DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 No. 24812 Amerika's steun aan Engeland Duitsche luchtaanvallen Bezoek van Franco aan Mussolini Verduisteren: Slsfe Jaargang De leen- en pachtwet Uit Engeland Uit Roemenië Verspreide Berichten De ongeregeldheden te Amsterdam. Op Malta en Cyrenaïca Ontmoeting bij Italiaansche grens 'n XIB VAN BOOTZ EERSTE BLAD 18.49 uur 8.59 uur Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agent-schappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets, porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft gisteren alle amendementen'van het Huls van Afgevaar digden op de pacht- en leenwet goedge keurd. Slechts één amendement van het Huis van Afgevaardigden zal waarschijnlijk lichtelijk van redactie gewijzigd worden, n.l. het amendement van den republikein Dirksen, volgens hetwelk het congres te allen tijde de mogelijkheid zou hebben met eenvoudige meerderheid van stemmen de volmachten van den president op te heffen. WILLKIE'S BESCHOUWINGEN. United Press meldt uit Washington Toen senator Reynolds Willkie vroeg door welke omstandigheden de Vereenigde Staten in den oorlog betrokken zouden kunnen worden, antwoordde Willkie: In dien Engeland morgen instort, zullen wij ons binnen een maand in oorlog bevinden. Later veranderde Willkie dit in „binnen een of twee maanden. Ik wil mij niet vastleg gen op een termijn, maar indien Engeland de nederlaag lijdt of indien zijn vloot ver loren gaat, dan bestaat er voor ons niet veel kans meer om buiten den oorlog te blijven." Van welingelichte zijde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het D.N.B.: In politieke kringen hebben de verklarin gen van Wendell Willkie voor de senaats commissie van buitenlandsche zaken uit sluitend daarom belangstelling gewekt dat Willkie zich blijkbaar niet meer zoo zeker voelt als tijdens zijn verblijf te Londen. Men heeft te Berlijn verder den indruk, dat hij poogde de hem gestelde onaange name vragen te ontwijken. Voor het ove rige vormt zijn uiteenzetting een pakkende illustratie van den jongsten roep om hulp van Londen tot de Ver. Staten, zooals die in de rede van Churchill tot uiting kwam. Aan ailles wat te Washington wordt ge sproken ligt de vrees ten grondslag, dat Engeland in zijn eindstrijd met Duitsch- land de nederlaag zal lijden, schrijft het Hamburger Fremdenblatt naar aanleiding der verklaringen van Willkie. Het blad ver volgt: het dilemma van de heele Engelsche propaganda in de Ver. Staten, de tegenstel ling tusschen den noodkreet om hulp en het z.g. vertrouwen in de overwinning is ook in die uiteenzetting tot uiting geko men. Hij weigerde vierkant te spreken over de vooruitzichten van een Britsche over- vrinning, daar hem na hetgeen hij in Enge land heeft gezien, een Engelsche nederlaag als voor de hand liggend voorkomt. De over- zeesche verbindingen van Engeland zijn volgens Willkie zoo onzeker, dat vele Brit sche koopvaardijschepen den Atlantischen Oceaan zonder voldoende bescherming moesten oversteken. Daarom heeft hij verlangd, dat terstond zes of meer torpedo boot jagers in de maand aan Engeland wor den geleverd. Voor een hulpverleening kon hij geen ander argument noemen dan dat de nederlaag van Engeland vrij'wel gelijk zou staan met de verwezenlijking van ver meende Duitsche bedoelingen tegenover Zuid-Amerika. ROOSEVELT VRAAGT 8989 MILLIOEN VOOR DEFENSIE. President Roosevelt heeft het Congres een crediet van omstreeks 8989 millioen dollar gevraagd ter bespoediging van het programma voor den bouw van oorlogs schepen en voor uitbreiding van de kustver- sterkingen. Tevens heeft Roosevelt de Fe deral Shipping Board verzocht hem voort durend op de hoogte te houden omtrent de beschikbare tonnage op oceaanschepen en wel in verband