De krant voor de Jeugd LEfDSCH DOT! AD, Zaterdag 1 Februari 1941 Vierde 6Ead No. 24802 Sfsfe Jaargang CORRESPONDENTIE 's Morgens vroeg Zijn leven gered Oplossingen Heldendaad van een machinist Een zilveren kroontje Goede oplossingen RAADSELS I Beste raadselnichtjes en -neefjes. Ach ach. wat veel zieken deze weken! Ook in onze raadselkring! Toch zijn veel zieken preserft; dat is grappig, hè? Dit danken we aan Moeder of Vader, broertje of zusje, die de raadsels opschrijven en de brief wegbrengen. I Sommigen echter hadden verleden week de I griep flink te pakken, zodat de lust tot oplossen ontbrak en zij aan de prijsraadsels niet mee konden doen. Heel jammer! Die griep kwam wel heel ongelegen! Beterschap voor allen, die nog aan hun griepie of verkoudheid bezig zijn. Bij raadsel VI keken jullie wel een beetje raar. doordat de opgave er niet bij gedrukt was I natuurlijk een abuis. Maar het leuke er van is! dat velen tóch de oplossing gevonden hebben. I Jullie laten je zo gauw niet door een zetfoutje uit. het veld slaan. Groot gelijk! Nu begint het warempel weer te vriezen. We I willen er nu helemaal niet meer op hopen. Jullie I hebben toch al ijspret genoeg gehad. Ik begin aan de beantwoording, want er ligt een heel stapeltje brieven te wachten. Na de I prijsraadsels is er veel te vertellen. Tine Rekers Als je mee blijft doen, krijg I Je nog kansen genoeg. Bep van Woudenberg Je ziet, ik hoop het- I zelfde als jij; ik heb het hierboven juist ge- I schreven. Komt er weer een babbeltje? Hannie en Geertje Linschoten Ook jullie I hebben een beurt gehad van ziek zijn. Nu hoop dat het voor allen thuis weer achter de rug is. Nanny Nauta Alweer een patiëntje, dat de I prijsraadsels misliep. Wat jammer! Nu krijg jij I Je versje: Mijn wens ls kort: Vergeet me niet gauw, En blijf me nog vele jaren trouw. Ali Stlkkelorum Jij kunt al goed met je I nieuwe vulpen overweg; Je brief is met een I vaste hand geschreven. Wat een pracht-cadeau; waar heb je dat zo ineens aan verdiend? Koos Stlkkelorum Nu doe Jij al drie jaren I mee; wat vliegt die tijd toch! Heel hartelijk I gefeliciteerd met je verjaardag, en heel veel I pleizler. I Annie v. d. Vos Ik ben blij. je brief toch ontvangen te hebben, dank zij Vaders hulp. I Weer opgeknapt, en naar school? Rietje Brandt Dat vestje vliegt "uit je han- I den. Heb je het bijgeval al klaar ook? Je arm- I bandjes, enz. rusten nu in een snoezig bedje! Elly Punt Jullie kruiswoordraadsel zit goed I in elkaar; ik heb het bekeken. Een sneeuwman mag je gerust zonder armen laten staan. Het is toch prettiger, weer een vrUe middag -midden I in de week te hebben. Joop Schalks Hartelijk welkom. Jij hoort in onze raadselkring, zo'n raadselliefhebber! En voorziet me al dadelijk van nieuwe raadsels; bedankt. Grietje Deegemans Dat werd een gymna- 1 stlekles met een onprettig staartje! Ik hoop intussen dat je weer op de been bent. Anny Bekooy Je hebt nu echt jongedames- postpapier, een heel fijn tintje, ook de voering van de enveloppen. Na de prijsraadsels mochten i jullie het wel een keertje makkelijk hebben. Je hebt practlsche dingen gekocht van het geld. I Nlek en Marti Bakker Bij jullie ook al een ziekenhuisje! Ik hoop, dat nu allen weer op de