LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 Februari 1941 Nieuwe Burgemeester van Sassenheim Buitenland Uit Amerika Duitsch W eer macht sbericht Italiaansch Weermachtsbericht BUF^RTJÏKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT MAiKÏ GEMCIlTtN F amilie-berichten onder kolen bedolven. Op het terrein van een steenkolenhandel in Haarlem-Noord is vanmorgen een ernstig ■ongeluk gebeurd, dat aan den 27-jarigen P. Ivan H. het leven heeft gekost. Van K. was ■bezig zakken te vullen met brechcokes, wel- |ke hij van een vier meter hooger. berg Ischepte. Plotseling zakte deze berg ineen, Iwaardoor Van H; bedolven werd. Toen men Ihem bevrijd had, bleek, dat de man reeds |ten gevolge van zware inwendige kneuzln- |gen was overleden. proefvluchten port darwin— batavia. Het DiNB. meldt uit Tokio: De Engelschen treffen, volgens hier ont- liangen berichten, voorbereidingen voor woef vluchten tusschen Port Darwin en Ifatavia. Van Engelschen kant ligt het in Ijiot voornemen een regelmatige luchtlijn in |ket leven te roepen tusschen beide plaat- |sïn. De proefvluchten, die gedaan zullen Lorden via het landingsterrein Delphi op Ij-.et eiland Timor, zullen ten uitvoer wor- |cen gelegd door de British Overseas Air- Ivays Company. De Hotsji Sjimiboen verklaart, dat de „ïrichting van deze Engelsche luchtlijn van |japansche zijde groote aandacht verdient, ■gij moet als vijandelijkheid worden opge lat, nu de Japanners reeds voor kort |proefvluch'ten tusschen Palau en Delphi |ten uitvoer hebben gelegd. JHR. MR. R. SANDBERG VAN BOELENS. Foto-Archief L. D. verklaring van willkie. Willkie heeft te Dublin, alvorens hij naar Ingeland terugvloog, verklaard, dat hij met ■óe Valera over den internationalen toe- litand en de situatie van Europa gesproken heelt. Hij is slechts als particulier in Ier land geweest om inlichtingen te verzame len Over zijn eigen conclusies uit hetgeen gezien en gehoord had, wilde hij niet preken. De Londensche correspondent van de Kew-York Post is van meening, dat de Va lera tegenover Willkie ongetwijfeld gewezen kil hebben op den vasten wil van Ierland, beutraal te blijven en Engeland niet het [gebruik: van Iersche vlootsteunpunten toe te [staan. Wellicht heeft de president Willkie [cok laten weten, dat hij zioh door de recente [opmerkingen van Roosevelt gekwetst voelt. llDNB). de actie van het comité „america first". De Amerikaansche staatssecretaris van Ibaitenlandsche zaken, Huil, heeft gisteren kiin standpunt uiteengezet ten aanzien van liet protest van het comité „America First" negens de bezoeken, die lord Halifax kort |»eleden heeft gebracht aan de leiders der grescommissies. Huil verklaarde, dat vol- Igens zijn inlichtingen de Britsche ambas- udeur een aantal formeele bezoeken had gebracht, o.a. had hij ook de voorzitters van buitenlandsch-politieke commissies van ét Huis van Afgevaardigden en van den Senaat gesproken. Het ministerie van bui- |:enlandsche zaken -ag hierin geen afwijking nn den gebruikelijken gang van zaken. ■verklaringen van generaal wood I Generaal Wood heeft voor de Amerikaan se senaatscommissie voor buitenland- Khe zaken verklaard, dat hij in 1936 een laderhoud heeft gehad met Churchill. Bij |ceze gelegenheid heeft Churchill ver- ilaard: „Duitschland wordt te sterk. Wij moeten Duitschland vernietigen". Deze ver- Haring van Churchill heeft bij hem de meening gewekt, dat er waarschijnlijk een wrlog zou komen, wanneer Engeland's lei- Idende persoonlijkheden zoo dachten. De democratische senator Reynolds vroeg Wood, of Churchill mét het woord: „wij" ingeland en de Vereenigde Staten heeft bedoeld. De generaal antwoordde hierop loatkennend en