met de verscheping van belangrijk bewapeningsmaterie el. Voorts moet genoemde instantie hem, advies uit brengen omtrent overneming van „extra tonnage onder vreemde vlag", benevens omtrent de kwestie hoe voldaan kan worden aan „verlangens van andere landen nopens steun door extra-schepen". (D.N.B.j CHURCHILL NEEMT INZAKE DE OORLOGSDOELEN VOORBEHOUD IN ACHT. In het Engelsch- Lagerhuis heeft een af gevaardigde, naar D.N.B. langs een omweg uit Londen verneemt, de vraag gericht tot den minister-president of met de regeering der Ver. Staten gesproken is over de vre desdoeleinden en den wederopbouw en of hij kan verzekeren, dat de Britsche regee ring het parlement tijdig van haar oorlogs doelen op de hoogte zal stellen. Churchill maakte zich van de vraag af met de woor den, dat dj Ver. Staten een duidelijke voor stelling hebben van datgene waarvoor En geland strijdt en wat het verdedigt. Voor zoover hij zich herinnert is deze kwestie door geen enkelen vertegenwoordiger der Amerikaansche regeering te berde gebracht. die omstandigheden kon hij dus voor het Lagerhuis geen verklaring over Engeland's oorlogsdoeleinden afleggen. IERSCH EVACUATIEPLAN VOOR VROUWEN EN KINDEREN. De Iersche ministerpresident de Valera heeft gisteravond gesproken over een eva cuatieplan voor vrouwen en kinderen en verklaard, dat, wanneer men niet vrijwillig voldoet aan de bevelen, de regeering zich gedwongen zou zien, dwangmaatregelen te nemen. De regeering kan niet dulden, zoo zeide de Valera, dat een gedeelte van de gemeenschap een houding aanneemt, waar door in geval van een aanval kinderen en andere personen aan gevaar zouden zijn blootgesteld en waardoor tevens de taak van de met de nationale verdediging belaste menschen wordt verzwaard. De minister gaf te kennen, dat de vrijwillige samenwerking tot op het oogenblik met succes bekroond is. Vervolgens herinnerde de Valera er aan, dat meer dan 200.000 mannen aan den op roep tot versterking der verdedigingskrach ten gehoor hadden gegeven en dat een groot aantal van .hen thans goed geoefende sol daten was. De president voegde hieraan toe, dat h- er ran overtuigd was, dat dwang maatregelen niet noodig zouden zijn. (Reuter) AMNESTIE. De leider van den Roemeenschen staat, generaal Antonescu, heeft een decreet on derteekend, waarbij deserteurs, en al de genen, die hun militairen dienstplicht niet tijdig hebben vervuld, amnestie krijgen, wanneer zij zich voor 15 Februari bij hun troep melden. VERDERE ARRESTATIES. De arrestaties en huiszoekingen worden voortgezet. Tot den avond van 11 Febr. zijn in Boekarest 3.513 personen gearresteerd, waarvan 960 weer op vrije voeten zijn ge steld. In de provincie bedraagt het aantal gearresteerden 4.,266. De krijgsraad te Boe karest heeft vonnis gewezen tegen-nog 38 deelnemers aan den opstand. Vier personen werden veroordeeld tot 10 en 12 jaar zware kerkerstraf en 31 tot gevangenisstraffen van 1 tot 5 jaar. (D.N.B.) DE VERBREKING DER ROEMEENSCH- ENGELSCHE BETREKKINGEN. Het Roemeensche ministerie van buiten landsche zaken heeft in een officieele me- dedeeling het volgende bekend gemaakt: „De Engelsche gezant heeft de Roemeen sche regeering er van in kennis gesteld, dat hij doorz ijn regeering te zamen met alle leden van het gezantschap en van de Britsche consulaten uit Roemenië is terug geroepen. Van haar kant heeft de Roe meensche regeering op deze mededeeling haar gezantschap uit Londen teruggeroe pen. De leden der Engelsche legatie ver trekken 15 Februari uit Roemenië, van wel ken dag af de diplomatieke betrekkingen tusschen Romenië en Groot-Brittannië op houden." (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt medege deeld: Zondag, den 9den Februari 1941 is het na afloop van oefenmarschen der Amsterdamsche W.A. tusschen afzon derlijke W.A.