Uit de Rijnstreeli J SPANNING EN ONTSPANNING LEIDSCH DAGBLAD - ïweode Blad Vrijdag 31 Januari 1941 De blauwe diamant spr. na aan de hand van grafieken van elk der onderzochte perceelen. Hierbij kwamen enkele mislukte bietenr oogsten ter sprake, die het gevolg't waren van de beruchte aaltjesziekte. Binnenkort zullen door de fabrieken grondmonsters op aaltjesziekte worden onderzocht en daarna uen betrokken landbouwer van advies die- ïen. Met de opmerking, dat algemeen iets op Kali bezuinigd kan worden en groenbe- mesting gunstige resultaten zal afwerpen, besloot spr, deze interessants en leerzame rede. De Ijsbanen open. De ijsbaan te Hoofddorp en die van Tops- voort zijn wederom voor de schaatsenrij ders opengesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Catharina Maria, d, van J. H. de Boer en J. Teeuwen Alexander Lam- bertus Gerardus z. van L. G. van Walsteijn en p. M. van Bodegraven Lodewikus Maria z. van F. v, d. Velde en A. M. Luke Adriana d. van C. Hofmans en M. A. van Veen Cornelis Johannes z. van J. Honcoop en C. Elshout Hans z. van E., J. van der Zee en G. M. Noort- hoven-Pieternella Anna Elisabeth d. van L. Kranenburg en T. de Zeeuw Swante Adamina d. van C. G. Bos en J. J, Visser Cornelis z. van P. B. Streefland en M. M. H. Openneer. Ondertrouwd: Roelof Jansen 19 jr. en Maria j Trijntje Witte 19 jr. Getrouwd: Marinus Mes 50 jr. en Johanna Maria Cornelia de Regt 40 jr. Eliza Floris de I Koning en Jannetje Kagchelland 34 jr. Overleden: Jan Jacobus Kuiper 67 jr. echtgen. I van M. H. Mastenbroek Alexander Adriaan de Jong 74 jr. wedn. van D. de Web Lamber- tus Koole 71 jr. echtgem van M. Bruin. KATWIJK AAN DEN RIJN. de handel in den tuinbouw. Vorst belemmert aanvoer van producten. De weersomstandigheden belemmeren den aanvoer van meerdere producten. Zoo gaat b.v. het wassen van peen met moei lijkheden gepaard en mitsdien is de aan voer hiervan, beperkt. De prijs is in het al gemeen redelijk alhoewel er vanwege de variatie in de kwaliteit ook nogal verschil in prijs is, b.v. van f. 1.20 tot f. 2.30 per kist van 20 K.G. Voor het bewaren van sluit- kool is het goed weer. In verband met de koude, blijft het product goed. De prijs is volgens veler meening matig, volgens ande ren weer vrij goed. Roode van f5.106 p. 100 kg. en gele kool van f. 44.40 per 100 kg., naar kwaliteit. Groene kool is goed ge vraagd, doch de voorraad raakt op; de prijs verarteerde van f. 3.504.40 p. 100 kg. in de goede kwaliteit. Uien staan op f. i. 5 p. 100 kg. en kroten noteeren van f 2.60 -2.80 per 100 kg. Er is in de bedrijven niet veel drukte; de vorst doet bijna alle werk zaamheden stil leggen tot schade van de arbeiders en ongerief van de tuinders. Bin nenkort komt alles tegelijk en zullen alle hens aan dek moeten! LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Petronella Anthonia, d. van J. F. T. Dahlkamp en E. van Diest Gerar dus Laurentius Maria, Zj van G. P. Warmerdam en C. M. P. v. d. Stap Mechelina Pieternella, d. van D. Bouwman en M. v. d. Stelt. Overleden: Maria Steenvoorden, echtgen. van H. v. d. Berg, 81 jaar Petronella Schakenbos. wed. van C. Clemens, 86 jaar Gerardus Maria van Veen. 4 maanden Magehelina Johanna van Dijk, 3 jaar. Ondertrouwd: Th. P. Kortekaas en C. P. J. Kraan H. C. Schulte en J. A. Leijten. Getrouwd: A. J. M. van der Meer en M. P. van Zonneveld A. C. van den Berk en J. H. van der Drift. OEGSTGEEST. In het Patronaatsgebouw is gisteravond een filmvoorstelling gegeven voor een zeer goed bezette zaal. Na een gevarieerd voor programma is vertoond de film „Vadertje Langbeen" met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. Deze bijzonder mooie Nederland- sche film waarin zoowel amusante als tref fende momenten voorkomen, is met groote belangstelling gevolgd. RIJNSBURG. weinig verandering in den