IlEIDSCH DAGBLAD v Eerste Blad Dinsdag 4 Februari 1941 Japan en Nederlandsch-Indië Het „schrijven" in de [lucht door vliegtuigen De Elfstedentocht Stadsïiieuws Buitenland Duitsch Weermachtsbericht Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT miKT Domei meldt uit Tokio: Op vragen van [buitenlandsche dagbladcorrespondenten te iTokio heeft hedenochtend de woordvoerder kan het bureau voor de inlichtingen, Isjii, [geantwoord, dat de Japansche autoriteiten freinig belang hechten aan de stappen, die [gedaan zijn door de Nederlandsche regee ring te Londen. De woordvoerder zeide, dat Ohasji, de vice-minister van buitenlandsche zaken, de klappen, die op 31 Januari zijn gedaan door den Nederlandschen gezant te Tokio, gene ral J. C. Pabst en waarbij hij mededeeling [deed van het verzet zijner regeering tegen |{fn betrekken van Nederlandsch-Indië in nieuwe orde in Oost-Azië, „niet zoo Imstig opnam". 1 op de vraag, iof Ohasji geweigerd heeft 'ce Nederlandsche regeering te Londen te [[erkennen, antwoordde de woordvoerder: j kan niet zeggen, dat hij dit bepaald ge- fdaan heeft." Toen de journalisten hierop aandrongen I een opheldering der verklaring, zeide Isjii, dat de Japansche regeering „rechtens1' 1regeering van Koningin Wilhelmina er kent, maar „in de practijk staat de zaak mders". Hieraan voegde Isjii nog toe, dat L'span onderhandelt met het bestuur van f.ederlandsch-Indië in aangelegenheden. Jlie op Indië betrekking hebben. Ohasji |eeft een houding aangenomen, welke bijna te kennen gaf1' dat hij de Nederland se regeering te Londen als onbevoegd ^schouwde om Nederlandsch-Indische pro- f'.emen te behandelen. Verklaring van Nederlandschen woordvoerder te Batavia. J Uit Batavia meldt Domei: J. H. Ritman, (de woordvoerder van het bestuur van Ne- [derlandsch-Indië, heeft de waarschuwing [uitgesproken, dat een voortzetting van de (japansch-Nederlandsch-Indische conferen- e Batavia „moeilijk zou zijn", tenzij ophel dering zal zijn verkregen omtrent de rede nen voor het verwerpen van de Neder- indsche demarche van 31 Januari door den (Japanschen vice-minister van buitenland- Se zaken. De heer Ritman legde deze verklaring I tegepover Japansche correspondenten ■tijdens de wekelijksche conferentie. Hij ":?ide nog, dat het Nederlandsch-Indische estuur officieele inlichtingen uit Tokio af- racht, waarhij hij te kennen gaf, dat het estuur bereid is de besprekingen voort te Iriten, wanneer de politieke houding van (Japan duidelijk is gemaakt. EEN ZUIVER NATUURKUNDIG VERSCHIJNSEL. Men kan den laatsten tijd vaak zien; dat [tiegtuigen op zeer groote hoogte schijn bar teekens in de lucht schrijven. Men vijst ons er op, dat het verschijnsel, dat [sen tegenwoordig zoo dikwijls ziet, niets maken heeft met de zoogenaamde puchtschrijverij", zooals die in tijden van lede nogal eens werd uitgevoerd met re- thme-oogmerken. Wat men nu ziet, is een stiver natuurkundig verschijnsel. Een deel ftn het publiek dacht, dat het hier pogin gen gold van vijandelijke vliegtuigen om propagandaleuzen te schrijven. Dit is dus riet zoo. Den laatsten tijd komen trouwens bijna geen Engelsche vliegtuigen boven Ne- óerland. De witte strepen, welke een vliegtuig achter zich laat zijn de zoogenaamde con- dens-strepen (wolkvorming)Deze ontstaan onopzettelijk bij een bepaalden weerstoe- ^iand op zeer groote hoogten. Voor het ont daan van een wolk is in de eerste plaats toet vocht verzadigde lucht noodig en voorts zijn er noodig zoogenaamde con denskemen b.v. fijne zout- en rookdeeltjes, 'ie meestal voorkomen in de lagere lucht lagen, tot omstreeks 5000 meter en van de aarde af door wind naar boven gevoerd Korden. De waterdamp hecht zich