Ervaringen van een Elfstedenrijder LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 7 Februari 1941 Een mooie, zware tocht, diegrondige training vereischt Leeuwarden-Dokkum werd velen noodlottig De blokkade Duitsch W eer machtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Een onzer redacteuren, die den rit mee maakte, ook al werd het einde niet geheel gehaald, meldt: Het is geen kleinigheid, een elfstedentocht. „Dat is ook geen nieuws", zullen velen met eenige verontwaardiging voor de veronder stelde onwetendheid denken, maar toch, al leen zij, die het meemaakten, dit schaats- evenement bij uitnemendheid, begrijpen de strekking van deze woorden. De passieve toeschouwer weet zoo weinig, zoo héél weinig van een elfstedentocht. Neem alleen al het beginpunt. „Da's Leeuwarden", zullen bovengenoem de onwetenden met stijgende ontstemming mompelen, ondanks het feit, dat zij er vol komen naast zijn. Leeuwarden, zeker, daar worden de schaatsen ondergebonden, maar al veel eerder heeft de tocht een aanvang genomen. Veel eerder en ver van Leeuwar den is men al „elfstedenrijder". Van den vroegen morgen voor den wedstrijd af,sedert het oogenblik, dat de moedige deelnemer, in diepe duisternis, rillend van de veel goeds voorspellende koude, uitgerust met een flinke dosis goeden moed, en een koffer vol onmisbare uitrustingsstukken, naar het station van zijn woonplaats gaat, om den vroegsten trein te kunnen nemen naar het Noorden teneinde daar nog ergens een slaapplaatsje machtig te kunnen worden van dètt oogenblik af is de tocht begonnen. Men wordt dan „elfstedenrijder", hoe ver van Leeuwarden, in welken trein, of op welk perron dan ook. Overal kan men de deel nemers uit de reizigers herkennen, overal vormen zij een apart gedeelte van de be volking van treinen en stations. Vrienden, bijkans vergeten kennissen en onbekenden, het hoort bij elkaar, nu allen met één reisdoel, met één voornemen zijn bezield: den elfstedentocht rijden! Oude ervaringen worden uitgewisseld, terwijl de deelnemers tijdens den reis nog de laatste hand aan de uitrusting leggen. Als het buiten langzamerhand wat lichter is geworden, en met veel moeite de dikke laag ijsbloemen van de raampjes geveegd is, ligt onder de heldere, strakke lucht het vlakke land, bedekt door een laagje droge, stuivende sneeuw, bij het gezicht waarvan het gesprek komt op de weersverwachtingen. Het ziet er koud uit buiten, veel kouder dan in de donkerte, waarin de reis werd aange vangen. Hetgeen bij nader inzien niet gek bekeken blijkt te zijn geweest, want het vol gende station was een thermometer rijk, die een aanzienlijk steviger koude aanwees, dan i\ meer Zuidelijke streken heerscht. Deze ".emperatuursdaling hield aan tot Leeuwar den, waar inwoners wisten te vertellen, dat bet in den vorigen nacht meer dan tien graden had gevroren. Natuurlijk zeer ver dienstelijk voor den ijstoestand, maar toch begon het velen angstig te moede te worden. Zou de moorddadige tocht van het vorige aar worden herhaald? Later op dien dag oleek het mee te vallen. De vrij sterke zon deed het kwik van den thermometer aan zienlijk stijgen en midden op den dag was bet ideaal weer voor „den grooten tocht". De boeveelheid gevallen sneeuw bleek betrek kelijk gering te zijn, zoodat ook in dit op zicht de toekomst er rooskleurig uitzag. Het zoeken van een passende slaapgele genheid. een allereerste vereischte in het met vreemdelingen overstroomde Leeuwar den, leverde in den aanvang geen ernstige moeilijkheden op, hoewel