Ti aiiek LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 29 Januari 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN Fransche schepen opgebracht Wapenstilstand Thailand—Indochina Verspreide Berichten STADSNIEUWS BIJROERIÏÏKE STAND VAN LEIDEN In memoriam mej. H. van de Pavord Smits RECHTZAKEN Rheum Gebruiksveeprijzen weer vaster Zitting van het Duitsche Landgerecht SPORT Binnenland Amsterdamsche tram mag langer rijden Een reeks inbraken opgespoord in Den Haag Neuscatarrh Vicks Va-tro-nol j Het houden van openbare collecten Buitenland Duitsche rijksminister van justitie overleden machte waren, haar inlichtingen te ver strekken. Zij heeft een zeker aantal volkscantines, goedkoope spijshuizen, centra voor kolen- hedeeling, werken voor kinderwelzijn, moe derhuizen, schoolinstellingen en andere bezocht. Deze gedachtenwisselingen en bezoeken hebben het de afvaardiging mogelijk ge maakt, zich rekenschap te geven van den nood der Belgische bevolking, alsmede van de werking van Winterhulp en van de daar bij aangesloten organismen. (Belga) Naar het agentschap „Efe" uit Lissabon meldt, zijn in den laatsten tijd verschillen de Fransche koopvaardijschepen door de Engelsche zeestrijdkrachten opgebracht. Zoo is o.a. het stoomschip „Zantal" uit Martinique-met een lading van 1.5 millioen liter rum aan boord naar Gibraltar opge bracht. De lading is onder de soldaten van het garnizoen verdeeld. Twee andere schepen, de „Méry Maerit- zy" en de „Les Gemeux" met levensmidde len aan boord, zijn, volgens het agentschap „Efe" eveneens opgebracht. De ladingen levensmiddelen, bestaande uit vijf millioen eieren, 4800 kisten sinaasappelen, thee en een groote hoeveelheid stokvisch, die voor de Fransche bevolking bestemd waren, zijn door de Engelsche autoriteiten in beslag, genomen. Ten slotte zijn nog de Fransche schepen „Joseph Deschanel" en een ander schip, waarvan de naam niet bekend is, naar Groot-Brittan nië opgebracht. Het eveneens in beslag genomen schip „Charles Plumier" zou veranderd zijn in een in Engelschen dienst varenden hulp kruiser. (D.N.B.) De meeste vertegenwoordigers van Fransch Indo-Ohina en Thailand, die zullen deel nemen aan de wapënstilstandsonderhande- lingen, zijn in Saigon aangekomen, hetgeen er op duidt dat de besprekingen heden, zoo als het voornemen was, zullen beginnen. Het voornaamste onderwerp van bespre king acht men de afbakening van de grens lij ntusschen beide landen, waartoe o.a. de volgende punten behooren: 1. De positie van de Thailandsche troe pen, welke zich thans op grondgebied van Fransch Indo-Ohina bevinden. 2. Maatregelen om den toestand tus- schen beide landen aan de grens tot rust te brengen. 3. Stappen om bepaalde stellingen te ontruimen. 4. Uitwisseling van gevangenen, (Domei). HULL OVER DE AMERIKAANSCHE HOUDING JEGENS JAPAN. Naar verluidt heeft Cordell Huil, de Ame- rikaansche minister van buitenlandsche zaken, zich in zijn verklaring voor de com missie van buitenlandsche zaken van den Senaat met de politiek tegenover Japan bezig gehouden Hij verklaarde, dat de ja renlange pogingen van de Ver. Staten om met Japan tot een vergelijk te komen vruch teloos geweest waren. Huil - heeft door griep zijn bezigheden moeten onderbreken. (D.N.B.) EEREGARDE VOOR MAARSCHALK PETAIN. Voor het eerst heeft de speciale garde van maarschalk Pétain, die tot de gendar merie behoort, gistermiddag voor het Hotel du Pare, de verblijfplaats van den maar