81 sfe Jaargang DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 No. 24804 Amerika's hulp aan Engeland Elfstedentocht definitief op Donderdag Verduisteren: Debat begonnen De oorlog ter zee De Duitsche financiën Uit Frankrijk Uit Roemenië Moeilijkheden in Finland Reizen per trein wordt duurder Het ij's is uitstekend Verspreide Berichten Waarschuwing tegen het betreden van militaire terreinen 18.31 uur 9.16 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordelndsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per week0,18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden is gisteren begonnen met de debat ten over de wet op de ondersteuning van Engeland. Reeds verdedigden eenige demo craten de wet terwijl eenige republikeinen zich er tegen uitspraken. Op de welbekende motieven. Het comité „America first" heeft volgens de World Telegram geprotesteerd bij de voorzitters va'n beide commissies voor bui tenlandsche zaken van het congres. Hierin wordt het hoogst ongepast genoemd, dat met een vertegenwoordiger van den be langhebbende bij deze wet, namelijk Enge land, het tijdstip en de wijze van behan deling van deze wet is besproken. Het comité „America first" heeft volgens dezelfde bron den minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, verzocht een on derzoek naar het optreden van den Brit- schen ambassadeur in te stellen en in het openbaar een verklaring af te leggen. Denny meldt in hetzelfde blad uit Was hington, dat het optreden van den ambas sadeur ook onder de congresleden be vreemding gewekt heeft. In een op zichzelf reeds gespannen situatie is lord Halifax komen binnenrollen met den wensch de werkwijze van de Amerikaansche democra tie te bespoedigen. Het standpunt van „America first" wordt door een aanzien lijke groep in het congres gedeeld. De Britsche ambassadeur, lord Halifax, .zal waarschijnlijk op 20 Februari zijn eer ste openbare redevoering in de Vereenigde Staten houden, meldt Associated Press uit Washington. De gelegenheid daartoe wordt geboden bij den jaarlijkschen feestmaaltijd van de „Pilgrims Society". Halifax zal zich waarschijnlijk uitvoeriger met de kwestie der Engelsche oorlogs- en vredesdoeleinden bezig houden dab dit tot dusver door leden der Engelsche regeering gedaan is. Ter voorbereiding van zijn redevoering heeft Halifax met vooraanstaande leden van het Amerikaansche congres er over geconfe reerd, welke vraagstukken op het oogen- blik de Amerikaansche openbare meening het levendigst bezig houden. (D.N.B.) SENAAT KEURT BOUW VAN VRACHTSCHEPEN GOED. De Amerikaansche Senaat heeft een cre- diet van 350 millioen dollar verleend voor den bouw van 200 stalen vrachtbooten en de oprichting van nieuwe werven. Deze zullen worden gebouwd in Portland, Los Angelos, New Orleans, Houston (Texas), Mobile (Alabama), Wilmington (North Ca rolina) en Baltimore. (D.N.B.) VERLIEZEN VOOR DE NOORSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. Het DNB meldt uit Oslo: Het Noorsche handels- en scheepvaart blad meldt uit Bergen, dat zes ln Engel- schen dienst varende Noorsche schepen met een gezamenlijken Inhoud van 39,000 brt. in December tengevolge van oorlogshandelin gen verloren zijn gegaan. Hierbij zijn 93 zeelieden om het leven gekomen, waaronder 79 Noren. Het zevende schip van 8189 brt. Is over tijd, zoodat aangenomen wordt, dat het verloren is gegaan. Onder deze schepen bevindt zich ook het passagiersschip Oslo Fjord van.de Noorwegen-Amerika Lijn. BRITSCH SCHIP GETORPEDEERD. Uit betrouwbare kringen wordt vernomen dat de laatste week het Britsche vracht schip Urla, groot 5.198 ton, op 475 mijl van de Iersohe .kust ls getorpedeerd en gezon ken. Het schip had oorlogsmateriaal aan boord en was onderweg van Canada naar Engeland. (DNB). ACHT JAAR. NAT. SOCIALISTISCHE FIN AN CIEELE POLITIEK. De staatssecretaris in het Duitsche rijks- ministerie van financiën, Fritz Reirfhardt, heeft in een artikel „acht jaar nationaal socialistische financieele, politiek" vastge steld, dat de financiering van den oorlog gewaarborgd is. Het deel der financieele be hoeften, dat door