De nieuwe regeling voor textielproducten STADSNIEUWS Vrijdag 31 Januari 1941 VISSCKERiJ-BERICHTEN LESB5CH DAGBLAD - Eerste Blad Hoogere puntenwaardeering, minder vrije goederen Toelichting De merentochten van den Z.H. Ijsbond RECHTZAKEN Omtrent de op morgen ingaande nieuwe regeling voor de distributie van textielpro ducten men zie het 3e Blad kan nog het volgende worden medegedeeld: De kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 1 Februari 1941 tot 1 September 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom inge deeld in 2 termijnen, n.l. in een termijn van 1 Februari tot 1 Juli en een termijn van 1 Juli tot 1 September. In den eersten ter mijn worden op deze kaarten de laatste 80 punten ter beschikking gesteld, zoodat 20 punten overblijven voor den tweeden ter mijn. In den eersten termijn ongebruikt gebleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn. De aan bepaalde gezinnen uitgereikten toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig va runorgen af tot 1 September 1941. Zij is echter niet ingedeeld in termijnen en is derhalve in haar geheel beschikbaar van morgen af. Op de persoonlijke textielkaart staan 10 bonnen gemerkt met hoofdletters. Deze bon nen hebben geen puntenwaarde. Zij zijn bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wan neer hiertoe de mogelijkheid en de behoef te aanwezig is. Deze extra beschikbaarstelling en de ar tikelen, waarop zij betrekking hebben, zul len te gelegener tijd bekend worden ge maakt De op de kaart aanwezige punten moeten te beginnen bij nummer 100 door den win kelier in teruggaande richting worden af geknipt. De punten op de toeslagkaart zijn niet genummerd. £ij mogen in willekeurige volgorde worden gebruikt. Kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden 3 jaar kunnen slechts betrokken worden op stamkaart van het kind. Voor de aflevering van bovenstaande goederen dient een volledig ingevuld afleveringsbewijs door den kooper te worden afgeteekend. terwijl de leeftijd van het kind op het afleveringsbewijs moet worden genoteerd. Dit afleveringsbewijs heeft de hande laar absoluut noodig voor zijn herbe voorrading. Luiers kunnen slechts op speciale pun ten worden afgeleverd. Voor kinderen, die nog - iet geboren zijp, kunnen speciale punten worden verleend op vertoon van doktersattest of verklaring van vroedvrouw of wijkverpleegster. Voor textielkaarten, welke na morgen worden uitgereikt geldt, dat bij afgifte in: Maart 14 punten worden verwijderd, in April 28 punten, in Mei 41 punten, in Juni 56 punten, in Juli 70 punten en in Augustus 84 punten. In den eersten termijn zijn op de voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten 80 punten beschikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om een der groote stukken aan te schaffen, b.v. een winter jekker. Om hieraan tegemoet te komen is de mogelijkheid gegeven om in deze gevallen punten te gebruiken van den volgenden termijn. Het ruilen van gekochte goederen is mo gelijk. Het spreekt vanzelf, dat van het teruggeven van punten geen sprake kan zijn, omdat losse punten ongeldig zijn. De bestaande regeling voor het afgeven van speciale vergunningen vervalt met in gang van morgen. Hiervoor komt in de plaats een nieuwe re-reling. Alle artikelen, welke niet vallen onder vrijgestelde artikelen, on punten gewaar deerde artikelen en op leveringsvereunning verkrijgbare artikelen, kunnen worden aan geschaft op soecialc ounten of Wehr- machtsbezugsoheine. Daarnaast, kunnen in bijzondere gevallen de op ounten gewaar deerde artikelen ook door middel van spe ciale ounten worden verkregen. -Speeiale ounten kunnen o.a. worden aangevraagd voor: a. huweliik. of eerste inrichting,'bevalling, sterfgeval; b verhuizing: c. verwoesting door oorlogsgeweld en (of) brandschade; d. uitzet noodig voor bepaalde onderwijs inrichtingen: e uitzet noodig voor de intrede in een klooster: f. soecif'Cke beroens- of ambtskleed!ng i"b°ha.]ve vrijgestelde