groentenhandel. Lage prijzen. Aan de groentenveiling komt weinig ver andering. De aanvoer van koolsoorten blijft gering. Alleen van groene- en boerenkool komt iets meer. De prijzen schommelen om de gestelde maximcm-prijzen. Alleen van waschpeen komt de laatste veilingdagen wat meer. Het gevolg daarvan is, dat de prijs gedaald is Over het algemeen is die voor alle groentensoorten, ook voor witlof, te laag. Vooral kroten en uien blijven laag genoteerd. Bovendien blijft het moeilijk de ingekuilde producten aan te voeren, zoodat daar ook meerdere kosten aan verbonden zijn. goede kwaliteit van de bloemen. De handel is niet slecht. Aan de Bloemenveiling neemt de aanvoer van getrokken tulpen steeds toe. Wel heeft het weer grooten invloed. Bij toenemende vorst is het vervoer moeilijk en gaat ook het trekken langzamer, vooral nu niet volop gestookt kan worden. Gevolg is dan ook di rect een stijging van de prijzen. Over het algemeen is de kwaliteitvan de bloemen dit jaar goed en is er weinig uitschot. Voor goede soorten is dan ook de prijs loonend. Hyacinthen kwamen de laatste veilingda gen weinig aan, zoodat de prijs opliep. Ook narcissen zijn het geheele seizoen goed ge vraagd; de uitkomst is niet slecht. Crocus- sen zijn ook goed genoteerd, vooral gele. Buiten verwachting is ook bij vriezend weer de handel niet slecht gebleken. Burgerlijke Stand. Geboren: Agatha, D, van C. Versteegt en J. N. Windhorst Gerritje, D. van G, D. Schijft en E. Glasbergen Cornelis, Z. van L. v Duijn en E. c. van Egmond .Wilhelmina Maria. D. Van J. Ravensbergen en ft Hoek Willem, Z. van M. Zijlstra en M. de 'Winter. Overleden: H W. Arink 86 j. P v. d. Mey i- J. Zwaan 11 maanden Johanna van Dieft 71 j a. van Belle 73 j. W. Galjaard 71 jaar. 7- De Commissie tot Wering van Schoolver zuim heeft herbenoemd tot voorzitter den heer M. Pieper en tot secretaris den heer C H; A Collee. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina, d. van A. Tukker en M. Vis Dirk, z. van M. Zandbergen en C. M. Ciggaar Johannes Theodorus Louis Marie, z. van M. J. J. M. Malmberg en E. J. C. van den Belt Peter Johannes, z. van A. J. van Duin en E. J Schoüten Theodora Wilhelmina Helena Cornelia, d. van C. van der Zwart en W. H. de Rooy. Overleden: M. van Graven, 73 jaar. echtgen. van J. Homan. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt Zopdag a.s. waargenomen door de doktoren Dommisse en le Grand. VOORHOUT. Tweede uitkeering, .Winterhulp Nederland". Naara wij van het Comité van „Winter hulp Nederland" vernemen, bedraagt de toewijzing van de tweede collecte van Win terhulp, voor onze gemeente f. 600. Een mooi bedrag, dat voor vele behoeftigen we derom een weinig de zorgen kan verlich ten. De eerste verdeeling welke reeds plaats gehad heeft, bracht een bedrag van f. 200 ten goede voor onze gemeente. Burgerlijke Stand. Overleden: Elisabeth Johanna Agatha van der Meer 80 jr. ongehuwd Elisabeth Maria van der Weiden 64 jr. wed. van J. P. van Leeuwen. VOORSCHOTEN. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. C. J. Kerkhof telef. 93 en dr H. J. Keegstra telef. 120. Verkooping. Ten overstaan van notaris W. A. Caron, heeft in hotel Deurloo de openbare verkoo- kirig plaats gehad van het winkel- en woonhuis annex smederij aan den Leid- scheweg No. 4 en het winkelhuis met groo ten tuin aan de Gebr. Treubstraat No. 3, samen groot 15.72 Are en waarbij de koo- per verplicht was de smederij-inventaris over te nemen voor f1500. Kooper was C. van Osnabrugge en cons, te Voorscho ten, voor f.8785. Het landhuis aan de Pa pelaan No. 10 werd niet afgemijnd. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. De heer J. v. Leeuwen bedankt als raadslid - Instandhouding der O. L. school - Het werk van „Winterhulp Nederland". De raad vergaderde onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren de Graaf en Paar- dekooper. Ook de heer Meijdam was niet aanwezig. Na de opening sprak de voorzit ter een nieuwjaarsrede uit, waarin hij nog maals-een eerbiedige hulde bracht aan hen, die in dienst van het Vaderland- vielen én speciaal aan'hen, wier graven te midden van de bevolking zijn gedolven als een blij vende herinnering aan het grootste en schoonste offer, dat zij voor Land en Volk hebben gebracht. Spr. dankte de wethou ders, de raadsleden en de ambtenaren, die hem in het moeilijke bestuur van de laat ste maanden op zoo'n krachtige wijze heb ben gesteund. De heer van der Krogt bood namens den Raad.de beste wenschen aan en dankte den Voorzitter voor alles wat hij voor de ge meente heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren zijn krachten aan Zoeterwoude zal kunnen blijven geven. Ingekomen was een schrijven van den heer J. van Leeuwen, waarin deze zijn raadslidmaatschap opzegt. De voorzitter drukte hierover zijn spijt uit en wees er op, dat de heer van Leeuwen, met zijn helder inzicht, jarenlang deel van den gemeente raad heeft uitgemaakt. Spr. hoopte dat de heer van Leeuwen nog lang aan de ge meente verbonden mag blijven als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Met alg, st. werd besloten te bepalen, dat art. 19 der L.O.-wet 1920 de instandhouding der O.L. school vordert. Nu het gymnastiekonderwijs met ingang van 1 Januari 1941 verplichtend is gesteld hebben B. en V/. zich in verbinding gesteld met-de bijzonder schoolbesturen om dit on derwijs te centraliseeren. Het onderwijs zal voor scholen, met uitzondering van den Hooge Rijndijk, waar men over een eigen gymnastieklokaal beschikt, worden gegeven in het patronaat. De raad verklaarde zich met deze rege ling accoord. Conform het voorstel van B. en W. werd met alg. st. besloten het voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 over 1941 vast te stellen op f. 27.38 per leerling of voor de jongenschool in to taal f. 5421.24 en voor de Jongens- en Meis jesschool aan den Hooge Rijndijk op f. 4499.45. Naar aanleiding van het Verzoek van de Ver, voor IJsbestrijding te- Leiden stolden B. en W. voor een crediet te verieenen van f. 112.50. Na toelichting werd het gevraagde cre diet verleend. Aan de R.K. HB.S. te Lei den werd een subsidie van f. 150 toegekend over het jaar 1937. Het besluit van den Raad d.d. 25 Novem ber 1940 tot het 'aangaan van een geldlee- ning met de N.V. Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam werd gewij zigd in dien zin, dat de annuïteit nu be taald wordt in één termijn en wel telkens, op 31 December van ieder jaar, terwijl de rente wordt teruggebracht tot 4 3/8%. Aangezien de gemeente-ontvanger "in het huwelijk is getreden en hij aan den Hooge Rijndijk gaat wonen, werd conform het voorstel van B. en W. besloten diens kan toor aan den H. Rijndijk te verplaatsen naar perceel F. 40 en hiervoor een jaarlijk- sche vergoeding van f. 75.toe te kennen. B. en W. bieden dan een nadere raming aan. van de kosten van een te bouwen veld wachterwoning met brandspuitgarage en' lijkenhuis. Na discussie werd besloten op den inge slagen weg voort te gaan, waaraan verbon den is, dat later het crediet ad f.9950. zal worden verleend. De gemeente-opzichter had verzocht voor hem de zelfde kindertoeslagregeling van toepassing te verklaren als thans geldt voor ALPHEN. Onbewoonbaar 'verklaarde woningen. Bij raadsbesluit van 29 Aug. j.l. werd de termijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen Nieuwe Sloot Nos. 10, 12, 14 en Groeneweg 2, 4, 5 en 9 met ten hoogste zes maanden verlengd tot 17 Febr. 1941. De eigenaren van deze wo ningen hebben een verzoek ingediend om den termijn van ontruiming wederom te willen verlengen, evenals de eigenaar van de woningen Gnephoek 12, 14 en 16. Waar de omstandigheden nog van dien aard zijn, dat er van eenige woningruimte geen spra ke is, maar veeleer gesprokén moet worden van een woningtekort, stellen B. en W. den raad voor, den ontruimingstermijn weder om met 6 maanden te verlengen. Tijdelijke toelage. Overeenkomstig de Rijksregeling stellen B. en W. den raad voor tot invoering van een tijdelijke duurtoetoeslag en tot verhoo ging van het minimum-bedrag van de kin dertoelage, zulks voor het lager bezoldigd gehuwd personeel. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Overleden: Diedefika Jongeneel 88 jr. Wed. van K. Vonk Pietertje Kelderman, 74 jaar. Uitkeering „Winterhulp". De burgemeester heeft van den Provin cialen Directeur van Winterhulp bericht ontvangen dat aan hem voor de leniging van den nood der behoeftigen wederom een bedrag en wel thans van f.600.'is toege kend. Dit bedrag zal in dezen tijd velen inge zetenen hulp verschaffen. Het aan deze gemeente beschikbaar ge stelde bedrag is aanmerkelijk hooger dan in deze gemeente voor Winterhulp werd ingezameld. Moge daarin de ingezetenen een groote aansporing vinden om naar hun vermogen de a s. collecte, die op Maandag a.s. zal ge houden worden, te steunen. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand- Geboren: Johannes Petrus z. van H. W. van Zoest en J. C. Bunnik Leent je d. van C. Her- rewijn en J. Kranenburg. Overleden: Catharina van Eijk 84 jr. wed. van P. Kranenburg Marijtje Zijerveld 79 jr. wed. van J. Schutter. NIEUWVEEN. Geboren: Martinus Johannes z. van M. J. Mastwijk en E. A. M. Straathof. Overleden: L. S. de Man 82 jr.-F. T. Ouwer- kerk 82 jr. NIEUW-VENNEP. De Zondagsdienst voor doktoren wordt Zondag a.s. waargenomen door dr. Schreu- der. RIJNZATERWOUDE. Vergadering IJsclub „De Eendracht". De ijsclub „De Eendracht" hield een bui tengewone ledenvergadering. Aan de orde was het bestuursvoorstel, toe te treden als lid van den Zuid-Hollandschen IJsbond, dat aangenomen werd. De sneeuwval bracht voor de ijsclub hooge kosten om de banen in orde te houden. Daar er reeds verschil lende wedstrijden zijn gehouden, is de kas der vereeniging leeg; er is zelfs een tekort ontstaan. Besloten werd te trachten dit te kort door een vrijwillige bijdrage van de leden aan te zuiveren. Mocht de winter nog staat er als eerste attractie op het pro gramma een slederace met hindernissen; deze wedstrijd moest tengevolge van de de dooi onlangs afgelast worden. WADDINXVEEN. Viering van 55-jarige echtvereeniging. Het echtpaar W. van Ringelenstein—Van Heusden, vierde deze week zijn 55-jarig huwelijksfeest. Aan belangstelling ontbrak den veldwachter en de secretarie-ambte naren. Hiertoe werd met alg. st. besloten; de gem.opzichter zal van 1 Januari 1941 af f.60.— kindertoeslag per kind ontvangen voor alle kinderen beneden de 18 jaren. Ter vermijding van een omslachtige pro cedure werd besloten de overeenkomst met het Rijk inzake straataanleg op „Rhijn- vreugd'' te wijzigen in dien zin, dat deze straten na aanleg direct in onderhoud bij de gemeente komen, terwijl het rijk de onderhoudskosten over de eerste 2 jaren aan de gemeente zal terugbetalen. De begrootingen 1940 en 1941 werden' ge wijzigd conform de aangeboden concepten. •In verband met het feit, dat een gedeelte van het trottoir langs den Schenkelweg nog niet aan de gemeente was overgedragen, wordt besloten dit gedeelte thans over te nemen. De instructie van den secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk armbestuur wordt ongewijzigd vastgesteld. Tenslotte bracht de voorzitter het winter- hulpwerk onder de aandacht van de raads leden. Spr. wees er op, dat dit werk veel bestrij ding heeft gevonden, terwijl veel bewerin gen werden geuit, die door de feiten gelo genstraft zijn. De le collecte heeft alhier opgebracht f. 286.en de 2e f. 206.Er is reeds verdeeld f. 410.terwijl nu weer f. 1000.