BINNENLAND Vrijdag 31 Januari 1941 Nu 80 punten voor een costuum en 42 voor een japon LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dagbladreclame is niet te vervangen Ook voor garens zijn punten noodig GramofoonpSaten H. G. VAN LUIJKEN Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Gevaren van automobiel gasgeneratoren Bewaren van beenderen een nationaal belang "AKKEfitrtS Vervreemden van Landbouwgronden slechts deze eene verzekering geven: met elke denkbare mogelijkheid hebben wij re kening gehouden. Aan het einde staat onze overwinning. De anderen hopen dan mis schien nog op den honger. Wij wisten van- tevoren, dat er in den oorlog van overvloed natuurlijk geen sprake kan zijn maar ver hongeren zal het Duitsche volk nooit. Eer der het Engelsche. Gebrek aan grondstof fen? Ook daar hebben wij voor gezorgd. Daarom bestaat het vierjarenplan. Nadat de Führer zich op ironische wijze geuit had over de door Duitsche emigran ten gemaakte Britsche propaganda, ver volgde hij: en wanneer zij dan zeggen, ja, ernaar de fouten die ge maakt! Nu ja, wie maakt er geen fouten? Ik heb vanmorgen gelezen, dat een Engelsche mijnheer, heeft uitgerekend, dat ik in het jaar 1940 zeven fouten gemaakt heb. Zeven fouten. De man heeft zich vergist. Ik heb het nagerekend. Ik heb niet zeven fouten gemaakt, maar 724. Maar ik heb verder gerekend: en mijn tegenstander heeft 4.385.000 fouten ge maakt. Met onze fouten zullen wij wel ver der komen, wanneer wij dit jaar evenveel fouten maken als het vorige jaar, dan zal ik aan het einde van dit jaar den Heer op mijn knieën danken, dat Hij mij slechts zeven fouten heeft laten maken. En wanneer de tegenstanders zooveel slim migheden uithalen als in het afgeloopen jaar, ben ik ook tevreden. DIT JAAR DE BESLISSING. Zoo gaan "wij thans het nieuwe jaar in met een weermacht, zoo sterk als nog nooit in de Duitsche geschiedenis het geval is geweest. Het aantal divisies te land is ge weldig uitgebreid. De geweldige oorlogs ervaring bij de leiding en bij de manschap pen, hebben wij ons ten nutte gemaakt, want er is gewerkt en er wordt voortdurend gewerkt. De uitrusting is verbeterd. Onze tegenstanders zullen zien hoe zij verbeterd is. Ter zee zal dit voorjaar de duikboot oorlog beginnen en ge zult dan ook daar bemerken, dat wij niet geslapen hebben. En het luchtwapen zal eveneens toonen wat het vermag. De geheele weermacht zal de beslissing afdwingen. Onze pro ductie is op alle gebieden geweldig ge stegen. Wat anderen voornemens zijn, is bij ons werkelijkheid. Het Duitsche volk echter staat hecht achter zijn lei ding, vertrouwend op zijn weermacht en is bereid datgene te verduren, wat het lot nu eenmaal vergt. Het jaar 1941 daar ben ik van overtuigd, zal het his torische jaar eener groote nieuwe orde ning van Europa zijn. Het program kan geen ander zijn, dan de ontsluiting van de wereld voor allen, het te niet doen der voorrechten van enkelen en het breken der tyrannie van bepaalde vol ken. Ten slotte zal dit jaar ertoe bijdra gen om werkelijk de grondslagen te leg gen voor een overeenstemming tus- schen de volken en daarmede voor een verzoening tusschen de volken. Ik mag niet nalaten er op te wijzen, zoo als ik reeds op 1 September 1939 in den Duitschen Rijksdag gedaan heb, dat wan neer werkelijk de wereld buiten ons door het Jodendom in een algemeenen oorlog gestort werd, het geheele Jodendom zijn rol in Europa zal hebben uitgespeeld. Thans kunnen zij er nog om lachen, maar de ko mende maanden en jaren zullen bewijzen, dat ik ook hier goed voorspeld heb. Thans reeds zien wij hoe ons rasseninzicht bij steeds meer volken ingang vindt en ik hoop dat ook de volken, die thans nog vijandig