STADSNIEUWS mOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Januari 1941 Antonescu is in Roemenië meester van de situatie VISStHERU-BERKHIEN Willkie te Londen Uit Amerika Verspreide Berichten De ijsbaan weer open cn 90e(* driep, Kou, fijn. heipen hiérbij Rust teruggekeerd .^gTTBONKI^ NiEBJW/ BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wendell Willkie is gisterochtend met een speciaal vliegtuig uit Lissabon naar Enge land vertrokken, waar hij later op den dag is aangekomen. Hij landde in een haven aan de Westkust en zette vervolgens per vlieg tuig de reis naar Londen voort. Zaterdagmiddag had Willkie te Lissabon een onderhoud met den Portugeeschen mi nisterpresident, Salazar. Ook voerde hij een langdurige bespreking met den Britschen ambassadeur Campbell. Den avond voor zijn vertrek uit Lissabon heeft Willkie de vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers ontvangen. Gevraagd naar zijn plannen, antwoordde Willkie: „Ik ben voornemens een groot aan tal vooraanstaande personen in Engeland te spreken en na te gaan, welke capaciteit de Britsche industrie heeft. Verder wil ik, voor zoover mogelijk, de stemming van het Engelsche volk, vooral die van den gewonen man, peilen." WiHkie verklaarde twee weken in En geland te willen blijven. Het staat nog niet vast of hij daarna onmiddellijk naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren. Op de vraag, of tusschen hem en Roosevelt ver schil van meening over de hulp aan Enge land bestaat, antwoordde Willkie: „In be ginsel zijn wij het eens. Alleen ten aanzien van kleinere kwesties loopen onze meenin gen uiteen." (D.N.B.) President Roosevelt heeft het Congres verzocht, een crediet van 175 milhoen dol lar toe te staan om direct contracten te kunnen sluiten op de levering van unifor men en andere uitrustingsstukken voor het Amerikaansche leger, dat in September aa., naar gemeld, naar schatting 1.4 mil hoen man sterk 'zal zijn. (U.P.) ROOSEVELT IiEEFT DE UITEENZETTING VAN LINDBERGH NIET GELEZEN! •President Roosevelt heeft in de perscon ferentie op het Wjlte Hu s geweigerd iets te zeggen over de verklaringen van kolo nel Lindberg in de commissie voor buiten landsche zaken van het huis van afge vaardigden. Laconiek zei hij: „Ik heb ze niet gelezen, waarom zou ik?" (D.N.B.) STAKINGEN. Bij dé fabrieken van Bethlehem Steel 's Vrijdag een staking nier gekiuiste armen uitgebroken, uit protest tegen de bestaan de arbeidsvoorwaal dei. Deze onderneming heeft bewapeningsorders lot een bedrag van meer dan 1 milliard dollar in uit voering. De staking in de fabriek van Allen Chalmers (Mlllwaukee), waar ook voor de .bewapening wordv ggwerkt, kon nog niet worden bijgelegd. De gemachtigde van het departement voor politie-onderzoek, Sackett, heeft ver klaard, dat in tegenstelling tot anders luidende beweringtn, er geen sprake kan zijn van een georganiseerde sabotage te gen de Amerikaansche industrie. Een door de autoriteiten ingesteld onderzoek heeft, getoond, dat 98% van de ontploffin gen, welke onlangs in de industrie zijn voorgekomen, moeten worden toegeschre ven aan de uitbreiding van de industrieele activiteit, de onervarenheid van nieuwe arbeiders of aan. nalatigheid (D.N.B.) BROODRANTSOEN VERLAAGD IN FRANKRIJK. De dagelijksche broodrantsoenen worden met ingang van 1 Februari in Frankrijk verlaagd. Deze maatregel is genomen in verband met het afnemen van de meel- De vorst van de laatste twee nachten heeft het weer mogelijk gemaakt heden de baan van de Leidsche IJsclub voor het pu bliek open te stellen. Vanzelfsprekend is de kwaliteit van het ijs als gevolg van de sneeuw- en dooiperiode minder goed dan de vorige malen. LUSTRUM „ROEKOEN PELADJAR INDONESIA" Geslaagde herdenking. Zooals wij Zaterdag reeds met een enkel woord meldden, heeft dien dag de „Roepi", verkorting van „Roekoen