beroeps- of ambts- WeedingV: 'g. benoodigdheden voor hotels, café's. restaurants, pensions, kantoren, scho len. ziekenhuizen e.d.; h r'noritatieve ir.rtaUir.irpn. c'erheidsvn- stellingen pr> bedrijven, welke textiel- rr<\«deren niet op andere wijze' kunnen betrekken; i. hiiV/ynderp o-ovqiipn. ter haoerderiing van dirtributiedienst, c.a. riiksbureau. JTÏ ro|,]ioi'-1 mp+ de rneuwe rp^ehn" voor rte Tm «mecï'rio DuntCTI- welke on 1 Maart in werking zal treden, zullen in de maand Februari in het algemeen geen speciale vergun ningen worden afgegeven. Slechts in dringende gevallen zulks ter beoordeeling der plaatselijke dis- tributiediensten zal van dit voor schrift kunnen worden afgeweken. Onderstaande artikelen kunnen slechts op speciale punten voor op punten gewaar deerde artikelen met beperkten verkoop of op Wehrmachbezugschein worden afgele verd 1. Katoenen lakens. 2. Wollen dekens. ■3. Winterjassen en wintermantels en stof daarvoor. 4. Luiers. Vrijgestelde textielproducten. Vrijgesteld zijn de volgende goederen: A. Van de beschermende beroepsklee- ding: 1. Kleeding voor zandstraalblazers. 2. Kleeding voor lasschers. 3. Kleeding voor arbeiders in gieterijbe- drijven. 4. Schachtkleeding voor mijnwerkers. 5. Asbestkleeding. 6. Zuurvaste kleding. 7. Olie jassen. 8. Waterdichte beroepskleding. 9. Beschermende kleeding tegen teer en mest. 10. Schoorsteenvegerskleeding. 11. Operatie jassen (geen dokters jassen). B ^derem l3e<^de" en huishoudgoe- 1. Boorden van papier met stofovertrek. 50odskleeding (tegen overlegging van doktersattest). 3. Wasch- en badhandjes. 4. Dweilen, koeliedekens en moltondekens voor zoover beide soorten maximaal 10 put. katoen bevatten en verder bestaan uit afvalstoffen, terwijl zij bovendien voorzien moeten zijn van het merk KA. c SrVL van de vergunning R.T.B. 0. Stofdoeken. 6. Wrijfdoeken. 8. Boenlappen. 9. Panlappen. vaatkwasten. panschuur- ders en zwabbers. 10. Kleedjes voor serveer- en andere bla- den (alle soorten). 11. Corsetten, corseletten, bustehouders, sous-bras, gordels, maag- en buikban den. jarretelles. C. Van de hoofdbedekking: 1. mutsen en baretten van stof. 2. petten van stof. 3. hoeden (alle soorten). D. Van de mode-artikelen: 1. gordels, riemen, ceinturen. 2. bretelles 3. sokophouders. 4. mouwóphouders. 5. slobkousen (sous-pieds), (alle modellen). 6. handschoenen (met uitzondering van ge voerde tricot, of gebreide). 7. oorwarmers. 8. kniewarmers 9. polswarmers. E. Van het klemvak: 1. jabots, ruches en dergelijke aan mode onderhevige witgoederen. 2. stoffen van kant en tule (machinaal en handwerk, eventueel ook geborduurde kant en tule, onafhankelijk de breedte der stof) en daaruit vervaardigde arti kelen en kleeding, ook sluiers enz. (met uitzondering van peignoirs, kamerjassen, strandkleeding, kapmanteltjes, omslag doeken). 3. kanten, entre-deux e.d. hoogstens 30 cm. breed. 4. tres, (alle soorten). 5. galon (alle soorten). 6. passementerie (alle soorten). 7. band, bandfluweel, lint en elastiek. 8. veters en overeenkomstige vlechtweefsels 9. strikken, corsages, kunstbloemen, gar neering, haarbandeaux, haarnetten e.d. 10. rouwartikelen, voor zoover geen kleeding. F. Van de sanitaire artikelen: 1. damesverband. 2. pluksels, watten en andere verbandstof. 3. bandages. 4. elastieken knie-, enkelkousen e.d. 5. sluitlakens. G. Van parapluies enz.: 1. parapluies. 2. parasols. 3. parapluie- en parasolfoudralen. 4. tuinparasols. H. Van de handwerkartikelen: 1. handwerken (met uitzondering van klee- ding. lijf-, bedde- en huishoudgoederen, alles voor personen van 3 jaar en ouder). 2. voorgeteekende en geborduurde spat- kleeden. 3. voorgeteekende en geborduurde sierklee- den (waarvan de teekening of het bor duursel zich over het geheele kleed uit strekt en zich dus niet slechts tot de randen of hoeken beperkt). 4. handgeweven tafel-, divan-, kapstok- en sierkleéden. 5. tapijtnaaigaren in handelsopmaak. 