belasting gedekt kan worden, wordt ook tijdens den oorlog voort durend grooter. De belastingopbrengst van het Duitsche rijk zal in het geheele dienst jaar 1940/'41 27 milliard Rijksmark bedra gen en alles wijst er op, dat de opbrengst in het dienstjaar 1941 niet ver benden 30 milliard Rijksmark zal blijven. Daarbij ko men nog de ontvangsten der bestuurslicha men en de oorlogsbij drage van de gemeen ten ten bedrage van vier millard Rijksmark Per jaar. De schuld van het Duitsche rijk bedraagt inclusief de belastingbons thans 79 milliard Rijksmark. Dit bedrag is, geme ten naar de grootte en capaciteit van de Duitsche volkseconomie, niet bijzonder groot. Er bestaat nog een zeer aanzienlijke speling, welke voor de doeleinden der fi nanciering van den oorlog gebruikt kan worden, zonder dat er bezwaren behoeven te ontstaan ten aanzien van de rijksbe groting of ten aanzien van de valuta-poli tiek. De financieele kracht van het Duit sche rijk en de Duitsche valuta, zoo onder streepte Reinhardt nadrukkelijk, zullen door den duur van den oorlog niet nadeelig beïnvloed worden. (DNB). ADMIRAAL DARLAN BIJ LAVAL. Langdurig onderhoud te Parijs. Naar in Fransche kringen bekend wordt, heeft admiraal Darlan te Parijs in Hotel Matignon een langdurig onderhoud gehad met Pierre Laval in tegenwoordigheid van den gevolmachtigde van de Fransche regee ring voor het bezette gebied ambassadeur Fernand de Brinon. Deze besprekingen had den betrekking, zoo heet het voorts op vraagstukken van de algemeene politiek van Frankrijk. (D.N.B.). FRANSCHE VAKVEREENIGINGÈN VERGADEREN. Voor het eerst sedert den wapenstilstand hebben de Fransche vakvereenigingen te Parijs een vergadering gehouden, waaraan de pers veel aandacht schenkt wegens de daarin gestelde e(schen. Deze eischen zijn de volgende: 1. Staking der reactionnaire, tegen de ar beiders gerichte, politiek; 2. Vrijlating der arbeiders, die indertijd gearresteerd werden, omdat zij zich tegen een oorlog verzetten; 3. Een politiek van Europeesche samen werking door DuitschFransche toenade ring. Bladen als „Oeuvre", „Aujourdhui" en „La France" leggen op dit programma een bij zonderen nadruk, omdat het ten deele over eenkomt met het streven derRassemblement National. De bladen betoogen ln dit verband opnieuw, dat een nationale volksbeweging en een maatschappelijke revolutie noodzakelijk zijn. Zij zijn niet spaarzaam met critiek op de werkwijze der autoriteiten te Vichy. (D.N.B.). NIEUWE MAATREGELEN. Na een gisteren gehouden Roemeenschen ministerraad is een communiqué uitgege ven, waarin wordt medegedeeld, dat men heeft besloten tot herziening van de benoe ming en het ontslag van rijksambtenaren gedurende de laatste maanden. De vroegere gezant te Londen, Tilea, zal van het Roemeensche staatsburgerschap vervallen worden verklaard, op grond van zijn anti-nationale houding en zijn werk zaamheid ten nadeéle van den Roemeen schen staat. Voorts heeft de ministerraad besloten de Roemeniseering van het be drijfsleven van den staat voort te zetten. Er zijn opnieuv. arrestaties en huiszoe kingen verricht. Voor de militaire gerechten te Boekarest hebben op 31 Januari 48 deel nemers aan den opstand terechtgestaan, van wie 36 werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 3 tot 5 jaar. De overige beklaagden werden vrijgesproken. De pers publiceert een officieele mede- deeling waarin wordt geconstateerd, dat door steeds meer feiten wordt bewezen, dat lang van tevoren waren voorbereid. De aan stichting der onlusten, moet worden toege schreven aan een kleinen kring van eer zuchtige politici, die van den aanvang af alle oproepen van Antonescu tot medewer king, en eenheid hebben genegeerd. De hoofdschuldigen zijn volgens deze me- dedeeling de vroegere minister van binnen- landsche zaken generaal Petrovicescu en de hooggeplaatste politieman Ghika. De bla den publiceerer. in fascimile verscheidene documenten, die de voorbereidingen, voor de incidenten getroffen, onthullen. (D.N.B.) NIEUWE DUITSCHE GEZANT TE BOEKAREST. Gistermiddag heeft de nieuwe Duitsche gezant te Boekarest, Manfred baron Von