STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Februari 1941 Onze Advertentietarieven Verspreide Berichten Laatste Berichten Binnenland WINTERHULPEN EDERLANO Buitenland KOOKDEMONSTRATIE IN DE STADSZAAL t VEREENIGING VAN WIJKVERPLEGING van de nederlaag en die den aanhoudenden aftocht der Engelschen van het Europee- sche continent verzinnebeeldt. De Deutsche Allgemeine Zeitung betoogt, dat Engeland's politiek op den Balkan uit sluitend het doel heeft nagestreefd Roe menië in den ring van omsingeling om Duitschland te voegen en onrust te zaaien in Zuidoost-Europa. Britsche inmenging op den Balkan wordt echter thans niet meer geduld. Met zijn gezant te Boekarest treedt Engeland symbolisch uit een gebied, waar het niets meer te maken heeft ten nutte van den Balkan en van het Europeesch continent. De „Deutsche diplomat-isch-politische Korrespondenz" ziet het eigenlijke motief yoor het vertrek van den Britschen gezant uit Boekarest in het feit, dat Engeland zich er sedert jaren aan had gewend in Roe menië een exponent te zien van zijn finan- cieele en politieke 'belangen. Zboals vroeger in den wereldoorlog heeft Engeland het nog voor kort beschouwd als volkomen natuurlijk om in Roemenië naar eigen goeddunken te kunnen optreden. Vooral heeft Engeland geen bezwaar gehad om alle sabotage, die het in het belang van zijn oorlogvoering noodzakelijk voorkwam, in Roemenië voor te bereiden en te laten uit voeren. De Korrespondenz wijst er vervolgens op* dat deze tijden en toestanden thans wel definitief tot het verleden zullen behooren en merkt op: Thans, nu generaal Antonescu sedert de recente woelingen in het land niet alleen scherp is opgetreden tegen alle verstoor ders van de orde. maar ook de zwaarste straffen heeft gesteld op iedere onruststo kerij en sabotage, is het ideale terrein van activiteit voor een Britschen gezant te Boe karest als beschermheer van alle veelzijdige met de Roemeensche belangen in strijd zijnde Engelsche daden uiteraard niet meer aanwezig. Zijn agenten zijn gecompromit teerd of vreezen terecht, dat hun de be scherming van de vroeger zoo almachtige Engelsche legatie niet meer ten nutte zal zijn. Londen heeft dit ingezien en daaruit consequenties getrokken. Wanneer Enge land gelooft met zulke onder doorzichtige voorwendselen ondernomen demonstraties in Europa nog indruk te maken, heeft het zich ernstig vergist. De eene Europeesclie positie 11a de andere heeft Groot-Brittannië in dezen oorlog reeds moeten opgeven. Met iedere daad van dezen aard komt liet slechts het streven tegemoet, dat in de uit schakeling van Engeland uit Europa de bevordering ziet van een gezonde continen tale solidariteit. (D.N.B.) 7182 (Ingez. Med.) ZWITSERLAND VOERT DEN ZOMERTIJD IN. Naar de Zwitsersche bladen melden, zal dit jaar in Zwitserland voor de eerste maal de zomertijd worden ingevoerd en wel in den nacht van 4 op 5,Mei. BELGISCHE ECONOMISCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU. Een Belgische economische delegatie, be staande uit de directeuren-generaal van het ministerie van economische zaken en van landbouw, is naar Moskou vertrokken om met de sovjet-regeering onderhande lingen te voeren over den uitvoer van Bel gische industrie-producten en den invoer van levensmiddelen door België. Aan deze reis neemt ook de gevolmachtigde voor vraagstukken betreffende den buitenland- schen handel bij het' Duitsche militaire be stuur in België deel. aldus meldt het A.N.P. j uit Berlijn. Uit Moskou meldt het D.N.B. nog, dat de uit acht Duitsche en Belgische leden bestaande delegatie daar gisteren is aan gekomen. HET BEZOEK VAN KOL. DONOVAN AAN