BINNENLAND GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - taeda M Nsandag 3 Februari 1941 De Nederlandsche Arbeidsdienst Kou - Griep - Pijn. Vier kinderen uit een brandend huis gered Twee jongens door het ijs gezakt en verdronken AGENDA Winterhulp Nederland In het opleidingskamp Nunspeet van den Nederlandschen Arbeidsdienst heeft in alle stilte een gebeurtenis plaats gevonden, die niet meer of minder beteekende dan de be ëindiging van de opleiding van 170 adspi- rant-leiders. Commandant Breunese van den Neder landschen Opbouwdienst heeft, na een be zichtiging van het kamp, den eersten lei dercursus afgesloten. Hij heeft het volgende verklaard: „De cursus heeft een onverwacht succes gehad. Elke adspirant hèeft den zin van den arbeidsdienst begrepen, zich ten volle gegeven en daardoor in den korten tijd van 6 y2 week het doel van den cursus bereikt. Derhalve zijn alle adspiranten in over eenstemming met hun prestaties en bij zon deren aanleg als eerste leiders met de onderscheiden graden van dienst in den ar beidsdienst opgenomen. Dit is een grootsch resultaat en Nunspeet is daardoor de baker mat van den Nederlandschen Arbeidsdienst geworden." Voor de idee van den arbeidsdienst is hiermede de sluitsteen geplaatst onder een zwaren arbeid, dien zoowel adspiranten als opleiders met voorbeeldige kameraadschap hebben verricht. Deze arbeid zal zijn vrucht afwerpen ten bate van het vooropgezette doel: Nederlandsche arbeidsdienst als mid del tot het vestigen eener Nederlandsche volksgemeenschap onder het devies van den arbeidsdienst ,,Ik dien". Daar vanzelfsprekend werd ingezien, dat de arbeidsdienst door het geheele volk moet worden gedragen, zijn zooals bekend de adspirant-leiders voor Nunspeet uit alle lagen der bevolking en uit alle beroepen ge kozen. Een enkele uitzondering daargelaten liggen de leeftijdsgrenzen van de adspiran ten tusschen 20 en 30 jaar. Overeenkomstig de indeeling naar beroepen in het volk zijn alle beroepen vertegenwoordigd, zooals am bachtslieden, kooplieden, kantoorbedienden scholieren, leeraren, studenten, officieren, soldaten, enz. Uitsluitend de aanleg en ge schiktheid van den enkeling, zonder te let ten op vooropleiding en diploma's, hebben bij de benoemingen den doorslag gegeven. Wanneer aan deze beide voorwaarden was voldaan, zijn ook zij, die slechts een lagere school bezochten, in het middenkader op genomen. Benoemd werden: 2 tot hopman, 25 tot onderhopman, 62 tot adspirant-hop- man, 16 tot hoofdopzichter, 20 tot opzich ter, 41 tot werkmeester, 4 tot voorman, to taal 170 personen. BEGRAFENIS VAN DEN HEER Mr. P. C. SWART. Groote belangstelling van vrienden en collega's. Onder zeer groote belangstelling is Za terdagmiddag op de begraafplaats Nieuw Eik eji Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van mr. P. C. Swart, in leven hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich vele collega's van den overledene. In de aula, waar de heer Gravelotte or gelmuziek ten gehoore bracht, werd aller eerst het woord gevoerd door een zwager, den heer Gratama. Vervolgens sprak mr. H. de Bloeme, directeur van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, waarna mr. J. Huijts als waarnemend hoofdredacteur het woord voerde. Tot slot spraken nog de heeren D. Hans, oud-voorzitter van den Nederland schen Journalisten Kring, De Neeve na mens de redactie van de N.R.C., H. Bos namens de Rotterdamsche Journalisten Vereeniging, Van Hasselt namens het IJ. de Vrlesfonds, een oud-medewerker van den overledene, en de heer Tideman, een vroegere studievriend. F. N. V. QUANT t President van den