VAN HOUTEN S CACAO De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 Februari 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Van Houtens goede raad aan de Nederlandsche huisvrouw Indische leergang voor onderwijzend personeel Verspreide Berichten STADSNIEUWS Vele van onze trouwe klanten hebben een extra bus Van Houten's Cacao in voorraad genomen, want zij weten dat Van Houten's Cacao een bijzonder smakelijk en waardevol artikel is. Cacao kan ook langen tijd bewaard worden maar 'n droge plaats is noodig, te meer omdat Van Houten's Cacao, door gebrek aan blik, thans in carton wordt verpakt en vocht de grootste vijand is van cacaopoeder. De-keukenkast is dan ook niet de goede plaats; een provisiekast in een verwarmd vertrek is veel beter. Controleert U Uw voorraad eens en dat is de beste raad die wij U kunnen geven - gebruikt geregeld 7073 BESTE VOORDEELI GEBRUIK" (Ingcz. Med.) TER VERDIEPING VAN DE KENNIS OMTRENT NED.-INDIË. Het „Comité voor Indische lezingen en leergangen" van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is voornemens bij voldoende deelneming hier ter stede een reeks lezin gen met lichtbeelden te geven voor onder wijzers en onderwijzeressen. Een bevoegd spreker met een langdurige Indische loop baan behandelt in 10 op elkaar volgende lezingen „De economische en geestelijke ont wikkeling van Nederlandsch-Indië". Na elke lezing, die ongeveer 5 kwartier duurt, wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarna door lichtbeelden het be sprokene wordt toegelicht. Vóór elke lezing ontvangt ieder der deelnemers aan den cursus een syllabus van hetgeen dien avond wórdt behandeld. Achtereenvolgens komen de volgendev on derwerpen aan de*beurt: 1. Geschiedkundig overzicht. 2. De ontwikkeling uit den meest primi tieven staat. Verschillen in godsdienst, adat en uiterlijk, maar vooral ook in economi sche en geestelijke ontwikkeling tusschen de bewoners van Java, Sumatra, Borneo, Celebes, de Groote Oost en Nieuw Guinea. 3. De geografische omstandigheden. Moes sons, regenverdeeling, cultuurmogelijkheden, gewaskeuze. Het karakter der rivieren. 4. Staathuishoudkundig overzicht. Dessa- bestuur. Een schets van het leven in de afgelegen dessa. Bali, het land der Goden. Rechten op den grond. 5. Bodemgebruik. Rijstbouw en tweede ge wassen. De ontwikkeling van den landbouw. Over Chineezen, Arabieren en Japanners. Landbouwvoorlichting. 6. Onderwijs, Godsdiensten, Zending en Missie. 7. De Westersche landbouwonderneming en de bevolkingslandbouw; copra, suiker, rubber. 8. Koffie, thee, kina, cacao. 9. Tabak, oliepalm en vezel. Spoor- en autowegen; de K.P.M.; de radio. Geneeste- lijke stroomen. 10. Kunst, kleeding, gebruiken, industrie. Ontwikkeling tot zelfbewustzijn. De lezingen zijn gericht op de belangstel ling van den onderwijzer, trachten voor hem de sfeer te scheppen, die het Indische leven kenmerkt, meer nog dan hem de leerstof toe te voeren, die hij voor zijn werk behoéft. De ondervinding, die het Comité met deze lezingen in tal van plaatsen (o.a. Apel doorn, Utrecht, Zwolle, Sneek, Groningen, Middelburg, Arnhem. Breda, Deventer Rijs- sen, Hilversum) opdeed, geeft het de over tuiging, dat het onderwijzerscorps voor deze leergangen groote belangstelling heeft. On danks felle koude, onbegaanbare wegen en verduistering bleven de cursisten steeds den cursus tot het einde toe volgen. Na afloop van den leergang kan gezamenhjK een be zoek worden gebracht aan het Museum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Voor het organiseeren van bovenbedoelde lezingen heeft zich een plaatselijk comité gevormd, waarin zitting hebben de Rijks inspecteur van het L. O. in de Inspectie Lei den en de Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs te Leiden, de heer F. H. N. Bloe- mink (hoofd Openb. school voor het 7e en 8e leerjaar.) en de heer A. L. L. Gathier (Hoofd Chr. Opleidingsschool, Noordeinde), de heer Meijer (Hoofd Geref. opleidings