BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 4 Februari 1941 CRIEPen KOU De Japansche pers en de houding van Nederlandsch-lndië Rantsoeneering van gas en electriciteit 24 Menschen gered van de ijsschotsen Zijn vrouw met een mes gestoken Groote boerderij bij Bunschoten door brand vernield Angst AGENDA Winterhulp Nederland VRAGENRUBRIEK Domei meldt uit Tokio: De Asahi Sjimboen, een van de leidende (bladen te Tokio, levert in een hoofdarti kel commentaar op den stap van de Ne- derlandsche regeering, waarin zij zich ver zet tegen opneming van Nederlandsch- lndië in de Oostaziatische nieuwe orde. Het blad is van meening, dat de Japan sche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in geen van zijn redevoeringen iets heeft gezegd, dat aan de Nederland- sche regeering het recht geeft zulk een tegenstand te bieden, en aangenomen wordt, dat Nederland op instignatie van Engeland tracht Japans leiderschap in Oost-Azië te ontkennen. Indien Neder landsch-lndië, zoo vervolgt het blad, zou toestemmen in een wijziging van den sta tus quo door een derde mogendheid, dan zal Japan zich stellig ook bij den huidigen status quo niet willen neerleggen. De te genwoordige onderhandelingen met Ne derlandsch-lndië zijn strikt beperkt tot economische aangelegenheden, welke voor Japan vitaal zijn en derhalve zal grooter aandacht geschonken worden aan een spoedige bevredigende beëindiging van deze onderhandelingen. Tot besluit zegt 'het hoofdartikel: als Nederlandsch-lndië een onoprechte houding aanneemt en pro beert een spaak in het wiel van de solida riteit in Groot-Oost-Azië te steken, zal Japan gedwongen worden drastische maat regelen te nemen. De Jomioeri Sjimboen, eveneens een lei dend hoofdstedelijk orgaan, schrijft: Ja pans bemiddeling in het grensgeschil tus- schen Thailand en Fransch Indo-China vormt een keerpunt, want naar verluidt hebben Vichy en Indo-China besloten tot samenwerking met Japans nieuwe orde in Oost-Azië. Gezien Thailands onwrikbare politiek van samenwerking met Japan is de opbouw van deze nieuwe orde in Oost- Azië in de goede richting gekomen. De Ne- derlandsche regeering, die dit ziet en een schuilplaats te Londen heeft gekregen, heeft den plicht enkele woorden ten gun ste van Engeland te zeggen. De Nederland- sche regeering, zoo vervolgt het blad, heeft geen vrijheid van spreken. Indien Neder landsch-lndië geen vrijheid heeft, waarom dan de onderhandelingen voort te zetten? De doeltreffendste en snelste weg zou zijn rechtstreeksche onderhandelingen te ope nen met de invloeden, die achter Neder- landsch-Indië aan het werk zijn. MOGELIJKHEDEN TOT VERHOOGING. In verband met de vele door particuliere verbruikers tot de gas- en electriciteitsbe- drijven gerichte verzoeken om inlichtingen ten aanzien van de mogelijkheid van ver hoogde rantsoenen is het wenschelijk ge bleken artikel 6 van de gas- en electrici- teitsrantsoeneeringsregeling 1940 No. 1 als volgt aan te vullen: Artikel 6 c Indien in bijzondere geval len toepassing van de in de gas- en elec- triciteitsrantsoeneeringsregeling 1940 No. 1, artikel 3, genoemde maatstaf tot een on juist rantsoen aanleiding zou geven, is het betrokken gas- en electriciteitsbedrijf, overeenkomstig door het rijkskolenbureau te geven voprschriften, bevoegd een afwij kend rantsoen vast te stellen. Verbruikers, die (ta.v. door het ontbreken van petroleum voor kookdoeleinden, tijde lijke afwezigheid van een of meer leden van het gezin gedurende de overeenkom stige periode