Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Februari 1941 Derde Blad No. 24808 Verstopping Iftsfe Jaargang Br. ir. E. B. Wolff overleden Ordening van het fotografisch bedrijf ZijWatMoet jij óók een persoonsbewijs hebben Rijks-, provinciale- en gemeenteleeningen Gemengd Nieuivs IJzerdiefstallen op groote schaal VRAGENRUBRIEK VN/T IN KTTIRCN OUD-DIRECTEUR NATIONAAL LUCHTVAARTLABORATORIUM. Te Bussum is op 59-jarigen leeftijd over leden dr. ir. E. B. Wolff, oud-directeur van het nationaal luchtvaartlaboratorium. De overledene werd op 8 Januari 1882 te •s-Gravenhage geboren. Hij volgde te Am sterdam de hoogere burgerschool en ging ir. 1899 studeeren aan de toenmalige po lytechnische school te Delft, waar hij in 1904 het diploma van werktuigkundig in genieur behaalde. Het volgende jaar werd hij leider van het laboratorium voor mate riaalonderzoek en voor proefnemingen met motoren van „Werkspoor" te Amsterdam. In 1914 promoveerde hij aan de techni sche hOogeschooï te Delft tot doctor in de technische wetenschappen op een proef schrift getiteld: temperatuurmetingen in den dieselmotor. Zijn benoeming tot directeur van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart volgde in 1918. Bij de reorganisatie van dezen dienst in 1937 werd hij directeur van het nationaal luchtvaartlaboratorium, welke functie hij in den afgeloopen zomer met het oog op zijn wankele gezondheid neer legde. Dr. ir. Wolff had zitting in de commis sie van toezicht van de nationale lucht- vaartschool. BIJ BESCHIKKING GEREGELD. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is het volgende bepaald: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische ar tikelen, voorzoover die de uitoefening be treft. te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart. Onder uitoefening van het fotografisch bedrijf wordt verstaan; Het ten behoeve van het publiek ver vaardigen van fotografische opnamen. Het ten behoeve van het publiek be- en afwerken, zoowel in negatief als in posi tief, van in eigen bedrijf vervaardigde fo tografische opnamen. Onder uitoefening van den kleinhandel in fotografische artikelen wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: Het ten verkoop aan het publiek in voor raad hebben en het aan het publiek ver- koopen van fotografische- en kinomatogTa- fische artikelen, als opneem-, vergrootings en projectie-toestellen benevens onderdee- len en toebehooren daarvan, verpakte che micaliën, ook in oplossing, bestemd voor fotografische- en kinomatografische doel einden, alsmede fotografisch en kinomato- grafisch lichtgevoelig materiaal, met uit zondering van Röntgenfilms en van mate riaal voor de vervaardiging van lichtdruk ken voor technische doeleinden en van zoogenaamde fotocopieën. Het aannemen ter be- en afwerking ten behoeve van het publiek, zoowel in nega tief als in positief, van fotografische- en kinematogrifische opnamen. Onder be- en afwerken, zoowel in nega tief als in positief, van fotografische- en kinematografische opnamen wordt ver staan het ontwikkelen, fixeeren, verster ken, verzwakken, retoucheeren, van derge lijke opnamen alsmede het maken van af drukken en vergrootingen daarvan. Het in de eerste alinea bepaalde vindt overeenkomstig toepassing ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische ar tikelen, zoomede ten aanzien van de voort zetting van het in een inrichting als be doeld uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. RIJKSCOMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Bij besluit van den waarnemend secre taris-generaal van het departement van sociale zaken is wijziging gebracht in het werkloosheidsbesluit 1917, waardoor o.m. het aantal leden van de rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverzekering van tenminste twaalf verminderd is tot tenminste zes leden. Voor het tijdvak 1 Januari 1941 tot en niet 31 December 1943 is het aantal leden gebracht op acht. Benoemd zijn de leden: H. de Bordes, Bussum, voorzitter; Anth. Folmer, Den Haag; mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Laren (N.