Verduisteringstijden LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 31 Januari 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS IPUROL Officieele Kennisgevingen Reizend uitoefenen van bedrijf Samenwerking tusschen Winterhulp en andere sociale instellingen VISSCHERM-BERICHTEN Gemengd Nieuws AGENDA De bepalingen toegelicht Winterhulp Nederland Eenige voorbeelden 2 t/m 8 Februari VRAGENRUBRIEK Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Uit de Omstreken ONTPLOFFING IN GANG VAN WONING. H.B.S.-leerling maakte een explosiemiddel, Omstreeks drie uur gistermiddag is in de Swaerdecroonstraat te Rotterdam een ern stig ongeluk gebeurd. In de gang van de woning van zijn ouders had de 15-jarige H.BB.-leerling D. Peters een zelfgemaakt explosiemiddel tot ontploffing gebracht, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Het gevolg was. dat de jongeman aan beide handen ernstige verwondingen op liep. O.a. waren verschillende vingers af gerukt. Hij is naar het ziekenhuis Betgweg overgebracht en daar ter verpleging op genomen. Verschillende ruiten van de wo ning waren door de ontploffing vernield, evenals de voordeur. BEDWELMEND GAS UIT HOUTGAS- GENRATOR. Gisteravond omstreeks half negen waren in een werkplaats van een garage in de Korte Hillestraat te Rotterdam zes perso nen bezig met het repareeren van een nog brandenden houtgas-generator van een vrachtauto. Vier van hen, n.l. de gebroe ders Van B. uit Brandwijk en Bleskens graaf, van D., de eigenaar der garage, en K. uit Rotterdam, geraakten tegelijkertijd door uitstroomend gas bedwelmd en vielen bewusteloos neer. De andere twee wierpen snel de deuren open, waarna de slacht offers naar het zuiderziekenhuis werden vervoerd. Dit konden zij spoedig weer ver laten. VIER GEWONDEN BIJ BOTSING TUSSCHEN VRACHTWAGEN EN AUTOBUS. De bestuurder van een autobus, waarin werklieden gezeten waren, heeft op den Koningsweg te Arnhem, een vrachtauto, die hij voorbij wilde rijden, aangereden. Beide wagens werden zwaar beschadigd en vier werklieden in de autobus werden gewond, een hunner vrij ernstig. Alle patiënten zijn naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de bus is in hechtenis ge nomen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Op de Maasbrug te Gennep heeft Woens dagavond een ernstig, auto-ongeluk plaats gehad, dat aan den 18-jarigen A. Cornelis- sen uit Gennep het leven heeft gekost. Toen C. over de brug reed stopte de voorste van twee tegemoetkomende vracht auto's plotseling. De achterste auto moest, ten einde een botsing te voorkomen, uit halen en kwam daarbij in aanrijding met den wielrijder C., en drukte hem tegen de leuning. C. werd in hopeloozen toestand opgenomen en naar het Canisius-zieken- huis te Nijmegen* overgebracht. Hier over leed de jongeman enkele men na aan komst. BRAND IN GARAGE TE BARNEVELD. Gistermiddag is te Bameveld door kort sluiting brand uitgebroken in de garage van de firma van Maanen in de Nijhestraat. De garage was thans tot pakhuis ingericht. De brandweer kon niet verhinderen, dat de naast de garage gelegen bakkerswinkel van den heer Koot eveneens door het vuur werd aangetast. De garage is gedeeltelijk door het vuur vernield. De bakkerswinkel kon voor een groot deel gespaard worden. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 2 FEBRUARI. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorai. 10.30 uur en nam. 2.45 uur ds. P. L. Kiehl Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. Heuzenveldt. Hoopmade Ned Herv. Kerk: Voorm. 10% u. ds. S. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 u. ds Lekkerkerker. hulpprediker te Alphen a. d. Rijn. Koudekerk a. d. Rijn Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Haspers. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 mil ds. Van Binsbergen. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. G. P. van Itterzon, Den Haag; nam. 2.30 uur ds. J. Pop, Zwammerdam Kinderkerk (Kerklaan 2)Voorm. 10.30 urn- de heer L. Sleeboom. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur ds. J. J. Dijk. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. 230 uur ds. Geerling van Oude Wetering. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Speelman van Nieuwveen en nam. 3 uur leesdienst. Rem. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. L. W. van Wijngaarden. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 3 uur de •ïeer A. van Scherpenzeel. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3.30 uur ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en n^m. 3.30 uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 4 mu ds. W. Laman van Haarlem. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 3 uur ds. C, A. van Harten van Zevenhoven. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. Kuiper. 0 Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdienst. Ned Prot. Bond: Voorm. 10.30 uur de heer C. van 't Riet van Leiden. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. D. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. De* Harder van Leiden. Voorhout - ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 urn* ds. H. P. Fortgens. t Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. J C. Houtzagers. Geref. Gem. Gebouw Leidscheweg 41: Nam. 4 urn- leesdienst. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voörm. 10 en nam. 4 uur ds. Vroeg-in-de-wey. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Smidt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. v. d. Kraats. Wassenaar Dorpskerk: Voorm. 10.30 uur ds. ten Kate; nam. 3.05 uur dr. Honders. Kievitkerk: Voorm. 10.30 uur dr. Honders. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorrii. 10 en narn. 2.30 uur ds. de Bel. Woubrugge Ned. Prot. Bond: Bovenzaal Hotel SwamaVoorm. 10.30 uur de heer A. An- genent (Leimuidenï. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. P de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 2.30 uur dr. J. J. Woldendorp (H. D.). Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 2 uur ds. Ver- sluys. Geref. Gem.: Voorm, 10.30 en nam. 6.30 uur leesdienst. ■Ver. tot Verbr. der Ger. Waarheid: Voorm. 10 en nam. 2 uur de heer Wildschut, Rotterdam. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Eykman. Zwammerdam Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10.30 uur ds. A. G. Glinther. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bennekom ds. B. N. B. Bouthoorn Harderwijk; te Noorden cand. P. J. F. Lamens Zaandam; te Kimswerd (toez.) cand. K. L. de Groot. Uskwerd, die echter reeds een beroep naar Surhuisterveen aannam. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Mijdrecht: ds. O. W. Boüwsma IJsselmuiden-Grafhorst. DS. H. A. TEN IIOVE OVERLEDEN. In den ouderdom van 53 jaar is te Groningen v/aar hij in een ziekenhuis was opgenomen, overledeif ds. H. A. ten Hove, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Delfzijl. De thans over ledene stond te Ritthem, Schoonoord, Mussel- kanaal en sinds 1933 te Delfzijl. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen 1 Doos 30 cent J Bij Apoth. en Drogist. 6719 (Ingez. Med.) de nieuwe textielkaarten. Ieder is verplicht op de nieuwe textiel- kaart zijn naam, adres en stamkaartnummer in te vullen. H.H. Winkeliers moeten hierop scherp op toezien. Het verhandelen van textielkaarten is verboden en zal streng worden gestraft. Leiden, 31 Januari 1941. 