Adema won den Elfstedentocht Amerika en de oorlog 8 Isie Jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 No. 24807 Met Bosman op de tweede plaats Verduisteren: Boukje Kooistra de snelste dame Stemmingen in het Huis van Afgevaardigden 18.37 uur 9.11 uur John Winant benoemd EERSTE BLAD Feiten van den dag SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaat-sen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bü maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5. ets. Bureau Witte Singel no. *1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0:18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Foto Polygoon. Aukc Adema, uit Franeker, de winnaar van den Elfstedentocht. Auke Adema, uit Franeker, heeft wij hebben het gisteren nog in een deel van onze oplage kunnen vermelden den Frieschen Elfstedentocht gewonnen. En heel Friesland verheugt zich daar over! Buitengewoon hard heeft hij echter voor de overwinning moeten vechten, want ook Bosman, Geveke, De Vries en eenige anderen zagen een kans op de zege en hebben zich tot het uiter ste gegeven. Adema, de man, die het vorige jaar met vier anderen tegelijk over de eindstreep ging, heeft zijn grootste prestatie geleverd op het traject tusschen Sloten en IJlst, waar hij zich van zes concurrenten los maakte, dank zij een formidabele spurt, en zich een voorsprong van niet minder dan acht minuten wist te verzekeren. Vóór die uitlooppoging had hij twee inzinkingen ge had, welke hem tijdelijk de leiding hadden doen verspelen en zijn kansen ten zeerste in gevaar brachten. Nu Adema, vóór IJlst, echter eenmaal zóó ver was weggeloopen, begreep ieder dat deze Fries favoriet was en waar hij kwam klonk de jubel van het opgetogen publiek hem tegemoet! In Sneek bedroeg zijn voorsprong reeds 10 minuten. Daarna echter kwamen de achtervolgers opzetten en vooral Bosman, uit Breukelen, deed prachtig werk door ongeveer zeven minuten van zijn achterstand in te halen. Was de wedstrijd tegen den wind in ge gaan, wellicht zou Bosman dan neg een kans gehad hebben om den leider, die op nieuw een inzinking kreeg, te bereiken, maar het tempo, met den wind in den rug, was nu te hoog om dat te volbrengen! Geheel in tegenstelling met verleden jaar was de regeling van de aankomst der wed strijdrijders te Leeuwarden ditmaal uit stekend. De plaatselijke politie van de ge meenten Leeuwarden, Leeuwarderadeel, en Menaldumadeel. in samenwerknig met de marechaussée. had voor een goede afzetting gezorgd. Het ijs was geheel vrij gehouden voor de aankomst van de rijders en slechts bevoegde personen werden er toegelaten. Voor de aankomst van de eerste wedstrijd rijders bestond natuurlijk een overweldi gende belangstelling. Hoewel de finish op een behoorlijken afstand van de binnenstad was gelegen, stonden duizenden belangstel lenden met groote spanning te wachten op de aankomst en zelfs de gevoelige kou hield hen er niet van af uren achtereen in de open lucht te verblijven. Toen Adema (een 35-jarige scheepslosser) als eerste aan de controle-verscheen, om 3.04 uur, brak er een geweldig enthousiasme los, getuigend van de vreugde der Friezen, dat een van hen dezen zwaren tocht gewonnen had. Van alle kanten werd Adema gelukgewenscht en deze aankomst was speciaal voor hem, nu hij alles op alles gezet had om dezen keer alleen den tocht te winnen, een groote vol doening. Inderdaad is het een geweldige prestatie van dezen stoeren Fries om in twee achtereenvolgende jaren als eerste te eindigen. Zijn rijtijd was 9 uur en 19 min., zoodat het bestaande record van De Vries en Kastelein (gevestigd in 1933 met 9 uur 5 min.) niet verbeterd werd. De weersom standigheden waren in 1933 trouwens veel beter dan thans. Het ijs was nu niet al te best en boven het Gaasterland heeft men zelfs nog sneeuw gehad. Drie minuten na Adema arriveerde Bos man (te 3.07 uur) en twee minuten later Geveke, uit Leeuwarden (3.09 uur), voor wiens verrichtingen natuurlijk eveneens groote interesse bestond. De verdere uitslag luidt als 'volgt 4. A. de Vries (Franeker) om 3.09. 5. A. de Vries (Giethoorn) om 3.095. 6. J. v. d. Bij (Anna Paulowna) 3.16.5. 7. H. H. J. de Boer (Warga) 3.16.5. 8. S. de Groot (Wijdum) 3.21.5. 