TRIPLEX Automobielen KETTELAARSTER GEVRAAGD PREMIERE LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bfaci Donderdag 6 Februari 1941 Gemeenteraad Alphen KERK- EN SCHOOLNIEtlW! 's ZATERDAGS NA 1 UUR g e sloten. TRIPLEX BOARD L 1 (a.G^kSusaw. Pracht Zaak ALLEEN Uit de Omstreken NOVA-THDATEÜ Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze overleden Tot nadere aankondiging zijn onze magazijnen I. KLINKENBERG mi ENGELSCHE CONVERSATIELES Coöp. Boerenleenbank LEIDEN. KEY. HOOGE MORSCHWEG 50 Adverteert in dit Blad Bank van Leening-briefjes KATWIJK AAN ZEE. Van Vrijdag 7 Febr. af, 's avonds 7.30 u. Dfr ZARAH LEANDER ATTELLA HÖRBIGER - THEO LINGEN in de buitengewoon spannende film (Een drama achter het voetlicht) 400 dansparen Een fascineerend filmwerk Rijk aan spanning en emotie Vooraf: een prima Bijprogramma 6976 (Ingez. Med.) LEIDSCHENDAM. Raadsagenda. Vrijdagmiddag ajs. om 2.30 uur komt de raad in openbare zitting bijeen. Aan de orde komen: Notulen, ingekomen stukken; voorstel tot wij ziging van een gedeelte van het uitbreidings plan voor te bereiden. Voorstel tot wijziging der grondregelen van de drinkwaterleiding De Vlietstreek Voorstel tot vaststelling van de vergoeding voor het verrichten van vaccina ties. Voorstel tot verlenging van de gemeen schappelijke regeling inzake hulpverleening bij brand. Benoeming commissie van bijstand voor de lichtbedrijven. Voorstel tot aanvaarding ge schenk van de ambtenaren en werklieden der gemeente voor het nieuwe raadhuis. Verder voorkomende zaken. GESCHENK VOOR HET NIEUWE RAADHUIS Van het gemeentepersoneel. Door het gemeentepersoneel inclusief perso neel van de beide Ol. scholen wordt de ge meente voor het nieuwe raadhuis een geschenk aangeboden, dat op initiatief van den burge meester zal bestaan uit een glas in lood- paneel, goedgekeurd door den ontwerper van het gemeentehuis, architect Kropholler. B. en W. stellen den raad voor het ge schenk in dank te aanvaarden en te plaatsen in de raadszaal, waardoor een prettige en warme sfeer wordt gesrhapen. Des nachts Ls bij R. aan den West- vlietweg een tiental kippen ontvreemd. RIJNSBURG. TOENEMENDE AANVOER VAN BOLGEWASSEN. Goede kwaliteit. Aan de bloemenveiling is de laatste dagen de aanvoer van'alle getrokken bolgewassen belangrijk toegenomen. Dit vond zijn oor zaak vooral in het zonnige weer, waardoor de bloei verhaast wordt. De kwaliteit blijft goed, in tegenstelling met andere jaren. Ook is, er weinig uitschot. Zoowel van tulpen, hyacinthen als van narcissen is de aanvoer de laatste veilingdagen geleidelijk gestegen. Er is steeds flinke vraag, omdat de handel niet slecht is. Van crocussen wordt wel wat minder aangevoerd. Opbrengst Collecte „Winterhulp". De collecte voor de Winterhulp heeft in onze gemeente f. 158.20 opgebracht. De loop der Bevolking in 1940. Het aantal inwoners op 1 Januari 1940 bedroeg 4922. Vermeerdering door geboorte: 65 m. en 60'vr. Door vestiging 51 ril. en 66 vr. Vermindering door overlijden 26 m. en 13 vr. Door vertrek 65 m. en 78 vr. Totale vermeerdering 25 m. en 35 ct. Aantal in woners op 1 Januari 1941: 4982. WEINIG VERANDERING IN DEN GROENTENHANDEL. Geringe aanvoer van koolsoorten. Aan de groentenveiling komt nog steeds weinig verandering. De aanvoer van kool soorten blijft nog steeds gering. Alleen groene- en boerenkool