later op den dag de gelegenheden tot overnachten niet zoo eenvoudig meer te vinden waren. ELFSTEDENKOORTS IN LEEUWARDSEN. Toen wij ons eenmaal hadden geïnstal leerd, bestond er gelegenheid met de stad kennis te maken, hetgeen een niet onver makelijke bezigheid was, nu de heele be volking behept was met de „elfstedenkoorts". Heel Leeuwarden stond in het teeken van de komende groote sportgebeurtenis, wat bijzonder te merken was hoe kan het anders? in de vele café's, die rond het stadscentrum overvol waren van rijders, raadgevers en belangstellenden. Om alle tafels werden nogmaals ervaringen ten ge- hoore gebracht, raadgevingen uitgedeeld en bijzonder sterke verhalen verteld. In Café Spoorzicht, waar een onophoudelijke stroom deelnemers zich liet inschrijven, heerschte een drukte van belang. Halverwege den mid dag waren reeds meer dan 2000 inschrijvers geboekt, terwijl dit aantal later nog* steeg, tot ongeveer 2500, te weten 600 deelnemers aan den wedstrijd en 1900 aan den Toer tocht. Voor hen, die reeds vroeg op den dag in Leeuwarden arriveerden, kon de middag rustig verloopen, doch van vroeg naar bed gaan was geen sprake, 's Avonds van acht tot elf uur zou namelijk in „De Harmonie" de uitreiking van startkaarten plaats vin den, waarbij eveneens de startplaats, de route en de finish zouden worden aange geven. Deze tijden werden tenminste offi cieel bekend gemaakt, doch door den korten termijn, die voor de organisatie beschikbaar was geweest, werd het begin van de uitrei king aanzienlijk later. Met dat gevolg, dat de groote zaal van „De Harmonie" al spoe dig het aanzien kreeg van een te goeder naam en faam bekend staanden winkel, die ter gelegenheid van den jaarlijkschen groo ten uitverkoop „bezocht" wordt door de Nederlandsche huismoeder. Er werd allerwegen een verwoede strijd geleverd, om zoo vroeg mogelijk de benoo- digde kaarten machtig te worden, hetgeen uitzonderingen daargelaten geen noe menswaardig succes had. Pas laat in den avond keerden de laatsten huis- en hotel- waarts, om onder de dekens te kruipen en kracht te verzamelen voor de komende on derneming. Den volgenden morgen was de start vast gesteld op omstreeks 6 uur, zoodat het geen overbodige luxe mocht heeten, om ongeveer 4 uur op te staan. Voorbereidingen, hoe zorgvuldig ook reeds uitgevoerd, moeten immers altijd op het laatste moment nog worden voltooid. Het weer liet zich goed aanzien: matige vorst, vrijwel geen wind, en een heldere lucht, waaruit alleen de ster ren een onaanzienlijk en bedroevend schijn tje licht wierpen over de donkere stad en het ijs in de vaarten. Deze ongewone duis ternis bij een elfstedentocht andere ja ren kon op alle noodige en gewenschte plaatsen ruimschoots met lampen worden gewerkt bleek de start echter niet noe menswaardig te beïnvloeden. Na het vertrek uit de Harmonie, waar het officieele sein tot gaan gegeven werd, moesten de deelne mers ongeveer tien minuten loopen, alvo rens de schaatsen op de Dokkumer Ee konden worden aangebonden. De route ging ditmaal in omgekeerde volgorde langs de traditionele elf steden, dan het vorige jaar het geval was. Eerst naar Dokkum via 'de Ee, die ook gereden werd op het tweede gedeelte van Dokkum naar Franeker, langs de Vrouwenbuurtermolen. nog bekend uit den vorigen elfstedentocht. Van Franeker leidde de weg naar Harlingén, Bolsward, Workum, Hindeloopen, Stavoren, Sloten, IJls^en Sneek naar Leeuwarden terug. HET ZWARE EERSTE GEDEELTE. Het eerste deel van de 200 kilometer, die in den aanvang voor den