been zijn. Nu verjaarsnieuws van Marti? I Coba van Duyvenboden Hartelijk welkom I in onze kring. Annetje Mokkenstorm Gezellig, dat je je 1 zusje mee hebt gebracht. En me dadelijk een raadseltje toestuurt, al is het wel een makkelijk! Geen sneeuwpop is blijvend, maar jullie hebben er toch een poosje plelzier mee gehad. Lientje Mokkenstorm Hartelijk welkom, en aangenaam kennis te maken, ook met kleine broertje, en grote zus. Deze zorgt voor je brief; en de ander, dat er elke week wat grappigs te vertellen is! Is het sneeuwkiekje goed geworden? Gerda Teljeur Voor jou gezellig, dat je je vriendinnen weer bij je zag. Je wordt niet ver geten! Brengen ze ook steeds boeken voor je mee? Pim Metselaar Jij ook welkom; het is in orde zo. Nu heb je ineens een heleboel nichtjes en neefjes er bij gekregen, en één dubbel neefje! Ria de Nie Je kunt nog veel keertjes een kansje wagen bij de prijsraadsels. V/im Nieboer Ik ben benieuwd. Riekje Leemans In deze tijd van veel zieken hebben de gezonden het extra druk. .Dat merken jullie op school! Deze verzameling van je zal ook best klaar komen. Het is een aardig werk. Ik heb ook griep-patiëntjes. Houd jij je goed. Rudolf David Ik Loop, dat je een hele ver zameling A.N.W.B. zégels krijgt; dat zal een goed teken zijn. Fini de Lange Je hebt het mooie klaarge speeld met raadsel 6. Het is veel prettiger, als de school weer wat vroeger begint. Marlet je Lagerwij Ik hoop, dat je nu van je hoest af bent. Jullie zijn leuk aan het verven geweest. Koos Flaman Dat trof je slecht met je griepje verleden week. Heel Jammer. Peter Westerbeek Gelukkig, dat het heer lijke weekje van spanning af en toe terugkomt. Bedankt voor je aardige tekening; zij roept al vast een voorjaarsgevoel op. Nellie Trap Dat griepje had jou lelijk te pakken. Gelukkig heb je nu weer goede zin in alles. Kora Key Vertel me maar gauw. welk boek je gekregen hebt. Nico Optendrees Je hebt het goed voor elkaar gekregen bij raadsel 6, ondanks het ont brekende zinnetje. Gé de Jong Bedankt voor je nieuwe raad sels. Dat zijn een paar flinkerds; de öioeite waard. Bedank Vader ook. Rudie Arkeveld Jij hoopt op een volgende keer. Je verwent me elke week met je leuke Postpapier. Deze school is niet naast de deur voor je! Aukje v. d. Walle We vonden een hele berg sneeuw voor onze deuren; dat gebeurt hier niet vaak. ik heb die mooie sneeuwpop ook gezien. Zo mooi kunnen wij het niet! Door de napret van de sneeuw moeten we heenbaggeren, Olga Derksen Bij Jou eveneens een griepje, dat slecht van pas kwam. Ik verlang nu ook naar een voorjaarszonnetje. Hoe zal je rapport zijn? Beppie v. d. Hart - Deze schoolweek begint dus met een feestdag voor jullie Nu, daar heb ben jullie niets op tegen! Annie v. d Hart Duurt het nog een maand voor jullie dubbele feestdag er is? Geven jullie elkaar ook een cadeautje? Beterschap voor je broertje. Ida Schophuizen Met iets meer aanwijzing }s je raadsel geschikt. Is je arme hoofd weer lichter geworden? Zusjes Schipper Gelukkig, dat Moeder op Je been bleef. Zo ging het hier ook. Moeders nebben geen tijd, om ziek te zijn! Jij wordt een tondige naaister voor het hele gezin, Anny. Corrie van Weizen Iedere keer. als er prijs raadsels zijn. kun je weer