Hoofdraad der St. Vincentius Vereeniging. Op bijna 70-jarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden de heer F. N. V. Quant, lid van den gemeenteraad en oud-wethou der /an- openbare werken aldaar, president van den Hoofdraad der St. Vincentius Ver eeniging in Nederland. In 1892, op 21-jarigen leeftijd, werd hij medestichter van de St. Aloysiusconferentie der St. Vincentius Vereeniging te 's-Gra- venhage. Hij werd haar eerste president. Later werd hij president van.de H. Hart- conferentie en president van den Bij zon deren Raad. Na het overlijden van jhr. Von Fisenne werd hij president van den Hoofdraad. In 1919 werd de heer Quant lid van den gemeenteraad en in 1923 wethou der van openbare werken, welke laatste functie hij tot 1935 vervulde. De heer Quant' was ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote en ridder in de orde van Oranje-Nassau. STEUN AAN BEELDHOUWERS. Gemeente Amsterdam stelt percentage bouwkosten beschikbaar. Naar het Hbld. verneemt, is dezer dagen in het college van B. en W. van Amsterdam besloten, voortaan, bij aanbesteding van openbare gemeentewerken, van de aanbe stedingssom een bedrag beschikbaar te stel len voor het aanbrengen van beeldhouw werk. PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE MOET RUST NEMEN. Naar het Hbld. verneemt, heeft prof. dr. J. R. Slot:maker de Bruine op medisch ad vies verzocht, dat de arbeid, dien hij in de laatste maanden heeft verricht op het ge bied van de kerk en de inwendige zending, voorshands door anderen zal worden waar genomen. F. C. W. VAN DER WOORD OVERLEDEN. Te Hilversum is op 40-jarigen leeftijd overleden de heer F. C. W. van der Woord, administrateur van de A.V.R.O. IR. J. A. REUS t In den leeftijd van ruim 63 jaar is te Haarlem overleden ir. J. A. Reus, directeur van het Gem. Electriciteitsbedrijf en mede directeur van dé P.E.G.E.M. Wijlen ir. Reus studeerde aan de toen malige Polytechnische School te Delft. Na daar bevorderd te zijn tot werktuigkundig ingenieur, bezocht hij nog de Technische Hoogeschool te Karlsruhe, alwaar hij het diploma van electro-technisch ingenieur verwierf. Gedurende drie jaren was ir. Reus daarna werkzaam bij de machinefabriek Eszlingen te Cannstatt, tot hij in 1908 een aanstelling kreeg als ingenieur bij de Ge meentelijke Lichtfabriek te Haarlem. Toen dit bedrijf in 1912 werd gesplitst, volgde zijn benoeming tot directeur van het Gem. Electriciteitsbedrijf en later werd hij ook in de directie van de P.É.G.E.M. opgeno men. MUTATIES BIJ DE SPOORWEGEN. Bij de spoorwegen is de heer, ir. B. C. M. Boot, referendaris te Utrecht, benoemd tot afdeelingchef le klasse aldaar. Verder is E. F. baron van Haersolte, hoofdinspecteur chef van het beheer van het goederen- materieel. benoemd tot hoofdinspecteur, adjunct chef van dienst, chef van den stationsdienst; G. van Meurs, hoofdinspecteur, chef van de opleidingsschool, tot hoofdinspecteur, chef van het beheer van het goederen materieel; G. F. H, Giesberger, hoofdinspecteur, ad junct-chef van dienst, chef van het mou vement, tot hoofdinspecteur, adjunct-chef van dienst, chef van de beweging; dr. P Th. Posthumus Meyjés, hoofdin specteur, chef van de afdeeling extra-trei nen en reizigersmaterieel, tot hoofdinspec teur, chef van de dienstregeling, en H. A. C Halberstadt, afdeellngschef le klasse, verplaatst van de hoofdinspectie lijndienst naar Utrecht hbg. AFSCHEID DR. H. WISSMANN. Het A. N. P. meldt: In de Zaterdag in paleis Kneuterdijk 20 te Den Haag onder leiding van den heer W. Janke gehouden persconferentie nam de legatie-secretaris voor buitenlandsche aan