Peladjar Indo nesia", de vereeniging van Indonesische studeerenden in Nederland in ,/t Schut tershof" haar eerste lustrum herdacht, welk gebeuren in verband met de tijds omstandigheden een sobét, doch niettemin waardig karakter droeg. Des middags werd de herdenking, ge opend met een samenzijn in de groote bo venzaal, waar dames en heeren in natio naal costuum de gasten naar hun plaat sen geleidden en per gramofoonplaat ver spreide gamelanmuziek de Indische sfeer verhoogde. Onder de aanwezigen merkten wij om. op prof. mr. E. M. Meyers, prof. dr. N. J. Krom. prof. dr. V. E. Kom, prof. mr. R. D Kollewijn, zoomede de secretaris van het college van curatoren, mr. P. J. Idenburg, altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct 6552 (Ingez. Med.) voorraden en ten einde de broodvoorzie ning van het moederland tot aan den nieuwen oogst te waarborgen. (D.N.B.) DONOVAN NAAR ATHENE. Roosevelt's persoonlijke afgezant, kolo nel Donovan, is Zaterdagmorgen om zeven uur uit Belgrado vertrokken naar Athene, en wel in een speciaal vliegtuig. (U.P.) GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELJK. Verplichtend in Turkije. Het Turksche ministerie van Volksge zondheid heeft verordend, dat geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk verplich tend is. Men mag pas trouwen, als er geen bezwaren wegens gezondheidsredenen zijn. Een wetsontwerp is in voorbereiding over den verkoop van pharmaceutische artike len, waarbij de invoer tot de noodzakelijke producten, die in het land zelf niet ver vaardigd kunnen worden, beperkt blijft. (D.N.B.) GEEN INCIDENTEN IN NOORD-ITALIË. Door de Engelsche propaganda verspreide en in een deel van de Amerikaansche pers opgenomen geruchten over incidenten in Noord-Italiaansche steden en vooral ook in Milaan, waar bij onlusten zelfs eenige per sonen zouden zijn gedood, worden van be voegde zijde in allen vorm gedementeerd. Dit zijn, zoo wordt verklaard, boosaardige, doch volkomen ongegronde verzinsels waar mee de Engelsche propaganda den voor haar politiek gewenschten invloed wil oefenen op haar eigen openbare meening en vooral op die in de Ver Staten. (D.N.B.) Generaal Antonescu heeft in een oproep aan het land een overzicht gegeven van den opstand der laatste dagen. Deze op stand, zoo zeide liij, is door den vroegeren minister van bmnenlandsche zaken en den. directeur der algemeene veiligheid georga niseerd. Daar alle oprbepen, om de orde te bewaren, vergepfsch bleven, was hij An tonescu genoodzaakt geweest het leger te hulp te roepen. Het leger heeft echter ner gens het eerst geschoten. De leiders van de opstandelingen verdienei. de zwaarste straf. Vervolgens prijst generaal Antonescu na drukkelijk het leger, dat de orde in het land (hersteld heeft. Roemenië zal zijn toekomst zoo vormen, als het voorbeeld van de as zulks leert. Vervolgens deelt de oproep mede, dat de scherpste maatregelen geno men zijn, om de orde te handhaven. Ten slotte doet Antonescu een beroep op de jeugd, de wapens neer te leggen en diege inen te vervolgen, die den opstand georgani seerd hebben, teneinde daarna aan het op bouwende werk te beginnen. Hij eindigt met een oproep tot samenwerking van alle leeftijden en standen. „Met gebroken hart, doch met uiterste gestrengheid zal ik mijn ambt tot mijn laatsten ademtocht vervullen." De tegenstanders van het bewind hebben het verzet, dat zij aan het eind van de vo rige week nog poogden te handhaven opge geven en zich overgegeven. Er is een ge- heele reeks arrestaties verricht. Het burgerlijke leven te Boekarest keert weer tot zijn normalen gang terug. De toe voer van levensmiddelen heeft in het ge heel niet geleden en ook de aanvoer van brandstoffen wordt weer hervat. Het tele foonverkeer werkt in de geheele stad, uit gezonderd in de wijken waar de leidingen beschadigd zijn. Trams en autobussen