wordt wat meer aan geboden. In verband met de maximumprij zen blijft de noteering ongeveer gelijk. Door de voortdurende vorst blijft het moeilijk de ingekuilde producten van het land te ha len. Witlof werd de laatste dagen niet aan gevoerd. Waschpeen is iet-s gestegen, d. w. z. de beste kwaliteit. De prijsschommelin- gen staan in direct verband met den aan voer. Wat iets afwijkt, brengt onmiddellijk minder op. VALKENBURG. Been gebroken. Door de gladheid van den weg kwam de 15-j. wielrijder L. Ortije uit Oegstgeest zoo danig te vallen, dat hij een been brak. Dr. H. Hueting uit Katwijk verleende de eerste hulp, waarna O. vervoerd werd naar de Anna-Kliniek te Leiden. VOORSCHOTEN. RAADSAGENDA. De agenda van de vergadering van den ge meenteraad op morgenmiddag 4 uur vermeldt de navolgende punten: 1. Notulen vergadering 17 Januari 1941. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Crediet auto-ladder brandweer 4. Aankoop gronden verbreeding Leidscheweg. 5. Verslag brandweer, jaar 1940 6. Crediet beplanting straten. 7. Crediet vernieuwing Nieuw-Voordorplaan. 8. Sneeuwruimen bij wijze van werkverrui ming. 9. Aankoop gronden verbreeding Schoolstr. 10. Verlenging overeenkomst ..Advertentieblad van Voorschoten" 11. Verslag commissie voor rattenbestrijding, jaar 1940. 12. Werkverruimingsobject N.V; Gebr. Eg- gink 13. Werkverruimingsobject J. P. v d. Marei. 14. Werkverruimingsobject B. Hoogwerf f Kroon. 15. Werkverruimingsobject Gebr. de Bruin. 16. Tijdelijke toelage lager bezoldigd gehuwd gemeentepersoneel 17. Wijziging bezoldigingsbesluit 1938. 18. Crediet beplanting verbindingsweg N.- Voordorpstraat en Noortheystraat. 19. Huur dienstwoningen veldwachters. 20. Verhooging crediet aanschaffing gym- nastiekbenoodlgdheden. 21. Voorschot vergoeding art 101, eerste lid L.O.-wet 1920, gewoon lager onderwijs, dienst jaar 1941. 22. Voorschot vergodeding art. 101 eerste lid L.O-wet 1920, uitgebreid lager onderwijs, dienst jaar 1941. 23. Aanvulling arbeidsovereenkomsten-be sluit 24. Wijziging beheersverordening bedrijven. 25. Verdeeling jaarwedde A. Tempelman. 26. Machtiging verdeeling jaarwedde B. J. Lamboo, 27. Wijziging raadsbesluit Instelling commis sie voortuinen. 28. Verkoop gassudderbranders. 29. Machtiging herziening electrlciteitstarie- ven. ie, 30. Machtiging herziening gastarieven. 31. Comptabiliteitsbesluiten. 32. Rondvraag. ZOETERWOUDE. T.USSCHEN MUUR EN WAGEN BEKNELD. Knecht met ernstige kneuzingen opgenomen. Gistermiddag omstreeks 5 uur had de knecht van den kolenhandelaar O. een 'met een paard bespannen wagen kolen gelost bij Brouwer's Aardewerk alhier. Toen de wagen gelost was. wilde hij deze iri de Bruggestraat keeren en nam daarvoor het paard bij het hoofd. Bij deze manoeuvre gleed de wagen door de glad heid van de straat weg en kwam tegen den muur van den tuin van den heer Wap. De 48-jarige knecht P. Schijf geraakte be kneld tusschen den wagen en den muur en be kwam zoodanige inwendige, kneuzingen, dat hij bewusteloos binnengedragen moest worden bij den heer Brouwer. Daar beide geneeshee- ren, die ter hulp waren geroepen, niet thuis waren, werd de eerste hulp verleend door zuster De Geus. Op haar advies is S. per zie kenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Het slachtoffer is vader van 9 kinderen De rapporten omtrent