gelegenheden, dr. H. Wissmann, wegens zijn overplaatsing naar Parijs', op hartelijke wijze van de Nederlandsche journalisten af scheid. Namens de Nederlandsche journalistiek werd het woord gevoerd door dr. H. W. van der Vaart Smit, hoofd van het Haagsche kantoor van het A.N.Pb Vervolgens sprak nog de heer W. A. Kra mers, Haagsch correspondent van het Al gemeen Handelsblad. Dr. Wissmann dankte de beide sprekers, sprak uit, dat hij bij het aanvaarden zijner taak niet nagelaten had terug te denken aan de zware tijden, die zijn eigenvader land eenmaal doormaakte en getracht had zich in de gevoelens dergenen, die hij ont moette, in te leven, om dan tot goede sa menwerking te komen, die dank zij de open, eerlijke en te waardeeren tegemoetkomend heid der Nederlandsche journalistiek tot wederzij dsch zeer goede woorden bij dit af scheid leiden kon. Voorts stelde hij zijn op volger, den heer Von Fetter aan de verga derden voor en droeg zijn a,rbeid over aan den heer Janke, dien hij voor zijn colle giale samenwerking huldigde. De heer Janke beantwoordde dr. Wiss mann hartelijk en wenschte hem ook van de zijde der Presse-Abteilung een gelukkige loopbaan. De heer Von Fetter is in de Nederland sche verhoudingen geen onbekende. Hij vertoefde o.m. ook geruimen tijd op Su matra en is een zeer bereisd man. TOEWIJZING VAN POSTDUIVENVOEDER In de verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied van 24 Juni is bepaald, dat een hou der van postduiven moet', zijn aangesloten bij een door den Duitsch^n weermachtsbe velhebber in Nederland toegelaten ver eeniging. Zooals destijds is bekend ge maakt, is als zoodanig toegelaten het Na tionaal verbond van Nederlandsche post- duivenhouders, Amsteldijk 44 te Amsterdam In verband met deze bepaling brengt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd onder de aandacht van de post- duivenhouders, dat in den vervolge slechte die postduivenhouders voor een voedertoe wijzing in aanmerking zullen komen, die op 21 Februari bij bovengenoemd verbond zijn aangesloten. Diegenen derhalve, die zich op dien datum nog niet als aangeslotene aan evengenoemd adres hebben aangemeld, ko men in geen geval voor een toewijzing van postduivenvoeder in aanmerking. PRIJSVERHOOGING VAN 5 PCT. IN HET PENSIONBEDRIJF TOEGESTAAN. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vakbond van Pensionhouders deelt mede: Op grond van het besluit op de omzetbe lasting 1940, waarin bepaald wordt, dat deze belasting niet meer afzonderlijk in reke ning gebracht mag worden, werd door den N. V. P. van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf toe stemming verkregen de pensiontarieven met 5 °/o te verhoogen. Deze verhooging kan worden berekend over het bedrag, dat als vergoeding geldt voor kost en inwoning. Door hun kou- koorts- en pijnultdrij- vende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist Mijnhardt's Poeders per stuk ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Ö847 (ingez Med. ZONDER TOEZICHT ACHTERGELATEN. Gisteravond omstreeks 8 uur werd brand ontdekt in een perceel aan de Trooststraat 181 te Den Haag. Op de eerste etage, be woond door de familie Buurman, waar de brand woedde, bevonden zich slechte vier kleine kinderen, waarvan de oudste 4 jaar telde. De ouders waren op visite gegaan en hadden de kinderen zonder toezicht achtergelaten. De brandweer, die spoedig werd gealarmeerd, verscheen met twee mo torspuiten en gaf met vier stralen direct water. Inmiddels was de brigadier De Graaf naar boven gehold met een breekijzer in de hand, omdat het gerucht ging, dat er boven vier kinderen