rij den /eer. Ook de post bestelt weer normaal. In de bedrijven en bij de openbare diensten wordt weer gewerkt en het zakenleven on derscheidt zich in niets meer van dat der vorige week. Alleen in de Jodenwijken zijn de meeste zaken gesloten. Daar is ook de grootste schade aangericht. Ook in de provincie is de rust en orde her steld. Overal zijn de wapens zonder verder bloedvergieten neergelegd. Naar vernomen wordt zou het in de be doeling van generaal Antonescu liggen, de regeering te reorganiseeren. Waar Horia Sima zich bevindt, is niet bekend. De pers der legionnaires verschijnt niet meer. De Duitsche troepen hebben zich niet in de gebeurtenissen gemengd. De militaire commandant van Boekarest heeft een verordening uitgevaardigd, vol gens welke alle bioscopen, schouwburgen en restaurants des avonds om 9 uur moeten sluiten. De openbare verkeersmiddelen zijn tot 's avonds 10 uur in dienst. De bewoners mogen slechts tot 10 uur 's avonds op straat zijn. Generaal Antonescu heeft een wetsont werp geteekend, waarbij alle politieposten aan de grens, in havens en stations en op vliegvelden gemilitariseerd worden. Deze posten komen onder toezicht van den ge- neralen staf te staan. Op bevel van den mi nister-president is vanavond liet personen vervoer per spoor in beperkte mate hervat. BEGRAFENIS VAN MAJOOR DÖRING. Met militaire eerbewijzen is Zaterdagmid dag op het centrale kerkhof van Weenen de in Boekarest vermoorde majoor van den Duitschen generalen staf, Helmuth Döring, ter aarde besteld. De rouwstoet werd ge opend door een muziekcorps en een eere afvaardiging van het leger. Officieren met getrokken sabel vergezelden de lijkkist. Daarop volgden de familieleden van den doode, talrijke generaals, .gouwleider Von Schirach en een Roemeensche militaire de legatie. De plaatsvervangende bevelvoeren de generaal en bevelhebber in het militaire district XVII legde aan het graf den krans neer van den Füher en oppersten bevelheb ber. Een vertegenwoordiger van de Roe meensche weermacht legde eèn krans neer namens koning Michael en generaal Anto nescu. (DNB). benevens vertegenwoordigers van diverse studentenverenigingen zooals de Indolo- gen Ver., S.S.R., de Ver. tot bevordering der Indonesische kunst, de Indomenische Chr. Jongerenkring, de „Perhimpoenan In donesia'1 e.a. .Nadat alle aanwezigen staande het „In donesia Raja" hadden gezongen, heette de voorzitter van het Lustrumcomité, de heer M Siantoeri de bezoekers en bezoeksters welkom, waarbij hij dank bracht voor den steun, welken verschillende hoogleerareil verleenen ter behartiging van de sociale en economische belangen der leden, zoomede aan allen, die het comité bij de voorberei ding van deze lustrum herd en king bereid willig ter /zijde stonden. De in de afgeloopen vijf jaar bereikte resultaten wettigden een herdenking van dit lustrum, zij het ook dat een feestelijke viering vanzelfsprekend achterwege moest blijven. Na nog de aandacht te hebben gevestigd op het des avonds op te voeren tooneel- werk, een van de inzendingen op een prijs vraag, uitgeschreven ter propageering van de nationale beweging, droeg spr. het woord over aan den voorzitter der „Roepi", den heer Daliloeddin, die in een uitvoerige rede in de Maleische taal een terugblik wierp over de verstreken 5 jaar. Juist in dezen tijd, nu alle banden met het eigen land en volk verbroken zijn, is het nuttig en noodig in het bijzonder die. momenten uit het verleden te releveeren, welke ons in staat stellen ons nationaal bewustzijn te verdiepen. De drie hoogtepunten uit het afgesloten 5-jarig tijdperk waren de steunactie ten bate van de slachtoffers van den hongers nood in het Bodjonegorosche en d!e beide In donesische cultureele conferenties. De 1ste conferentie sproot voort uit de genoemde* steunactie, omdat bij die gelegenheid voor het eerst