De Leidsche Bioscoop-Programma's STADSNIEUWS DE NAAM MET WERELDFAAM! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 1 Februari <941 OFHCIEELE KENNISGEVING C. F. MEERPOEL De Centrale Keuken De Merentocht van de Z,H. Ijsbond FINANCIEN Leidsche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen Alléén BREESTRAAT 171 BELANGSTELLING CRESCENDO. Het gaat hier ter stede met de verstrek king van warme voeding uit de Centrale keuken steeds crescendo. Van dag tot dag stijgt het aantal- deelnemers." Zooals reeds eerder werdgepubjic.eerd, werd begonnen met een afname van plm. 500 porties op den eersten dag, thans, nog geen 14 dagen later, is reeds bijna een dagelijksche af name van 2000 porties bereikt. Hieruit blijkt wel duidelijk dat de oprichting van de Centrale keuken in een groote behoefte voorziet, terwijl de kwaliteit van het eten ook wel in belangrijke mate tot deze stij ging zal hebben medegewerkt. Als men het oor bij het publiek te luis teren legt, hoort men over het verstrekte eten bijna unaniem de loftrompet steken. Natuurlijk zal een enkeling het eten op den eenen dag wel eens lekkerder vinden dan op den anderen dag, omdat zijn lieve lingskostje blijkt bereid te zijn, doch thuis zal men dit ook wel medemaken, dat de eene huisgenoot het eten prijst terwijl een ander liever een ander potje had verlangd. Over het algemeen is men echter ten zeer ste tevreden met datgéne wat de Centrale keuken voorzet. In elk geval moet men bedenken dat de menu's bedoeld zijn om de bevolking te verzekeren van een zoo groot mogelijk aan tal calorieën voedingswaarde 'in de maal tijden en een in verband met de omstan digheden, zoo juist mogelijke verhouding van de voedingsbestanddeelen. Eén factor blijkt nog niet algemeen tot -het groote publiek te zijn doorgedrongen, namelijk dat de verstrekking werkelijk be doeld is voor een ieder, ongeacht zijn wel stand! Al blijken de deelnemers reeds uit de verschillende standen te zijn gerecru- teerd, de toename uit de z.g. betere- stan den kan nog wel wat vergroot worden. Wij vertrouwen echter dat dit op den duur ook wel tot uiting zal komen. De lei ding van de Centrale keuken zal in elk geval niets nalaten om deelname zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. De bereiding bij de bekende firma Tieleman en .Dros zegt op dit Runt eigenlijk- reeds voldoende. Teneinde op een bepa,ald punt het pu bliek tegemoet te komen, n.l. zoo kort mo gelijk wachten en zoo weinig mogelijk loo- pen, is besloten tot het in bedrijf stellen van een.vierde afhaalgelegenheid. Deze zal gevestigd worden in het voormalig station van de Haarlemmermeerspoorweg aan de Heerensingel. Hier zal voor het eerst a.s. Dinsdag 4 Februari tusschen 10 en 12 uur de voorverkoop van dagkaarten en de. af gifte van knipkaarten plaats hebben, ter wijl dan de eerste maal het warme eten op Woensdag tusschen 12 en 1 uur zal kunnen worden afgehaald. Verder zal aldaar dage lijks verkoop van dagbonnen plaats hebben tusschen 12 en 2 uur, tegelijk dus wanneer het eten kan worden gehaald. Wellicht ten overvloede wordt er nog eens op gewezen zooveelmogelijk,met ge past geld te' betalen en beslist niet anders dan de op het tijdstip van aankoop van dagbonnen geldige distributiebonnen mede te brengen. Zooals nu wel bekend zal zijn kan men gratis een knipkaart voor 9 porties verkrij- TRAGE EETLUST verhelpt U door Standaard's brood 6760 (Ingez. Mod.) gen tegen inlevering van een halve boter- of vetbon en 4 vleeschbonnen. Op deze knipkaart kan men dan aan het lokaal van uitreiking dagbonnen koopen voor het eten dat den daaropvolgenden d$g wordt uitgereikt. Ook de prijs worde ten overvloede nog eens herhaald, n.l. 13 cent per portie voor houders van vet-, en 25 cent per portie voor houders van