van het vorige jaar, gezinsver meerdering, enz.) aanspraak meenen te kunnen maken op een verhoogd rantsoen, worden thans in de gelegenheid gesteld een schriftelijk verzoek daartoe bij het betrok ken gas- en electriciteitsbedrijf in te die nen. Teneinde noodelooze briefwisseling te vermijden, wordt in overweging gegeven deze verzoeken nauwkeurig te motiveeren. Tot het verstrekken van een hooger rant soen zal slechts kunnen worden overge gaan, indien de billijkheid van het verzoek voor het betrokken gas- en electriciteitsbe drijf vaststaat. Er wordt voorts de aan dacht op gevestigd, dat de bevoegdheid van de gas- en electriciteitsbedrijven zich thans ook uitstrekt tot het vaststellen van een lager rantsoen dan 100% var het verbruik in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar, indien de omstandigheden van den betrokken verbruiker (b.v. door verhui zing naar een kleinere woning) zoodanig zijn gewijzigd, dat een rantsoen van 100% een onbillijkheid zou beteekenen. De mini mum-rantsoenen zullen echter gehand haafd blijven. LUISTERT NIET NAAR VERBODEN ZENDERS! Er zijn voor kort weer vonnissen gestre ken inzake het luisteren naar verboden zenders, waarbij straffen van 3 en 4 maan den en boeten van f.300.— werden opge legd, behoudens natuurlijk inbeslagneming van het radio-aparaat. Van bevoegde Duitsche zijde verzoekt men ons er op te wijzen, dat de bezettings overheid tot nu veel door de vingers zag en dat scherpere maatregelen en zwaar dere straffen worden overwogen. Opnieuw worde daarom het verbod, om naar andere dan onder Duitsch toezicht staande zenders te luisteren, ingescherpt. DIRECTEUR RIJKSKOLENBUREAU. Naar wij vernemen is benoemd tot direc teur van het rijkskolenbureau de heer H H. Wemmers Jr. te Scheveningen. DE HOOFDCOMMISSARIS VAN AMSTERDAM ERNSTIG ONGESTELD. Naarw ij vernemen is de hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, de heer H. J. Versteeg sinds eerüge dagen ernstig on gesteld. Hij lijdt aan griep, gepaard gaande met longontsteking. Zijn toestand boezemt bezorgdheid. (Vad.) ARBEID OP ZONDAG IN HET TRANSPORTBEDRIJF. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft toegestaan, dat in alle ondernemingen door personen van 18 jaar of ouder op Zondag: 1. Arbeid wordt verricht, bestaande in het laden of lossen van spoorwegwagons of van andere voor vrachtvervoer bestemde voer- of vaartuigen; 2. Motorrijtuigen worden bestuurd, welke geladen of gelost moeten worden of bij la ding of lossing van andere voertuigen of van vaartuigen dienst moeten, doen; 3. Arbeid wordt verricht, welke recht streeks verband houdt met werkzaamheden als-onden 1 en 2 bedoeld; Een en ander onder voorwaarde, dat, in dien het aantal vrije Zondagen door toe passing van deze vergunning voor een ar beider in een tijdvak van drie maanden minder dan zeven zou bedragen in dit tijd vak een extra vrije dag aan den betrokken arbeider moet worden gegeven. LEIDER GEMEENSCHAP „VREUGDE EN ARBEID". Naar de Persdienst van het N.V.V. mede deelt is met ingang van 1 Februari j.l. dooi den Commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen benoemd tot leider van de werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid", de heer J. A. van den Werken te Amsterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. Zondag is te Wolvega op 79-jarigen leeftijd overleden mr. C. van Nijmegen Schonegevel, oud-burgemeester van de gemeente Weststellingwerf. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Dooi 30 ct. Tube 40 cl- Pol 50 c 6879 CIngez. Med.) IN OPEN BOOTJES AFGEDREVEN NAAR ZEE. Dat het den Hollandschen zeelieden niet aan moed, durf en beleid ontbreekt is opnieuw bewezen door het kranige reddingswerk van den Umuidenschen schipper W. D. Bilderbeek en zijn man nen, toen zij met de Z. R. D. 50 moesten trachtqn de bemanningen te redden van twee kleine, open bootjes, die .ter hoogte van het eiland Voorne-Putten naar de open zee waren afgedreven en door den zwaren ijsgang in een zeer hachelijke positie waren geraakt. Bilderbeek stond voor een zeer moeilijke taak, toen hij des middags opdracht ont ving deze bootjes op te sporen en de men schen te redden. De Z. R. D., een oud patrouille-vaartuig, moest zich door de groote ijsschotsen een weg banen naar de open zee. Men bereken de, waar deze booten zich ongeveer konden bevinden, waarbij men rekening moest houden met wind en stroom. Na eenigen tijd varen in de vermoedelijke richting, aldus verklaarde stuurman D. 't Hart, uit IJmuiden, aan „de Msb.", zagen we tot onze groote vreugde in dfe verte twee zwarte stippen. De schipper richtte er zijn scheepskijker op en inderdaad bleken het de vermiste booten te zijn, welke aan lager wal waren geraakt. Hun positie was erg hachelijk en dit bleek wel, toen we naderbij gekomen waren, want een aaptal schipbreukelingen had reeds de boot verlaten en wilde trachten over de ijsschotsen den wal te bereiken. „Men kan begrijpen, aldus onze zegsman, hoe deze menschen door de vinnige kou totaal verkleumd waren na deze urenlange worsteling. Met veel moeite gelukte het ons de eerste boot te naderen en de menschen van de boot en de ijsschotsen te redden. Direct werden zij met cognac en warme kruiken in dë kooi gestopt". De tweede boot lag op eenige honderden meters afstand in eenzelfde hachelijke po sitie. Met groote inspanning gelukte het ten slotte ook de menschen van deze boot te redden, waardoor men in totaal 24 men schen van een wissen dood had gered. Toen de Z.R.D. 50 naar huis stoomde, was ook de motorreddingboot van Stellendam ter hulp gesneld, doch deze behoefde geen dienst meer te doen. Later raakte dit reddings vaartuig onklaar en moest de Z. R. D. 50 ook dit schip op slèeptouw nemen. Het bestuur van het Nederlandsch Roode Kruis heeft inmiddels reeds schriftelijk zijn dank geuit aan schipper Bilderbeek en zijn mannen voor de zeemanskunst, moed en durf welke men in deze gevaarvolle en moeilijke omstandigheden aan den dag heeft gelegd. De bemanning van de Z. R. D. £0 zal, naar wij vernemen-, eén dezer dagen worden ge huldigd. SLACHTOFFER AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In de Javastraat te Amsterdam heeft zich gistermiddag omstreeks één uur een drama afgespeeld. Een bewoner van die straat, die sinds eenigen tijd in onmin leefde met zijn 32-ja- rige vrouw, heeft, toen hij haar bij 'n buur vrouw ontmoette, een mes getrokken en haar daarmede verschillende steken toege bracht. Tijdens het transport naar het O.L. Vrouwegasthuis is de vrouw tengevolge van het groote bloedverlies overleden. De man had met zijn vrouw moeilijkhe den en oneenigheid over verschillende hui selijke aangelegenheden. Vrijdag heeft de vrouw met twee kleine kinderen de echte lijke woning verlaten en is zij bij familie gaan inwonen. Gistermorgen echter kwam zij bij een buurvrouw op bezoek, die in de Javastraat op den hoek van de Benkoelen- straat woont, om eenige kleertjes voor haar kinderen te halen. Toen zij daar was, kwam ook de man, die om geld vroeg. Zij