alle Indonesische krachten hier te lande samenwerkten. Uitvoerig wijdde spr. vervolgens uit over de positie, waarin de Indonesische cultuur als gevolg van de Nederlandsche kolonisatie verkeert en over de vele en velerlei problemen, de ontwik keling dier cultuur betreffend welke op bei de conferenties zijn besproken. Al zijn wij, aldus spr., ook niet ten volle tevreden over de bereikte resultaten, toch is er onmiskenbaar een verlevendigde be langstelling waar te nemen, voor alle vraagstukken, die met de sociale, economi sche cultureele ontwikkeling van Indonesia verband houden. Deze moet trouwens de basis vormen, waarop wij on$ werk eendrachtig willen opbouwen. Na deze luide toegejuichte rede, welke in exerpto door mej. E. J. Poetiray werd vertaald, volgde een drukbezochte receptie. Het avondprogramma stond geheel en al in het teeken van de Indonesische kunst, waarvan verschillende uitingen werden ge demonstreerd. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m. op de hooglëeraren dr. Ph. S. van Ronkel en dr. J. H. Boeke. Nadat ter toelichting eenige cijfers waren genoemd betreffende het sterftecijfers van zuigelingen als gevolg van de gebrekkige moeder- en zuigelingenzorg (over geheel Indonesia 200/000 en in Batavia zelfs 400/000!) voerde de Roepi-Vrouwenkring een aantal tableaux uit, welke achtereen volgens een kijkje gaven in een consultatie bureau zoomede een overzicht van de be roepsmogelijkheden der Indonesische vrouw. Daarna werd het tooneèlstuk „Korban Adat" (Slachtoffer van de Adat) opge voerd, geschreven door het lid Moh. Ibnoe Hadjar als rechtstreeksch gevolg van de. jongste cultureele conferentie, waar o.m. de positie van de Indonesische cultuur, de adat en de litteratuur werden besproken. In dit tooneelstuk wordt de geschiedenis behandeld van twee jonge menschen Mar- lina en Arifin, die reeds bij hun geboorte als elkanders echtgenooten zijn aangewe zen. Marlina, overtuigd lid der nationale beweging ,is evenwel in het geheim ver liefd op Arifin's neef Ibrahim, evenals zij een vurig aanhanger dier beweging. Marlina wil de inspraak van haar hart volgen, doch Ibrahim is bevreesd voor de gevolgen van een dergelijken inbreuk op de adat en gaat heen, Marlina wijzend op haar taak ook Arifin te winnen voor de nationale zaak. Na een heftige woorden wisseling tusschen Marlina en Arifin, komt juist Ibrahim binnen en vangt een slag op, welke voor Marlina bestemd was en die hem doodelijk verwondt. Hij sterft in het ziekenhuis, doch niet nadat hij Arifin ver giffenis heeft geschonken, die thans ook inziet, dat alle ellende te wijten is geweest aan de adat, die zijn huwelijk' met Marlina voorschrijft. Marlina legt de gelofte af zich verder geheel aan de zaak der nationale bewegng. De Roepi-lec^en hebben dit dramatisch gegeven op vlotte wijze over het voetlicht gebracht, al was het stemgeluid van de meeste hunner ook bij lange na niet in staat om de groote zaal te vullen, waar door veel van het gesproken woord ver loren ging, afgezien nog van het feit, dat als gevolg van de taalmosilijkheid velen ook in de -voorste rijen dat woord wel verstonden en nochtans niet begrepen! Velen zullen dan ook uit dien hoofde het tweede deel van den avond, bestaande uit Krontjong, zwaardvecht en ander In donesische dansen in meerdere mate heb ben gewaardeerd dan het eerste. Overigens ontbrak het den ganschen avond niet aan bijvalsbetuigingen, zoodat het aan geen twijfel onderhevig is of de Roepi kan op een geslaagde lustrumher denking terugzien. ALG. NED. TYYPOGRAFEN BOND. Voorstelling in het Trianon-theater. De Algemeene Nederlandsche Typografen Bond, afd. Leiden, heeft gisterochtend in het Trianon-theater alhier een film-, too- neel- en muziekuitvoering gegeven. Er be stond groove belangstelling voor het rijk- gevarieerde programma. De heer A. H. G. Blankenstein, lid