boterkaarten. De dag vóór de verstrekking van maal tijden met peulvruchten moet dan tenslot te een geldige peulvruchtenbon worden in geleverd, voor elk portie 1/4 bon. Hiervoor worden zoonoodig evenals voor de boter- of vetbonnen, wisselbonnen teruggegeven- Wanneer peulvruchtenbonnen moeten wor den medegebracht, wordt tijdig bij de dag- bonnenverkoopers bekend gemaakt. DE TRAJECTEN GEWIJZIGD. De Zuid-Hollandsche IJsbond meldt: In aansluiting op de berichten van gisteren betreffende de op morgen te houden merentochten wordt nader me degedeeld dat deze ritten lang? eenigs- zins gewijzigde trajecten zullen loopen. Overigens moet er rekening mee wor den gehouden, dat in verband met den rijteestand de tocht ongetwijfeld zwaarr der zal zijn dan de vorige maal. Bij de toekenning van de kruisen zal hiermede rekening worden gehouden. Er wordt ditmaal géén tijdslimiet gesteld, doch na half zeven 's avonds worden aan de controleposten geen kaarten meer af gestempeld. Men moet dus zorgen vóór don ker thuis te zijn, Bij sneeuwval of dooi gaan de tochten uiteraard niet door. GOUDEN JUBILEUM. Van Het Kerkbericht voor R.K. voor Leiden en omstreken. Het. Kerkbericht voor R.K. voor Leiden en Omstreken bestaat heden 50 jaar. De eer-, ste 15 jaar verhuisde het van den een naar den ander, maar het bleef bestaan! Het eerst verscheen het bij de firma J. W. van Leeuwen. Geregeld werd het Kerkbericht uitgebreid. In 1901 veranderde het van uit gever, toen genoemde firma werd overge nomen door den heer Adr. Broekx, om in 1905 over te gaan naar den tegenwoordigen uitgever, den neer E. J, J. van der Linden, die toen nog gevestigd was op Oude Rijn-4, tha is Vliet 4 a en Rapenburg 127. Ter ge legenheid van het gouden jubileum is een jubileum-uitgave verschenen en zal er mor genmiddag van 12,302 uur een receptie worden gehouden aan Rapenburg 12?. Ï)E POST-AGENTSCHAPPEN. Niet per 3 Maart, maar per 3 Februari zal de openstelling der postagentschappen worden vervroegd tot half tien. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f14.997.10 aan den Rijksontvanger afgedragen, bepeVens f. 510.30 aan den Ge meente-ontvanger. NA-UITREIKING VAN DISTRIBUTIE BONBOEKJES, BROODKAARTEN VLEESCHKAARTEN ENZ, Zij, die verzuimd hebben hun Distribu tiebonboekjes enz. op den gestelden tijd af te halen, worden daartoe opnieuw en on herroepelijk voor het laatst in de gelegen heid gesteld op Woensdag 5 en Donderdag 6 Februari a.s 6832 Zij hebben zich te' vervoegen van 9 uur 30 tot 12 uur 30 en vkn 2 tot 5 uur n.m. aan het Distributiekantoor, Breestraat 117, en wel in deze volgorde: Op Woensdag 5 Februari a.s. zij, wier fa milienamen beginnen met de letter A, B, C, D, E, F, G, H, L J,; óp Donderdag 6 Februari a.s. zij, wier familienamen beginnen met de letters K, L, M, N. O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Op deze dagen kunnen geen vet-, boter- of" textielkaarten worden uitgereikt. Leiden, 1 Februari 1941. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Gistermiddag te 5 uur zijn op de Bree straat twee wielrijders tegen elkaar opge botst, waarbij de 44-jarige pètroleumventer G. C. v. d. N. viel en een linkerheupfractuur bekwam. De E.H.D. heeft hem naar het Ac. Ziekenhuis gebracht, vanwaar hij later naar het Diaconesserihuis is vervoerd. WAARSCHUWING VAN DE POLITIE. De -Commissaris van Politie raadt een ieder aan om, alvorens in relatie te treden met het advertentiebureau „Leiden" eige naar B. G. Voorham wonende alhier, Nach tegaallaan 16, zich tot hem om inlichtin gen te wenden. Voorham zobdt zich voornamelijk bezig met het uitgeven van z.g. zakengidsen. DE KERK IN DEZEN TIJD. Drie bijzondere kerkdiensten. In verband met de groote belangstelling, die bestond voor de drie bijzondere kerk diensten, waarin