de bedrijven De voedsel- verstrekking op de scholen Het één-riohting- vèrkeer in de Van Manderslostraat. De raad van Aftphen kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Deze opende met ge bed. Afwezig de heeren J. Gesman en W. C. van 't Riet. De voorzitter deelde mede, dit jaar te zul len afzien van de gebruikelijke nieuwjaars rede. De cijfers, die door hem hierbij an ders worden verstrekt, zullen bij de e.v. raadsstukken worden gevoegd. Uitzondering wilde hij maken voor het cijfer der bevol king. dat in 1940 van 19160 is toegenomen tot 19471. Voorts betuigde de voorzitter zijn dank voor het hartelijke schrijven, dat hij van den raad ontving tijdens zijn verblijf in het Di a con essenhu is te Leiden en voor de betoonde blijken van medeleven tijdens zijn ziekte. Bijzondere woorden van dank bracht hij voorts aan de Wethouders voor het tij dens zijn ziekte verrichte werk. Namens den raad wenschte de heer Tojlk den voorzitter geluk met zijn herstel en yobr het feit, dat hij zijn ambtsbezigheden weer heeft kunnen hervatten. Hij sprak daarbij tevens den wensch uit, dat God hem 'weer de kracht zal geven, met de bekende voort varendheid, zijn ambt in de toekomst te kunnen voortzetten. Na spreker voor deze woorden dank te hebben gebracht, deelde de voorzitter mede, dat bericht was ingekomen van den' heer Gesman dat hij, hoewel van een ernstige ziekte herstellende, nog niet deze vergade ring zou kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De heer Tolk in formeerde of het antwoord van den direc teur of de commissie reeds is ontvangen over het accountantsrapport van de admi nistratie der bedrijven van 27 Jan. 1940. Gaarne zou hij hiervan inzage hebben voor den raad.. De heer H. van Kleef zeide, dat er nog een later rapport was over de boekhouding, dat mede ter tafel zou komen. De voorzitter antwoordde, dat dit laatste nog niet van den directeur is terug ont vangen. Het eerste rapport is zeer ingrij pend en heeft de volle aandacht van B. en W. en de commissie van bijstand. Er zijn reeds plannen gemaakt voor de verbouwing van het kantoor, het magazijn en de ga rage voor brandweer en auto's der bedrij ven alsmede voor de restauratie van wasch- en schaftlokalen. Er Is echter nog geen vol ledige overeenstemming. Op de begrooting zijn de noodige posten reeds uitgetrokken. De bouw van garage of magazijn zal voor gaan, omdat het kantoor ontruimd zal moe ten worden. De moeilijkheden bestaan in hoofdzaak over de kosten der garage. Vol gens het eerste plan zijn die geraamd op f. 14.000 en volgens het tweede op f10.000 tot f. 11.500, uitgezonderd het omvangrijke terrein werk. B. en W. hebben nog geen be sluit kunnen nemen en zoeken naar een goedkoopere, oplossing. Den directeur van Gemeentewerken is reeds opgedragen de restauratie van wasch- en schaftlokalen in orde te doen maken. Hoewel de arbeidsuren van het personeel" nog niet in overeenstem ming zijn met het secretariepersoneel. zijn die toch reeds-ingekort. Met de hoofdlijnen van het rapport kunnen B. en W., de com missie en de directeur zich vereenigen; bin nenkort komt de zaak in volledige behan deling. Omtrent de bezwaren tegen het voorstel betreffende de schoolschoonmaak, geuit door den heer den Uyl, antwoordde wethouder den Ouden, dat het.voorstel door Ged. St. inderdaad is goedgekeurd, doch