EGYPTE. De op het oogenblik in Egypte ver toe-, vende Amerlkaansche kol. Donovan, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Brit sche vloot in het Oosten der Middelland - sche Zee. Hij had een langdurig onder houd met den opperbevelhebber van het Britsche eskader. In aansluiting hierop keerde kol. Donovan naar Cairo terug om zijn besprekingen met Engelsche en Ame- rikaansche diplomatieke kringen te her vatten. (D.N.B DE VERTEGENWOORDIGING VAN EU PEN, MALMEDY EN MORESNET. In het Duitsche rijks we ttenblad is een wet gepubliceerd, die de vertegenwoordi ging regelt van de in de gebieden van Eupen Malmedy en Moresnet wonende Duitsche volksgenooten. De wet bepaalt, dat de Groot Duitsche rijksdag uitgebreid wordt met evenveel afgevaardigden als het aantal 60.000 gaat in het totaal van de in deze ge bieden wonende, boven de 20 jaar oude, Duitsche volksgenooten. De nieuwe afge vaardigden worden door den Fuehrer aan gewezen. (D.N.B.) ZWITSERLAND ONTGINT GRONDEN. De Zwitsersche Bondsraad heeft het op roepen van civiele arbeidskrachten goed gekeurd die in den loop van dit jaar 50625 H.A. akkergrond vruchtbaar moeten ma ken. Volgens dit plan moeten werkloozen en personen, die in hun functie niet absoluut nocdig zijn. worden opgeroepen. Daaronder zullen ook de in Zwitserland wonende buitenlanders vallen. Volgens particuliere schattingen zullen voor het uitvoeren van het groote land bouwprogramma ongeveer 40.000 aanvul lende werkkrachten noodig zijn. (United Press). Bevredigende belangstelling. Gistermiddag had in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een kookdemonstratie plaats door de Commissie inzake Huishou delijke Voorlichting. Er bleek een bevredi gende belangstelling te bestaan, doch in haar welkomstwoord wees mevr. M. C. van OerleNipper nogmaals nadrukkelijk op dé groote waarde, die deze kookdemonstraties in den huidigen tijd hebben. Het ligt in het Voornemen van de commissie, deze demon straties om de veertien dagen te organisee- ren. Het is niet de bedoeling, om de belang stellenden te leeren koken, want geacht moet worden, dat alle deelneemsters dit machtig zijn. Wij rijn er slechts op uit, zoo zeide spr., om in wijder kring bekend te maken, op welke wijze het grootste nuttig effect wordt bereikt, met die artikelen en hoeveelheden, die in deze tijden nog te krij gen zijn. Want deze etenswaren zoo voed zaam èn zoo smakelijk mogelijk te bereiden, die kunst verstaat nog lang niet iedere huis vrouw, hoewel dat juist in dezen tijd van groot belang geacht moet worden. De samenstelling van de schotels, die op de demonstraties bereid worden, was geko zen, zooals ook gebruikelijk bij de Centrale Keuken. Zij dus, die de kookkunst niet be- heerschen, kunnen, door hun eten te be trekken van de Centrale Keuken, dezelfde gerechten nuttigen. Spreekster verzocht den toehoorsters, de op deze demonstratie opgedane ervaringen in wijden kring bekend te maken, opdat de belangstelling zoo groot mogelijk wordt. Vragen, die zich naar aanleiding van het gedemonstreerde mochten voordoen, zullen graag worden beantwoord. Ten slobbe wees mevr. van Oerle nog op de andere cursussen van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting, de naaicursus, de cursus oud-nieuw, en in het bijzonder de cursus kinderverzorging en -opvoeding. De kookdemonstratie werd hierna aange vangen. Op het menu stond ditmaal boe renkool met worst, terwijl als tweede- ge recht boerenkool met groene erwten bereid werd. Op duidelijke wijze werd het gedemon streerde toegelicht, terwijl tot slot een „proefje" van de schotels de belangstellen den kon overtuigen van de kwaliteit van