LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 29 Januari 1941 Welke bon is geldig? NAGEKOMEN BERICHTEN Opgave van 29 Januari De opvolger van Metaxas Duitsqh We er macht sbericht Italiaansch Weermachtsbericht Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Gruttérswaren Binnenland Honden -en Kattenbrood Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwdren Zeep Felle brand ie Hoorn BEURSOVERZICHT Volgens een mededeeling van het Griek- sohe gezantschap te Belgrado is tot opvol ger van den heden overleden Griekschen minister-president Metaxas de gouverneur van de Grieksche Nationale Bank. Alexan der Koritzis, benoemd. Naar te Sofia verluidt, zijn alle telefoon gesprekken met Athene van Grieksche zijde stopgezet. (D.N.B.). de herbouw in frankrijk. De uitgebreide vernielingen, die op last van de Fransche autoriteiten waren aan gericht aan wegen, bruggen, kanalen, spoorwegen enz. om de Duitsche troepen op te houden, hebben het Fransche be drijfsleven veel schade toegebracht. Na het einde van den strijd beschikte men aan Fransche zijde niet over de technische mid delen, die noodig waren om deze schade weg te nemen. Terwijl de^ Duitsche organisatie-Todt zorgde voor het herstel der wegen en den aanleg van noodoverwegen. stelden de Duitsche autoriteiten arbeidskrachten der Duitsche „technische noodhulp" beschik baar voor speciale, technisch moeilijke, werkzaamheden. Door samenwerking tusschen de „techni sche noodhulp", de organisatie-Todt, bouw- compagnieën, bataljons pioniers en Fran sche ondernemingen zijn thans twee der den van de 1400 vernielde bruggen her steld. De overige bruggen zullen binnen kort weer gebruikt kunnen worden. Ook alle belangrijke waterleidingen en electri- sche eentrales werken weer. Van de „technische noodhulp" zijn in totaal in Frankrijk 5000 man tewerkgesteld Fransche ondernemingen hadden een groot aandeel in de werkzaamheden. Intusschen zijn de herstelde Installaties weer aan de Fransche autoriteiten overgedragen. De „technische noodhulp" blijft, opdat de be drijven hun arbeid ongestoord kunnen voortzetten, den Franschen autoriteiten en ondernemingen behulpzaam, vooral op het gebied van materiaal- eh steenkolenvoor- ziening. (DN.B.) geen britschè troepen naar het f grieksche front. - De „Popoio di Roma" schrijft, dat Enge land. dat eens zoo gul was met beloften je gens zijn beschermelingen, thans bij monde van generaal Wavell te Athene heeft mede gedeeld, dat het voorloopig niet mogelijk is, Australische of Nieuw-Zeelandsche troepen van het front in Marmarica naar Grieken land te zenden. Het blad voegt hieraan toe, dat Italië de strijdkrachten van het Brit- sche rijk in -Noord-Afrika blijft binden. Transporten door de Middellandsche Zee zijn tot een groot waagstuk geworden, door dat de zee- en luchtvloten der spilmogend- heden de straat van Sicilië scherp bewaken. Volgens de Messagero was het Engeland's plan, na een snelle zege over de Italiaan- sche troepen in Noord-Afrika de vrijkomen de strijdkrachten in Griekenland in het vuur te brengen en tegelijkertijd Turkije te betrekken in zijn plannen tot uitbreiding van den oorlog. De Italiaansche tegenstand echter heeft ai deze plannen verijdeld. Het bezoek van generaal Wavell doet nu de Grieken, die in vértrouwen op de Engelsche beloften zich in het ooriogsavontuur stort ten, hun onvoorzichtigheid inzien. (DN.B.) de wapenstilstandsconferentie tusschen thailand en indo-china. Het Japansche inlichtingenbureau heeft vandaag bekend gemaakt, dat de wapen