De strijd tegen Engeland fIbruari 81sfe Jaargang MAANDAG 3 1941 No. 24803 Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten De strijd ter zee Amerika's steun aan Engeland Uit Engeland Russisch protest te Londen Uit Roemenië Uit het Verre Óósten Verspreide Berichten Verduisteren: 18.30 uur 9.17 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakena dver tenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z«n: per 3 maanden/&35 per wéék0&8 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Gisteren hebben gevechtsformatieseen vrij groot aantal voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en Oost-Engeland aan gevallen. Daarbij kreeg o.m. een groote olie opslagplaats van Southampton voltreffers, waarop brand volgde. Een vijandelijke koopvaarder werd aan de Britsche oostkust zwaar beschadigd. Vlieg tuigen met grooten actie-radius hebben op zee ten Westen van Ierland twee koopvaar dijschepen van te zamen 10.100 brt. tot zin ken gebracht. Voor nog een Britsche haven zijn syste matisch mijnen gelegd. De vijand heeft geen vluchten gemaakt naar Duitsch of bezet gebied. En gisteren: Ook op den eersten Februari heeft de luchtmacht haar gewapende verkenning boven Engeland voortgezet. In scheervlucht werden twee vliegvelden aangevallen. Tal van vij andelij ke gevechtsvliegtuigen werden hierbij vernield of beschadigd. Ook hangars en gebouwen werden getroffen. In Oost- Engeland werden twee fabrieken en een haven doeltreffend met bommen bestookt. Duitsche jagers hebben een vijandelijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied binnen vloog, neergehaald. Vèrdragend geschut van het leger beschoot strategische doelen in Z.O.-Engeland. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene havenin stallaties aan de Noord-Afrikaansche kust, waarvan de Engelschen voor hun ravitail leering gebruik maken, met groot succes aangevallen. Daarbij werden drie vijande lijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht en drie an dere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand noch boven het bezette, noch boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31sten Januari niet terug. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceerde Zaterdag weermachtsbericht no. 239. „Aan het Grieksohe front normale be drijvigheid der wederzijdsche artillerie en patrouilles. Concentraties van vijandelijke troepen werden in scheervlucht aangeval len en doeltreffend met bommen van klein kaliber bestookt. In Cyrenaica hebben- onze gepantserde eenheden ten Zuiden van Djebel vijande lijke strijdmiddelen, die door ons luchtwa- pen werden gebombardeerd, aangevallen en teruggeslagen. In Oost-Afrika gaat de slag aan het Noor delijke front voort. Tijdens verbitterde ge vechten hebben onze dappere nationale en koloniale troepen den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. Ook onze verliezen zijn gevoelig. t De luchtmacht ging voort met onver moeibaar elan haar bijdrage aan den strijd te leveren. Tijdens een nachtelijken kruistocht op de Egeïsche Zee van onze torpedobooten heeft de torpedoboot, die onder bevel staat van den corvettenkapitein Francesco Mim- belli een geëscorteerd convooi stoomsche pen ontdekt en aangevallen. Een der sche pen, een vaartuig van minstens 10.000 ton, werd getroffen. Het zonk onmiddellijk. On danks de felle reactie van het escorte van het convooi keerden onze eenheden onge deerd op haar basis terug. En gisteren werd gemeld: Aan het Griek- sche front hebben wij bij patrouillefacties gevangenen gemaakt, terwijl talrijke wa pens. die door een dezer dagen verslagen vijandelijke afdeeling waren achtergelaten, in onze handen vielen. Geconstateerd werd, dat de tegenstander opmerkelijke verliezen heeft geleden. In één enkelen sector van het Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, waaronder drie officieren. Vijande lijke vliegtuigen hebben de hospitaalwijk te Valona gebombardeerd waarbij schade werd aangericht en slachtoffers' vielen, namelijk tien dooden en eenige gewonden. In Cyrenaica geen vermeldenswaardig nieuws. Onze vliegtuigformaties hebben ge motoriseerde afdeelingen van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben twee vliegtuigen van net type Hurricane neer geschoten. De vijand