Killinger, in het Koninklijk paleis aan ko ning Michael zijn geloofsbrieven overhan digd. In de toespraak welke hij bij deze gelegen heid hield, zeide de gezant, dat hij er naar zal streven, de betrekkingen van vriend schap tusschen beide landen te versterken en daarmede tevens den opbouw van het verbonden nationale Roemenië te bevorde ren. In zijn antwoord verklaarde koning Michael: „U kunt er volkomen van over tuigd zijn, mijnheer de gezant, dat u zoowel mijnerzijds als van de zijde der staatsleiding en der regeering voortdurend steun en de meest welwillende medewerking zult onder vinden, opdat uw taak verlicht worde en voor beide landen zoo gunstig mogelijke ge volgen hebbe". Staatsleider generaal Antonescu, de hoo- gere ambtenaren, van het Duitsche gezant schap en de Duitsche militaire attaché's woonden de plechtigheid bij. De koning heeft vervolgens den gezant en mijn mede werkers tot een noenmaal uitgenoodigd. (D.N.B.). EEN LEENING GEWENSCHT. Finland is het nieuwe jaar met sterk ge dunde reserves aan levensmiddelen en an dere belangrijke waren' ingegaan. De schaarschte bleek zelfs nog grooter dan men in den herfst had aangenomen, toen de tegenwoordig nog geldende rantsoenen voor levensmiddelen en textielwaren wer den vastgesteld. Tot dusverre zijn echter nog geen nieuwe beperkingen ingevoerd. Invoer ls derhalve absoluut noodzakelijk om Finland over den moeilijken tijd van het voorjaar tot den nieuwen oogst van den herfst heen te helpen. De problemen van Finland verschillen in zooverre van die van andere Europeesche landen, dat zij niet in de eerste plaats een gevolg zijn van de blokkade en van de weigering van En geland levensmiddelen door te laten naar een land, dat in den Invloedssfeer van Duitschland ligt. Finland immers zou zijn behoeften ten deele uit Sovjet-Rusland kunnen dekken, als het een leening zou kunnen verkrijgen. In het Finsch-Russische handelsverdrag heeft Finland zich ver plicht voor leveranties uit de Sovjet-Unie contant te betalen, indien het met de con- tra-leverancies aan Rusland meer dan een half millioen dollar ten achter is. Daar deze grens thans bijna bereikt is en de le de gebeurtenissen van 21 tot 23 Januari I veringen aan Rusland, hoofdzakelijk sleep- Een belangrijke verhooging. OOK HET GOEDERENVERVOER IN PRIJS VERHOOGD. De directie der Nederlandsche Spoor wegen deelt mede, dat zij genoodzaakt is de tarieven voor het goederenvervoer met ingang van 10 Februari a.s., voor het vervoer van personen met ingang van 1 Maart a.s. te verhoogen. De huidige tarieven zijn nog dezelfde als die, welke golden, voor dat begin September 1939 de oorlog uitbrak. Al spoedig daarop begon ook het bedrijf der Spoorwegen den invloed te ondervinden van de prijsstijging, die op tal van gebieden optrad. Een ver meerdering van het vervoer woog echter aanvankelijk hiertegen op. Door de bekende beperkingen, waaraan het bedrijf sindsdien is onderworpen, is echter de verhouding tus schen ontvangsten en uitgaven op zoodanige wijze verstoord, dat de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat in overleg met den gemachtigde voor de prijzen machtiging heeft verleend de tarieven te verhoogen. Wat de goederentarieven aangaat, zullen de stukgoedprijzen met 23%> Worden verhoogd, behalve de kleine zen dingen t/m 30 kg., waarop de bestelkos- ten zoo zwaar drukken, dat een grootere verhooging noodzakelijk bleek. De wa- genladingsprijzen zullen rond 18°/o stij gen, met dien verstande, dat als minimumvracht voor een wagenlading1 voortaan zal gelden de vracht voor 3000 kg. stukgoed. Eenige speciale tarieven vervallen. Bij de verhooging der personentarie- ven is er naar gestreefd, het sociale gezichtspunt tot zijn recht te laten ko men. Daarom wordt de laagste verhoo ging (16%>) toegepast op weekkaarten, weektrajectkaarten, maandtrajectkaar- ten en jeugdkaarten. Daarop volgen de algemeene abonnementskaarten met 18°/o. In verband met de moeilijke om standigheden, waaronder het verkeer over lange afstanden plaats vindt, wor den de plaatsbewijzen voor deze trajec ten het meest verhoogd. Strenge scheiding