tegenover ons staan op zekeren dag hun grooten binnenlandschen vijand zullen ont dekken en dat zij dan toch nog in een front met ons zullen aantreden: het front eener arische menschheid tegen de internationale Joodsche uitbuiting en Joodsch volkenbe- derf. Het afgeloopen jaar was het jaar van de grootsche successen, maar ook van de grootste offers. Al is ook het aantal doo-' den en gewonden klein vergeleken met alle vroegere oorlogen, toch is het offer zwaar voor degenen, die erdoor getroffen worden. Onze volledige sympathie, onze liefde en onze zorg gaan uit naar hen, die dit offer moesten brengen. Zij hebben geleden wat geslachten voor ons aan offers moesten brengen. Op alle gebieden heeft het land gewerkt. Ter vervanging van den man is daar oor alles de Duitsche vrouw. Ons volk wordt door een wonderlijke gedachte van gemeenschap beheerscht. Dat deze gedachte in haar volle kracht ons in het komende jaar moge bijblijven, is de wensch van den dag van heden. Dat wij .voor deze gemeen schap wilen werken is onze gelofte. Dat wij in dienst van deze gemeenschap de over winning behalen, is ons geloof en ons ver trouwen. En dat de Heer ons in den strijd van het komende jaar niet moge verlaten, dat moet ons gebed zijn. Duitschland, Sieg Heil. Na de slotwoorden van den Führer brak de menigte los in een oorverdoovend ge juich. De rede werd steeds weer door geest driftige toejuichingen onderbroken. Susanna, D. van P. Hagemans en S. Ladan - Pieter. Z. van N. Oudshoorn en C. de Lange. OVERLEDEN: L. L. de Vos, Zn. 2 jaar L. V E. Scheur leer. Vr. 70 j. M. I. H. Bresser, lisvr, van J. v. d Gaag 33 j P. C. Caspers, hsvr. van Th. v d. Holst 55 j. A. C. Ermstrang, Wed. 49 j. H. Kerkmeijer. M. 46 j. I Ginjaar, hsvr. van A. J. Singerling 46 j. J. Kramp, hsvr. van P, H. Horree 72 j. C. Witteman, hsvr. van H. v. d. Blom 64 j. Op denzelfden datum dat men zijn nieu we textieïkaart kan gebruiken, wordt ook een nieuwe puntenwaardeering voor textiel producten van kracht. Men zal bij het gebruik van zijn honderd punten met nog meer overleg te werk die nen te gaan aan in de afgeloopen periode, want niet alleen zijn voor bepaalde goede ren de aantallen benoodigde punten aan merkelijk verhoogd, ook werden tot nu toe vrije textielgoederen onder de distributie gebracht. Ei- wordt onderscheid gemaakt tusschen stoffen van natuurwol en stoffen, die na- tuu'rwolhoudend zijn, kunstzijde en natuur- zijdenstoffen en stoffen, waarin andere grondstoffen, o.a. cel vezel, kunstwol, katoen linnen en dergelijke zijn verwerkt. In het algemeen zijn de natuurwollen- stoffen het hoogst gewaardeerd, zoo lezen wij in „De Tijd". Zoo heeft men voor een japon 42 pun ten in te leveren, indien zij van natuur- wollen stof is, 23 indien zij uit kunstzijde is vervaardigd en 30 indien er andere grond stoffen in zijn verwerkt. Voor meisjes van 15 jaar zijn deze cijfers respectievelijk 24, 13 en 20. Driedeelige heerencostuums hieronder vallen voortaan ook, smoking en jacket, kosten voor alle drie de groepen 80 punten; voor jongens van 315 jaar 50 punten. Tweedeelige costuums, bestaande uit jas en broek, zijn gewaardeerd op respectieve lijk 70 en 40 punten. Damescomplets, lange japon of jurk met mantel krijgt men voortaan alleen tegen inlevering van 68, 39 of 40 punten voor vrouwen en 50, 21 en. 32 voor meisjes. Dameskousen, lang en driekwart lang, zijn gewaardeerd op 6, 4 en 4 punten. Overhemden met lossen of vasten boord,, zijn, indien zij van natuurwol of natuur- houdende stof zijn vervaardigd, met 4 pun ten gestegen. Kunstzijden overhemden zal men echter reeds tegen 15 punten kunnen krijgen. Nieuwe distributie-artikelen. De meest ingrijpende verandering in