heeft aanvallen op onze vliegvelden ondernomen. Er werd schade aangericht, doch er vielen geen dooden of gewonden. In OostijAfrika hebben zich gisteren ver woede gevechten afgespeeld aan het Noor delijk front tusschen Agordat en Barentoe in de Westelijke Erytreesche laagvlakte. De luchtmacht heeft onóphoudelijk aan den stiijd deelgenomen. Zij heeft vijandelijke stellingen en colonnes gebombardeerd en mei machinegeweren beschoten en talrijke auto's van den vijand vernield. Onze jacht vliegtuigen- hebben een vijandelijk vlieg tuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeelingen van het Duitsche luchtwa- pen hebben met doeltreffende en duidelijk zichtbare resultaten de installaties en ha vens van Solloem en Bardia aangevallen. In de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken gebracht. In den middag van den 31sten Januari hebben dezelfde afdeelingen een krachtige actie ondernomen tegen vijandelijke koopvaar dijschepen langl de kusten en in de ha vens van Marmaricd; drie schepen van middelgroote tonnage zijn tot zinken ge bracht en drie andere ernstig beschadigd. Een onzer op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten, onder bevel van fregattenkapitein Erimo Longobardo, heeft een aanval gedaan op een geëscorteerd convooi. bestaande uit vier Britsche sche pen, waarvan er drie met een globale ton nage van 15.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht zijn. BRITSCHE DUIKBOOTVERLIEZEN. De Engelsche admiraliteit heeft het ver lies'van in totaal 25 duikbo:ten toegege ven. De maritieme medewerker van het „Giornale d'Italia" merkt op, dat de En gelsche verliezen in werkelijkheid veel grooter zijn. Van de 73 duikbooten, die En geland bij het,begin van den oorlog bezat, hebben volgens de weermachtberichten de Italianen er 24 en de Duitschers 22 tot zin ken gebracht, zoodat de Engelsche marine thans nog slechts 27 van de 'duikbooten bezit, die zij bij het begin van den oorlog had. (D.N.B.) DE DUITSCHE ACTIE OP DEN STILLEN OCEAAN. United Press meldt uit Manilla: 93 Philippijnsche zeelui, overlevenden van de bemanning van drie Britsche schepen die in den loop van December door de Duitsche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan tot zinken werden gebracht, zijn onlangs hier aan boord van de Mamu Maru gearriveerd. Zij verklaarden dat vol gens hun meening op het oogenblïk niet minder dan 12 Duitsche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan jacht maken op han delsschepen. WILLKIE MORGEN HUISWAARTS. Wendell Willkie heeft, naar uit Londen wordt gemeld, aangekondigd, dat hij de Britsche hoofdstad morgen zal verlaten, om voor de Senaatscommissie voor Buitenland- sche Zaken een verklaring af te leggen met betrekking tot het wetsontwerp tot hulp verleening aan Engeland. De minister van Bultenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft hem uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk voor de commissie te verschijnen. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandschs Zaken van het Huis van van Afgevaardigden, Bloom, heeft een on derhoud gehad met den Britschen ambas sadeur, lord Halifax. Na afloop verklaarde Bloom, dat hij lord Halifax de verzekering had gegeven, dat het wetsontwerp tot hulpverleening aan Engeland binnen een week zonder groote wijzigingen door het Huis van Afgevaardigden zal worden aan genomen. VRAGEN AAN KNOX. Voorts heeft de voorzitter van de Se naatscommissie voor Buitenlandsche Za ken den minister van Marine Knox twee vragen gesteld. Hij vroeg in de eerste plaats of de steun aan Engeland afhankelijk was van de aanvaarding der wet tot hulp- verleening aan Engeland, en verder of de- wet een defensieve maatregel van Ame rika beteekende. Op beide vragen ant woordde Knox bevestigend. Op een andere vraag n.l. hoe groot de zeestrijdkrachten der Vereenigde Staten moesten zijn om in Oost-Azië een offensie ven oorlog te kunnen voeren, weigerde Knox antwoord te geven. De minister ver klaarde. dat deze vraag problemen van spe culatieven aard opwierp die hij niet in het openbaar wilde bespreken. Terwijl Knox zijn verklaring voor de Senaatscommissie aflegde, hebben een paar honderd menschen vóór het Kapitool een anti-oorlogsdemonstratie gehouden. Op de trap van het gebouw