daaraan vast. en condenseert, waardoor zij zichtbaar Kordt en zoodoende, wanneer er veel is, een Kolk vormt. Daar nu op groote hoogten ('boven 5000 >t) deze condenskemen niet steeds voor komen, de lucht echter bij bepaalde weers omstandigheden wel met waterdamp ver- •adigd is, ontstaan deze wolkjes doordat 'et vliegtuig condenskemen in de lucht brengt. Dit is dus het verschijnsel, zooals toen dat juist in koude, heldere winterda gen kan waarnemen. Bovenstaande verduidelijking heeft ten wel, in de toekomst foutieve gevolgtrek kingen te voorkomen. ER IS ENORME BELANGSTELLING. Nauwelijks was bekend gemaakt, dat het centraal bestuur van de Friesche Elfsteden- vereeniging had besloten den grooten tocht definitief vast te stellen op Donderdag as. of de eerste aanmeldingen stroomden reeds binnen ten kantore van den voorzitter, mr. Hepkema te Leeuwarden. Om belangrijke vertragingen voor deze aanmelding te voor komen heeft het bestuur deze over vijf tele foonnummers verdeeld, zoodat de candida- ten nu niet meer zooals verleden jaar, eenige uren. soms een halven dag behoeven te wachten op de aansluiting. DE ELF-STEDENTOCHT IN FRIESLAND Daar de plaats van aanmelding thans over vijf posten is verdeeld kon men .ons juist nog niet het getal opgeven, dat reeds was binnengekomen, doch dit aantal moet de stoutste verwachtingen nog overtreffen. Het centraal bestuur dat gemeend heeft te moeten afzien van eenige bemiddeling ten aanzien van de huisvesting der deelnemers, heeft zich toch over dit belangrijke punt verstaan met den voorzitter van de V.V.V. te Leeuwarden, die op zijn beurt terstond de noodige maatregelen heeft getroffen om zooveel mogelijk in alle behoeften te kunnen voorzien. Het centrale punt zal wederom het concertgebouw „De Harmonie" te Leeu warden zijn. Momenteel sneeuwt het in Friesland, doch niet zoo ernstig, dat men vrees koestert ten aanzien van het door gaan van den tocht. De vrij straffe wind veegt over het algemeen de neergevallen sneeuw terstond van het ijs. De start der wedstrijdrijders zal Donderdagmor gen plaats hebben om 5.45 uur, terwijl de tochtgenooten een half uur later, dus om 6.15 uur, zullen kunnen starten. Voor hen, die zich mochten hebben verslapen of om andere redenen te laat arriveeren op de startplaats, bestaat nog de gelegenheid om te 6.45 uur te starten. Friesland en in het bijzonder Leeuwarden maakt zich reeds op, den grooten stroom elfstedenrijders waardig te ontvangen. Met ieder uur stijgt de spanning, hetgeen aan de juiste karakteristieke sfeer zoo onmis baar voor het slagen van dezen tocht ten zeerste ten goede komt. Vast staat, dat de start in het concertgebouw De Harmonie geschiedt. De rijders zullen dan eerst een klein eindje moeten loopen naar de Dok kumer-Ee, waar zij de schaatsen kunnen onderbinden en den tocht over het ijs aan vangen. De finish bevindt zich te Schen kenschans ten Zuiden van Leeuwarden. Wij vernemen nader, dat het centraal bestuur hedenmorgen de toestemming van de officieele autoriteiten ontving. De mondelinge aangifte behoort te ge schieden in hotel Spoorzicht. De route kaarten kunnen Woensdagavond tus- schen 8 en 11 uur in De Harmonie wor den afgehaald. Uit welke gebouwen de verschillende groepen zullen starten staat nog niet vast. Een gedeelte zal in ieder geval den tocht in De Harmonie aanvangen. De burgemeesters van de bij dezen tocht betrokken gemeenten hebben hun mede werking'toegezegd en treffen1 inmiddels reeds maatregelen ter beveiliging van de deelne mers, door o.a. het afbakenen van wakken. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat nu zelfs 'het ijs door Harlingen betrouw baar is, zoodat de rijders zullen kunnen doorrijden tot aan het Heerenlogement, waar zij ter plaatse de controle kunnen aandoen. Enkele individueele rijders hebben het plan morgen reeds te starten en den tocht te volbrengen. BELASTINGDIENST. DONOVAN VAN ANKARA NAAR EGYPTE. Kol. Donovan die in opdracht van Roose velt een reis heeft gemaakt door Zuid oost-Europa, is volgens de Londensche be richtendienst uit Ankara vertrokken naar Egypte. Kol. Donovan heeft besprekingen gevoerd met den Turkschen minister-presi dent, den minister van buitenlandsche za ken en leden van de Britsche militaire mis sie. Hij is voornemens om, voor hij naar Groot-Brittannië komt, nog een bezoek aan Spanje te brengen. (D.N.B.) DE ZESTIGSTE VERJAARDAG VAN WOROSJILOF. Het presidium van den oppersten sovjet heeft den voorzitter van het comité voor landsverdediging, Worosjilof, ter gelegen heid van zijn zestigsten verjaardag op grond van zijn schitterende verdiensten op het gebied van de opvoeding der bolsjewis tische partij en van den bolsjewistischen staat, benevens op het gebied van de or ganisatie en versterking van het roode le ger, de orde van Lenin verleend. Hij be noemde Worosjilof tot chef van den gene- ralen staf van de academie van het roode leger. Voorts besloot de raad van volks commissarissen 50 beurzen, die Worosjilof - beurzen zullen heeten, in te stellen voor de beste leerlingen van verschillende militaire academieëri. (D.N.B.) REPATRIEERENDEN UIT LITHAUEN. De eerste transporttrein met 527 Duitsche repatrieerenden uit Lithauen is gistermid dag op het Duitsche grensstation Eydtkau (vroeger Eydtkuhnen) aangekomen. (D.N.B.). VERKLARINGEN VAN BALFOUR. Balfour, onderstaatssecretaris in het Brit- sche ministerie van luchtvaart, heeft in fcn rede te Oxford gezegd: „Wij zullen ons J)°g moeten verdedigen tegen slagen, in vergelijking waarmede die, welke wij tot dusverre in ontvangst hebben genomen, Jl®t meer dan een lichte aanraking van -e-ige speciale punten in het land gelijken, jat ons nooit uit het oog verliezen, dat J1'1) ook als wij alle maatregelen concen- reeren op de verdediging ter zee en in de ly. daarmede nooit den oorlog winnen ~ien- Slechts door een offensief kan de TtS« Sèwonnen worden." re t!?u'' verklaarde verder, dat van iede- en Engelschman nog grootere persoonlijke .IIers en inspanning geëischt zullen wor- n dan tot dusverre. (DjN.B.) MANHATTAN WEER VLOT. Naar uit West Palmbeaoh gemeld wordt, heeft men den grooten Amerikaanschen zeestoomer Manhattan weer vlot gebracht. Het 24.000 metende schip was, zooals men zich herinneren zal, kort geleden onderweg van New-York naar Californlë op het strand geloopen. (DN.B.) VERKLARING VAN CANADEESCHEN MINISTER. De Canadeesche minister van financiën, Ilsley. heeft, nr.ar uit Windsor 'Canada) gemeld wordt, in een rede verklaard, dat het beslissende oogenblik van dezen oorlog nabij is. De regeering, zeide Ilsley verder, zal de kosten van levensonderhoud verhoo- gen of tot distributie overgaan, wanneer het volk doorgaat met het koopen van niet absoluut noodzakelijke artikelen. De Ca- oorlogsdoeleinden ter beschikikng van de regeerinr stellen. Ilslev zeide d*»t de finan- cieele uitgaven van Canada in vergelij king met het vorig jaar verdubbeeld zijn. Het heeft thans per jaar 1.7 milliard dol lar noodig. Voorts heeft- Canada nog 300.000 arbeiders noodig voor de oorlogsindustrie. Dezen zal men waarschijnlijk aan de bedrij ven, die niet voor de oorlogvoering van be lang zijn, moeten onttrekken. (D.N.B.) MEVR. ROOSEVELT ZAL AMERIKAANSCH JEUGDCONGRES NIET BIJWONEN. Mevrouw Roosevelt heeft verklaard, dat het standpunt van het Amerikaansche jeugdcongres ten aanzien van de buiten landsche politiek niet zoodanig is, dat het de democratie in Amerika tot gelding brengt. Om deze reden zal zij aan de groepsbijeenkomsten van het congres aan het einde der week niet deelnemen. Het congres had besloten actie te voeren tegen het invoeren van den militairen dienstplicht in de Ver. Staten en tegen het verkenen van hulp aan Engeland (D.N3.