boeg lagen, heeft de grondslag voor vele mislukkingen ge legd. Diepe scheuren in het overigens uit stekende ijs verzwaarden het door de diepe duisternis rondom toch reeds moeilijke tra ject in hooge mate. Valpartijen, die enkele malen met ernstige verwondingen gepaard gingen, kwamen aanhoudend voor, en vaak gebeurde het, dat hierbij de schaatsen het onderspit dolven en hersteld of vervangen moesten worden. Het ontstane tijdverlies en de dikwijls provisorisch aangebrachte re paraties gaven menigeen een moreele knauw. Anderen gingen, ondanks onder vonden pech, onverstoord en blijgemoed een nieuwe poging wagen. Zoo arriveerden in Dokkum" toerrijders, die reeds drie paar schaatsen hadden doen sneuvelen, en op opnieuw geleende ijzers den tocht voortzet ten. Na-ongeveer 23 K.M. rijden! Het laatste gedeelte naar Dokkum lever de nóg een handicap op, n.l. de terugkomst langs deze baan van de eerste wedstrijd rijders, die een half uur voor de toerrijders vertrokken waren. De deelnemers stooten op het betrekkelijk smalle berijdbare stuk op elkaar, en lang niet altijd kon men dit slechts ln figuurlijken zin zeggen. Jongert moest later b.v. door zulk een botsing op geven. De tocht naar Franeker was de laiigste weg tusschen twee controleposten, die te vens natuurlijke rustplaatsen vormen. Een straffe Zuid-Oosten wind was langzamer hand komen opzetten, terwijl de zon die na verloop van tijd verscheen, slechts vaag zichtbaar was door een nevelig wolkendek. Het ijs was beslist slecht, voornamelijk dank zij ontelbare scheuren, die, evenals bij het eerste gedeelte van den tocht, een aanzienlijke hoeveelheid slachtoffers ei£chten. Op weg naar Harlingén kwam, nadat reeds velen waren afgevallen, een nieuwe hindernis opduiken: zand, Over grooten afstand was de baan door dit zand vrijwel onberijdbaar, en talrijken, die zich met alle energie hadden moeten heenzet- ten over den ondervonden tegenslag, kon den niet meer de kracht vinden, den rit verder voort te zetten. Jammer, want Juist daarna begon een stuk, dat, wat ijs betreft, heel goed te noemen was, hoewel de vrij koude tegenwind hun ook hier par ten had kunnen spelen. DE TERUGTOCHT. Toen via Bolsward, Workum en Hinde loopen het Zuidelijkste controlepunt Sta voren eenmaal was bereikt niet allen, die uit Harlingén vertrokken viel dit ten deel schepte het meerendeel van de eenigszins ontmoedigden weer nieuwen moed, aangezien hier het laatste gedeelte, dat vrij regelrecht naar Leeuwarden terug leidt een aanvang neemt, hoewel de helft van den tocht reeds even na Bolsward werd gepasseerd. Toch waren de moeilijk heden nog niet ten einde. Het Sloternieer, dat geheel moest worden overgestoken, was erg slecht, hobbelig en dientengevolge buitengewoon vermoeiend. Bovendien kwam in deze omgeving onverwachts een sneeuw bui opzetten, die den toestand er niet rooskleuriger op madkte, Het slot van de route, Sneek—Leeuwarden, eiséhte het laatste restje van de moreele en physieke krachten der deelnejnërs. Het Is dan im mers te hard, ongeveer'25 Kilometer voor het einde, om nog od' te geven, terwijl dat eigenlijk, gezien hetgeen er nogover is van de conditie van velen, beter zou zijn geweest. Misschien was dit oogenblik bij menigeen reeds eerder daar, doch het is heel begrijpelijk, dat zij, die zoover waren, ook het einde trachtten te bereiken Hon derden deelnemers, die weliswaar bogen kunnen op een voltooiden elfstedentocht, zullen niet kunnen zeggen, dat de route best nog enkele kilometers langer had mo gen zijn. Het