— Is toegezegd, waarvan de helft of f. 500.verdeeld wordt vóór 10 Februari 1941. Spr. vroeg tenslotte om alle beschuldigin gen die geuit worden te weerleggen en be val het werk van de Winterhulp bij allen aan. De heer van der Krogt dankte de voor zitter voor zijn goede uiteenzetting. Hierna sluiting. heto dit echtpaar niet. Op den ontvang dag kwam het gemeentebestuur het echt paar geluk wenuschenj terwijl nog vele notabelen uit onze gemeente van hun be langstelling blijk gaven. Het echtpaar van Ringelenstein, geniet in onze gemeente, dan ook goede bekendheid. De heer Van Ringelenstein was hier tal van jaren ge meenteveldwachter, stond bij zijn supe rieuren hoog aangeschreven en was, gezien bij de gemeentenaren. Jarenlang geniet hij al pensioen, doch hij komt nog geregeld met de bevolking in aanraking, doordat hij bode is van een doktersfonds. zTe midden van kinderen en kleinkinde ren is het feest in intiemen kring gevierd. Moge het echtpaar nog vele jaren een goede gezondheid gegeven zijn! Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Maria d. van P. Baars en van M. H. Vergeer Dirk Cornelis z. 'van D. Doornhein en van A. M. van Gemeren Cor nelis z. van C. Broer en I. Boevé. Overleden: M. Kardux wed. van J. Saarloos 88 jr. M. de Bas wedn. van J. van Wilgen burg 77 jr. Ondertrouwd: A. van Mourik en E. Bont. Op Dinsdag 11 Februari as. des v.m. te 8.30 uur zal de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen. die zich ten huize van dr. Wormgoor. aanmelden. Men brenge trouwboekjes of geboortebewijzen der kinderen mede. ZOETERMEER. Bijeenkomst Winterhulp Nederland. In de zaal van den heer Veelenturf had een bijeenkomst plaats van genoodigden en belang stellenden voor „Winterhulp Nederland". Wet houder van Well heette alle aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede dat hem, wegens ziekte van den burgemeester, opgedragen was deze* avond te organiseeren. Spr. heette in het bij zonder welkom het damescomité Winterhulp en de collectrioes. Spr. gaf hierna een overzicht van het werk van Winterhulp en liet uitkomen dat vele personen worden ingeschakeld om mede te werken tot welslagen van de collecte. Spr. dankte het personeel ter secretarie en den gemeentescretaris voor de hulp hem bij de voorbereidingen bewezen. Hij deed voorts uit komen dat Winterhulp het doel heeft alle be hoeftigen. van welke richting ook. te helpen. Spr deelde mede. dat van het geld niets naar Duitschland wordt gezonden zooals wel eens be weerd is, doch dat het ten volle voor de Neder landers benut wordt. Beide laatste collecten, aldus spr. hebben in Nedlerland 2 millioen op gebracht. terwijl onze gemeente meer aan waar debonnen heeft ontvangen dan beide collectes alhier hebben opgebracht. Het doel van Winter hulp is waard gesteund te worden, waarom moet ieder medewerken en niet afkeerig hiertegenover staan. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van de wijze waarop gecollecteerd zal worden n.m.l. op lijsten waarop de gever het bedrag en naam invult. De waardebonnen voor onze gemeente worden in overleg met de leden van het comité werkgemeenschap verdeeld aan de behoeftigen. Deze avond stond in de eerste plaats in verband met de derde collecte doch tevens om de saam- hoorigheid te vergrooten. Spr. dankte den heer Veelenturf voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal, den heer H. B. Groenheyde voor de móziek en den heer H. C. Brink voor de tractatie, voorts den heer C. Dekker voor het draaien van eenige teeken films. Vervolgens werden eenige gratis con sumptiebonnen uitgereikt en vertoonde de heer Dekkers eenige films. De heer Groenheyde draaide tusschen de nummers een plaatje, zoo dat er al spoedig een gezellige sfeer heerschte. Doordat van het filmtoestel eenige lampen wa ren gesprongen, vertoonde