dat met in gang van 1 April betrokkenen op arbeids contract zuilen worden aangesteld. Aanvan kelijk ontstond hierover tusschen deze hee ren een vrij scherpe discussie, in-hoofdzaak of de schoonmaakartikelen al of niet door de gemeente zullen wdrcten verstrekt. Doch deze kwestie zal ook nader worden geregeld. Ingekomen was een voortsel van den heer den Uyl en mevr. Houtmanvan der Schee over het verstrekken van melk, voeding, schoeisel en Meeding op de scholen. De voorzitter deelde echter mede. dat dit te laat was ingekomen om hierover reeds in deze vergadering, een antwoord van B. en W. te kunnen verwachten. Wel kon de voorzitter reeds nu zeggen, dat B. en W. ten opzichte der melkverstrekking, gelet op de gewijzigde omstandigheden, nu zulks door particulie ren niet mogelijk is, sympathiek staan. In dien de raad zich hiermede kan vereenigen, zullen zij reeds nu alle mogelijke voorberei dingen treffen, om deze plannen spoedig te doen uitvoeren. De overige zeer ingrijpende materie zal- zoo spoedig mogelijk aan de orde worden gesteld. De heer den Uyl moti veerde de indiening van het voorstel en wees op de urgentie hiervan; hij verheugde zich over het standpunt van B. en W, in zake de melkverstrekking. Ook andere leden verheugden zich daarover en wel in bij zondere mate, de heer van Kleef, voorzitter van het melkcomité. Algemeen bleek men vóór de melkverstrekking en uit een juist nog ingekomen rapport van de commissie tot wering van schoolverzuim werd ook aandacht gevraagd voor verstrekking van melk en schoeisel. Bij het voörstel inzake het deelnemen in het garantiefonds van de Ver. tot IJsbestrij- ding te Leiden, deelde de voorzitter den heer den Uyl mede, dat vanwege de Rijks waterstaat de 'Rijn reeds wordt opengehou- (Eigen fotel. De alhier gevestigde Vereeniging tot IJs- bestrijding is een van die uitzonderlijke vereenigingen, waarvan het bestuur be treurt, wanneer de omstandigheden haar noodzaken tot actief optreden. Het liefst wordt het bestuur in zfjn winterslaap niet gestoord, doch daartoe biedt de winter 1940'41 geen kans. Integendeel: de lang durige vorstperiode heeft van de vereeni ging zware financieelé offers en van het bestuur groote inspanning gevraagd om het vaarwater rondom Leiden voor de scheep vaart open te houden, hetgeen vooral in deze tijden van beperkt spoorwegverkeer o.a. voor de voedsel- en brandstoffenvoor- ziening van vitaal belang is. Uiteraard strekt de belangstelling der bovengenoemde vereeniging zich voornamelijk uit tot het groote vaarwater, maar af en toe blijkt het toch ook noodig aandacht te schenken aan de smallere verbindingswegen. Zoo zagen wij gisteren in een der Leidsche grachten een ijsbreker aan het werk, welke arbeid ten doel had den weg vrij te maken voor een schuit met aardappelen en een drietal schuiten met materiaal der Hollandses Constructiewerkplaatsen. Het bestuur had zich hiervoor de mede werking verzekerd vaneen vrouw. Of het daarbij geleid werd door de overweging dat vrouwen graag haar neuzen in ander mans zaken steken, is ons niet bekend, doch zeker is het dat „La femme Margué- rite" prompt aan de van haar gekoesterde verwachting voldeed! Onvervaard boorde zij haar scherpen neus in de ijslaag, welke zeker 25 centimeter dik was; stoomend en steunend schoof zij haar forsche onderkin op de