LAATSTE BERICHTEN Vrijdag 3f Januari 1941 ïEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Binnenland Zeepbonrien voor wasscherijen Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Japan en Nederlandsch-Indië Buitenland Dankwoord van Antonescu Onze telefoonnummers Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT MARKT BON MOET VOORAF VERSTREKT WORDEN. Zooals bekend, is ieder verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch, welke aan wasscherijen in behandeling wordt gegeven, een zeepbon af te geven. In verband hiermede is thans voorge schreven, dat de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst dienen te nemen en pas daarna een hoeveelheid van 20 k.g. waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten mogen behandelen. Deze regeling moest getroffen worden, omdat het voorge komen is, dat de klanten.hun zeepbonnen reeds te eigen behoeve hadden gebruikt, zoodat zij bij het terugbezorgen van de wasch geen zeepbonnen ter beschikking hadden voor de wasscherijen. Binnenkort zal worden overgegaan tot het uitoefenen van een strenge controle op de wasscherijen, zoodat deze in haar eigen belang wordt aangeraden zich stipt aan bo venstaande bepalingen te houden. BUS CONTRA LOCOMOTIEF. Vanmorgen is een autobus van de R.E.T. op weg naar Schiedam op het Marconiplein te Rotterdam tegen een goederentrein ge botst. De bus werd door de locomotief ge grepen en eenige meters meegesleurd, waarna het voertuig tegen een lichtmast werd gedrukt. De bus werd zwaar beschadigd. Van de inzittenden kreeg slechts één lichte ver wondingen tengevolge van glasscherven. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Ben duikboot heeft 20.000 b.r.t. aan vij andelijke koopvaardijscheepsruimte tót zin ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben ook gisteren in opeenvolgende golven strategische doe len in Londen met brisant- en brandbom men bestookt. Stoutmoedig uitgevoerde af zonderlijke aanvallen van zeer geringe hoogte richtten zich tegen vliegvelden, troepen-opleidingskampenluchtdoelbatte- rijen, autccolonnes, fabrieksinstallaties en spoorwegen in Z.O. Engeland. Hierbij wer den meermalen treffers geplaatst op de op den beganen grond staande gevechtsvlieg tuigen van het type Bristol-Blenheim. In een troepen-opleidingskamp ten N.O. van Londen vloog een munitiedepot in de lucht. Fabrieksgebouwen ten Oosten van Cam bridge, nabij Stort ford en Nottingham, werden door bomtreffers verwoest. Gevechtsvliegtuigen hebben op ongeveer 400 K.M. ten Westen van de Golf van Do negal hét [koopvaardij schip „Austvard" (3677 b.r.t.) en ten Zuiden van de (monding, van de Humber een kleiner schip tot zin ken gebracht. Verdragend geschut van het leger zette de beschieting van strategische doelen in Z.O. Engeland voort. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijksgebied, noch boven het bezette gebied gevlogen. Duitsche ja gers hebben boven Dover 5 en boven Lon den 7 Britsohe versperringsballons neerge schoten. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. OORDEEL VAN EEN JAPANSCH BLAD. Schrijvende over de Nederlandsch-Indi- sche problemen, die het centrum worden van de debatten in het Japansche parle ment, dringt het blad Kokoemin Sjimboen er in een hoofdartikel bij de regeering op aan scherpe aandacht te wijden aan de problemen van Nederlandsch-Indië, in het bijzonder met het oog op de mogelijkheid, dat Engeland en Amerika overwegen stra tegische faciliteiten te vestigen in de Zuid zee met Singapore als centrum. De natio nale aandacht wordt thans geconcentreerd op de Nederlandsch-Indische problemen, nu de minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, een opheldering heeft gegeven van de ingenomen krachtige houding in zijn antwoord op interpellaties van den kant van Lagerhuisleden in verband met oorlogs voorbereidingen in Singapore en Nederl.