zeide, dat Churchill naar pijn meening alleen Engeland had bedoeld Bet het woord „wij". In zijn verdere ver- Haringen noemde generaal Wood de bewe ringen omtrent een Duitsche invaslepo- fing in de Vereenigde Staten „belachelijk". jDuitschland bezit niet één bombardements vliegtuig, dat naar New York en weer terug om kunnen vliegen. Het congres moet zich Het uit vrees laten drijven tot aanvaar- |4ing van een wetsontwerp dat niets anders een oorlogsontwerp is. (D.N.B.) V. S. overwegen oprichting van bureau voor economische oorlogvoering. De regeering der Ver. Staten is voorne mens, naar de correspondent te Washington fan de International News Service van be trouwbare zijde zegt te hebben vernomen, [binnenkort een federaal bureau voor eco nomische oorlogvoering („federal economie pfense comittee") op te richten. De oprich- ing van dit centraal bureau zou de Ver. [Staten in de gelegenheid stellen, Engeland i zijn economische blokkade tegen de as- Eogendheden te steunen. Het bureau zou [zeer verstrekkende volmachten hebben en |°a. de regeering in staat stellen, op alle 'onomische betrekkingen der Ver. Staten Bet de overige landen onbeperkt toezicht pit te oefenen. Staatssecretaris Huil is reeds het voorzitterschap van het te vormen co- ™té aangeboden. Eerder zou echter de nster van financiën Morgenthau met de Jleiding van het bureau belast' kunnen wor pen, (D.N.B.) I Hopkins terug naar ver. staten. De in Engeland vertoevende speciale af- gezant van Roosevelt, Hopkins, heeft vol- ■lens berichten van Amerikaansche pers agentschappen uit Londen, thans zijn mis- |ila volbracht. Hopkins zal een dezer dagen "aar de Ver. Staten terugkeeren (DNB). britsch vrachtschip getorpedeerd. In Amerikaansche scheepvaartkringen medegedeeld, dat het Britsche vracht- rlv p (4562 ton) in de nabijheid fejhn Je Iersche kust getorpedeerd en gezon- l,tnis. (DNB). Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is jhr mr. R. Sandberg van Boe lens, met ingang van 15 Februari 1941 tot burgemeester van de gemeente Sassenheim benoemd. De heer Sandberg van Boelens is 1 Januari 1899 in Groningen geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ën was vervol gens van 192-5 tot 1930 werkzaam ter secretarie te Voorschoten, waarna zijn benoe ming volgde tot secretaris van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag. Tot 15 Juni 1940 was jhr. Sandberg chef van het kabinet van den Commissaris in Zuid-Holland, wéar-toe hij in October 1934 be noemd was Jhr. Sandberg is eere- van de Johanniter-Orde en lid van de Ridderschap Overijsel. In 1931 was de, heer Sandberg secre taris-generaal van het Eerste Internationale Congres voor Militaire Geneeskunde en Phar- macie. De benoemde burgemeester is gehuwd met baronesse Van Ittersum en bezit vier kin deren. Het opperbevel der Duitsche weermacht deel mede: „In overzeesch gebied heeft een oorlogs schip 40.000 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. In to taal heeft dit schip thans 110.000 ton ver nietigd. Een gevechtsvliegtuig met grooten I actieradius heeft op 440 kilometer ten Wes- ten van Ierland een gewapend koopvaar- i öijschip van ongeveer 4500 ton tot zinken I gebracht. Een tweede schip werd aan de Schotsche oostkust door bommen tot zin- ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren voor de Zuidoostkust van Enge land met goed gevolg twee krachtig be schermde convooien aangevallen. Bij Londen is een vliegveld in duik vlucht met bommen bestookt: een op het veld staand vliegtuig werd in brand ge schoten. In de Middellandsche Zee hebben gis termiddag Duitsche gevechtsvliegtuigen de vliegvelden Luca en Halfar op Malta aan gevallen. Bommen van zwaar