GEMENGD NIEUWS Diamanten huwelijksfeest RENNIE LEIDSCH DAGBLAD - Tv/eede Blad Maandag 27 Januari 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De bocht verkeerd genomen "hoiériti/uusf Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken BRANDEND MAAGZUUR? De alle-dag-kerk in Nederland IJSHOCKEY. PLANNEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN IJSHOCKEYBOND. Naar wij van den Nederlandschen IJshockev- bond vernemen, heeft het bestuur besloten toch nog een competitie in te stellen. Voor deze com petitie zijn de ploegen van de A.IJ.H.C., de H.H.IJ.C., de Tilburgsche IJshockeyclub en van de Ijsvogels uitgenoodigd Uiteraard zullen de wedstrijden alleen in de Apollohal te Amsterdam en misschien te Tilburg gespeeld ikunnen worden. Door de reis- bezwaren is het dan ook geenszins zeker of alle ploegen bereid gevonden zullen worden aan deze competitie deel te nemen. Om toch echter reeds een begin te maken, heeft men op Woensdag 29 Januari een wed strijd tusschen de Ijsvogels en de H.H.IJ.C. in de Apollohal vastgesteld. Gaat de competitie door, dan zal de uitslag van den wedstrijd mee tellen. anders kan men dezen wedstrijd be schouwen als een oéfenpartij. Door den grooten toeloop van jeugdige ijs hockeyers zullen de plannen van den ijs- hockeybond om ook een B-competit.ie in te stel len, zoo goed als zeker succes hebben. Enkele vereeniglngen hebben reeds definitief toegezegd, dat zij een tweede elftal op den been kunnen brengen, terwijl de pleeg van de ..Snelle Zes" uit* Halfweg ook aan dëz competitie zal deel nemen. SKI-SPORT. DE DUITSCIIE SKI-KAMPIOENSCHAPPEN. De Duitsche skikampioenschappen werden Zaterdag te Spindelmühle voortgezet met het springen van de kleine schans. Winnaar werd Hans Lahr met twee sprongen van 48.5 meter. De totaaluitslag van de combinatie, lange af standloop en springen van de kleine schans, bracht Berauer, de winnaar van den langen af standloop, op de eerste plaats. Gstrein, die sprongen van 47 en 45 meter maakte, nam de tweede plaats in. Alois Simon. Albert Burk en Hans Lahr werden resp. derde, vierde en vijfde. Gisteren zijn de wedstrijden besloten met het springen van de groote schans en de 4 X 10 K .M est af etteloop. Bij de springers was Josef Bra dl in onge- naakbaren vorm Nadat hij het bij den eersten sprong tot 76 meter gebracht had, slaagde hij er den tweeden keer in door 81,5 meter te springen het schansrecord te breken, dat met 81 meter op naam van den Japanner Iguro stond. Ook voor zijn stijl kreeg hij het hoogst aantal punten, n.l. 238 5 Op heme volgde Josef Weiier met 77 en 78 meter. De 4 X 10 K.M. estafetteloop werd gewonnen door de eerste ploeg uit de Ostmark in den tijd van 2 uur 42 min. 56 sec. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie. Beslissingen over afgebroken partijen en stan den: 3de groep: Inter Nos I te Boskoop wint met 73 van Alphen II. Bord I: S. J. v. Wijk (B)R. Posthuma (A.) 10; bord 4: J A. LoefC. Goudberg 01. 2de groep: Caïssa IGymnastiasten Schaakcl. I: bord 3: A. G. de Kier CG.)J. J. Braggaar (C) 01; bord 9: R. LagaayJ. G. Kardol 0—1. Stand: 3Vi4^ en twee nog te spelen par tijen. SIMULTAAN SPEL IN DE SCHAAKCLUB - „LEITHEN". Zaterdagmiddag werd in het gebouw voor Chr. Belangen aan den Ouden Singel een simultaan- séance gegeven door den heer G Bosscha alhier voor de leden van bovengenoemde club. Daar eeen aantal spelers v/egens de heer- schende griep niet kon opkomen, namen slechts 17 leden aan de séance deel. Na 2 uur en 1 kwartier spelen was de uitslag de volgende: 12 spelen gewonnen door den simultaanspeler, drie partyen