met dezelfde hoop ^ar de uitslag ?ien. Dik van Weizen Ik feliciteer je nog harte- h)k met je verjaardag. Ik hoop. dat je mij er »eie prettige dingen over te vertellen hebt. Amiy Feynenbuik Het tekenen gaat je goed briert ls een leuk st€lletie daar onder aan Reyer Bolderdijk Van de sneeuw heb je QUS v°lpp geprofiteerd. Wat je van je Oma schrijft, is niet vrolijk. Ik hoop, dat het beter gaat. Toni Neuteboom Het is ook al prettig, als het geluk ln je buurt valt. Dan geniet jij er var mee. Afke Neuteboom Jij wist natuurlijk niet, wat je hoorde van Je Tante. Nu kun je naar hartelust lezen. Leny de Graaf Je raadsel is geschikt op één ding na; je hebt je eiland in Zeeland geplant in plaats van in Zuid-Holland! Rudie Bos Jij had een fijne dag met je neefje. Niet aardig van zo'n dag, om zo gauw voorbij te zijn. Je naam moest ik raden! Willy Roest Bedankt voor je raadsels; van het le raadsel is één woord ongeschikt, het zevende. Ik dacht wel, dat zo'n schaatsenrijdster 'ook veel van gymnastiek zou houden. Maartje v. d. Voort Wat een fijn en gezellig loopje met de zusjes Woensdag. Je krijgt er ook nog een herinnering aan: Ik voldoe aan je verzoek. Juist, nu je won een boek. Dit bracht een vreugde in je leven, Die ji) aan and'ren door kunt geven. Geertje v. d. Voort Ik vind het wat leuk, over het vrolijke rondedansje te lezen. Jy ge niet er van mee. Bea v d. Kooi Ik denk, dat jij Kora's boek ook wel zult mogen lezen. Weer beter? WIm Rlenstra Ik had jullie echt gemist; jullie zijn altijd zo'n trouw viertal. Een wanbof, juist met de prijsraadsels. Paul Rlenstra —«Al ls het een schrale troost: Troost je er toch mee. dat jullie niet de enigen waren, die juist met de prijsraadsels moesten ontbreken. Atze v. d. Kooi Heeft M. altijd zulke goede voorgevoelens? Het moest maar niet meer vrie zen. Gezellig, dat je Tante komt logeren. Joke de Vos De wandeling naar school elke dag is gezond; dat geeft een fris hoofd om te leren. Bedankt voor je raadsel. Jan Kooien Het is hard werken voor jou in deze weken Maar dan bereik je ook iets. Ik weet niet uit mijn hoofd, of ik nog raadsels van je heb. De nieuwe mag je evengoed sturen. Rie en Bep v. d. Laan Dit was voor jullie dus een extra feestelijke Zondag. Nu gaan jullie gezellig aan het handwerken. Nu een versje voor Rie: Je mag voor later jaren, Een enkel woord van mij bewaren: Ontvang veel vreugde in 't leven. Maar 't grootst geluk is: Die vreugde aan anderen te geven. St.ientje de Ru Een sneeuwman heeft maar een kort leven: dat is zijn lot! Nellie Dorrepaal Je hebt volop genoten van ijs en sneeuw. Maar nu is het ook weer prettig, tussen de middag naar huis te kunnen komen op de fiets Drietal v. d. Pluym Natuurlijk hopen jullie weer op de volgende keer Geen griepjes opge komen bij jullie? Hier een versje voor Jannie: Vang elke dag met frisse moed, Je nieuwe dagtaak aan. En lukte het heden niet zo goed. Morgen zal het beter gaan. Johanna v. d. Zwan Ik hoop, dat de ver koudheid bijtijds verdwenen was en je zelf je boek hebt kunnen halen. Marijtje v. Rijn Prettig, dat ik toch je brief ontvang, ondanks de griep. Ik hoop, dat allen thuis weer beter zijn. Maartje Stavleu Je ziet, dat je de juiste oplossing gevonden hebt voor raadsel