school Hoogl. Kerkgracht) en de heer N. B. M. Vreeburg (hoofd R.K. School Caecilia- straat). De lezingen zullen worden gehouden op 1, 8, 15, 22 en 29 Maart, 5 April, 26 April, 3, 10, en 17 Mei a.s. en zijn toegankelijk voor onderwijzend personeel te Leiden en omgeving. AMATEUR-SLOOPERS. De politie ontvangt in den laatsteil tijd herhaaldelijk klachten over het optreden van jongens, die gewapend met bijlen de leegstaande huizen van het saneeringsplan Geeregracht-Kraaierstraat binnendringen en zich niet ontzien om daar vloeren en deuren kapot te slaan om het houtwerk te bemachtigen. Het spreekt vanzelf, dat de sloopers op een dergelijke assistentie allerminst gesteld zijn. Tegen eenige jongens is reeds proces verbaal opgemaakt, terwijl een aantal bij len in beslag is genomen. ITALIANEN NAAR DUITSCHLAND. Naar te Rome bekend gemaakt is, heeft de Duitsch-Italiaansche gemengde com missie een speciale overeenkomst gesloten op grond waarvan 50.000 Italiaansche in dustrie-arbeiders zich binnenkort naar Duitschland zullen begeven. Het aantal in Duitschland werkende Ita lianen zal daardoor tot.250.000 totaal stij gen. (U.P.). HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Het Duitsche Roode Kruis, onder leiding van dr. Busse, heeft de laatste maanden een zeer groote bedrijvigheid ontwikkeld. Zoowel uit het onbezette naar het bezette gebied en omgekeerd, alsook uit Frankrijk naar den Elzas en binnen- het bezette ge bied werden talrijke kinder-transporten in nauwe samenwerking met het Fransche Roode Kruis ten uitvoer gebracht. Deze kinderen moesten teruggebracht worden, nadat zij door evacuatie van hun ouders gescheiden waren. Ook heeft het Duitsche Roode Kruis de sanitaire verzorging behar tigd bij den terugkeer van de in Frankrijk wonende Slowaken naar hun vaderland. Voortdurend gaan transporten naar Pressburg onder toezicht van het Duitsche Roode Kruis. Voorts heeft het Duitsche Roode Kruis hét Fransche winterhulpwerk gesteund. (DNB). DE VREDESCONFERENTIE TE TOKIO. In hun antwoord op de openingsrede van Matsoeoka gaven de leiders der Indo-Chl- neesche en Thailandsche delegaties, Arsene Henry en Prins Varavara den Japansqhen minister de verzekering van hun medewer king. Zij gaven uiting aan de hoop, dat het geschil zoo spoedig mogelijk zal worden ge regeld „op den grondslag van billijkheiden rechtvaardigheid". In ieder geval is Standaard's brood beter. 7041 (Ingez Med.) Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3.30 uur ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur cand. de Wolff. NED. HERV. KERK. Beroepen te Blrdaard cand. J. T. Wiersma te Utrecht. Bedankt voor Westbroek (U.) ds. J. Cuperus te Doornspijk (Gld.), Viertal te Sebaldeburen en Lutjesgast cand. S. Julius te Doetlnchem, cand. H. J. A. Douwes te Groningen, cand. M. Goudkamp te Lunteren en cand. G. de Roest te Ferwerd (Fr.). DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Stavoren-Molkwerum mej. da. S. E. Treffers te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Maassluis ds. J. Hevius te Nieuwe-Pekela. VER. TOT CHR. WIJKVERPLEGING „PHEBE", OUDE VEST 91. Jaarverslag over 1940. In het verslagjaar kon het werk der Ver- eeniging wel geregeld voortgezet worden, maar men had toch met onderscheidene moeilijkheden te kampen. De wijkverpleegster, zuster Jasperse, was reeds in Januari eenige dagen ziek, her vatte den arbeid waarschijnlijk te spoedig en werd in Februari opnieuw genoodzaakt dien te laten rusten, zoodat zij eenige we ken moest vervangen worden. Zuster Visser verving haar in dien tijd, terwijl bovendien zuster van der Zeeuw gratis tweemaal per week haar hulp verleende. Geldelijke verliêzen bleven niet uit ten gevolge van de maatregelen, die „Phebe" gelijkelijk met alle wijkvereenigingen ge troffen hebben. De inkomsten verminder den, doordat samenkomsten onmogelijk waren in de donkere avonden, ook door het gebrek aan te verwerken materiaal, wat vooral