6. handwerkgaren (b.v. borduurgaren, ke limwol, zephyrwol e.d. in handwerk- opmaak, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes van minder dan 25 gram. 7. angorawol in iedere opmaak. Van de diverse artikelen: 1. Tapijten, karpetten, matten, kleedjes, tapijtstof, looperstof en cocosartikelen, kleiner dan 90 x 160 cM. 2. Tafel-, divan-, kapstok- en wandklee- den en afgepaste gobelins. 3. Linoleum, balatum, stragula, vloerzeil en vocaleum, cylinder- of drukdoek. 4. Vlaggen en vaandels (geen vlaggendoek) 5. Calqueerlinnen en schilderslinnen. 6 Boekbinderstoffen. 7. Speelgoed. 8. Artikelen voorzien van meer dan 50 metaaldraad en de daaruit vervaardig de kleeding 9. Paramenten (alle soorten) ook klee ding voor koorknapen, misgewaden e.d. 10. Theemqtsen theebeurzen e.d. 11. Sierkussens en poefs. 12. Bont en daaruit vervaardigde boven- kleeding, voor zoover het bont daarin niet gebruikt Is als voering. 13. Natuurzijden en kunstzijden naai-, rijg- en festonneergarens. 14. Lampekappen,glanscretonne. 15. Pitten en petroleumbranders. 16. Tasschen, beurzen, doozen, etui's, kof fers stofzuigerzakken, hangmatten, sierkussens, kleerenhangers, poppen- kleeding. 17. Vissoherijartikelen (geen visschersga- ren). 18. Artikelen vervaardigd uit jute, sisal, hennep, rameh, manilla. 19. Kunstleer, leerdoek en wasdoek. 20. Artikelen vervaardigd uit geperst vilt. 21. Verduisteringsstof (zwarte stof voor zien van paplaag) en daarvan voor ver duisteringsdoeleinden vervaardigde ar tikelen. Ook verduisteringsstof van af' valproducten, mits voorzien van spe ciaal merk van een der rijksbureaux. 22. Schoorsteenloopers, tafelloopers, anti- macassers en sierkleedjes kleiner dan 1 vierkante meter. 23. Kampeerartikelen met uitzondering van dekens, tenten en rugzakken. 24. Glasgordijnen en afgepaste glasgordij nen van kunstzijde eix/of cel vezel. 25. Plunjezakken, plastrons (zwemklee- ding), ijshockey-benoodigdheden, tafel- tennisnetten, scheenbeschermers, zon- nekleppen. teen- en pantalonbescher mers, panaanvatters, velvetsponzen, kunstzijden sponzen, sponzenzakjes van oilsilk, weekendtaschjes vap stof e.d., avondtaschjes, alle soorten regenpijpen kook- en koksmutsen, kastranden en schoorsteenvallen, nachtzakken, ka merschermen, gordijnkoord, touw, rub bergaren, zadeldekjes, reddingsboeien en zwemvesten. 26. Pantoffels en schoenen, voor zoover uit textiel vervaardigd. De verkoop van winterjassen, winter mantels en van stof daarvoor is in zijn. ge heel verboden. Ieder echter die geen win terjas heeft en die er een noodig heeft, kan bij de plaatselijke distributiebüreaux spe ciale punten krijgen. Zoodoende komen de winterjassen bij degenen die ze werkelijk noodig hebben. Er zal een dienst schaarschtemeldingen worden ingesteld, waardoor de directeur van het rijksbureau voor de distributie van tex tielproducten door den handel ervan op de hoogte wordt gesteld wanneer schaarschte dreigt te ontstaan in een bepaald artikel, zooals ondergoed, doeken, lakens, enz. Het rijksbureau zal dan zorg dragen dat het be- tr ''.:en goed in standaardkwaliteiten wordt aangemaakt en tegen een vastgestel- den prijs onder de bevolking wordt ge bracht. De detailhandelaren in tweede handsch 1 "ding zullen een vergunning noodig hebben. Tweede handsch gedragen klee ding en tweede handsch gebruikte huis houdelijke textielgoederen mogen door den kleinhandel op de halve puntenwaarde ge waardeerd worden. Publieke verkoopingen en veilingen van textielproducten zijn slechts toegelaten, wanneer een vergunning door het rijks bureau'is verstrekt. In een persconferentie heeft de heer H. G. Heij, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distributieregeling voor tex tielproducten. Hij heeft daarbij ook over eenige aanverwante onderwerpen gegevens verstrekt. In de eerste plaats deelde hij mede wat de resultaten zijn geweest van het systeejn van inlevering en uitdeeling van'gebruik te kleedingstukken. In totaal zijn in de afgeloopen distri butieperiode 181.857 groote kleeding stukken ingenomen, waarvan 150.813 overjassen en manteLs. 