9. P. Bokenstein (Maasland) 3.32. 10. W. Heeringa (Grouw) 3.32.5. 11. S. Westra (Warmenhuizen) 3.36. 12. S. Molenaar (Joure) 3.37. 13. P. J. Trooster (Amsterdam) 3.42. Uit dezen uitslag van den wedstrijd, zoowel trouwens uit de resultaten van den tocht blijkt, dat deze zesde elfste dentocht een groot succes geweest is voor Friesland, want behalve Bosman zijn er alleen Friezen in de kopgroep. Om 4.45 uur waren reeds vijftig wed strijdrijders gearriveerd. Zij werden bin nengebracht in een groote loods en geno ten daar van een verversching, welke door het bestuur van de Elfstedenvereeniging werd aangeboden. Als 34ste rijder kwam om 4.21 binnen een andere winnaar van verleden jaar, D. van der Duin uit Olden boorn. Twee tochten in één week. De student K. L. Kamp uit Delft, een van de vier rijders, die Zaterdag jJ. den tocht reeds op eigen gelegenheid gemaakt had, en feitelijk een van diegenen geweest is, die den laatsten stoot gegeven heeft tot het uitschrijven van den tocht, kwam om 4.28 binnen. Hij leverde hiermede een zeer goede prestatie door in zes dagen tijd twee maal dezen afstand te rijden. Het bewijs, dat de meeste wedstrijdrij ders nog volkomen fit aan de finish ver schenen, werd geleverd door de manier, waarop zij de laatste meters van den bijna 200 K.M. langen tocht aflegden. Velen van hen keerden zelfs later weer op de schaats naar hun haardsteden terug. Zoo hadden bijvoorbeeld twee Friezen na den Elfste- dentooht nog 30 K.M. voor den boeg! De tochtrijders. Wij hebben de verrichtingen van de deel nemers aan den tocht eveneens met be langstelling gadegeslagen, en daarbij ge zien, dat ook hier een vinnige strijd werd geleverd om de eerste plaats. Het gelukte drie inwoners van de gemeente Tjerkgaast zich vanaf Sneek tot de eerste plaats op te werken, en zij stonden de leiding niet meer af. Om 4.50 arriveerden zij aan de Schen kenschans te Leeuwarden. Het waren de heeren K. Semplonius, T. Boersma en Wint. Tot hen, die den toch volbrachten, be hoorde ook de heer Hüizinga Bruins, een bekende uit de voetbalbeweging, die thans zes Elfstedentochten heeft afgelegd. Om tien uur waren er van de driedui zend deelnemers ruim duizend de eindcon trole gepasseerd, waarvan 300 van de 600 deelnemers aan den wedstrijd, wel een be wijs, dat de kwaliteit van de rijders dit jaar van een zeer goed gehalte was. Hoe Boukje Kooistra won. Bij d^ dames is de strijd in hoofdzaak gegaan tusschen Boukje Kooistra en Sjoerdje Faber, beiden uit Warga. Laatst genoemde die verleden jaar won, had aan vankelijk de leiding, maar in Stavoren lag zij drie minuten achter op Boukje Kooistra. In IJlst was het verschil gelijk gebleven. Sjoerdje kon het tempo toen blijkbaar niet volgen. Zij kwam te vallen en liep een vrij ernstige blessure aan een van haar knieën op. Dit had tot gevolg; dat zij in Sneek 19 minuten na haar tegenstandster aankwam, die reeds om 4.21 de controle aldaar pas seerde. Als derde arriveerde te Sneek mej. ^uiderveld uit Roden. Boukje Kooistra kwam te 5.24 uur als eerste vrouwelijke deelneemster bij de finish aan, en wel in gezelschap van haar 51-jarigen vader, die verleden jaar als voorrijder van Sjoerdje Faber fungeerde en ook thans den geheelen tocht heeft mee gereden Achttien minuten later arriveerde Sjoerdje Faber, die op haar tocht vergezeld was door den heer Lantinga. Derde was mej. E. Zui- derveld en vierde mej. Antje de Boer, uit Schellinghout. Deze laatste verrichtte feitelijk van de dames de beste prestatie, want door dat zij des morgens te laat in Leeuwar den arriveerde startte zij op de stads gracht, toen Sjoerdje Faber reeds Dok- kum gepasseerd was en de leiding van de dames had. Nog vóór zes uur gister avond kwam Antje de Boer aan de Schenkenschans en noteerde van de dames den besten tijd. Toen wij haar spraken, - alvorens zij met haar bege leider naar Schellinghout terugkeerde, hield zij vol trots haar bouquet bloe men in de hoogte, uitroepend, dat de tocht haar erg meegevallen was. Zij voelde zich nog fit genoeg om, als het moest, nog op de ijzers naar huis terug te keeren. In de groote loods bij de Schenk e schans heeft mr. Hepkema, voorzitter der Elfste denvereeniging een woord van gelukwensch gesproken tot de acht eerstaankomenden. Allereerst