VI. Knap! Leni v. Loef Jij hebt allemaal prettige nieuwtjes. Feest en nog eens feest een week het later, en dan een nieuwe portemonnaie kan niet op. Trineke v Loef Gelukkig, dat jij zo'n vriendelijken Mijnheer ontmoette op je tocht naar mijn huis! Denk er aan: minstens drie op lossingen. Henny Favier Zorg maar, dat het zo goed door blijft gaan. Jij bent al dol op je kleine zusje! Rietje Blonk Van raadsel VI heb je al ge zien. Wat een drukte voor Moeder: vier zieke kinderen Annie Faber Het is een mooi. toepasselijk versje, dat je voor mij hebt opgeschreven. We kunnen toch altijd nog wel wat voor de vogel tjes over laten schieten. Ansje Eichhorn Ja, om bij de getrouwen te behoren, moet je ook werkelijk iedere week trouw zijn. Probeer het maar. Bep en Jan Crama Ja. Bep. nu krijg je een druk leven. Ik vind het dan dubbel prettig, als je de raadselkring nog trouw blijft. Bedankt voor de raadsels, al heb ik er enkele van moeten schrappen, die te bekend zijn. Ineke Kriek Bedankt voor je aardige anek dote. En voor je leuke envelopje! Joop Schouten Nu heb Jij je feestdag, waarmee ak je de vorige keer al gefeliciteerd heb, achter de rug Nu hoor ik er zeker over? Cobi Schouten Los jij maar dapper verder de raadsels op. Misschien behoor jij ook een keer tot de gelukkigen. Willy Wiggers Die hoofdpijn moet nu wegblijven verder! Jij hebt Je hoofdje nu weer fris nodig: voor school, voor de raadsels en voor je Streepjes"club. Jacques de Geus Natuurlijk; hoop doet leven Coba v. d. Meys Wat denken jullie van: ..Het Jolige viertal"? Want jool maken jullie genoeg met elkaar, dat merk ik wel. Bij je vriendin en je broer is het een korte vreugd met de raadsels. Ja, die meisjes zijn mijn doch tertjes. Als je raadsel goed was, komt het aan de beurt. Corry de Roon Hertoge We verlangen nu allereerst naar de zon; die houdt zich al te lang schuil de laatste weken. Voor jou en je zusjes was dat weekje ziek zijn niet naar. Ans Voorma Jij trof het niet met de sneeuw. Maar je zult er heus nog wel eens in rollen in je leven Beterschap voor allen. Zusjes Hartevelt Het was mooi met de sneeuw, en voor jullie leuk om te spelen. Maar de nasleep is vervelend. Nel Boon Julie wisselen elkaar af met ziek zijn. Ik hoop. dat jij nu beter bent. Jammer, dat het verleden week niet wilde lukken. Annie Boon Ja, dat is wel een hard gela^ voor je. Maar het schaatsenrijden lijkt nu toch wel afgelopen. Van harte beterschap. Elsje Verhoef Jij hebt je tijd in bed goed voor mij besteed. Bedankt voor al je raadsels. Het ls nu ook een goede tijd om Je postzegels uit te zoeken. Marijke Verhoef Jij ook hartelijk welkom. Nu weet ik nog graag je leeftijd. Die moet je elke week onder je oplossingen vermelden. Jettie Goudsmit Ook al een patiëntje! Nu weer beter? Je had een practisch cadeautje ge maakt voor je Oma. Hannie de Wekker Jij gaat heerlijke weekjes tegemoet; ik wens je alvast veel ge noegen. Dan kunnen jullie geen ziektetjes meer gebruiken. En hoe bevalt het boek Je? Is Suqsje beter? Hier alles weer in orde. Hiermee eindig ik. Denk aan tijdig insturen: lieffst vóór Maandagmorgen 10 uur. uiterlijk tot Dinsdagmorgen 10 uur, naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38. Tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. 