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een oorlogsschip heeft bij operaties in overzeesche wateren 29.000 b.r.t. aan vijan delijke koopvaardij tonnage tot zinken ge bracht. Een duikboot meldt, dat zij twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 11.000 b.r.t. in totaal tot zinken heeft gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben den 3den Fe bruari strategische doelen rond Londen en in Z.O. Engeland met succes aangevallen. Bij Maidstone hebben bommen van zwaar kaliber een fabrieksinstaBatie getroffen. Op verscheidene vliegvelden werden han gars, gebouwen en een groot aantal vlieg tuigen vernield. Een duikbommenwerper heeft voor Ramsgate een koopvaardijschip vari 3.000 b.r.t. door voltreffers van bom men tot zinken gebracht. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voort gezet. In den afgeloopen nacht heeft de lucht macht met goed gevolg vliegvelden en stra tegische doelen in Oost-Engeland aange vallen. De vijand is het Duitsche rijksgebied niet binnengevlogen. Drie' eigen vliegtuigen worden vermist. DE TOESTAND DER BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. In Italiaansche scheepvaartkringen merkt men op, dat Engeland na het aankoopen van de laatste oude koopvaardijschepen, die in de Vereenigde Staten waren opgelegd, geen tonnage meer in het buitenland kan vinden en dat derhalve de toestand van zijn4 koopvaardijvloot, die reeds verontrus tend was, weldra uiterst ernstig zal wor den. Bij den aanvang van den oorlog beschik te Engeland over een tonnenmaat van 21.215.000. Daarvan was 17 millioen be schikbaar voor de verbindingen van het moederland, de rest voorzag in de behoef ten van de andere deelen van het Britsche rijk. In het eerste oorlogsjaar werden sche pen met een totalen inhoud van 7 millioen ton door Engeland opgevorderd of in be slag genomen, zoodat de tonnage, waar over Engeland beschikte, steeg tot ongeveer 25 millioen. Doch dit cijfer moet worden verminderd met de 10 millioen ton, dde voor Engeland verloren gingen door het optre den der lucht- en vlootstrijdkrachten van de spil. Deze verliezen nemen iedere week toe. Waar bovendien de behoefte aan grond stoffen, oorlogsmateriaal en levensmidde len voortdurend grooter wordt, zijn de Britsche scheepswerven in het geheel niet in staat de verliezen te neutraliseeren door den bouw van nieuwe schepen, terwijl de Amerikaansche werven op zijn vroegst over een jaar kunnen leveren. Bij dat alles komt nog de nieuwe actie ter zee, door Hitier voor het voorjaar aange kondigd. Weldra zal er dus vpor de Britsche koopvaardijvloot geen uitkomst meer zijn. (Stefani). NOORDWIJKERHOUT. Vastenavond-uitvoering der K.J.M.V. In café „De Zwaan" had plaats de eerste Vastenavond-uitvoering, gegeven door de K.J.M.V. voor alle donateurs en begunstigers. Behalve een groot tooneelstuk werden ver schillende voordrachten gehouden Kapelaan Schretlen hield een hartelijke toespraak. UITKEERING „WINTERHULP". Ditmaal f. 1300. Burgemeester Van Iersel kreeg toezegging, dat het Comité Winterhulp Nederland voor onze Gemeente f. 1300 beschikbaar stelt. Reeds werd de vorige malen f. 400 uitgedeeld. De Raadsleden collecteerden ditmaal met lijsten. VOORSCHOTEN. Rubber in beslaggenomen. In een meubelfabriek aan de Donklaan, alhier, heeft de politie een partij rubber in beslaggenomen, waarvan