kaliber ver woestten hangars en onderkomens en ver oorzaakten groote branden. Een munitie opslagplaats vloog in de lucht. In den afgeloopen nacht hebben forma ties gevechtsvliegtuigen in weerwil van de moeilijke weersomstandigheden met succes installaties der wapenindustrie in de Mid lands en voor den oorlog belangrijke doe len, alsmede vliegvelden en spoorwegin stallaties in het Oosten en Zuidoosten van Engeland bestookt met brand- en brisant bommen. De vijand heeft met zwakke strijdkrach ten in den nacht van 4 op 5 Februari in West-Duitschianid voornamelijk brand bommen laten vallen. De schade is gering. Voor den oorlog belangrijke doelen werden nergens getroffen. Slechts in de binnen stad van Dusseldorf wérden woonhuizen door bommen en branden vernield. Vijf burgers kwamen om het leven, 24 werden gewond. De vijand verloor gisteren drie vliegtui gen en wel één in een luchtgevecht, twee door het luchtdoelgeschutDrie eigen vliegtuigen worden vermist. russische arbeidsreserves. Een verordening van het centrale sovjet- bestuur voor de arbeidsreserves, die van daag door de Moskousche bladen wordt ge publiceerd, kondigt aan dat nog 136.000 jon gelingen van 17 jaar worden opgeroepen voor de kortgeleden ingerichte fabrieks scholen. In hoofdzaak zullen zij opgeleid worden voor de houtindustrie en de in dustrie der bouwmaterialen. (D.N.B.) krijgsverrichtingen in china. Japans che marine-eenheden hebben van ochtend bij het aanbreken van den dag in de Noordelijke baai van Bias een onver wachte landing uitgevoerd om in samen werking met de gisteren aan de Kwantoeng- kust gelande troepen den weg van Hong kong naar het binnenland af te sluiten en daarmede het smokkelen van oorlogs materiaal te stuiten. (D.N.B.) himmler en terboven naar narvik Rijksleider S. S. Himmler en Noorwe- gen's rijkscommissaris Terboven zijn met hun gezelschap gisteren 'met watervlieg tuigen van het Duitsche luchtwapen uit Drontheim naar Narvik vertrokken. Op den avond voor zijn vertrek uit Drontheim woonde Himmler een Duitsch-Noorsche kameraadschapsavond bij in een skihut in de nabijheid van de stad. In zijn begroe tingstoespraak wees de rijksleider der S.S. op de nauwe cultureele en rasverwant schap tusschen de beide volkeren en zeide, dat de symptomen van de huidige politie ke ontwikkeling der vasten grondslag leve ren voor een Groot-Germaansohen tijd, die zal aanbreken met het zegevierende einde van dezen oorlog ernstg treinongeluk in turkije. Naar uit Izmir wordt gemeld, is de tus-, schen Germenzik en Erikli (Turkije), rij dende nachttrein Maandagavond op een door hoog water beschadigde brug ont spoord. Uit de brokstukken werden 11 doo- den en 7 zwaar- en 8 lichtgewonden ge borgen. mijnongeluk in turkije. In de steenkoolmijn van Zonbuldak (Turkije) zijn door een instorting 11 arbei ders bedolven. Acht hunner werden ge dood, de overige drie bekwamen zware ver wondingen. matsoeoka's verklaringen. In zijn verklaringen voor de begrotings commissie van de Japansche Kamer, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, nog gezegd, dat de betrekkin gen tusschen Japan en de Vereenigde Sta ten sedert het tot stand komen van het driemogendhedenverdrag slechtes zijn ge worden. Matsoeoka zeide er echter den nadruk op te leggen, dat dit verdrag niet gesloten is om een oorlog tegen de Vereenigde Sta ten te ontketenen, maar juist om een oor log te verhinderen en een verwikkeling der Vereenigde Staten in het Europeesche con flict mogelijk te maken. Ook de Japansche expansie naar het Zuiden, aldus de minister, is geenszins on verenigbaar met de belangen van de Ver eenigde Staten. Ten aanzien van de betrekkingen met de