schalk, de wacht betrokken. Zij heeft den ordedienst overgenomen van de vroegere republikeinsche garde mobile. De eeregarde van maarschalk Pétain staat onder bevel van een kapitein met vier luitenants en omvat in totaal 200 man. HONGAARSCHE GEZANT TE BOEKAREST CSAKY'S OPVOLGER? Naar in kringen, die in nauw contact staan met het Hongaarsche ministerie.van buitenlandsche zaken, wordt medegedeeld, is de tegenwoordige gezant te Boekarest, Bardossy, aangezocht, de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich te nemen. De benoeming van Bardossy zal, volgens dezelfde inlichtingen, nog aan het einde van deze week bekend worden gemaakt. (A.N.P.) NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amersfoort ds. P. P. J. Monster te Aalburg c.a. Beroepen te Gameren J. R. Coperus te Doorn spijk. Bedankt voor S.tavenisse ds. C. C. T. Postma te Jaarsveld. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Renswoude cand. W. J. P. Zwerver te Meeden (Gr.). GEBOREN: Maria Theresia Gerarda, D. van J M. A. v. Haasteren en M. C. Pieterse Nicolaas Johan nes Maria. Z. van N. A. v. d Valk en C. v. Diest Hendrika Janna. D. van J. M. Mulder en A. Brinkman. OVERLEDEN: A. S. de Smit. Wedn.' 80 j. H C. v. d. Pa vord Smits. Vr. 73 j E. Waschulewski, hsvr. van J. de Jong 29 j. J. J. Aniba, M. 67 j". P. Zirkzee, hsvr. van J. C. v. Evert 71 j. Mej. M. H. Nederburgh, oud-leerares aan de H.B.S, voor Meisjes schrijft ons: „Nu zij Maandag van ons heen is gegaan, wil ik toch even hier ter plaatse in herinne ring brengen wat deze stille in den lande geweest is. Stammende uit een Leidsche familie, de laatste van haar geslacht, be zocht zij de Haagsche teeken-academie, waar 'ze de Middelbare acte teekenen ver wierf om zich daarna toe te leggen op de schilderkunst. Velen der ouderen kennen haar fleurige, harmonische stillevens, haar portretstudies en bloemstukken. Haar le-, venswerk (gedurende 40 jaar) waren dé teekeningen in waterverf voor de Flora Ba- tava tloor Mej.- G, Ritzema op steen.overge bracht en door de firma Mulder gedrukt voor dit standaardwerk in vele deelen. Hoe fijn, goed van kleur-en natuurgetrouw zijn deze afbeeldingen! Hoe rustig ging zij haar gang en hoe ge lukkig was zij/ in haar werk, dankbaar voor elke bloem of paddestoel, die men van uit stapjes voor haar meebracht, toen ze zelf niet meer kon deelnemen aan de excursiesi der Nat. Hist. Ver., waarvan zij vele jaren een trouw lid was. Een „stille in den lande", met een rijk innerlijk leven, bescheiden en steeds zich, op den achtergrond' 'houdend zoo was onze Lena de Pavord Smits". HALO-VERSCHIJNSEL. Heden omstreeks het middaguur was rondom de zon duidelijk het betrekkelijk zeldzaam voorkomende verschijnsel yan halo-vorming waar te nemen. Een halo ontstaat, doordat de zonne stralen worden gebroken, door hoog in den dampkring zwevende kleine ijskristallen. Het verschijnsel deed zich hedenmiddag voor als een circum-zenithale boog, waar van de binnenzijde blauw was gekleurd overgaande in geel en aan den buitenrand #ood. De afstand vanaf het zenith bedroeg ongeveer 27 gr. aan den hemel gemeten. Bij het laatst gehouden examen van het Nederlandsch Instituut voor Rhythmi- sche Gymnastiek te Den Haag is geslaagd Mej. A'. C. M. Ort, leerares Lich. Oef. M.O. alhier; Met ingang van heden is de heer J. Ras, commies der Ned. Spoorwegen aan het station alhier, benoemd to chef-com mies en waarn. chef van het station alhier. instantinej 