deze nieuwe puntenwaardeering wordt echter gevormd door het groote aantal textielgoe deren, dat tot nu toe vrij was en waarvoor men nu ook een aantal punten van zijn kaart zal moeten reserveeren. Boorden, alle soorten, met uitzondering alleen van papieren boorden, worden nog slechts verstrekt tegen inlevering .van 1 punt. Met alle soorten dassen is dit ook het geval. Damescamisoles zijn gewaardeerd op 12, 6 en 12 punten. Demi-saisons, suites e.d. op 65 punten voor mannnen, op 50, 27 en 42 voor jongens. Ongevoerde demi-saisons zijn voor 4 punten minder verkrijgbaar. De witte doktersjas is niet meer vrij, men heeft 25 punten voor een kunst- of natuur zijden en 35 voor een uit andere grondstof vervaardigde jas noodig. Regencapes van gummi, gegarneerde stof of transparanten zijn, indien ongevoerd, voor 25 punten voor de ouderen en voor 18 punten voor de jongeren verkrijgbaar; in dien gevoerd voor resp. 65 en 45 en voor de jongeren varieerend van 18 tot 50. Eenzelfde waardeering geldt voor regen jassen en regenmantels. Het zou ons te ver voeren hier een op somming te geven van alle artikelen, die onder de distributie vallen. Het lijstje van vrijgestelde textielproducten is vrij wat korter. Het omvat van de beschermende beroepskleeding de kleeding voor zand- straalblazers, lasschers, arbeiders in giete rij bedrijven en mijnwerkers, verder asbest- kleeding, vuurvaste kleeding, oliejassen en waterdichte beroepskleeding, beschermende kleeding tegen teer en mest en operatie- jassen. Ook het uniform van den schoorsteenve ger blijft vrij. Van de lijf-, bedde- en huisjioudgoederen blijven voornamelijk die stoffen vrij, die de huisvrouwen gebruiken om het huis schoon te houden, zooals stofdoeken, wrijf doeken, boenlappen enz. Ook corsetten, corseletten, bustehouders e.d. vallen buiten de distribu tie. Voor de hoofdbedekking zal men geen punten behoeven in te leveren. Zoowel mut sen en baretten van stof, petten van stof en alle soorten hoeden blijven vrij. De mode-artikelen zooals bretels, sokop houders, mouwophouders, oorwarmers, slob kousen, gordels, riemen en ceinturen vallen ook buiten de 100 punten van de textieï kaart en zelfs handschoenen, met uitzon dering van gevoerde, tricot of gebreid, zal men vrij kunnen blijven koopen. Voor toekomstige" bruiden zal het een verheugend bericht zijn, dat de bruidssluier met alle andere atrikelen die van kant en tule zijn vervaardigd, ook tot deze categorie behooren. Buiten deze groep vallen strand- kleeding, omslagdoeken, peignoirs en ka merjassen. Ook parapluies, parasols, tuinparasols, de meeste handwerkart., zooals voorgeteekende en geborduurde spatkleeding, handweef-, tafel-, divan-, kapstok- of sierkleeden, ta pijt-, naaigaren in handelsopmaak en handwerkgaren, b.v. borduurgaren, kelim wol en derg. in handwerkopmaak, zooals strengetjes van minder dan 25 gram en Angorawol in iederen opmaak, zijn vrij. De aparte bonnen voor de verschillende soorten garens zijn met ingang van 1 Febr. eveneens vervallen. Men betaalt voor na- tuurwollen garens van 1 tot 6 punten en voor ui£ andere grondstoffen vervaardigde garens van 1 tot 4 punten. Onder de groep natuurwollen en natuur - wolhoudende stoffen en derg. artikelen val len in ieder geval die stoffen waarin 3 pCt. of meer natuurwol is verwerkt. Van de stoffen, die onder de tweede groep (kunst- en natuurzijde) vallen, bestaat de ketting en/of de inslag geheel uit kunst- dan wel natuurzijde. Tricot of gebreide stoffen en daaruit ver vaardigde artikelen vallen onder deze groep waarin minstens 30 pCt. of meer kunst- of natuurzijde is verwerkt. Het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten voor den handel ver spreidt dezer dagen een handleiding be treffende de nieuwe regeling. Wij leveren UIT VOORRAAD, diverse Symph. van Beethoven, Vioolconcerten van Beethoven, Tschaikowsky, Mozart, Mendelssohn - Salve Regina, gez. door J. Vincent, met Oiikestgebouw. - Voorts honderd-en diverse Swing d-ansplaten, do/ké, Jean Steurs, Charley Kunz, Peter Kreuder, enz. enz. - „Lan-gspeelna-alden" Piok-ups, Pick-iip-combinaties. BREESTRAAT 3D 6703 TELEF. 