gingen voor hem verloren aan de hee- ren P. Planjer, H. Boekkooi en C. Baart Sr.. terwyi de heeren J. Galjaard en P. C. Lotte remise wisten te maken. DOODELIJKE AANRIJDING TE HEESCH. Op den Nistelrodeschen weg te Heesch is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, bestuurd door een chauf feur uit Ksrkrade. die onder invloed van stei'ken drank verkeerde, reed links door de bocht en greep een bakfiets, waarin de 30-jarige P. van den Berg brood vervoerde. De botsing kwam zoo hevig aan, dat Van den Berg op slag dood was. Hij laat een vrouw en een kind na. De chauffeur, die de aanrijding veroor zaakte, is gearresteerd. MISGESTAPT EN VERDRONKEN. De veertien-jarige dochter van den schip per P. Stallinga uit Rotterdam is te Schoon hoven, toen zij zich in het donker aan boord van de „Catharina" wilde begeven bij een misstap van de plank gevallen en in de Kat, een buitenhaven van de Lek, terecht gekomen. Het lijk van het meisje is later opgehaald. 6551 (Ingez Med.) ALPHEN—L.S.G. De uitslag van een wedstryd Zaterdagmiddag te Alphen gespeeld voor de le groep was de volgende Alphen I L.S.G. II. C. BruntA. H. A. Vlasveld x—x H. v. cl. Linden—D. de Jong1x—x D. BruntA. Mülder 01 D. Posthuma—A. H. H. Zandvliet x—x A. H. HooyerP. Kuiper 10 G. SchuilenburgH. v. d. Voet VzVz A. W. FeyO. Nauta 01 H. SchollaardtA. Prins VzVz P. Haverkamp—J. Sanders10 H. VerschuurM. J. Dieben 10 Totaal 4xxx3xxx Het krachtsverschil was dus niet groot dit maal. Alphen heeft de beste kansen op de winst. 99 Teekening van Aart van Ewyk. Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Intusschen snelt vriend Prikkebeen Nu rap naar de verschansing heen, Hij weet, hij komt er niet met zuchten: Hij móét die furie wel ontvluchten En denk eens, in zijn overmoed Steekt hij zijn tong uit, 't doet hem goed. AUTOBUS REED OP EEN GROENTEWAGEN. Twee zwaar gewonden. Een autobus van den dienst tusschen Deventer en Zutphen is op den Zutphen- scheweg bij Deventer op een groentewagen bespannen met een paard, gereden. Twee personen, die op den wagen zaten, werden er af geslingerd en kregen ernstige verwon dingen aan het hoofd. Het paard moest worden afgemaakt. De beide zwaar gewon den zijn per zekenauto naar het St. Geer- truidenziekenhuis te Deventer overgebracht De naam van een der zwaar' gewonden is Vink. Zoowel de autobus als de groentekar werden ernstig beschadigd. Noch de chauf feur, noch de passagiers kregen letsel. BRAND TE ALKMAAR. Vrijdagavond is brand uitgebroken in de groote loods van de Spoorwegen te Alkmaar, waarin de bussen van de A.T.O., welke den dienst Alkmaar—Leeuwarden onderhouden, zijn gestald. De brandweer slaagde er in een der bus sen en een rijdende benzinepomp naar bul ten te rijden. Een tweede bus ging verloren. Het vuur woedde voort in een voorraad brandstoffen. De oorzaak van de-n brand is niet met stelligheid bskend. EEN WINKELDIEVEGGE. Maakte de Amersfoortsche goederen zaken onveilig. Te Amersfoort heeft de politie Zaterdag avond aangehouden de 37-jarige echtge- noote van den machinist Y., omdat zij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een regenmantel uit een winkel aan de Langestraat, Een politieagent nam haar mede naar het bureau, waar zij aan een verhoor werd onderworpen en een beken tenis aflegde. Terwijl de verdachte aangehouden bleef, werd in haar woning een huiszoeking ver richt, waarbij een groote hoeveelheid huis houdelijke goederen van goede kwaliteit werd gevonden. Bij minstens vijftien ver schillende winkeliers zijn de onderdeelen dezer uitgebreide collectie, grootendeels bestaande uit luxe