6634 (Ingez. Med.) BEGIN DEZER WEEK IETS MINDER SLACHTVEE AANGEBODEN (Van onzen deskundigen medewerker) De aanvoeren op de gebruiksvee-afdee- lingen waren dc laatste week over het alge meen even minder en ofschoon de handel een nog traag karakter had, werden toch hoogere pxüzcn besteed. Het was niet alleen het guste vee voor levering aan de vleeschdistribulie, waarvoor men iets hooger prijzen moest besteden, doch ook het kalf- en melkvee moest iets duur der worden betaald, terwijl vrijwel overal de aanvoeren geheel werden geplaatst. Wij noteerden voor de goede gebruikskoeien van f,380 tot f.560; vaarzen f. 320 tot f.450; guste vaarzen f.250f.320; graskalveren f. 170 1.220 per stuk. De wat duurdere markt drukte zich ook uit in de vraag naar leveringsbonnen en onmid dellijk waren de prijzen ook hiervan f. 10 tot f. 15 per stuk hooger. Er werd thans gemiddeld f. 105 voor een ..bon" betaald. De .aanvoeren op dc rayonmarkten voor de distributie waren begin dezer week niet zoo groot als de vorige week, doch cr zal des ondanks voor deze week .rundvleesch genoeg blijken te zijn, want zooals wü vernamen, is er nogal wat overschot van verleden week. De nieuwe klasse-indeeling, die nu ook in .ndere provincies in de praktijk is gebracht, verliep over het algemeen bevredigend. Op de wolveemarkt was het nog altijd net stille gedoe van den laatsten tijd. Wat er om gaat, is uitsluitend voor de weiderij. De handel in bokken en. geiten Is na hèt slachtverbod vrbwel geheel afgeloopen. Op de magere varkens- en biggenmarkt was de vraag aanzienlijk gedaald, en de prijzen heb ben in enkele dagen een beduidende daling on dergaan. Wij noteerden minstens f. 3 tot f'. 5 per stuk minder voor de biggen, terwijl de mest- varkens of schrammen wel 5 a 6 cent per pond naar omlaag gingen. Heden werden hier op dc Leidsche markt voor de vleeschdistributie ongeveer 600 run deren en 19 kalveren ter klassificecring aan geboden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 29 Januari. Prijzen: Schar f.51—35; kleine schar f.25—10; pufschar f. 8.606; bot f. 10090, alles pér 50. K.G. ZoetwatervischSnoek f. 1,161; snoekbaars f. 1,921,90; blei 70 ct.voorn 58 ct.; karper f. 1,24; spiering f.0,92—0,84 (alles per K.G.) Besomming: Loggers: KW 60 f.79; KW 95 f.212; KW 103 f.351; KW 91 f.179: KW. 43 f.233; KW 97 f.231; KW 59 f.185; KW 154 f.307. KW 104 f218; KW 89 f.252; KW 163 f.222; KW., 40 f.269; KW 49 _f. 204; IJm. 201 f.221; IJm 204 f.248. Kotters: IJm. 27 f.259; IJm 203 f.43; IJm. 210 f.298; IJm 21: f.207; KW 77 f.229; KW 92. f. 172; KW 10 'f 151. Kustvisschers: IJm. 310 f.82. NAAR EEN VERBODEN ZENDER GELUISTERD. Voor het Duitsche landgerecht, dat te Den Haag 'zitting hield, stond allereerst te recht een echtpaar, wonende te 's Graven- hage, dat er van beschuldigd werd in de maand September van het vorige jaar ge luisterd, te hebben naar een verboden zen der. De man en de vrouw hebben een dienst betrekking bij een Haagsche familie, resp. als huisknecht en als dienstbode. Als getuige werd in deze zaak gehoord een vrouw, die 14 jaar lang bij dezelfde familie in betrek king is geweest, doch er sinds November van het vorige jaar niet meer is. Zij verklaarde, dat het echtpaar' dikwijls nadr een Engel schen zender had geluisterd. Bovendien had de vrouw zich tegenóver haar meermalen beleedigend over de Duitsche bezettings macht in Nederland uitgelaten.Tn Septem ber had getuige óneenigheid met de ver dachten