stilstandsbesprekingen nopens het grensge schil tusschen Thailand en Fransch Indo- Ciiina gehouden zullen worden aan boord van een Japansch oorlogsschip, dat zich ter hoogte van Saigon in volle zee bevindt. De Japansche delegatie ter conferentie zou onder leiding staan van generaal-majoor Raisjiro Soemita, den leider van de Japan sche militaire missie in Fransch Indo china. (Domei) moeilijke tijden voor engelsche honden. Ruim een half miliioen honden zijn in Engeland sedert het uitbreken van den oor log gedood, zoo meldt de New York Times uit Londen. De Engelsche vereeniging voor bierenbescherming doodt thans nog maan delijks gemiddeld ongeveer 10.000 honden. (D.NB.) roemeensche gezant te berlijn afgezet. De Roemeensche gezant te Berlijn, Con- stantin Grecianu, is met ingang van 24 Ja nuari van zijn functie ontheven. (DJV.B.) autobus-ongeluk in frankrijk. Op den straatweg van Clermont-Ferrand naar Aulnay heeft zich gisteren een auto bus-ongeluk voorgedaan, waarbij zes perso nen gedood en twintig gewond werden. De oorzaak van het ongeluk was een botsing tusschen twee vrachtauto's. Een autobus, die kort daarna op de plaats des onheils aankwam, kon de beide voertuigen, die den weg versperden, niet meer ontwijken. Bij de daarop volgende botsing werd de autobus grootendeels vernield. (D.N.B.) amerika en de hulp aan engeland. Ook de republikeinsche leden van de Amerikaansche commissie voor buitenland- sche zaken van het Huis van Afgevaardig den hebben thans amendementen ingediend. e republikeinen willen de geldigheid van de wet tot één jaar beperken. Het zenden van convooien naar de oorlogszone zou slechts met goedkeuring van het congres 'negen geschieden. Den president zou ver boden worden Amerikaansche oorlogssche pen zonder goedkeuring van het congres aan ingeland af te staan. De financieele hulp- rerleening aan Engeland zou tot 2 milliard dollar beperkt worden. Vóórts stellen de republikeinen voor niet toe te staan, dat Amerikaansche havens worden opengesteld voor herstel van Engelsche oorlogsschepen, tenslotte eischen zij, dat de JSngelschen ■oor de hun geleende oorlogsmaférialen on- rfrpanden zullen geven tot hun financieele Hulpbronnen inderdaad zijn uitgeput, (D.N.B.). GaO- Snel en floed riep, SvlOU, rijn. helpen hierbi) altijd een poeder of eaehet van Mijnhard!; Mijnbardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets.genaamd,.Mijnhardtjes"2st. lOct.Doos50ct 6552 (ingez. Mea.j Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot heeft 11.500 b.r.t. aan vijanr delijke koopvaardijs'cheepsruimte. tot zin ken gebracht. In het kader van de gewapende verken ning hebben gisteren enkele gevechtsvlieg tuigen met goed gevolg strategische doelen in Londen met brisant- en brandbommen aangevallen. Bovendien werden treffers ge plaatst op spoorwegwerken in een stad in Oost-Engeland. In het zeegebied ten Westen van Ierland hebben lange-afstands-bommenwerpers een vijandelijk koopvaardijschip van 4.600 b.r.t. tot zinken gebracht en twee andere koop vaardijschepen ernstig beschadigd. Ver dragend geschut van het leger 'heeft opnieuw strategische doelen in Z.O. Enge land beschoten. De vijand heeft gisteren en in den afge- loopen nacht noch boven het Duitsche rijks gebied noch boven de bezette gebieden ge vlogen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het 236ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front hebben acties van plaatselijken aard ons in staat gesteld ons van belangrijke stellingen meester te maken. Gevangenen