het bereide middagmaal. JAARVERGADERING R.K. VROUWENBOND AFD. LEIDEN. Muzikale omlijsting door het R.K. Alma-Mater-Koor. Gisteravond hield de Leidsche afdeeling van den R.K. Vrouwenbond, onder leiding van de presidente Mevr. J. Manders-yer- rneulen, de jaarvergadering in de groote zaal van ,,'t Schuttershof". In een kort openingswoord sprak de pre sidente haar leedwezen uit over het feit dat deze vergadering enkele malen om bij zondere redenen moest worden uitgesteld. Moeilijkheden zijn er echter om te over winnen. Daarom deed het spr. genoegen thans het welkom te mogen toeroepen aan bestuur en leden die ondanks het mistige weer ter vergadering zijn gekomen. Bij afwezigheid van de Secretaresse wer den door haar plaatsvervangster Mej. M. Niemer de notulen alsmede het jaarverslag voorgelezen, waaruit blijkt dat ondanks de tijdsomstandigheden, de afdeeling nog steeds groeiende is. Het financieele verslag, uitgebracht door de penningmeesteresse Mevr. Geise, gaf een hooger bedrag aan uit gaven dan aan inkomstén, doch kon ten slotte toch nog met een voordeelig saldo van ruim f. 115 worden afgesloten. Verbolgens kreeg de vergadering de gele genheid het vele en vaak belangrijke werk van den Vrouwenbond en zijn afdeelingen te overzien door een bloemlezing van jaarver slagen der 12 onderafdeelingen, waarvan wij hier noemen de Propagandaclub, Hulp in de huishouding en de baby, de Altaar- wacht, de Missienaafv.ereeniging, de Re- traitevereeniging, Sancta Veronica, Rust- fonds, Huishoudelijke Voorlichting en Ge zinsleiding, waarin vooral van de onderaf deelingen met liefdadige strekking de nood zakelijkheid in dezen tijd en het heilzame werk door haar verricht, tot uiting kwam. Na een dankwoord door de presidente voor het vele werk door de diverse afdee lingen geleverd, volgde de bestuursverkie zing. Mevr. J. Manders-Vermeulen werd op voorstel van de vice-presidente Mevr. Si- monis bij acclamatie herkozen, evenals Mevr. Bergers, deze op voorstel van de presidente. In de vacature ontstaan door bedanken van Zuster Peperzak we^d Mej. Keijzer met algemeene stemmen in het bestuur opgenomen. Na een korte pauze betrad het R.K. Alma-Materkoor het podium waar het on der leiding van den heer W. Mizee eenige mooie zangnummers ten gehoore bracht, o.m. „Aanhoort ik zal beginnen'' in een be werking van Röntgen. Verder „Laudate Dominum'' van Palestrina en „Caelestis Urbs Jerusalem" van A. Diepenbrock, met welke nummers het koor onlangs zulk een groot succes boekte op een te Haarlem uit geschreven zangconcours. De prestaties van dit koor bewegen zich nog steeds in stijgende lijn. Een woord van lof komt zeker <Jëh diri gent den heer Mizee toe voori de wijze waarop hij de moeilijkheden voor zijn koor heeft v/eten overwinnen. De heer C. Zandbergen zong vervolgens „Von ewiger Liebe" en „O wüste ich doch" beiden van Brahms en „Ave Maria" van Dostal; hij werd hierbij kunstzining bege leid door den heer Mizee. Als debutante hoorden wij aan de piano Mej. Lous Mosseveld. Zij gaf: „Regendrop" van Chopin „Impromtu" van Schubert en „Prelude" van Rachmaninoff. V/ij gelooven ii de toekomst meer van haar te zullen hoorén. De presidente dankte haar met bloemen en de zaal met een hartelijk en langdurig^ applaus. Na den heer Minee en het Alma Mater koor dank te hebben gebracht, sk&t de presidente dezen mooien avond met? dèh Chr. groet. „BETHESDA". Jaarverslag over 1940. In het afgeloopen jaar bleek het aantal huisbezoeken weer gestegen te zijn in ver- gélijking met het aantal over 1939. De zeer gewaardeerde en onvermoeide wijkver pleegster zuster J. S. S. Oort bracht niet minder dan 6299 huisbezoeken bij 150 pa tiënten. Dit stijgend; aantal huisbezoeken is mede het gevolg van de uitbreiding van het stadsgedeelte, in hetwelk zuster Oort arbeidt. Ook het aantal polyklinische be handelingen .in het wljkgebouw was aan merkelijk hooger en bedroeg 1441 tegen 1186 in 1939. Behandeld werden 143 pa tiënten, terwijl het aantal hoogtezonbe- stralingen 519 bedroeg aan 26 personen. 