ónderen en solist 11.00 Declamatie 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gram.muziek 12.15 Gram.muziek (12.30 12.33 Almanak) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 De Romancers en soliste 2.00 Cyclus „Schilders van het Hollandsche landschap" 2.15 Orgelspel 3.00 Gram.muz. 3.20 Omroeporkest en solist 4.00 Gramof.- muziek 4,15 Omroeporkest 5.00 Gramofoon- muzlek 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Hei mat", programma voor de Duit-sche Weermacht 6.00 Amablle-sextet en soliste 6.42 Alma nak 6.45 „Boeren, ontwaakt", toespraak 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Nederlaiidsch kamerkoor (7.30—7.45 Berich ten Engelsch) 8,00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gram.muziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Amusementsorkest, solisten en gemengd koor 9.15 Dialoog 9.30 Gram.muz, 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberich ten ANP en sluiting. Hilversum II 301,5 M. NCRV 7.30 Gram. muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gra- mofoonmuziek 8.00 Schriftlezing en Meditatie 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram .muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Or gelconcert (gr.pl.) 11.30 Zang met piano-be geleiding en gramjnuziek 12.00 Berichten 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muz. - 1.20 Celesta-ensemble 2.00 Gram.muziek 2.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuzlek 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.20 Gramjnuziel: 3.30 Bijbellezigin 4.00 Gramafoonmuziek 4.15 Voor de kinderen 4,45 Gram.muziek 5,00 VPRO: Gesprekken met luisteraars 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP HEDEN. Stadszaal: Leidsch a Cappella Koor. 7^ uur nam Zaterdag. Volkshuis: Spr. de heer J. Krlest over Groentetuintjes. 31/4 uur nam. DIVERSEN s Dinsdag 1ste Blnnenvestgracht 22: Ge- '.egenheid tor inenting tegeD typhus 11—3 uur. *6 Dinsdag Mare 13; Medisch Opvoedkundig bureau 9^11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dlns- aag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam s Donderdags Wtfkgebouw „Bethesda'- (Hoef- atraat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Blnnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterie 3Vz uur 's middags precies. s Vrijdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags; Oude Rijn 44a, Prot Bureau voor Sociale Adviezen 2—3 uur nam. BIOSCOPEN t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-Theater: „Een leven lang" t Dagelijks nam. 2 en 8 uur. s Zondags 2—7 uur doorl voorstelling. Lido-Theater: „Confetti" S Dagehiks uui nam.; s Zondags te 2, 4,30 en 7V? u Woensd en Zaterd matlnée 250 u, Trianon-Theater: „Jeugd" t Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—650 uur doorl voorstelling. Casino-Theater: „Singende Jugend" S Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook IVi uur. Zon dags te 2 4en 8 uur. Rex-Theater: „Trenck de Pandoer" 8. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6,30 uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur (Zondags gesloten) „Première". LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.: 4% gr. C. (40 gr. P.), Gironummer van de W. H. N. 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk in veler leven. 5.30 Gramof.muz. 6.00 Berichten 655 Arn- hemsche Orkestvereeniging 6.45 ,3oeren ont waakt!" toespraak 7.007.15 Economisch* vragen van den dag ANP en sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF, Vrijdag 14 Februari. Ie Programma: 7.3021.45 AVRO 21.45— 24.00 Duitsch Programma. lie Programma: 75(H-17.00 NCRV 17.00— 17.15 VPRO 17.15—19.15 NCRV 19.15—23.00 NCRV (Programma uitsluitend voor Radio Cen trales) 23.00—24.00 Duitsch Programma. Ille Programma: 7.3024.00 Duitsch Pro gramma. IVe Programma: 75024.00 Duitsch Pro gramma, (ANP) In een tempo, dat den modernen verslaggever past, hebben wij dezer dagen een bezoek gebracht aan de SS-kazerne in "München waar Nederlandsche en Vlaam- sche jongens ln het corps van de Duitsche, politieke soldaten worden opgeleid. In vijf dagen waren wij uit en thuis, maar in die vijf dagen hebben wij ongetwijfeld een Idee gekregen van al datgene wat zich ln een kazerne afspeelt, een indruk ook van de wijze, waarop deze jongelui, stoer van lijf en leden, worden opgeleid tot eerste klas soldaten, strijders voor een nieuw Europa naar geest en lichaam. Ergens in de omgeving van de schoone Belersche stad staat de geweldige moderne kazerne, waar wij Vrijdagmiddag den schildwacht passeerden. Eerlijk gezegd: het was ons als burger vreemd te moede te mid den van de grauwe Duitsche uniformen, ln een wereld, waarin het snerpen van een fluitje van alles kan