en wapens zijn in onze handen gevallen. Onze luchtmacht werkte actief met de andere wapens samen in ver*- schillende sectoren en bombardeerde bo; vendien zonder ophouden wegen, installa ties, batterijen en troepen van den vijand. Ook militaire doelen te Salonikl en de spoorweg naar Athene werden ernstig ge troffen. Tijdens luchtgevechten zijn vijf vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Ten Zuiden van Derna in Cyrenaica heb ben onze troepen een aanval van vijande-* lijke gepantserde divisies afgeslagen en den vijand aanzienlijke verliezen toege bracht. Onze luchtformaties hebben den grootst mogelijken steun verleend door de gepantserde afdeelingen. de gemechaniseer de strijdmiddelen en de troepen van' den vijand zonder ophouden met bommen van licht en zwaai' kaliber en met machine geweervuur te bestoken. Een luchtformatie onderscheidde zich bijzonder door haar on vermoeid en heldhaftig optreden. In den sector Gallabat in Oost-Afrika is een. vijandelijke aanval afgeslagen. Aan het front in Kenya hebben onze troepen den vijand bij herhaling aangevallen en hem gedwongen terug te trekken. Onze luchtformaties hebben de gemechaniseer de strijdmiddelen en de troepen van den vijand op doeltreffende wijze gebombar deerd. Britsehe vliegtuigen hebben aanvallen op Asmara gedaan zonder schade te veroorza ken. Een Engelsch vliegtuig, dat Inboorlin gen in een plaats in Somaliland met ma chinegeweervuur bestookte, werd door het luchtdoelgeschut neergehaald." v. st. richten arbeidskampen in voor dienstweigeraars. In zeven staten der Ver. Staten zullen binnenkort arbeidskampen worden inge richt voor dienstplichtigen, die gewetens bezwaren hebben tegen den militairen dienst. Deze in hoofdzaak tot de Quakers en Mennoniteh, alsmede andere' religieuze secten, behoorende dienstweigeraars zullen in de eerste plaats boscharbeid en soortge lijke werkzaamheden moeten verrichten. (D.N.B.) de communistische legérs van tsjang kai sjek. Tsjang Kai Sjek heeft in zijnkwaliteit van opperbevelhebber yan het Tsjoengking- leg|r medegedeeld, dat hij een van zijn beide communistische legers heeft ontbonden, teneinde daarmede het voorbeeld te stellen van een disciplinairen maatregel. Hij be schuldigde dit leger er van aanvallen te hebben ondernomen op kameraden; verzet te hebben gepleegd en oproerige handelingen te hebben verricht. Tsjang Kai Sjek ver klaarde,' dat zijn optreden alleen is inge geven door den wensch de trefkracht van China tegen Japan te behouden, niet door een politiek gevoel of van een partijstand punt. Ook ontkende hij de berichten, volgens welke zijn optreden burgeroorlog zou betee- kenen. Het incident zal volgens Tsjang Kai Sjek de betrekkingen van Tsjoengking met het buitenland op geenerlei wijze bena- deelen. (D.N.B.). de amerikaansche staalindustrie. De president van het Amerikaansche con gres voor industrieële organisatie, Murray, heeft een plan ingediend tot gelijkschake ling van alle takken der staalindustrie. Als motief heeft hij aangevoerd, dat zulk een maatregel per jaar bijna zes millioen ton staal meer zou opbrengen dan tot dus ver het geval was. Murray, die tegelijkertijd leider is van het organisatiecomité van den hond van arbei ders in de staalindustrie, heeft er voorts op gewezen, dat de Amerikaansche automobiel- faibricage wegens het gebrek aan staal in den komenden tijd aanzienlijk beperkt zou dienen te worden, wanneer de staalindustrie niet op doeltreffender basis zou kunnen worden geplaatst. Het gevaar bestaat, dat