waren. Met groote kracht kon hij de voordeur forceeren en binnenkomen. De vlammen en da rook sloe gen hem evenwel tegemoet, zoodat hij zich slechts tastend een weg naar de slaapka mer kon banen Hier waren drie kleine kinderen van 4, 3 en 2Vs jaar. Het jongste kind van 7 maanden lag in een wieg in de voor kamer. De moedige brandweerman wist met gevaar voor zichzelf door de vlammen heen te komen en zoo drie kinderen te redden. Gelukkig bleken.deze drie klei nen nog geen letsel te hebben bekomen. Het moeilijkste waa echter de red ding van de baby in de voorkamer. Hier woedde de brand namelijk op zijn felst en slechts na veel moeite kon het kind door den brandweerman worden gered. Het kind had inmiddels reeds brand wonden aan het hoofd opgeloopen. Nadat' de vier kleinen bij buren in vei ligheid waren gebracht, werd het blus- schingswerk voortgezet en kon door een groote watermassa de brand op de eerste étage spoedig worden gebluscht. De tweede étage had echter ook reeds vlam gevat. Voor- en achterkamer werden hier door het vuui;" vernield. Ongeveer 10 uur was het gevaar voor uitbreiding ge weken. De inmiddels teruggekomen ouders, die up zoo lichtvaardige wijze hun kinderen hadden achtergelatenwerden hierover ter dege onderhouden door den waarnemend hoofdcommissaris, den heer Kramer. GASVERGIFTIGING. Eergisteravond omstreeks halfzeven is te Vaals iL.) de dertigjarige gehuwde chauf feur Heynen, woonachtig te Gulpen, dood achter het stuur van een stilstaanden vrachtauto gevonden. Bij onderzoek bleek, dat de man vergiftigd was door gas uit den generator. Zaterdagochtend omstreeks half tien wa ren bij Zutfen vier jongens op een onder geloopen stuk land aan den Marsweg bij Zutfen op het ijs gegaan. Tengevolge van de sneeuw hebben zij geen erg gehad in een door een dun laagje ijs bedekt kolkje, waar 's zomers vee gedrenkt wordt. Drie jongens zakten door het ijs, van wie zich één wist te redden. De andere fwee J. Gohen en de 10-jarige- H. Nijhuis. verdron ken. Men heeft nog getracht* door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch het mocht niet meer baten. DE PONT WAS AL VERTROKKEN. Arbeider sprong mis en verdronk. Zaterdagmorgen om ongeveer zes uur is bij den pontonaanlegsteiger te Zaltbommel een noodlottig .ongeval gebeurd. De 31-jarige arbeider P. Weyenberg uit Zaltbommel, die met medearbeiders per autobus naar Soesterfcerg wilde gaan, kwam te laat en wilde van .den steiger af op de reeds afvarende pont springen. Door de duisternis misleid sprong hij mis en ge raakte in de rivier, welke thans door den hoogen waterstand zeer diep is Door den sterken stroom werd W. direct meege sleurd. Direct geboden hulp door het per soneel van den veerdienst, welke zeer be moeilijkt werd door de duisternis, mocht niet baten en zoodoende kwam W. om het leven. De verdronkene was vader van vier kinderen. Het lijk is nog met gevonden. GARAGE TE HAARLEM UITGEBRAND. Meerdere vrachtauto's verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart over drie ontdekten om wonenden een hevigen vuurgloed in de ga rage van den heer Jansen in de Bcgijne- steeg nummer 10 te Haarlem, waar een zevental vrachtauto's van verschillende Haarlemsche expediteurs gestald stond. Toen ie brandweer met veel materiaal ter plaatse kwam, sloegep de vlammen reeds hoog boven het dak uit. In korten tijd was het gebouw één groote vuurzee, zoodat men de pogingen om de auto's naar buiten te rijden, moest opgeven. Met acht stralen op de waterleiding werden de vlammen bestre den, doch eerst gistermorgen vroeg kon het gevaar als geweken worden beschouwd. De garage was toen