16.368 heeren- costuums en 14.676 wollen dekens. De heer Hey bracht dank aan de landgenoo- ten, dié hun kleeding hebben beschik baar gesteld en aan de kleedingscomi- té's die dezen vorm van hulpverieening zonder kosten mogelijk hebben gemaakt Weder, uitgereikt zijn aan Nederland- sche vrouwen en mannen in dezelfde plaats van inwoning: 1,69.249 stuks, zoodat nog 12.608 groote stukken in voorraad zijn welke zoo spoedig moge lijk zullen worden verdeeld. Deze kleedingactie is zeer verheugend verlóopen aangezien het aldus mogelijk is geweest een waarde van ongeveer 1 mil- lioen gulden zonder kosten aan de meest behoef tigen te doen toekomen. Het is de bedoeling ook voor de volgende distribu- tieperiode^ een dergelijke regeling te ont werpen. Voorts deelde de heer Heij mede zich in verbinding te hebben gesteld met Winter hulp Nederland en er voor zorg te hebben gedragen, dat menschen, die door Win terhulp kunnen worden geholpen en mis schien formeel niet aan de voorwaarden voor de verstrekking van kleeding en dek king in aanmerking komen, te laten voor gaan bij de voorziening. Dergelijke men schen, die door Winterhulp geholpen kun nen worden zullen zeker niet op de forma liteiten van de distributieregelmg vastloo- pen. Een ander gunstig resultaat kon de heer Heij nog mededeelen: De voor ziening van textielproducten van de geteisterde bevolking van Rotterdam is thans verzekerd. Van het begin af heeft het rijksbureau alle moeite gedaan eerst Rotterdam te helpen. Thans is men zoover, dat verklaard kan worden dat de bevolking aldaar het noodige kan krijgen. Neemt men in aanmerking voor hoevele millioenen aan textiel producten - in Rotterdam verloren is gegaan, dan moet men dit een groote prestatie noemen van de leveranciers- groepen aldaar. Thans is het de bedoeling te beginnen de benadeelde groepen in het geteisterde Zeeland en in de Grebbestreek van het eerst noodige te voorzien, opdat men ook daar zijn verloren gegane voorraden kan aanvullen. Wat dan de distributieregeling zelve be treft legde de heer Heij bij zonderen nadruk op de bestrijding van den kettinghandel en van de prijsopdrijving. De detailhandel heeft tot nu toe een betrekkelijke vrijheid gehad. Zonder aan den bona-fide hande laar te kort te illen doen, moest de heer Heij toch bekennen, dat de luxe van de vrijheid toch wel wat grootsch blijkt te zijn geweest. Hij ziet.rich dan ook genoodzaakt voortaan de strengste maatregelen te moe ten nemen. Tot vandaag zijn er 107 vergun- WORDEN VERMOEDELIJK ZONDAG WEER GEHOUDEN. Naar wij van de zijde van den Z. H. Ijsbond vernemen, zullen Zondag a.s. vermoedelijk weer de bekende meren tochten, die onlangs zulk een groot suc ces oogstten, gehouden worden, met als uitgangspunt café-restaurant „Zomer- zorg", alhier, terwijl tevens aan alle controleposten kan worden gestart. Deze controleposten zijn als volgt: Drie- gatenbrug te Leiden, het Kompas aan de Kaag. Rijpwetering, Pavilloen de Brasem, Bilderdam, Tolhuis Leimuiden, Zevenhoven Sluipkade, Nieuwkoopsche plassen en Lan- geraarsche plassen. Tot dit doel worden thans alle routes door het merendistrict gecontroleerd. Indien een en ander definitief wordt vastgesteld, volgen morgen nadere bijzonderheden. O Het ijs is nu over het algemeen in goede conditie, speciaal op de meren is het zelfs zeer fraai. De kans bestaat voorts, dat reeds morgen op gewone rijkaarten tochten kunnen wor den gemaakt. Deelnemers kunnen zich aan boven staande adressen -van 9 uur af laten inschrijven. Degenen, die een der Me rentochten volbrengen, ontvangen een herinneringskruis. FIETSEN-WERKPLAATS UITGEBRAND. Gisteravond te ongeveer half elf werd brand, gepaard gaande met een sterke rook-ontwikkeling ontdekt in de werk plaats van de rijwielzaak van den heer G. de la. R. aan de Haarlemmerstraat 42. Reeds om halftien had de bovenbewoon- ster C. W. rook in haar kamer geconsta teerd. Toen de brandweer