gesproken werd over „Gods boodschap in een donkere wereld" heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede besloten wederom, een drietal kerkdiensten te beleggen. Dit maal zal gesproken worden over „De kerk m dezen tijd".' Van verschillende kanten zal dit onderwerp belicht worden. Dè eerste avond, die a.s. Donderdag ge houden wórdt, zal ddor dr. J. Riemens en door dr. G. C. van Niftrdk, Ned. Herv. pre dikant te Rijnsfburg, gesproken worden over ,;De roeping der kerk". Op den tweeden 'avond, die 12 Februari plaats vindt, spre ken dr. G. J. Streeder ei^ ds. K. II. E. Gra- vemey.eiy secretaris der. Synode, over „De kerk. en ons yoikslevêii-'L Ten slotte zullen d.s. J. de Wit en ds. F. ,J. Pop van Delft "op den'derden avond, wélke 19 Februari wordt gehouden, -behandelen: „Kerk, gezin en jeugd". Alle diensten-- vinden ook nu in de ver duisterde Marekerk plaats. NED. HERV. GEMEENTE. Leden der Hoofdcommissie herkozen. Alle aftredende leden in de Hoofdcommis sie voor de verkiezingen in de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse zijn herkozen. Tot nieuwe leden* in deze commissie zijn gekozen de heeren A. Batenburg, S. Brussee. L. Hoill, G. A. Jasoerse, Fh. de Leeuw, J. van Leeuwen, D. Matze, J. Rührwiem, C. Staifleu, J. van Benten en W. Nieuwenhuis. De politiebrandweer heeft gistermiddag in het perceel Verlengde Nassaustraat 8a een schoorsteenbrand gebluscht. VERGADERING TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is gisteren een vergade ring gehouden van houders van 3V-2 pCt. obligaties der Leidsche Exploitatie-Maat schappij van onroerende goederen '(L.EM. V.O.G.) ter bespreking van de mogelijkheid van een accoord tusschen .de L.EJVI.V.O.G. en obligatiehouders. Aanwezig waren 15 obligatiehouders, ver tegenwoordigend f. 46.500 obligaties en uit brengende 26 stemmen. Het vereischte quo rum was derhalve niet aanwezig, aangezien het nog uitstaande bedrag aan öV/Vo; obli gaties f. 229.500 bedraagt, zoodat geen rechtsgeldige besluiten konden worden ge nomen. De voorzitter, de heer Th. P. C. J. Op de Coul, zeide dat de bewindvoerder, mr. Nord Thomson, onlangs heeft gevraagd of niet onderzocht kon worden of de mogelijkheid bestond met crediteuren tot eeh regeling te komen. Daarom werd deze vergadering bijeen geroepen. Mr. Nord Thomson ver klaarde de belangen te hebben behartigd van concurrente crediteuren en alles te willen doen om tot een oplossing te komen. Toen de Lemvog surseance van betaling heeft aangevraagd, was ik daarvoor, aldus spreker, in het geheel niet geporteerd, aan gezien ik meende {lat er voor concurrente crediteuren toch niet veel terecht zou ko men. Het onroerend goed is in waarde ge daald. De rechtbank heeft echter tegên mijn advies in toch surséance verleend, waarbij zij zich op het standpunt stelde, dat de surséance blijkbaar door/concurren te crediteuren werd verlangd. Ik heb in de rapporten doen uitkomen, dat er voor con currente crediteuren slechts twee mogelijk heden bestonden, n.l. ten eerste waarde stijging van het onroerend goed en ten tweede een devaluatie van den gulden, het geen eveneens een waardevermeerdering van het onroerend goed ten gevolge zou hebben. De directie van de L.E.M.V.O.G. was in tegenstelling tot mij van meening, dat de surséance wèl moest worden ver- (iiilfimiiimiiiiiiiiiiiifiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit Illllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllll Voor KWALITEITS naaimachine naar: 6820 (Ingez. Med.) DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij dè Leidsche Spaarbank is in Januari 1941 ingelegd f; 169.831,76 en terugibetaald f. 327.900,06; 64 nieuwe inleggers zijn in geschreven en 168 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 16,761 inleggers, inclusief 968 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1941 f. 6.104.480,25 in clusief rente over 1940. In 3395 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 100.55.25. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft gisteren aanbesteed het verbeteren van den Rijks weg AmsterdamUtrecht (gedeelte Dui- vendfeohtscihebrug tot Abcoude) onder de gemeenten Weesperkarspel, Ouder-Amstel en Abcoude met bijkomende werken. De laagste insehrijfster was de N.V. Leid sche Zand- en Grondmaatschappij v/h. J. M. Samson alhier voor f. 280.000. leend. Wij zijn thans naar elkaar toe ge» groeid en nu blijkt, dat de conjunctuur vóór de concurrente crediteuren beter is gewor den, want het onroerend goed is in waarde gestegen. Men kreeg biedingen op onroe rend goed, maar wij wisten niet wat te doen; de geboden prijzen waren soms aan trekkelijk. Als wij deze aannamen, zou dit practisch op een liquidatie van de L.E.M, V.O.G. neerkomen en dit zou slechts vruch ten afwerpen voor de hypothecaire credi teuren en niet voor de concurrente credi teuren. Toen wij op een belangrijk object een bieding kregen, hébben wij gedacht: kun nen wij concurrenten crediteuren iets aan bieden en kunnen wij van hen afkomen? Geheel betalen kunnen wij concurrente crediteuren toch nooit, tenzij er een groote devaluatie van den gulden plaats vindt. Wij hebben het toen het beste geacht concur rente crediteuren zelf eens te hooren. Daar na kunnen wij eventueel tot een dwangac- coord met de andere obligatiehouders komen. Indien concurrente crediteuren zeg gen genoegen te nemen met een zeker per centage, dan zouden wij kunnen gaan ver- koopen en uiteindelijk aan crediteuren het overeengekomen percentage uitkeeren. De waarde van het onroerend goed is, na een interne taxatie, op het oogenblik bepaald op f607.850. De eerste hypotheken bedra gen f. 534.833, de tweede f22.000. Na aftrek van nog eenige bedragen resteert, indien deze taxatie juist is, een bedrag van onge veer f. 50.000, welk bedrag dan eventueel aan concurrente crediteuren ter beschikking zou kunnen worden gesteld. De concurrente schuld bedraagt evenwel circa f. 300.000. Er zou dan voor obligatiehouders 10 a 15% beschikbaar zijn. Er zijn hierbij drie fac toren, nl.: 1. Is de taxatie juist; 2. een eventveele stijging van het goéd; 3. kan worden afgestooten voor de taxatiewaarde? Er kunnen voorts nog verkoopskosten zijn, welke echter meestal op de koopers wor den verhaald. Wij hadden gedacht, aldus spreker, dat als obligatiehouders niet wenschen te spe- culeeren in deze geschiedenis, zij het dan eens moeten worden betreffende een zeker percentage. Wij moeten dan bij lederen verkoop gaan calculeeren, of er iets over schiet voor obligatiehouders. Wij kunnen niét zoo maar afstooten en liquideeren. Dit zou een zekere speculatie zijn. Wij kunnen beter weten waar "we aan toe ^ijn. Het af stooten van objecten is onmogelijk, als geen regeling met obligatiehouders is ge troffen. Anders is de verantwoordelijkheid voor het bestuur te groot, want dan zou worden gespeculeerd met het geld van obli gatiehouders en dat wenschen wij niet. Laten wij ons nog niet over een percentage uitlaten aldus spr., doch alleen onderzoe ken of concurrente crediteuren het met het principe eens zijn." Op een vraag van den voorzitter ant woordde de bewindsvoerder dat er een mo gelijkheid bestond om een bepaald object te verkoopen. Eerst wilde men echter ad vies inwinnen bij concurrente crediteuren. Toen een der obligatiehouders het percen tage wilde weten werd van bestuurszijde geantwoord, dat in de bestuursvergadering een percentage van 10 ter sprake is ge komen, binnen een jaar te betalen. Als bin nen het jaar het percentage niet bijeen is, dan is het voorstel