dames-ondergoederen, weggenomen. Ook op de markt is een be langrijk deel- van den voorraad, hier voor al dameskousen, buit gemaakt. De daderes is in arrest gesteld, aldus het „Maandagochtendblad." KINDJE UIT RAAM VAN TWEEDE ETAGE GEVALLEN. Zaterdagavond omstreeks halfzeven Is het 17 maanden oude zoontje van de familie Van S., wonende op den Schiedamscheweg te Rotterdam, uit het raam van de tweede etage 'gevallen, doordat de spanjoletsluiting los was. Het kind' kwam rriet het hoofd op den cementen vloer van den achtertuin te recht en liep een schedelbasisfractuur op. In zorgelijiken toestand is het kind naar het ziekenhuis Bergweg gebracht en daar ter verpleging opgenomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONVEILIG SJANGHAI. De gangster-kroniek van Sjanghai is Zaterdag met een nieuw hoofdstuk ver rijkt. Er zijn ditmaal geen bommen gewor pen naar afzonderlijke politieke personen, noch naar danshuisbezoekers! In vele- dansgelegenheden, waaronder de door wel gestelde Qhineezen druk bezochte feodale „Ciras-club", waar in verband met het op handen zijnde Chineesche nieuwjaarsfeest een uitgelaten stemming heerschte, is orïi 10 uur in den avond door gelijktijdig ge worpen bommen, een ontzaglijke paniek veroorzaakt.. Talrijke bezoekers en vele dansmeisjes zijn min of meer zwaar ge wond. De daders zouden uit nationaal ge voel gehandeld hebben en door hun op treden hebben willen demonstreeren, dat dit o'aar het „oorlogsnieuw] aar" op waar diger wijze diende ie worden gevierd dan door het wegsmijten van groote sommen gelds, die beter aan de nationale zaak ten goede hadden kunnen komen. 98-JARIGE VROUW LIEP 34 K.M. OP EEN DAG. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klin ken, toch is het een feit, dat een 98-jarige vrouw van Hautmont '(België) op één dag noe 34 kilometer te voet heeft afgelegd. In de tweede helft der Meimaand ver trok uit Hautmont een gezin, dat have en goed achterliet. Op een kruiwagen werd een oude vrouw, Philomene Triquet, 98 jaar, meegevoerd. Haar zoon liet haar te Kamerijk in het hospitaal opnemen en zette met vrouw en kinderen de droeve reis voort. De bijna honderdjarige vrouw, besloot na een paar dagen in de gangen van het ziekenhuis te hebben rondgedoold, naar haar haardstede terug toe keeren en' zij trok te voet de vuurlinie in. Op één dag legde zij niet minder dan 34 kilometer af, namelijk van Kamerrijk naar Landrecies. In deze gemeentue werd zij door de Duitsche troepen opgenomen en per auto naar haar woning overgebracht. WATERSNOOD IN PORTUGAL. Vele huizen ingestort. De overstroomingen in Portugal hebben de laatste dagen catastrofale vormen aan genomen. Het heele gebied aan den bene denloop van de Taag staat blank. Ruim 1500 huizen staan onder water. Met boot jes heeft men de bewoners van de daken moeten afhalen. Heele dorpen zijn sinds dagen nog slechts eilanden in een groote wateroppervlakte. Vele huizen zijn ingestort. Verscheidene personen zijn verdronken. In Lissabon zijn de zalen van het mu seum voor moderne kunst onder water ge- loopen, waardoor vele kostbare schilde rijen beschadigd zijn. Eigen foto. Een zestig-jarige echtvereeniging behoort tot de hooge zeldzaamheden. Dezer dagen valt het voorrecht dit te mogen beleven te beurt aan onze stadgenooten J. Karstens en mej. S. KarstensFuchs, wonende Bali- straat 69. Op den 28sten Januari van het jaar 1881 gaven zij bij de afdeeling Burger lijke Stand aangifte van hun huwelijksplan nen en op 9 Februari d.a.v. schonken zij el kander het ja-woord. De bruidegom is thans 79, zijn bruid 80 jaar, doch beiden verkeeren nog