GEMENGD NIEUWS Wie? Onze Puzzle-Rubriek LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 1 Februari 1941 De Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Leiden Uitbreiding voorgesteld Distributiekaarten verkocht Kruiswoord raadsel Oplossingen vorige week Ernstige brand in Den Haag Sleepboot „Witte Zee" vergaan Naar aanleiding van een voorstel van den Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst tot wijziging van het geneeskundig schooltoe zicht en tot het aanbrengen van eenige andere wijzingen in den dienst rappor teerde de Commissie voor den Geneeskun digen Dienst, dat haars inziens de organi satie van den dienst onbevredigend moest worden geacht en dat er naar haar meening termen aanwezig waren te onderzoeken, of niet zonder belangrijke vermeerdering van kosten en betere organisatie kon worden verkregen. Het bezwaar van de Commissie tegen de huidige organisatie van den dienst was voornamelijk hierin gelegen, dat onder den Direóteur slechts medici werkzaam zij n die de hun opgedragen werkzaamheden als neven-functie naast andere werkzaamhe den verrichten, tengevolge waarvan om. vervanging van den Directeur bij afwezig heid niet dan gebrekkig kan plaats hebben. Een en ander gaf B. en W. aanleiding de organisatie van den dienst aan een onder zoek te onderwerpen en den Directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst op te dragen ter zake van advies te dienen. De Directeur is van oordeel, dat de hui dige organisatie niet in overeenstemming is met de eischen, welke thans aan den dienst worden gesteld. Ook hij wijst er op, dat, behalve de Di recteur, slechts aan den dienst medici ver bonden zijn, die hun werkzaamheden bij den dienst als nevenfunctie naast een niet- gemeentelijke hoofdbetrekking vervullen, en dat dit tot gevolg heeft, dat vervanging van den Directeur bij afwezigheid niet be vredigend is te regelen. Verder is hij van oordeel, dat, vermits bedoelde medici uit sluitend met speciale werkzaamheden zijn belast (geneeskundig schooltoezicht, ge neeskundige armenverzorging, enz.) en derhalve de algemeene werkzaamheden in het belang van de volksgezondheid geheel voor rekening van den Directeur komen, deze met werkzaamheden is overladen tot schade van den dienst. En ten slotte acht hij de bezetting van den dienst met admi nistratief personeel te zwak. om de admi nistratie behoorlijk te kunnen verzorgen en om verzuim van personeel wegens ziekte enz. in redelijke mate op te kunnen vangen zonder dat onmiddellijk tijdelijke werk krachten in dienst behoeven te worden ge nomen. De Commissie voor den Geneeskundigen Dienst is van oordeel, dat aan deze bezwa ren kan worden tegemoet gekomen door aanstelling van een geneeskundig ambte naar, aanstelling vah een geneeskundige in half-dienstverband en aanstelling van een administratief ambtenaar in den rang van administratief-ambtenaar 3e klasse. Aan den geneeskundig-ambtenaar, die de leiding van den dienst moet overnemen bij afwe zigheid van den Directeur, wil zij meer in het bijzonder het geneeskundig schooltoe- zigd, gewijzigd overeenkomstig het nader te bespreken voorstel van de Commissie, opge dragen zien, in verband waarmede de ge neeskundig-ambtenaar in het bezit zal moeten zijn van het diploma kindergenees kunde. Ook de controle op ziek gemeente- personeel dient den nieuw aan te stellen functionaris te worden opgedragen. Den geneeskundige in half dienstverband kun nen dan verschillende werkzaamheden warden opgedragen ter ontlasting van den Directeur, opdat deze zich meer aan de al gemeene leiding van den dienst kan wij den. Ook B. en W. komt het voor. dat thans het tijdstip is aangebroken, om de formatie van het personeel van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, welke in verband met den geleidelijken groei van de werkzaamheden .van den dienst, min of meer provisorisch aan de omstandigheden is aangepast, een meer definitie ven vorm te geven. Met de voorstellen ter zake van de Com missie kunnen zij zich in het algemeen wel vereenigen. Het salaris ad f. 5.500.tot f. 6.000. hetwelk de Commissie voor den genees kundig-ambtenaar voorstelt, past evenwel, niet in het raam van de algemeene salaris verordening. Het komt hun béter voor, dat salaris te stellen op dat van een len ge neesheer, hetwelk f. 5.200.tot f. 6.200. per jaar bedraagt met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f.250.