DONDERDAG 30 JANUARI 1941 No. 24800 Amerika's steun aan Engeland De 4 pCt. staatsleening ruim volteekend Sfsfe Jaargang Amendementen aangenomen Morgenthau wil schuldengrens verhoogen 30 Januari in de Duitsche pers De textiel-distributie Hitier heden voor de radio Commissie van herstel te Brussel bijeen Verduisteren: Vs.. 18.22 uur 9.24 uur Uit Engeland EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bi] maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso olgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer F ets. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden 235 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) De commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft gisteren in een geheime zit ting de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp op steunverleening aan Enge land besproken. Volgens de Associated. Press zijn de volgende voorstellen aangeno men: Beperking van de wet tot 30 Juni 1943, voorafgaande raadpleging van de chefs van leger en vloot alvorens militair uitrustings materiaal wordt afgestaan, periodieke rap porten aan het congres over het uitleenen van materiaaL Het vierde democratische voorstel, n.l. een. verbod van gebruik van Amerikaansche oorlogsschepen voor con- vooidoeleinden, wordt nog besproken. De voorzitter der commissie, Bloom, heeft verklaard, dat behalve de aangeno men amendementen vijftien andere waren ter tafel gebracht, doch die werden verwor pen, o.m. het republikeinsche voorstel om het afstaan van Amerikaansche oorlogs schepen aan een vreemde mogendheid zonder toestemming van het congres te ver bieden. In Amerikaansche congreskringen vindt men het bijzonder opmerkelijk, dat de com missie vermeden heeft de in het ontwerp opgenomen passage betreffende de haven rechten voor Engelsche oorlogsschepen te wijzigen. Men is in congreskringen van meening, dat bij de desbetreffende beslui ten van de commissie vooral rekening is gehouden met de verklaringen, die de mi nister van oorlog, Stimson, heeft afgelegd voor de senaatscommissie. Zooals men weet, had Stimson er op gewezen, dat een ver strekkende vrijheid van onderkomen en reparaties voor Engelsche oorlogsschepen in Amerikaansche havens een belangrijk punt is in de wet op de ondersteuning van Engeland, omdat daarmede voor de Ver- benigde Staten de mogelijkheid bestaat in geval van nood de resten van de Britsche vloot in veiligheid te brengen. Stimson heeft gisteren nog verklaard, dat de wet ten doel heeft, aan de Ver. Sta ten tijd te. geven voor de bewapening en de landsverdediging. De wet tot hulpver leening- aan Engeland vormt de eenige be scherming tegen de „aanvallende naties". Zij zal er misschien toe bijdragen, het mo reel van het Engelsche volk te versterken en Engeland te helpen om de aanstaande 'crisis te doorstaan. Stimson trachtte aan zijn verklaringen meer kracht bij te zetten door de bewering, dat het internationale recht, dat zoowel door de spilmogendheden als ook door En geland en de Ver. Staten wordt erkend, deze hulpverleening aan Engeland veroor looft, omdat dit recht bepaalt, dat een onderteekenaar, die aangevallen wordt door een anderen onderteekenaar aanspraak kan maken op materieele hulpverleening door een derden onderteekenaar. (D.N.B) De Italiatansche Giornale d'Italia wijst er op, dat de Amerikaansche regeering zich onvoorwaardelijk ervan bewust moet zijn, dat de politiek der V. St. 'een schending beteekent van de elementaire rechtsbegin selen der neutraliteit. Het blad schrijft vervolgens, dat volgens art. 6 der conventie van den Haag, welke ook door de V. St. is onderteekend, de levering van oorlogssche pen, munitie en ander oorlogsmateriaal door een neutrale mogendheid aan een oorlogvoerende mogendheid, hetzij in rechtstreekschen of niet-rechtstreekschen vorm, verboden is. Het steeds toenemen van de aan Engeland te verleenen Ameri kaansche hulp beteekent, dat de V. St. dichter bij het conflict geraken. Tenslotte wijst het blad op de noodzakelijkheid, dezen stand van zaken op te helderen ten einde geen twijfel te laten bestaan over de wer kelijke