138 maal werden verplegingsartlkelen uit geleend en eenige nieuws werden aange schaft, onder welké een tweede linidobed met toebehooren, waarvan steeds een dank baar en nuttig gebruik wordt gemaakt. Hoewel het tegen Kerstmis niet mogelijk was de gebruikelijke Kerstpakketten uit te deelen, konden er toch nog eenige doel matige kleedingstukken aan een aantal behoeftige gezinnen worden uitgereikt. Aan levensmiddelen werd op medisch ad vies om. verstrekt: 1277 liter melk, 182 eieren en 14 pond vleesch. De halve stuivers-contribuanten gaven ook dit jaar blijken van hun medeleven, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is. In haar vacantie werd zuster Oort ook nu, evenals in vorige jaren, vervangen door zuster Zwanenburg. In het bestuur kwam geen verandering; het bestaat, uit: mevr. W. F. HuurmanPlanjer, voorzitster; me vrouw Z. HakkenbergMens, secretaresse; mevr. E. FilippoMeter penningmeesteres se; mevr. L. Fontein—Ver woerd; mevr. A. BoschBaarslag. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Ja nuari: Armband, armbandhorloges, acte- tasch, inh. Bijbelsche boeken, anti-glij- apparaat, bankbiljet, beenpijpen, bivak mutsen, badhanddoek, waschhandje en zeep, brillen, breiwerk, ceinturen, doos. inh. pakjes boter, dameshoeden en een muts, enveloppe, inh. geld, gouden ring met mono gram, handschoenen, heerenhoed, hengel, handbeschermer, hondentuigje, jassen, knippatroon, kwar tiermut-sen, leef net,over schoen, portemonnaies, petje, pannenlap- pen, postzegels, padvindersmes, padvinders riem rijwielbelastingmerken, rozenkrans, rekenboek, regenjas, spiraalboortje, sleutels, bruin schoentje, slobkousen, sjaal, slipket ting, schopje, telescoop, vulpenhouders, ver- duisteringskap van rijwiellantaam. dito van autolantaarn, zakdoeken, zadeltaschje, zakmes, zak met hout, 2 gonje zakken. Gevonden in de Stadstram 1 Engelsch boek, handschoenen, 'regenka.pje, vulpen, schipperspet, 4-kleuren vulpotlood. Terug te bekomen en i inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur na middag. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhjer. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Taat en van Beelen, Z. Boulevard 47, Katwijk aan Zee. Reclame-, en foto-atelier: J. A. van Beelen en W. Taat, Katwijk aan Zee. Firma G. Blonk (Beperkende Bepalingen), Westkanaalweg C. 44 (Jaagpad), Ter Aar. Brandstoffenhandel. Vennooten: G. Blonk, Alphen a. d. Rijn; J. A. van Abshoven, Ter Aar en G. van Abshoven, Ter Aar. Wijzigingen: Modehuis Lido, Gangetje 6, Leiden. Hoofd zaak: Ferd. Bolstraat 21, Amsterdam. Da- mesconfectie. De hoofdzaak te Amsterdam is opgeheven en vereenigd met het filiaal te Leiden, waardoor dit filiaal hoofdzaak is geworden. Café Plantage, Hoogewoerd 168, Leiden. Overleden eigenaar: T: T. Overdijk, Leiden, d.d. 31 Januari 1941. UITVOERING ACCORDEON GEZELSCHAP „HOHNER". Een geanimeerde avond! In welk een groote populariteit zich steeds meer het accordeon mag verheugen, werd gister: vond bewezen door het feit, dat de Stadszaal welhaast volkomen gevuld was ter gelegenheid van de uitvoering van het Leidsch Accordeon Gezelschap „Hohner", dat zich onder leiding van den heer van der Velden meermalen met succes heeft laten hooren. Na opgewekte muziek van den