's Morgens als ik wakker word Blinkt opeens het lichtje blij. 'k Lig dan stil te kijken Naar dat kamertje van mij. Naar mijn schilderijtjes, Naar mijn snuisterijtjes. Naar dat hele wereldje Van mij! 's Morgens als 'k ben aangekleed Rol 'k mijn zwart gordijntje op. 'k Kijk dan eens naar buiten Samen met mijn Liesjespop Op de schemerwegen Valt de zachte regen Flitsend vliegt een autolicht Voorbij Zonnetje, waar blijf je zeg? Laat je ons nu in de steek? Vader zegt, je komt nu toch 'n Beetje vroeger elke week? Winter moet verdwijnen Zonnetje, wil schijnen! Straks schijn je weer ln mijn bed Zo blij Marie Michon. Van den Franschen schrijver Martain- ville wordt verteld, dat hij zijn leven te danken had aan zijn geestigheid. Hij was een trouw aanhanger van het koningschap en toen dan ook de revolutie kwam. zag hij er niet tegen op, de macht hebbers van het schrikbewind openlijk aan te valien. Om deze reden werd hij dan ook al spoedig voor de revolutionnaire recht bank gedaagd, waarvan niemand minder dan de bloeddorstige Foguier Tinville voor zitter was. Martainville verwachtte niet anders dan veroordeeling tot de guillotine. „Uw naam?" werd hem gevraagd. „Martainville," antwoordde de Jonge schrij ver. „Martainville?" riep de rechter. „U be driegt ons en tracht uw rang te verber gen. U bent aristocraat en heet De Mar- talnviile." „Burger president," sprak de jonge man, „Ik sta hier om een hoofd korter en niet langer gemaakt te worden. Laat mij mijn naam tenminste onveranderd behouden." De rechtbank was zo ingenomen met dit geestige antwoord, dat zij Martainville vrij sprak. Een oud sprookje, waarin je lezen kunt. hoe hebzucht en dieverij wor den gestraft. Hij sloop stil als een muis naderbij. zijn stok en begon erop los te slaan om het koppige" dier tot spoed aan te manen Maar.... nou, je weet, hoe een ezel soms is: hij stond stil, bóog zijn kop en wilde geen poot verzetten. En ondertusschen klonk vlakbij het woedende gesis van de kroontjesadder, die de diefstal bemerkt had en zich op den boer wou wreken! Goede raad was duur! Wat moest hij doen? Wacht, hij sprong van zijn ezel en klom in de eerste de beste boom! Maar zodra zat hij daar niet, of hij gaf een kreet van schrik; o, wat een vreselijk gezicht, daar kringelden en kronkelden wel hon derd adders onder om de boom heen. Ze sisten en riepen hem toe: „geef hier het kroontje, het zilveren kroontje, dat je ge stolen hebt!" De boer schreeuwde van angst, maar.... daar kwam een oud vrouwtje aan. „Waarom schreeuw je zo?" zei ze tegen boer. „Zie je dat dan niet? Adders, adders, allemaal adders om me heen! Ze willen het zilveren kroontje terug hebben!" „Zilveren.kroontje? Heb jij dan. „Ja. ja," jammerde de boer, „ik heb het gevonden, maar nu is het waardeloos. Als één van de adders me bijto, o, wat moet ik beginnen?" „Nu, als het kroontje geheel waardeloos voor je is. geef het mij dan," zei de oude vrouw. „Geef het mij en ik zal de adders voor .ie wegjagen." „Goed!" riep de.boer, „dat doe ik!" „Top," zei de vrouw en ze riep een tover spreuk en op hetzelfde ogenblik waren de adders verdwenen. Maar denk je dat de boer haar nu het kroontje gaf? O nee! Hij deed een ontzettend