dr. Palte eenige films met het toestel dat hem door de inwo ners was geschonken bij zijn 25-jarig ambts jubileum. Deze scherpe films trokken ieders be langstelling. Wij zagen o.a. de Jaariyksche paardenmarkt, den schoonrijdster op de ijsbaan, het jubileum van dr. Palte. waarbij hem door het eerecomité een cadeau werd aangeboden enz. Na afloop hiervan dankte wethouder van Well alle aanwezigen en hoopte, dat de derde collecte van Winterhulp Zoetermeer een Pieces zal worden. door BERT LOVEN. Toen Nicky Fowler en Mac O'Guire in het holst van den nacht de achterzijde van Marshall Field's juweelenwinkel bereikten, om zich ongevraagd van den blauwen dia mant meester te maken, vloog hen in de tastbare duisternis bliksemsnel een schaduw voorbij. Fowler had de bekende snuivende adem haling van Billy O'Connell gehoord, een eigenschap, welke Billy weieens kon opbre ken, meende Nicky. Hij gaf zijn metgezel een por in den rug. „Dat was Bill Connell", fluisterde hij. „Mijn kop eraf, als inspecteur Mc Gregor hiet in de buurt is," Mac O'Guire mompelde: „Dan kan je er zeker van zijn, dat de diamant van Ashim Khan in den zak van Connell zit. We moesten 'm maar smeren, want als Billy haast heeft, dan loopt de zaak." In de verte klonk het geloei van een auto, maar toen de omgeving van den ju weelenwinkel door politieagenten was afge zet, wandelden Fowler en Mac O'Guire dood onschuldig door de Regentstreet. Nicky knarsetandde en in zijn broekzakken tintel den zijn vingers omdat Bill O'Connell hun te vlug was afgeweest. Connell lag nauwelijks in zijn bed, toen er hard aan de bel getrokken werd. Dat kon niemand anders zijn, dan inspecteur Gregor want die had het altijd op hem begrepen, ofschoon hij hem nooit iets had kunnen be wijzen. Hij schoot vlug wat kleeren j*an en liet den inspecteur binnen. „Hallo, mister Gregor, weer op de dleven- jacht". De bezoeker sloot behoedzaam de deur achter zich en speelde ongemerkt met z'n browning. „Geen praatjes, Connell," zei Gregor scherp." Het is vandaag een ongeluksdag voor je en al je alibi's zijn bij voorbaat waardeloos. Vertel op, waar hebt je van nacht tusschen twee en vier uitgehangen?" De ander haalde achteloos zijn schouders op. „Dat kan je te weten komen van Erriie Barton den portier bij Charlie's bar. En van Netty Penton en Kathe Taylor. Ik heb ge pokerd met Ernie en met Tommy Horier den kastelirf en toen heb ik gedanst met Netty en Kathe tot drie uur." De inspecteur glimlachte vreemd. „Dat klopt als een bus, jongen", zei hij gemoedelijk. „Ik heb Ernie Barton en die twee jongedames al verhoord. Ze vertelden me, dat je om elf uur gekomen was en voor drie uur de deur niet uit geweest bent. Je maakte ruzi met Tommy Horier om* vijf shillings. Om drie uur ben je weggegaan, maar later ben je alleen teruggekomen, zei Ernie Barton. Hij hoorde je met Horier bakkelijen en om half vier heeft hij je uit gelaten.'' Er speelde een eigenaardig, genoeglijk glimlachje om d lippen van Connell. „O zoo, en waar beschuldig je mij dan van Gregor? Ik heb Tommy flink de waarheid gezegd. Is dat soms strafbaar?" Mr. Gregor trommelde met zijn vingers op de tafel. „Je houdt dus vol, dat je van elf tot drie bij Tommy Horier in de Caverhamstreet geweest bent? Je hebt ruzie gehad met Tommy, om vijf shillings en toen ben je, nadat je met Netty Penton en Kathe Tayler weggegaan bent, alleen weer terugge komen?'' Connell knikte en vond, dat de inspecteur erg geheimzinnig deed. De blauwe diamant lag veilig onder het luikje in den vloer en daar kon Gregor naar fluiten en Marshall Field ook. Voor het praéhtige alibi had hij vijftig pond betaald, maar de diamant zou zeker honderdmaal meer opbrengen. „En toen heeft Ernie Barton je om half vier uitgelaten en de deur achter je geslo ten," ging de inspecteur op spottenden toon verder. „Net wat je