heeft de afgevaar digde der arbeiderspartij. Marc Antonio, een toespraak tot de betoogers gehouden, waarin hij zich scherp tegen de wet tot hulpverleening aan Engeland keerde. Het verbond van jonge republikeinen heeft op zijn te Desmoines (Iowa) gehou den jaarvergadering de wet op de hulpver leening aan Engeland goedgekeurd met de beperking, dat Amerika slechts steun aan Engeland zal verleenen. zoolang deze met de versterking der eigen defensie in over eenstemming Is. In de resolutie wordt uiting gegeven aan den vasten wil van het Amerikaansche volk, buiten den oorlog te blijven. De resolutie werd met de be trekkelijk geringe meerderheid van 205 te gen 165 stemmen aangenomen. STAKING IN STAALFABRIEK. De Universal Cyclope staalfabrieken te Pittsburg hebben wegens een staking on der de arbeiders het bedrijf moeten stop zetten. Deze onderneming heeft orders ten bedrage van ongeveer vier millioen dollar onder handen, welke direct of indirect voor de Amerikaansche bewapening, dienen. REDE VAN MINISTER ALEXANDER. De Britsche vakvereenigingsleider en mi nister van marine, Alexander, heeft, vol gens den Londenschen berichtendienst, verklaard, dat Groot-Brittannië na dezen oorlog niet weer dezelfde fouten zal begaan als na den vorigen oorlog. De beloften, die tijdens den vorigen oorlog zijn gegeven en de verwachtingen, die men toen had ge- 'wekt, zijn niet verwezenlijkt. De mannen zijn van het front teruggekeerd en hoopten duurzaam werk, voldoende loon een mensch- waardig huis en economische veiligheid te vinden. Zij waren verbitterdr toen zij zich in him verwachtingen bedrogen zagen Alexander meende verder, dat hetgeen Engeland tot dusverre gepresteerd heeft, het de kans geeft op de overwinning. Wij staan voor het grootste en meest verheven oogënblik van onze geheele geschiedenis en wij zullen ons dit moment waardig too- nen, zoo eindigde Alexander zijn toespraak. ID.N.B.) DALTON WAARSCHUWT. Dalton, de Engelsche minister voor de economische oorlogvoering heeft in een te Leicester gehouden rede verklaard, dat de Engelschen spoedig voor grootere ontberin gen en gevaren zouden komen te staan, dan Engeland ooit beleefd heeft. Hij wist echter, zoo verzekerde spr., dat het Brit sche volk de gebeurtenissèn met een trot- schen glimlach tegemoetzag en dat alle inspanning van den tegenstander ver- geefsch zou zijn. (D.N.B.) Ten gevolge van de Engelsche blokkade is het tusschen Éngëland en Rusland tot een incident gekomen. Vrijdag heeft de Russische ambassadeur Maisky in het Fa- reign Office een memorandum overhan digd, waarin geprotesteerd wordt tegen het opbrengen van het Grieksche s.s. „Korian- tikos" bij de Falklands-eilanden en tegen het in beslagnemen van een deel der la ding van genoemd schip, die uit huiden, leder en wol bestaat. Hèt schip, dat zich van Buenos Aires op weg naar Wladiwo- stock bevond, werd door een Engelsch oor logsschip opgebracht. Het Foreign Office heeft beloofd, deze aangelegenheid te on derzoeken. Een andere complicatie heeft zich voor gedaan in zake de vijf schepen, die vroeger aan Estland en Letland behoorden en die thans in Iersche havens liggen. De sovjet-regeering wenscht n.l. deze schepen te gebruiken, om 300 Baltische zeelieden, die zich in Engeland bevinden, te repatrieeren De vroegere Letlandsche en Estlandsche consuls-generaal in Eire hebben het Iersch gerechtshof verzocht het uitvaren van de vijf schepen in kwestie te verhinderen. In verband met dit voorval had Maisky in den loop van vorige week een bespreking met Eden. (U. P.) VERKLARING VAN ANTONESCU. De Roemeensche bladen publiceerden gis teren verklaringen van Antonescu, waarin de staatsleider zich opnieuw wendt tot de Roemeensche jeugd, de studenten en alle „ware legionnairs". Hij zegt onder meer-, dat plunderaars en anarchisten, die in groot aantal in de rijen der legionnaire beweging waren binnengedrongen, hebben aangezet tot onruststoken en plunderen. Het leven van den staatsleider staat in dienst van het volk. Geheime krachten zullen het niet ten tweeden male wagen, verraad te plegen, want de ijzeren vuist van het leger zal iedere poging daartoe verijdelen. De vroegere leden van die regeering, van wie gebleken is, dat zij verraad hebben gepleegd, zullen ge straft worden met verbanning, de