in de toekomst te bemerken zal zijn. Dat er toch heel wat gedaan kon worden, blijkt wel uit de cijfers, die nu volgen. In het wijkgebouw werd hulp verleend aan 234 patiënten en wel 2258 maal; in hun huis aan 65 patiënten 4288 maal. De hoog- tezon werd gebruikt voor 19 personen en 398 bestralingen vonden plaats. Nog 26 be zoeken aan zieken en armen kon de zuster brengen buiten de genoemde. Zij leende 41 verplegingsartikelen uit en ontving er 36 terug. Op medisch advies en met behulp van het fondsje onder beheer van Mevrouw Barnard werden aan 15 personen 1317 eiren en 1048 liter melk uitgereikt tot een bedrag van f. 238,55. De Kerstfeestviering werd wederom door ds. Kuilman geleid. Daar de gewone collecte niet gehouden kon worden en kleeding- stukken niet te krijgen waren, moesten wij ons nog veel meer beperken dan vroeger; er werden 80 scheurkalenders uitgedeeld en een eenvoudige tractatie konden wij ons veroorloven. In het bestuur kwam geen verandering, zoodat het bestaat uit prof. dr. H. M. van Nes, voorzitter. Jonkvr. A. J. W. Barnaart, secretaresse, Mevr. S. A. C. van Nes-van der Pol, penningmeesteresse, Mevr. P. Barnard- Muljzer, Mej. A. M. Boonacker, Mevr. H. M. Oostveen-Segaar, Mevr. J. A. M. de Plan- que-Arps, Mevr. G. Spreij-van Rijn. BLOEMIST PATROONSVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN." Bovengenoemde vereeniging heeft haar tweede jaarvergadering gehouden in café „Royal." Nadat de voorzitter, de heer J. Buurman een openingsrede had uitgesproken, volg de het jaarverslag van den secretaris, den, heer J. J. Vliegenthart, waarin een over zicht van de vele doeltreffende en voor de leden belangrijke zaken, in het afgeloopen, jaar werd gegeven. Hierna volgde het afscheid van den scheidenden secretaris den heer P. C. van der Most van Spijk. De voorzitter memo-, reerde diens vele verdiensten voor de ver eeniging en bood als aandenken een ge schenk aan. Daarna werd overgegaan tot het fees telijke gedeelte van dezen avond. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. Ph. Vliegenthart Jr., opende dit feeste lijk gedeelte dat verder onder de uitste kende leiding van den heer Gerard Heij- nen stond. De avond had daardoor een zeer geanimeerd verloop. De vice-voorzitter de heer G. F. Hüner, sloot deze bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan alle medewerkenden. KOOKDEMONSTRATIES. De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting heeft het voornemen om ge durende de volgende maanden een reeks 14-daagsche kookdemonstraties te geven. Hier wordt den bezoeksters getoond, hoe men op de zuinigste manier een goeden maaltijd kan bereiden. En dat zuinig geldt zoowel voor de hoeveelheid als voor de voe dingswaarde en de brandstof. Voorwaar drie zeer belangrijke punten in dezen tijd!. Daar de aanwezigen zichzelf kunnen over tuigen, hoe goed een dergelijk bereide maal tijd smaakt, verwacht de Commissie, dat vele huisvrouwen van deze gelegenheid zul len gebruik maken. Tevens zal haar gele genheid worden geboden, zich in te schrij ven voor een korten kookcursus, waarop het zelfde onderwerp uitgebreider wordt behan deld. De gezondheid en de portemonnaie van elk gezin zullen er wel bij varen! De eerste demonstratie wordt a.s. Dins dag gehouden. De toegang is gratis! LUID SPREKER-INSTALLATIE IN HET STATION. Ten gerieve van de reizigers. Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen een welwillend oor ver leend aan een van particuliere zijde en ook door ons geuiten wensch en opdracht ver strekt tot het aanbrengen van een luid spreker-installatie in het station alhier, waardoor de reizigers tijdig van de vertra ging of wijzigingen in den treinenloop op de hoogte zullen worden gesteld. De mededeellngen zullen zoowel op de perrons als in de wachtkamers kunnen worden gehoord, zoodat de reizigers niet langer in de koude behoeven te wachten, doch rustig in de wachtkamers kunnen ver blijven, totdat de komst van den