6746 De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. distributie van vaste brand stoffen (Uitsluitend voor houders van Speciale Brandstof-Identiteitskaarten) Houders van bovenstaande kaarten, be- hoorende tot groep B, worden in de gelegen heid gesteld, de 4e periode-toewijzing te komen afhalen a.s. Maandag, 3 Februari op de afdeeling Brandstoffen van het Distribu tiekantoor, Breestraat 119. De groepen C en D kunnen de 4e periode komen afhalen op Dinsdag en Woensdag, 4 en 5 Februari a.s. Leiden, 31 Januari 1941. 6747 De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Ned. Herv. Kerk: Voopn. 10 uur Van het departement van binnenland- sche zaken is de volgende circulaire uitge gaan aan de burgemeesters: De verordening 129 van den rijkscommis saris behelst regelen betreffende beperking van het al reizende uitoefenen van een be drijf voor een bepaaldelijk in de verorde ning aangeduide zone van het bezette Ne- derlandsche gebied. Diegene wordt geacht al reizende een be drijf uit te oefenen, die in eigen persoon buiten de gemeente, waarin hij woonachtig is, anders dan in geval van vestiging van een bedrijf buiten die gemeente, of anders dan' op voorafgaande aanvraag beoogt: 1. Waren te venten; 2. Orders te verkrijgen, of bij personen, die niet koopman zijn, of.anders dan in openbare- verkoopgelegenheden waren ten wederverkoop in te koopen; 3. Prestaties aan te bieden, met het oog merk om winst te maken; 4. Muziekuitvoeringen, tentoonstellingen, tooneelvoorstellingen, of anderg vermake lijkheden te doen plaatsvinden, zonder dat een en ander geschiedt om kunst en weten schap te dienen. Degene, die onder deze bepalingen valt, kan het bedrijf voortzetten in zijn woon plaats of in de plaats alwaar hij bij het in werking treden van öe?e verordening feite lijk verblijf hield. Aangezien bovenvermelde bepalingen op bepaalde punten aanleiding hebben gege ven tot eenig misverstand, is hieromtrent van bevoegde Duitsche zijde de navolgende verduidelij kingverstrekt 1. Markten Handelaren in produc ten van land- en tuinbouw, van fruit-, vee-, pluimvee- en bijenteelt, alsmede in die van jacht en vischvangst, mogen deze produc ten op de weekmarkten verkoopen, mits: a. de producten onbewerkt zijn of door hemzelf gewonnen zijn; b. de producten uitsluitend dienen voor de levensmiddelenvoorziening der bevolking c. de handelaar een vaste plaats op de markt heeft en zich tot de markt beperkt; hij mag niet na afloop daarvan buiten de markt uit gaan venten. 2. Gevestigde zaken Ook is het be- staanden bedrijven, zooals vooral groote za ken met filialen, die hun afzet tot dus verre hoofdzakelijk op het land hadden, in het vervolg verder toegestaan, om door mid del van employé's, die op grond van een contract bij hen in vasten dienst zijn en die niet voor eigen rekening werken, de cliëntele, die ze tot nog toe hadden, te be dienen, wanneer ook de kooper ervan over tuigd is, dat hij inderdaad uitsluitend door vertegenwoordigers van het centrale be staande bedrijf bediend wordt en er van venten geen sprake is. Aankoopen ten behoeve van gevestigde zaken kunnen onbeperkt geschieden, on verschillig van welken aard de gekochte goederen zijn. 3. Vaste klanten (van niet-gevestigde personen) De handelaar, die op grond van een voorafgaande directe of indirecte afspraak zijn klanten opzoekt, valt niet onder de* bepalingen van de verordening. Hij moet derhalve weten naar welke klan ten hij zich m'oet begeven. Hieronder valt ook het bezoeken van vaste klanten. 4. Landbouwwerktuigen e. d. De han del in deze artikelen op weekmarkten is niet geoorloofd in den zin der verordening, aan gezien de gevestigde zaken in de behoefte kunnen voorzien. 