wilde daarop naar de kamer gaan, waar haar portemonnaie was, doch de man trok plot seling een groot dolkmes en bracht haar daarmede verschillende steken toe, waar aan zij is overleden. De dader meldde zichzelf bij he.t politie posthuis aan den Zeeburgerdijk en deed daar de mededeeling, dat hij zijn vrouw had doodgestoken. Hij is in arrest gesteld. ELF KOEIEN EN TWEE PAARDEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. In het gehucht De Bonte Poort nabij Bun schoten ontstond gistermiddag om onge veer twee uur brand in de veeboerderij van den heer J. Bast, een der grootste boerde rijen uit deze omgeving. Het vuur, dat in het rieten dak een gretig voedsel vond, greep zoo snel om zich heen, dat men er slechts in slaagde zes koeien van een vuur dood te redden. Elf koeien en twee paar den kwamen in de vlammen om. De brand weer van Bunschoten, welke een half uur na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen de boerderij is moeilijk te be reiken en ook de- sneeuw op den weg gaf vertraging kon niets meer redden. Ook het woonhuis is met den inboedel in vlam men opgegaan. De schade wordt door ver zekering gedekt. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door vonken uit een for nuis, waardoor het rieten dak der boerderij vlam heeft gevat. DIEFSTAL VAN KOSTBAAR BONT. Gisterochtend ontdekte men te Amster dam, dat'des nachts een ruit was vernield van de Bonneterie aan de zijde van het Rokin. Ontvreemd waren uit de etalage een Persianer bontmantel ter waarde van 2900 gulden en een Persianer handmof van 185 gulden. OUDE VROUW VERBRAND. Haar kleeren hadden vlam gevat. Zondag zat de alleenwonende 87-jarige weduwe Blummel te Schijndel bij de kachel toen haar kleeren in brand geraakten. De vrouw liep naar de waterput om daar de vlammen te dooven, doch buiten werd het vuur aangewakkerd door den "wind, zoo dat de kleeren weldra in lichter laaie ston den. Bij de waterput gekomen zakte zij ineen. Daar is het verkoolde lijk door bu ren gevonden. IN EEN VAARGEUL GEREDEN. Gisteravond keerde de heer G. M. uit Aarle-Rixtel naar zijn woonplaats, Lies hout, terug. Hij wilde gebruik maken van het dichtgevroren Wilhelminakanaal, wel ken weg hij ook bij het heengaan had ge nomen. Intusschen echter had een ijsbreker een vaargeul gemaakt, van welk feit de heer M. onkundig was. Tengevolge van de duis ternis bemerkte hij de geul niet en geraakte te water. Op zijn hulpgeroep kwamen de bewoners van de in de nabijheid staande woningen toegesneld. Zij staken een stok toe, doch deze bleek te kort te zijn. Hierop gooide men een touw naar den drenke ling, dat hij met veel moeite kon grijpen. Met vereende krachten werd hij hierop in bewusteloozen toestand op het droge ge bracht. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch deze bleef aan vankelijk zonder succes, doordat de kleeren van den drenkeling bevroren waren. Men droeg hem daarop een woning binnen, whar men, met behulp van alle mogelijke midde len, opnieuw poogde den heer M. tot be wustzijn te brengen. Na eenigen tijd slaagde men hierin. Intusschen was dokter Teepen ter plaatse verschenen. Hij verleende ge neeskundige hulp, waarop de drenkeling naar zijn Woning vervoerd kon worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. VERVALSCHTE OUDHEDEN. In het kunsthistorische museum van Barcelona is een sensationeele vervalsching aan het licht gekomen. Onder de tentoon gestelde kostbaarheden bevonden zich tal rijke sieraden, die van Punische' en West- Gothische herkomst