-lieden en politiek anders denkenden op verschillende plaatsen in de hoofdstad en vooral op het Water- looplein (Jodenbuurt) tot botsingen ge komen. Verscheidene van de daarbij betrokken personen en van de Amster damsche politiebeambten, die voor het herstel der orde tusschenbeide geko men waren, zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llden Februari hebben troe pen jeugdige Joodsche elementen, die van allerlei wapens voorzien waren, in de Jodenbuurt wonende nationaal-so- cialisten, onder wie ook schoolkinderen, voortdurend aangevallen en voor een deel zwaar gewond, Ook zijn in de Jo denbuurt winkels van nationaal-socia- listen door Joden vernield. Daarop heeft de politie talrijke van wapens voorziene Joden gearresteerd. Ter verzekering van de orde is in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenbuurt geheel afgezet en voor in- en uitgaand verkeer gesloten. Nu de rust in de Jodenbuurt hersteld is, zijn met ingang van heden de beper kingen ten aanzien van het in- en uit gaand verkeer verzacht. Met het door bovengenoemde incidenten dringend noodig geworden vertrek van alle niet- Joodsche bewoners uit de Jodenbuurt is reeds heden een begin gemaakt. Onder voorzitterschap van den koop man A. Asscher en professor Cohen is een Amsterdamsche Jodenraad ge vormd, die het Amsterdamsche ge meentebestuur bepaalde garanties voor de handhaving van de veiligheid bin nen de Jodenbuurt gegeven heeft. AMERIKA EN DE BRITSCHE VLOOT. De New-Yorksche bladen pmbliceeren een bericht van de International News Service uit Washington, volgens hetwelk president Roosevelt er op zou staan, dat de Britsche regeering voordat de Vereenigde Staten overeenkomstig de wet op de steunverlee- ning verder oorlogsmateriaal ter beschik king stellen zich ermede accoord ver klaart. dat de bevelhebbers der Engelsche vloot verzegelde bevelen ontvangen. Daarin zouden zij instrucie krijgen om in geval van een verovering van Groot Brittannië door Duitschland. met hun schepen uit de Engel sche havens uit te loopen en havens in de Vereenigde Staten aan te doen. (D.N.B.) Gistermiddag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen eenige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Daarbij ontstonden hevige luchtgevechten waarin drie Britsche toestellen werden neergeschoten. Alle Duit sche toestellen keerden volgens D.N.B. op hun basis terug. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren voorts aanvallen ondernomen op vliegvelden en troepenkampen in Cyrenai- ca. Een met Engelsche bommenwerpers en jagers dicht bezet vliegveld werd gebom bardeerd, waarbij voltreffers op de onder komens geconstateerd konden worden. Voor de hangars opgestelde, vliegtuigen werden doeltreffend met boordwapens aangevallen. Een karavaan ten Zuiden van Benghazi en een troepenkamp in de nabijheid kregen verscheidene treffers, waarvan de uitwer king aan sterke rookontwikkeling vastge steld kon worden. Andere troepenkampen, die uit veertig tot vijftig tenten bestonden, werden eveneens aangevallen en in brand geschoten. Succesvolle aanvallen met mi- trailleurvuur vernietigden geparkeerde vrachtauto's, dreven rijdende autocolonnes uiteen en veroorzaakten op deze wijze aan zienlijke schade. Het D.N.B. meldt nader over dezen laat- sten aanval: Zoo vroeg in den ochtend hadden de En- gelschen geen Duitsch vliegtuig boven hun kamp in de woestijn van Benghazi ver wacht. In een groot? verwarring renden zij uit hun tenten, lieten hun wagens in den steek en vluchtten uit ''■•et kamp, waar op de aanval gericht was. Hier en daar werd machinegeweervuur gericht op de uit een dik wolkendek neerkomende bommen werpers, lichtspoormunitie flakkerde als vonken door den ochtendnevel. Eenige uren waren de