van het hoofdbestuur van den A.N.T.B., sprak ter verwelkoming den aanwezigen toe en schet ste in het kort. hoe de bond zich indezentijd sinds Nederland in ihet oorlogsgewoel betrok ken werd, heeft weten té handhaven. Toen Leidsche Schouwburc?, VIERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Centraal Tooneel, „Vader Thuis." Uit litteratuur goed tooneel te maken, is een zeer zware opgave en slechts zelden slaagt men er in een gaaf geheel te be werken uit het gegeven. Meestal blijft men té fragmentarisch of weeft men losjes wat tafereelen aaneen, zonder dat een tooneel stuk tot stand komt, dat werkelijk tooneel kan heeten. De bewerkers van dit blijspel, Howard Lindsay en Russell Grouse, zijn er volko men in geslaagd uit ds Short Stories van Clarence Day tooneel te fabriceeren, dat boeit van begin tot einde. Met piteit en vol goeden smaak zijn zij deze schetsen genaderd en zij hebben er levend tooneel van gemaakt; tooneel van rijpe humor, die nimmer de grens overschrijdt, waard ooi- het clowneske of vulgaire zou zijn bereikt, tooneel van warme, echte menschelijkheid, dat ongetwijfeld de feilen en fouten van den vader scherp belicht, doch tevens ze met den mantel der liefde overdekt. Vader Thuis dan is er niemand meer dan vader. Hij overheerscht de gansche familie met strakke hand, wil, dat ieder zijn leven voert naar afmeting van dat van vader, dat steeds iedere uitgaaf wordt verantwoord met de grootste nauwkeurig heid, hij is <jle huistyran. Een bulderaar van formaat, doch met een klein hartje, dat telkens terugwijkt voor de bressen, die in de logica van de familie, zooals hij zich die heeft uitgestippeld, worden geslagen door de practijk des levens, die nu een maal naar zoo'n vaste logica niet kijkt en ze onmeedoogend knauwt, geïnspireerd als zij is op het hoogste goed in ieder familie verband: de liefde! En steeds is het die liefde, die den bulderbast doet toegeven, te meer waar zijn vrouw de snaren zijner in geboren goedhartigheid op (juiste wijze weet te bespelen, Geestig is de dialoog, doorspekt met een licht aanslaanden hu mor van goeden smaak en fijne distinctie. Kortom het is een blijspel van formaat, waaraan men smult! Dit mede door de vertolking, die over de gansche linie dient te worden geprezen. Met charme worden de costumes uit een vorige periode gedragen. Geen enkele zwakke plek ontsierde het geheel. Vol fijne trekjes, doch tevens ten voeten uit typeerde Cees Laseur den vader-bulde- raar. Dat was werkelijk groot tooneel, wat hij gaf in deze echt-menschelijk doqrvoel- de figuur; een genot om te volgen.'Naast hem zij direct Rie Gilhuys genoemd als zijn steeds overwinnende echtgenoote, ook zij gaf waarachtig leven aan dit handige vrouwtje. Zooals gezegd, viel niemand uit den toon, wij zullen het program dan ook niet afschrijven, doch een uitzondering willen we toch nog maken voor Joan Rem- melts als ds. Lloyd. Diens talent toont tel kens weer andere facetten en van dezen dominé maakt hij een prachtig gave crea tie, waarbij de grens der overdrijving en hoe licht neigt deze rol daartoe! nim mer wordt overschreden. Een prachtig bezet huis heeft intens ge noten van deze voorstelling en heeft daar van op overtuigende wijze bewijs gegeven. na de vijf verwarde Meidagen onmiddellijk een onderzoek werd ingesteld, in hoeverre de banden, die de Nederlandsche ^typogra fen zoo hecht verbonden, in stand gehou den waren, bleek in alle plaatsen des lands, de organisatie nog te bestaan en te functiö- neeren. Er was veel werk te verzetten in die dagen. Vele bedrijven waren door ver woesting of andere oorzaken plotseling stilgelegd, en voor velen beteekende dit ver lies der broodwinning.' Het was de allereer ste en belangrijkste plicht van den A.N.T.B. om de aldus werkloos geworden leden door de financieele moeilijkheden heen te hel