tusschen wedstrijdrijders en toeristen Naar wij vernemen heeft het centraal bestuur van de Friescjie Elfsteden- vereeniging gisteravond definitief be sloten, behoudens onvoorziene omstan digheden, den grooten tocht te houden op Donderdag a.s. Naar men ons verder mededeelde, ver keert het ijs momenteel op het geheele tra ject in uitstekende conditie. Alleen leveren de start en de aankomst der deelnemers voor de organisatoren, alsmede het huisvestings- vraagstuk nog groote moeilijkheden. Men zal den start en de aankomst niet, zooals bij de vorige tochten, in de stad Leeuwarden, binnen de bebouwde kom kunnen arrangee- ren. Voor de deelnemers aan den wedstrijd, die in den nacht starten en ook in den nacht aankomen, is dat ongetwijfeld een ernstige handicap, doch het mag uiteindelijk geen bezwaar zijn om aan dezen histori- schen tocht deel te nemen. Wel heeft men thans bepaald, dat de groep wedstrijdrijders en de groep deel nemers aan den tocht streng geschei den zullen blijven. Hierdoor hoopt men de moeilijkheden, welke men voorheen regelmatig heeft ondervonden, doordat de wedstrijdrijders en de toeristen zich in één groepsverband bevonden, volledig het hoofd te kunnen bieden. Ook zal het aan wedstrijdrijders niet meer ge oorloofd zijn tijdens den tocht van den wedstrijd af te zien en verder aan den tocht deel te nemen. Wie tijdens den tocht als wedstrijdrijder niet blijkt mee te kunnen zal dus moeten afvallen. Vanaf heden is de gelegenheid tot in schrijving, hetzij voor den wedstrijd/ hetzij voor den tocht, opengesteld bij den voorzitter van het centraal bestuur, mr. A. M. E. Hepkema, Willemskade 12 te Leeuwarden, telef. 4285. Het inleggeld is thans gebracht op f3 en moet tegelijk met de inschrijving worden overgemaakt. De termijn voor deze inschrij ving sluit Woensdagavond. Daar behoudens onvoorziene omstandigheden deze tocht in ieder geval a.s. Donderdag zal worden ge houden, doen de rijders, die hieraan deel willen nemen, goed, zich zoo spoedig moge lijk te laten inschrijven en maatregelen te treffen om zich te verzekeren van een on derdak. Het is immers bekend, dat de huis vesting een probleem op zichzelf is. De ruimte hiervoor is slechts zeer beperkt waar bij men voor een belangrijk deel aangewezen zal zijn op huisvesting bij particulieren. Het centraal bestuur laat weten, dat het zich thans niet kan inlaten met deze huisves tingsproblemen, zoodat ieder voor zich de noodige stappen tijdig zal dienen te nemen om te voorkomen, dat hij uiteindelijk van het deelnemen aan dezen tocht zal moeten afzien, doordat hij in den nacht voor den start en na afloop van den tocht geen slaapgelegenheid heeft kunnen vinden. Hoewel de definitieve toestemming van de autoriteiten nog niet officieel is afgekomen, verwacht het centraal bestuur van deze zijde alle. mogelijke medewerking. Ijs en weder dienende zal de winter van 19401941. die al aardig begint te lijken op den voorafgaan- den winter, ook zijn elfstedentocht hebben. booten en machines, wegens gebrek aan grondstoffen niet vergroot kunnen worden, zal contante betaling de eenige mogelijk heid zijn om olie en graan uit Rusland te krijgen. Tot dusverre zijn door de Finsche regeering nog geen maatregelen genomen om dit vraagstuk op te lossn, waarschijn lijk omdat Rusland slechts als leverancier van enkele waren in aanmerking komt en daardoor geen definitieve oplossing verkre gen zou v/orden. De Finsche regeering heeft zich echter in verbinding gesteld met de Ver. Staten en daar om een crediet van zeven millioen dollar gevraagd. Indien Fin land dit crediet krijgt, dan zou het produc ten uit de Ver. Staten kunnen betrekken. De waren, die het uit Amerika noodig heeft zijn: 4000 ton margarine, 7000 ton varkensvet, 4000 ton spek, 25.000 ton graan, 10.000 ton meel, 10.000 ton oliekoeken voor veevoeder en 9000 ton katoen. Behalve uit de Ver. Staten zou Finland ook graan en andere levensmiddelen uit Zuid-Amerika kunnen betrekken. Maar ook hier is de fi nanciering het groote probleem. Tot dus verre heeft Finland geteerd van een lee ning van 30 millioen dollar, die het