beteekenen, waar een zacht woord een streng bevel en een hard woord een vriendelijke vermaning kan zijn. Wij hadden niet zoo heel veel over hen gehoord. Wij wisten, dat een aantal naar München was vertrokken, maar eigenlijk hield daarmee onze kennis over den toe stand van de Nederlandsche SS-mainnen op. Wat wij evénwel in den korten tijd van ons verblijf in München hebben gezien en beleefd, stemt in alle opzichten tot tevre denheid, is zelfs boven allen lof verheven. Om dan te beginnen: de Hollanders zijn er en voelen zich volkomen op hun gemak onder een regiem, dat vrijwel totaal afwijkt van de paedagogische methoden, welke zij ln hun jeugd in eigen land hebben meege maakt. Wij zeiden al, dat het leven in deze kazerne aan zeer strenge bepalingen is on derworpen. Het regiem is uitermate streng, maar... de Nederlanders hebben zich voor treffelijk aangepast, zij zien er uit of zij lederen dag slechts melk en honing veror beren en hun houding... Ja, die houding valt inderdaad het eerst op. Wij hoeven ons werkelijk niet wijs te maken, dat de Hollandsche jongen van dezen tijd uitmunt door „houding". Wij zouden over de oorzaken hiervan kunnen ■twisten. Zeker is, dat op alle lessen van lichamelijke opvoeding in ons land de „briefjes" van doktoren, liefhebbende moe ders en bezorgde vaders grooten Invloed hebben. Wij schrijven ^venwel niet over de Nederlandsche jeugd in het algemeen, maar over de groep Nederlanders, die zich deels uit ideeële overwegingen, deels ook uit ma terialistische aansloot bij de Duitsche SS- Standarte Westland. Men kan natuurlijk beweren, dat die fiere, die trotsche houding verkregen wordt door den langen, harden, dagelljkschen dienst in de kazerne. Maar wij meenen te mogen zeggen, dat het hier de houding is van jongemannen, die het hoofd hoog dragen, omdat zij in de zeker heid leven, Iets te geven voor hun schoon- stè Ideaal: Onder leiding van een SS-Hauptsturm- führer bezichtigden wij eerst een deel van het ontzaglijke complex, dat deze kazerne beslaat. Wij zagen de heldere cantine, vroo- lijk en eenvoudig, de eetzaal, waar de voor mannen van het Duitsche rijk soms temid den van hun soldaten aan tafel zitten, de hyperhyglënlsche waschgelegenheden, de exercitiehal, en tenslotte de slaapkamers waar de troep van een welverdiende rust van 's avonds tien uur tot 's morgens zes uur pleegt te genieten. Het was onze bedoeling een nacht temid den van deze SS-mannen door te brengen, met hen te eten, op hun slaapzaal tevens zitkamer, poetskamer, garderobe en kleed kamer te slapen en ten slotte een mid- dagdlenst en een ochtenddienst mee te maken. Wij zelden zooeven,dat ons de houding van de Nederlanders het meest ls bijgeble ven. Uit deze houding vallen verder alle goede hoedanigheden af te leiden. De compagniescommandant deelde ons op een kamer in en toen deder. we alsof we een dag soldaat waren. Wij kunnen uiter aard slechts een indruk geven van allés wat wij te zien kregen, maar deze Indruk is dan ook voortreffelijk geweest. De commandant had ons tevoren meegedeeld, dat e. ln den ■beginne nog al wat strubbelingen tus- schen de onderschelden groepen waren ge weest. De Nederlanders drukten zich niet gemakkelijk ln de Duitsche taal uit en won den zich over sommige kleinigheden nog al op. Daar kwam nog bij, dat zij onder elkaar niet steeds even kameraadschappelijk wa ren. Wat toch was het geval? Er kwamen naar München jongelui, die in hun korte le ven al politiek hadden bedreven, er kwamen ook niet-politieke geesten en al spoedig waren de debatten levendig, soms te leven dig. De commandant had de moeilijke taak deze vogels van verschillende pluimage tot een hechte groep te vormen. Hiervoor is veel geduld noodig geweest, veel tact, vriendelijke en harde woorden. Wij kregen bij ons bezoek aan München alleen maar de resultaten van deze maan denlange opleiding te zien. Op de houding viel niets aan te merken, evenmin op den kameraadschappelijken geest. Die geest is in de troep van onnoemelijke waarde. Hoe^. wel de individueele opleiding op allerlei ge bied van het militaire handwerk een zeer hoog peil heeft bereikt, wordt den mannen toch ingeprent, dat zij alleen samen in staat zijn een groot doel te bereiken. De eenling heeft in dezen strijd geen waarde. De troep ls alles. Inderdaad, wij kunnen constafee- ■ren, dat er op „onze kamer" alleen maar vrienden leefden en werkten. Zelfs wij heb ben tijdens ons korte verblijf van die vriendendiensten geprofiteerd, zonder welke een leek zich in een kazerne voelt als vele, overigens brave mannen in een normale hulshouding. Maar het belangrijkste is, dat wij in de uren, welke wij bij een der compagnieën doorbrachten, gelegenheid hebben gehad met de Nederlanders over