zegt, grijnsde Connell met leedvermaak." En wat wou je nou van me? Mag men tegenwoordig niet rustig meer slapen?" De browning van Mc Gregor ging omhoog. en met de andere hand haalde hij een stel handboeien te voorschijn. „Ik denk, dat je binnenkort gaat slapen om niet meer wakker te worden, boy," klonk het dreigend. „Ik arresteer je wegens moord op Tommy Horier, 'den eigenaar van Char lie's bar in de Caverhamstreet. Vijf minuten nadat jij weg was, vond men het lijk van Tommy midden in de kamer en jij bent het laatst bij hem geweest. Jij en niemand an ders hebt Tommy Horier vermoord en dat zal je laatste misdaad wel geweest zijn, Billy, want op moord staat nog altijd de doodstraf." Billy O'Connell maakte een luchtsprong. Hij wankelde achteruit. „Tommy Horier vermoord?" Zijn oogen pruilden uit het hoofd van angst en hij zocht een gaatje om te ont komen, maar Gregor hield hem met z'n revolver tegen. „Gregorje liegt!" schreeuwde hij heesch." Ik heb het niet gedaan. Tommy was om half vier nog springlevend, toen ik wegging. „Maar om vijf minuten over half vier was hij dood", vulde de inspecteur aan. „Wil je nog beter bewijs, dat jij het ge daan hebt?" „Luister, Gregor," zei Connell, terwijl hij op den rand van zijn bed ging zitten." Ik heb het niet gedaan want ik ben heelemaal niet bij Tommy Horier geweest. Ik heb dat alibi gekocht voor vjjftig pond en je zou het nooit geweten hebben als die beroerde moordenaar De ander lachte hem in zijn gezicht uit. „Heb je nu soms ineens weer een ander alibi? Vooruit zeg op, want ik heb niet veel tijd meer." Bill O'Connell liep naar een hoek van de kamer en maakte met een mes een plank lo§ in den vloer. Even later kwam hij terug en liet Gregor den blauwen diamant zien. „Al gehoord van den inbraak bij Marshall Field in de Regentstreet?" De inspecteur bekeek het sieraad van alle kanten en toen liet hij het in zijn zak ver dwijnen. „Wel allemachtig! Ben jij het geweest, die bij Marhhall ingebroken heeft? We waren stelig van meening, dat Nicky Fowler en Guire het gedaan hadden, want die zijn om half vier in de buurt gesignaleerd.." „Dan moesteiï zij den steen hebben, grijnsde Connell, maar ik was hun net even te vlug af en als ik om half vier in Regent street ben, dan kan ik niet in Whitechapel zijn om Torhmy Horier koud te maken. Nou jij, Horier. De ^inspecteur mompelde Iets, wat Billy' niet verstond, maar hij liet er duidelijker op volgen: „Jij weet je ook overal uit te draaien, Bill. Ik h&d er vast op gerekend, jou vandaag of morgen te zien hangen, maar in elk ge-, val bespaart het den beul een vies kar weitje. Maar vijf jaar zal er toch wel voor op zitten. Dat moet de rechter maar uit maken. Kleed je aan en ga mee." Buiten stond een auto, die hen eerst naar Tommy Horier's bar bracht. Gregor stapte uit en liet Connell geboeid in den wagen, maar toen de inspectur na een half uur nog niet terug was, drukte Billy op de claxon. Er kwam iemand naar buiten hollen. „Hallo, Billy!" Connell sprong overeind. „WawatBen jij het Tommy? Je bent toch dood?.. Vermoord?.. Ha, lachte Horier. „Kom mee, Bill, dan zal ik je een mop vertellen." „Waar is inspecteur Mc. Gregor?" infor meerde Mc. Gregor?" informeerde Connell achterdochtig. „De kereld heeft me belogen. Hij zei, dat je vannacht om half vier ver moord was." „Dat was Gregor niet", lachte Horier luidruchtig. Dat was Nicky Fowler. Hij en Mac O'Guire wilden me wijsmaken, dat jij den blauwen diamant uit de vitrine bij Marshall Field gekaapt hebt en dat hij in de gedaante van Gregor jou den steen weer afhandig zou maken, maar ik heb gewed om tien pond en een flesch whiskey, dat het hem niet gelukken zou. Maar., eh.. wie heeft jou die armbandjes omgedaan?" Toen zei Billy iets, dat erg veel op een verwensching leek. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7