- Indië. Sedert het vreedzaam oprukken van Ja pan: ;he troepen in Fransch Indo-China zijn de vriendschappelijke betrekkingen tussche Japan en de Fransche kolonie grootelij ks verbeterd, zoodat de voorbereidingen voor bereidingen voor de a.s. besprekingen te Tokio thans vlot verloopen. Thailand en Fransch Indo-China hebben, onverschillig of zij openlijk hun houding jegens Japan hebben opgehelderd of niet, door hun re cente aanvaarding van het Japansche be middelingsvoorstel in hun grensgeschil, practisch goedkeuring gehecht aan het grooter Japansch ideaal van de 'vestiging eener sfeer van gemeenschappelijke wel vaart in Azië en hebben practisch Japan erkend als leidende mogendheid voor dit doel. Om de waarheid te zeggen geven de argumenten, die zelfs in die landen, welke in principe ingestemd hebben met het ideaal der vestiging van een sfeer van ge meenschappelijke welvaart in Oost-Azië naar voren gebracht worden omtrent den omvang van het ideaal, den indruk, dat succes of mislukking zeer afhangt van de nationale kracht van Japan. Als resultaat echter van de recente aanvaarding door Thailand en Fransch Indo-China van het Japansche voorstel is het nationale pres tige van Japan en zijn kracht ten zeerste vergroot en is de leidende rol van Japan erkend. Dit, zoo besluit het blad, zal stel lig den doodslag geven aan die landen, welke nog staan op de handhaving van dén status quo. (Domei) VERLENGING TOEWIJZINGEN „VLEESCHWAREN". De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het Tolgende bekend. De geldigheidsduur van de toewijzingen voor „vleeschwaren" die door de distribu tiediensten werden uitgereikt en geldig zijn verklaard tot 2 Februari a.s. of een daarna gelegen datum, wordt verlengd tot 1 Maart as. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Naar het A.N.P. verneemt zijn in den loop van gisteren wederom Engelsche vliegtui gen boven ons land verschenen. Zij wierpen een groot aantal brandbommen en explo sieve bommen, doch deze vielen nagenoeg alle op weilanden. Belangrijke schade is dan ook niet aangericht. Slechts een boer derij werd door den luchtdruk en door splinters van bommen beschadigd. Aan een kleine schuur werd eveneens schade aange richt. Personen hebben geen letsel bekomen. BRAND IN WASSCHERIJ TE LEEUWARDEN. Aanzienlijke schade. De Leeuwarder brandweer werd vannacht gealarmeerd voor een bi#nd, welke was ontstaan in de wasch- en strij kinrichting ,.De Noordster" van den heer F. Feenema aan het Zuidvliet aldaar. Aanvankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien. Toen de brandweerlieden echter begonnen met het verwijderen van de turf laag tusschen het plafond van de gelijkvloersche verdieping bleek, dat een groote vuurhaard bestreden moest worden. Plotseling sloegen de vlam men door den vloer. Aangewakkerd door den Oostenwind, laaide het vuur hoog op. Een dichte vonkenregen dreef boven de verre omgeving, die door de vlammen ge heel werd verlicht. Met zes stralen be streed de brandweer het vuur, dat zij na oen uur hard werken meester was. Het ge- heele pand en een groote voorraad goede ren, welke gereed stonden, om aan de klanten te worden bezorgd, gingen verloren verzekering dekt de aanzienlijke schade. RADIO IN AUTO'S. Bij oplegging geen belasting. In antwoord op een verzoek van de K. N. A. C. om vrijstelling te willen verleenen van Qo radiobelasting voor ont\ -.nginrichtingen opgelegde auto's, deelde de directeur- generaal der P.T.T. nader mede. dat in mder geval van alle aanwezige