verantwoording. VAN 29 TOT 65 MILLIARD DOLLAR. De Amerikaansche minister van finan ciën. Morgenthau, heeft in de financieele commissie van het Huis van Afgevaardig den opnieuw den eisch gesteld, de schul dengrens van 29 tot 65 milliard dollar te verhoogen. Morgenthau diende de dien overeenkomstige wet in en verklaarde vol gens de Associated Press, dat het ministè re van financiën den verkoop van gelds waardige papieren overweegt, om allen de mogelijkheid te geven, tot de nationale verdediging bij te dragen. He nieuwe wet zal de schatkist volmacht geven, obligatiën en spaarbrieven in kleine bedragen, alsmede gewone geldswaardige papieren uit te geven. De schatkist heeft op 887 millioen dollars na de geheele schul den volmacht van 5 milliard dollar ver bruikt en op 2.7 milliard dollar na ook de bijzondere volmacht voor verdedigings doeleinden. De verhooging van de schul dengrens is noodig geworden door het ver- öedigingsprogram van president Roosevelt, ten bedrage van 28.5 milliard dollar. De papieren moeten aan het publiek en niet aan de banken verkocht worden, omdat het noodig is, zooveel mogelijk van den werkelijken spaarder te leenen. Belastingontheffing voor staatspapieren is met de „democratische financiering" van het verdedigingsprogram 'onvereenigbaar. De schatkist hoopt een groot deel van het bewapeningsprogram uit werkelijke spaar gelden van het volk te kunnen dekken. (D.N.B.) EEN LEK IN I& BRITSCHE BLOKKADE. Na een bespreking met onderstaatssecre- taris Sumner Welles verklaarde lord Hali fax: „wij zijn van meening dat aanzien lijke hoeveelheden goederen In Duitsch- land terecht komen. Ik ben niet bijzonder ongerust over de Amerikaansche zendin gen, doch over den omvang van het mate riaal dat door alle landen naar Rusland geëxporteerd wordt." De export van Zuid- Amerika naar de sovjet-unie „vormt een ernstig lek in de blokkade." (U.P.j Naar aanleiding van het feit, dat acht jaar geleden in Duitschland de macht door het nationaal-socialisme werd overgeno- mefi, publiceeren de Duitsche bladen uit voerige artikelen, waarin zij terugzien op de komst van het Duitsche rijk, die in hoofd zaak aan het nationaal-socialistische ini tiatief te danken is. De bladen schrijven, dat de groei der na tionaal-socialistische partij tot draagster van den nieuwen Duitschen staat en de volksgedachte voor een groot deel van het buitenland even verrassend snel is gekomen als de historische resultaten, die het natio naal-socialistische bewind in acht jaar heeft behaald. De herdenkingsdag is dit jaar van bijzondere beteekenis, aldus de bladen, omdat hij valt in een reusachtigen oorlog tusschen twee werelden. Sommige bladen geven speciale bijvoeg sels en publiceeren bijdragen van vooraan staande personen. De pers legt er den na druk op, dat deze dag voor het DuitsQhe volk aanleiding is, zich zijn gelofte van trouw aan den Fuehrer en de Groot-Duit- sche gedachte te herinneren en in ver sterkte mate alle kracht aan te wenden voor de eindoverwinning van Duitschland en het verbonden Italië. Alfred Rosenberg wijst er in een hoofd artikel in den Voelkischer Beobachter in het bijzonder op, dat thans ook bij de te genstanders van Duitschland een geeste lijke omwenteling valt waar te nemen, die door de komende geschiedschrijving waar schijnlijk beslissend genoemd zal worden. Rosenberg herinnert aan de redevoeringen van verschillende Engelsche politici met maatschappelijke beloften voor de toekomst en verklaart, dat het volkomen onjuist zou zijn te gelooven, dat b.v. Greenwood en Attlee ook maar eenigszins nationaal-socia- listisch denken, d. w. z. door werkelijke so ciale gerechtigheid bezield worden. Wel kan men in deze Engelsche uitlatingen den bui tenkant van èen diepgaande revclution- naire gisting zien. Deze EngeLsohen weten blijkbaar geen ander.middel meer, dan dat zij, met het oog op de onmogelijkheid van verdediging van een onhoudbaren toestand, hun toevlucht nemen tot het schilderen van maatschappelijke toekomstmogelijkheden. De leider van den rijksbond der Duitsche pers, Wilhelm Weiss, houdt zich in hetzelf de blad bezig met de beweringen der En- NIEUWE PUNTEN-WAARDEERING. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel deelt in overleg met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart mede, dat met ingang van 1 Februari a.s. de huidige regeling voor de textieldistributie komt te vervallen. De nieuwe regeling is opgeno men in een speciale handleiding. Het Rijksbureau heeft uitgebreide maatregelen getroffen, ten einde te bewerkstelligen, dat alle inge schrevenen bij dat Rijksbureau de handleiding tijdig en vrijwel ge lijktijdig ontvangen. De nieuwe regeling zal tevens in de dagbladen bekend worden gemaakt. Heden, op den dag der nationale ver heffing, zal Hitier een rede uitspreken voor het Duitsche volk. De redevoering wordt om 16 uur 30 over alle Duitsche zenders uitgezonden. Om 20 uur 20, na de nieuwsberichten, wordt de uitzending herhaald. De Italiaansche bladen herdenken den zevenden verjaardag van de machtsover- neming door Adolf Hitler in Duitschland en wijden daaraan uitvoerige artikelen, waarin zij een pakkend beeld geven van den door Duitschland afgelegden weg, totdat dit land in Hitier zijn leider gevonden had. Het spreekt vanzelf, dat de Führer en de Duce elkaar op hetzelfde plan gevonden hebben en dat de beide volkeren, die herstel eischen van de onrechtvaardigheden van Versailles, eveneens elkaar gevonden hebben om naast elkaar den laatsten strijd te leveren, die Europa en de wereld een nieuwe en recht vaardiger orde zal verleenen. Vervolgens wijzen de bladen op de solidariteit, welke de beide leiders en volkeren verbindt tegen een gemeenschappelijken vijand, die tevens de vijand is van Europa en van alle volkeren die door de verouderde demo-plutocratie geëxploiteerd worden. gelsch-Amerikaansche propaganda over de zoogenaamde veroveringszucht der agres sieve spilmogendheden. Dat de Duitsche legers nu tot ver in vreemde landen staan, aldus Weiss, is al leen het gevolg van de militaire nederlaag onzer vijanden, die wel een oorlog konden ontketenen, welken Duitschland nooit ge wild heeft, maar niet in staat waren, met succes uitvoering te geven aan hun vernie tigingsplannen tegenover Duitschland. Degenen, die nu tegen het nationaal-so cialisme van leer trekken met dezelfde fra- zen, die ook tegen het keizerlijke „milita risme" gebruikt werden, hebben van den werkelijken geest van het nationaal-socia listische Duitsche volk niets begrepen. Zij weten niets van de organisatie van het Duitsche volk in den nationaal-socialisti- schen staat. Zij weten in het geheel niet, dat juist de partij de voorwaarden heeft ge schapen voor een werkelijke volksheer schappij, waarmede zich geen democratie ter v/ereld kan meten. (DNB). BEHANDELING VAN KLACHTEN UIT DEN WERELDOORLOG. Onder voorzitterschap van den activist dr. Borms en in tegenwoordigheid van den gevolmachtigde van den militairen bevel hebber, dr. Brass, is, naar wij in den „West- deutsche Beobachter" lezen, dezer dagen de eerste openbare zitting gehouden van de commissie van herstel, die op grond van de verordening van den militairen bevelheb ber voor België en Noord-Frankrijk van 6 September 1940 in het leven werd geroe pen. De bedoeling van deze verordening en van den arbeid der commissie is, dat den Vlamingen en Walen de schade wordt ver goed, welke zij door maatregelen van de Belgische autoriteiten hebben geleden, om dat zij zich gedurende den wereldoorlog om ideëele redenen in het belang van hun land tegenover de Duitsche bezettingsautoritei ten loyaal hebben gedragen. Hoewel de commissie in den tijd van haar bestaan tot dusver nog niet van zich heeft doen spreken, heeft zij toch reeds belang rijk voorbereidend werk verricht en in de eerste plaats die aanvragen afgedaan, welke niet voor schadevergoeding in aanmerking kwamen. Het betrof hier ongeveer een vierde van de ingekomen verzoeken waar van de indieners alleen op economisch of financieel gebied met de Duitsche instanties in den oorlog hadden samengewerkt. Voorts konden die verzoekers reeds algeheele vol doening ontvangen, die zich alleen tot de Commissie van herstel hadden gewend om eerherstel