— een en ander verminderd met de bekende korting van 4% op alle salarissen. Verder lijkt het B. en W., al achten ook zij meerdere assistentie van den Directeur, speciaal in de tegenwoordige tijdsomstandigheden noodig, beter, om den geneeskundige, welke de Commis sie in half-dienstverband op een salaris van f. 912 (het salaris van een schoolarts), wil aangesteld zien, voorloopig nog niet in de vaste personeelsformatie op te nemen, doch de noodige assistentie aan den dienst te verbinden door indienstne ming van personeel op arbeidsovereen komst. Voorkomen wordt dan, dat weder een nieuwe als nevenfunctie uit te oefenen be trekking bij den dienst wordt in het leven geroepen, tegen welke nevenfuncties de Commissie, gelijk uit het vorenstaande blijkt, juist ernstige bezwaren heeft, terwijl tevens de gelegenheid wordt verkregen af te wachten, of de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden zich zullen consoli- deeren, dan wel zich zoodanig zullen wij zigen, dat aan dat personeel geen behoefte meer bèstaat róf zoodanig aulleri ontwikke len, dat wellicht een tweede vol-ambtenaar in dienst moet worden genomen. De rang, waarin de aan te stellen admi nistratieve kracht zal worden ingedeeld, ware aan het oordeel van B. en W. over te laten. Zij kunnen dan t.z.t. nagaan, welke indeeling met het oog op de eischen, welke aan den te benoemen ambtenaar moeten worden gesteld, in aanmerking komt. Als gevolg van de aanstelling van een geneeskundig ambtenaar, die met het ge neeskundig schooltoezicht zal worden be last en.wien mede de controle op ziek ge- meentepersoneel zal worden opgedragen, zal de betrekking van schoolarts, waaraan een bezoldiging verbonden is van f. 912 per jaar, kunnen vervallen en zullen de stads geneesheeren van de controle op ziek ge- meentepersoneel kunnen worden ontheven. In verband met dit laatste dient de vaste bezoldiging van de vier stadsgeneesheeren betreffende de geneeskundige armenverzor ging en den werkkring en de bezoldiging van de stadsgeneesheeren te Leiden, be dragende f.432 per jaar, tot de helft te worden teruggebracht. Tegenover de ver meerdering van uitgaven wegens het sala ris van den geneeskundig ambtenaar van f. 4992 tot 5952 per jaar, staat derhalve een vermindering van uitgaven van het salaris van de vier schoolartsen, bedragende in totaal f3648 en de verlaging van het vaste salaris der stadsgeneesheeren, met in to taal f. 864, te zamen f4512, Tegenover de belooning van de geneeskundige hulp op arbeidsovereenkomst, welke belooning .op pijn. f. 1000 per jaar te stellen is, zal, al thans zoolang de huidige tijdsomstandig heden voorttduren, een vermindering van uigaven komen te staan Van f.500 p. jaar, vermits dit personeel verschillende werk zaamheden kan overnemen, welke thans aan tijdelijke krachten zijn opgedragen. De wijziging van de personeelsformatie zal derhalve voor wat het medische personeel betreft, in totaal een grootere jaarlij ksche uitgaven vorderen van pl.m. f. 1000 tot pl.m. f1950. De hiervoren vermelde, door de Com missie voorgestelde, wijziging van het ge neeskundig schooltoezicht betreft een uit breiding van het bestaande schoolspreek- uur tot wederinstelling waarvan 21 Februari 1936 werd besloten en waarop slechts de leerlingen van de derde klasse der lagere scholen worden onderzocht tot het onderzoek ook van de leerlingen van