20035. (Ingez. Med.) 103 Teekening van Aart van Ewijk. Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). De and're kapers volgen dra, Zij loopen vlug him hoofdman na En steeds meer menschen.komen kijken: 't Begint een wedloop nu te lijken. Maar wat er eig'lijk is geschiedt, Dat, lieve kind'ren weet men niet. WAARSCHUWING VAN DEN DIRECTEUR- GENERAAL VAN DEN ARBEID. De directeur-generaal van den arbeid brengt het volgende ter kennis: Het mag langzamerhand bekend worden geacht, dat in uitlaatgas van benzinemo toren een wisselend percentage koolmono- xyde voorkomt, waardoor het in auto's en garages een ernstig gevaar voor leven en gezondheid oplevert. Een veel grooter gevaar is echter in het automobielbedrijf naar voren gekomen, doordat wegens benzinegebrek gasgenera toren in gebruik zijn genomen, waarin an- thraciet, hout, turf of cokes met weinig lucht worden verbrand, zoodat in het ge vormde gas veel koolmonoxyde voorkomt. Het koolmonoxyde is een reuk-, smaak-, kleurloos, niet prikkelend gas', dat zijn aan wezigheid in de lucht op geenerlei wijze verraadt. Het is zeer vergiftig. Kleine hoe veelheden veroorzaken reeds bewusteloos heid. Wordt het slachtoffer niet spoedig in zuivere lucht gebracht, dan is de dood niet zelden het gevolg. In uitlaatgas zit zelden meer dan 10% koolmonoxyde. Meestal zal het 5% niet overschrijden. In generatorgas evenwel komt van 20 tot 30% en hooger voor. Als men het groote aantal doodelijke gevallen door uitlaatgasvergiftiging nagaat, is het wel duidelijk, dat men ten aanzien van generatorgas de allergrootste voorzichtig heid in acht dient te nemen. Men zorge er voor, dat zich geen gene ratorgas in gesloten ruimten kan versprei den. Koude en verduisteringsmaatregelen zijn vaak oorzaak, dat ventilatie-openingen, deuren en ramen gesloten worden gehou den. Dit is al gevaarlijk ten aanzien van uitlaatgas. Een ventilatie, die afdoende het vergifti gingsgevaar door generatorgas wegneemt, zal veelal niet gemakkelijk zijn aan te bren gen. Daarom is het beste, de generatoren, zoolang zich daaruit gassen ontwikkelen, in de buitenlucht te plaatsen. Ook dan. nog dient men rekening te houden met de groote giftigheid, b.'v. door te letten op de windrichting, het niet plaatsen van de ge neratoren onder een openstaand raam van een woonruimte e. d. Verder zorge men er voor, dat in auto's en cabines een behoorlijke ventilatie wordt onderhouden en dat geen gassen uit het carter door pedaalopeningen e. d. in den wagen kunnen dringen. Zeer bijzondere arbeid, waarbij het in ademen van generatorgas onvermijdelijk is, moet worden verricht onder bescherming van een gasmasker, waaraan versche lucht wordt toegevoerd, o.a. de hier te lande ver vaardigde van der Grintenkap. Filtermas kers, die een bescherming geven in lucht met hoogstens 2 a 3% koolmonoxyde zijn in deze omstandigheden niet betrouwbaar. Reeds een groot aantal vergïftigingsge- vallen door generatorgas is ter kennis van de arbeidsinspectie gekomen. Vele gevallen verliepen licht. Herhaaldelijk echter trad reeds bewusteloosheid op, terwijl één geval met den dood eindigde. In geval van vergiftiging late men den betrokkene niet loopen of fietsen. Men brenge hem in zuivere lucht en zorge, dat hij niet kan afkoelen. Is