Hohner- band onder leiding van den heer B. Neu teboom speelde het gezelschap den Hohner- marsch, Lincke's „Verschmahte Liebe" en „Death of Glory" van Hall. De heer v. d. Velden is een rustig en nauwgezet directeur die zijn meerendeels jeugdige pupillen goed in de geheimen van het accordeon weet in te wijden. De vertolkingen klonken al heel aardig en er werd met animo gespeeld. De nog jonge Nico Blankensteyn speelde op veelbelovende wijze eenige soli, het duo Barning zong liedjes, H. Doove en H. v. d. Linden vormden een uitstekend accordeon duo en als laatste nummer voor de pauze was het de humorist Kokkie, die met zijn schets „Kokkie naar de geheelonthouders- vergadering" vele daverende lachsalvo's bij het welwillend gestemde publiek ontlokte. Na de pauze waren mej. C. Waanders en de heer B. Neuteboom, alsmede de heer H. v. d. Velden op hun instrumenten aan het woord en ook zij oogstten veel succes. Het gezelschap Hohner speelde nog verschillen de nummers, Kokkië: zorgde wederom voor den noodigen humor, ook mrs. Banning trad nog eens op en zoo was er dus veel variatie in het uitgebreide programma. De avond was met een opwekkend propa gandistisch woord geopend door den voor zitter, den heer P. Blankenstein, die den directeur met een prachtigen fruitmand huldigde, terwijl ook de vertegenwoordiger van Hohner, de heer van Tricht, het po dium betrad en ih èèn-geestig speech je den heer v. d. Velden waardeerend toesprak VEEL NOOD MOET GELENIGD WORDEN. Vrijdag en Zaterdag a.s. zullen wederom de roode bussen van de Winterhulp Neder land op straat verschijnen, om dienst te verleenen bij de inzameling van gelden voor behoeftig Nederland. Door de bedragen, die reeds werden ver zameld kon in vele gezinnen nieuwe levens moed en vreugde worden gebracht. Maar nog is de winter niet ten einde. Zij moeten ook verder worden geholpen, evenals die velen, die tot nu toe door gebrek aan vol doende middelen niet te bereiken waren. Landgenooten, denkt daaraan, als ge de roode bussen ziet. Veel nood moet worden gelenigd. Dit kan.geschieden, als alle Neder landers op de komende collectedagen zich bij "het vaststellen van hun gift laten leiden door de gedachte: Geeft niet alleen, offert ook werkelijk! Vele Collectanten zijn noodig. Om de inzamelingen va nde Winterhulp- Nederland op vlotte en verantwoordelijke wijze te doen verloopen, zijn vele collectan ten noodig. Het is verheugend te kunnen vaststellen, dat een genoegzaam aantal Nederlanders bereid is, tijd en moeite ter beschikking te stellen van dit werk voor hun behoeftige landgenooten. In de prak tijk blijkt echter steeds een aantal bereid- willigen niet in staat, ter inzameling op te komen, omdat zij als werknemer geen vrij kunnen krijgen. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op alle Nederlandsche werkgevers om leden van hun personeel, die als collectant van de winterhulp Nederland willen optreden, gedurende den collectetijd vrij tè geven met behoud van loon en zonder aftrek van den vacantietijd. Onder de Nederlandsche werkgevers zullen er velen zijn, die door het geven van belangrijke giften hebben getoond, achter het werk van de winterhulp Nederland te staan. Hun wordt verzocht nog een stap verder te willen gaan, door hun ondergeschikten in de gelegenheid te stellen op hun wijze dit werk te steunen. De winterhulp Nederland wil een actie zijn van het volk voor het volk. Dit is alleen mogelijk, wanneer iedere Nederlander als collectant of als gever al zijn krachten in zet. Werkgevers, onthoudt uw personeel niet de mogelijkheid in deze richting te v/erken in het belapg van den socialen her bouw van ons