de arbeiders in de automobielindustrie zon der doeltreffende tegenmaatregelen op straat komen te staan. (D.N.B.) slachtoffers van den opstand ,in roemenië. Thans zijn officieele cijfers bekend ge maakt over de slachtoffers van den op stand der vorige week in Roemenië. In l\et geheele land met uitzondering van Boeka rest zijn 14 man van het leger, waaronder BOTERBON nr 21 en. VETBON nr. 21 (tot en met 31 Januari): flesch slaolie BOTERBON nr. 26 en VETBON nr. 26: (t.m. 31 JanuariT: 250 gr. boter of margarine. BOTERBON nr. 27 en VETBON nr. 27 (t.m. 7 Februari): 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet bonnen nr. 8. 9 en 10 (haarden en kachels) BONNEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 14 Februari één eenheid vaste brandstoffen Brandstoffen 3de periode en cokes 3de periode: t.m 31 Januari; één eenhéid vaste brandstoffen bonnen nr. 11, 12 en 13 (haarden en kachels) bonnen nr. 25 t.m. 32 (centrale verwar ming)tm. 28 Februari: één eenheid vaste brandstoffen. broodbon nr. 24 (t./m. 2 Februari; 27 Jan.-3 Febr niet in restaurants e.d.) broodbon nr. 25 (tot en met 9 Fe bruari; 310 Febr. niet ln restaurants, e. (L) 100 gram rogge of. ander brood of rantsoen gebak bloemkaartbon nr. 4 (t.m. 23 Febr.): 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gr tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. bon nr. 46 (t/m. 2 Februari; 27 Januari 3 Februari niet in restaurants e.d.). bon nr. 59 (tot en met 9 Februari) 310 Febr. niet in restaurants, e.d.) 1 ei. BON nr. 31 (t.m. 21 Februari): 100 gr vermicelli, macaroni of spaghetti BON nr. 44 (t.m 21 Februari): 250 gr gort gortmout of grutten. BON nr. 57 (tjn 21 Februari): 250 gr havermout havervlokken, haver- bloem aardappehneelvlokken gort gort- mout of grutten BON nr. 87 (tjn 21 Februari): 100 gr maïzena grlesmeel, sago. aard appelmeel of een hoeveelheid pudding poeder. welke 100 gr zetmeel bevat twee officieren, gedood, terwijl 46 man van het leger, waaronder 2 officieren, gewond werden. Verder werden 32 burgers, waar onder een officier van justitie, gedood "en 32 burgers gewond. Voor Boekarest zijn de cijfers slechts gedeeltelijk bekend gemaakt. Verklaard werd, dat zich in de ziekenhuizen 444 gewonden bevinden. Aan dooden zijn slechts opgegeven, die, welke in een bosch zijn gevónden en die welke in de ziekenhui zen aan hun verwondingen zijn bezweken. Hun aantal bedraagt 370. Volgens een officieele mededeeling heeft de speciale krijgsraad van het 15e leger corps vönnis gewezen in, de zaak tegen 17 leerlingen van de vliegefschool der lucht macht, die van deelname aan den op stand beschuldigd werden. Alle beklaagden werden schuldig bevonden. Drie hunner werden veroordeeld tot 10, één tot 7 jaar dwangarbeid. Twee werden tot 5 jaar en elf tot 3 jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Bovendien zijn allen gedegradeerd. Voorts wordt officieel bekend gemaakt, dat de schuldigen aan de radiouitzendingen die de rebellen over den Boekarester radio zender hadden verzorgd, konden worden gearresteerd. Het zijn allen leden van het personeel der omroepmaatschajppijwaar- bnder een waarnemend directeur. (D.ND.) japan's verdediging, In de gisteren gehouden voltallige verga dering van de begrootingscommissie van het Japansche Huis van Afgevaardigden, heeft de minister van oorlog, luitenant- generaal Hedeki Tojo, in antwoord op een interpellatie verklaard, dat Japan zijn ver dediging naar het Noorden niet verwaar loost. Hoe verder Japan ziph in Zuidelijke richting beweegt, aldus Tojo. hoe sterker zijn verdediging naad' het Noorden moet zijn. In dit opzicht is niets, dat wenscheüjk was, nagelaten. Versterking der verdediging naar het Noorden beteekent de nationale verdediging op peil brengen en daarom, zoo besloot de minister, kan zij van geen invloed zijn op de betrekkingen van goede nabuur schap en vriendschap. (Domei). kind verdronken. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur werd het bijna 6-jarig dochtertje van da familie Kortekaas te Nieuwerbrug gevonden in een bijt in den Ouden Rijn. Omwonenden haal den het kind terstond op. Een tweetal dok- toren slaagde er niet in, de levensgeesten op te wekken. (Nadruk verboden). BOjN nr. 92 (t.m. 21 Februari): 250 gr rijst, rijstebloem, rijstemeel of gruttenmeel. BON nr. 102 (tjn. 16 Februari): 500 gramN peulvruchten. Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig. BON nr. 10 (speciale kaart) (t.m. 31 Jan.): 3—10 K.G. honden- en 1'/, K.G. kat tenbrood. BONNEN nr. 19, 32, 45 en 58 (t.m. 23 Fe bruari) elke bon 100 gram kaas BON nr. 18 (t.m. 31 Januari): 250 gram koffie of 75 gram thee. BON nr. 8 (t.m 23 Februari) en ZEGEL D (t/m. 23 Februari, uitsluitend voor hulsverHchting) 2 liter petroleum BON nr. 91 (t.m. 14 Februari): 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 15 (tjn 29 Januari): VLEESCHBON nr. 16 (tjn. 9 Februari): 100 gram vleesch inclusief been of vleeschwaren VLEESCHWARENBON nr. 15 (t.m. 29 Jan.) VLEESCHWARENBON nr. 16 (t.m. 9 Fe bruari) 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleescb of gerookte worst 100 gr gekookte worst. 125 gr. lever worst of 150 gr bloedworst. BON nr. 113 (t.m 31 Januari): 150 gr toiletzeep, 120 gr huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstel ling) of 200 gram (oude samenstel ling) 300 gr zachte zeeppasta, 250 gr zeeppoeder of 600 gr waschpoeder* 125 gr zeepvlokken 250 gr zelfwerkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep Goed voor het wasscheD van 20 K.G droog waschgoed BON nr 117 (t.m 30 April): 50 gram scheerzeep 1 tube scheercrême of 1 pot soheerzeep voormalige kazerne in de asch gelegd. In den vroegen morgen heeft te Hoorn een felle brand gewoed, welke een groot deel van de voormalige kazerne aan de veemarkt in de asch heeft gelegd. De brand werd tegen vijf uur ontdekt door een uit kijkpost van de luchtwacht. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die met groot ma teriaal ter plaatse verscheen. Het vuur had reeds "zoo snel om zich heen gegrepen, dat er weinig tegen te beginnen was. Een der vleugels van het uit drie verdiepingen be staande gebouw ftond reeds in lichter laaie Het vuur vond veel voedsel ln de garage van de W.A.C.O., welke hier op den bega- nen grond ligt. Vijf personen- en twee vrachtauto's werden een prooi der vlam men. De twee vrachtauto's waren niet ver zekerd. In de tegen dit complex gebouwde boxen werden nog twee personenwagens door het vuur vernield. Uit een andere garage in het gebouw konden de auto's nog tijdig worden weggehaald. De brandweer kon niet verhinderen, dat ook de hooger gelegen verdiepingen, waarin de afdeeling van den Anbeiderssportbond haaf tooneel-, gymnastiek- en biljartzaal, benevens nog enkele lokaliteiten in gebruik had, werden aangetast en verwoest. Vier bil jarts en vele tooneelrequtsleten .gingen in het vuur verloren. Omstreeks zes uur bestond er ernstig ge vaar voor uitbreiding, daar een regen van vonken door den Oostenwind over de stad1 werd gejaagd. Men kon de belendende per- ceelen