hij bewusteloos, let er dan goed op, of hij nog ademhaalt en pas anders onverwijld kunstmatige ademhaling toe; liefst onder toediening van zuurstof, waaraan koolzuur is toege voegd. Het toedienen van melk ((voor be- wusteloozen is dit streng verboden) moet worden ontraden. VOOR DE HUISVROUW EEN TAAK WEGGELEGD. Velen in den lande zal het wellicht on bekend zijn, dat de verwerkingsindustrie van beenderen in Nederland een zwaren tijd doormaakt, een zwaren tijd in dien zin, dat de aanvoer van grondstoffen in dit geval dus beenderen veel te wenschen overlaat. Een natuurlijk gevolg hiervan is, dat de groote bedrijven hier te lande, waar beenderen worden verwerkt, zich genood zaakt zien hun werkzaamheden te beper ken, ja zelfs bedreigd worden met algeheele stillegging. Dit zou een groote ramp zijn voor de Nederlandsche Industrie in het al gemeen, omdat vele bedrijven min of meer zijn aangewezen op de verwerkingsfabrie ken van beenderen. De twee grootste instellingen, waar deze tak van industrie wordt uitgeoefend zijn de N.V. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" te Delft en de firma wed. P. Smits en Zoon te Utrecht, en deze zullen dus uit den aard het eerst de nadeellge gevolgen ondervinden van het aanvoertekort. Nu zal men zich direct afvragen: wat zijn dan wel de oorzaken van dit euvel? Deze moeten in de eerste plaats gezocht worden in den oorlogstoestand, waardoor de aan voer van overzee is stilgelegd. In normale tijden toch werden ook beenderen aange voerd uit Engelsch-Indië, Egypte, Marokko en Zuid-Amerika. Voorts de vleesch-distri- butie, waardoor het aantal vrijgekomen beenderen, welke geregeld bij de slagers en op de abattoirs door ophaaldiensten wer den verzameld, vanzelf verminderde. Een en ander heeft reeds tengevolge ge had, dat b.v. de productie van de lijm- en gelatinefabriek „Delft" tot op 1/3 deel is teruggebracht. Om een verdere bedreiging af te wenden, moeten de huisvrouwen me dehelpen. Wat is n.l. het geval? In dezen tijd van vleeschdistributie met de daaraan gepaard gaande vleeschlooze dagen, komen de huisvrouwen op de gedachte om veel meer dan in vredestijd het geval was, been deren bij den slager te koopen en hiervan soep te koken. Wat gebeurt er nu met deze „soepbeenderen" na het gebruik, beenderen welke voor de verwerkingsindustrie nog zeer goed bruikbaar zijn? Ze verdwijnen voor het grootste gedeelte in den vuilnis emmer, en als ze eenmaal hierin zijn be land, zijn ze voor de beenderenindustrie verloren. Een groot gedeelte van de huisvrouwen zal zich- nooit goed gerealiseerd hebben, dat beenderen nog een groote waarde ver tegenwoordigen. Hieruit kunnen nog pro ducten vervaardigd worden, welke voor onze samenleving van groot belang zijn, n.l, lijm, gelatine, beenzwart, technisch vet en beendermeel. Vele honderden groote en kleine fabrieken en werkplaatsen op het gebied van de papier-, textiel- en houtbe- werkingsindustrie, alsmede grossiers en winkeliers betrekken op hun beurt van de verwerkingsbedrijven deze onmisbare arti kelen voor tallooze andere doeleinden. Dat al die bedrijven hun werk in de toe komst al Is het dan niet voor de volle honderd procent zullen kunnen voortzet ten, zal voor een deel afhangen van de huisvrouw. Deze moet worden doordrongen van het feit, dat het een nationaal belang van de eerste orde is, dat zij de beenderen na gebruik zorgvuldig bewaart. Het spreek woord* geldt hier: „vele kleintjes maken gen groote". Hangerig,koorts?NU oppassen! Neem dadelijk een" AKKERTJE" en vanavond nog een. Onder de wol. Morgen géén Griep! 