5. Filmvertooningen e. "d. Het vertoo- nen van films e. d. waarmede geen hooger belang van kunst en wetenschap is gediend valt onder de bepalingen van de verorde ning. 6. Handelsreizigers De in het kustge bied wonende personen mogen al reizende hun bedrijf uitoefenen buiten het kustge bied. Dit is b.v. van belang voor in het kust gebied wonende handelsreizigers. Voor zooveel noodig wordt opgemerkt, dat los van de bepalingen van de verordening Nr. 129, ingevolge de desbetreffende rege ling, vergunning van den stafofficier bij den gevolmachtigde van den rijkscommis saris in de provincie vereischt blijft voor het betreden van gemeenten, welke zijn ge legen op de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden en de daarmede gelijkgestel de gebieden. Zaterdag. Volkshuis: Lezing H. C. Verkruysen over „Kunst". 3 1/4 uur nam. Zondag Stadszaal: LKJK, „Voor allen". Solist György Faragó, 2% Uur nam. diversen s Dinsdag lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegen typhus 11—3 uur, 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag dér maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 78 uur nam s Donderdags Wljkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst voor Praeventleve Genees kunde flste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle 3% uur 's middags precies. s Vrydags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5, 's Zaterdags: Oude RUn 44a. Prot Bureau voor Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. 9 bioscopen. t 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater: „Die Fledermaus" t. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling, Lido-Theater: Het eiland der demonen, Bali, Dagelijks 7% uur aam.; s Zondags te 2, 4,30 en 7% u Woen?d eD Zaterd matinée 2.30 u. Trianon-Theater: Parkstraat 13 t. Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater: Amsterdam bij nacht Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater: ,.De trouwelooze Eckehart" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Januari 20 uur tot Zaterdag 1 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapen burg 9. tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Mcnschheid". Hooigracht 48. Tel. 21060. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. luchttemperatuur. Laagste temperatuur 3 gr. C. (27 gr. F.). 9 uur voormiddag 2 gr. C. (29 gr. F.). Gironummer tan de W. H. N 5 553. De Bank van. de W. H. N. Is Kasvereeniging -N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877, Ge brengt gelnb in teler leven Zooals dezer dagen is medegedeeld, heeft de directeur - generaal van de stichting Winterhulp Nederland een circulaire ge zonden aan de burgemeesters der onder scheidene gemeenten, waarin de medewer king van de W.H.N. bij collecten van an dere sociale inrichtingen wordt geregeld. In verband hiermede vernemen wij van bevoegde zijde, dat de W.H.N. reeds sinds eenigen tijd maatregelen ten uitvoer legt om den voortgang van andere liefdadigheid te verzekeren. De Winterhulp-organisatie heeft daarmede de poorten opengezet voor samenwerking met bestaande sociale in- stellingen. De directeur-generaal der W.H.N heeft persoonlijk aan de commissarissen der provincies en aan alle burgemeesters de verzekering gegeven, dat hij alles zal doen -om aan positief werk der bestaande sociale instellingen alle steun te verleenen. In verscheidene plaatsen zoo vernemen wij is deze samenwerking reeds tot stand gekomen en heeft zé zeer vruchtbare resul taten gehad Met den dag wordt deze samenwerking inniger en de resultaten beter. Drie voorbeelden, waarbij achtereen volgens een groote stad, een provinciestad en een plattelandsgemeente 'genoemd 'wor den, mogen een doorslaand bewijs zijn voor de reeds tot stand gekomen samenwerking. In Rotterdam stelde de "stedelijke direc teur van de W.H.N. zich bij den aanvang van zijn werkzaamheden in verbinding met- den dienst van maatschappelijk hulpbe toon, armenraad, crisiscomité A en'B. de vrouwelijke vrijwillige hulp, de stichtingen Rotterdam 1939 en 1940, de Notbeistands- hilfe van den