gewaarschuwd werd en te iets voor halfelf ter plaatse verscheen, werd onmiddellijk getracht den brandhaard te ontdekken, n.l. in de werk plaats, waarna het vuur spoedig gebluscht kon worden. Volgens verklaring van den heer de la R. was de kachel, toen hij de werkplaats verliet, geheel koud. Men had echter nog sigaretten gerookt, zoodat het vermoeden bestaat, dat het achteloos wegwerpen van een „rookertje" de oorzaak is geworden van de sterke rookontwikkeling. De werkplaats is geheel uitgebrand, ter wijl een aantal nieuwe rijwielen alsmede eenige. stofzuigers zwaar beschadigd zijn. AANHOUDING. Alhier is aangehouden terzake van dief stal de 50-j. mej. A. B. uit Woubrugge. Na insluiting en verhoor is zij vanmorgen weer op vrije voeten gesteld. EEN VEELBELOVEND JONGMENSCH. Op een oefenavond in de gymnastiekzaal van de O. L. School te Oegstgeest, had de heer B. alhier zijn costuum in de kleed kamer opgehangen, waaruit in een onbe waakt oogenblik de 15-jarige P. B., wonende alhier, kans zag een portemonnaie, inhou dende een bedrag van f.35.— te stélen. Het is de politie van Oegstgeest gelukt den jeug digen dief een bekentenis te doen afleg gen, waarbij tevens aarf het licht kwam, dat hij in de Overdekte Zweminrichting te dezer plaatse reeds driemaal eenzelfde soort feit had gepleegd. Ook bij den rijwiel handelaar R. te Oegstgeest heeft hij ver schillende voorwerpen ontvreemd. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN MEJ. H. VAN DE PAVORD SMITS. Gistermiddag vond op de begraafplaats aan de Groenesteeg in allen eenvoud de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mej. H. van de Pavord Smits. Onder de aanwezigen merkten wij a.o. op enkele oud-leden der Nat. Hist. Vereeni- ging en vriendinnen van de overledene. In de aula op de begraafplaats merkte de heer P. J. v. Hest op, da^ volgens den wensch van de overledene aan het graf niet gesproken zal worden. Toen de kist in het familiegraf was neder- gelaten werden bloemen gestrooid waarna de heer P. J. v. Hest, allen hartelijk dankte voor de betoonde belangstelling. Vele bloemstuken dekten de kist. OPENSTELLING VAN DE POST AGENTSCHAPPEN. De Directeur van het PlT.T.-kantoor al hier deelt mede, dat het tijdstip van open stelling der postagentschappen met ingang van 3 Maart a.s. wordt vervroegd tot 9 uur 30 min. Het tijdstip van sluiting wordt 6 uur n.m. INENTING TEGEN DIPHTERIE. Terwijl gedurende de laatste jaren de diphterie in onze gemeente nagenoeg ver dwenen was, deden zich in de laatste maanden weder eenige gevallen voor. Ook in andere plaatsen wordt uitbreiding der ziekte waargenomen, zoodat voorzorg ge boden is. Daarom vestigt de Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst nog eens uitdrukkelijk de aan dacht op het feit, dat door twee volkomen onschadelijke inspuitingen kinderen onvat baar gemaakt kunnen worden tegen diph terie. Het Instituut voor Praeventieve Genees kunde, le Binnenvestgracht 22, directeur arts J. P. Bijl, geeft hiertoe gelegenheid voor on- en minvermogenden kosteloos eiken Dinsdag van 113 uur. OPRICHTING AFD. LEIDEN AMBTENAAR SBOND. Als onderdeel van 'het N.V.V. In café „Central", had een bijeenkomst plaats van afdeelingsbestuurders om te ko men tot oprichting van een af deeling van den nieuwen Ambtenaarsbond. (onderdeel van het N.V.V.) Aanwezig waren de besturen van den C.NA.B» C.B.P.T.T., Nat. Verbond van Gemeenteambterfaren, Bond v. Ambtenaren bij 's Rijks Belastingen en den Nederland- schen Bond van Technici. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer W. Luberti, hoofdbestuurder. Besloten werd het nieuwe afdelingsbe stuur'te doen bestaan uit 7 personen. Hiervoor werden aangewezen de heeren: B. Leenstra van C.B.P.T.T.; J. Talens, id.; H. C. Hoek, CN.A.B.; C. J. Pienta, id.; A. Bernard, Nat. Verbond; C. v. d. Hoogt, Bond v. Technici; G. Schoppen, Belasting ambtenaren. De heeren Leenstra, Hoek en Bernard vormen resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester het dagelijksch bestuur. In een a.s, week te houden bijeenkomst zullen de functies voor de andere bestuurs leden worden aangewezen, terwijl dan te vens een bespreking zal volgen over te vor men hoofdgroepen en vakgroepen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Naamlooze Vennootschap Wernink's Ten- nisvloeren, Hooge Morschweg 148, Leiden. Dé statuten zijn gewijzigd, Naamlooze Vennootschap Wernink's Pan- nenfabriek, voorheen Gebroeders van Sille- voldt, Hooge Morschweg 148, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handels naam in: N.V. Wernink's Steen- en Pan- nenfabriek. ningen ingetrokken, d. w. z. dat deze 107 zaken gesloten zijn. De heer Heij vreest dit aantal binnenkort met eenige honderden ue moeten vermeerderen. Het kan niet worden toegelaten dat enkelingen zich ten koste van de gemeenschap bevoordeelen. Bij het publiek is het grootste euvel de handel in kaarten geweest. Men kocht kaarten op van menschen, die zelf geen geld hadden om hun textiel kaarten ten volle te besteden. Het ware een betere uiting van sociaal besef ge weest, indien men deze menschen aan geld had geholpen om hen in staat te stellen hun punten wel te besteden. Voorts noemde de heer Heij het een vreemd verschijnsel dat juist de textielaf- deeling van het distributiesysteem zoo be stormd wordt met aanvragen voor extra- toewijzingen. De toeloop is zoo groot.geweest dat de heer Heij maatregelen heeft moeten nemen, om te waarborgen dat speciale ver gunningen alleen dan worden verstrekt, wanneer werkelijke noodzaak aanwezig is. Op een vraag of men punten van de oude puntenkaart nog kan opmaken, antwoordde de heer Heij ontkennend. Weliswaar is de winkelsluiting in de laatste Januaridagen velen een streeo do-") de ir doch dit zij een troost: de punten die in deze laatste dagen aangeboden werden waren meestal niet de punten van de eigen textiel kaart, zoodat deze winkelsluiting in hoofd zaak degenen getroffen heeft, die handel in kaarten hebben gepleegd. Mocht het geval zich voordoen dat iemand zijn eigen kaart nooit heeft kunnen gebruiken wegens gebrek aan geld en nu ineens geld heeft gekregen, dan kan zoo iemand met inlevering van zijn ongebruikte kaart zonder punten geholpen worden door het plaatselijk distributie kantoor. Wat de puntenwaardeering nu betreft, deze is inderdaad hier en daar hooger dan in de vorige periode Het rijksbureau is er echter van uitgegaan dat het beter was de goederen hooger te waardeeren, dan punten uit te geven, die later niet voor goederen in te lossen zouden zijn. Dan zou men slechts 'een voorraad papier onder de 'bevolking hebben gebracht zonder den aanwezigen textiel voorraad eerlijk te hebben verdeeld. Zooals het nu is, geeft de waardeering der verschillende artikelen in ieder geval de zekerheid dat tijdens den gel dingsduur van deze kleedinkaart de zeker heid bestaat, dat de bevolking haar punten ook besteden kan. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motorloggers: KW 178 Gebr. van Duin met f.61; KW 107'J. van Duin. met f.88. KW 175 Van Duin en Plokker met f.73; KW 151 T. van der Plas met f. 185; KW 166, W. van der Plas f.157; KW 3, J. van der Bent met f.407; KW 144 P. Varkevisser met f.404 en KW 62 C. de Haas met f.86; benevéns de kotters KW 166 D. Haasnoot met f.27; KW 72 H. van der Plas met f.56; KW 10 E. de Vries met f.90. DE VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT TE ASSEN. De rechtbank te- Assen veroordeelde van daag den advocaat en procureur M. S. K. te Assen, die zich moest verantwoorden we gens het plegen van verduistering van een bedrag van f. 55.000 in zijn functie van curator in een faillissement in de jaren 19301933 tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf/met aftrek van de preven tieve hechtenis, onder toepassing van art. 322, Wetb. van Strafrecht (verjaringstermijn twaalf jaar). De eisch was twee jaar gevangenisstraf. 21

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2