ontvangin- hchtingen (dus ook die in opgelegde mo torrijtuigen) aangifte moet worden gedaan. Jij deze aangifte kan men dan vermelden, bat de ontvanginrichting is gemonteerd in een opgelegd motorrijtuig. Dan ial, zoolang bijzondere tijdsomstandigheden aanhou den, voorloopig voor deze ontvanginrich' hngen geen luistervergunning worden uit gereikt, zoodat men ook geen luisterbij drage verschuldigd is. Zoodra de in den opgelegden auto aanwe- 3e raóio weder in gebruik wordt genomen, h bezitter daarvan onverwijld aan jmt hoofdbestuur der P.T.T., 3de afdeeling, ri nnis te geven. De luisterbijdrage is van at oogenblik af uiteraard verschuldigd, bert iïent eventueele verzegeling der hier derail ontvanginrichtingen, zullen na- re bepalingen bekend worden gemaakt. ROTTERDAMSCHE BANK. Volgens het jaarverslag wordt uitkeering van een dividend van 5l/° procent (v. j. 5 procent) voorgesteld. NIEUWE PARTIJ IN ZUID-AFRIKA. Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst is in Zuid-Afrika een nieuwe partij opgericht onder den naam „partij van Afrikaanders." Deze partij heeft ten doel de politiek van generaal Hertzog, die onlangs van al zijn functies afstand heeft gedaan, voort te zetten. (DH.B.) STAATSPENSIOEN VOOR HERTZOG. De Britsche berichtendienst heeft mede gedeeld, dat minister-president generaal Smuts gisteren in het Zuid-Afrikaansche parlement met betrekking tot een aan generaal Hertzog toegekende staatspensioen van 2000 pond sterling per jaar verklaard heeft, dat dit pensioen niet beschouwd moet worden als een aan Hertzog bewezen gunst, het is een bewijs van erkentelijkheid voor een man, die zooveel voor Zuid-Afrika heeft gedaan. (D.N.B.). DE NATIONALE MOBILISATIE IN JAPAN. Het wetsontwerp tot aanvulling van de wet op de nationale mobilisatie, dat giste ren bij het Japansche parlement is inge diend. zal morgen in de Kamer behandeld worden. Het wetsontwerp verleent de re geering nieuwe volmachten voor een stren gere tenuitvoerlegging der mobilisatie. Zoo kan de regeering volgens het ontwerp zware straffen bedreigen tegen overtreding van de economische controle, het oprichten van nieuwe en de uitbreiding van bestaan de bedrijven bevelen, de productie van min der belangrijke goederen verbieden en be palen, dat fabrieken zekere technische in stallaties moeten hebben. (Domei). DERNA OPGEGEVEN. SUEZ GEBOMBARDEERD. Het 238ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie aan weerszijden. Formaties bommenwerpers en jachtvliegtuigen heb ben vijandelijke bruggen, wegen en batte rijen op doeltreffende wijze, aangevallen. Troepen en gemechaniseerde colonnes zijn bestookt met bommen van licht kaliber en met mitrailleurvuur. Een onzer' vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Cyrenaica heeft Jiet opperbevel, om omsingeling onzer stellingen te Derna te voorkomen, de ontruiming der stad bevolen en de troepen verplaatst naar stellingen on middellijk ten Westen en ten Zuiden van Derna. waar onze detachementen een aan val der Australische gemechaniseerde troe pen hebben gebroken. Afdeelingen van de luchtmacht hebben Engelsche gemechani seerde strijdmiddelen gebombardeerd. Onze jachtvliegtuigen hebbep twee vijandelijke toestellen neergeschoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op ^en plaats in Cyre naica, waarbij drie personen gedood en eenige gewond werden en geringe schade werd aangericht. Bij verschillende gevechten aan het Noor delijke front in Oost-Afrika hebben wij aan vallen van den vijand \fgeslagen en hem zeer gevoelige verliezen toegebracht. Onze afdeelingen bommenwerpers en jagers heb ben een zeer levendige bedrijvigheid ont plooid en batterijen, troepen en gemecha niseerde strijdmiddelen gebombardeerd. Een vliegtuig van het type Gloster is neergeschoten Een ander Engelsch vlieg tuig werd gedwongen óp een onzer vlieg velden te landen; de bemanning werd ge vangen genomen. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben Suez en Ismailia op doeltreffende wijze gebombardeerd". DE OORLOG TER ZEE. In New Yorksche scheepvaartkringen ver luidt, dat het 5613 ton metende Zweedsche vrachtschip Oxelosund en het Noorsche 1758 ton metende vrachtschip Haaleg tot zinken zijn gebracht. Bijzonderheden om trent datum en plaats van den ondergang dezer schepen zijn niet bekend gemaakt. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW. De eerste burgemeester van New York, Laguardia, heeft bekend gemaakt, dat het ministerie van marine besloten heeft de capaciteit van de marinewerf te Brooklyn te verdubbelen. Voor deze vergrooting dei- installaties is een crediet van 15 millioen dollar ingewilligd. (D.N.B. HET OPTREDEN TEGEN DE VRIJMETSELARIJ IN ROEMENIË. Officieel is medegedeeld, dat teneinde paal en perk te stellen aan alle intrigues tegen de actie tegen de vrijmetselaars in Roemenië, op bevel van generaal Antonescu het volgende is bepaald: Al degenen, die beweren dat ook maar een lid der regeering van generaal Antonescu tot de vrijmetselarij behoort of heeft behoord, of de vrijmetselaars be scherm. worden in staat van beschuldi ging gesteld. Voorts zal het bij de vrijmet selaars gevonden materiaal gepubliceerd worden, opdat alle góedgeloovigen zich er van bewust worden, wier werktuigen de nietsnutten zijn, die beweren, dat generaal Antonescu of zijn medewerkers de vrijmet selaars steunen. (D.N.B.) NIEUWE ITALIAANSCHE MINISTER VAN STAAT. Op voorstel van den Duce heeft de keizer en koning den senator generaal Alfredo Dall' Olio tot minister van staat benoemd. Generaal Dall' Olio was in den wereldoor log onderstaatssecretaris en later leider van het ministerie van bewapening en mu nitie. Aan hem was de vergrooting van de productie tijdens den wereldoorlog te dan ken. Van 1935 tot 1938 is generaal Dall' Olio commissaris-generaal voor de oorlogsindus trie geweest. (DH.B.) TURKSCHE AMBASSADEUR NAAR BERLIJN TERUG. De sedert eenigen tijd te Ankara voor het uitbrengen van rapport vertoevende Turk- sche ambassadeur te Berlijn, Gerede, zal, naar verluidt, dezer dagen naar Duitschland terugkeeren. (D.N.B.). (2 lijnen) AMSTERDAM, 31 Januari. Sedert de laatste dagen legt de koersbewe- ging op de New Yorksche beurs een opmerkelijk flauwe houding aan den dag. Weliswaar blijven de dageiyksche koersverliezen over het alge meen tot 1 a 2 punten beperkt, maar over een bepaald tijdsbestek beschouwd, zijn de dalingen toch vrij aanzienlijk. De onzekerheid aangaande de toekomstige ontwikkeling van een binnenlandschen toestand in handel, industrie en nijverheid, de steeds maar stijgende staatsschuld, die niet ver meer van de 45 milliard dollar' verwijderd is, alsmede de toenemende vrees voor een verscherping der politieke verhoudingen tusschen de V. S. en andere mogendheden, oefenen een sterk rem- menden invloed uit op den beurshandel. Dezer dagen werden de voorloopige cijfers bekend ge maakt omtrent den uitvoer der V. S. over het afgeloopen jaar De export steeg met bijna 900 pilllioen dollar tot ruim 4 milliard, de invoer vermeerderde van 2.32 tot 2.6 milliard, zoodat het uitvoeroverschot niet minder dan 1.4 milli- lard bedroeg. Met bezorgdheid heeft men moeten vaststel len dat ondanks deze stijging der handelsbe weging, de waarde van den export van land bouwproducten zeer sterk is gedaald. Gedurende de laatste maanden van 1940 werd zelfs een 'zoo laag niveau bereikt als nog nimmer is voorge komen. Het is dan