was dan ook een verlossing voor hen, aan het einde van de rijbaan, dood-vermoeid maar zegevierend aangeko men, een aantal autobussen te vinden, die voor het vervoer naar het stadscentrum zorg droegén, nu de finish een eind buiten Leeuwarden gelegen was. Wat er meer te zeggen valt over dezen tocht? Allereerst een woord van lof over de organisatie. Deze liet niets te .wenschen over, want mocht ergens een korte hape ring ontstaan, dan was dit alleen te wijten aan de snelheid, waarmede de todht voor bereid is. Vooral het feit, dat de baan mee- rendeels goed was geveegd, getuigt van den ijver, die is betoond, om het den rijders zoo aangenaam mogelijk te maken. VAT DEN RIT NIET TE LICHT OP. Verder is een waarschuwend woord aan sollicitanten voor een volgenden tocht zeer zeker op zijn plaats. Weinigen kunnen zich een voorstelling maken van wat het beteekent, een elfstedentocht te rijden. Velen, die zijn gestrand, zullen de onder vonden mislukking wijten aan toevallige ongevallen,' die hen hebben gehandicapt, zooals bijvoorbeeld een gebroken schaats, valpartijen én botsingen, steeds draaien- den wind. en dergelijke tegenvallers. Toch is niet dit de oorzaak van hun uitvallen, neen, de eenige oorzaak hiervan is, dat zij de eischen, die aan hen gesteld worden, niet hoog genoeg aanslaan. Op een tocht van deze lengte zijn toevallige hindernis sen onvermijdelijk. En de training, die be slist aan deelneming moet voorafgaan, dient met deze toevalligheden rekening te houden. En mocht een dergelijk ongelukkig voor val het ontijdig einde voor een deelnemer beteekénen, dan kan hieruit slechts' de con clusie worden getrokken, dat de voorberei ding f niet serieus genoeg is opgevat. Het is natuurlijk niet de bedoeling, hierin ook de uitzonderingsgevallen te betrekken, die zich hebben voorgedaan. Ook deze bestaan, doch over het alge meen kunnen de niet-geslaagc^n genoem de conclusie ter harte nemen. Voor den niet-deelnemer is dit misschien moeilijk te gelooven, maar om een elfste dentocht te begrijpen, om die te kennen en er een oordeel over te kunnen vellen, zal men hem moeten rijden. Iedere voorstelling die iemand er zich van maakt zonder deel nemer te zijn geweest, klopt niet met de werkelijkheid. Zwaar, onnoemelijk zwaar is het voleinde van de 200 KM., en zij die den tocht afrijden, kunnen er aanspraak op maken, tot de beste rijders van het land te behooren. Zoowel van lichamelijke als van geestelijke gesteldheid en dit laat ste niet in het minst wordt een dusda nige vastheid geëischt, dat wij niet aarze len, de geslaagde rijders in deze opzichten geluk te wenschen. De voldoening, zichzelf in de moeilijke óogenblikken overwonnen te hebben, is hun grootste belooning. Hon derden. die de finish bereikten, slaakten de verzuchting: „Het was onbeschrijfelijk zwaar; ik ben blij, dat ik het heb gehaald maarhet is eens en nooit weer." En desondanks, zullen de meesten van hen. zóó zij de gelegenheid hebben ook den volgenden keer weer aanwezig zijn. Dat juist typeert hun energie en vasthoudendheid, en even eens' is het kenmerkend voor de aantrek kingskracht- van deze bijzondere sportge beurtenis: de Friesche Elfstedentocht. -» BIJZONDERE CIJFERS. Het A.N.P. meldt ons hedenmiddag: Nadat de grootste drukte bij het slot van den Elfstedentocht tot het verleden be hoort, heeft het centraal bestuur de be schikbare gegevens omtrent de bereikte re sultaten kunnen ordenen eh voorlocpig eenige officieuze cijfers bekend gemaakt. In totaal waren 600 inschrijvingen bin