In een goede lichamelijke conditie, zij het ook, dat eerstgenoemde als gevolg van een hem vele jaren geleden overkomen bedrijfsongeval het gaan zwaar valt, zoodat hij zich meestal van een wagentje bedient. Gedurende bijna een halve eeuw was hij werkzaam in de Kettingfabriek der Kon. Ned. Grofsmederij welk bedrijf hij in 1925 met pensioen ver liet. Van de elf kinderen, waarmede hun huwelijk werd gezegend, zijn er nog negen in leven, terwijl er voorts 14 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen zijn. Kort nadat zij in het huwelijksbootje t ren gestapt abonneerden zij zich op ons Blad en sindsdien hebben zij hun ,Leienaar" geen dag overgeslagen. Mogen zij in staat zijn hun lijfblad nog tal van jaren met lust en opgewektheid to lezen! ALPHEN. Zilveren jubileum van den heer H. G. Godthelp. De heer G. Godthelp herdacht onder zeer groote belangstelling zijn zilveren jubileum in dienst bij de firma N. Samsom N.V. al hier. In de directiekamer werd hij gecom plimenteerd door den heer J. B. Samsom waarbij hem een couvert met inhoud en een fraaie klok werden aangeboden. Het verdere van den dag ontving hij thuis veel schriftelijke en persoonlijke ge- lukwenschen en als geschenk van collega's een mooie lamp. KATWIJK. -7- De gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven is ongesteld. Als waarnemend secre taris fungeert de heer. J. C. Tieleman. OEGSTGEEST. Mooie uitvoering in „Endegeest". Zaterdag is patiënten en personeel der inrichtingen Endegeest ea. in het Recreatie gebouw een middag van mooi kunstgenot aangeboden, waarvoor groote belangstel ling bestond. Oun. merkten wij op den ge neesheer-directeur dr. F. J. Stuurman en mevr. Stuurman en dr. Jelgersma. Het gevarieerde programma werd ge opend met „Der Schmetterling", een bij zonder mooie dans van Grieg, uitgevoerd door Anneke Koppen. Ook met een Pool- sclie dans van Scharwenka en een „Polo naise" van Chopln en „Die Wunderschöne Frau" behaalde zij veel succes. De zange- re June Riva deed van haar stem genieten, waarvoor haar eveneens een warm applaus ten deel viel. De violist El. Vège trof door zijn uitste kende techniek. Voor de pauze speelde hij Eli Elè van Tod Boyd en „Preludium en Allegro" van Kreisler, na de pauze Medi tation van Massenet en een Oud-Holland- sche. melodie. Met het „Largo" van Handel hebben zangeres en violist de kroon op him wrerk gezet. Belde werden op een mooie vleugel lof waardig begeleid door mevr. A. Sirks—de Bock. Voorts vernielden wij nog de zeer ver dienstelijke afwisseling van de liedjeszan geres Suuske de Wekker met begeleiding van Rie Otten. Als bewijs van bijzondere waardeering werden alle medewerkenden voor dit mooie concert met bloemen ge huldigd. SASSENHEIM. DE HEER P. J. VERCOUTEREN. Gaat heen als hoofd der „De Visserschool"* Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft de heer P. J. Vercouteren, hoofd der „De Visserschool" tegen 1 Sept. a.s., het begin van het schooljaar, eervol ontslag gevraagd. SLACHTOFFERS BIJ EEN INSTORTING. Te Valencia (Spanje) is een schoolge bouw van vier verdiepingen dat in aan bouw was, ingestort.Vele arbeiders wer- deh onder het puin begraven. Vier hunner zijn om het leven gekomen/tien gewond; Van het gebouw Ls slechts een puinhoop overgebleven. FABRIEKSBRAND IN ZWEDEN. Een geweldige brand heeft gisternacht aan de in Södertelge gelegen Zweedsche machinefabriek Svenska Maskinwerken be langrijke schade aangericht. Het vuur was ontstaan in de lakinrichting. De groote machinehal, de montage-werkplaatsen en het directiegebouw werden een prooi der vlammen. Als ge na iederen maaltijd of na het nuttigen van het minste of geringste al gekweld wordt door die brandende pijn, neem dan Rennies. Die werken-afdoende, binnen enkele minuten. 