vrijwel geheel uitgebrand. Van de meeste auto's was slechte een hoop verwrongen ijzer en verkoold hout overge- ble\en. De vermoedelijke oorzaak van den brand is dat er vonken gevallen zijn. uit een niet geheel gedoofden houtgasgenerator van een der auto's, waardoor dit voertuig in b. and is geraakt. De schade wordt groo- tendeels door verzekering gedekt. UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Bewoner bekwam ernstige brandwonden. Gistermiddag omsureeks kwart voor drie werd de brandweer te Utrecht gealarmeerd voor een brand, welke woedde in het perceel Abraham Bloemartsstraat. De brandweer rukte onmiddellijk uit. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur, dat zich aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien, bestre den Hei> hao zich.oo onbegrijpelijk snelle wijze over het geheele huis verbreid. Ontstaan in de keuken van het huis, had het vuur zich in een oogwenk een weg naai de bovenverdieping gebaand, zoodat weldra de vlammen uit het dakvenster sloegen. De brandweer kon niet voorkomen, aat het huis nagenoeg geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand moet vermoe delijk dparir worden gezocht, dat de bewo ner van het huis in de keuken een pan met vloeibare was van een brandend gascomfoor nam, bij welke manoeuvre het comfoor om viel. Het brandende toestel kwam in aan raking met een bus terpentijn en het gevolg was, dat deze vloeistof in een oogwenk vlam vatte. Onmiddellijk stond de geheele keuken in lichter laaie, waarbij de kleeren van den man ook vlam vatten. Desondanks spoedde hij zich naar boven om zijn vrouw, die ziek te bed lag, alsmede twee jonge kindeken in veiligheid te brengen. De man, die zich daarna met brandende kleederen op straat begaf en wiens lichaam overdekt was met ernstige brandwonden, werd naar het stads en academisch ziekenhuis overgebracht. AAN DE NOODREM GETROKKEN VOOR EEN DRENKELING. Toen gisteravond de trein om 18.40 het station Amsterdam C. S. verlaten had, werd, aldus het „Maandagochtendblad" nog vóór het statten Muiderpoort bereikt was, in een der compartimenten aan de nood rem getrokken. Toen de trein stilstond werden in alle coupé's de raampjes geopend en allerwegen gluurden nieuwsgierige ge zichten. Maar slechte weinigen wisten, dat een waaghals op het ijs de oorzaak was, dat aan de noodrem was getrokken. Eén der reizigers had nl. van den trein uit gezien, dat een schaatsenrijder op het water rond om de z.g. Marinierskazeme, op het punt stond te verdrinken. De man was door het ijs gezakt en de treinreiziger wilde hem te hulp komen. Toen hij, met eenige mederei zigers naar het ijsvlak was gesneld, bleek, dat reeds een jongeman den drenkeling te hulp was gekomen.- Met vereende krach ten is laatstgenoemde toen op het droge gebracht. De trein had door een en ander een vertraging van ruim 10 minuten. EEN ZEER ONWELKOME BRIEFKAART. In een logement aan den O. Z. Achter burgwal te Amsterdam deden verscheidene logeméntsgasten dezer dagen een hoogst onaangename ontdekking. Zij vermisten al len hun nieuwe distributiekaarten, die hun keurig in een mapje waren uitgereikt. Het kon niet anfters of er moest een dief in het huis zijn, die precies op de hoogte was met de plaatsen, waar de klanten hun kost bare distributiekaarten hadden opgeborgen. Vijf hunner deden aangifte van den dief stal bij de politie van het bureau Warmoes- straat. De recherche van dit bureau toog onmiddellijk op onderzoek uit. Een ervaren speurder bekeek het personeel van het lo gement eens en kreeg daarbij spoedig arg waan tegen een knecht, die zijn klanten precies kende en in