geen opgave was verstrekt aan het rubberbureau en waarvoor ook geen dispensatie was ver leend Een verder onderzoek wordt ingesteld; procesverbaal zal worden opgemaakt. De Raad dezer gemeente komt Vrijdag 7 Februari a.s. des middags te 4 uur in openbare vergadering bijeen Gedurende Januari werd bij de Rijks postspaarbank aan het postkantoor alhier ingelegd f 7312 en terugbetaald f. 14899.04. De heeren W. Karstkarel en F. van Ale- ''ik thans beiden werkzaam aan de In fectie Inv. en Acc. hier ter stede zijn ge- aagd voor het examen van het Commies aer Dir. Bet., Invoerr. en Acc. Het 242ste Iftaliaansche weermachtsbe richt luidit: Aan het Grieksche front actijviteit der artillerie en ran patrouilles, weltoe door de slechte weersgesteldheid belemmerd werd. In Noord-Atfrika aan weerszijden groote activiteit in de lucht. In Oost-Afri'ka hebben onze troepen aan het Noordelijk front ten Oosten van Agor- dat en Barentoe nieuwe stellingen betrok ken. Zij sloegen krachtig een aanval af, welke hierop werd ondernomen door pant serwagens en een der gemengde afdeelin- gen, bestaande uit Engelschen en Indiërs, die met achterlating van wapens en gevan genen rechtsomkeert maakten. Aan het Zuidelijk front hebben onze afdeelingen Doebats vijandelijke troepen aangevallen en hen onder het toebrengen van gevoelige verliezen genoodzaakt, zich terug te trekken. De luchtmacht heeft ook thans weder de gevechten in belangrijke mate gesteund. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op eenige plaatsjes in Erythrea en op Moga discio. Er ontstond eenige schade en onder de inheemsche bevolking vielen talrijke slachtoffers. Eén Engelsch vliegtuig werd neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In den afgeloopen nacht zagen onze tor- dedojagers, die op de Roode Zee kruisten, een vijandelijk convooi. dat door kruisers en torpedojagers krachtig beveiligd werd. Onze eenheden vielen vastberaden aan en lanceerden negen torpedo's, waarvan er zeven de schepen troffen. Onze eenheden wisten ondanks de hevige reactie van den vijand te ontkomen en zonder schade op haar basis terug te keeren. DE DIENSTPLICHT IN CANADA. De Canadeesche minister-president, Mackenzie King, heeft gisteren, naar uit Ottawa gemeld wordt, bekend gemaakt, dat met ingang van 15 Maart de Canadee sche militaire dienstplicht, die tot dusver 30 da|en bedroeg, verhoogd zal worden tot 4 maanden. Volgens het nieuwe Canadee sche defensieprogram zullen jaarlijks 72.000 recruten worden opgeleid. (D.NJB.) WADDINXVEEN. Opbrengst zegels „Voor het kind". In deze gemeente bedroeg de opbrengst van zegels en kaarten „Voor het Kind" van wege het Comité en aan de loketten van het postkantoor in totaal: 1688 zegels van 3 cent f. 50.64; 229 zegels van 5 cent f. 11.45 148 zegels van 7 cent f. 10.36; 1416 zegels van 8 cent f. 113.28; 2239 zegels van 11 cent f. 246.29; kaarten f. 53.20 te zamen f. 485.22 Met f. 105.85 is thans de opbrengst van het vorig jaar overtroffen. AMSTERDAM, 4 Februari. De koersbeweging op de New-Yorksche beurs blijft nog steeds een dalende richting volgen. Weliswaar blijven de dagelijksche fluctuaties van beperkten aard, maar, over een bepaald tijdsbestek beschouwd, is er toch over de geheele linie vrijwel voor alle fondsen sprake van een koersdaling. In dit verband zal onwillekeurig bij menigeen de vraag rijzen, in hoeverre er misschien sprake zou zijn van een minder gunstigen gang van zaken in de verschillende bedrijfstakken. Zulks temeer, waar de waardeering van het fondsen- bezit toch vaak in de eerste plaats afhankelijk is van zuiver economische factoren. Tegen woordig echter is dit in menig opzicht niet meer het geval. Vooral