andere schuldigen met dwangarbeid en de vage bonden en dieven met gevangenisstraf. Geen onschuldige zal gestraft worden. In het ver volg echter, aldus Antonescu, zal ik onver biddelijk zijn. Rust en arbeid zijn nood zakelijk in dit deel van Europa. Als arbeid en tucht teruggekeerd zijn, zal ik overgaan tot een politieke reorganisatie van het land. Het nationale en het sociale zullen de pijlers van den nieuwen staat zijn. De staat der toekomst zal een staat van tucht, orde en scheppenden arbeid zijn. Antonescu roept alle eerlijke burgers op, aan dit werk mede te helpen. Hij maant jonge en oudere legionnairs aan het wapen van den haat weg te werpen en het te ver wisselen tegen» dat van de verdediging der gerechtigheid voor het volk. Ieder zal zelf moeten oordeelen. of het land dat Anto nescu wil opbouwen, niet beantwoordt aan het ideaal van het ware legioen. Dit aldus de staatsleider, is mijn laatste woord tot de legionnairs De Roemenen hebben jegens hun voorvaderen en hun nazaten den plicht, staat en volk voor te berêiden op de ver dediging hunner eeuwige rechten. In politieke kringen te Boekarest, aldus het D.N.B., beschouwt men deze verklarin gen, als een bijdrage tot samenwerking tus schen den generaal en het legioen, hetgeen van beide zijden zou worden gewenscht. Naar voorts wordt medegedeeld, zijn tot dusverre te Boekarest 2868 personen gear resteerd wegens deelneming aan de onge regeldheden van 21 tot 23 Januari. Eenigen hunner zijn weer vrijgelaten, zoodat nog 2257 personen zich in hechtenis bevinden. In de provincie bedraagt het aantal ar restanten 2776. De laatste dagen zijn bij de opstandelingen niet veel wapens meer ge vonden. OFFICIEREN GEDOOD. Voor het gebouw van de universiteit te Boekarest, zijn drie Roemeensche officieren onder wie een luitenant-kolonel, door onbe kende vrouwen op straat doodgeschoten. (D.N.B.). DE WAPENSTILSTAND TUSSCHEN THAILAND EN INDOCHINA. Omtrent den inhoud van de wapenstil- standsovereenkomst tusschen Thailand en Fransch Indo-China heeft de Japansche delegatie, terwijl zij uitdrukking gaf aan de hoop, dat de toestand nu weer normaal zal worden, medegedeeld, dat deze bestaat uit een preambule, waarin Japans aanbod tot bemiddeling aanvaard wordt door Thai land en Fransch Indo-China, benevens uit een tiental artikelen. Artikel 1 bepaalt, dat ter voorkoming van het ontstaan van alle mogelijke inciden ten in de gemilitariseerde zóne, hangende de uiteindelijke regeling van het geschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China, de gewapende strijdkrachten van Thai land en Fransch Indo-China zich tien kilometer zullen terugtrekken van de linies, die door hen bezet werden op 28 Januari om tien uur des morgens, naar nieuwe li nies, die door hen bezet zullen worden ge houden, terwijl zij in de bepaalde gedemili tariseerde zóne politiedienst zullen uitoefe nen. Artikel 2 omschrijft de afbakening tus schen de zones der operaties voor Thai- landsche en Fransche Indo-Chineesche oorlogsschepen. Artikel 3 bepaalt, dat vliegtuigen van de beide landen niet een lijn zullen passeeren, gelegen op 10 K.M: achter de nieuwe linies, die bezet zullen worden volgens artikel 1. De artikelen 4 tot 9 bepalen, dat het te rugtrekken der troepen van beide landen, zooals bepaald in artikel 1 voltrokken zal worden binnen 12 uur na de onderteeke- ning van de wapenstilstandsovereenkomst; dat de overeenkomst verlengd zal worden na beraadslagingen tusschen de delegaties der onderhandelaars enz. Artikel 10 behelst bepalingenomtrent de uitwisseling van krijgsgevangenen tus schen de beide landen. (Domei). INTERVIEW MET NOMOERA. De nieuwe Japansche ambassadeur te Washington, admiraal Nomoera. heeft in een interview met vertegenwoordigers van de pers verklaard zoo meldt Associated Press uit Honoloeioe dat hij den vurigen wensch heeft Japan en de Vereenigde Sta ten niet in een oorlog verwikkeld te zien. De Japansche diplomaat, die op weg is naar Amerika, wees er verder op, dat het herstel van goede betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten voor belde landen van het grootste belang is. Op de vraag of Japan het driemogendhedenpact in acht zal nemen, in geval de Vereenigde Staten in oorlog zouden geraken met Duitschland, antwoordde