trein wordt aangekondigd. Wij twijfelen er niet aan of deze maatregel zal door het reizende publick op hoogen prijs worden gesteld. De politlebrandweer heeft gistermid dag in het perceel v. d. Duynstraat Nr. 4 een schoorsteenbrandje gebluscht. ren van kapelaan en pastoor vermogen in hooge mate te boeien. De karakters zijn waar-menschelijk geteekend, al helt, als ge volg van het gegeven, de sfeer wel eens naar het sentimenteele over. Een film, die de moeite van overden king loont! Rex-Theater - „Trenck de Pandoer" is de eenigszins zonderlinge en moral raad selachtige titel van de hoofdfilm, welke deze week in het theater aan de Haarlem merstraat wordt vertoond. Onwillekeurig zijn wij geneigd t denken aan een kcirt- sipel van dien naam, maar deze Trenck heeft met kaarten niets uitstaande. Hij is de commandant van een keurkorps huza ren, dat op den wensch wan zijn vader door hemzelf is opgericht en waaraan hij don naam schonk: het Pandoerenregiment. De elschen van toelat' t dit ko.-ps zijn overigens niet gering: men moet over drie paarden kunnen springen, men moet een dikke ijzeren staaf krom kunnen buigen en tenslotte van een afstand van 50 voet de hals van- een flesc]- kunnen afscHi:m. Geen wonder dan ook. dat de leden van dit regiment een stelletje flinke knapen zijn met wie men volgens het bekende gezegde beter eten dan vechten kan. Alleen moet men in het eerste geval terdege opletten, dat niet de geheele maaltijd in de maag van den tafelgenoot vrrdwijnt! Het is nog slechts kort geleden, dat Trenck in onze stad op het witte doek verscheen, zoodat wij over den Inhoud niet andermaal zullen uitweiden. De rol van den huzarm-bnnfd- man wordt vertolkt door Hans Albers en wie zou dat beter kunnen doen dan juist hij? Hans Albers is in deze film in zijn ele ment; in zijn branie-achtige miform, die hij zoo bij uitstek krijgshaftig weet te dra gen, verschijnt hij steeds te rechter tijd om reddend te kunnen optreden; zijn gedeci deerd optreden onder de meest gevaarlijke omstandigheden wekt bewondering bij de vrouwen, waarvan elen jegens hem ge voelens koesteren, welke bewondering verre te boven gaan... Een spannende spionnage- z-aak met verrassende wendingen vormt het hoofdmotief van de film, waarnaar wij met veel genoegen hebben gekeken. Het voorprogramma bestaat uit het„^ur- naal en een interessant cultuurfilmpje over het leven van plant en dier in de veen- plassen. Luxor-Theater. De film „Een leven lang" is vervaardigd aan de hand van het gelijknamige boek. Wie dat kent zal hiaten ontdekken, welke af en toe misschien even storen (hetgeen door een korte toelichting in den tekst te voorkomen ware ge weest!), maar tevens de vele goede kwali teiten vaststellen. „Een leven lang" is een boeiend verhaal, dat u voortdurend in zijn ban gevangen houdt. Hpt is de geschiede nis van een Oostenrijksch meisje, dochter van een hoteleigenares, die verliefd wordt op Hans von Gallas, een Weensch diplo maat, die uit vrees .voor de gevolgen van een duel de eenzaamheid gezocht heeft, een ongeluk krijgt en verpleegd wordt door de knappe Agnes, Als Hans de tijding krijgt weer huistoe te kunnen gaan, blijkt hij alle haast verloren te hebben, dank, zij zijn verhouding tot Agnes, maar het bericht van een belangrijke promotie noopt hem uiteindelijk toch naar Weenen terug te keeren. Het afscheid valt hem zwaar, maar hei meisje verzekert hem dat het niet voor altijd zal zijn en dat zij elkaar terug zul len zien. Zoo blijft Agnes achter in haar simpele dorpje in het wondermooie Oos- tenrijksche bergland: met haar liefde, haar zorgen eneen baby! Maar als het pu bliek er over fluisteren gaat, besluit zij te vertrekken en gaat zij naar Weenen, waar zij Hans echter niet vindt omdat hij ver trokken is naar China. Agnes wacht! An deren dingen naar haar hand. Zij weigert, verklaart te blijven wachten, zoo noodig een leven lang. Eens zal Hans terugkeeren en haar gelukkig maken, haar en haar