BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Nieuwe bebakening van de spoorwegovergangen gfr'e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Februari 1941 Derde Blad No. 24805 INGEZONDEN /TUKKEN W. Houwing overleden De vleeschdistributie Een woord ter geruststelling Bi) Griep en Koorts. Dievenbende te Goudswaard Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Toevertrouwd aan den A.N.W.B. OUD-BURGEMEESTER VAN DEN HELDER In ruim 79-jarigen ouderdom is gisteren te 's-Gravenhage overleden de heer W. Houwing, gep. kapitein ter zee en oud-bur gemeester van Den Helder. De heer Houwing werd 10 November 1861 te Blokzijl geboren en kwam, na zijn oplei ding te hebben genoten aan het Instituut voor de Marine te Willemsoord, op 2 Aug. 1882 als adelborst le klasse bij de Marine. Hij erd bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse in 1884, tot id. le kl. in 1895, tot ka pitein-luitenant in 1906 en tot kapitein ter zee 1 Maart 1910. Bij het intreden van de mobilisatie op 1 Augustus 1914 werd hij gepensionneerd, doch reeds het volgende jaar werd hij tot burgemeester van Den Helder benoemd, welk ambt hij nog tot 1928 heeft bekleed. De heer Houwing heeft als burgemeester en ook nadien veel belangstelling getoond voor het lot van onze helden der zee" en bij heeft een krachtig aandeel gehad in de werkzaamheden van het voor deze helden gestichte Dorus Rijkersfonds, dat hem tot eere-voorzltter benoemde. De heer Houwing was officier in de orde van Oranje-Nassau, drager van eenige eere- teekenen voor belangrijke krijgsverrichtin gen (Atjeh, Zuid-Celebes en de Kleine Soenda-eiianden)ridder le klasse der orde van St. Olaf van Noorwegen, officier der orde van het Legioen vn.i Eer van Frank rijk en grootkruis der orde van Verdiensten voor het Roode Kruis van Cuba. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. te drie uur op Oud Eik en Duinen te Den Haag geschieden. EEN NIEUWE RON AANGEWEZEN. Gedurende het tijdvak van Donderdag 6 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft elk der vier met „01 vleesch" ge merkte bonnen van de laatst uitgereikte vieeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been Inbegrepen, of een rant soen vleeschwaren. De met „01 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitslui ten reoht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 16 Februari as. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 19 Februari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverar tikelen, tongenworst en nierbrood en 160 gram voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de nog resteerende bonnen, 17, 18, 19 en 20 van de „oude" vleeschkaart komen tè vervallen. MEER BENZINE VOOR DOKTOREN. Kwantum voor Februari verhoogd. De afdeeling benzineverstrekking van de Rijksverkeersinspectie heeft gedurende de maand Januari een grootere toewijzing van benzine gekregen ten behoeve van de me dische verzorging van het publiek, aldus meldt het Vaderland. In verband hiermee is de benzinetoewij zing. over Februari voor dokters in vrij be langrijke mate verhoogd. Het is een geluk kige omstandigheid, dat deze verhooging juist samenvalt met de heerschende griep epidemie, waardoor vrijwel alle doktoren het bijzonder druk hebben en dus meer van hun auto gebruik moeten maken dan onder normale omstandigheden. MAATREGELEN TEGEN DEN SMOKKELHANDEL. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Financiën is bepaald, dat in een strook van 100 meter breedte langs de Zuidelijke rijksgrens van de Duitsche grens in de gemeente Waals af tot aan den Westeroever van de Schelde het vervoer van alle goederen is verboden. Voor de gemeente Baarle-Nassau is het verbod niet beperkt tot een strook van 1000 meter breedte, doch geldt dit voor het ver voer binnen de geheele gemeente. Het verbod geldt niet, voor zoover het ver voer kennelijk als een voortgezette hande ling van een toegelaten invoer of met be stemming tot geoorloofden uitvoer plaats 'neeft op een der landspoor-, tram- of wa terwegen, waaraan een kantoor der invoer rechten (een zoogenaamd hulpkantoor daaronder begrepen) is gevestigd, tijdens de uren, waarop dat kantoor is opengesteld. .De inspecteurs der Invoerrechten en ac cijnzen kunnen, ieder voor zoover betreft het gebied zijner inspectie, onder de door hen te stellen voorwaarden afwijking van de verbodsbepalingen toestaan. Deze beschikking treedt met ingang van 15 Februari a.s. in werking. WERKKRACHTEN VOOR DEJI NOORD-OOST POLDER. Het A.N.P. meldt: Zooals vrijwel algemeen w den lande bekend ls, werd met het droog- malen van den Noord Oostpolder reeds een begin gemaakt. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zal omstreeks Mei of Jnl a.s. in het randgebied met de eerste Werkzaamheden voor het in cultuur brengen worden begonnen, waarvoor uit den aard der zaak een groot aantal werkkrachten loodig is. Reeds thans doen velen van hun belang stelling, om in den Noord Oostpolder aan het werk te gaan, blijken aan de directie van de Wleringermeer te Alkmaar, die met het in cultuur brengen van den polder zal worden belast. Het is echter nog niet moge lijk de vele aanvragen reeds thans in behan deling te nemen. Zoodra de tijd daartoe I «lp is zal daarvan in de bladen mededeeling worden gedaan, waarna de gelegenheid zal °pen staan om zich aan te melden. De voor het werk noodige landarbeiders tullen worden aangenomen door bemidde- 'mgvan het Rijksarbeidsbureau. Omtrent de «werkstelling van boeren en boerenzoons B1 n°g een nadere regeling omtrent de tewieming worden bekend gemaakt. GEEN TEKORT AAN VITAMINEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt het volgende mede: Den meesten lezers is in groote trekken de samenstelling van ons voedsel bekend. Voor een goede voeding zijn onmisbaar vol doende hoeveelheden koolhydraten, vetten, eiwitten, zouten en vitamines. In het brandpunt van de belangstelling staan de vitamines. Deze belangstelling geeft aanleiding hier over iets naders te zeggen en wel in het bijzonder over het vitamine-C. Vitamines zijn stoffen, die in kleine hoeveelheden in het voedsel voorkomen en onmisbaar zijn voor het leven. Vele van deze stoffen zijn chemisch bekend en kunnen zelfs bereid worden. Een te weinig van deze stoffen of het geheel afwezig zijn, doet een bepaalde ziekte ontstaan. Een afwezig zijn van het vitamine-C in de voeding roept de al sinds eeuwen aan zeelieden bekende en beruchte scheurbuik te voorschijn. Vroeger deden zich vaak scheurbuik-epidemieën voor aan het einde van den winter, meestal na het mislukken van den aardappeloogst. Ook bij zuigelingen, die te eenzijdig gevoed worden, kunnen zich door gebrek aan vitamine-C ernstige ziekteverschijnselen voordoen. Een tekort aan vitamine-C geeft bovendien minder weerstand tegen infectieziekten. Tot nu toe hebben zich in Nederland geen ziekten als gevolg van een gebrek aan vi- tamine-C voorgedaan. Het vitamine-C bevindt zich in ruime hoeveelheden in de meeste vruchten, waar- Mjnharditjes maken U griep- en koortsvrij. Doos 30 en 50 ot. 6927 (Ingez. Med.) TAL VAN AANHOUDINGEN Te Goudswaard is de gemeente- en rijks politie in samenwerking met de politie van de gemeenten Piershil en Zuid-Beyerland er in geslaagd, de hand te leggen op een georganiseerde dievenbende, bestaande uit vijftien personen, die zich in hoofdzaak bezig hield met het stelen van bindertouw. Alleen aan touw bedraagt de buit ruim f. 1300. De hoofdschuldigen zijn ter be schikking van de Justitie gesteld. De stelers en