alle mogelijke zaken te praten. Daar was natuurlijk in de eerste plaats „de dienst". Want de dienst gaat boven alles.' Met een volstrekte toe wijding geven de Nederlanders zich aan hun taak. welke uiteraard lang niet gemakke lijk is. Dat maakten we één dag mee. Het zou niet passen ln een artikel als dit een volle dig overzicht te geven van de dagelij ksche gebeurtenissen in de kazerne. Trouwens, de commandanten zijn erop uit zooveel moge lijk afwisseling te brengen in den dienst. In de eerste periode moesten onze land- genooten vooral exerceeren. Het viel daar bij op, dat de Nederlanders hun stijfheid moesten kwijt raken. Daarvoor dienden dan oefeningen met het geweer, lichame lijke oefeningen, lichte en zwaardere ath- letiek. Het resultaat is, dat de groep land- genooten ln München thans bestaat uit Jongemannen, die lichamelijk in alle op zichten getraind en door en door gezond zijn. Tegelijkertijd leerden zij tijdens de theoretische lessen de verschillende poli tieke wereldbeschouwingen kennen. Zij werden onderwezen ln de idealen van het Duitsche rijk, maakten kennis met de so ciale maatregelen, welke ln Duitschland ten voordeele van de geheele bevolking werden getroffen, zij kregen gelegenheid zich te verdiepen in de Duitsche cultuur, kortom: zij leerden al datgene wat een politiek soldaat behoort te kennen. Eerst daarna konden de commandanten beginnen met 't echte militaire handwerk, dat grondig wordt onderwezen. Wij hebben de resultaten van deze maandenlange oefe ning gezien bij een schietoefening met scherp. „De Duitsche wapenen worden gesmeed om goed gebruikt te worden." Het is een der beginselen van de soldatenopleiding in het groot-Dultsche rijk. Iedere handgreep wordt nauwkeurig bestudeerd en aange leerd, zoodat het bedienen van de oorlogs middelen straks tot een tweede natuur ls geworden. Daarbij worden de houdingsoefeningen niet vergeten. Dat de Nederlanders het daarin evenzeer ver hebben gebracht, moge blijken uit het feit, dat de compagnie, waarbij zij zijn ingedeeld, reeds verschei dene keeren als „eerecompagnie" heeft deelgenomen aan plechtigheden, welke in de hoofdstad van de N.S.D.A.P. plaats von den. Uw verslaggever heeft de phasen van zoo'n soldatendag beleefd. Nee, er kan niet genoeg de nadruk op worden gelegd: de dienst is niet gemakkelijk. Het gaat er niet in de eerste plaats om. dat het moeilijk is 's morgens om zes uur, prompt op het fluit signaal op te staan, en het is waarach tig moeilijk het is ook al niet zoo erg, dat er 's avonds na tien uur niet meer ge sproken mag worden, en dat er anders straf volgt. Maar het is de aaneenschake ling van allerlei zaken, kleinigheden, vaak. welke het leven in de S.S.-kazerne vol maakt bindt. Hier is geen plaats voor het individu in de beteekenis van den man, die zijn eigen zin kan doen. Bij de samen-j 7221 Ingez» Med.) werking van allen ontstaat er een gemeen schap van gelijkgeaarde, gelijkdenkende strijders voor één groot doel. Deze ge meenschap is sterk als een orots. Dat alles vertelden onze landgenooten ons in de korte uren van rust en dat leer den zij ons zonder woorden in de oogenbük- ken, dat wij hen bij hun oefeningen gade sloegen. Wij zijn bij de S3, in huis geweest en waren te gast op een kamer, waar zes Ne derlanders en acht Duitschers broederlijk bijeen waren. Meen niet, dat deze Duit schers zich afzijdig hielden bij onze ge sprekken. Duitsche zinnen werden in deze praatjes gebruikt en de Duitschers ver stonden de Hollandsche taal voortreffelijk. Daaruit ook weer wordt de bedoeling van deze samenwerking kenbaar. Men zou het eigenlijk zóó kunnen formuleeren, dat hier geen Duitschers, Nederlanders en Vlamin gen worden voorbereid op hun groote taak, maar dat allen van Germaanschen bloede hier zijn vereenigd om te worden tot man nen van de daad; En alleen zij, die dit ideaal bezitten, zijn in staat het harde leven van S.S.-man te ondergaan. Zij weten, dat alleen een harde leerschool hen kan vormen tot kerels, die sterk staan in het leven, dat vaak boven- menschelijke eischen stelt aan moed en uithoudingsvermogen on opofferingsgezind heid. Dit is het, wat wij dezen eenen dag heb ber. meegemaakt en geleerd. Inderdaad, wij zijn wijzer uit München vertrokken dan wij er aankwamen. Wij we ten thans, dat al het materialisme, het egoïsme en het individualisme niet in staat zijn geweest het zuivere idealisme te ver stikken Haalde men nog niet zoo lang ge leden de schouders op voor hem, die een Ideaal durfde belijden, nu zullen diezelfde mannen, hoewel nog jong, de taak krijgen een nieuwe idee over dé wereld uit te dra gen. En het is waard daarvoor te vechten en zoo noodig onder te gaan. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6