sovjet-unie verklaarde Matsoeoka, dat ook hier het driemogendhedenverdrag een zegenrijken arbeid kan verrichten voor het herstel van goede betrekkingen, omdat het ten doel heeft de wereld een blijvenden vrede te geyen. (D.N.B.) Het 243ste ItaÜaansche weermachtbe- richt luidt: Aan het Grieksche front hebben wij een vijandelijken aanval - afgeslagen en den vijand gevoelige verliezen toegebracht. Er vielen krijgsgevangenen en wapens in onze handen. In Noord-Afrika: activiteit det wederzijd- sche luchtmachten. Engelsche vliegtuigen hebben Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan het Noordelijk front éen tegenaanval on dernomen op de vijandelijke strijdkrach ten, die onze nieuwe linie naderden en deze met verliezen teruggeslagen. Aan het Zuidelijk front hebben onze afdeelingen Doebats na een verwoed gevecht, in den loop waarvan zij den vijand aanzienlijke verliezen toebrachten,- zich van een voor uitgeschoven post nabij de grens ten oos ten van het Stefanie-meer teruggetrokken. Groote offensieve activiteit van onze lucht macht. De vijand heeft enkele plaatsen in Erytrea gebombardeerd. Onder de inboor lingen vielen eenige slachtoffers. Twee En gelsche vliegtuigen werden neergehaald. In de Egelsche zee hebben vijandelijke vliegtuigen in den nacht van 3 op 4 Fe bruari bommen geworpen op een onzer vliegvelden, waardoor lichte materieele schade ontstond. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger korps hebben de vliegvelden van Mikabba en Hal-Far op Malta aangevallen. Er ont stonden ontploffingen en branden. TURKSCHE GAVE AAN KRIJGS GEVANGENEN. De Turksche Roode Halve Maan heeft voor de krijgsgevangenen in Duitschland en Engeland rozijnen, noten en vijgen ter waarde van 20.000 pond beschikbaar ge steld. (D.N.B) SNEEUWSTORM IN FRANKRIJK. De au tof abrieken Simca in Suresnes bij Parijs zijn tijdens een sneeuwstorm ern stig beschadigd. Het dak van een hall was weggeslagen, waarop het gebouw ineen stortte. De materieele schade bedraagt 20 millioen francs. DE ENGELSCHE OORLOGS- DOELSTELLING EN. In het Engelsche Lagerhuis heeft de oppositie gisteren opnieuw van de regeering publicatie van haar oorlogssdoelstellingen geëischt. De afgevaardigden wezen daarbij in het bijzonder op de verklaring van den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur te Londen, Kennedy, die zeide, dat hem de oorlogsdoelstellingen van Engeland onbe kend zijn. Daarom is het volstrekt nood zakelijk, dat de regeering eindelijk een duidelijke uitspraak geeft. Minister Greenwood antwoordde ontwij kend, dat hij niet verantwoordelijk er voor is, wat een vroegere ambassadeur verklaart. De Britsche regeering keurt niet alles goed, wat Kennedy heeft gezegd. Engeland wil eerst den oorlog winnen, vóór het zijn doel stellingen bekend maakt. (D.N.B.) AMERIKAANSCH GRAAN VOOR ONBEZET FRANKRIJK? De New York Herald Tribune meldt, dat de Fransche ambassadeur gisteren onder staatssecretaris Welles het voorstel van Frankrijk heeft gedaan om in de Vereenigde Staten tarwe en mais te koopen voor het onbezette frankrij k. De aan koopen zouden worden betaald met de bevroren Fransche saldi. Het blad betwijfelt of de regeering der Vereenigde Staten op dit voorstel zal ingaan, aangezien zij dan druk zou moeten uitoefenen op Engeland' tot verzachting van de blokkade tegen Frankrijk. (D.NJ3.) ITALIAANSCHE STEMMEN. De Italiaansche bladen, sprekende over den toestand van Engeland, leggen er den nadruk op, dat de Britsche verliezen ter zee niet gecompenseerd kunnen worden. Tot dusverre is 10 millioen ton Britsche scheepsruim te tot zinken gebracht, terwijl de Amerikaansche werven, die voor aan vulling moeten zorgen, nog gebouwd