Elfstedentocht met deelnemers 3100 8Isie Jaargang DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941 No. 24800 Donkere lucht maar géén sneeuw Ongelukken op het traject naar Dokkum Verduisteren: Adema aan den kop De route van heden De vorige Elf stedentocht Laffe daad tf Nederlandsch vrachtschip Heemskerkin brand. 18.35 uur 9.13 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van rieven moet 10 ets norto betaald worden - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 p. 3 maanden) (Van een AJ^P.-verslaggever). Vrijwel onzichtbaar waren de rijders, die zich hedenmorgen in de diepe duis ternis van den zich ten einde spoeden- den nacht omstreeks kwart voor zes op de stadsgracht te Leeuwarden verza melden en- daar de schaatsen onder bonden om terstond daarna pijlsnel weg te schieten naar het Noorden, als inzet van den zesden elfstedentocht, den grooten Frieschen marathonloop op de schaats. Veel was er in enkele uren tijds ver anderd. De strakke heldere lucht van gisteravond, waarin de sterren helder schitterden, had plaats gemaakt voor een bedekten hemel, een onheilspellend voorteeken van een op komst zijnden sneeuwval. Dewind. gisteravond nau welijks merkbaar, was in een stijven Zuidooster veranderd. Iedere schaat senrijder weet, wat dat zeggen wil in een vlak landschap, zooals in Friesland. Doch voor de wedstrijdrijders, die het eerste vertrokken, waren deze gewij zigde weersomstandigheden geen be zwaar. Ook de nog steeds felle koude scheen hen niet te deeren. Vol wedstrijdlust schoten zij weg, de een na den ander, individueel vol begeeren, zich voor de volle honderd procent te geven voor dezen gigantischen strijd van den mensch met zijn beperkte krachten tegen de natuurelementen. ZESHONDERD WEDSTRIJDRIJDERS GESTART. Voor de geboren wedstrijdrijders zijn juist öe moeilijkheden aan een dergelijken strijd verbonden, welkom. Het moet niet gemak kelijk gaan, want dan blijft er van den ocrspronkelijken opzet, zoo juist getypeerd door den naam Friesche marathonloop, niets over. Zoo zijn zij dan, zeshonderd wedstrijdrijders, op weg gegaan voor den bijna tweehonderd kilometer langen tocht; een kamp tegen het ijs, de sneeijw, de koude, den wind en al wat er mede verband houdt. Zij zullen het inderdaad niet zoo gemakkelijk hebben als aanvankelijk werd verondersteld. Tot Dokkum en van Dokkum terug tot Bartlehiem (35 k.m.) hebben zij het gemakkelijk. Voor driekwart hebben zij hiérbij den stevigen wind in den rug, ter wijl het ijs op dit traject goed is, maar dan komen de moeilijkheden. Te Finkum is het ijs blijkbaar niet betrouwbaar. Wij verna men bij den start de laatste berichten over den toestand van het ijs op de geheele rou te, want wij hadden, het geluk, in contact te komen met den heer W. E. K. Engel- brecht, uit Zeist, een der individueele rij ders, die gisteren is gestart en den gehee- len tocht heeft uitgereden. Het was hem niet aan te zien, dat hij gisteravond om half elf na een tocht van tweehonderd ki- lometer in Leeuwarden was gearriveerd. HOE HET IJS GISTEREN WAS. Wij aldus zegt hij zijn met ons vie ren gisteren afzonderlijk gestart als indi vidueele rijders. In Harlingen trof ik we derom een van ons, namelijk den heer J. de Jong uit Eindhoven, met wien ik toen verder den tocht heb uitgereden. Niet. dat v/ij elkaar hebben geholpen. Ieder van ons reed op zichzelf, doch aan de controlepos ten troffen wij eikander steeds weer Bij aankomst vernam ik. aldus de heer Engel- brecht. dat de heer H. Ankersmit uit De venter, een van ons viertal, reeds veel eer der was aangekomen. Waar de vierde rij der, de heer T. Seinstra. inspecteur van den Frieschen IJsbond, gebleven is, weet ik niet, doch zoo juist vernam ik, dat ook hij den geheelen tocht heeft uitgereden. Over den toestand van het ijs kon de heer Engelbrecht ons