ook zeer de vraag of de hoogconjunctuur in nijverheid en industrie een compensatie kan vormen voor de groote verlie zen die in Amerika's landbouw worden geleden, aangezien men met de groote stijging der voor raden geen raad weet. Ondanks de gunstige gegevens die uit de staalindustrie binnenkomen, vertoonen de aan- deelen der leidende ondermingen in dezen tak van nijverheid een onophoudelijk dalende rich ting. De tot dusverre bekend gemaakte gegevens over het afgbloopen boekjaar van twee groote concerns doen evenwel duidelijk uitkomen, hoe gunstig 1940 was. Blijkens het verslag van de U.S. Steel werd een nettowinst van 102 millioen dollar behaald, tegen 40 millioen over 1930, een stijging derhalve van 60 millioen dollar. Dit is de grootste winst welke sedert 1930 toen een nettowinst van 104 millioen dollar kon worden geboekt werd behaald. Door den president der maatschappij werd medegedeeld, dat de maatschappij gedurende het vorige jaar op gemiddeld 77.3 der capaciteit hééft gewerkt. In het laatste kwartaal alleen gemiddeld op 39.3. Ook de resultaten, die door de Republic Steel Corporation werden behaald, overtroffen de verwachtingen. De nettowinst steeg tot 21 millioen dollar tegen 10 millioen over het Jaar tevoren. "Aangezien dit concern tal van speciale staalproducten fabriceert, is de winstmarge bij deze onderneming zeer gunstig Tengevolge van de. betere resultaten over het afgeloopen jaar kon voor het eerst weer sedert 1930 een dividend op de aandeelen worden ge declareerd. De middagbeurs. Op de Amsterdamsche Elfeetenbeurs heerschte vandaag een onbehaaglijke, ja, zelfs gedeprimeerde stemming. Reeds da delijk na opening kon men dit waarne men. aangezien vrijwel alle fondsen, met uitzondering van de beleggingsmarkt, be langrijk 1 beneden de vorige noteeringen werden ingezet. Een bepaalde oorzaak voor het minder gunstige beurssentiment kon men niet onmiddellijk aanwijzen. Deels evenwel zou dit kunnen worden ge» weten aan de lagere koersen, die Wallstreet seinde, deels vanwege het feit; dat het pu bliek zich tegenwoordig geheel van de markt heeft teruggetrokken. Tengevolge van de uitgifte van de nieuwe staatsleening zijn belangrijke liquide middelen noodig. die ders een emplooi op de Effectenmarkt kun nen vinden. In tal van hoeken wordt gewag gemaakt van de omstandigheid, dat in tegenstellng met eenigen tijd geleden vrijwel geen limi- tes meer op lagere koersen aanwezig zijn. Dit heeft tot gevolg, dat wanneer de koer sen een neiging tot inzakken vertoonen, geen voldoende evenwicht aanwezig is om kleinere of grootere schokken op te vangen. Nederlandsche industrieele aandeelen konden zich naar verhouding lang niet kwaad handhaven. Aku's openden een vol procent beneden den koers van gisteren. Philips verloren bij het begin van de beurs anderhaif procent, maar zakten tegen het slot nog verder in tot omstreeks 194'/,. Unilevers werden vrijwel den geheelen middag om en nabij de 116 procent verhan deld. Van Cultuurfondsen werden Rubbers eenigszlns aangeboden. Amsterdam Rub bers golden aanvankelijk zes procent lager, wisten echter tegen het midden vari de beurs tot 263 procent te stijgen. De minder courante soorten moesten zich koersverliezen getroosten van 2 tot 5 pro cent. Suikeraandeelen waren eveneens aan den lagen kant. H.V.A.'s noteerden 416 pro cent, terwijl Vorstenlanden tot 1207c daal den. In Tabaksfondsen ging weinig om, alhoe wel de noteeringen ook hier over de geheele linie aan den lageren kant waren. In Scheepvaartkringen hadden zich de koopers geheel en al teruggetrokken, -zoo- dat het weinige materiaal, dat werd aange boden, onmiddellijk koersverliezen van 2. tot 4 punten veroorzaakte. Holland