vervallen en staan obligatiehouders weder geheel vrij. Obligaties inkoopen uit het surplus, dat in de kas aanwezig is, is niet mogelijk. Bij de verdere discussie zeiden verschillende obligatiehouders zich niet te willen binden aan een bepaald percentage. Zij wenschen af te wachten. Op een vraag werd medegedeeld dat de hypotheekrente in de meeste gevallen 4V2% is. De bewindvoerder deelde nog mede dat, indien overeenstemming is 'bereikt met öVé pet. obligatiehouders, aan de andere obli gatiehouders hetzelfde zal worden voorge steld. Aanvaarden zij het niet, dan zal wor den overgegaan tot een dwangaccoord. Besloten werd nogmaals de waarde van het onroerende goed te laten taxeeren. Binnen een maand zal een tweede verga dering worden gehouden. Luxor-Theater. De «-„Fledermaus" is deze week in Luxor. De „Fledermaus" is een wereldberoemde operette, is jaren ge leden" verfilmd en 'heeft ook als zoodanig haar vertooning in de Sleutelstad" al be leefd. Dat is al weer geruimèn tijd geledén, evenwel, en wij houden ons overtuigd dat velen ook ditmaal de gelegenheid nog eens zullen aangrijpen om van deze belangwek kende operette te genieten. Dat zij het waard is behoeft nauwelijks eenig betoog. Er is immers de prachtige, onvergelijke muziek van Joh an Strauss, er zijn mooie balletten en er is eeh grappig verhaaltje, bekend, maar toch altijd weer boeiend! De temperamentvolle Lida Baarova en Hans Söhnker zijn de hoofdpersonen. Hun spel is vlot en overtuigend en verzorgd tot in details, zij scheppen levende menschen, wier avonturen wij met de grootste en warmste interesse blijven volgen Daarnaast staan de altijd geestige Georg Alexander, de goed zingende Harald Paulsen en, niet t'e vergeten: Hans Moser. O, bescheiden rol letjes heeft de laatste eigenlijk maar, doch wat maakt hij een kostelijk type van dien aangeschoten cipier, die zich zoo geheel en al thuis voelt in de meest merkwaardige gevangenis, welke men ooit zag en zelfs zijn directeur niet veroorlooft zich vroolijk te maken te zijnen koste. Weshalve hij eventueele grapjes van den „waardigen di recteur" met eigen gevonden grapjes be antwoordt. Ja, ook als film doet de „Fledermaus" het nog best,'niet het minst dank zij de grootsche montage, de voortreffelijke be zetting en de goede regie. Een uitvoerig journaal uit binnen- en buitenland gaat aan de hoofdfilm vooraf, terwijl evenmin onvermeld mag blijven de kleurige en fleurige opnamen van het leven op een Arabische markt. Temidden dei- massa heeft de camera-man zijn typen uitgezocht en waarlijk: hij kon er te kust en te keur gaan, waardoor wij overstroomd wordt met indrukken van dat voor ons vreemde," maar stellig interessante handel- -0 drijven op een markt in Arabië. Het is een Gofilex-film, die wij gaarne een woord -van- lof toezwaaien! Lido-Theater De inlandsche bevolking van het eiland Bali speelt de hoofdrol van de deels documentaire film „Het eiland der demonen". Hoe deze kunstzinnige inlan ders het leven van allen dag doormaken, welke conflicten er ontstaan in een klein dorpje van dit, door de cultuur en bescha ving van de blanken ongerept gelaten eiland, dat wordt o.m. in deze rolplaat, die reeds eerder hier ter stede groot succes oogstte, in uitstekenden vorm voorgezét. Éen eenvoudig verhaal bindt de .verschil lende mooie opnamen te zamen, waarin de artistieke aanleg van de bevolking en de typische na-tuur van het ..eiland dei- demonen" tot uitdrukking komt. In het beschreven dorpje woedt nadat enkele andere uitlatingen van ontstem ming der „demonen" hadden plaats ge vonden, een zware pestepidemie, die voor al, onder de kinderen een ware slachting aanricht. De schuld van dit onheil wordt gegeven aan de dorpsheks, die door haar verbond met d? radio des doods den be schermgod