tot Adema, die ditmnal Keizer en Koning achter zich heeft gelaten en als Friesche zoon de glorie van het Hei- telan heeft hooggehouden. „Zoodra er een straatnaam te vergeven zal zijn in Frane ker, dan ben jij aan de beurt Auke." aldus mr. Hepkema. En tot Bosman, den Hollander: „Jou be groet ik met groot genoegen in ons midden en wel om de kranige wijze, waarop je den Friezen partij hebt gegeven." Daarna tot Geveke: „Ook jij hebt aan onze verwachtingen volkomen beant woord". Ten slotte betrok mr. Hepkema ook A. A. de Vries uit Franeker, A. S. de Vries uit Giethoorn, J. van der Bij uit Anna Polona, H. M. de Boer uit Warga en S. de Groot uit Wierden, respectievelijk 4, 5, 6, 7 en 8, in zijn hulde. Buiten waren inmiddels twee rijtuigen waarvan de paarden met geel-blauwe plui men waren getooid, voorgereden om het genoemde achttal, Adema voorop, met een groote lauwerkrans om zijn schouders, naar Leeuwarden te brengen, op welken zege tocht zij warm door een enthousiaste me nigte werden toegejuicht. Voor de andere rijders waren autobussen beschikbaar om hen naar De Harmonie te Leeuwarden te brengen, waar de controlekaarten moesten worden ingeleverd. Gisteravond vond daar ook de officieele prijsuitreiking plaats. Er heerschte een ge zellige sfeer en de rijders vertelden elkaar in dikwijls opgewonden bewoordingen van hun ervaringen. Verder was er een dans avond in café „Spoorzicht", waar te mid den der drukte plotseling bekend werd ge maakt dat Auke Adema aanwezig was. Hij wérd uitgenoodigd op den dansvloer te komen en gaf hieraan onmiddellijk gehoor. Een feestelijke rondedans werd gemaakt en de man, die pas 200 K.M. per schaats had -afgelegd, zwierde onvermoeid mee rond tot hij eindelijk op de schouders ge- heschen werd en een volle zaal hem een ovatie bracht (Men zie voor persoonlijke indrukken van een onzer redacteuren, pag. 3 van dit Blad) De democratische leden van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden hebben besloten tot amendementen op de wet op de hulp aan Engeland, teneinde de aanvaar ding van de v/et in het congi'es te verge makkelijken. Zoo bepleitten zij een amen dement, waarbij de volmachten van den president beperkt worden tot vijf jaar. Wat het gebruik van Amerikaansche schepen voor convooidoeleinden betreft, werd beslo ten dat niets van deze wet zoo geïnterpre teerd zal worden, dat aan Amerikaansche schepen het bevaren van oorlogsgebieden in tegenstelling tot de neutraliteitswet van 1939 veroorloofd zou zijn. De voorzitter van de commissie. Bloom, verklaarde, dat men de geldmiddelen niet wilde beperken. Een republikeinsch voorstel, volgens het- werk de volmachten voor president Roose velt op grond van de wet op de hulp aan Engeland bij eenvoudig besluit van het con gres kunnen worden opgeheven, is door het Huis van Afgevaardigden met 148 tegen 141 aangenomen. De oppositie heeft daarmede haar eerste succes bevochten. Wel. aldus de Associated Press, bestaat natuurlijk de mo gelijkheid. dat het voorstel bij latere stem mingen toch nog verworpen wordt. Het Huis heeft voorts met 109 tegen 78 stemmen het tweede republikeinsche amen dement op de wet op de hulp aan Engeland verworpen. Hierin werd geëischt, dat den chefs van leger en vloot voor den afstand van bewapeningsmateriaal advies gevraagd moest worden en dat zij hun toestemming moesten geven. (DJN.B.). IN DEN SENAAT. Kol. Lindbergh heeft gisteren voor de senaatscommissie van buitenlandsche zaken verklaard, dat naar zijn meening een invasie in de Vereenigde Staten onmogelijk is. Lind bergh sprak vervolgens de meening uit, dat de opheffing van het wapenembargo Frank- van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 14.19 uur en ging onder te 5.17 uur. VJ rijk meer schade heeft berokkend dan wan neer de wet van kracht was gebleven.