te verkrijgen of weer in het be zit te worden gesteld van hun verloren ge- gane titels of dienstgraden. Nog zei de dr. Brass: De te behandelen gevallen kunnen in drie categorieën worden gegroepeerd. Ten eerste hebben wij de personen, die alleen en uitsluitend eerherstel vragen. Deze bekomen een oorkonde en de justitie wordt verzocht hun naam in het strafre gister te schrappen. Ten tweede hebben wij de gevallen van personen, die in hun titel en dienstrang moeten worden hersteld. De betrokken or ganismen worden dan ook verwittigd. Ten derde krijgen wij dan nog de gevallen van beambten van staatsinstellingen die te oud zijn geworden om in hun ambt te wor den teruggeplaatst en die dan op wachtgeld of pensioen worden gesteld. Zij, die nog jong genoeg zijn, kunnen weer in hun ambt aangesteld worden, doch kunnen geen aan spraak daarop maken. De commissie treedt dan op als bemiddelaarster, om voor deze personen, in de Belgische of Duitsche dien sten, een ambt te verkrijgen, dat gelijk staat met wat zij vroeger hadden. De beslissingen van de commissie zijn zonder beroep. De aanvragers kunnen zelf hun geval be pleiten of ook iemand anders daarmede belasten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de 4 pCt. Staatslee ning ten bedrage van f 500.000.000, waarop de inschrijving gisteren was opengesteld, ruim volteekend. 9 9 Het A.N.P. meldt ons nader: Het stemt ongetwijfeld tot groote voldoe ning, dat aan het resultaat van de in schrijving op de nieuwe staatsleenine het praedicaat kon worden verleend: ruim vol teekend. De Nederlandsche Staat is hierdoor in de gelegenheid gesteld, een belangrijk deel van zijn vlottende schuld te consolldeeren. Na deze leening blijven nog eenige hon derden millioenen ter consolidatie over. Niet oninteressant is het feit, dat door de jongste staatsleening de nationale ge consolideerde schuld tot boven de f.4 mil liard is gestegen, tegen f. 3.1 milliard ein de December 1939. Ter vergelijking diene, dat dit cijfer in 1930 f. 2.3 milliard en in 1914 f. 1.5 milliard bedroeg. Maar bij een juiste beoordeeling van de totale' staats schuld van ons land mag men niet verge ten, dat het aantal inwoners van Neder land in de laatste 25 jaar met bijna 2.5 millioen is gestegen. In menig opzicht stemt het tot tevre denheid, dat de Jongste emissie is geslaagd. Immers, wanneer het benoodigde bedrag er niet zou zijn gekomen, dan had een ge dwongen leening moeten volgen. En dit zou ten opzichte van het staatscrediet een on- gunstigen invloed hebben 1 gehad, hetgeen men thans met succes heeft kunnen ver mijden. Voor den staat zou een gedwongen lee ning in menig opzicht echter gunstig zijn geweest, aangezien de jaarlijksche lasten van een dergelijke leening tegen een rente van 2W/o en een looptijd van veertig Jaar dan aanzienlijk lager zouden zijn geweest. In hoeverre het Ingeschreven bedrag kan worden voldaan uit hoofde van beschikbare vrije middelen, zal de naaste toekomst moe ten leeren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat voor een belangrijk deel de hulp van de credlet instellingen zal moeten worden In geroepen, wanneer de storting op de lee ning tegen 15 Februari as. dient te geschie den. Het zal wel onvermijdelijk zijn, dat vooral de circulatiebank in den eersten tijd zal moeten bijspringen. Daartegenover staat echter, dat zoowel particulieren als Instellingen over vrij groote onbelegde, liquide middelen beschik ken, waardoor aan den anderen kant een evenwichtsfactor kan worden uitgeoefend. Spoedig zullen wel nadere gegevens wor den bekend gemaakt omtrent het juiste bedrag, dat werd ingeschreven, alsmede de wijze, waarop de toewijzing zal plaats heb ben. Alhoewel hieromtrent nog geen juiste gegevens beschikbaar zijn, is men in be voegde kringen toch van meening, dat de inschrijvers hoofdzakelijk particulieren zijn geweest. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 10.26 uur en graat onder te 22.08 uur. OPGEROEPEN VOOR MILITAIREN DIENST. Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche koning een pro clamatie onderteekend, krachtens welke jongemannen van 18 en 19 jaar en man nen van 37 tot 40 jaar zich voor den mili tairen dienst moeten laten inschrijven. (D.N.B.) VROUWEN IN BRITSCHE OORLOGSINDUSTRIE. Reuters politieke correspondent ver neemt, dat binnenkort in heel Groot-Brit- tannië zal worden overgegaan tot een ge dwongen aanmelding van vrouwen voor de oorlogsindustrie. INCIDENT IN LONDEN. Volgens te New York ontvangen berich ten uit Londen is het daar gisteren tot een incident gekomen, toen Wilikle voor de lunch in zijn hotel aankwam. Er demon streerden toen ongeveer zestig vrouwen met opschriften in de hall van het hotel tegen de Engelsche levensmiddelenpolitiek. Zij riepen „meer levensmiddelen voor de ar beiders" en „waarom moeten de armen honger lijden, wanneer de rijken alles krij gen, wat zij noodig hebben?" (D.N.B.) OUDE GEWOONTE GEHANDHAAFD. 16 maanden oorlog en vier maanden bom bardementen hebben in Londen talrijke veranderingen bewerkstelligd, één van de oudste en populaire instellingen van de reu- zenstad het rendezvous der volksrede naars bij Marble Arch is daardoor echter nauwelijks beroerd. Op deze traditioneele plek aan een hoek van het Hydepark be stijgen de redenaars nog altijd hun spreek gestoelten en doen met geschreeuw, geba ren en rethoriek van hun politieke en reli gieuze overtuigingen kond, terwijl de me nigte van de eene groep naar de andere stroomt en de orators hoont of bijval be tuigt. Vele redenaars en vele toehoorders zijn sedert jaren dagelijksche stamgasten bij Marble Arch, en op een mooien middag zijn hier nog altijd ongeveer een dozijn bij eenkomsten aan den gang. Geliefde rede naars kunnen altijd op een toehoorders- schare van verscheidene honderden perso nen rekenen; anderen, onbekende, tronen verlaten achter hun katheders en roepen den onbekommerd voorbijloopenden voor bijgangers hun boodschap toe, zonder een auditorium te vinden. De methode der re denaars, die over een volgschare beschik ken, ls en blijft dezelfde. Zij spreken zoo lang, als zij de opmerkzaamheid van hun toeschouwers vermogen vast te houden; dan verzoeken zij om opmerkingen en be steden de rest van den tijd aan de verde diging van hun zaak. Bijna iedere gods dienst en secte heeft hier zijn vertegen woordiger, evenals iedere politieke groep, welke het geneesmiddel voor de moeilijk heden der wereld meent te bezitten en vele beschikken over een geregelde en tal rijke schare toehoorders. Een van de ge liefdste redenaars ls 'n uiterst energiek ge barende vertegenwoordiger van de „Socia listische Partij Groot-Brittannlë"; zijn spreekgestoelte is het hoogst, zijn stem het luidst, zijn rede is echter sedert een jaar dezelfde gebleven. Tegen den oorlog wordt op deze hoek van Hydepark nauwelijks ge sproken; dooh de leiders en de politiek der regeering zijn het doelwit van heftige aan vallen, en de redenaars gaan daarbij steeds zoo ver, als ze gelooven dat de toe hoorders hen ongestraft zullen laten gaan. Het aantal Iersche redenaars is echter ver minderd; er was een tijd dat de vlag van Eire van een half dozijn katheders waalde en groote menigten op Zondagmiddagen naar de zonen van het groene eiland luis terden. Bijzonder aandacht heeft thans een redenaar, die over actueele vraagstuk ken spreekt en zijn toehoorders met gri massen en grappen tracht te boelen, een schrale jongeling met een snorretje en ge cultiveerde stem, die over de Amerikaan sche buitenlandsche politiek praat, welke volgens zijn meening afhangt van een klein aantal stroohalmen kauwende farmers uit het Middenwest en een grappenmaker, die met zijn capriolen toeschouwers probeert te trekken. Wanneer het donker begint te worden, nemen de rédenaars hun lesse- Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Verhooging van den bieraccijns (Binnen land, 2e Blad). Begrafenis W. Wijk te Amersfoort (Binnen land, 2e Blad). In den ouderdom van 61 jaar is overleden, mi*. P. C. Swart, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant (Laat ste Berichten, le Blad). Buitenland Amerika's hulp aan Engeland (le Blad). Na den dood van Metaxas (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1