1.27 «n 0.41. IncL vorh. O.B., bij all* Apolh. an Drog. 6558 (Ingez. Med.) Dagelijks worden In talrijke kerken van verschillende protestantsche kerkgenoot schappen in ons geheele land verspreid godsdienstoefeningen gehouden, onder den naam Alle-dag-kerk. Ds. A. E. P. Boeke te Schoorl heeft den stoot gegeven voor deze dagelij ksche geloofsbelijdenissen. Immers in de protestante "kerkgemeenten was in den loop der jaren de gewoonte ontstaan 's Zondags, en slechts bij hooge uitzonde ring op een weekdag, godsdienstoefeningen te houden. Er zijn echter talrijke menschen, die bij voorbeeld in verband met hun werkzaam heden in de groote steden komt dat nog al eens voor niet in de gelegenheid zijn 's Zondags tor kerke te gaan. Voor hen en voor anderen, die er moeilijk toekomen den eenigen rustdag in de week te wijden aan godsdienstoefeningen, schept de Alle-dag- kerk de gelegenheid zich in de week tot de kerk te wenden. De historie toont ook aan, dat oorspron kelijk de geloovigen iederen dag een eere- dienst hielden. Het was de dagelij ksche ontmoeting tusschen God en de menschen en de menschen onderling. De R.K. kerk heeft dit nog altijd bewaard in de H. Mis 's morgens en het Lof 's avonds. De pro testanten hebben er huiselijke godsdienst oefeningen voor in de plaat-s gesteld, dage- lijksche bijbellezingen en gebed. De ge meenschapszin van de geloovigen onderling is hierdoor echter'voor een groot deel ver loren gegaan. De Alle-dag-kerk is niet een geïnstitueer de kerk, doch een kerk, waarin iedereen, ongeacht zijn geloof of overtuiging, van ha-te welkom is. Zij heeft zich sedert de oprichting door Ds. Boeke vijftien jaar ge leden te Schoorl, aanmerkelijk uitgebreid en het vorige jaar is een landelijk Alle-dag- kerk-comité opgericht, dat te Amsterdam gevestigd is en bedoeld is om de plaatse lijke Alle-dag-kerken van advies te kunnen dienen en bovendien centraal de propagan da te verzorgen. Dit comité heeft een pers conferentie gehouden, waarin door ds. D. E, Boeke, secretaris van het Bijbelgenootschap, Dr. J. D. Dozy, doopsgezind predikant en pastoor Nolet, pastoor van de Petrus en Paulus kerk in de Kalverstraat te Amster dam iets verteld is van de huidige werk zaamheden van de Alle-dag-kerk te Am sterdam. Pastoor Nolet was hierbij even eens tegenwoordig, omdat in zijn kerk, als eenige R.K. Kerk in ons land, voorloopig eveneens in het kader der Alle-dag-kerken dagelij ksche diensten worden gehouden. Het alle-dag-kerk-werk in de hoofdstad dateert van 1932. Aanvankelijk was de En- gelsche Hervormde kerk op het Begijnhof ter beschikking gesteld, doch thans worden de diensten in de Luthersche kerk aan het Spui gehouden. De eigenlijke dienst word: gehouden in beide kerken van één uur tot kwart over één. Hij bestaat uit het lezen van een teksu, een verklaring daarvan, ge bed en gemeenschappelijke zang. Daarnaast worden in de kerk aan het Spui op Maan dag, Dinsdag en Woensdag muzikale dien sten gehouden, eveneens met vijf minuten preken, terwijl de kerk cp die dagen tot vier uur geopend blijft, opdat zij, die zich in de kerk aan het gebed willen overgeven, daar toe gelegenheid hel*ben. Het is een belijdenis van het evangelie in den meest ruimen zin van het woord, een tegemoetkoming aan hen, die bij het zoeken naar contact met God hulp van noode hebben: iets dat zeker in dezen tijd vopr velen een zegen zal zijn. 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8