moe ten worden. Een van de eerste gevolgen, aldus de „Messaggero", van de rede, door Hitler in het Berüjnsche Sportpaleis gehouden, is, dat de Engelschen zijn gedwongen een toontje lager te zingen. Zelfs Churchill durft zich niet meer te verlaten op de brutale verklaringen van eenigen tijd, ge leden en beperkt zich er toe, te vertrouwen in de toekomst en uiting te geven aan zijn hoop o-p het onverwachte. Het blad ves tigt de aandacht op een teekenende tegen spraak tusschen Engelsche economisten en militairen. Terwijl Lay ton, financieel raadsman van de Britsche regeering, be weert, dat de Engelschen den oorlog dooi de wapenen moeten winnen of anders ver loren zijn, houdt generaal Fuller vol, dat Engeland verloren is, wanneer het niet op economisch gebied de overwinning be haalt. De Engelschen kunnen zioh niet oriënteeren en dit verklaart, dat Engeland over zijn oorlogsdoel zwijgt. Twee" Ameri kaansche senatoren, Wheeler en Nye, hebben Roosevelt voorgesteld, dat men En geland op den man af zal vragen, wat zijn oorlogsdoel is, voordat de wet over de vol machten zal worden behandeld. Indien Roosevelt op dit voorstel zou ingaan, het geen twijfelachtig is, dan nog kan men er zeker van zijn, dat Londen zal zwijgen, want het is, aldus het blad. gedwongen tot een zwijgen, dat ernstiger is dan. elke be kentenis. Voorts wijden de bladen veel aandacht aan berichten uit Lourenco Marquez over de ongeregeldheden in Zuid-Afrika en aan het nieuws uit Kaboel over onlusten in Britsch-Indië. Zij schrijven, dat het Brit sche rijk vrijwel overal wordt geschokt door dé onafhankelijkheidsbewegingen der volken, die gedwongen waren voor het En gelsche geweld te buigen, maar het Brit sche juk niet langer willen dragen. In verband met den zeer moeilijken toe stand in Transvaal herinnert de „Popoio di Roma" er aan, dat generaal Smuts heeft besloten rijn toevlucht te nemen tot alle middelen, de terreur daaronder begrepen, om de gewettigde verlangens der nationa listen, die bun vrijheid willen herwinnen, te onderdrukken. In alle steden van Trans vaal en geheel Zuid-Afrika patrouilleeren pantserwagens en detachementen soldaten door de straten om de zoogenaamde orde te handhaven. Dit zijn, aldus de „Popoio", ijdele pogingen, die den haat der Boeren tegen de Engelschen niet kunnen uitblus- schen en hun besluit, zich van hun onder drukkers te bevrijden, niet kunnen aan tasten. (Stefani). GEBOREN: Theodorus, Z. van Th. v. Steenbergen en E. C. Cavé Hendrik Bertus, Z. van B. v. d. Leeden en J Holzer Jacobus Cornelis, Z. van J. C. de Roode en A. v. Duuren Roelof, Z. van G. J. v. d. Poll en P. C. S. vf Leeuwen. Hendrikus Anthonius Maria zn. van J. A. M. van Oyen en H. J. M. van Kerkhof Jeroen Jacobus Maria zn. van J. A. M. Padberg en W. E. Roskamp Carolina Flora Maria dr. van H. G. P van Marwijk en A. A. J. Keysers Her- mina Theresia Louisa dr. van E. v. d. Berkt en N. P. Gilijamse Lena Antonla dr. van A. H. Brandt en P. Berlemon Maria Beatrix dr. van W. J. A. v. d. Voort en B. Zieltjes Jo hannes Wilhelmus zn. van W. J. A. v. d. Voort en B. Zieltjes Plonia dr. van C. v. d. Dool en D. Laban Lamberta dr. van A. van Rijn en C. Ravensbergen Johanna dr. van G. Zaal en P. C. Lievense Theodorus Johannes zn. van F. Boting en H. A. van Schalk Rudolfus Johannes zn. van M. v. d. Heijden en Th. van Dijk Cornelis Antonie zn. van P. J. van Sta veren en A. J. Wagemans. ONDERTROUWD C. Rameau jmi 30 jr en C. M. Koller jd. 22 jr. E. G. Taubert jm. 30 jr. en H Hageman jd. 19 jr. C. Koekebakker jm 31 j. en J. Swets gesch. 