echter behouden. Het gebouw zelf, dat eigendom is van J. B. Post. is over een lengte van 25 meter geheel uitgebrand. De schade, welke groo tendeels door de verzekering wordt gedekt, is zeer groot. De blusschingswerkzaamheden werden door den strengen vorst zeer be lemmerd. Men heeft nog geen zekerheid omtrent de oorzaak van den brand. Gisteravond zijn de lokalen van dén Arbeiderssportbond om 11 uur verlaten. In deze lokalen was echter een brandende kachel, zoodat het niet Is uitgesloten, dat deze de oorzaak van alles is. AMSTERDAM, 29 Januari. Op de New Yorksche beurs heerscht tegen woordig groote terughoudendheid ten aanzien van den fondsenhandel. Men verkeert in Wall- 'street in verband met de belangrijke problemen die, tegenwoordig in het congres aan de orde zijn in een toestand van afwachting. Want, hetgeen in Washington ten aanzien van de politieke- en economische kwesties nog moet worden behan deld. is voor de toekomst van de Ver. Staten van zóó groot "belang, dat men eerst concrete resultaten tegemoet wil zien, alvorens een meer actieve houding ten opzichte van den fondsen handel aan den dag te leggen. De ongeanimeer de stemming spruit verder voort ten gevolge van het feit, dat de liquidatie van Amerikaansche fondsen in Britsch bezit, nog steeds een vrij aanzienlijke druk op de markt blijven uitoefe nen. Zulks te meer. waar de omvang van deze effectenverkoopen naar verhouding tot de totale omzetten, Vrij groot zijn. Van belang is ten slotte nog de overweging, dat de uitvoering van het bewapeningsprogram zware eischen aan 's lands financiën stelt. De hiervoor benoodigde bedragen kunnen slechts voor een zeer gering percentage door de gewone inkomsten worden gedekt. Vandaar, dat de staasschuld der Ver. Staten gedurende de laatste maanden met eenige honderden millioenen dollars is toegenomen, terwijl er aanwijzingen zijn die wijzen op een verdere naar verhouding nog sterkere vermeer dering. Dit blijkt reeds duidelijk uit het aange kondigde voornemen van de schatkist de uitgifte van leeningen voor financiering der bewapening in een sneller tempo te doen geschieden dan tot dusverre het geval was. li Hoe langer hoe meer gaat men zich thans in de Ver. Staten afvragen of het mogelijk is het bewapeningsprogram ten uitvoer te leggen, zon der een vermeerdering van de industrieele capa citeit in het leven te roepen. Men onttrekt zich niet aan den indruk, dat een spoedige ten uit voerlegging van de bestaande plannen een snelle en grootscheepsche uitbreiding der pro ductiecapaciteit noodzakelijk maken. In vele takken van nijverheid en industrie treedt in stijgende mate een wanverhouding naar voren tusschen de binnenkomende yarders en de moge lijkheid deze binnen een bepaalde termijn ten uitvoer te leggen. Nóg vrij onlangs werd ten aanzien van de staalindustrie medegedeeld, dat sommige opdrachten slechts met een leverings termijn van zes acht maanden kunnen worden aanvaard. De staalindustrie bijv. zal voor een zeer groot gedeelte ondanks het feit dat te genwoordig op bijna 100 der capaciteit wordt gewerkt dit jaar niet in staat zijn. ondanks de uitbreiding van vele fabrieken, aan de ver moedelijke vraag gevolg te kunnen geven. En nog veel minder kunnen de gestelde aanvorde- rlngen ten aanzien van de scheepswerven en vliegtuigfabrieken worden voldaan. Ten gevolge van deze factoren blijft de koers- beweging op de New Yorksche beurs van luste- loozen aard. alhoewel de veranderingen slechts tot enkele fracties van procenten beperkt blij