-H.), plaatsver- vangend voorzitter, mr. F. W. R. Wttewaal, Deventer, A. Vermeulen, Badhoevedorp, mr. A. J. Leliveld, Warmond, H, J. Kuiper, Utrecht en A. Stapelkamp. Utrecht. Plaatsvervangende leden: J. Schouten, Rotterdam, P. A. Colijn, Alphen a. d. Rijn, I rv1, k- J- M. Beel, Eindhoven. W. Wagenaar, I Den Haag. G. B. Klein, Amsterdam, J. Je- I ronimus. Utrecht. J. A .Schutte, Utrecht en Amelink, Utrecht. INBESLAGNEMING VAN PRODUCTEN. De secretaris-genera al van het departe ment van landbouw en visscherij heeft aan een directeur-generaal van de voedselvoor ziening en aan de provinciale voedselcom- ^Jssarissen machtiging verleend tot het in "^t nemen van producten, ten aanzien daarvan niet aan de verplichting tot in levering of tot het ter beschikking houden an aangewezen organen of lichamen is 9 RH.f, In de laatstverschenen aflevering van 1940 van het maandschrift publiceert het cen traal bureau voor de statistiek wederom enkele bijzonderheden omtrent de kaspositie en de leeningen van rijk, provincie en ge meenten. Kaspositie. De kaspositie van het rijk is in het tijd vak van 1 October 1933 tot 1 October 1940 f. 425 millioen ongunstiger geworden. Voor de gezamenlijke provinciën werd de kas positie in hetzelfde tijdvak f. 3 millioen en voor de gezamenlijke gemeenten f. 2 millioen gunstiger. Leeningen. Door het rijk werden in het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 October 1940 twee lee ningen aangegaan, elk groot f. 300 millioen. Van de gelegenheid op de tweede leening te storten door inlevering van schuldbewijzen der eerste leening werd tot een bedrag van ongeveer f.70 millioen gebruik gemaakt. Door de gezamenlijke provinciën werd in hetzelfde tijdvak opgenomen in totaal f. 20 millioen. Van dit bedrag was f. 6 millioen of 32° n voor conversiedoeleinden bestemd. Bij rijksinstellingen werd door bemiddeling van den centralen beleggingsraad f.3 mil lioen of 15% van genoemd totaalbedrag op genomen. Door de gezamenlijke gemeenten werd in het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 October 1940 in totaal opgenomen f. 98 millioen. Van dit bedrag was f. 13 millioen of 14% voor conversiedoeleinden bestemd. Bij rijks instellingen werd door bemiddeling van den centralen beleggingsraad f. 59 millioen of 62% van genoemd totaalbedrag opgenomen. Voorschotten. Bovendien werd door het rijk in den vorm van voorschotten uit het werkfonds, inge volge de woning- en landarbeiderswet enz. gedurende het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 October 1940 aan de gemeenten ver strekt een bedrag van in totaal f.34 mil lioen en aan provinciën f. 1 millioen. Van genoemd totaalbedrag ad f. 34 mil lioen werd f. 30 millioen en dat aan de provinciën geheel renteloos verstrekt. DE VRIJWILLIGE BIJDRAGEN AAN OMROEPVEREENIGINGEN. Worden in radiozegels terugbetaald, die voor 1 April kunnen worden ingewisseld. In verband met de ingevoerde verplichte luisterbijdragen betalen de radiovereni gingen de reeds voor dit jaar gestorte vrij willige bijdragen aan de rechthebbenden in den vorm van radiozegels terug. Het kan echter voorkomen, dat men deze radiozegels niet kan gebruiken, omdat men b.v. de luisterbijdrage door middel van den girodienst betaalt. In dit geval kan TAL VAN ARRESTATIES TE ROTTERDAM. Enkele weken geleden werd bij de Rot- terdamsche politie aangifte gedaan van diefstal van een groote partij bintijzer, ge pleegd op*het terrein van een groote firma aan de Kipstraat. Langzaam maar zeker verminderde de voorraad bintijzer, dat op dit terrein van sloop afkomstig, opgeslagen werd. De recherche hield een oogje' in het zeil en kwam er dra achter, dat de transporten van de gestolen binten des morgens tij dens de duisternis moesten plaats vinden. Dus werden enkele rechercheurs in de na bijheid op post gezet en al spoedig had men succes. Op een morgen in het laatst van Januari verschenen ter plaatse enkele mannen met een vrachtauto, die snel een aantal stukken ijzer oplaadden. De recher cheurs lieten de mannen hun gang gaan, maar grepen in, zoodra zij aanstalten maakten om te vertrekken. Het bleek, dat enkele duizenden kilogrammen oud ijzer opgeladen waren en de mannen