rijkscommissaris en met den burgemeester. Het resultaat was, dat er een heel prettige samenwerking tusschen deze instanties en de W.H.N. tot stand is gekomen. Zoo bieden verscheidene sociale instellingen wekelijks een opgave aan de plaatselijke afdeeling wan de W.H.N. te Rotterdam van behoeftigen in die stad, die naar haar meeiling voor een extra onder steuning in aanmerking koanen, terwijl om gekeerd de W.H.N. de haar verzamelde ge gevens omtrent nooden aan deze instellin gen ter beschikking stelt. De praktijk heeft bewezen, dat beide partijen door deze Ten behoeve van hen, die daarin belang stellen in verband met de regeling van den werktijd in hun bedrijven, laten wij hieronder een staatje volgen, vermeldende de tijd stippen, waartusschen gedurende de volgende week de verduisteringsvoorschriften gelden Aantal daglichturen. Februari 9 uur 07 minuter 9 11 2—3 3—4 4—5 5—6 6—7 7—8 8—9 Februari 18.28—9.19 2 18.30—917 3 18.31—9.16 4 18.33—9.14 5 18.35—9.10 6 18.37—9.11 7 18.39—9.09 8 14 17 21 24 28 samenwerking reeds voor zich sneller maat regelen ter leniging van bepaalde nooden kon treffen dan tot dusver. Ook het over zicht der bestaande nooden wordt door deze samenwerking veel beter. Behalve de genoemde "instellingen hebben ook de plaat selijke afdeelingen der N.S.B. en van De Nederlandsche Unie haar medewerking verteend bij de opsporing van stille armen in haar kringen. De toestand in Hilversum was eenigen tijd geleden al zoo, dat verscheidene lief dadigheidsinstellingen reeds tot concen tratie waren overgegaan. Door de W.H.ty is de laatste stoot tot algeheele concentra tie gegeven. De situatie heeft zich thans zoo ontwikkeld, dat dé gezamenlijke sociale instellingen ter plaatse het werk van de W.H.N. uitvoeren. Dit werk geschiedt onder den naam W.H.N. en het wordt tot volle tevredenheid der samenwerkende organisa ties uitgevoerd. Als voorbeeld van een plattelandsge meente, waar een zeer gelukkige samen werking is tot stand -gekomen, moet vooral genoemd worden Olst in Overijsel. In deze plaats Is in Juni 1940, voordat van de oprichting der W.H.N. sprake was, op initiatief van den burgemeester het ge meenschapsfonds Olst opgericht. Behalve de van overheidswege verstrekte steun is ■de geheele liefdadigheid te Olst hierin samengevat. De geheele bevolking draagt maandelijks naar vermogen in diit fonds bij De grootte der bijdragen is geheim. Een vertrouwenscomité van vier notabelen en een bestuur van tien personen onder- lei ding van den burgemeester nemen echter kennis van de gestorte bijdragen en wan neer naar hun meening een ingezetene in staat is een minimurn bijdrage te geven wordt door persoonlijk bezoek getracht een beter resultaat te bereiken. Dit fonds is in staat dé nooden der behoeftigen te dekken. Toen een W.H.N. werd opgericht is de burgemeester met den directeur-generaal overeengekomen, dat het gemeenschaps fonds Olst. geheel intact zal blijven met be houd van naam en werkwijze. In Olst is geen plaatselijke afdeeling van de W.H.N en er zijn ook geen W.H.N.-collectanten. Olst heeft evenwel begrenen. dat, de WH.N, een nationale zaak dient- en om dit tot uitdrukking te brengen, alsmede om een practiscb bewiis' van gemeenschapszin te geven, m^akt bet gemeenschaosfonr^ Olst maarideliiks sno gulden over aan de cen- fvaiê v^n d° W.H.N. C~k het. g^imeen?cbao^- fen^s 'Olst. werkt met waardebons, hetgeen eveneens reeds geschiedde vóór de oprich ting'van de W.H.IT. N N. - Een gedeelte van het huis kan de huurder onder zijn verantwoordelijkheid aan een ander verhuren, indien hem dat vermogen niet bij de overeenkomst is ontzegd. Op geen enkele wijze mag de huurprijs ver hoogd worden. D. A. v. d B, - De hoogst toelaatbare prijs van eert onroerende zaak is in het algemeen die, waarvoor het huurobject op 9 Mei 