gekregen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat zij in November haar dienstbetrekking heeft verlaten. Het echtpaar bekende eenige malen naar een Engelschen zender geluisterd te hebben. De man zoowel als de vrouw betoogden met nadruk, dat zij het alleep hadden gedaan uit nieuwsgierigheid. Zij waren Duitschland en de Dultschers niet vijandig gezind, hetgeen de man illustreerde dóór te vertellen, dat toen een Nederlandsche officier zich tijdens de oorlogsdagen ten huize van de familie vervoegde rqet de vraag of er menschen in huis waren van Duitsche nationaliteit, hij ontkennend had geantwoord, hoewel hij wist, dat getuige Duitsche was. De Staatsanwalt, dr. Koblitz eischte te gen ieder der verdachten een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Te gen den man bovendien nog een geldboete van f. 60.en inbeslagneming van het radiotoestel. De rechter, de heer Joppich, veroordeelde ieder der verdachten tot drie maanden ge vangenisstraf met inbeslagneming van het radiotoestel. Een echtpaar uit Voorburg stond even eens terecht wegens het luisteren naar een verboden zender. Voorts zou de man zich tégenover derden dikwijls beleedigend over de Duitsche weermacht hebben uitgelaten. Het eerste feit werd door de vrouw toe gegeven. Haar manontkende het en ver klaarde bovendien, dat hij zijn wouw her haalde malen had verboden naar verboden zenders te luisteren/ De vrouw bevestigde dat en op een vraag van den rechter waar om zij het toch had gedaan, antwoordde de vrouw, dat zij het alleen had gedaan om haar man te plagen. Andere motieven had zij niet. De Staatsanwalt eischte tegen den man voor bedde feiten tezamen een half jaar ge vangenisstraf. Wegens het luisteren naar. een verboden zender eischte hij tegen de vrouw vijf maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde den man tot een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van voorarrest en de vrouw tot drie maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek van voorarrest, en betaling van een geldboete van f. 300.—. Voorts beval hij de inbeslagneming van het radiotoestel. Uit domheid gehandeld. Een 21-jarige jongeman uit Koudekerke stond terecht, omdat hij op 16 December op den gevèl van het huis van een dorps genoot een pamfletje heeft geplakt betref fende den Oranjezender. Hij had dit gedaan om den desbetref- fenden dorpsgenoot te ergeren. Verdachte toonde berouw over zijn daad, waarmede de staatsanwalt rekening wilde houden en daarom een gevangenisstraf vroeg van drie maanden met aftrek van voorarrest. De rechter veroordeelde den jongeman over eenkomstig, dezen, eisch met betaling van de proceskosten. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie (2de groep). Hiervoor is gisteravond een wedstrijd met den volgenden uitslag: V.T.L. I (Leiderd.) Gymn. Schaakclub J. Nievaart^—D. J. M. de Hondt J. Witkamp—E. de Witte G. GroenhuizenA. G. de Kier H. DingjanA. v. Es A. Chrispijn—R. M. Smits D. v. d. WijngaardM. J. v. d. Berg H. StouteA. P. H. Schilp C. DasA. Schouten J. Tervooren—R. Lagaay A. SmitG. Laman P. ;espeeld I. 0—1 0—1 0—1 0—1 Vj 1—0 1—0 0—1 X—X Totaal 3x—6x Hoewel één partij nog door den arbiter be slist moet worden is de wedstrijd reeds door de Gymnasiasten gewonnen, die in deze groep thans onbetwist de 1ste plaats innemen. WIELRENNEN. ZWARTEPOORTE KOMT NIET MEER IN WEDSTRIJDEN UIT. Toen eenigen tijd geleden onze nationale stayerskampioen Adri Zwartepoorte