veel gevallen weten kon waar de gasten hun papieren opborgen. Hij werd gearresteerd en naar het bureau aan de Warmoesstraat overgebracht. De man toonde zich aanvankelijk hoogst gebelgd dat de politie in hem een dief zag. Het was bespottelijk; hij genoot immers het volste vertrouwen van zijn baas en de gas ten? De man bleef ontkennen iets van de diefstallen te weten, totdat bij de politie een briefkaart werd gedeponeerd, waaruit wel onomstootelijk de schuld van den loge menteknecht bleek. Toen de knecht nog in het politiebureau in arrest eat, was aan het logement een briefkaart bezorgd, welke be stemd was voor den knecht en waarop dé afzender, iemand uit Utrecht, den knecht bedankte voorde gezonden mapjes. Als hij- er nog een stelletje te pakken kon krij gen kon hij ze gerust sturen. De afzender wist er in Utrecht wel liefhebbers voor Tegen zooveel bewijsmateriaal kon de loge menteknecht niet op. De briefkaart werd wel op een zeer ongelukkig oogenblik be steld. Crt. HEDEN. Haarlemmerstraat 48a: Bijbellezing 8 uur. Dinsdag. Vrijz. Chr. Gezondheidskolonie ..Naai' Buiten^'. Alg. vergadering Koninginnelaan 61. Nam. 19.30 uur. v BIOSCOPBN t 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater: „Die Fledermaus" t. Dagelijks oam 2 en 8 uur. 's Zondags 2—? uur doorl voorstelling Lido-Theater: Het eiland der demonen, Bali, Dagelijks 7Vi urn nam.; s Zondags De 2, 4,30 eD 7V. u Woensd eD Zaterd mattnée 2.30 a Trianon-Theater: Parkstraat 13 t. Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling Casino-Theater: Amsterdam bij nacht V Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater: „De trouweloozd Eckehart" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling De avond-, nacht- en Zondagsdienst, der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Febr. 20 uur tot Zaterdag 8 Februari 8 uur waargeno men door: de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552, de Haven-Apotheek, Haven 18. T?l. 20085. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.: IVz gr, C. (27 gr. F.). Gironummer van de W. H. N 5553. De Bank van de W. H. N. Is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironnmmer 8 7 7. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk In veler leven. LANDBOUWER VERONGELUKT. Te Gulpen is de gehuwde landbouwer W onder een wagen geraakt, welke met een paard bespannen was. De man is enkele uren later overledén. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. Naar aanleiding van een serie inbraken te Wageningen en omgeving heeft de poli tie te Velsen gearresteerd L. v. d. B. en P. C. O., beiden woonachtig te Utrecht, die bekenden over het geheele laiid stroop tochten te hebben gemaakt en niet minder dan veertig inbraken te hebben gepleegd. INBREKER HUURDE EEN KELDER. Een merkwaardig' geval van een inbraak, waarbij de inbreker een kelder huurde om de gestolen goederen in op te slaan, heeft de politie te Amsterdam weten op te hel deren. De inbBaak is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag gepleegd in een pakhuis tevens atelier van damesgoederen, gevestigd in de Warmoesstraat. De inbrekers kwamen 'linnen door een luik aan de achterzijde van het pand te forceeren en daartoe stelde de stevige ijsvloer op het water van het Dam rak hen in staat. Zij liepen n.l. over het ijs naar den achterkant van het gebouw en drongen tot de magazijnruimte door, waar zij e n partij stoffen ter waarde van 3000 gulden wisten buit te maken. Een paar dagen voor de inbraak had.een derinbrekers in de Warmoesstraat eenige huizen voorbij het magazijn, dat bezocht zou worden, een kelder gehuv i en