zoontje. En die dag komt, maar voordat het zoover is, heeft zij hem nog eens ge sproken na terugkeer uit China, is hij ver volgens naar Washington vertrokken, daar gehuwd en vader geworden. Verlamd aan een zijner beenen zien wij hem ten laatste, na den Europeeschen oor log, in Weenen terug. Met Agnes wil bij niets te doen hebben en omdat hij haar ..medelijden" ducht, maar de mededeeling dat zij moeder is doet hem zijn energie terug krijgen en 't slot van de film brengt drie gelukkige menschen bijeen Moeten wij nog zeggen dat Paula Wes- seley deze film draagt, dat zij er volkomen het middelpunt van is? Paula Wessely is een actrice, die met bescheiden middelen grootsche prestaties weet te leveren. Haar wat peinzend weemoedige blik, haar geba ren. haar stemintonatie zijn altijd weer overtuigend en roerend; zij bespeelt de snaren van het menschelijk gevoel met uitzonderlijk talent, toovert een glimlach op uw gelaat en doet een moment daarna de ontroering de overhand hebben „Een Wessely-film" zegt men van „Een leven lang." Dat is de keur op het merk! Ook de andere rollen zijn in goede handen. Het voorprogramma brengt o.m. een zeer interessante en dikwijls ook buitengewoon vermakelijke film over paardensport en goed gedaagde opnamen over schaats tochten door Nederland. 2—1 Lido-Theater. „Confetti" is de titel van de amusante film die deze week in Lido draait. Bij confetti behoort carnaval of lie ver gezegd andersom, zoodat de titel van deze film In het Dultsch „Karnaval in Wien" toepasselijker is. Dit feest loopt voor de hoofdpersonen in deze film, een winkelmeisje Annie, haar patroon, een professor en als vierde haar cavalier van Sönhofen, wel eenigszins an ders uit dan zij hadden verwacht. Na de gebruikelijke ontmaskeringen om streeks het middernachtelijke uur. volgen namelijk nog vele andere, zij het dan ook in meèr figuurlijken zin gesproken. De vier bovengenoemde rollen zijn bij Triezll Czepe, Hans Moser, Leo' Slezak en Richard Romanowsky in goede handen en vooral Moser's creatie van Annie's ontzag- wekkenden patroon is zeer geslaagd te noemen. Annie is een eenvoudig winkel meisje en leeft haar rustige leventje voort tot eens 't groote avontuur komt; daartoe aangezet steekt zij zich heimelijk op Öar- navaPs avond in de mooiste kleeren uit het modemagazijn waar zij werkt en be geeft zich 'gemaskerd naar het bal. Al spoedig wordt zij daar herkend door haar patroon of liever gezegd: hij herkent haar kleeren. Zij vlucht in een loge die bespro ken is door een zekeren heer von Sönhofen en geeft zich voor diens vrouw uit. Wan neer de heer von Sönhofen dan ook zijn loge binnen komt, en hoort dat, hoewel hij vrijgezel is zijn vrouw in de loge is, is hij wel eenigszins verbaasd. Hij noemt zijn naam niet en besluit zich eveneens voor een ander uit te geven Dat dit tot een oneindig aantal verwarringen aanleiding geeft, hoeft nauwelijks opgemerkt te wor den. Genoeg zij dat als ten slotte iedereen ontmaskerd is een „happy end" het wel te verwachten slot van deze vroolijke film is. Voor de pauze vindt een optreden plaats van een „Hawaiian band" voorafgegaan door een omvangrijk wereldnieuws. Casino-theater Reeds enkele malen heeft men hier ter stede kennis kunnen maken met de wereldberoemde Wiener San- gerknaben en deze week is men in de ge legenheid om de min of meer persoonlijke kennismaking voort te zetten of zoo men hen niet gezien en gehoord heeft tijdens hun optreden hier ter stede kan men ze bewonderen in hun film „Singende Jugend", waarin naast deze jongens een kerncollectie van de beste artisten van het Burgtheater uit Weenen optreedt. Inderdaad is deze prachtige film een reprise ten volle waard. 