een uitnoo- diging ontving van de directie van het winter sportpaleis te Antwerpen, om aldaar deel te nemen aan de wedstrijden gedurende dit win terseizoen, heeft hij deze uitnoodiging afge wezen. Wfj vernamen toen, dat de verdiensten in Antwerpen zoo gering waren, dat de vader van Adri er bezwaar tegen had. dat zijn zoon voor hem een onmisbare kracht in zijn zaak te Amsterdaam gèruimen tijd afwezig zou zijn, zonder dat daartegenover een behoorlijke vergoeding kon worden gesteld. Thans heeft Zwartepoorte zijn besluit officieel medegedeeld om in de toekomst niet meer te starten Dat wil dus zeggen, dat hij zijn nationalen titel in de volgende kampioenschappen niet zal verdedigen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat aan de Amsterdamsche tramwegmaat schappij toestemming is verleend, van he den af te rijden tot 's avonds 10 uur. De laatste trams zullen om 9 uur van de eind punten vertrekken. In den naciht van 20 op 21 Januari, des ochtends om een uur of vijf, zagen twee surveilleerende agenten in de Van Dijck- straat te Den Haag twee mannen loopen. Omdat het op zulk een ongewoon uur was en de heeren zakken bij zich hadden, maakten de politiemannen een praatje, keken eens in de zakken en vonden er aller lei inbrekèrswerktuigenbreekijzers, een zaag, knijptang, schroevendraaiers en een koevoet, Beiden werden medegenomen naar het politiebureau Van der Vennestraat, waar men te doen bleek te hebben met' een 24- jarigen schoenmaker uit Amsterdam en een 24-jarigen monteur uit Den Haag. Zij zijn ter beschikking gesteld van den centralen opsporingsdienst, - Den volgenden ochtend werd Zoowel te Amsterdaam als 's-Gravenhage in de wo ningen. der verdachten huiszoekingen ge daan. welke echter niets opleverden. De centrale opsporingsdienst tastte aan vankelijk in het duister, doch kwam te weten, dat beide arrestanten kennissen in Den Haa» hadden: een 45-iarigen banket bakker van de Vaillantlaan en een 34-iari- gen sigarenwinkelier aan die Lijnbaan. Daar waren de heeren dikwijls te gast, bleven er meer dan eens tot een eind in den nacht kaartsoelen enz. Bij hen ging de recherche ook eens poolshoogte nemen. Bii den banketbakker vond ze een aantal costumes, err een jas afkomstig uit een filiaal van het Haags^b Orisrsoomit.é. aa.n de Konhioin F.wmakade. waar in den nacht on 24 December was in o-ebroken. Bij het verdere onderzoek zijn noe" een zestal inbraken aan het licht gekomen. De daders ziin in arrest, gesteld - BOND VOOR HEEMKUNDE IN OPRICHTING. Van officieele zijde wordt gemeld: Was tot voor kort de belangstelling voor de heemkunde beperkt tot bepaalde kringen en vereenigingen. thans breekt het inzicht baan. dat de kennis en het behoud van ons heem een zaak is, die ons geheele volk aan gaat. Wij herinneren in dit verband slechts aan de radio-voordracht van prof. Van Dam, den nieuwen secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. De 'betrekkelijk geringe waardeering voor -het eigen heem bracht met zich mede, dat er wel verschillende organisaties bestonden, die zich of met een onderdeel,, of zijdelings met de heemkunde bezig hielden, maar dat een bond voor heemkunde in den zin, zooals deze thans noodzakelijk is, volkomen ont brak. Het eenige, wat er op dit gebied be stond. was de, sedert een enkel jaar be staande, commissie voor heemkunde, in welker commissie vertegenwoordigers van verschillende organisaties zitting hebben. Velschillende personen, die