werden overgebracht, naar het hoofdbureau van politie aan' het Haagsche Veer, waar zij verhoord werden. Het duurde niet lang of zij bekenden zich gedurende de laatste maanden aan deze diefstallen schuldig te hebben gemaakt. In totaal hebben de man nen, die de diefstallen met zeven man pleegden, zich op deze wijze 40 a 50 ton ijzer toegeëigend, dat in verschillende hoe veelheden naar een opkooper werd ge bracht. Het aldus verkregen geld werd on der elkaar verdeeld. De eerste ploeg, die in Januari werd aan getroffen, bestaande uit de werklieden H., die den auto bestuurde, D. en Van M., resp. 25, 32 en 35 jaar oud, is dezer dagen over gebracht naar het huis van bewaring, ter wijl zij ter beschikking van den officier van justitie werden gesteld. De politie zette het onderzoek echter voort met het resultaat, dat nog meer arrestaties konden worden men voor 1 April zijn overtollige radiozegels aan elk postkantoor of poststation (echter niet aan de postagentschappen) tegen geld inwisselen. Men verzuime echter niet het bewijsstuk, dat deze zegels van een radio- vereeniging ontvangen zijn, bij zich te ste ken. De behandelde postambtenaar heeft het recht overlegging daarvan te vragen. Alleen van radiovereeni^ingen terug ont vangen zegels worden ingewisseld. Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schleffer's Stofwisselinqszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flooon f 1.06. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogleten. 7043 (Ingez. Med.) verricht, mede dank zij de mededeelzaam heid van de drie eerstgenoemden. Het bleek, dat de 45-jarige los werkman B. en diens 50-jarige collega D. zich eveneens hadden bezig gehouden met het opladen van ijzer, waartoe zij evenals de overige niannen zeer goed in de gelegenheid wa ren, omdat zij behoorden tot de ploeg, die het sloopwerk in de Kipstraat verrichtte. Ook zij hadden gedeeld in den buit. Ten slotte moest de politie nog een en ander weten van den koopman, die de zaken had gekocht en het was niet moeilijk den 30- jarigen koopman B. te Rotterdam te ar resteeren. Ook B. is naar het huis van be waring overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. KINDEREN VERLATEN AANGETROFFEN. Een bewoner van de Derde Leliedwars straat te Amsterdam, die met verlof van zijn werk in Noord-Frankrijk terugkwam, trof in zijn woning zijn beide kinderen van drie en ruim een jaar onverzorgd aan. De moeder was verdwenen. De man nam de politie in den arm, door wier zorgen de kinderen in een verzor gingshuis zijn ondergebracht. DE TE VELSEN AANGEHOUDEN INBREKERS. Ook inbraken te Oegstgeest. Van de door de politie te Velsen aan gehouden inbrekers L. v. d. B, en P. C. O. uit Utrecht, waarvan gisteren onder Ge mengd Nieuws melding is gemaakt, kan nog worden medegedeeld dat zij tegenover de politie te Oegstgeest hebben bekend ook aldaar in den afgeloopen zomer hun slag hebben geslagen. Zij hebben o.a. in gebroken ten huize van mevr. K. en een rijwiel ontvreemd van dr. Van T. Naar ons werd medegedeeld zijn zij thans ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Den Haag. DRIE OPLICHTERS TE BUSSUM GEGREPEN. Zij deden zich voor als distributie ambtenaren. Aan een villa te Bussum vervoegde zich een ongeveer 28-jarige man, die voorgaf van de politie te zijn en procesverbaal wil de opmaken tegen den bewoner in verbarid met een overtreding van de hamsterwet. De bewoner ontkende ten stelligste iets aan hamsteren gedaan te hebben, waarop de pseudo-politieman verdween met de mededeeling, dat hij er wel meer van zou hooren Inderdaad werd later op den avond de villabewoner opgebeld en men deelde hem mede, dat hij van het proces verbaal af kon komen, als hij vijftig gul den betaalde. Die zouden in een bepaald café betaald moeten worden. De villabe woner stemde toe en zou het geld brengen. Hij was echter zoo verstandig geweest voor af den distributiedienst van het geval in kennis te stellen en toen hij hoorde, dat men daar van niets wist. had hij de politie in den arm genomen. Toen hij zich dan ook naar het café begaf, was hij vergezeld van twee rechercheurs. De pseudo-politie