ijsvlakte, die tegen een dergelijk ge wicht niet bestand bleek en krakend ineen zakte. Het kostte „La Femme Marguérite" zicht baar moeite, doch zij stamde kennelijk af van het geslacht der Kenau's en bleek voor geen klein geruchtje vervaard. Binnen en kele uren was de ijsvloer in het grachtje stuk gevaren tot groot verdriet van de straatjeugd, die nu weer uitsluitend aange wezen is op de bruggen om den overkant te bereiken.... dart. Overigens was men algemeen een an dere meening toegedaan dan de heer den Uyl, dat er door de scheepvaart weinig ge bruik van werd gemaakt; integendeel, de beurtvaartdiensten blijken gewoon te func tioneerden Betreffende het voorstel van B. en W. in zake toekenning van een gratificatie aan mej. D. Bandsma. waarmede de heer C. Koren zich geheel kon vereenigen, meende hij, dat hierdoor een onbillijkheid werd' aangegaan ten opzichte van de vroegere schoonmaakster van de kantoren der Water- en Lichtbedrijven. De voorzitter gaf in overweging, zulks ter sprake te brengen in de desbetreffende commissie. Zonder stemming volgde dan aanneming van de verlenging van den ontruimingster mijn van onbewoonbaar verklaarde wonin gen. Eveneens werd aangenomen het voor stel van B. en W. inzake toekenning van een tijdelijke toelage aan het lager bezoldigde gehuwde personeel der gemeente, waarbij de heeren Geerlof en Verdenk hun instem ming betuigden over de goede verstandhou ding. die thans met georganiseerd overleg bestaat. Voorts werden aangenomen de voorstel len inzake het aangaan eener fraude verze kering, den verkoop van een perceel bouw grond aan S. D. van Hemsbergen q.q. en het verleenen van uitstel voor de bebou wing van een aan den heer W. Brouwer q.q. verkocht perceeltje bouwgrond. Tot gedele geerde der gemeente in de besturen van de Nutsambochtsteekenschool en de Teeken- school der Martha-stichtlng, in de vacature door het ontslag van den heer G. Bergs- hoeff, werd benoemd nr. 1 der voordracht, nJ. de heer C. J. van der Bijl. Bij de rondvraag deed de heer den Her tog het verzoek om. nu het verkeer belang rijk minder bedraagt, het één-richting-ver keer door de van Mandersloostraat. zij het desnoods alléén voor rijwielen, op te hef fen, wat voor het wielrijdend publiek wo nende in Oudshoorn, een groote verbete ring zal zijn. De voorzitter zegde toe, een en ander te zullen nagaan. Hierna sluiting. Gistermorgen omstreeks 6 uur is in den leéf- tijd van 69 jaar onverwacht overleden dr A. G, H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predikant te Amstedam. Ds, Van Hoogenhuyze oefende het predik ambt uit sinds 1897 en stond sedert 1912 in Amsterdam. Op 22 Augustus 1897 is hij te Ierseke predi kant geworden. Deze gemeente heeft hij vier jaar later met Doorn verwisseld, vanwaar hij op 25 Februari 1912 te Amsterdam gekomen is. Als wijkpredikant der Indische buurt is hij daar ook de stichter der Elthetokerk geworden Buiten de Amsterdamsche gemeente heeft ds Van Hoogenhuyze zich vooral bekend gemaak. door het presidium van de Evangelische Maat schappij, dat hij om het andere jaar bekleedde. Voorts heeft ds. Van Hoogenhuyze zich ver dienstelijk gemaakt als lid van den Voogdij raad te Amsterdam, van den Pensioenraad van de Ned. Herv. Kerk, als voorzitter der com missie voor de Ned. Herv. Scholen te Amster dam, als kerkmeester van