zich op dit ge bied bewegen, hebben daarom besloten, over te gaan tot de oprichting-, van een „Bond voor heemkunde". Het' voorzitter schap hiervan is toevertrouwd aan prof. dr. J. Jeswiet, te Wageningen, het secretariaat aan den -heer G. A. van Schaik, Verspronck- weg 100v te Haarlem, Deze bond stelt zich ten doel de beoefe ning van de heemkunde in den meest alge- meenen zin van het woord, hetgeen met zich mede brengt de bevordering, èn plaat selijk, èn over het geheele land, van de on derlinge samenwerking tusschen de vele organisaties, welke zich thans op dit terrein bewegen. De oprichting van plaatselijke afdeelingen is reeds in voorbereiding. DE LOONBELASTING. In ons bericht onder „Binnenland" van gisteren betreffende de loonbelasting is ten gevolge van een verwisseling van enkele regels het zinsverband verloren- gegaan. De betreffende alinea moet als volgt worden gelezen In artikel 2 is een regeling gegeven ten aanzien van werkvrouwen, huisnaaisters en dergelijke werknemers. In dat artikel is bepaald, dat de werkgever voor werknemers die uitsluitend worden gebezigd voor huise lijke diensten en niet langer dan twee dagen per week bij hem in dienst zijn. geen loon belasting behoort in te houden. DE WAARDEBONNEN DER WINTERHULP NEDERLAND. De directeur-generaal van de W. H. N. heeft ten opzichte van de behandeling van de waardebonnen der W. H. N. een gewij zigde beschikking getroffen. Tot nog toe was verplicht gesteld, dat op de achterzijde der bonnen, behalve stempel en handteeke- ning van den directeur van een der plaat selijke bureaux en stempel en firmanaam van den leverancier, tevens vermelding van naam. adres en woonplaats van den on dersteunde moest voorkomen. Van nu af aan is het voldoende, wanneer het nummer van de distributiestamkaart van den begiftigde op den waardebon is vermeld. Aan de winkeliers en banken wordt ver zocht van deze wijziging goede nota te nemen, opdat 'bij verstrekking van goede ren aan behoeftigen en de verzilvering der waardebonnen geen storende vertragingen ontstaan. Doe een paar druppels Vicks Va-tro-nol in ieder neusgat. Het geneest spoedig opgezwollen slijmvliezen en verwijdert slijm. Geen last meer van prikkeling en U ademt weer vrij. 6635 (Ingez Meel.) DE GEDRAGSLIJN, WELKE DE GEMEENTEBESTUREN DIENEN TE VOLGEN. De meening heeft hier en daar postgevat, dat met het werk van de Winterhulp Ne derland het sociale werk van andere in stellingen zou zijn lamgelegd. Ten aanzien hiervan is het van belang te wijzen op een schrijven van dendirecf eur-generaal der W. H. N. aan de burgemeesters, waarin richtlijnen zijn gegeven ten aanzien van de samenwerking tusschen de W. H. N. en andere sociale instellingen, ten einde de voortzetting der werkzaamheid van deze laatste instellingen mogelijk te maken. In dit schrijven wordt de gedragslijn aangege ven, v/elke gevolgd dient te worden wanneer andere lichamen dan de W. H, N. collectes wenschen te organiseeren. O.m. wordt in deze circulaire gezegd, dat bij de stichting Winterhulp Nederland sedert de oprichting vele aanvragen zijn binnengekomen voor tegemoetkoming bij schade als gevolg van oorlogsdaden (bomaanslagen e.d.), aange zien coHeoteverguniningen hiertoe niet ver leend konden worden. Waar inmiddels een regeling is bekend gemaakt voor de afdoe ning van deze soort van aanvragen, wordt bij voorkomende gevallen verzocht deze aanvragen door de daartoe aangewezen in stanties te doen behandelen. Dit