nog het volgende me- dedeelen „Bij Finkum moesten wij gisteren een heel eind loopen. Van Finkum tot Harlin gen en verder over Bolsward naar Stavo ren is het ijs over het algemeen goed, hoe IN TOTAAL 199,4 KJVI. De deelnemers aan den Elf- stedentocht zullen heden in totaal 199,4 K.M. moeten af leggen. De afstanden zijn als volgt verdeeld: K.M. LeeuwardenDokkum 23.5 DokkumFraneker 44,8 FranekerHarlingen 12,8 HarlingenBolsward 17,5 BolswardWorkum 13,3 WorkumHindclGopen 8,9 HindeloopenStavoren 10,8 StavorenSloten 26 SlotenIJlst 14,1 Ijlst—Sneek 3,8 SneekLeeuwarden 23,9 wel hier en daar, toen ik passeerde, nog geen baan was geveegd, hetgeen heden na tuurlijk wel het geval is, temeer omdat het in den afgeloopen nacht niet heeft ge sneeuwd. Het Slotermeer was bedekt met sneeuwijs, hetgeen inderdaad groote moei lijkheden opleverde. Verder was het ijs van Sloten af over Ulst en Sneek tot aan Leeu warden in uitstekende conditie. De laatste 45 K.M. waren absoluut een genot om te rijden, zoo spiegelglad en perfect was het ijs. Overigens hebben de rijders van vaidaag het in een speciaal opzicht gemakkelijker, dan de rijders die giste ren den tocht volbrachten omdat de plaat sen, waar overgestapt moet worden, nu ge reed zijn en heel wat minder moeite ople-' veren om te passeeren." Tot zoover het relaas van onzen zegsman over den toestand van het ijs. Het ziet er dus naar uit, dat de wedstrijd van vandaag niet zoo snel zal zijn als men aanvankelijk durfde veronderstellen. MEER DAN 2500 DEELNEMERS AAN DEN TOCHT. Hoewel officieel de start van de deelne mers aan den tocht (dus niet aan den wed strijd) een half uur later zou geschieden, bleek, dat reeds ruim een kwartier voor het aangegeven tijdstip de eerste tochtdeelne- mers die zich hadden aangemeld, bij De Harmonie, waren weggezonden om een op- eenhooping op de startplaats të verkomen. Het aantal deelnemers aan den tocht blijkt immers in den loop van gister avond tot diep in den nacht zoo zeer te zijn opgeloopen, dat het getal 2500 werd gepasseerd. Vast staat, dat het totaal aantal deelnemers aan dén wed strijd, alsmede aan den tocht, meer dan drieduizend bedraagt. Uit dit getal blijkt wel duidelijk, hoe groot de algemcene belangstelling is voor deze sportieve prestatie. Het duurde langen tijd voor dat de duizenden deelnemers de eerste controle bij den start waren gepasseerd. Het was een aardig schouwspeL Hier bracht een moecler haar zoon en dochter tot op de startplaats. Nog even een grondige inspectie: „zit je rugzak goed, Sjoerd?" en „Marijke, zorg dat je je shawl goed omhoudt en flink eten onderweg." El ders bracht een Friesche boerendochter haar verloofde naar de startplaats. Ook hier een laatste inspectie: eer. flinke zoen en „houdt je taai, jong" en weg schoot de stoere Fries met forsche slagen over de door duizenden toeschouwers omzoomde Leeu warder stadsgracht. Weer elders verscheen een Friesche stamvader met berenmuts over de ooren, met twee ongeveer achttien jaar oude zoons. Vol trots wendde hij zich tot een der bekende bestuursleden. „Ik zeg tegen mijn zoons, nu is het jullie beurt. Ik zelf ben te oud geworden voor een derge lijken tocht. Nu ik niet meer kan, zullen mijn jongens de eer van de familie hoog moeten houden en ik heb veel vertrouwen dat zij mij hierin niet zullen teleurstellen." Met de armen op de schouders van zijn bei de jongens, verdween hij door de deur "van de zaal van De Harmonie om hen te helpen bij, het onderbinden van de schaatsen op de startplaats. Soms is het moeilijk een jongeling te on derscheiden van een bakvisch. De broek viert hoogtij, te samen met trui en muts. Zoo trok dan een onafzienbare rij deelne mers langs de controle tafels naar de start plaats op de stadsgracht en werd de twee honderd kilometertocht aangevangen. TE DOKKUM. De eerste uren hebben