6715 (Ingez. Med.) In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij nadere bijzonderheden worden gegeven betreffen de de uitvoering van de verordening In zake het vervreemden van landbouwgron den. Hieruit blijkt, dat het overdragen van landbouwgrond, uitgezonderd aan en door het rijk en de provincie, gebonden is aan een toestemming van een pachtbureau. Bij de beschikking zijn modellen opgenomen van de formulieren, waarmede deze toe stemming moet worden aangevraagd. Voorts worden nadere regelingen gegeven voor de vaststelling der tegenprestatie, als mede voorschriften- ten aanzien van de veilingsvoorwaarden bij executorialen ver koop of anderen verkoop in het openbaar, LAGERE LEGES VOOR ONDERZOEK NAAR AFSTAMMING. Van Duitsche zijde is aangedrongen op verlaging van de leges, verschuldigd voor afschriften van akten van den burgerlijken stand, aangevraagd ten behoeve van het onderzoek naar de afstamming. In verband hiermede zal binnenkort een besluit wórden genomen, waarbij in afwij king van de wet van 23 April 1879 (staats blad no. 72) de leges voor afschriften van o! uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand, waarvan aannemelijk is, dat zij voor bovenvermeld doel worden aangevraagd, worden bepaald op f, 0.40. Het ligt In de bedoeling, aan deze ver ordening terugwerkende kracht te verleenen en de mogelijkheid te openen voor terug vordering van reeds betaalde leges. Ten einde deze terugvordering te beper ken en ln overeenstemming met den daartoe geuiten wensch het afstammingsonderzoek te vergemakkelijken, heeft de secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken aan de gemeentebesturen verzocht, reeds thans te volstaan met een heffing van f. 0.40 in gevallen, als hiervoor bedoeld. PRIJSVERHOOGING VAN 5 °/o IN HET HOTEL- RESTAURANT- EN CAFÉ BEDRIJF TOEGESTAAN. Het hoofdbestuur van Horecaf meldt ons: Het besluit op de Omzetbelasting 1940 houdt een bepaling ln, waarbij het verbo den wordt om met ingang van 1 Februari 1941 de omzetbelasting apart in rekening te brengen. Door deze bepaling komt het besluit van Horecaf, waarbij de leden ver plicht werden aan het publiek een toeslag op de prijzen van 4°/o tot verhaal van de omzetbelasting ln rekening te brengen, te vervallen. De omzetbelasting zal daarom vanaf genoemden datum in de prijzen ge calculeerd worden. Op grond van een onderzoek naar den invloed van de nieuwe omzetbelasting op het hotel-, restaurant- en cafébedrijf heelt het hoofdbestuur van de desbetreffende re- geeringsinstanties toestemming gekregen om met ingang van 1 Februari 1941 ln het hotel-, restaurant- en cafébedrijf een prijsverhooging van 5°/o door te voeren. Uk verhooging zal- dus worden toegepast op het logies met ontbijt, prijzen voor zitkamers, badkamers, baden, zaalverhuren, vaste menu's en dagschotels, kleine eetwaren, wijnen per flesch, alsmede op de consump ties in het cafébedrijf. Het ligt daarbij ln de bedoeling de prijzen voor hotel- en res taurantverteringen af te ronden naar be neden tot een veelvoud van 5 cent is ver kregen. Ten aanzien van de caféverteringen sh echter de afronding steeds op een cent naar beneden moeten geschieden. Als ge volg hiervan zullen prijzen beneden f.0-» niet verhoogd kunnen worden. Het publies zal er derhalve aan moeten wennen, dat bv. de prijzen voor de koffie, thee, bier en een borrel, welke in het algemeen f0.20 a f 0-° bedroegen, thans f. 0.21 en f.0.26 zulle? gaan worden. BURGEMEESTERS. Herbenoemd zijn als burgemeester: G. C. E. M. Dierick, te Overslag; J. L-> van der Heyden, te Denekamp; en J. A. Jansen Manenschjjn te Zwijndrecht. Verder is benoemd tot burgemeester i>J Alblasserdam: L. Looy, thans commies tfI secretarie van Rotterdam (geboren 12 J»" nuari 1903 te Klaaswaal). 2-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10