neemt niet weg, dat de stichting in bijzondere gevallen gaarne bereid is, gegeven haar taak, een extra-tegemoetkoming te verleenen, die niet in mindering mag komen van een nader te bepalen schadevergoeding. Ten aanzien van kerkelijke organisaties, vereenigingen en instellingen, weïke op sociaal gebied werkzaam zijn, wordt in dit schrijven opgemerkt.dat het het streven van den directeur-generaal der W. H. N. is het sociale werk der kerken, In den ruimsten zin genomen, onbelemmerd voortgang te doen vinden.'Dit beteekent dus, dat het ter rein van de kerkelijke sociale zorg niet zal' worden betreden door de stichting Winter hulp Nederland. Met betrekking tót het vraagstuk der openbare geld- en goedereninzameling" is het de taak van de stichting de helpende hand ie bieden daar, waar moeilijkheden bij openbare geld- en goedereninzamelingen zouden kunnen ontstaan. Wanneer plaatselijke kerkelijke sociale instellingen, organisaties; vereenigingen e.d. een openbare inzamelihg wenschen te organiseeren wordt dezë inzameling gehou den onder de auspiciën van de stichting Winterhulp Nederland. Echter kan 'dan deze openbare inzameling onder eigen naam van de betreffende organisaties worden gehou den, terwijl ook de gelden, buiten de boeken van de stichting Winterhulp Nederland om ten volle aan debetreffende organisatie voor het beoogde doel kunnen worden af gedragen. 'De eventueele gemeentelijke voorschriften op het houden van openbare inzamelingen moeten onverminderd worden gehandhaafd. De directeur-generaal der W. H. N. doet een 'beroep op de burgemeesters uitsluitend medewerking te verleenen aan diekerke lijke organisaties, vereenigingen en instel lingen op sociaal gebied in. den ruimsten zin van hét woord die gewend waren op deze wijze geldinzamelingen te houden en dezen vorm van verkrijging van middelen behoeven ten einde hun taak voort te kun nen zetten. Eenzelfde gedragslijn moet gevolgd wor den ten aanzien van aanvragen voor kerst- collectes, ook indien deze door niet-kerke- - l'jke organisaties worden gedaan. DB. GUERTNER. De Duitsche rijksminister van justitie, dr. Guertner, is vannacht na een korte ziekte overleden. (D.NJB.). Dr. Franz Guertner werd den 26en Augus* tus 1881 geboren. In 1922 werd hij minister van justitie van Beieren. Bij de vorming van het kabinet von Papen werd Guertner, die zich op grond van zijn groote deskundigheid ook in het buitenland naam verworven had, tot rijksminister van justitie benoemd. Dit ambt heeft Guertner tot ziin dood toe be kleed. SPLITSING VAN FRANSCHE - MINISTERIE VAN ARBEID. Het Fransche ministerie van arbeid, dat tot nu toe tevens ministerie voor de in- dustrieele productie was, zal gesplitst wor den. Er wordt in de eerste plaats een staats- stecretariaat voor arbeid en sociale vraag stukken opgericht, dat onder leiding zal staan van den secretaris-generaal van het vakverbond van Pas-de-Calais, den mijn werker Bard. Voorts wordt een bijzonder staatssecretariaat voor de industrieele pro ductie gevormd, dat onder leiding komt te staan van den industrieel Perrin. (D.N.B.) GENERAAL NOLLET OVERLEDEN. Naar verluidt, is generaal Nollet, eertijds groot-kanselier van het Legioen van Eer, overleden. Na' den wereldoorlog bekleedde generaal Nollet het voorzitterschap van de militaire controle-commissie in Duitsch land en in 1924 was hij minister van oorlog in het kabinet Herriot. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2