'Het is het verhaal van een wees die een hardvochtigen voogd heeft en door een muzikant uit zijn ellende wordt gehaald. Zijn prachtige stem en zijn natuurlijk mu ziektalent zijn voor den muzikant aanlei ding om te probeeren hem bij de Sanger- knaben te doen aansluiten, wat hem op vermakelijke wijze lukt. Nu breekt voor den jongen een heerlijke tijd aan. Maar wanneer er op een goeden keer geld vermist wordt, neemt Toni vrijwillig de schuld op zich. Het blijkt echter, dat het geld niet gestolen, doch per ongeluk tusschen de muziek is terecht gekomen. Toni is intusschen echter bijna v erdronken, maar wordt dank zij de goede zorgen van Zuster Maria in het leven ge houden. Natuurlijk wordt Toni weer bij de jongens opgenomen en dit is dan tevens het einde van deze prachtig gespeelde film. In het voorprogramma treffen we naast de uitgebreide journaals een komisch filmpje aan getiteld „De Speurhond". 9 Trianon—Theater De tragische film „Jeugd", waarin Kristlna Söderbaum, be kend uit „Das unsterbliche Here", de hoofdrol vervult, behandelt het delicate thema van een liefde tusschen twee jonge menschen ln een pastorie, wier onbe- heerschtheid niet zonder gevolgen blijft. De regisseur Veit Harlan ontleende het gegeven aan het tooneelstuk „Jugend" van Max Halbe, waarin verschillende proble men worden aangesneden: niet slechts sexueele. maar ook godsdienstige. Daar is allereerst de verhouding en de groeiende liefde tusschen het jonge meisje, dat veelal gebukt gaat onder het feit, dat haar vader onbekend is en haar neef Hans, student te Heidelberg, die enkele dagen in de pastorie op bezoek komt. Daarnaast worden twee andere karak ters getypeerd: de sombere, door het leven verbitterde, fanatieke kapelaan en de warm-menschelljke, zonden en feilen be grijpende en vergevende oudere pastoor, oom van het jonge meisje, in wiens woning zulke gecompliceerde gebeurtenissen voor vallen. De eerste ziet scherp, maar tegelijkertijd bij voorbaat tè zeer veroordeelend, de ge varen, die het meisje bedreigen en schermt bij voortduring met boetpredikaties over datgene, waaraan het meisje geen schuld heeft. De tweede ziet met liefde de genegen heid, die de jpnge menschen voor elkaar koesteren en noopt wellicht in stilte op een goed veilig huwelijk in de toekomst, iets wat de moeder van zijn nichtje moest ont beren. De kapelaan laait, ondanks goede be doelingen, zich meesleepen door zijn hef tigheid en betoont zich liefde- en genade loos tegenover het meisje: de tweede blijft ook wanneer er ongelukken zijn gebeurd, mild en zacht gestemd, hoewel hij natuur lijk niet kan goedkeuren, wat geschied is. Hij is de man, die zélf het leven geleefd heeft, de moeilijkheden, den strijd ervan kent en geen steenen op anderen zal wer pen. De jonge liefde eindigt noodlottig: het meisje, dat geen uitkomst meer ziet en ver volgd wordt door de genadelooze uitspra ken van den kapelaan, verdrinkt zich in haar radeloosheid in het meer. Drie mannen staan ten slotte rond haar baar: de onverzoenlijke kapelaan, de ver gevensgezinde pastoor en de jonge man, die zijn gevoelens niet meer meester was. Duidelijk wordt dan ten slotte in het licht gesteld, hoe ieder van hen het gebeurde beoordeelt. De kapelaan ziet zijn schuld aan het voorgevallene niet in, de beide anderen daarentegen terdege. Het jonge meisje, ligt bleek en 'roerloos voor hen uitgestrekt. Met vertrouwen mag men hopen, dat haar de vergiffenis ten deel zal vallen, die de twee laatsten voor haar afsmeken. Een delicaat thema, waar een ieder zoo zijn eigen gedachten over zal hebben. Met omzichtigheid is het door den re gisseur behandeld, hij hoedde er zich voor, bepaalde grenzen te overschrijden. Een probleem, waarmee de jeugd veelal worstelt en inzicht van ouderen vordert om er met begrip tegenover te staan. Deze film kan dan ook in zekeren zin als waarschuwing voor jongeren gelden, terwijl ook volwassenen er het een en an der van kunnen leeren. Den meesten zal dan ongetwijfeld de houding van den ouden pastoor, die het leven kende, het meest sympathiek zijn, hoé men overigens ook de misstap van de jeugd moge beoor- deelen. Kristina Söderbaum en vooral ook figu

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2