1940 verhuurd was. In geval de huurprijs als gevolg van persoon lijke verhoudingen tusschen huurder en ver huurder op 9 Mei 1940 lager was dan de voor gelijksoortige huurobjecten op dien dag gebrui kelijke huurprijs en een andere huurder op treedt. vormt de laatstgenoemde huurprijs de hoogst belastbare. Is de huurwaarde door verbeteringen geste gen, dan wordt de toelaatbare huurprijs ver hoogd met een bedrag van 10 pCt. van de kosten van verbetering, voorzoover deze kosten het re delijke en gebruikelijke niet overschrijden. Overtreding der bepalingen is strafbaar. (2 lijnen) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 31 Januari Schar f.3021; kleine schar f. 11,506,50; pufschar f. 4,90—3,50; bot f. 100—90; sardien f36 (alles per 50 KG.). Snoek 94 ct.; snoekbaars f. 2,041,88; blei 55 ct.; spiering 8062 ct. (alles per KG.). Besomming loggers: KW 154 f.118; KW. 43 f. 108; KW 104 f. 83; KW 89 f. 84; KW 163 f. 153; KW 40 f.128; KW 60 f.122; KW 59 f.134: KW 49 f. 179. Besomming kotters: KW 92 f. 112; KW 10 f.132; KW 77 f.171. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Marienus Bregman 23 jr. en Ja- coba Adriana Dorst 18 jr. B(j het schaatsenrijen kwam de heer G. van V. ernstig te vallen. De ontboden genees heer constateerde een gescheurde spier en in wendige kneuzingen. HAARLEMMERMEER. Ir. H. Rietberg over Suikerbieten-enquête en -analyse. Voor de Vqr. van Bedrijfsvoorlichting te Hoofddorp gaf ir. H. Rietberg van het In stituut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, een uiteenzetting van de bevindin gen der Suikerbieten-enquête en -analyse, gehouden door de Commissie voor Bieten enquête onder zijn persoonlijke leiding. Het doel van deze enquête aldus de heer Rietberg, nadat de voorzitter der Be- drijfsvoorlichtingsvereeniging, de- heer P. Klstemaker hem had Ingeleid is verhoo ging te bewerken van bietenoogst en -ver- bouw. Klimatologische verschillen In ons land makèn dat Zeeuwsch-Vlaanderen aan de spits staat der bietencentra. Noord-Brabant en Holland wedijveren met Zeeland om de tweede plaats. De onderzoekingen hebben aangetoond, dat de grond in de Meer bij uitstek gunstig is voor dezen verbouw. Dat de opbrengsten in kwaliteit en kwan titeit toch nog zoo zeer verschillend zijn, heeft verschillende oorzaken. Onder leiding van ir. den Engelse uit Heemstede, worden geregeld in de Meer onderzoekingen ge daan naar de grondsoort, de voorvruoht, den zaaitijd, op speciale proefvelden, den juisten zaaitijd, de beste stikstofbemesting etc. te bepalen. Niet minder dan 120 velden werden aldus onderzocht. Algemeen werd gevonden, dat vroeg zaaien voordeelen heeft. De biêt maakt 11— 12 ringen, hoe eerder deze ontwikkeld zijn, des te eerder begint de suikervorming. Dat in het afgeloopen jaar laat gezaaid moest worden en toch een goede opbrengst werd verkregen is te' danken aan het mooie voor jaar. Op 1 Juni '39 had de biet 45 ringen gevormd; op 1 Juni '40 al 910. Spreker deelde vervolgens mede, dat er geen oogstverbetering }>]ijkt bij be mesting van meer dan 120 kg. zuivere stik stof per H.A. Dat toch nog groote opbrengstverschillen ontstaan, ligt in den voedingstoestand van de 'oiet. Daartoe zijn in het Instituut te Bergen op Zoom analytische proeven ge nomen om de invloeden der voornaamste mineralen Nitrogenium, Natrium, Ka lium. Phosphor. Magnesium en Calcium te bestudeeren. N en Na werken bladvor mend, Ca. juist bladbelemmerend. Voor kalkammonsalpeter en kalksalpeter zag spr liever kali- of natronsalpeter, die bladgToei en gehalte oevorderen. De Kalitoediening voor wortelontwikke ling en gehalte wordt in de Meer op de juiste wijze toegepast. De beïnvloeding van deze zes grondstoffen op het blad de wortelhet gehalte en op elkaar, ging 9

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6