de ambassadeur, dat de Japansche regeering dit pact geslo ten heeft en dat het Japansche volk zich bijgevolg daaraan moet houden. (D.N.B.) JAPANSCHE BEGROOTING GOEDGEKEURD. De Japansche begrooting ten bedrage van 6.860.000.000 yen voor het jaar 1941—'42 is met algemeene stemmen in de plenaire zitting van het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. (D.N.B.) HERDENKINGSPLECHTIGHEID VOOR MINISTER GUERTNER. In aanwezigheid van den Fuehrer is Zaterdagmiddag in de mozaiekzaal van de rijkskanselarij een staatsplechtigheid ge houden naar aanleiding van de staatsbe grafenis van den rijksminister van justitie, dr. H. C. Franz Guertner. De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, sprak de herdenkingsrede uit. Na de plechtigheid werd de kist naar het Anhalter Bahnhof gedragen om vandaar naar Beieren, het geboorteland van den overledene, te wor den vervoerd. MOHAMED MAHMOED PASJA GESTORVEN. Uit Cairo wordt gemeld, dat de president van de liberale Egyptische partij, en vroe gere minister-president, Mohamed Mah- moed Pasja gestorven is. Mahmoed Pasja was reeds sinds langen tijd ziek. (D.N.B.) W. G. Mc ADOOf Op 77-jarigen leeftijd is in de Vereenigde Staten overleden William Gibbs Mc Adoo, schoonzoon van president Wilson en voor malig Amerikaansch minister van finan ciën. U.P. voegt hierbij: Mc Adoo, die rechtsgeleerde was, maakte een tijd lang deel uit van een advocaten kantoor. Later werd hij directeur van de Hudson and Manhattan R.R. Co., die in 1904 de eerste tunnel onder de Hudson vol tooide. Mc Adoo was in 1912 afgevaardigd© op de Democratische Nationale Conventie. In 1914 trouwde hij met Eleanor Wilson, een dochter van president Wilson. Tijden! diens bewind werd hij minister. ONTPLOFFING IN GIBRALTAR. Volgens een bericht heeft zich in Gibral tar een ontploffing voorgedaan in een der verdedigingsinstallaties van de vesting. Er zijn veertien dooden en twee zwaar gewon den geborgen. (D.N.B.) ONLUSTEN TE JOHANNESBURG. De Engelsche berichtendienst meldt uit Johannesburg, dat daar den laatsten tijd herhaaldelijk onlusten onder de bevolking en botsingen op straat voorgevallen zijn. Botsingen van grooteren omvang hebben zich voorgedaan hoofdzakelijk in het cen trum. De politie heeft bij haar pogfeig om de betoogers uiteen te jagen traangasbom- men geworpen en van den gummistok ge bruik gemaakt. Niet minder dan 140 ge kwetsten, zoo erkent de Britsche berichten dienst, zijn in het ziekenhuis opgenomen. (D.N.B.) DE VEREENIGDE STATEN EN JAPAN. Naar aanleiding van een bericht in de New-York Times, volgens hetwelke de Ver eenigde Staten eenerzij ds en Australië en Nieuw-Zeeland anderzijds het reeds in zekere mate eens zouden zijn geworden over gemeenschappelijke voorbereidingen in het Zuidelijk deel van den Stillen Oce aan, schrijft de New Yorksche correspon dent van de Asahi Sjimboen, dat men hier te doen heeft met een poging der Vereenig de Staten om hun strategisch front in dat gebied te voltooien. Engeland heeft reeds in het geheim luchtbases gevestigd op zijn eilanden in den Stillen Oceaan. Deze bases en de steunpunten in Australië en Nieuw- Zeeland zouden dan ook ter beschikking van de Vereenigde Staten staan. Als vlootbases komen in de eerste plaats Melbourne en Sydney in Australië en De- vonport op Nieuw-Zeeland in aanmerking. De ontwikkeling blijkt, aldus de Japansche correspondent, uit het plan der Vereenigde Staten tot het leveren van vliegtuigen aan Australië en de Amerikaansche poging tot het instellen van een luohtdienst naar Australië en Nieuw-Guinea. Dit alles toont duidelijk aan, dat de Vereenigde Staten voornemens zijn met alle middelen in het Zuiden van den Stil len Oceaan door te dringen. Van Ameri kaansche zijde wordt daarbij de Japanscho Zuidzeepolitiek gebruikt voor een propa ganda in overdreven vorm. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 1.19 uur en kwam op te 12 uur. .J Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Twee jongens te Zutfen door het ijs gezakt en verdronken. (Gerpengd, 2e Blad). Vier kinderen met moeite uit brandend huis in Den Haag gered. (Gemengd, 2e BI.) Buitenland De situatie in Frankrijk. (2e Blad) Willkie keert morgen naar Amerika terug (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1