in de laatste jaren zijn de ecor nomische invloeden als basis voor een waar deering van het effectenbezit hoe langer hoe meer ten achter komen te staan bij factoren, die een Invloed uitoefenen op de politieke con stellatie van een land of continent. Ten aanzien van de Ver. Staten kan worden gezegd, dat de hoogconjunctuur, die op het oogenblik ln vrijwel alle takken vun handel, nijverheid en industrie met uitzondering van den landbouw aan wezig is, nog steeds in vollen omvang blijft aan houden. Er is nog geen richtbaa-r teeken waar té nemen, dat op een vermindering der bedrij vigheid zou kunnen duiden. De oorzaken, die verantwoordelijk zijn voor de koersdaling ln Wallstreet, zijn tegenwoordig dan ook geheel en al aan politieke factoren toe te schrijven-. Tegenwoordig heerscht er n.l. in Amerika een toenemende onzekerheid ten op zichte van de verhoudingen met het buitenland. Men gaat zich hoe langer hoe meer realiseeren, dat de buitenlandsche politiek der Ver. Staten in toenemende mate bewust in een richting wordt gedreven, die in menig opzicht in tegen stelling is met de tot eenigen tijd geleden ge volgde strikte neutraliteitspolitiek. Waar derhalve de politieke 'toekomst van Amerika zoo onduidelijk is, geeft men er aldaar voorloopig de voorkeur aan, een afwachtende houding aan te nemen ten opslchte van den fondsenhandel. Deze afwachtende houdinf komt hoe langer hoe meer tot uiting in de zeer geringe dagelijksche omzetten van aandeelen. Tegelijkertijd komen er evenwel voortdurend liquidaties van fondsen uit Engelsch bezit op de markt, hetgeen in een dergelijk stadium het evenwicht tusschen vraag en aanbod in meqig opzicht verstoort; deze verkoopen moeten wor den uitgevoerd, hetgeen een storenden invloed eheft op de intrinsieke beurspositie. Zoolang dit aanbod als een dreigende wolk boven het hoofd hangt, kan er geen sprake zijn van een normaal koersverloop. Reeds herhaaldelijk wer den plannen gemaakt, het Engelsche effecten bezit over te nemen. Maar. tot een practlsche verwezenlijking is het tot dusverre nog niet ge komen. De middagbeurs. Evenals gisteren bestond er dadelijk na de opening van de beurs levendige belang stelling voor de nieuwe staatsleening. De handel was bijzonder groot, terwijl posten van 50 tot 100 stuks van eigenaar verwis selden. Door de banken en beleggingsinstel lingen werd het aan de markt komende materiaal vlot gekooht. Voor deze instellin gen immers is de tegenwoordige beurskoers vrij attractief. Zulks te meer waar de ge middelde looptijd der stukken voor deze koopers naar verhouding vrij kort is. Terwijl naast de rente van 4 nog een koerswinst van 2 bij aflossing wordt verkregen. In gezaghebbende kringen is men van meening, dat de nieuwe leening de omstandigheden in aanmerking nemend vrij goed „ln de markt ligt." Wél zal het evenwel nog eenigen tijd duren, zoo is men van meening, alvorens het aanbod eenigs- zins zal luwgn. Op de locale aandeelenmarkt bestond een minder geanimeerde stemming. Vrijwel in alle afdeellngen kwamen lagere koersen tot stand. Dit was niet zoozeer het gevolg van een stijgend aanbod, magr eerder aan de om standigheid te wijten, dat er vrijwel geen kooporders loskomen. Naar verhouding konden zich binnenlandsche industrieele fondsen nog het beste handhaven. Aku's werden omstreeks 95'/,% verhandeld. Phi lips bleven omstreeks het peil van gisteren. Unilevers liepen met 1% terug tot 113'/i% Voor bankaandeelen bestond wederom eenige attentie. Voor sommige Cultuurwaar den bestond een gedecideerd flauwe stem ming. Vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat sommige aandeelen ln deze ru briek zich gisteren reeds eenig koersverlies r