man kwam echter niet opdagen Vermoedende, dat de zaak hiermede niet afgeloopen zou zijn, betrokken de recher cheurs hierop de wacht in de villa en in derdaad werd eenige oogenblikken later weer opgebeld. De pseudo-politieman, die wel duidelijk een oplichter bleek te zijn, deelde nu mede, dat de villabewoner zich niet aan de afspraak had gehouden en daarom honderd gulden moest betalen, wil de hij van de geheele zaak af zijn. Men kwam tot een accoord en besloten werd, dat het geld van de villa gehaald zou wor den, waarbij de man zich zou aandienen als Vollehoven. Korten tijd later kwam meneer Vollehoven en direct, nadat hij zich aangemeld had, wilde hij het geld in ontvangst nemen. Hij kon echter niet meer uit de voeten komen. Tegelijkertijd kwa men de rechercheurs naar voren, die ze kerheidshalve hun revolvers in de hand hadden. Op het politiebureau werd de op lichter, een 28-jarige Hilversumsche reci divist, aan een streng verhoor onderwor pen. Tijdens dit verhoor werd de villabe woner weer opgebeld en werd hij gedreigd, dat, als de gearresteerde niet werd losge laten, geweld gebruikt zou worden. Uit hetv onderzoek bleek, dat twee vrien den van den oplichter, Hilversummers van resp. 28 en 32 jaar, met hem mede ge komen waren, doch na de mislukking van de brutale oplichting weer naar Hilversum waren teruggekeerd. Zij zijn des nachts van hun bed gelicht en in Bussum ingesloten. DERTIEN DUIZEND GULDEN VERLOREN. Amsterdammer mist portefeuille. Een directeur van een vennootschap heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van de vermissing van een porte feuille, bevattende dertienduizend gulden aan bankpapier, aldus meldt de Tel. De directeur weet niet op welke wijze hij dit zeer groote bedrag is kwijtgeraakt. Het is mogelijk, dat de portefeuille hem ontrold is op de tram, maar eveneens kan het geld op straat verloren zijn. De direc teur vermiste het geld ij.ï. Woensdag of Donderdag en heeft thans de politie ge waarschuwd. In de portefeuille, vervaar digd van zwart krokodillenleer, moet zich een visitekaartje van den eigenaar bevin den, zoodat een eerlijke vinder dadelijk kan zien, waar hij het verlorene moet be zorgen. Het bankpapier bestaat o.a. uit twaalf biljetten van duizend gulden, acht van honderd gulden en een aantal biljetten van twintig gulden. BUITENLANDSCH GEMENGD. IN RIO DE JANEIRO EEN HITTEGOLF. In de afgeloopen week is de stad Rio de Janeiro (Brazilië) door een hittegolf ge teisterd. Vijftien personen zijn als gevolg van de hitte om het leven gekomen. SLUIKHANDEL IN PARIJS AAN HET LICHT GEBRACHT. De politie te Parijs is een Joodsche smok kelaarsbende op het spoor gekomen, die de laatste maanden voor vijftig millioen francs aan ongeoorloofde zaken gedaan heeft. De bende, die onder den naam Hay- mann en Co. een fictieve bank, in een der hoofdstraten van Parijs had opgericht, hield zich na den oorlog bezig met den verkoop van lederen jakken, wollen truien en handschoenen, die tegen woekerprijzen verkocht werden. Voorts heeft zij voor meer dan zes millioen francs sigaretten tegen woekerprijzen verkocht. B W. te L. Het bedrijf zal ingeschreven moeten worden in het handelsregister. Wend u tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken. s- Je L- Waarschijnlijk is aanmelding niet noodig. Het is echter raadzaam ter gemeente secretarie de zaak te bespreken. WILLEM ANDRIESSEN IN HET HOOFDBESTUUR VAN DE NOK. Door zijn vele verplichtingen als dirigent heeft de heer Otto Glastra van Loon zich genoodzaakt gezien zijn functie als lid van het hoofdbestuur van de Algemeene Ne- derlandsche Kunstenaarsorganisatie de Nok neer te leggen. In zijn plaats is door het afdelingsbe stuur van de afdceling muziek van de Nok, bestaande uit de heeren Louis van Tulder (voorzitter), Piet Zwager (secretaris), Wil lem Pijper, Willem van Otterloo, H. Stips en H. Smedes, de heer Willem Andriessen, directeur van het muziekconservatorium te Amsterdam, aangezocht den vrijkomenden hoofdbestuurszetel te willen aanvaarden. De heer Andriesesn heeft zich hiertoe bereid verklaard.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9