zouden zijn en die af komstig waren uit de verzameling van den bekenden Spaahschen collectionneur van door JAAP BEKKERS. John raakte den tel kwijt. Hij wist niet meer, hoeveel malen hij nu reeds de lan ge, schemer-donkere ziekenhuisgang op en neer was geloopen. De doffe galm van zijn voetstappen weerklonk naargeestig in de steenen ruimte. Achter gindsche deur werd op dit oogenblik zijn lot beslist, daar worstelde Tineke met haar eigen leven en dat van hun kind. Af en toe werd de deur geopend en schoot een verpleegster langs hem, snel en geruischloos als een schim. Haar gezicht was strak en ernstig en ook zonder woor den wist de man, dat hij op het punt stond, het schoonste, het liefste, het eenige, dat zijn leven waarde kon geven, te verliezen. In dit uur van lugubere eenzaamheid begon zijn geweten te spreken. Als Tineke nu eens werkelijknu ja, de toestand was ern stig, maar niet hopeloos, hoewel de hoofd zuster ongemotiveerd-kort tegen hem was geweest. Was hij wel altijd zóó voor zijn vrouw geweest, als hij zich voor hun hu welijk had voorgenomen? Had hij haar niet dikwijls het leven onnoodig moeilijk ge maakt, door haar z'n zorgen te verwijten, haar lastig te vallen met zijn kleine zwak heden? Had hij niet dikwijls nagelaten haar de kleinste vriendelijkheden te bewij zen, die een vrouw zoozeer op prijs stelt? Was hij soms niet weggebleven, omdat het partijtje biljart met de vrienden hem zoo zeer in beslag nam, terwijl hij wist, dat Tineke" met haar altijd zonnigen lach hem wachtte. Zij had nooit vergeten, wat ze aan hun geluk verschuldigd was. Zij had nooit geaarzeld, haar eigen wenschen, haar kleine vreugden opzij te zetten, om hem genoegen te doen. Natuurlijk, het waren geen misdaden.'die hij jegens haar bedreven had, maar toch. wanneer Tineke nudan zou hij z'n heele leven verder de wetenschap met zich I hebben te dragen, dat hij niet alles 'ge daan had, om haar gelukkig te maken. Vreemd was het, dat juist zoo/n ernstig oogenblik je moest herinneren aan iets, dat :je feitelijk nooit, niet één minuut, niet één seconde mocht vergeten. Maar als alles toch gced afliep, dan 'zou het anders wor den, beloofde hij zichzelf. Vanmiddag toen hij in zijn hotel te Gro ningen het telegram had ontvangen, die korte, maar zooveel zeggende mededeeling: ,.Het is zoover", had onmiddellijk een bang voorgevoelen, zich van hem meester ge maakt. Hij had niet móeten weggaan, toen de dokter hem verzekerd had. dat het een kwestie van een week, misschien enkele dagen zou zijn. Nadat hij het telegram ge lezen had, had hij alles in den steek gela ten, hij had er zelfs niet aan gedacht, z'n zaken-relaties telefonisch van zijn vertrek op de hoogte te stellen. In één roekelooze vaart was hij teruggereden, dorpen, steden doorrazend, alsof er geen verkeerswetten waren. Eerst toen hij den hoek van de straat omzwenkte, waarin het ziekenhuis stond, had zijn voet het gaspedaal laten glippen, was de krampachtige greep om het stuurwiel verslapt. Met een bleek gezicht en zweetdroppels op zijn voorhoofd was hij de breede, steenen trap opgesneld, twee, drie treden tegelijk. „Hoe is 't nu zuster?" had hij gestameld, teen hij in de lange gang de hoofdver pleegster had ontmoet. „We kunnen nog niets zeggen, meneer," had ze hem snibbig toegevoegd, „gaat u maar zoolang in de wachtkamer, we zullen u wel waarschuwen, als we u noodig heb ben." Maar John had er de voorkeur aan ge geven, te blijven ijsbeeren in de gang, z'n oogen voortdurend gericht op die afschu welijke deur. De man keek op z'n horloge, anderhalf uur wachtte hij nu reeds. Af en toe meen de hij een dof gekreun waar te nemen, dat het bloed in z'n aderen deed verstijven. En toen eindelijk zag hij een jong ver- I pleegstertje op zich toekomen. 