van het dorp heeft vers'agen. Do zoon van de heks. Wajan. die liefde heeft ongevat voor de danseres Sari, dochter van een der meest vooraanstaande dorpsfigu ren, neemt dan, om haar gunst te winnen,, de taak op zich, die de beschermgod van het dorp heeft opgelegd ter verlossing van de ziekte. Hij onderneemt een gevaarvollen tocht, naar de oerwcudtempel om 't heilige bronwater te halen en te offeren aan den hn-^orrn zed Znr\ moeilijke tocht "ge lukt. en bij zijn terugkomst vindt hij hét dorp reeds bezig met het ritueel, dat bij de offering plaats moet vinden. Het slot van de offerplechtigheid brengt een overwinning voor de goden op de demonen. De heks wordt dood voor den tem pel gevonden. Wajan en Sari hebben daardoor "den weg tot elkander kunnen vinden. Zooals reeds gezegd, een deels documen taire film, die op uitstékende wijze de zeden en gewoonten van de bevolking laat zien. In het voorprogramma wordt den toe schouwers een aardig cabaretnummer voor gezet. Casino-Theater. In welk een netelige positie een man kan komen te verkeeren, wanneer hij èens een enkel keertje uit den band springt, toont u „Amsterdam bij Nacht." De heei' Th. Drummei (Louis de Bree) is een eerzaam boekhouder, die altijd _even stipt op .tijd is en er niet aan denken zóu, zijn "vrouw iets vóór te liegen. Dit ver andert echter, wanneer hij een oud vriend van hem tegenkomt (Piet Kohier). Deze brengt Drummei ertoe, zijn vrouw te zeg gen, dat hij moet overwerken. In werke lijkheid gaat hij echter met Bergman bor relen en wanneer ze naar huis gaan, is het halfdrie, een tijd waarop, hij nooit van overwerk thuis komt. Om zijn vrouw echter gerust te .stellen, zegt hij haar, dat -hij stof heeft opgedaan voor de prijsvraag (n.l. het schrijven van een filmscenario). Wanneer hij echter den volgenden dag op zijn kantoor komt, heeft hij nog een kater en moet tot overmaat van ramp direct bij den directeur komen. Hij verneemt daar het een en ander over een diefstal van stoffen, waardoor zijn stemming nog meer daalt. Juffrouw Lovendaaï, secretaresse van Drummei, wordt op zekeren dag dooi den zoon van den directeur uitgenoodigd, méé uit te gaan Hij denkt echter dat zij een romanschrijfster is. Móxy, die een be stelde avondjurk moet wegbrengen, begaat de domheid om deze zelf aan te trekken;' zij wordt echter natuurlijk daarin door de eigenaresse herkend. Op denzélfden avond heeft er een diefstal plaats in het kantooi en daar de heer Drummei met zijn vriend in éen beruchte, kroeg geweest ls, wordt hij verdacht en opgesloten in de gevangenis. Intusschen denkt zijn vrouw nog steeds, dat hij aan het scenario, bezig is. Tot zijn groote verwondering ontvangt hij op een dag een epistel, dat een copie blijkt te zijn van "een scenario en wanneer hij het- aan zijn vrouw laat lezen, wordt juist bekend gemaakt dat het zijn scenario is, dat den eersten, prijs heeft. Zijn naam weet men echter niet en op den avond van de- prijsuitreiking wordt bekend gemaakt, dat Drummei het 'géschreven heeft, in sa- menwerking met Mary Lovendaaï. Op het tooneel gekomen, ziet zij daar Tom, de zoon van den directeur en dan duurt het niet lang of hij vraagt haar zijn vrouw te worden. In het voorprogramma draait na het ge bruikelijke wereldnieuws, een aardig filmp je: „De ballade van den hoogen hoed." Trianon-Th eat er. De crimineel e film „Parkstraat 13" houdt u aangenaam bezig, niet alleen omdat men tot het eind niet vermoeden kan, wie de dader is van ver schillende misdaden, die door een scherp- zinnigen commissaris op één avond wor den opgehelderd, maar ook door het feit, dat telkens uw verdenking valt op één van de vele heeren, die als vliegen om de kaars zwermen rond de bekoorlijke .Frau Evelyne Schratt (Ólga Tsehechova), die echter ook zelve