volk. ONGEREGELDHEDEN IN AMSTERDAM. Naar aanleiding van gedurende de laat ste dagen in Amsterdam, plaats hebbende ongeregeldheden, welke zekere politie maatregelen hebben noodig gemaakt, ver nemen wij, dat van politiezijde naar deze gebeurtenissen een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Het ligt in het voornemen na beëindiging daarvan een officieel com muniqué te publlceeren. GARNIZOENSCANTINE TE HARDERWIJK AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks half elf werd de bevolking van Harderwijk opgeschrikt door brand-alarm. Thans bleek de groote ver gader- en amusëmentsgelegenheid, de z.g. garnizoenscantine door het vuur te zijn aangetast. Ofschoon de brandweer met alle middelen de. blusschingswerkzaamhe- den inzette, kon toch niet verhinderd wor den, dat het geheele gebouw in vlammen opging. De schade is zeer groot. Met dezen brand is Harderwijk van vrijwel haar eeni ge groote vergader- en amusementsgele- genhëid beroofd. Wekelijks werden hier bioscoopvoorstellingen gegeven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. NEDERLANDSCHE REGEERING VERBREEKT BETREKKINGEN MET ROEMENIË. De Nederlandsche regeering te Londen heeft de betrekkingen met Roemenië afge broken en den Nederlandschen gezant in Boekarest, - den heer Van Hoorn, met het geheele gezantschapspersoneel teruggeroe pen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Gisteravond en in den afgeloopen nacht hebben de Engelschen verschillende lucht aanvallen op ons land ondernomen. Tal van brand- en brisantbommen wer den afgeworpen, die echter bijna alle in het open veld of in kanalen terecht kwamen. Groote schade werd dan ook niet aange richt. Wel kregen eenige woonhuizen, boe renwoningen, een school en enkele andere gebouwen glasschade. Gelukkig werden geen personen getroffen. Verschillende ont stane branden konden spoedig gebluscht worden. Te betruereii' is echter, dat bij een ont ploffing van een vroeger geworpen bom in een plaats in het Zuiden des land 7 burgers werden gedood en tal van anderen werden gewond, onder wie verschillende ernstig. onuer overhandiging van de zilveren Hoh- nermedaille. De directeur werd voorts met nieuwe muziek verrast en de leden van het gezelschap werden verrast met de mede- deeling, dat zij binnenkort insignes voor hun uniformen zullen verkrijgen. Kortom: er heerschte een prettige en geanimeerde stejnming onder de talrijke aanwezigen, die écht eens een avondje genoeglijk „uit" waren Dinsdag ajs. herdenken mej. J. Corba en de heer C. Wetselaar den dag, dat zij vóór 25 jaar bij de N.V. R. M. Beuth en Zonen alhier, in dienst traden. In verband met de gewijzigde omzetbelasting, welke' nu ook voor onze advertentieprijzen geldt en mede naar aanleiding van de sterk verhoogde prijzen van alle in ons bedrijf benoo- digde grondstoffen, zijn wij ge dwongen onze advertentie prijzen met ingang van 15 Februari aanstaande te ver- hoogen met twee cent per regel. De prijs van de Kleine Advertenties in ons Blad wordt van Zaterdag a.s. ai: 5 5 CENT, maximum 30 woorden, bij vooruitbetaling te vol doen. DE DIRECTIE. DOODELIJKE VAL TE TER AAR. Toen. mejV. te Ter Aar uit de R.K. Kerk huiswaarts keerde, viel zij op het Kerkpad van haar fiets. Voorbijgangers verleenden hulp en riepen geestelijken en medischen bijstand in. De arts kon echter helaas slechts den dood van de 44-jarige vrouw constateeren. BULGAARSCHIjj STEM OVER DEN OORLOG. In het Bulgaarsche blad Slovo schrijft de gepensionneerde kolonel Gantsjef, dat de komende lente zeker de groote oorlogson derneming zal brengen, waartoe een groot volk heeft te besluiten, n.l. den slag, dien het Derde Rijk