grote sprong van de boom.plof! op zijn ezel en die vloog er van pure schrik van door! „Dief, dief, lelijke dief!" riep het vrouw tje. Maar ze had het nakijken. Er was eens een boer en die reed op zijn oude ezel door het bos. De boer was straat arm en erg ontevreden met zijn lot. Iedere keer, als hij door het bos reed, dacht hij: „hè, als ik n u toch^de adder met het zil veren kroontje eens tegen kwam! Dan zou m'n leven met één slag veranderd zijn; ik zou rijk en gelukkig worden en alle men sen zouden me benijden!" En dus zat hij voorovergebogen op zijn ezel en speurde maar steeds om zich heen, of hij niets bijzonders zag. „Een adder met een zilveren kroontje?" zul je vragen, „bestaat zo'n dier heus?" Ja, die bestaat. En het mooiste is: als je op Zondag geboren bent, heb je een kansje, dat je hem zo opeens tegenkomt. Lukt het je, het zilveren kroontje in je bezit te krij gen, dan zal alles, wat je onderneemt, je gelukken en je wordt in een ommezien rijk. Denk er dan echter aan, het kroontje niet al te lang te houden, want dan krijg je vast en zeker nog eens een ongeluk! De boer wist dit alles enhij was nu juist op Zondag geboren. Dat had zijn moe der hem al heel vaak verteld. Je begrijpt dus. waarom hij altijd zo ijverig uitkeek naar de adder met het zilveren loroontje. Nu, eens op een dag reed hij weer op zijn ezel door het bos. toen hij opeens een beekje hoorde ruisen. Hij keek, en.... een schitterend, verblindend licht straalde hem tegen. Dat kan de zon niet zijn, want die dringt niet door in zo'n groot, diep bos! De boer stapte van zijn ezel, liep erheen en wat zag hij? een grote adder was bezig, zich in de beek te baden en naast de beek. op een steen, lag een zilveren kroontje. De boer schrok! Hij werd bleek en rood van angst en van vreugde. Dan sloop hij stil als een muis naderbij, greep het kroon tje en holde ermee weg. In een oogwenk r o o, x n was hij weer op de ezel gesprongen, greep zilveren kroontje was! Ze legde het ln aite Terwijl de machinist van een Frans oor logsschip zich op de trap bevond, die naar het dek leidde, had er een ontploffing in de machinekamer plaats. De stoom verspreidde zich. Een vreselijke uitbarsting, die èn bemanning èn schip met vernietiging bedreigde, kon ieder ogenblik plaats vinden De machinist wist, dat men in deze om standigheden onmiddellijk de kraan moet sluiten om groter onheil te voorkomen. Ms ar om bij die kraan te komen, moest men in een kamer vol kokend hete stoom gaan. De machinist aarzelde geen ogenblik om zich voor allen op te offeren. „Groet mijn vrouw en kinderen en zorg voor hen!" riep^ilj uit. En naar de machinekamer snellend, be reikte hij de kraan, sloot hem en viel ster vend neer. Het gevaar was afgewend door de hel dendaad van den machinist. laden, kasten en kisten en tenslotte verborg ze het ln een hoop koren. Maarniemand mag het zilveren ad- derkroontje al te lang houden. Eens op een dag. toen de boerin was uit gegaan, droeg de halfblinde knecht een paar zakken koren naar de molen. En toen de molenaar de zakken leegde, blonk hem iets zilverachtigs in de ogen. Hij herkende het zilveren kroontje direct. „Wat een ge luk!" riep hij „wat een geluk! En dat wordt me zo maar in huis gebracht!" Natuurlijk stond de volgende morgen al heel vroeg de oude boerin bij hem voor de deur en vroeg zo bij haar neus langs; „Heb je misschien ook iets in een van de zakken gevonden?" „Hoe kom je erbij? Niets!" „Zo? Nou, het Ls ook eigenlijk de moeite niet waard. Een onnozel klein dingetje van zilver, maar ik was er nogal aan gehecht!" „Niks gevonden!" hield de molenaar vol. En toen begon de boerin te huilen, te huilen, nee maar, tranen met tuiten! Maar ze had het nakijken. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Apeldoorn; An, Pel,_oor, doorn, el. 2. Mat. roos; matroos. 3. Basalt; bas. alt. 4. Een schaar. 5. Twee ryen tanden. 6. Groningen; goed, kram, rood, been, adie, knot, goud, lees, Jans. 7. Rijwiel; ei, wiel, ij, lier. 8. Hoge bomen vangen veel wind. der raadsels ontvangen van: Rudolf David, Fini de Lange, Marietje Lager wij. Tiny de Goederen, Koos Flaman, Peter Wes terbeek, Nellie Trap, Kora Key, Nico Opten drees, Dickie Optendrees. Gé de Jong, Rudie Arkeveld, Aukje v. d. Walle, Olga Derksen, Bep pie v. d. Hart, Annie v. d. Hart, Ida Schophui zen. Anny Schipper, Adrl Schipper, Corrie v. Weizen, Dik v. Weizen, Anny Feynenbuik, Gerard Stouten, Flip Stouten, Sjaantje Stouten, Nellie Stouten, Reyer Bolderdijk, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom, Leny de Graaf, Evert v. Dijk, Johan v. Dijk, Rudie Bos, Willy Roest. Maartje v. d. Voort, Geertje v. d. Voort, Tini Rekers, Bep v. Woudenberg. Hannie Linschoten, Geertje Lin schoten, Mientje Uitdenboogaard, Nanny Nauta, All Stlkkelorum, Koos Stlkkelorum, Annie v. d. Vos, Rietje Brandt. Elly Punt, Henny de Pree, Joop Schalks, Grietje Deegenaars, Anny Bekooy, Nlek Bakker, Marti Bakker, Coba v. Duyven boden, Annetje Mokkenstorm, Lientje Mokken storm, Coba Heusen, Gerda Teljeur, Pim Met selaar, Ria de Nie, Bea v. d. Kooi, Wim Rlen stra, Paul Rienstra, Atze v. d. Kool, Wim Nie boer, Plonia Humme, Ineke Boterenbrood, Elsje Boterenbrood, Jóke de Vos, Jan Kooien, Daan Oudshoorn, Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Stientje de Ru, Nellie Dorrepaal, Nico v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Jannie v. d. Pluym, Johanna v. d. Zwan, Maartje Schaart. Marijtje v. Rijn, Maartje Stavleu, Henny Favier, Rietje Blonk, Frans Blonk, Annle Faber, Ansje Eich horn. Bep Crama. Jan Crama, Hans Kriek, Ineke Kriek, Annie Schouten, Joop Schouten, Cobi Schouten, Willy Wiggers, Jacques de Geus. Suze de Geus, Coba v. d. Mey, Corry de Roon Hertoge. Ans Voorma, Co Hartevelt, Janny Har-- tevelt, Nel Boon, Annie Boon, Jettie Goudsmit, Elsje Verhoef, Piet Jansen, Marijke Verhoef. De boer liep de hele dag met het kroon tje in zijn zak. Nu eens legde hij het ln het roggeveld en dan werden de aren eens zo dik als bij alle andere boeren. Dan weer legde hij het bij de varicens in het hok en die werden dan zo vet, zó vet, griezelig ge woon En eens op een dag was het kroontje op eens verdwenen. Gestolen natuurlijk door iemand anders, die ook wel graag zegen en voorspoed wilde hebben. De boer vond het niet zo heel erg, want de mensen zeiden toch immers, dat je zo'n kroontje niet te lang mocht houden, wilde je geen ongeluk krijgen. Het zilveren kroontje kwam terecht bij een oude