de eerste en zesde klasse. Deze uitbreiding wordt noodig geoordeeld omdat de inspectie der kinderen op de scholen een onvoldoende inzicht geeft in den gezondheidstoestand der kinderen en tal van lichte afwijkingen niet worden ont dekt. Het onderzoek van de leerlingen der eerste, derde en zesde klasse zal in dit op zicht naar de meening van de Commissie een belangrijke verbetering brengen, omdat bij het onderzoek van de leerlingen der eerste klasse kan worden vastgesteld, hoe de gezondheidstoestand van de kinderen is, als zij op de school komen en te zwakke of zieke kinderen kunnen worden afgewezen, terwijl bij het onderzoek van dé leerlingen der zesde klasse kan worden nagegaan, welken invloed de school op den. gezond heidstoestand heeft uitgeoefend en tevens aanwijzingen kunnen gorden gegeven voor de beroepskeuze. De Commissie acht' het gewenscht het bezoeken van het schooïspreekuur verplicht te stellen. Het is toch "gebleken, dat onder de kinderen, die het jsbreekuur niet bezoe ken, zich een groot 'ragntal kindéren van minder welgestelden bevindt. Deze kinderen, hebben het onderzoek echter het meest van, noode. Weliswaar is het niet de bedoeling ook het onderzoek verplicht te stellen, doch verwacht wordt, dat, indien het verschij- VERSCHILLENDE ARRESTATIES IN DEN HAAG. Nu distributiebescheiden voor de bevolking van het grootste belang zijn, is hiervan het gevolg dat er den laatsten rijd in deze be scheiden zelfs handel wordt gedreven. Hooge geldprijzen worden geboden, al gebeurt dit natuurlijk clandestien. De 34-jarige L. de W. wonende in de Herderstraat in Den Haag begreep dan ook, dat hiermee geld te verdienen was. Het geluk was met hem, want al spoedig kwam hij in contact met een tijdelijk ambtenaar van den gemeentelijken crisis- en distributie- dienst, die in verband met ziekte in zijn ge zin in geldverlegenheid verkeerde. Door den nood gedwongen beging hij de onver standigheid om tot tweemaal toe een partij distributiekaarten te verhandelen, n.l. brood-, bloem-, vleesch-, en algemeene kaarten. De eerste partij bestond uit 200 kaarten welke hij voor f100 via de W. naar Amsterdam verkocht. Een week later deed hij weer een partij van de hand, nu van 100 kaarten voor f. 50. De politie was van deze transactie echter niet onkundig gebleven. Laatstgenoemde 6758 Verstopping, overmatig vet wit doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matlek, zenuwachtigheid wil vóórkomen, die zuivere bloed, en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwissetingszout Het resultaat is verrassend 1 Men bespeurt terstond den grooterr dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Oubbelo flacon f ,1.75 bij apothekers en vakdrogfsten* (Ingez. Med.) hen op het schooïspreekuur verplicht ge steld is, het onderzoek in de meeste geval len wel zal plaats hebben. De ouders echter, die bezwaren tegen het onderzoek hebben, dienen aan den met het geneeskundig schooltoezicht belasten ambtenaar een ver klaring van den huisarts over te leggejp, waaruit blijkt, dat deze het kind tevoren heeft, onderzocht en gezond bevonden. De verandering in het geneeskundig schooltoezicht maakt het vaststellen van een nieuwe verordening op dat toezicht noodig. HORIZONTAAL 1. oospronkelijk 8. model 16. imiteeren 18. reizen 19. bekende motor races 21. deel van de voet 22. deel van het hoofd 21 vijver 25. de onbekende 26. bedekking 28. muzieknoot 29. deel van Java 31. lengtemaat 32. zandplaat 33. meisjesnaam 35. drank 37. kleine verhooging 39. larve 40. kantoorbediende 42. tafelgerei 44. verkooper van ge stolen goed 45. steen 46. bedrijfsvorm 48. optocht 49. rivier in Italië 50. bijwoord 51. bijwoord 52. selecteert 54. scheikundig begrip 57. laatste nieuws 58. jongensnaam 59. behoeftig 61. stad in Frankrijk 63. bij 64. aardrijkskundige teekenlng 65. ontkenning 67. figuur uit de Grleksche mytho logie 69. voorzetsel 