pen. Dit werk werd dan ook onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Sindsdien hebben zich in de organisatie eenige wijzi gingen voorgedaan. Er kwam een fusie tot stand, die niet anders dan waardevolle resultaten kan hebben. Mits tenminste niet de oude scheiding in den bond wordt voort gezet. De leden mogen niet meer zijn „oud leden van dezen of genen bond" maar leden •van één sterke vereeniging. Men zou in dezen tijd den A.N.T.B dan ook kunnen noemen: „Allen aan Nieuwe Toekomst Bouwend". Het klinkt vreemd, doch wij leven thans in een moeien tijd, want de toekomst brengt ons zeker vrede, terwijl voorheen de toekomst slechts oorlog zou brengen. Vroeger was dan ook niets^te veel, niets te duur, als het bestemd was voor het vernietigingsapparaat, doch na dezen tijd komt een periode, waarin even goed alles mogelijk zal en moeten zijn, als het gaat om den bouw van het apparaat der welvaart. Een hartelijk applaus toonde de waardee ring van de toehoorders voor deze woorden. Vervolgens werd met het afwisselende programma een aanvang gemaakt. Aller eerst trad de jeugdgroep op, waarbij een tweetal jongens bijzonder geslaagde accor- deon-muziek ten gehoore brachten en alge meene waardeering oogstten. Ook werd een aardig tooneelstukje opgevoerd. Na een korte pauze volgde nog een aantal films, een muzikalen teekenfilm, een film over de rasterdiepdruk en een buitenge woon mooie kleurenfilm over Nederland. Het slotwoord van deze in alle opzichten geslaagde voorstelling, werd gesproken door den afdeelings-voorzitter, de heer J. A. den Tonkelaar. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De jaarvergadering. Deze vereeniging heeft Zaterdag j.l. in het Vrijz. Ohr. Federatiehuis haar jaarver gadering gehouden. Uit het door den secretaris uitgebracht jaarverslag bleek, dat het aantal leden in den loop van 1940 met 3 is verminderd, dat het aantal begunstigers evenwel met 28 is toegenomen en dat het aantal van hen, die als lid of begunstiger in betrekking tot de vereeniging staan, op 31 December van het afgeloopen jaar 829 bedroeg, van wie 200 ingezetene van de gemeente Oegstgeest zijn. Als gevolg van de tijdsomstandigheden wijst de rekening van den penningmeester over 1940, in tegenstelling met wat- over de laatste jaren het geval was, een tekort aan. Het bestuur besloot er toe, dat met in gang van 1 Januari 1941 tijdens de kerk diensten in het Leidsche Volkshuis en in de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest een bepaalde liturgie -zal worden gevolgd en dat op enkele dagen een meer uitgebreide liturgische dienst zal worden gehouden. Sedert 1 April 1940 wordt de nieuwe lie derenbundel van de Nederlandsche Her vormde Kerk tijdens de kerkdiensten ge bruikt. In plaats- van de aftredende, niet herkies bare bestuursleden mevrouw G. Bouma— Voetberg, mejuffrouw A. C. Sasburg en: den heer A. L. Boot werden benoemd mevrouw W. G. van ToorenburgPadmas en de hee ren J. J. van Weerlee en H. Baron, van wie de heer Baron, Warmonderweg 9 te Leiden, het secretariaat van den heer Boot heeft overgenomen. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. K. v. d. Graaf over taal en school in onderling verband. De afd. Leiden en Omstreken van de Ver eeniging van Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland en de Overzeesche Gewesten hield Zaterdagmiddag in „Patrimonium" een vergadering,- waarin de heer K. v. d. Qraaf, inspecteur va<n het L. O. te Hilver sum en vooratter van de Commissie van het Chr. L. O. der Mij. ter bevordering van Woordkunst, gesproken heeft over taal en school in onderling verband De voorzitter, de heer B. Offringa van Hazerswoude, las na opening een gedeelte uit Hand. 1. om naar aanleiding van het daarin vervatte tekstwoord „Gij zult Mijne getuigen zijn" een kort inleidend, woord te spreken. Bij de ontvouwing