Amerika golden met 112 procent vier procent beneden den koers van gisteren. Scheepvaart-Unies boekten met 169% eenzelfde verlies. Voor Bankaandeelen bestond heden eenige belangstelling. Het was voor de beurs een verrassing dat de Rottendamsche Bankver- eeniging haar dividend over het afgeloo pen boekjaar met een half procent tot 5'/, procent kon verhoogen. De behaalde resultaten kunnen niet an ders de omstandigheden ln aanmerking genomen als zeer bevredigend worden beoordeeld. De noteering steeg heden tot even beneden de 120 procent. Ook de andere bankaandeelen waren aan den beteren kant. In de Amerlkaansche afdeeling bestond, zooals reeds gezegd, een flauwe stemming. De lagere koersen, die Wallstreet seinde, werden hier geheel en al overgenomen, al hoewel men ten aanzien van sommige sha res, tegen het slot een fractioneele verbe tering kon registreeren. Kcperaandeelen moesten 1 tot 2 döllar prijsgeven, terwijl ook de Staalaandeelen zich een soortgelijk verlies moesten getroos ten. Een vrij vaste stemming kon men heden waarnemen voor Nederlandsche Staatsfond sen. Het aanbod in de gestaffelde leening bleek te hebben plaats gemaakt voor een flinke vraag, zoodat de koers'tot 85 procent wist op te loopen. Ook de oude emissies en de nieuwe leeningen waren aan den vasten kant. Voor Kon. Olie bestond aanvankelijk een flauwe stemming, hetgeen resulteerde ln een openingskoers van 240 procent, .oftewel zes procent jager. Onder beurs kon évenwei een stijging tot 243 procent plaats hebben. Geld op prolongatie 2 3/4 OFFTCIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16: Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11. 30.17; Helsinki-3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43.71, Bankpapier; Berlijn 75.19. 75.34: New York 1.86(4. 1.901/4: Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76 44.94; Zu rich 43,59, 43.75. HONSELERSDIJK, 30 Jan. Groentenvei- ling: Andijvie f. 0.62—1.23; Boerenkool 10—27 per bak; knollen 23; sav. kool 33',£; peren 1521; spruiten 1734; witlof 17—24; prei 18 25; nero 16 per k.g.; peterselie 6; seldery 2.70 4.80 per 100; rabarber 13—14 per bos. HOOFDDORP. 30 Jan. Per 100 k.g.: Witte Tarwe f. 12.05; Rogge f. 11.05; Brouw f. 11.55; Chevalier Gerst f. 10.95; Wintergerst f. 10.55; Haver f. 9.05; Duiveboonen f. 14.55; Paardeboo- nen f. 12.80; Bruine Boonen f23.05; Schokker f. 15.55; Groene Erwten f. 13.05; Wfjker Vale f 15.55; Vale Erwten f. 19.55; Gele Mosterd f. 18.55; Kanariezaad f. 12.55; Karwijzaad f. 31.55 Blauwmaanzaad f.4344; Koolzaad f,17.05. Zonder balen. NAALDWIJK, 30 Jan. Veilingen Bond Westland: Sav. kool f.4.80; Groene f4.80; Prei f. 20.70—28.10; Breekpeen f.2.20; Peen 5—7 per 100 k.g.; andijvie 40—98 per 4 kg.; stoofperen 15—19; tafelperen 17 per kg.; spruiten 2.55 per 15 k.g.; geschoonde 28—34; witlof 18—20 per kg.; peterselie 2.503.80 per 100; Boerenkool 1430 per 7 kg., rapen 65—70 per 25 kg. KATWIJK A. D. RIJN, 30 Jan. Roode Kool f. 5.106; Gele kool f.44.40: Groene kool f. 3.504.40; Uien f. 4.20—4.50; Waspeen f. 1.30 f. 2.10; Kroten 53—56 ct. RIJNSBURG. 30 Jan. Bloemenveiling: Tulpen: Sonja 20—26 ct.; Copland rose 28—34 ct.; idem blauw 24—30 ct.; Van der Hoeff 28— 42; Goudvink 3040; Couronne d'or 2228; Yellow 24—26; Rijzende zon 40—44; La reine 18—222; Albino 44—50; Moore 16—20; Prins van Oostenrijk 24—26; Electra 33—40; Krelage 24— 28 ct. Hyacinthen: blauw f.7.50—9; Wit f.7—9; rose f.68; Narcissen: Alfred 18—24; Helios 1216; Golden Spur 1214; Tros Narcissen 18—21; Costers 16—18; Crocussen f. 1.80—150. RIJNSBURG, 30 Jan. Groentenveiling f.34.80; Gele kool f.4.80; Roode kool f.6; Boe renkool f.2-ï-3; Witlof f.1016 per 100 k.g.; Kroten 65 ct.; Uien