70. projectiel 73. rijksschool 75. strijdperk 77. vaarwater 78. jongensnaam 79. meisjesnaam 81. voorzetsel 82. ernstig meenings- verschfl 85. bergplaats 86. wig 87. deel van Zuid- Afrlka 89. kleine deeltjes 91- speling 93. bezigheid tot ver maak 94. erkentelijkheid 95. betaalmiddel 97. lang stuk hout 98. zwarte substantie 99. deel van een mast 100. wapen 102. muzieknoot 104. wagen 105. voertuig ÏSo ontstekingsmiddel 108. cylinder 109. plant Ui. meisjesnaam *12. uitbuiting - v /Nadruk verboden) 114. onrustig bewegen 116. toehooren 117. vlakte langs de kust VERTICAAL 1. aan het licht brengen 2. voorzetsel 3. opening 4. gedachte 5. ijverig 6. telwoord 7. voegwoord 9. jongensnaam 10. familielid 11. water voor de haven 12. struik 13. roem 14. voegwoord 15. met veel lawaai 17. deel van het ge raamte 20. deèl van een breuk 22. wenct 23. staat 25. ongunstige factor 27. vruchtbare grond 29. schoenvorm 30. Grieksch eiland 32. rookerige lucht 34, voertuig 36. Hóo'ge School 38. muzieknoot 39. persoonlijk voor naamwoord 41. deel van een been 43. salon HORIZONTAAL 1. stoomtram 48. Leros 83. t.a. 8. keerkring 49. Ka 84. Edo 16. snaren 50, rol 85. vloer 18. storen 51. n.n. 87. koerier 19. al 52. rats 89. negen 21. snel 54. nar 91. even 22. mat 55. vonk 92. bang 24. sein 57. na 93. geel 25. Cp. 58. Roland 95. held 26, met 60. aarden 96. nek 28.d.d. 62. nat 97. 1.1. 29.'model 63. maandblad 98. gevel 31. ds. 64. vol 100. el 32. bon 66. dakpan 102. les 33. emoe 68. graven 103. An 35. ever 71. O.D. 104. koor 37. lade 73. nier 106. lor 39. oord 74. ver 107. ober 40. loont 76. Saar 109. N. T. 42, verbond 77. e.v. 110. eigeel 44. reeds 78. oer 112. tranen 45. een 80. er 114. reglement 46. as 81. sleep 115. boekanier VERTICAAL 1. stamelend 34. en 75. reiger 2. os 36. v.v. 77. edelen 3. ons 38. d.d. 79. roek 4. mand 39. oe 81. song 5. trede 41. taal 82. Peel 6. rel 43. brandweer 84. egel 7. An 44. rand 86. en 9. és 47. stamper 87. Ka 10. ets 49. kordaat 88. re 11. roede 52. rotan 90. E.H. 12. kris 53. snaar 92. bloem 13. ren 55. vaars 94. Lebak 14. in 56. kever 97. loge 15. grondslag 58. rad 99. vod 17. bad 59. dan 101. Lena 20. lemoen 60. alg 104. kil 22. morren 61. non 105. ree 23. teloor 65. toovenaar 107. ore 25. cordon 67. kier 108. ren 27. toon 69. vaan 110. eg 29. meêl 70. avondster 111. lm. 30. lans 72. delven 112. To 32. boer 74. vlegel 113. N.l. 44. luister 47. schenk 49. voorste deel van de gang 52. deel van Japan 53. bevinden 55. gewicht van de verpakking 56. bekend Fransch schilder 58. toiletartikel 59. meisjesnaam 60. kerel 62. tennisterm 66. aanduiding van een afscheiding 68. gestold vleeschnat 71. tweepuntig stuk ijzer 72. bolvormig 74. binnendijk 76. laatste gedeelte van den dag 77. verdragen 78. schenking 80. loot 83. soort serre 84. platte steen 86. geluid van breken 88. reeds 89. meinsjesnaam 90. te zijner plaatse 92. jongensnaam 9 94. erkentelijkheids- betuiging 96. jongensnaam 99. verbrandings product 101. opperwezen 103. verharde huid 106. zonder verband 107. voorzetsel 109. staf 110. voorzetsel 112. deel van Over- ^.eeesch Nederland 113. muzieknoot 114. persoonlijk voor naamwoord 115. voorzetsel kaarten waren van De W. over gegaan op den 22-jarigen koopman J. D. uit de Raam straat te Den Haag en-toen deze met drie andere adspirantkoopers aan het onder handelen was in een café in de Haagsche binnenstad, kwam de politie. Ook was aan wezig de 24-jarige etaleur L. D. uit de Ap pelstraat. De 41-jarige artist M. T. uit de Kemperstraat en de 25-jarige caféhouder J. H. N. van de Paviljoensgracht hadden de kaarten juist verkocht voor f.300. Allen werden gearresteerd en de 100 kaarten in beslag genomen. Ook de ambtenaar en De W. konden spoedig worden aangehouden. De W. en J. D. zijn voor den officier van justitie geleid; de overigen zijn, nadat pro ces verbaal was opgemaakt, voorloopig weer