oesten getroosten. In Rubberaandeelen openden Amsterdam Rubbers met 254'/: °/o ruim 5% beneden het vorige slot. Onder beurs kon evenwel een gering herstel intreden tot even boven 256%. Ook de minder courante soorten wa ren aan den gedrukten kant. Bij Suikeraandeelen zakten H.V.A.'s aan vankelijk tot 408% in, zijnde een verlies van 6%. Later in den middag tiud een herstel in tot 412%. Ook Tabakken werden over de geheele linie onder beurs lager geadviseerd. Met uitzondering van Oude Booten, die iets vaster waren op 149%, waren Scheepvaart- fondsen eveneens iets lager. Holland— Amerika Lijn golden 110Vi%. terwijl Scheepvaart-Unies 2 punten verloren tot 166 3/4%. Gedecideerd flauw waren Olies. Vermoe delijk ls aan de oorzaak voor deze daling niet vreemd, dat tal van inschrijvers op de nieuwe leening materiaal afgeven, teneinde de beschikking ever de benoodlgde gelden te verkrijgen. Bij opening werd een verlies van bijna 10 geleden. Onder beurs kon slechts een gering herstel intreden tot 237 De Amerikaansche shares gaven over de geheel linie een dalende tendens te aan schouwen. Zulks in overeenstemming met de lagere noteeringen, die door Wallstreet werden ge seind. De verliezen bleven evenwel van be perkten aard en waren nergens grooter dan 3/4 dollar. Voor de overige staatsfondsen bestond een goed prijshoudende stemming. De nieuwe 4 pCt. Staatsleening werd op een niveau van 9713/16% geopend. Al spoe dig kon de koers oploopen tot 97 7/8, ter wijl tegen het slot vrijwel voortdurend op een niveau van 98 werd gehandeld. De gestaffelde leening werd weliswaar fractioneel beneden de koersen van gisteren verhandeld, daarentegen waren echter de oudere emissies eerder aan den beteren kant. Geld op prol. 2 3/4%. MARKENNOTEERINGBN. Handelsmarken 4042. Registermarken 57—59. Reismarken 43 Ondersteuningsmarken 70. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16: Berllin 75.28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17: Helsinki 3.81. 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Ztlrich 43.63. 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19. 75.34; New York 1.86H, 1.901/4; Brussel 30.08 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zu rich 43.59. 43.75. BODEGRAVEN, 4 Jan. Aangevoerd 11 partijen Goudsche kaas totaal 495 stuks, we gende 4455 K G. Prijs met R.M., le srt. f. 41.50; handel vlug. BOSKOOP, 3 Febr. Coöp. ver. „De Bosk. Vei ling". 3 Febr. - Prunus-trilobatakken 32—51 ct.; Scringenbloemen 32—56 ct.; Forsythiatak- ken 80—120 ct.; Cerasus Roesa 1ste soort 2.20 2.70 ct.; idem 2de soort 70—150 ct.; Idem Hlsa- kura 4060 ct.; Rhododendron (Plnk-Pearl) 70 ct. Alles per bos van 10 stuks. HONSELERSDIJK, 3 Febr. Centr. Westl. Bloemenveiling Anjers 4.30—11; Calla 14—26* Hyacinthen 4.20—4.90; Amarilly 7—12; Wit 17 per 100; Plumosa 19—37; Sprengerle 18—22* Freesla 12—24; Geel 16—33; Blauw 27—32; Cop land 18—27; Rose 13—32; Roode 20—25; Wit 4351; le Notre 42; Albino 40—52; Gele Prins 2528; Theeroos 2536; Couronne d'or 1731- Murillo 25—26; Vlctolre 2&—44 per bos. NAALDWIJK. 3 Febr. Bond Westland: Boerenkool 19—33 per bak; Witlof 13—22; Spruiten geschoond 23—32; Peren 15—29; Ap pelen 13—22 per kilo; sav. kool 3.504.80; Nero 17; B. 10.50; Uien 5; Prei 18.20—25.80 per 100 k.g.; Andijvie 36—100 per bak. ROTTERDAM, 4 Febr. Veemarkt. Totaal aan gevoerd 1686 dieren, waaronder 735 gebruiksvee en 16 bokken en geiten, 291 vette runderen 52 schapen. 557 nuchtere kalveren en 35 graskal veren. Prijzen per stuk: kalfkoeien 545, 425. 325; melkkoeien 540, 420, 325; varekoeien 345, 275, 225: vaarzen 340, 285, 200; pinken 290, 210, 165.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3