helers staan vrijwel allen in onderlinge verwantschap tot elkaar, al dus de „Tel." Zoo trokken twee broers er samen op uit en maakte de 24-jarlge W. I., evenals zijn 49-jarige vader A. L. deel uit van de bende. Hun brutaliteit was zeer groot. Wist men bij een boer een voorraad touw, dan werd deze „partij" reeds bij voorbaat verkocht en 'se avonds trok men er op uit om haar te stelen en vervolgens af te leveren. Dit laatste geschiedde op vaste, op tevoren af gesproken plaatsen. In de omgeving van den Nleuwendijk en Tiengemeten was op het laatst geen boerderij meer voor hen veilig. Zij lieten het ook nu niet meer bij touw alleen. Ook graan, hout, kippen, konijnen, kortom alles wat maar van de hand gedaan kon worden, was van hun gading. Op de meeste plaatsen wisten de dieven met gebruik van enkele valsohe sleutels, tot de plaats waar de voorraden in de land- bouwschuren waren opgeslagen, door te dringen. Deze sleutels, die de 21-jarige C. L. leverde, waren zeer in trek en werden voor f. 10 aan elkaar verkocht. De „zaken" gingen echter te goed. De dieven werdep overmoedig, dronken en praatten te veel. Nu zijn de hoofddaders te Dordrecht ter beschikking van de Justi tie gesteld. VARKEN WAS TE GAUW WEG. Veehouderijcentrale kwam te laat. Een bejaarde boer onder de gemeente Oud-Gastel deed kort geleden den zaak voerder van de Veehouderij centrale te Roo sendaal aangifte van een varken, dat hij de regeering wild*, leveren. De zaakvoerder gaf de aangifte door naar 's-Gravenhage en meldde den landbouwer schriftelijk, dat hij weldra nader bericht zou ontvangen. Dat bericht kwam eerder dan de boer en de zaakvoerder hadden gedachtOp een vroegen morgen het was nog pikdonker kwam, aldus het Alg. Hbl., een vracht auto het »rf van den landbouwer op gere- ien. Een paar mannen stapten uit. „Ze kwamen om het varken," vertelden zg. ,,'t Was voor de Veehouderijcentrale". Op de vraag van den boer, die nogal verbaasd was over deze ongewoon vroege visite, ant woordde een man in leeren jekker, die blijkbaar de leiding van het vervoer had: „We hebben vandaag nog zooveel varkens jp te halen. Zeg ons maar waar we het ieestje kunnen vinden." De landbouwer wilde een lantaarn halen om bij te lichten, maar de mannen konden het ook wel zon der gerief. De krulstaart was in een omme zientje opgeladen en de bezoekers zouden even spoedig ook weer verdwenen zijn, als de boer, die zijn wantrouwen nog steeds niet geheel had overwonnen, niet gevraagd had hoe het met de betaling zat. „Hoeveel had je gedacht van je varken te maken?" vroeg de man met den leeren j ekker. „Het beest weegt ongeveer 110 kilo, tegen 57 cent de kilo," rekende de boer. „Dat maakt dan f. 63." „Best, dan zuller we maar meteen beta len," luidde het prompte antwoord en na de drie en zestig gulden te hebben neergeteld, bij bovenaan staan, sinaasappelen, grape fruit of pompelmoes, citroenen, rijpe toma ten en aardbeien. Ons volksvoedsel bij uit nemendheid, de aardappel, bevat aanmer kelijke hoeveelheden, evenals de meeste groenten, zooals spruitjes, boerenkool, prei en koolrapen. Nu heeft de meening post gevat, dat er in Nederland een tekort is aan vitamine-C bij de bevolking. Onder meer werken sug gestieve illustraties in de dagbladen, waar bij vitamine-C tabletjes worden uitgereikt, niet geruststeUend. Zooals de toestand ech ter op het oogenblik is, is er geen tekort aan vitamine-C. Dat de bevolking aan dit tekort zal gaan lijden, moet echter voorko men worden. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat de raadgevingen, uitgaande van den Voedingsraad, met betrekking tot het bereiden van voedsel, zorgvuldig worden uitgevoerd. Niet minder dan 50 tot 60% van het vitamine-C gaat verloren bij ondoel matige bereiding van de voeding. Langdurig en onjuist koken en het ondoelmatig ge bruik van de hooikist vernietigen het vita- ■mine-C: Dit alles kan voorkomen worden en waarborgt bij doelmatige samenstelling van de voeding een voldoende vitamine-C- voorziening van den mensch. Gevallen zijn bekend, waarbij gezinnen guldens per week uitgeven aan vitamine-C tabletjes zonder medisch voorschrift en waarbij dit geld onttrokken wordt aan het gezinsinkomen. Hiervoor in de plaats kpn- •n beter voedingsmiddelen gekocht wor den, die naast vitamine-C alie overige be- standdeelen bevatten. De Voedingsraad is voortdurend waak zaam om een onverhoopt tekort te kunnen achterhalen en heeft zijn maatregelen hiervoor reeds genomen. Dit geldt even zoo voor de overige vitamines. GELDIGHEIDSDUUR VAN SPOORWEG ABONNEMENTEN. Naar wij van de zijde der Spoorwegen vernemen, zullen met Ingang van deze maand geen abonnementen met een lange- ren geldingsduur dan één maand verkrijg baar zijn. HENRI TER HALL 75 JAAR. Heden viert de heer Henri ter Hall te Rijswijk zijn 75sten verjaardag. verdwenen de „ambtenaren" met het zwijn. Het staartje van dit krulstaartgeval kwam pas voor den dag, toen de zaakvoerder der Veehouderijcentrale uit Roosendaal op het erf van den boer verscheen met zijn regee- ringsorderj en tot de ontdekking kwam, dat onbekenden hem waren voor geweest. Toen bleek den boer ook, dat hij er tus- schen genomen was. want de regeerings- prijs bedraagt niet 57, maar 90 cent p. kilo. Daar het mogelijk is, dat nog meer land bouwers het slachtoffer zijn geworden of zullen worden van, deze oplichterspraktij ken, is de zaak in handen der politie ge steld. BRAND IN WAGENBERGPLAATS TE AMERSFOORT. Vermoedelijk ten gevolge van het feit, dat een wagon vlam vatte, is in den naoht van Maandag op Dinsdag omstreeks kwart over drie, brand uitgebroken in een der ge bouwen van de wagenbergplaats der Ne- derlandsche Spoorwegen nabij den Soester- weg te Amersfoort. Het vuur verbreidde zich met groote snelheid en weldra sloegen de vlammen uit het dak. De Amersfoort- sche brandweer was spoedig na haar alarmeering ter plaatse en slaagde er na ongeveer twee uur in het vuur te dooven. De aangerichte schade mag, gezien den omvang van het gebouwencomplex ter plaatse, niet zeer groot worden genoemd. Door het Rijk is besloten om over te gaan tot bebakening van alle bewaakte en onbe waakte spoorwegovergangen, gelegen ln de verharde wegen. Bij de ln de rijkswegen ge legen spoorwegovergangen zal deze bebake ning door den rijkswaterstaat worden aan gebracht; voor de overige, ongeveer 700 spoorwegovergangen, welke hiervoor in aan merking komen, is met den AU.W.B., die op het gebied van de wegbebakening zijn spo ren heeft verdiend, overeengekomen, dat deze voor de plaatsing en het onderhoud van de bakens op Rijkskosten zal zorg dragen. De bebakening zal voor lederen overweg bestaan uit twaalf bakens, waarvan er zes aan beide zijden van den overweg en wel drie aan eiken kant van den weg BUITENLANDSCH GEMENGD. OVERSTROOMING IN HONGARIJE. Uit Boedapest meldt United Press: Ten gevolge van den hoogen waterstand van den Donau moest men de beneden Boedapest gelegen voorstad Boedafok ont ruimen. Het ten Zuiden van de hoofdstad aan de bocht van den Donau gelegen dorp Erdliget is volkomen geïsoleerd. Ook eenige straatwegen in de nabijheid van Boeda pest staan reeds blank. Er worden troepen gereed gehouden, die zoo noodig met auto bussen naar bedreigde punten gebracht kunnen worden. In Boedapest zelf heeft het water een stand van 6.97 meter bereikt, d.w.z. nog cm. beneden den gevaarlijken stand van 7 m. Meer naar het Oosten, bij Erdofalva ls een dam doorgebrokan, waardoor 179 huizen werden verwoest. Bovenstrooms van Boedapest zakt het water, maar ten