- Hij voegde hieraan toe, dat ten slotte zou kun Tien blijken, dat de opheffing van het wa penembargo ook Groot Brittanriië meer schade berokkent. Wanneer Frankrijk en Engeland de opheffing van het embargo niet hadden verwacht, aldus Lindbergh, zou, ge loof ik, de oorlog niet zijn -uitgebroken. Opnieuw heeft hij zijn meening in het licht gesteld, dat het voor de Vereenigde Staten beter is zich te concentreeren op hun eigen bewapening dan wapenmateriaal aan Engeland te leveren. Bij het bestudeeren van deze kwestie, zoo verklaarde Lindbergh, moeten alle gevoelsfactoren op den achter grond geplaatst worden. Onder levendigen bijval van de bezoekers op de tribune sprak Lindbergh zich vervolgens uit ten gunste van de democratie, zooals zij in de Ver eenigde'Staten de laatste 25 jaar werd ge handhaafd. Hij gaf uitdrukking aan de overtuiging, dat men op het oogenblik een weg volgt, die ver wegleidt van den tot dus ver gebruikelijken democratischen regee- ringsvorm en dat in dit feit een grooter gevaar is gelegen dan in een z.g. invasie. De hulp aan Engeland zou z.i. den duur van den oorlog verlengen en nog meer bloed doen vloeien. Na kol. Lindbergh legde de vroegere Ame rikaansche gezant in Canada verklaringen af. De gezant, Hanfod Mac Nider, noemde de wet op de hulp aan Engeland een oorlogs- wet, die de nalatenschap van vrije mannen in gevaar brengt om anderen te redden. Evenals de uiteenzettingen van Lindbergh werden ook de verklaringen van Mac Nider steeds onderbroken door levendig applaus van de tribune. De voorzitter der senaats commissie, George, die het publiek tijdens de verklaringen van Lindbergh reeds had verzócht, zich van betoogingen te onthou den, liet ten slotte met geweld de tribunes ontruimen. (D.N.B.). DE AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW. President Roosevelt heeft de wet onder teekend, waarbij voor den bouw van 200 vrachtschepen en voor de uitbreiding van talrijke Amerikaansche werven de som van rond 350 millioen doller ter beschikking- wordt gesteld. (D.N.B.) DE PERS EN DE VLOOT. De minister van marine, Knox, heeft met verscheidene prominente Amerikaansche redacteuren een conferentie gehouden, waarin hij uit naam van zijn ministerie verzocht in het vervolg zekere niet-offi- cieele berichten over de vloot niet meer te publiceeren. Knox verklaarde na de be spreking. dat de redacteuren hem hun steun hadden toegezegd. De president van radio Mackay heeft meegedeeld, dat zijn maatschappij geen S.O.S.-seinen meer publiceert. Hij moti veerde dit besluit met de bewering, dat dit een „onneutrale handelwijze" is. De marinecommissie van den Senaat heeft een rapport gepubliceerd van minister Knox over de stakingen in de wapenin dustrie. Volgens dit rapport is het het laat ste jaar gekomen tot 127 stakingen in deze industrie. Hiervan waren er 27 op 3 Fe bruari nog aan den gang. Een tweede rap port van het ministerie van marine maakt melding van 15 stakingen in particuliere fabrieken, die voor vlootopdrachten wer ken. Eenige van deze 15 stakingen waren ook in het eerste rapport genoemd. Drie dezer stakingen zijn nog niet gelndigd. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE AMBASSADE TE LONDEN WEER BEZET. Het D.N.B. meldt uit Washington: Volgens een bericht van Associated Press heeft president Roosevelt John G. Winant benoemd tot opvolger van Kennedy als ambassadeur van de Vereenigde Staten ln Londen. BOUW VAN AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGMOTOREN IN BRAZILIË? Besprekingen omtrent de productie van Amerikaansche vliegtuigmotoren ln Brazi lië zijn, volgens berichten ln de Amerikaan sche bladen, aangevangen tusschen verte genwoordigers van het staatsdepartement en het ministerie van oorlog eenerzijds en den vertegenwoordiger der Brazlliaansche regeering, kol. Munlz, anderzijds. De Brazl liaansche officier, die Maandag is aange komen, deelde mede, dat de Brazillaansche regeering van de Vereenigde Staten reeds de licentie heeft verworven voor den bouw van Curtiss Wright Whirlwind motoren, In Rio de Janeiro zal binnenkort een fabriek voor 2 millioen dollar worden opgericht. Hij, Muniz, heeft opdracht de voor de vlieg- tuigproduotie noodige machines ln de Ver eenigde Staten te koopen. (D.N.B.) Dit Nummez bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe distributiebonnen. (2e Blad). Ernstige brand te Boxtel; een kind waar schijnlijk in de vlammen omgekomen. (Gemengd, 2e Blad). De organisatie voor de kunstenaars. (2e BI.) Buitenland Amerika en de oorlog. (Ie Blad). Ernstig ongeluk in een voorstad van Parijs (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1