ven. De omzetten die eenigen tijd geleden nog omstreks de 700.000 shares lagen, zijn thans aan zienlijk beneden het half millioeh stuks. De middag beurs. Uiteraard ging de belangstelling heden ter beurze in hoofdzaak uit naar het resul taat van de nieuwe staatsleening. Het was echter onmogelijk om thans reeds een oor deel te vellen, niet het minst omdat bij in schrijvingen dikwijls nog op het laatste oogenblik grooté posten binnenkomen. Nu weet men ter beurze, dat dit het gewone verloop van zaken is, maar aan het Dam rak nam men dit niettemin ten opzichte van de geheele markt een afwachtende houding aan en de handel was van zeer ge ringe afmetingen. In geen enkele ruibriek was iets van be- teekends te doen en meer dan eens scheen het alsof de affaire geheel tot stilstand1 was gekomen. Zelfs de toonaangevende fondsen van de markt waren nu en dan geheel ver waarloosd. Het koersverloop op de beleg- gdngsmarkt was onregelmatigDe gestaf felde leening opende iets lager, maar trok vervolgens weer een kleinigheid aan, en vertoonde aldus een geheel analoog ver loop aan dat van de eerste dagen dezer week. De overige Nederlandsche staatspapieren waren niet veel veranderd. Gemeentelijke obljgatiën w^ren prijshoudend, waarbij de noteeringen meerendeels gelijk waren aan die van gisteren. Pandbrieven hadden een zeer beperkte markt, maar het aanbod had lichtelijk de overhand gekregen en in ver scheidene gevallen brokkelden de noteerin gen een kleinigheid af. De locale markt was zooals gezegd, stil. Olies waren in doorsnee zoo goed als onge wijzigd en maakten onder beurstijd slechts kleine schommelingen mee. Aan de Ameri kaansche Petroleumaandeelen werd bijna geen aandacht geschonken. Op de afdee ling der industrieelen bewogen Aiku's zich rondom de parikoers. De omzetten in dit fonds waren echter sterk ingekrompen en bij wijlen was de geheele hoek, waarin dit fonds verhandeld, wordt, niet te vinden. Unielevers werden tegen ongeveer den vo- rigen Driis afgedaan. De Philipsaandeelen bleven den geheelen middag beneden de 200%. De minder cou rante industriepapieren waren veronacht zaamd. Hier en daar iets lager wegens ge brek aan affaire. De Scheepvaaxtafdeeling was ongeveer prijshoudend. De koersen .waren zoo goed als niet veranderd. Begin- beurs scheen het alsof zich eenige afafire in Unilevers zou gaan ontwikkelen. Maar reeds spoedig bleek dit een waan voorstelling te zijn. De Suikerafdeéling was zeer stil. HVA's zakten een paar punten in. De incourante soorten waren op den ach tergrond geraakt. Tabakken waren geheel vérwaarloosd. Voor zoover noteeringen tot stand kwamen, waren die nauwelijks ver anderd. De Rubberrubriek trok bijna geen belang stelling. Amsterdam Rubbers werden op een lichtelijk verlaagd peil afgedaan. De incou rante waren eerder iets lager. De Amerikaansche markt was verlaten. Verschillen van beteekenis kwamen niet voor, t>, Prolongatie 23/i OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28— 75,43: Brussel 30.1130,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,63—43,71. Bankpapier. Berlijn 75.19—75,34; N.-York 1,861/2—1,901/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,59—43,75. KATWIJK A. D. RIJN. 28 Jan. Boerenkool 20—35 ct.; Roode Kool f. 5.5C—6; Gele kool f.4— f. 4.80; Groene kool f. 3.504.50; Waspeen f. 1.26 f.2.15; Kroten 53—56 ct; Uien f. 4.50—f.5. WOERDEN, 29 Januari Kaasmarkt. Aange< voerd 8 partijen. Prijs met rijksmerk 1ste kw, f. 41,50. Handel vlug.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3