van moord op haar twee echtgenoo- ten verdacht wordt. Parkstraat 13 is een huis, waar Frau Schratt als gastvrouw den scepter zwaait: er is een feestelijke avondpartij, waarbij verschillende heeren. zijn uitgenoodigd, die één voor één Evelyne het hof maken, on danks het feit, dat haar vorige echtgenoo- ten op een geheimzinnige wijze den dood vonden. Op dezen avond spelen zich tal van ge heimzinnige gebeurtenissen af; er is niet alleen een inbreker, die eveneens keurig gerokt de woning weet binnen te dringen en een der dames van haar juweelen weet te berooven, er gebeurt een moord op een der aanbidders der gastvrouw, er wordt nogmaals een poging gedaan een der an dere heeren te vermoorden, waarbij dan het geheele huis plotseling in het duister wordt gehuld. Tijdens al deze schrikwek kende voorvallen schrijdt rustig de com missaris van politie, die eveneens tot de genoodigden behoort. Hij combineert en deduceert, hij onderzoekt alles en verhoort iedereen - en omdat er zooveel gasten zijn, zijn dat er héél wat, zoodat. men er h'aast de kluts van kwijt raakt! waarop hij tenslotte den dader van den laatsten moord en van de vorige, onfeilbaar juist weet aan te wijzen. Wie dat is, verklappen wij u niet: het is echter niet de» commissaris zelv-e, op wien ook al een verdenking rust. De film, die overigens in een wat traag tempo verloopt, laat intusschen duidelijk zien, hoe een detective met goeden speur zin tot een oplossing kan komen, terwijl menig toesevhouwer zijn verdenking waar schijnlijk op heel iemand anders had laten vallen. Er zijn ook verschillende humoristi sche momenten, waarvoor in het bijzonder Hilde Hildebrand zorg draagt. Wie van ge heimzinnigheid houdt en van het oplossen van raadseltjes, ga deze film zien. Wij wedden er een lief ding om, dat velen tot het laatste moment toe niet den juisten dader weten aan te wijzen! Voor de pauze gaan interessante jour nals en een leerzame film over de skisport. Rex-Theater brengt deze week een reprise van het komische filmwerk „De tvouwelooze Eckehart". Een-schoonzoon van eeh fabri kant, die reeds een tiental jaren een voor beeldig echtgenoot is geweest en er nooit aan zou denken een slippertje te maken, wordt plotseling door een krantenbericht aan een ieder bekend gemaakt. Rij zou namelijk, toen hij bij een danseres op be zoek was, daar een inbreker onschadelijk nebben gemaakt. Zijn vrouw wil nu van hem weten wat hij daar had te maken en dan komen voor hem de moeilijkheden. Ondanks het feit, dat hij weet, dat het zijn a's. zwager is geweest, die het juist niet zoo nauw neemt, kan hij om bepaalde redenen, de waarheid toc^ niet aan het licht bren gen. Door een samenloop van omstandig heden komt ook zijn schoonvader in con tact met het danseresje. De vrouwen ver trouwen nu noch den vader, noch den srhconzcon, noch den a.s. schoonzoon meer en besluiten gezamenlijk een bezoek te brengen aan het danseresje om achter de waarheid te komen. Doch ook de mannen zijn daar juist aanwezig om de zaak in ^et reine te brengen en moeten nu door die aankomst van de dames de vlucht nemen. De schoonzoon en as. schoonzoon wetsn ook te ontkomen, maar de vader, dié zijn toevlucht in de badkamer heeft genomen, wordt ontdekt en het -zou er leelijk voor hem uitgezien hebben, als zijn a.s. schoon zoon er niet voor gezorgd had, dat ten slotte toch alles nog terecht komt. Hoe, dat willen wij niet verklappen. Wel kunnen wij u zeggen, dat de hoofdvertolkers Hans Moser en Theo Linger» respectievelijk als schoonvader en schoonzoon, u een gezc1"^ uurtje bezorgen. Voor de pauze wordt vertoond een uit gebreid journaal en een filmpje „Schoon heid en kracht." Voor liefhebbers van tur nen om van te genieten! 3L-

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2