op vrije voeten gesteld. IN TWEE PERCEELEN AAN DE LANGE VOORHOUT. Gisteravond omstreeks half elf ontdekte een nachtwaker van het perceel Lange Voorhout, 1 te Den Haag, sterke rookont wikkeling. De brandweer, die onmiddellijk werd gealarmeerd, en met twee motorspui ten op het terrein van den brand aan kwam, constateerde, dat in het perceel No. 3 het vuur woedde in het trappenhuis. Aanvankelijk liet deze brand rich niet ernstig aanzien, doch toen men met cenige stralen het vuur had aangegre pen, sloegen plotseling omstreeks 11 uur groote vlammen uit het dak van perceel No. 1. Een geweldige vonken regen verspreidde rich over de omlig gende huizen. De brand, die nu een dreigend aanzien kreeg, breidde zich geleidelijk naar andere verdiepingen van de twee huizen uit. Op grooten afstand van het vuur hebben ve len, ondanks het late uur, het verloop van den brand gevolgd. Van drie verschillende zijden werd door de brandweer in samen werking met de inmiddels gearriveerde Duitsche politie- en S.S.-manschappen de blussching voortgezet. Pas om één uur liet het zich aanzien, dat het vuur over het hoogtepunt heen was, en verdere uitbrei ding kon dan ook worden voorkomen, De eenigszïns straffe wind, die er stond, heeft de blusschingswerkzaamheden aanzienlijk verzwaard, aangezien het vuur nu en dan ■heftiger aangewakkerd werd. Aan de achterzijde van de brandende perceelen in de Hooge Nieuwstraat heeft men veel bureau-materiaal en andere voorwerpen ln veiligheid kunnen stellen. In den vroegen ochtend konden de meeste manschappen inrukken, en moesten nog slechts nablusschingswerkzaaanheden wor den verricht. Omtrent de oorzaak en de schade kon men totdusverre niets mededeelen. ALLE OPVARENDEN ZIJN IN VEILIGHEID. Naar eerst thans te Maassluis venromen wordt, heeft L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst op 12 November van het vorige jaar weer een sleepboot verloren, namelijk de „Witte Zee", een der mooiste booten van dezen dienst. Gelukkig kan tegelijk worden medegedeeld, dat aHe opvarenden gered zijn en in goede gezondheid verkee- ren. De sleepboot „Witte Zee", groot 4S5 ton, was in 1914 gebouwd bij J. en K. Smit, Kinderdijk. De afmetingen waren: lengte breedte en dietpte resp. 148, 28.8 en 15 voet. Dit is de derde sleepboot, die deze dienst binnen een jaar heeft verloren. Van het vergaan van de „Noordzee" en de „Oostzee" gaven we reeds eerder bericht, aldus de Arbeiderspers. BRAND IN NIKKEL- ËN VERCHROOM- INRICHTING TE GRONINGEN. Gistermiddag brak brand uit in de nik kel- en verchroominrlchting van de firma W. Ch. L. Barkema, in de Poelestraat te Groningen. Het vuur ontstond doordat men trachtte een verwarmingsinstallatie aan een met zak ken afgedekt chroomibad met behulp van een petroleumlamp te ontdooien. De zakken vatten vlam en spoedig daarop had het vuur zich aan de geheele werkplaats mede gedeeld. De brandweer bluschte het vuur met twee slangen op de motorspuit. De werk plaats ls geheel uitgebrand. De inventaris van de werkplaats was verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. OVERSTROOMING IN SYRIË. De wateren van de Orontes (Syrië) zijn vele meters gestegen. De spoorwegverbin ding tusschen de steden Homs en Hamma ls verbroken. Enkele wijken van deze steden staan onder water In een dorp in de nabij heid van Homs zijn driehonderd huizen vernield. De totale schade bedraagt vele mïllioenen Syrische ponden. Ook te Beiroet is in de havenwijk groote schade aangericht door wolkbreuken en storm, evenals in andere gebieden van Syrië. Daardoor zijn twaalfhonderd men- schen dakloos geworden. Zeven personen zijn verdronken. De regeering heeft de noo dige credieten voor verleening van eerste hulp toegestaan. Te Damascus is. de rivier de Barada bui ten haar oevers getreden en heeft de laag gelegen havenwijken overstroomd. 3—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 11