nengekomen voor den wedstrijd, waarvan geen enkele rijder bij den start ontbrak. Toen gisteravond omstreeks het midder nachtelijk uur de laatste controle te Leeu warden werd gesloten, waren ruim 500 wedstrijdrijders binnengekomen. Ongetwij feld een buitengewoon bevredigend resul taat, waarvan men thans met voldoening gewag maakt. De deelneming aan den tocht overtrof reeds bij de inschrijving de stout ste verwachtingen. Hoewel Woensdagavond 1763 rijders zich hadden laten inschrijven, bleef de toeloop gedurende het verdere ge deelte van den avond aanhouden, hetgeen tot gevolg had, dat ruim 2200 deelnemers aan den tocht gistermorgen aan den start verschenen. Van deze groote groep waren gisteren tegen het middernachtelijk uur ruim 14C0 personen binnengekomen en hadden hun controlekaart ingeleverd. Deze cijfers leve ren een overtuigend bewijs, hoe goed deze elfstedentocht is verloopen. Onder de vele commentaren die de bui tenlandsche pers heeft gepubliceerd naar aanleiding van de rede van den Duitschen rijkskanselier op 30 Januari, zijn er, die Duitschland er van beschuldigen, de blok- iademaatregelen op onverantwoordelijke djze verscherpt te hebben. Deze commen taren worden in Duitschland onzakelijk ge acht. Men verwijst in de Duitsche pers aaar de aanhoudende pogingen, die Enge land in het werk stelt om te voorkomen, dat het noodlijdende Fransche volk uit overzeesche landen goederen ontvangt, zonder dat Londen e rrekening mee houdt, jat Frankrijk tot enkele maanden geleden bondgenoot was. Men vraagt de rest van de wereld, of er wel een scherpere vorm van blokkade is dan dat men bevriende volken aan eigen voordeel opoffert. Bovendien houdt een dergelijke practijk de merkwaar de bekentenis in, dat men den tegenstan der meer menschelijkheid, meer hulpvaar digheid jegens noodlijdende vrouwen en ónderen van andere volken toeschrijft dan toen zelf bezit. In de beschouwingen, die de Duitsche bladen aan zekere buitenlandsche pers stemmen v/ijdén, wordt ook herinnerd aan de geschiedenis der blokkade in het alge- toeen en tijdens den tegenwoórdigen oorlog, "oe weinig indruk zelfs bewezen feiten op sommige anti-Duitsche commentatoren ma ken, wordt wel aangetoond, doordat men Duitschland verantwoordelijk stelt voor de storingen in het oedrijfsleven, die een on- Vermijdelijk gevolg zijn van het afsnijden Jtoh allen overzeeschen aanvoer naar de Dritsche eilanden. Men moet in gedachten houden, dat de beslissende verscherping der blokkade, in begin September 1939, uitging jVan de regeering te Londen, die in strijd toet het erkende volkenrecht de lijst van contrabande uitbreidde tot goederen, die weinig of niets uitstaande hebben met de onmiddellijke oorlogsvoering. Tevoren, eind Augustus, begin September 1939, had Duitschland overigens bij monde van een Jpocialen gezant den Noordschen staten Ingesteld. dat de leveranties aan beide oorlogvoerende partijen op dezelfde schaal touden worden voortgezet. Door toedoen van fcBritsche en Fransche regeeringen is dit toitiatlef, dat voor de handhaving van den neutralen handel van het grootste belan* was. ten val gebracht. Terwijl het dus op grond van de histo rische feiten boven eiken twijfel verheven is, dat de Westelijke mogendheden het sein tot verscherking van het geldende blok- kaderecht hebben gegeven, blijft nog te onderzoeken, van welke zijde nieuwe prin- cipieele elementen in de blokkade practijk gebracht zijn. De beslissende daad was de „order in council" van 27 November 1939, waarbij Engeland