zware gevechts vliegtuigen feeds onderweg, zoo gaat de be schrijving verder. Het was nog nacht, toen zij, beladen met bommen, voor den start op hun basis gereed werden gemaakt. Zij hiel den een vasten koers naar het Zuidoosten. Toen de machines uit zee naar binnen vlo gen en het Afrikaansche vasteland onder zich hadden, doofden bliksemsnel de lich ten onder hen. Ondanks dikke wolkenlagen vonden de vliegtuigen hun doelen. Hier in Cyrenaica ,ver van Benghazi, ontdekten zij de tenten en de troepencolonnes der En- gelschen in het grauwe woestijnzand en daalden zij voor een plotselingen aanval omlaag. De zware bommen kwamen op het kamp neer. Vlammen sloegen op, twee dér groote tenten in het eene kamp waren reeds getroffen en op de beide andere hagelde het machinegeweervuur neer. Steeds stie ten nieuwe bommenwerpers door de wol kenlaag heen. Nieuwe ontploffingen don derden door de ochtendstilte van de woes tijn. Iedere treffer vergrootte de verwar ring en onophoudelijk vielen de Duitsche machines aan. De zware bommen sloegen diepe gaten in de colonnes wagens der En- gelschen. Hier en daar geopend vuur van eenige vijandelijke machinegeweren U-of geen enkel der gevechtsvliegtuigen. De mi nuten van den aanval veranderde het kamp in de woestijn in een helschen ketel. De zon ging op, toen de- vliegtuigen weer over zee naar huis vlogen „Opdracht uitgevoerd". zoo meldden de telegrafisten over den i* strijd. -a- Tusschen den Caudillo en den Duce zijn, naar officieel bekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera (gelegen vlak over de FranschIta liaansche grens op Italiaansch gebied) twee uitvoerige besprekingen gevoerd. Aan de conferenties is ook deel geno men door den minister van buitenland sche zaken, Serrano Suner. De Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die door zijn mili tairen dienst verhinderd was aan de besprekingen deel te nemen, zond Ser rano Suner een vriendschapstelegram, dat door Suner met hartelijke woorden werd beantwoord. Na de besprekingen is een commu niqué van den volgenden inhoud gepu bliceerd: „Bij de besprekingen die op 12 Februari des ochtends en des middags zijn gevoerd tusschen den Caudillo en den Duce, benevens den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, bleek overeenstemming van opvattingen der beide regeeringen ten aanzien van de problemen van Europeeschen aard en van de kwesties, die in deze historische oogenblikken de twee volkeren interesseeren. (D.N.B.) We zitten maar punten te tellen Ma tracht 't ondergoed te verstellen Bespaar U dien last: Een flesch TIP in de kast. Verwarmt U als drie paar flanellen. Inz. Mevr. W. V. te Amsterdam ontvangt een flesch TIP. 7231 Van bevoegde Duitsche zijde worden be richten tegengesproken, dat tusschen En geland en Italië vredesbesprekingen zouden worden gevoerd. Over de berichten, dat het bezoek van Franco aan den Duce ver band zou houden met een bemiddelingspo ging tusschen Engeland en Italië, verklaar den bevoegde Duitsche kringen: „Dat is de beste grap van alle fantasieberichten die tot nu toe zijn opgedoken". Omtrent de reis van den Caudillo en den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken naar Bordighera deelt het 'officieele agentschap Efe mede, dat de beide staats lieden Maandagochtend vroeg uit de Spaan- sche hoofdstad zijn vertrokken. Den volgen den nacht brachten zij door in een klein plaatsje in de provincie Gerona. Dinsdag ochtend kwamen de staatslieden bij Le Perthus op Fransch gebied aan. Onder de tonen van de Spaansche en Fransche volks liederen werden de Caudillo en Serrano Su ner op plechtige wijze verwelkomd door de Fransche autoriteiten. Zonder oponthoud reden de Spaansche staatslieden vervolgens naar Arles, waar zij een middagmaal ge bruikten, waarna