naar dien kelder hadden de mannen gisternacht den buit overgebracht en hem daar opge borgen. De politie is er nu gisteren in ge slaagd den man. die den kelder gehuurd had, een 22-jarigen bewoner van de Lange- straat aan te houden en in zijn persoon heeft zij ongetwijfeld den hoofddader te pakken. In den kelder zijn alle gestolen goederen aangetroffen en in beslag ge^ -nomen. VOOR DINSDAG 4 FEBRUARI Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Pro gramma. AVRO 8.00 Gram .muziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram .muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Grammuziek 10.25 Voor de Vrouw 10.30 Omroeporkest 11.00 Wenken voor de huishouding 11.20 Omroeporkest en solist 12.15 Grammuziek - 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Jonge Acht en solist 1.30 Gram muziek 1.45 Muzikale causerie 2.00 Gram.- muziek 2.15 Zang met pianobegeleiding 2.35 Viool en piano 3.00 Voor de vrouw 3 15 Cabaretprogramma 4.15 Grammuziek 4.30 Philharmonisch kwartet 5.15 Nieuws- economische en beursber ANP. 5.30 RVU.: Cyclus „Wat leert ons de ontwikkelingsgang der dieren omtrent heit leven op onze aarde en het levensvraagstuk" 6.00 AVRO-Salonorkest 6.45 Lezing „Een wording der Nederlandsche Jeugd" 7.00 Vragen van den dag ANP. - 7.15 Pianovoordracht 7.30 Berichten (En- gelsch) 7.45 Pianovoordracht 8.00 Nieuws berichten ANP 8.15 Grammuziek 830 Berichten (Engelsch) 8.45 AVRO-Amuse- ment-sorkest 9.25 „Goed stoken", prijsvraag 9.45 Engelsche berichten ANP, 10.00 Nieuwsber ANP., sluiting. Hilversum n, 301 M. KRO: 8.00 Wij beginnen den dag 8.30 Nieuwsber. ANP. 8.45 Gram muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Grammuziek 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest 1.45 Grammuziek 2.00 Vrou wenuurtje 3.00 Grammuziek 4.00 Cello voordracht 4.15 Grammuziek 4.30 Cello voordracht 4.45 Cyclus „Wij en onzen tijd" 5.00 VPRO: Jeugduitzending 5.15 Nieuws-, economische en beursber. ANP. 5.30 Gram.- muziek 5.45 KRO-Symphonie-orkest en so liste 6.45 Lezing „Éénwording der Neder landsche jeugd" 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP., sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 4 Februari. Ie Programma: 8.00—17.30 AVRO 17.30— 18.00 RVU 18.00—22.15 AVRO 22.15—24.00 Duitsch Programma. lie Programma: 8.0017.00 KRO 17.00— 17.15 VPRO 17.15—19.15 KRO 19.15—23.00 KRO (Programma uitsluitend voor Radio Cen trales) 23.0024.00 Duitsch Programma Ille Programma: 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. IVe Programma: 7.00—24.00 Duitsch Pro gramma. DOOR DE TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks zeven uur is 20-jarige ongehuwde W. Veldman, wonen de te Gelderwolde (Dr.) in de Koeven, ge meente Roden, onder de Drachter tram geraakt en gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. RADIO IN ZIJN VESTZAKJE. Uitvinding van een Japanschen jongeman. Na zeven jaar mislukkingen en teleur stellingen heeft een Japansche jongeman, naar hij voorgeeft, het kleinste radiotoe stel ter wereld uitgevonden. Sinds zijn jon gensjaren interesseerde deze jongeman, Tanioetsji genaamd, zich al voor de radio en het resultaat van zijn studie is de uit vinding van een miniatuurtoestel, dat zoo klein ls, dat het in het vestzakje gestoken kan worden. De uitvinder heeft de eer ge had zijn toestel te mogen aanbieden aan prins Tsjitsiboe. Hij heeft aan de pers me degedeeld, dat zijn apparaat vooral be doeld is voor kleine visschersscheepjej (weerberichten), maar hij meent, dat het nog voor vele andere doeleinden bruikbaar is. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6