verklaarde, dat alle goe deren van Duitschen oorsprong in beslag konden worden genomen, onverschillig wiens eigendom ze waren. Deze maatregel had dus betrekking niet op goederen, die het weerstandsvermogen van den tegen stander versterkten, doch op die. welke hem een tegoed verschaften tegenover even tueels overzeesche leveranciers. Inbeslag neming van dergelijke goederen bracht den tegenstander natuurlijk geen onmiddellijke schade toe, slechts werden koopers er van afgeschrikt, deze goederen in het vervolg in Duitschland te kcopen. De maatregelen, die Duitschland ten aanzien van de voor Engeland bestemde overzeesche goederen afkondigde, hielden het wegnemen of ver nietigen dezer goederen in om een onmid dellijke versterking van den vijand te voorkomen. Er kan dus niet aan getwijfeld worden, aldus besluiten de Duitsche commentaren, dat de Duitsche blokkade-afkondiging: „torpedeering van ieder schip, dat voor den oorlog belangrijk materiaal en levensmid delen naar Engeland vervoert" veel minder scherp is en veel minder principieele be- teekenis heeft dan de reeds 14 maanden vroeger uitgevaardigde Britsche „order in council". Men heeft in Duitschland kunnen constateeren, dat een deel der buitenland sche pers dit duidelijk erkend heeft. Het vraagstuk van „de schuld aan de blokkade" is in een verkeerd daglicht ge steld, doordat men zich in vele neutrale landen niet zeer heeft bekommerd om de rechtspositie, doch zich heeft gericht naar de zeer verbreide opvatting, dat de Weste lijke mogendheden zouden zegevieren. Iri- tuschen hebben de Engelschen hun „wasch niet aan de Siegfriedlinie opgehangen", doch aan de Noordelijke kust van het Ka naal op eigen gebied verdedigingsstelllngen moeten betrekken. (D.N.B.) VREDESCONFERENTIE TE TOKIO GEOPEND. Vandaag is de vredesconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo-China te Tokio geopend met een rede van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka. Deze verklaarde, dat de aaneenslui ting van Groot-Oost-Azië een geschiedkun dige noodzaak is. De landen in het Verre Oosten zullen op deze wijze niet slechte bij dragen tot den vrede in dit gebied, doch ook tot den wereldvrede, wanneer zij we- derkeerlg hun plaats in de gemeenschap pelijke leefruimte waarborgen. Daarom is het van belang, dat de veiligheid der stabi liteit in Oost-Azlë tot stand gebracht wordt. Matsoeoka zeide, oprecht te wenschen, dat het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch-Indo-China wordt geregeld, de vijandelijkheden tusschen de beide landen hebben slechte onaangename gevolgen voor geheel Oost-Azië gehad, zoodat Japan be sloten heeftt zijn bemiddeling aan te bieden en het geschil arbitraal te regelen. Japan is erop voorbereid om met vastberadenheid en verantwoordelijkheidsgevoel een regeling van het conflict tot stand te brengen. (PN.B.) DE TOESTAND IN ROEMENIË. In de dagelijksche mededeeling van het Roemeensche ministerie van binnenlandsche zaken wordt gezegd, dat het op 2 Februari des avonds in de gemeente Danoau bij Thorenburg, in Zevenburgen, tot een botsing tusschen gendarmerie en een groep legion- nairs is gekomen. Een legionnair werd ge wond. Overigens is het in het geheele land rustig. Het aantal arrestaties bedraagt thans 6576, waarvan 3061 te Boekarest. In de hoofdstad zijn 22 personen ia hechtenis ge nomen, die geen gevolg hadden gegeven aan het bevel van den militairen commandant, volgens hetwelk men zich des avonds na 22 uur niet op straat mag bevinden. Verder wordt medegedeeld, dat