32 jaar. GETROUWD: W. C. Schrier jm. en E. Raat jd. P. Wint- gens jm. en H. G. J. Smits jd. OVERLEDEN: J. M. v. d. Laan hsvr. van P. Heemskerk 67* jr. A. G. van Deursen vr. 43 Jr. W. Koetze m., 45 jr. L. J. Halbesma hsvr. van D. Hof man 47 jr. G v. d. Weerthof vr.. 33 jr. L. Rhijhsburger m., 52 jr. C Hlllebrand m.. 69 jr. D. v. d. Blom wedn. 77 jr. T. v. Buuren vr. 69 jr. H. J. Muller zn., 5 jr. J. W. Op- tendrees wed. van J. Optendrees 82 jr. G. Nievaart hsvr. van P. J. Zaalberg 68 jr. M. S. v. d. Willik hsvr. van C. Baak 57 jr. B Th. v. Essen. M. 46 j. M. v. Velde, Zn. 15 j. C. van Tol, M 71 j. A. Crapia. M 56 j. A. M. Jong, Zn. 6 j. W. Th v. d. Hurk. Wedn. 86 j. H. H. J. van Heusden. M. 55 Jaar AMSTERDAM, 5 Februari. De jongste weekstaat der Nederlandsche bank draagt thans reeds het kenmerk van de as storting op de nieuwe staatsleening. Het is zon der meer verklaarbaar, dat deze gebeurtenis van tevoren een Invloed doet gelden in de weekcy- fers der circulatiebank. Zulks te meer waar de storting een verplaatsing van middelen tot ge volg zal hebben, zooals nog nimmer in de ge schiedenis der geldmarkt is voorgekomen. Nu al is een begin gemaakt met het storten van gelden bij de Nederlandsche Bank. een verschijnsel, hetgeen men in de komende weekstaten In stij gende mate zal kunnen waarnemen. Gedurende de periode van 27 Januari tot 3 Februari j.l. vertoonden de rekenlng-courant-saldi van an deren bij de bank een stijging met f. 23 millioen, welk bedrag wel voornamelijk zal zijn verkregen uit hoofde van afgelost schatkistpapier per 1 Februari j.l. Dat by het begin van deze maand een aan zienlek bedrag aan schatkistpapier werd afge lost biykt wel uit de vermindering van het uit staande totaal aan schatkistpromessen van het ryk. Dit cyfer daalde in een week tyds van f 1.145 millioen tot 1.1128 millioen. Het benoo- digde bedrag werd niet. zooals gebruikeiyk. door middel van plaatsing van schatkistpapier op de open markt verkregen. Zulks ten gevolge van de overweging, dat zoowel de banken alsmede de particulieren zich er op voor moeten berei den, tegen het midden van deze maand de be- noodigde middelen voor storting op de nieuw# staatsleening gereed te houden. Vandaar, dat door het Rijk werd overgegaan tot tydeiyke vermeerdering der daggeldleeningen. en wel van f. 25 tot f. 83 millioen. Men kan echter verwach ten, dat na den stortingsdatum dit bedrag van het rijk uit hoofde van middelen uit de nieuwe staatsleening verkregen, weer In een betere po sitie komt. Zooals reeds in het beursoverzicht werd uit eengezet, verheugt zich de nieuwe staatsleening thans reeds in een zeer groote belangstelling. Men kon ter beurze op den tweeden dag. waarop de handel plaats had, herhaaldeiyk constateeren dat posten van tot 100 stuks van eigenaar ver wisselden. De omzetten in de nieuwe leening bedroegen op den eersten dag, waarop de lee ning officieel werd genoteerd, niet minder dan f. 1.874.000. Hoe groot dit cyfer is, moge biyken uit het feit, dat de overige Nederlandsche Staatsleeningen op dien dag een totaalomzet van nauweiyks een half millioen wisten te be halen. De mid dag beurs. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs was heden van geringen omvang. Alhoewel de stemming over het algemeen vrij gunstig was, hetgeen dan ook tot een iets hooger koerspeil leidde, ging er be houdens een enkele uitzondering, zooals in Aku's en Olie's, niet veel om. Het maak te een goeden indruk, dat de koersdaling op de New Yorksehe beurs gisteren niet verder voortzette, maar, voor het eerst sedert geruimen tijd, weer zij het dan ook slechts fractioneel hoogere notee ringen te aanschouwen gaf. Op de locale aandeelenmarkt traden voor al Aku's op den voorgrond. Voorbeurs bleek goede belangstelling te bestaan, zoodat de eerste