reeds verrassingen opgeleverd. Aanvankelijk ging alles goed. Het ijs was prachtig, zoo meldde onze ver slaggever in Dokkum. Omstreeks 6.28 zag men de eerste rijders aankomen. Als eersten versche nen om 6.29 aan de controlepost in café Drost te Dokkum de winnaars van verleden jaar: C. Jongert nit Maarsen, A. Adema, uit Franeker, alsmede J. Bosman uit Breukelen. Zij hadden den afstand LeeuwardenDokkum (231/; k.m.), afgelegd in 44 minuten, daar zij om 5.45 te Leeuwarden waren gestart. Inderdaad een fantastische snelheid dus, vooral daar in volslagen duisternis moest worden gereden. Een minuut la ter, om 6.30 verscheen L. Geveke uit Leeuwarden, de winnaar van den Gro ninger tocht van verleden week, als - mede Woudstra uit Hemrik. UITSLAG GISTEREN BEKEND GEMAAKT Aan den vooravond van den Frieschen Elfstedentocht is de officieele uitslag vast gesteld van den tocht, welke verleden jaar (op 30 Januari 1940) onder zoo bar slechte weersomstandigheden heeft plaats gevon den. Deze luidt: Eerste prijs: groote gouden medaille, 1. A. Adema (Franeker) in 10 uur 36 min., aankomst te Leeuwarden te 16.36 2. D. van der Duin (Warga); 3. C, Jon gert (Maarssen); 4. P. Keizer (De Lier) 5. S. Westra (Warmenhuizen) allen in denzelfden tijd). Tweede prijs: kleine gonden medaille 6. J. van der Bij (Anna Paulowna) aan komst Leeuwarden 17.04; 7. S. Dijkstra Komjum); 8. L. Geveke (Leeuwar den); 0. A. de Vries (Giethoorn). Allen denzelfden tijd van aankomst. Derde prijs: groote verguld zilveren medaille, 10. R. Algra (Franeker)11. S. Koen (Bovenknijpe), in Leeuwarden om 17.16; vierde prijs: kleine verguld zilveren medaille 12. G. Duiker (Gro ningen); 13. K. "Korst (Bedum), 17.17 in Leeuwarden. De tocht werd door 125 rijders geheel uitgereden. Voorts heeft nog de algemeene cón- trole van de resultaten van den tocht van verleden jaar uitgewezen, dat 10 deelnemers Bartlehiem hebben bereikt op den terugweg van Dokkum, dat 80 rijders hun tocht in Dokkum beëindig den, dat 160 op den heenweg naar Dok kum te Barthlehiem zijn gestrand, 650 het tot Vrouwbuurstcrmolen en naaste omgeving brachten, 175 te Wier kwa men (waarvan meerderen eerst tegen het middernachtelijk uur) en verder dat er 175 rijders tc Franeker zijn ge strand. De laatste groep zal de elfste- denmedaille ontvangen, terwijl aan de overige rijders het elfstedenkruis is toegekend. Door de bezettende overheid wordt medegedeeld, dat den 31sten Januari j.l. bij Hilversum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis vanuit een hinder laag is beschoten en gewond. Deze latle daad kan niet onge straft blijven. Als contra-maat regel zijn voorshands 35 gijze laars in hechtenis genomen en in een gevangenis opgesloten. In negentien achttien geboren Hecrscht nu weer de griep als te voren Maar ze heeft nu geen kans Want die ziekte is thans Met 'n glas TIP van Boot-, dra bezworen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. G. H. té Aerdenhout ontvangt een flesch TIP. 6973 (Ingez, Med.) Zes minuten later verschenen Vos uit Dedeipsvaart, Algra uit Leeuwarden en de Vries uit Franeker. Deze laatste is win naar van den elfstedentocht 1933.' Van de tochtrijders verschenen als eersten om 7.05 aan den controlepost de heeren Ruitenberg uit Franeker, Wybenga uit Leeuwarden en Venema uit Goutum, bij Leeuwarden. De eerste vrouw, die zich meldde, om 7.10 was Sjoerd je Faber uit Warga, winnares van verleden jaar. ONGELUKKEN. Hierna keerden de eerst aangekomen rijders terug over de Dokkumer Ee langs hetzelfde traject om bij Bartle hiem rechtsaf te slaan naar Franeker. Nu kwamen de moeilijkheden. In de duisternis zagen de elkaar tegemoet rijdende deelnemers elkander te laat. Ernstige botsingen volgden, waarbij vele rijders verwondingen opliepen. Onder hen bevond zich o.a. ook Geveke doch voordat de geneeskundige