voor de militaire rechtbank te Boekarest op 5 Februari negen deelnemers aan de gebeur tenissen van 21 tot 24 Januari terechtge staan hebben. Zes beklaagden werden ver oordeeld tot dwangarbeid, kerkerstraf of gevangenisstraf, drie werden vrijgesproken. (D.N.B.). NOORSCH KUSTVAARTUIG DOOR ENGELSCHEN VERNIELD. Naar het Noorsche Telegraafagentschap meldt, is het 1151 ton metende Noorsche kustvaartuig Ryfylke ln den middag van den 5en Februari in de nabijheid van Stadt- lanted door een Britsche duikboot aange houden en door geschutvuur vernietigd. Het grootste deel van bemanning en passagiers is gered. De Ryfylke was een schip, dat uitsluitend een burgerlijken dienst langs de kust onder hield. onder Noorsche vlag voer en niet in dienst der Duitsche weermacht stónd. Het was niet gewapend en vervoerde geen oor logsmateriaal. Een reddingsvaartuig heeft 45 menschen die zich in twee sloepen van de Ryfylke be geven hadden, aan boord genomen. (D.N.B.) NIEUWE AANSLAG OP EGYPTISCH KONINGSHUIS. Aan de Popoio d'Italia wordt uit Beiroet een nieuwe aanslag van den Britsche ge heimen dienst op leden van het Egyptische koningshuis gemeld. De oudste dochter van koning Faroek zou door een werktuig van de secret service geschaakt worden. De mis dadige aanslag kon op het laatste oogenblik verijdeld worden. De Popoib d'Italia merkt op, dat deze nieuwe daad van den Britschen geheimen dienst de bedoeling had, druk op den Egyp- tischen koning uit te oefenen. (D.N.B.) ELF DOODEN TE NOGENT-SUR-MARNE. Bij het ongeluk te Nogent-sur-Mame waar het dak van de markthal is ingestort, pijn volgens de laatste berichten elf menschen om 'het leven gekomen. Voorts zijn 68 per sonen gewond, waaronder 30 ernstig. Het blad Aujourd' hui meldt, dat de Duit sche kommandantur terstond een bataljon infanterie heeft gezonden om hulp te bie den. Hieraan is het te danken, dat 200 per sonen snel gered konden worden. In verband met dit door den zwaren sneeuwval veroor zaakte ongeluk wordt vernomen, dat men sedert 1879 te Parijs niet zulk een hevigen sneeuwval heeft meegemaakt als dezen winter. Het opperbevel der Duitsche weermacht maaikt bekend: Een duikboot heelt twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van ln totaal 12.000 bur.t. tot zinken gebracht. Aan de Engelsche Oostkust ls een motor torpedoboot er in geslaagd, een Britsch. kustvaartuig tot zinken te brengen. De luchtmacht heeft ondanks het slechte weer, gewapende verkenningsvluchten on dernomen ln het zeegebied rond Engeland en mijnen gelegd voor Britsche havens. In -het Middeliandsche-Zee-gebied hebben ge vechtsvliegtuigen storlngsaanvallen onder nomen op militaire installaties op het eiland- Malta. De vijand heeft gisteren in de avond uren en in den nacht gepoogd, met afzon derlijke vliegtuigen -het bezette gebied aan de Kanaalkust binnen te dringen. Slechts in een havenstad zijn door het werpen van brandbommen kleine branden ontstaan, die de burgerbevolking snel kon blusschen. Het luchtdoelgeschut heeft hierbij een ge vechtsvliegtuig van het tppe Armstrong- Whitley neergehaald. Een tweede vliegtuig werd gedwongen te landen en de beman ning werd gevangen genomen. Het 245ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Van het Grieksche front niets te melden. In Cyrenaica is eenverwoede veld slag gaande tusschen onze troepen en vijandelijke formaties in het gebied ten Zuiden van Benghazi. In den sector van Cheren in Oost-Afrika duren de gevechten voort. Aan hgt Zuide lijke front zijn vijandelijke aanvallen door onze dappere troepen afgeslagen. Onze luchtmaoh-tformatles hebben artilleriestel lingen, troepen en auto's gebombardeerd en daarbij branden in munitie- en brand stofvoorraden veroorzaakt. De vijand heeft aanvallen gedaan op Asmara en eenige andere plaatsen, zonder ernstige schade aan te richten. Te jtsmara is een Gloster- vliegtuig neergeschoten door onze jagers, die snel tusrehenbeide kwamen. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. AMSTERDAM, 7 Februari. Op de Effectenbeurs heerschte heden middag aanvankelijk een gedrukte stem ming. Na het bekend worden van de eer ste noteeringen kon men, vooral na 2, uur, een stijging waarnemen. Herhaaldelijk reeds heeft men den laatsten tijd kunnen vaststellen, dat. zoodra het koerspel nei ging vertoont tot terugloopen, het publiek daarin aanleiding vindt kooporders te ver strekken, hetgeen vaak een steun van niet te onderschatten beteekenis uitoefent. Zulks te meer, waar.in de afgeloopen weken tal van limites die op lager ni veau lagen werden ingetrokken. Op de locale aandeelenmarkt openden Aku's beneden pari. Zooals reeds gezegd kwam onder beurs eenige vraag naar voren, zoodat al spoedig de 100 werd bereikt. Tegen het slot kon de noteering zelfs nog tot 1031/2 zijnde V/2 boven den vorigen koers, oploopen. Philips en Unilever lagen vrijwel onbe wogen in de markt, terwijl verschillen van slechts enkele fracties te constateeren vielen. Scheepvaartfondsen moesten zich over de geheele linie een gering verlies getroosten. Vaarten verloren twee punten, terwijl het verlies voor Japanlijnen 4 bedroeg. De minder .gunstige constellatie der po litieke verhoudingen in het Verre Oosten is hieraan niet vreemd. Van de overige fond sen kunnen nog worden vermeld: Oude Booten, die 148 noteerden, terwijl Scheep- vaart Unies even beneden de 169 werden verhandeld. Cultuurwaarden konden zich na een gedrukte opening herstellen, al hoewel hier en daar toch een gering ver lies moest worden geleden. Amsterdam Rubbers noteerden aanvan kelijk 261,/2. maar wisten de daling per slot van rekening met 263'/s tot 1 punt te beperken. De minder courante soorten waren goed prijshoudend.- Tabaksfondsen werden omstreeks de vorige prijzen ver handeld. Bij Suikeraandeelen werd naar verhou ding no het grootste verlies geleden. H.V.A.'s liepen aanvankelijk 8 terug tot 410, maar latei* volgde weer een herstel tot 413, hetgeen toch nog 5 lager was. Aandeelen Vorstenlanden daalden tot 120V2. Eenige handel kon evenals de laatste dagen weer ten opzichte van bankaandee- len worden geconstaeerd. Zoowel Amster- damsche Bank als Handel Mij. konden iets aantrekken. Olie's lagen flauwer in de markt. Het reeds gememoreerde herstel had op dit fonds niet veel invloed. De noteering week niet veel van de 240 procent af. Op de Beleggingsmarkt waren Nederland sche Staatsfondsen eerder een fractie lager. De nieuwe emissie gold tusschen de 97 3/8 en 97 7/16. Ook de overige Nederlandsche Staatsleeningen waren aan den Iets lageren kant, evenals gemeente leeningen en pand brieven. Geld op prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDER1.AVDSCHF 6ANK Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16: Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11 30.17; Helsinki 3.81 3.82: Stockholm 44.81, 44.90; Zllrlch 43.63. 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19, 75.34; New York 1.8614, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zü- rich 43.59, 43.75. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3