boerin, een weduwe, die alleen met een half blinden knecht op een hoeve woonde. De oude vrouw was heel erg bijge lovig: nu eens ging ze midden in de nacht het bos in om bij volle maan wortels uit te graven, dan weer zocht ze geheimzinnige kruiden om zichzelf en anderen van wrat ten af te helpen. Je begrijpt, hoe blij die boerin met het En nu was de luie molenaar de gelukkige bezitter van het zilveren kroontje! Gelukkig? Dat dacht je maar! Hij had van dat ogenblik af aan rust noch duur meer. Hij legde het kroontje eerst op de vloer van de molen, want hij dacht: dan wordt die vanzelf schoon en dan hoef ik hem niet te schrobben. En toen legde hij het in alle vuile potten en pannen, hopen de dat dit hem het afwaswerk zou bespa ren. En ten slofte gooide hij het met het koren in de maalgleuf, want hij dacht: dan hoef ik niet telkens die zware zakken naar boven te slepen. Dat was eerst een kolfje naar de hand van den luiaard! Maar ln zijn vreugde, had hij niet gezien, dat het buiten pikdon ker geworden was. Hij staarde maar naar het witte meel en merkte niet eens, dat het schitterende kroontje meegleed en tussen de molenstenen vermalen werd tot zilveren gruis. Maar op het zeilde ogenblik sloeg de bliksem in de molén. Alles vloog in brand en de molenaar verbrandde mee. Dit is het oude sprookje van het zilveren adderkroontje, waaruit je lezen kunt, hoe hebzucht en dieverij ten slotte worden ge straft. voor allen om uit te kiezen: voor de groteern vier, de kleineren drie goede oplossingen. I Ingezonden door Bep Crama. Welke beroepen oefenen de volgende personen uit? 1. M. K. A. Belmeeru. 2. S. A. R. Maleet. 3. E. R. Schild. 4. R. I. de Nureik. II. Ingezonden door Corrie v. Weizen. Mijn geheel van 21 letters noemt een lang verhaal, dat enige tijd terug in de kinderkrant stond. 3, 4. 5, 6. 18 is een Jongensnaam; 16. 17, 19. 20. 21 heb je wel eens in je kousen; 1, 2, 11. 12 is een Europeeaan; 8, 9, 10. 14 is een samenstel ling van wat gegeten zal worden; 10, 9, 7, 2. 12 is een getal; 3, 4, 5, 6 is ook een getal; 13, 6, 15, 7, 18, 19 is een paard. III. Ingezonden door Suuske Kloots. Ik blijf, wie ik ben. Ben ik Jong, dan blijf ik jong. Ben ik oud, dan blijf ik oud. Ik heb oren, en hoor niet, Ik heb ogen, en zie niet, Een mond, en spreek niet, Een neus, en ruik niet, Gewoonlijk hang ik aan de wand. Doch je hebt mij ook wel in de hand. IV. Ingezonden door Marietje Lagerwij. Welk spreekwoord staat hier? Ewi the elkeni iten erte, si eth troge etin dewer. V. Ingezonden door Loes Horstmann. Waarom dragen koks witte mutsen? VI. Ingezonden door Ella Meinema. Ik ben een dorpje ln het Oosten van ons land. Zet een d voor mijn naam. dan noem ik een soort mensen, bij wie wij niet graag behoren. VII. Ingezonden door Evert v. Dijk. Ik ben een stad in Zuid-Holland yan 7 letters. 1, 2, 3 ls een boom. 4, 5, 6. 7 een struik, die men gebruikt als afscheiding. VIII. Ingezonden door Anny Feynenbuik. x Hier zie je 13 kruisjes en 13 let- x ters: aaceeghnp.prsv. x Zet nu op elk kruisje een van x x x x x x x deze letters, zodat je krijgt, van x boven naar beneden eèn veld.- x bloem; van links naar rechts x een plaats uit Noord-Holland,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13