1 „Waarop wacht u eigenlijk, meneer?" Een paar blonde krulletjes wipten coquet onder het witte kapje en haar stem en gelaats uitdrukking waren van een onbevangen rust en blijheid, die John hevig irriteerden. r.Waarop ik wacht?" barstte de man uit, „achter die deur vecht mijn vrouw met den dood. Verwacht u soms van me, dat ik rus tig naar huis zou gaan, of buiten een siga ret rooken, terwijl „Maar menêer, hoe is uw naam? De man van die dame" en thans wees zij in de richting van de deur „heb ik reeds een paar malen ontmoet, maar u bent het niet." „Wat zegt u?" stamelde John, „ik ben Verdenius en kijkt u", hier haalde hij het telegram uit zijn zak, „dit ontving ik van middag." Het verpleegstertje begon te lachen. .Maar meneer," zei ze, „dan moet ik u fe- liciteeren, uw zoon is reeds drie uur oud, een prachtige jongen en uw vrouw is ook uitstekend. De dokter zei zelfs: „Nu me vrouwtje, u krijgt ze cadeau." „Waar is ze?" riep John uit, terwijl hij vurrood werd. „In haar kamer natuurlijk, wacht, ik ga even met u mee." „Eindelijk," fluisterde Tineke en ze keek "hem met stralende oogen aan. Ze lachte een blijden, gelukkigen lach, toen ze hoor de, hoezeer hij in angst had gezeten om haar en ze meende, dat John's enthousias me over den nieuwen wereldburger, hun zoon, lang niet groot genoeg was. „Van kinderen heb ik nog niet veel ver stand," bromde John, „maar dat komt wel." En weer lachte Tineke. Op weg naar huis bedacht John Verde nius, dat het Donderdagavond was, de dag, waarop hij zeker kon zijn, zijn vrienden om het biljart vereenigd te vinden. Met een zucht van verlichting constateerde hij, dat hij vanavond Tineke niet tekort zou doen, wanneer hij aan zijn verlangen naar het groene laken zou toegeven. Wat kan een mensch onzinnige dingen in z'n hoefd halen, mijmerde hij, terwijl hij zich verkleedde, want au fond ben ik toch eigenlijk wel een erg goeie man voor Tineke. En John knikte eens tevreden tegen zijn spiegelbeeld. (Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden). 7 Vi uur. HEDEN. Vrjjz. Chr. Gezondheidskolonie „Naar Buiten", Alg. vergadering Koninginnelaan 61. Nam! 19.30 uur. Woensdag. Jeruel (le Groenesteeg 16)7% uur nam. Stadszaal: Concert Werkmans Wilskracht i Kunst na Arbeid. 8 uur. Vrtfdag Katwijk Zee: Casa Cara ds. Fokkema Zaterdag. Leidsche Volkshuis: Declamatie Cor Bouterse. 3.15 uur. Stadszaal: Operette „Prof. Witkiel". uur nam. BIOSCOPEN t 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater: „Die Fledermaus" t. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur döorL voorstelling. Lido-Theater: Het eiland der demonen, Ball, Dagelijks 7% uur aam.; s Zondags te 2, 4,30 eD m u Woensd en Zaterd matlnée 280 u Trianon-Theater: Parkstraat 13 t. Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—68) uur doorl. voorstelling. Casino-Theater: Amsterdam bij nacht Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4en 8 uur. Rex-Theater: „De trouwelooze Eckehart" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 7% uur (Zondags gesloten) „Het mysterie van de Mondshein-sonate". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Febr. 20 uur tot Zaterdag 8 Februari 8 uur waargeno- men door: de apotheek Boekwijt. Breestraat 74. Tel. 20552, de Haven-Apotheek, Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temperatuur: —4 gr C. (26 gr. F.). 