f.1; Waschpeen f. 1.202 per kist. VOORHOUT, 30 Jan. Slachtkonijnen van f. 1.50—3.75; Jongere Konijnen van 4590 ct.; Kippen van f. 0.80—1.40; Hanen tot f. 1.50; Dul* ven tot 20 ct. Alles per stuk. VERJAARSREDE VAN ROOSEVELT. Naar aanleiding van den vérjaardag van president Roosevelt zijn in de Ver. Staten in het geheele land weldadigheidsopvoe ringen gegeven ten gunste van de bestrij ding der kinderverlamming. De president hield een korte radiotoespraak, waarin hij verklaarde, dat hij op dezen verjaardag niet geheel gelukkig was, aangezien nie mand ter wereld heden ten dage geheel gelukkig kan zijn. In tusschen zijn de ver jaardagen in de Vereenigde Staten nog ge lukkiger dan die van andere volken. De lichten des vredes stralen nog in de Ame- rikaansche steden en dorpen. Lachen en muziek weerklinken van kust tot kust en en ieder kan veilig gaan slapen. Ten slotte zeide Roosevelt, dat Amerika sympathiseert' met alle vrije volken op de geheele wereld, en er in gelooft, dat ook de hulpeloozen. zwakken en gebrekkigen recht hebben op een aandeeL in het leven. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft meegedeeld, dat president Roosevelt den Britschen ambassadeur lord Halifax bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven op 24 Januari de verzekering heeft gegeven van den vasten wil der Vereenigde Staten in gestadig toenemende mate de hulpver leening aan Groot-Brittannië voort te zet ten. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN EN GENEESMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. De Grieksche vrachtschepen Kassandra en Louloudis zijn met levensmiddelen en geneesmiddelen, die geschonken zijn door het Amerikaansche Roode Kruis, uit de haven van Bayonne vertrokken naar Euro pa. De waarde der lading bedraagt ongeveer een millioen dollar. De route der schepen is niet bekend gemaakt. (D.N.B.) In een officieele, door de Roemeensche pers gepubliceerde mededeeling zegt gene raal Antonescu dank aan allé staatsburgers die hem hebben begrepen en hem hebben geholpen de „dwalenden, die het bestaan van het vaderland in gevaar brachten" te overwinnen. De grootste zorg van den staatsleider is thans orde te brengen in den staat. Deze taak eischt onvermoeiden ar beid en discipline van allen. Slechts daarna kan men overgaan tot de organisatie van het politieke leven van den staat volgens de richtlijnen, die den staatsleider zal uit geven. Daarom wordt cate 9 -isch bevolen, dat geenerlei politieke actie mag worden ondernomen voor de bepalingen van den kant an Antonescu zijn uitgegeven. Tevens herinnert de mededeeling aan de wetten op het verbod van partijpolitieke actie. c Antonescu is de orde van Carol I ver leend. Hij kreeg het groot ridderkruis. Bij regeeringsdecreet zijn in alle Roe meensche hoogescholen nieuwe rectoren en dekens benoemd. (D.N.B.) BOODSCHAP VAN GENERAAL HANSEN Aan nieuwen Roemeenschen minister van Defensie. De chef van de Duitsche weermacht missie in Roemenië, generaal Hansen, heeft den nieuwen Roemeenschen minister van defensie, generaal Jacobici.een schrij ven gezonden, dat door de Roemeensche bladen wordt gepubliceerd. Hij zegt den minister dank voor den kameraadschappe- lijken groet, dien hij hem heeft gezonden na de aanvaarding van zijn functie. De chef van de Duitsche weermachtmissie ziet in de boodschap van generaal Jaco- bici een getuigenis voor de nauwe betrek kingen tusschen het Roemeensche leger en de Duitsche militaire missie. Van Duit sche zijde, zoo deelt generaal Hansen mede zal men er dag aan dag naar streven de zoo vruchtbaar begonnen samenwerking van de beide legers nog meer te steunen. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3