Oosten zullen worden geplaatst, op afstanden van ongeveer 240 M., 160 M„ en 80 M. van den spoorweg. De bakens zijn 1 M. hoog en 0.30 M. breed. De kleur ls wit met zwarten rand. Op de bakens worden over de geheele breedte ln schuine richting reflectoren aan gebracht, waarvan de kleur rood ls voor de bakens aan den rechterkant en wit voor die aan den linkerkant van den weg en wel drie op de verst van den overweg verwijder de bakens, twee op de volgende en een op de daarop volgende. De verst van den overweg verwijderde bakens aan den rechterkant worden boven dien voorzien van het voorgeschreven drie hoekige waarschuwingsbord voor een onbe- waakten overweg (locomotiefteeken) of voor een bewaakten overweg (hek). van de hoofdstad ls een groot gebied over stroomd. Naar schatting is tot dusverre een tien de gedeelte der landoppervlakte van Hon garije door het hooge water getroffen. De buitengewoon zware regenval van Zon dag heeft de op vele plaatsen reeds sterk gezwollen rivieren buiten de oevers doen treden. KETEL VAN LOCOMOTIEF GESPRONGEN Bij het rangeeren ls de ketel van een groote D-trelnlocomotief van den Denver en Rio Grande spoorweg (V. St.) op een spoorwegovergang uit elkaar gesprongen. Hierbij werden 22 personen zwaar gewond. Het betreft, behalve het personeel van de locomotief, automobilisten en voorbijgan gers, die voor den spoorwegovergang ston den te wachten. ONTPLOFFING IN ENGELSCH CONSULAAT-GENERAAL TE AGRAM. In het gebouw van het Engèlsche con sulaat-generaal te Agram (Zarab) In Zuid-Slavlë ls een ontploffing geschied. Aanzienlijke materieele schade werd aan gericht. Een vrouw werd vrij ernstig ge wond. Naar vernomen wordt, was op de eerste verdieping van het gebouw, waar de loka len van de Engelsche club ondergebracht; zijn, een helsche machine verborgen. De consulaire vertrekken bevinden zich op de daarboven gelegen verdieping. De achter grond van den aanslag is nog onbekend. (Buiten fe.-antwoordelijkhela dei Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET APPLAUDISSEREN BIJ CONCERTEN. Naar aanleiding van het concert op Zondag middag j.l.( zou Ik gaarne enkele woorden wil len wijden aan de houding van het Leidsche publiek. Dat een publiek applaudisseert zal den kun stenaar in zooverre aangenaam zijn het ge klap doet meteen alle spheer verdwijnen dat hy merkt, dat zijn optreden weerklank gevon den heeft en geapprecieerd wordt. Maai- het zal dunkt me alleen dan waarde voor hem hebben als hem blijkt, dat het publiek eenigszins be seft, w&t het geboden wordt. Maar als dit publiek niet alleen elk tijdstip waarop eventueel geklapt zou kunnen worden, applaudisseert, maar dit zelfs doet wanneer, in dit geval, de pianist maar even zijn vingers van de toetsen licht, dan wordt deze demonstratie geen hulde maar een straf; niet alleen voor een klein gedeelte toehoorders, maar ook voor den- gene, die zich op heit podium bevindt. Maar dit alles is nog niet voldoende, nee Na afloop springt ledereen op. Juicht en Joelt; wart ze zullen dan misschien nog best een teeg if je weten los to krijgen. Een toegiftje van Iemand, die niet alleen vaak doodmoe moet zijn. maar van iemand, die on getwijfeld zoo'n publiek in zijn hart zal min achten, doch, vooral als jong kunstenaar, ter wille van de publiciteit wel toe zal moeten geven H. H. ERDBRINK Jr. 107 Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Teekening van Aart van Ewyk. Mijnheer Prikkebeen). Naar huis gekeerd, denkt onze Bey, En zegt: „Gij zult 't mij duur betalen, ,,'k Begrijp het al: 't is tooverij. Als gij niet raadt, wat dit beduidt, Hij laat de oude wijzen halen I Ga heen, gij kent nu mijn besluit." OE NIEUWE BEBAKENING VAN OE SPOORWEGOVERGANGEN.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9