dienst ter plaatse was, bleek Geveke - den tocht, ondanks de opgeloopen verwon dingen, te hebben voortgezet. Andere rijders hadden blijkbaar zwaardere verwondingen opgeloopen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ver leend. In Franeker kwam de geneeskundige dienst, krachtig geholpen door de E.H. B.O., handen te kort kwam om de ge wonden te helpen. Er waren er bij met half afgesneden vinders doordat zij na een botsing waren gevallen en, een steunpunt zoekende op het ijs, met hun handen onder de schaatsen van andere rijders waren gekomen. Velen hadden gekneusde ledematen, dikke polsen en enkels, alsmede verwondingen aan het hoofd opgeloopen. Het was een droeve noot in dezen overigens zoo pracliti- gen tocht en van de winnaars van ver leden jaar behoorde de heer Jongert uit Maarssen tot de ongelukkigen. Aan vankelijk reed hij door, doch in Har lingen aangekomen, moest hij op dok ters advies den strijd staken. Bij de botsing heeft hij een bloeduitstorting in een der oogen opgeloopen. Door dat oog kon Jongert dan ook, toen hij in Harlingen aankwam, niet meer zien. Per trein ging hij naar Leeuwarden, waar hij zich terstond onder dokters behandeling stelde. Voor dezen man, die vol vertrouwen den tocht aanvaard de, is dit ongeval wel zeer teleurstel lend, doch een troost voor hem is onge twijfeld het feit, dat meer rijders, on der wie verscheidéne uitblinkers bij vo rige tochten, te Harlingen den strijd opgaven. Zij waren doodelijk vermoeid en aan het einde van hun krachten. Voorheen hadden zij nooit zulk een snellen wedstrijd meegemaakt. ADEMA EN BOSMAN LEIDEN TE FRANEKER. Om 8.41 kwam Adema uit Franeker als eerste rijder in zijn woonplaats aan, in ge zelschap .van Bosman uit Breukelen. Zij hadden er dus 68 km. opzitten. De ont vangst door de stadgenooten voor Adema was bijzonder hartelijk. Adema, werd luide toegejuicht. Radio-mu- ziek verhoogde de stemming. Vlug werd Adema. voortgeholpen en hij was al weer weg toén 4e volgende rijders arriveerden. Dit warén "Van der Bij uit Anna Pau- NA AANVAL VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. Het DNB meldt uit New-York: Bij den aanval, dien het Duit sche luchtwapen heeft onder nomen op een convooi op 350 mijl ten Westen van Foynes, zijn behalve op het Engelsche vrachtschip „King Edgar", ook treffers geplaatst op het Neder- landsche s.s. Heemskerk Evenals de „King Edgar" vloog ook de Heemskerkin brand. Nadere berichten zijn niet ont vangen. De „Heemskerk"' meet 6516 ton. Het schip is in 1919 gebouwd op de Neptunwerf in Rostock. De „Heemskerk" behoorde toe aan de N.V. Vereenigde Scheepvaart Maatschappij. lowna, die zeide veel angst te hebben uit gestaan op het traject Dokkum-Barthle- hiem. Geveke kwam om 8.47 en had dus zes mi nuten achterstand. Over den toestand van het ijs waren de rijders thans minder te spreken en zij be vestigden dat het vooral bij Finkum bar slecht en erg smal was. Nadat 214 wedstrijdrijders waren gearri veerd, meldde zich de eerste tochtrljder, de heer L. Brouwer uit Oude Schoot aan de controle in café Saaksma. Als tiende tocht- rüder arriveerde Sjoerdje Faber, die nog steeds de leldlnr had bij de vrouwen. (Men zie voor vervolg pagina 3 van het Eerste Blad). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 13.36 uur en ging onder te 4.20 uur. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De-nieuwe spoorwegtarieven (2e Blad). Majoor Breunese over den Arbeidsdienst. (2e Blad). Dr. Colijn neemt afscheid als politiek hoofdredacteur van „De Standaard", (Binnenland, 2e Blad). Ds. A. G. H. van Hóogenhuyze in den ouderdom van 69 jaar te Amsterdam overleden (Kerk en School, 2e Blad). Buitenland Amerika's steun aan Engeland (le Blad). Mislukte Engelsche aanval op de Franschc Kanaalkust (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1