reeds sedert acht maanden tegen het grootste rijk der wereld voorbe reidt. In 1939 en 1940 heeft Engeland al zijn bondgenooten verloren, voor het eerst in zijn geschiedenis staat het geheel alleen tegen over Duitschland. De veiligheid van de Brit sche eilanden, die vroeger door een gewel dige Engelsche vloot gewaarborgd werd, is thans door de Duitsche heerschappij in de lucht in het tegendeel veranderd. Met het oog op de vernietigende beteekenis van den Duitschen slag die voorbereid wordt, is het tijdelijke verlies van Libye en Erithrea van geen belang; dat zullen ook de leidende kringen te Londen wel beseffen. In Italië zal .men'in volkomen kalmte de eindoverwinning der spilmogendheden te- gemoetzien. De pogingen der Britsche pro paganda, verwarring te brengen in den geest van het ïtaliaansche volk, zijn bij voorbaat tot mislukking gedoemd want Ita lië ij met Duitschland in leven en dood ver bonden en geen tijdelijke successen van Engeland op ver van Europa gelegen plaat- sn, kunnen het hechte geloof aan de over winning, aan het wankelen brengen. In ver gelijking met de millioenenlegers van Frankrijk, Polen en België, die voor Enge land verloren zijn gegaan, zijn de verliezen in Afrika voor de spilmogendheden een episode zonder beteekenis. Wie het tegen deel beweert, aldus Gantsjéf, zal weldra an ders leeren, want het voorjaar nadert (ANP) ROEMEENSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. Onder voorzitterschap van. den leider van den staat, generaal Antonescu, is gisteren in Roemenië een ministerraad gehouden, waaromtrent in een officieel communiqué het volgende bekend is gemaakt: „Generaal Antonescu heeft instructies gegeven ter be spoediging van de werkzaamheden voor de reorganisatie der ministeries. De opvoe ding derjeugd moet op nieuwe grondslagen radicaal worden gereorganiseerd. De jeugd zal, van de volksschool tot de universiteit, in nationaal patriottischen geest worden geschoold. Wat de kerk betreft, zal men zorg dragen voor een streng in acht nemen der discipline door de priesters. Ten slotte zal de regeering zich in het bijzonder wij den aan de sociale welvaart. De ministeries van economische zaken en de nationale bank zullen maatregelen nemen om credie- ten, welke dienen voor uitbreiding der pro ductie, in voldoende mate ter beschikking te stellen. (D.N.B.) WINANT's VERTREK. John Winant, de nieuwe Amerikaahsche ambassadeur te Londen, heeft zich giste ren naar Washington begeven om een on derhoud met minister Huil te hebben. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat in dit on derhoud waarschijnlijk de datum voor zijn vertrek naar Engeland bepaald zou wor den. .(D.N.B.) VONDSTEN IN DE ANDES. Dr. Fejos, de leider van de Wennergren- expeditie welke de Andes in Peru door- vorscht, meldt de ontdekking van twee be langrijke steden, die hoog in de Andes zou den hebben gelegen. De eene heet „de stad boven de wolken" en de andere „de onbe reikbare stad". Drie groote kunstmatige holen, die men eveneens gevonden heeft, komen opvallend overeen met een beschrij ving der Tamputecco-holen waarvan in de oude Inca-sage sprake is. Er werden 15 trap pen gevonden, waarvan elk uit 536 met de hand gehouwen steenen treden bestond. Verder vond men baden, evèneens uit de rots gehouwen, .waarheen het water door kanalen werd geleid. De in deze steden ge vonden groote irrigatiewerken zijn er een bewijs voor dat de bevolking op een hooge trap van beschaving stond. Dr. Fejos zeide: „deze ruïnes concurreeren met de pyramid® wat betreft omvang en indrukwekkendheid van hun bouwstijl. (UP.). I—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2