koers na het officieele begin al spoe dig even beneden den parigrens kwam te liggen. Weliswaar moesten aanvankelijk nog eenige verkooporders worden uitgevoerd, maar toen deze achter den rug was, kon de noteering verder stijgen. Met een „hoeratje" werd de parigrens spoedig overschreden. Het slot kwam even beneden de 101%. De overige binnenlandsche aandeelen lagen meerendeels goed prijshoudend. Hier en daar was er een iets betere nó- teering. Philips noteerde 198%, terwijl Unilever 114 7/8% gold. Eenige attentie ontmoetten Scheepvaart- fondsen. Vaarten liepen een tweetal pun ten op tot 113%, terwijl Scheepvaart- Unies met bijna eenzelfde stijging de 169 wisten te bereiken. In Cultuurwaarden was de stemming over de geheele linie iets beter. Voor een deel werden de gisteren geleden verliezen ingehaald. Dit was voornamelijk het geval bij Suikerfondsen. H.V.A.'s konden 5% op- loopen tot 414 Ook de minder courante soorten waren aan den beteren kant. In Rubberaandeelen noteerden Amster dam Rubbers 259%. Van Tabaksaandeelen Deli Mij. 242%, terwijl Senembah's met 205% iets beneden de noteering van giste ren bleven. In Olie's ging, zooals reeds ge zegd, naar verhouding vrij veel om. Aan vankelijk werd op het peil van gisteren ge handeld. Maar spoedig bewoog zich dé koers In een stijgende lijn. Het hoogste niveau van 239% bleef evenwel niet geheel en al gehand haafd. De fractioneel betere koersen, die Wall- street te aanschouwen gaf, werden ook ten onzent in de Amerikaansche afdeeling over genomen. Zoowel Koperfondsen als Staal- waarden konden fractloneele stijgingen boeken. Het sterkst op den voorgrond traden U. S. Steels met een venbetering van 1 dollar tot 64 3/4. Ook Spoorwegshares konden iets oploopen. Van Nederlandsche Staatsfondsen werd de nieuwe emissie wederom levendig ver handeld, alhoewel de omzetten minder groot waren dan gisteren. De noteering schommelde onder beurs tusschen 97 3/4 en 97 7/8. Slechts even werd boven en be neden dezen koers gehandeld met resp. 98% en 97 11/16%. De overige soorten gaven weinig veran dering te aanschouwen. Geld op prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Berlijn 75 28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17; Hedsinkl 3.81 3.82: Stockholm 44.81, 44.90; ZUrlch 43.63. 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19. 75.34: New York 1.8614, 1.90 1/4: Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94- ZU rlch 43.59. 43.75. KATWJK A. D. RIJN, 4 Febr. Boerenkool 20—31 ct, per 6 k.g.; Roode kool f. 5.60—6; Gele kool f.44.80; Groene kool f. 4.30—4.80; Uien f. 4.60—5 per 100 kg.; Waspeen f. 1.40—2; Breek- peen 6580 ct.; Kroten 6062 ct. per 20 k.g. RIJNSBURG, 4 Febr. Groene kool f.2— f. 4.80; Gele kool f.4.80; Roode kool f.6; Boe renkool f.2—3.50; Knolrapen f. 2.202.60 per 100 k.g.; Kroten 65 ct.; Uien 90 ct.—f. 1; Wasch- peen f. 1.20 per kist. RIJNSBURG, 4 Febr. Bloemenveiling: Tulpen: Van der Hoeff 3234; Peach Blossom 3335; Electra 2834; El Toreador 2024; Goudvink 28—34; Gele Prins 20—24; Bartigon 36—42; William Pitt 38—42; Edith Eddie 55; Copland rose 26—38; idem blauw 2527; Cou- ronne d'or 2026; Narcissen: Alfred 1824; Helios 1417; Golden Spur 913; Costers 14 18; Surprise 50 ct. per 100; Ornatus 9—13. Hyacinthen: Wit f.7.50—8; blauw f. 78; rose f 7.508.50; Crocussen wit f. 0.801.20; geel f 1.20—1.60; blauw f. 1.10—1.50. WOERDEN, 5 Februari Aangevoerd 2 par tijen kaas Met ryksmerk 1ste kw. f. 41.50. Han del vlug. Getrouwd: IT. P. WINTGENS m.I. en HENRIETTE SMITS. Leiden, 5 Febr. 1941. 6073a De Heer en Mevrouw WINTGENS—SMITS danken, mede namens weder zij dsche familie, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3