tijdens den oorlog verwierf. Doch ook deze midde len zijn nagenoeg uitgeput. (United Press). DE WEDEROPBOUW VAN DEN ELZAS. De Badensche minister-president, Walter Koehler. publiceert een hoofdartikel in den Voelkischen Beobachter, waarin hij een be schrijving geeft van den wederopbouw van den Elzas, waartoe terstond na het sluiten van den Fransch-Duitschen wapenstilstand op Duitsch initiatief is overgegaan. Er wa ren 109 spoorwegbruggen en 450 gewone bruggen' geheel onbruikbaar gemaakt. In het Rijn-Marnekanaal werden 40, in het Rijn-Rhonekanaal 52 sluizen vernield. De haven van Straatsburg was een puinhoop. De electrlsche centrale en de stoomcentrale waren opgeblazen. Talrijke groote bedrij ven, die voor het economische leven in den Elzas van beslissende beteekenis zijn, wer den buiten bedrijf gesteld. In een 20 K.M. breede zone links van den Rijn was ieder economisch leven gestorven. De bevolking was geëvacueerd, de bedrijfsinrichtingen waren weggehaald of onbruikbaar gemaakt. 80.000 stuks vee waren weggevoerd of ge slacht. Zoo was bet bloeiende cultuurland links van den Rijn tot een steppe gewor den. De eerste voorwaarde was herstel van het verkeerswezen. De rijksspoorwegen herstel den. te zamen met de Duitsche pionniers, de belangrijkste verkeerslijnen. De rijks- post bracht in korten tijd het vernielde te lefoon- en telexnet weer in orde en regelde EEN BURGER DOOR EEN SCHILDWACHT NEERGESCHOTEN. Van bevoegde militaire zijde wordt mede gedeeld Bij het betreden van een verboden mili tair terrein is een burgerpersoon door scho ten van een wachtpost doodelijk gewond Dit voorval is aanleiding om er nogmaals dringend voor te waarschuwen verboden militaire terreinen of werken, die als zoo danig door bordjes in de Duitsche en Ne derlandsche taal zijn aangegeven, te be treden. De wachtposten hebben het con signe tegenover personen, die zich aan dit verbod niet storen, zonder verwijl van hun vuurwapens gebruik te maken. Aan het aan roepen door een post moet onmiddellijk gevolg worden gegeven door stil te blijven staan. het brief- en pakketpostverkeer. De Duit sche arbeidsorganisatie Todt hield zich be zig met herstel van de waterwegen. Het Rijn-Marnekanaal kon reeds op 23 Septem ber 1940 weer in bedrijf genomen worden. Ook de werkzaamheden tot herstel en ver nieuwing vaon de haven van Straatsburg zijn eveneens ver gevorderd. Voorts zijn de wegen weer in orde gebracht en honderden bruggen opnieuw gebouwd of gerepareerd. Ook is door den wederopbouw van de ver nielde electrische centrales de electriciteits- voorziening van den Elzas verzekerd. Een andere belangrijke maatregel voor de normaliseering van de toestanden in den Elzas was de in October 1940 uitgevoerde aanpassing van prijzen, loonen en salaris sen aan die in het Duitsche rijk. Door om vangrijke terstond uitgevoerde maatrege len is de grondstoffenvoorziening van het gebied veilig gesteld. Ook het steenkoolpro bleem. dat eerst groote zorgen baarde, heeft men tot nu toe op bevredigende wijze wijze kunnen oplossen. Op landbouwgebied, aldus de minister president ten slotte, is men terstond ener giek aan het werk gegaan. Men slaagde er in den geheelen bodem van den Elzas voor dit voorjaar weer bedrijfsklaar te maken. Zaaigoed en meststoffen zijn in voldoende hoeveelheden ter beschikking gesteld. Dui zenden paarden, koelen, ossen en varkens vullen de lacunes op, die ontstaan waren door het wegvoeren en het willekeurige slachten van den veestapel van den Elzas. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 2.20 uur en ging onder te 12.28 uur (Eerste Kwartier). .J Dif Nurnmei bevat TWEE Bladen Binnenland De rantsoeneering van gas en electriciteit. (Binnenland, 2e Blad). 24 menschen door patrouillevaartuig van ijsschotsen gered. (Gemengd, 2e Blad). Zijn vrouw door messteken gedood. (Gemengd, 2e Blad) Buitenland De Amerikaansche steun aan Engeland. (Ie Blad). Wat geschiedt in Frankrijk? (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN' EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 2e BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1