9 uur voorm.: 2 gr. C. (28 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W. EL N. Is Kasvereenlging N.V. Amster dam, Postgironnmmer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk te veler leven. oudheden Daniel Mateu, uit wiens bezit zij overgingen naar 'het archaeologische pro vinciale museum van Barcelona. Het Spaansche commissariaat-generaal voor archaeologische uitgravingen heeft thans ondubbelzinnig vastgesteld, dat deze sieraden en Vooral die van West-Gothische herkomst, diè bijzonder waardevol geacht werden, vervalschingen zijn uit denlaatsten tijd. De collectionneur, die bijna 'n half mil- lioen pesetas had betaald, had de stukken voor echt gehouden. OPZIENBARENDE DIEFSTAL. Een dezer dagen is te Nizza een nog on opgehelderde diefstal gepleegd, waarbij de dieven sieraden en aandeelen ter waarde van meer dan twee millioen francs in han den zijn gevallen. Deze sieraden en effec ten waren het-eigendom van de 86-jarige weduwe van den vroegeren conservator van het museum te Caïro. Onder de gestolen stukken bevinden zich buitengewoon kost bare sieraden, waaronder twee geschenken van den keizer van Siam en Tsaar Nicolaas II van Rusland en wel twee echt gouden met diamanten bezette bijouteriekistjes. F. S. te L. - Indien de vrager werkelijk met schimmelziekte (Saprolegnia) te doen heeft, is hen aan te raden de aangetaste vischjes ge durende eenige dagen in een 1% oplossing van keukenzout te laten verblijven. Nog beter is -- maar hier is groote nauwkeurigheid en oplet tendheid geboden de visch in een kalium- permangaanaat-oplossing van 1 100.000 te baden. Zoo'n oplossing dient men veiligheids halve 'door een apotheker te laten maken (1$ gr. voor plm. 15 ct.) Aanbeveling verdient he: de aangetaste plekken op de visch aan te stip pen met deze oplossing, alvorens ze geheel m het bad te doen. Men kan hiervoor een pl-m- 2 m.m. dik stokje gebruiken, hetwelk aan het einde omwonden is met watten. Deze behande ling iederen dag herhalen, totdat de schimmel sporen verdwenen zijn. Wat de oorzaak van deze ziekte betreft tan bh na met zekerheid worden gezegd, dat: lo. de vrager een beginnend aquariumhouder is, of 2o. de vrager een gevorderd liefhebber is, die zeer'slordig is wat betreft de voeding van zj)3 visschen. Immers, voornamelijk dan treed, schimmel op bij genoemde visschen welke, ter* loops opgemerkt zeer gesteld zijn op levend voeder. Wanneer zij hongerig geworden, door slechte voedering elkaar bijten en de gewond visschen door hetzelfde feit niet weerstand; krachtig genoeg zijn om deze parasiet het hoofo te bieden. Met goede verzorging - voorkomt de vrager veel narigheid. Voorkomen is nog latijd bete' dan genezen. W. E. te T. A, - Boekjes over reddend zwemmen zijn in den boekhandel verkrijgbaar- Reddingsbrigades bestaan in vele plaatsen 31 ons land. b.v. te Leiden, maar ook in meerdere dorpen in de omgeving a"ls Katwijk en Noord- wijk Bij die brigades kan men alle inlichting'"3 verschaffen omtrent, het verkrijgen van etf diploma, zoowel als over de beste methode te water te springen. Misschien kan men u in den boekhandel o# een boekje leveren over kiuistrijden. Ons is as- echter miet bekend. Les in kunstrijden kunt3 krijgen op de overdekte baan in de Apollo351 te Amsterdam. De speciale kunstrijschaatsf3 zijn overal verkrijgbaar. P. H. te L. Pellenaerstraat 11, Den Har£ 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6