die gemeente en voorzitter der subcommissies voor de nieuwe kerk, de Eltheto-kerk en de Willem de Zwij- gerkerk, als voorzitter van de Evangelische Maatschappij en van de Ned. afdeeling van het Protestantsch Wereldverbond en bestuurs lid van ..Protestant Nederland" en van den bond van Evangelisaties in de Herv. Kerk, var de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging van net Nat Verbond „Godsdienst, gezin, gezag", van de Commissie voor godsdienstonderwijs van „Mirjam", van „Sarepta" en van „Aan pakken", voorts als commissaris van de A. M, V. J. Verder heeft ds. Van Hoogenhuyze meer malen voor Nederlanders in den vreemde, ge preekt, zoo te Londen, Berlijn, Parijs. Roubalx en Weenen. Zeer talrijk zijn de artikelen In allerlei periodieken, o.a. „.De Protestant", die hy in den loop van zijn ambtsbediening ge schreven heeft. De overledene heeft al zijn Amsterdamsche dienstjaren gearbeid in de Indische buurt. H'1 was de eerste predikant, die in de vacature vai de 30ste predikantsplaats in de Ned Herv. Gem. te Amsterdam beroepen werd. Den Haag Heeft U geen kolen? Wij hebben voor U Anthvaciet Briketten, i prima kwaliteit a f. 7 de 100, zonder bon. Branden 6 a 7 uur. Zendt Uw briefkaart ANTHRACIET-CENTRALE, Langstraat, t/o Willighaven, Wassenaar of telefoneer 3919, Wassenaar. 6953 Aanbevelend: DE KAMPIOEN. TE DUUR Gebruik origineel 5888 voor plafonds, betimmeringen, meubelen enz. lï-28 mM. dikte! Goedkoop - Sterk - Duurzaam. Vraagt monster en prijs bij Hout- en Triplexhandel CLARASTEEG 27 - TEL. 20925 volgens FRY's vlugge en leer rijke methode. Ook opleiding „Mercurius". Clubles f. 10. p. 3 mnd. Begin nog heden BREESTR. 52 (ing. Vrouwenst.) 6981 Prima gebruikte luxe wagen gevraagd, a contant, niet ouder dan 1937. Tevens een gesloten bestelwagen of open vracht wagen, niet ouder dan 1930. Br. met uitv. omschr. en prijs aan J. SMITS,. Telef. 114478, Parkstraat 75 - 's-Gravcnhage. De ingekomen boekjes zijn gecontroleerd en bijgeschreven en kunnen tegen inlevering van het re?u worden afgehaald Degenen, die hunne boekjes nog niet inleverden, worden verzocht dit spoedig te doen. 6974 HET BESTUUR. Aanmelden bij de N.V. Leidsche Kousen- en Tricotagefabriek PROKUDENT Het moderne, weten- schappelijk samenge- stelde preparaat voor volmaakte remising en ontvlektóng van kunst gebitten en platen. Per flacon 75 cent. HAARLEMMERSTRAAT 37-39-41 6960 Te koop aangeboden door familie-omstandigheden een in aardappelen, groenten, fruit en conserven, met inbegrip van inventaris, voorraad goederen en bijbehoorend pand. Een schitterende broodwinning. Voor hen die niet over eenige contanten beschikken onnoodig te reflecteeren. Bevr. bij J. J. v. d. GEEST, Kleine Houtstraat no. 107, Haarlem, Tel. 10837. 6979 te koop gevraagd van Juweelen, Goud en Zilverwerken. Hoogste prijzen. Vrijblijvende aanbieding. Tot elk bedrag. Aanbiedingen uitsluitend: a.s. Zaterdag 8 Februari van 106 uur: 6956 KORTE MARE m iiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiE die advertenties op het gebied van geneesmiddelen en genees wijzen, waartegen bij de Commis sie vcm Controle geen bezwaren bestaan, worden in het Leidsch Dagblad opgenomen Het Secretariaat van bovengenoemde Commissie is gevestigdSegbroeklaan no. 33 - Den Haag 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8