zij hun reis naar de Ita liaansche grens voortzetten. Hier werden zij welkom geheeten door hooge Italiaansche persoonlijkheden met aan het hoofd de chef van het protocol en door den Spaanschen zaakgelastigde in Rome. Toen zij Italië binnenreisden. werden de hooge Spaansche gasten door de bevolking met spontane de monstraties en gejuich ontvangen. De sol daten van den bekenden generaal Gam- barra, die voor het meerendeel als vrijwil ligers in Spanje hadden gestreden, hadden de straten van de grensstad, die de Spaan sche staatslieden passeerden, versierd met de opschriften „Arriba Espana" en „Viva Caudillo". De grensplaatsen waren getooid met de Spaansche en Italiaansche kleuren. In het verslag van het agentschap Efe wordt er op gewezen, dat het contact van de leidende Spaansche en Italiaansche staatslieden buitengewoon vriendschappe lijk van aard was. Na de bespreking, die drie uur duurde, lag op de gezichten van de deelnemers voldoening weerspiegeld en er is geen twijfel mogelijk, dat de bijeenkomst plaats gevonden heeft in een sfeer van on gereserveerde openhartigheid en eerlijkheid Ook de ovaties van het Italiaansche volk vormen een definitief bewijs voor een vriendschap, die op de Spaansche slagvel den met het bloed van beide volken is be zegeld. Het agentschap Stefani meldt o.m. nog het volgende: In de villa Regina Margherlta te Bordi ghera, die ter beschikking van den gast werd gesteld, heette de Duce Franco hartelijk welkom. Vergezeld door den Duce inspec teerde Franco een eerecompagnie van het tweede regiment grenadiers en een afdee- ling van het 89ste regiment infanterie. Op 12 Februari om 10 uur begaven de Caudillo en Serrano Suner zich naar het verblijf van den Duce. De Caudillo, de Duce en Serrano Suner hadden een onderhoud, dat duurde tot 13 uur 30. Na de gedachtenwisseling bood de Duce jr zijn verblijf een dejeuner aan ter eere van den Caudillo, Suner, Moscardo, Favar en andere persoonlijkheden. Des middags begaven de Caudillo en de Duce met hun gevolg zich naar een villa aan zee te Gri- maldi in de omgeving van Ventimiglia, waar de besprekingen hervat werden en duurden van 18 uur tot 19 uur 30. Des avonds zaten de Caudillo, Suner en andere persoonlij kheden aan aan een diner, dat door den Duce werd aangeboden. Hedenochtend heeft de Duce zich naar de villa Regina Margherita begeven om zijn gast bij zijn vertrek te begroeten. De beide staatslieden begroetten elkander zeer. har-, telijk. Bij zijn vertrek uit Italië werden den Caudillo dezelfde eerbewijzen gebracht, waarmedr h'j bij zijn aankomst was ont vangen AMERIKAANSCHE EXPORT EMBARGO'S. President Roosevelt heeft door een ver ordening den export van een reeks goederen met ingang van 15 Februari afhankelijk ge steld van een licentie. Onder deze export goederen bevinden zich in de eerste plaats metalen reservoirs, welke in het vervolg zonder regeeringsvergunnlng alleen mogen worden uitgevoerd, wanneer zij een inhoud hebben van minder dan 5 gallons. In economische kringen te Washington is men van meening, dat deze maatregel vooral'gericht is tegen den uitvoer van benzine en gasoline uit de Vei". Staten naar Japan, aangezien Japan door schaarschte aan tankschepen aanzienlijke hoeyeelheden Amerikaansche benzine in groote metalen reservoirs heeft'ingevoerd. (DNB). Dit Nummei bevat TWEE Bladen van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 9.28 uur cn komt weer op te 21.06 uur. .J Binnenland Ernstige fraude bij de Meelcentrale. (Ge mengd. 2e Blad). Twee kinderen door het ijs gezakt en ver dronken. (Laatste Berichten, le Blad). Buitenland Franco brengt Mussolini een bezoek. (le Blad) Duitsche luchtaanvallen op Malta en Cy« renaica. (le Blad-). ZEE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1