van—een en ander merkte spr. op, dat de roepstem van het „Gij zult Mijne getuigen zijn" ook voor het jaar 1941 weer geldt voor het onder wijzend personeel. Deze roepstem moet heel ons leven vullen. Zal ons daarbij menig maal de vrees beklemmen, dat wij in eigen kracht zoo wemig bekwaam zijn, de weten schap. dat Hij die roept ook getuige is, geeft ons moed om in het geloof verder te gaan. Na vervolgens een woord van welkom te heebbsn gesproken, wekte spr. met nadruk op het werk van de vereeniging „Lukas", steun aan zieke onderwijzers (essen) te steu nen. De esecretaris, de heer G. Drexhage, bracht hierna het jaarverslag uit. De veree niging, zoo vernamen wij daaruit, telt thans 249 leden. Ook de pemiingmeesteresse, mej. Wilbrink; gaf in deze vergadering een over zicht van de financiën, die in orde bleken te zijn. Vervolgens was het woord aan den heer K. de Graaf, die begon met er op te vijzen, dat taal behalve klank ook idee is. Woord kunst, aldus spr., is de kunst om het woord te gebruiken, maar dan zoo, dat het woord nooit los gedacht wordt van de idee, die achter de dingen ligt. Spreken wij echter over woordkunst dan moeten wij niet den ken, d>at deze kunst alleen ligt op het gebied van de schoonheid der taal. Op schier elk gebied wordt de woordkunst beoefend. Op bet terrein van het wetenschappelijke-, sociale- en religieuze leven, alsook op het terrein van de politiek, de psychologie, de reclame en de economie komt de beoefe ning en toepassing van de woordkunst voor. De school op het breede terrein der woordkunst, aldus spr., heeft tot taak om het kind de schoonheid van het woord te doen gevoelen en te doen gebruiken. Woord en begrip blijven daarbij één. Wel te be denken hebben wij, dat er een grens aan de intelligentie der kinderen komt. Al3 leerkrachten hebben wij er naar te streven, dat wij de kinderen opvoeden tot het volgen van een betoog. Daarbij dienen wij er vooral ook voor te zorgen, dat wij de kin deren het woordbegrip bijbrengen. Spr. ziet het als een nadeel, dat op vele scholen de laatste jaren de stijlboekjes zijn afgeschaft. Het lijkt er soms wel eens op, of het spellen en vervoegen van woorden het voornaamste is. De eigenlijke waarde van de taal, aldus spr., ligt in de idee, het begrip van het woord en niet in de spelling. Het is dan ook heel wat moeilijker om een kind goed te loeren lezen dan om er voor te zorgen, dat het weet, dat b.v. nieuwsgierig met een u- ge-schreven wordt. Verstandelijk leeren spreken en schrijven is hoofdzaak. Sr>r. eindigde met enkele leesstof te be spreken. Na de pauze heeft mej. E. Flügel vati 's-Gravenhage in aansluiting op dit onder werp proza en p'oezië voorgedragen. Zaterdagmiddag heeft de politiebrand- weer ten huize van A. F. O. in de Duiven- bodestraat 16 een schoorsteenbrandje ge- bluscht. Woensdagmiddag wordt in de Stads gehoorzaal een groot kinderfeest gegeven, waaraan o.m. ook de uit'de radio bekende leider van den kinderzang Jacob Hamel medewerking verleent. .GEBOREN: Johanna Elisabeth dr. van W. van Venetien en P. v. d Kwaak Magdalena dr. van J. C. Selier en A. Helfenstetfn Johanna Catharina dr. van J. C. Selier en A. Helfensteijn. ONDERTROUWD: Ondertrouwd: A Hoppenbrouwer jm. 24 jr. en G. A. de Laaf jd 22 jr. M. v. d. Linden jm. 22 jr. en S. M. Schouten jd. 19 jr. P. J. van Staden jm. 26 jr. en J. Ober jd. 21 jr. OVERLEDEN: W. F. van Tongeren m., 72 jr. P. B. Eradus m., 72 jr. S. J. Plu wed van W. Plu 82 jr. J. H.Rosier zn.. 37 jr. M. Kootkar m., 68 jr. A. Th. Coelen dr. 4 jr. M. Segijn wed. van F. G. Doesburg Lanooij 92 jr. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 27 Januari. Kleine schol 88—84: pufschol 35—31; bot BO TS; schar 28; pufschar 8.50 (per 50 k.g.). Snoekbaars 1.90—1.74; Blei 56; Spiering 80— 58 (per k.g.). 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2