Dr. Dietrich over het Europa nieuwe BINNENLAND Ons Kort Verhaal Stjis Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 Januari 1941 Derde Blad No. 24792 Rond de baby Denken in gemeenschapsbewustzijn Gelijke kansen voor allen de Oud-strijders van Grebbe bijeen Onder de Maas door geloopen Een bet-overgrootmoeder Loonsverbetering bij de Spoorwegen In het bestek van de plechtige bijeen- komst, die de Duitsehe Academie gisteren te Praag heeft gehouden, heeft de Duitsehe perschef, dr. Dietrich, een principleele rede gehouden over het onderwerp: „Geestelijke grondslagen van het nieuwe Europa". De strijd, die thans op de slagvelden en zeeën met de „ultima ratio" der volken, met wapengeweld, gestreden wordt, zoo zei dr. Dietrich ter inleiding, is in den dicpsten grond een strijd van twee wereldbeschouwingen, waarin een nieuwe opvatting van de menschelijke samenleving, gesproten uit de twee grootste cultuurvolken van het vaste land van Europa, met de geestelijke machten van het verleden worstelt om haar vrijheid en toekomst. Met de Duitsehe legers zegeviert thans riet alleen het wapengeweld, maar ook de geest, waardoor zij worden bezield. Met deze soldaten, voor wie geen hindernissen be staan, rukt een nieitwe tijd op, een groote idee, die uit den schoot van het volk gebo ren is en in den Fuehrer is belichaamd. Daarin ligt het laatste geheim van haar onweerstaanbare kracht. Er zijn volken, die dezen dieperen samen hang begrepen en ingezien hebben. En er zijn andere naties, wier heerschende klas sen in de voldane zelfgenoegzaamheid van haar begrensde opvattingen haar volkeren blind gemaakt hebben voor alle geestelijk doorzicht in het verloop van gebeurtenis sen, die buiten de eigen beperktheid liggen. Zij houden zichzelf voor het laaitste doel van den vooruitgang en hun democratie voor het einde van de menschelijke ontwik keling. Daarom beschimpen zij wat zij niet begrijpen. Daar zij den oorlog militair niet kunnen winnen, hebben zij een moreelen oorlog tegen de asmogendheden ontketend en naarmate hun hongerblokkade door broken is, pogen zij Duitschland en Italië met een haafblokkade te omgeven. Van de problemen, die deze oorlog nog ter oplossing overgelaten heeft, schijnt het geestelijk-psychologische een der belang rijkste te zijn, te weten de bevrijding van de geesten. De Duitsehe weermacht moest eerst door een Maginot-linie breken, om het Fransche volk de waarheid te doen inzien. Waimeer zal, zoo ging dr. Dietrich voort, de geestelijke wereld van dit doorploegde vas teland van Europa zich eindelijk aaneen sluiten, om met geheel haar zedelijk gezag een bres te schieten in den muur van phra ses en onwaarachtigheid, die thans de vol keren omringt De rijksperschef betoogde vervolgens: Er bestaat geen twijfel aan, dat wij thans op den drempel van een keerpunt in den tijd staan. Niet slechts in het politieke en sociale leven, doch ook In het denken heeft zich een revolutie voltrokken. Deze uit van de beide groote cultuurvolken van het vasteland, Duitschland en Italië, en zal voor andere volken vruchtbaar worden naarmate deze zich daarvan willen bedie nen. De daad op het terrein van de evolutie des geestes, die thans volbracht wordt, be staat daarin', dat zij het invidualistische denken, dat eeuwen van onze ontwikke ling beheerscht heeft, onttroond en ver vangen heeft door het denken in gemeen schapsbewustzijn, dat geheel nieuwe grond slagen voor ons leven en ontzaglijke moge lijkheden tot ontplooiing ontsluit. Dr. Dietrich citeerde in dit verband de uitlating van een bekend Engelschman, die enkele dagen geleden te Londen verklaar de, dat een overwinning op het slagveld van den geest automatisch een succesvol einde van den oorlog medebrengt. Het wa pen, aldus spreker, waarvan de Engelschen zich op dit slagveld der hersenen bedienen, is de moreele demagogie. Daarom zijn zij tot het offensief van het woord overgegaan en leveren den asmogendheden tegenwoor dig mondeling slag. Zij zeggen, dat zij in naam van God, in naam van de waarheid, den vooruitgang en de cultuur strijden. Als er in de wereld van cultuur en geest ge sproken wordt, dan hebben de groote cul tuurvolken van het vasteland van Europa een woordje mee te spreken, zoo verklaarde spreker met klem. Deze groote naties heb ben de wereld onsterfelijke werken van cultuur en geest gegeven. De huidige revolutie heeft niet de vrij heid vernietigd, maar de vrijheid van het liberalisme van de phrase'-ontdaan en eerst den waren inhoud van de vrijheid tot uiting gebracht. Ware vrijheid bestaat slechts in hoogere gebondenheid. Dat geldt niet alleen voor het leven van den enke ling, maar ook voor het leven van de vol keren onder elkaar. Ook aan de vrijheid en de souvereiniteit der volken naar buiten zijn grenzen gesteld, die bepaald worden door factoren van ruimte en gezonde orga nische ordeningsbeginselen. Dr. Dietrich ging hier Inzonderheid in op die veronderstelling van de tegenstanders van Duitschland, dat Duitschland de wereld wil veroveren. Tien jaar lang, zoo zeide hij, werk ik aan de zijde van den Fuehrer; mij dunkt, als hij voornemens was de wereld te veroveren, dan moest ik daarvan toch wel eens iets gehoord hebben. Dergelijke doorzichtige, belachelijke beweringen zijn niet alleen onvereenigbaar met de idee en het fundamenteele standpunt van het nationaal socialisme, doch zelfs daarmede in lijnrechte tegenspraak. Het politieke grondelement van het na- tionaal-socialisme Is de volkspolltieke staatsgedachte. Het streeft niet naar Impe rialistische verovering, doch naar Innerlijke aaneensluiting en concentratie van het volk. Daarvoor is de door het nationaal-socia- lisme op zulk een unieke wijze georgani seerde geweldige repatrieeringsbeweging van menschen van Dultsch ras. de terug keer van het Duitsehe bloed naar het moe derland. het ondubbelzinnige bewijs. Wie, zoo betoogde dr. Dietrich, de natio naal-sociallstische staatsgedachte in haar inwendige structuur' en haar practlsche functie beschouwt, moet hierin de modern ste volksheerschappij der geschiedenis zien. Zij stelt tegenover het anonieme beginsel van een ontaarde democratie het verant woordelijkheids- en leidersbeginsel van den echten volksstaat. De rijksperschef keerde zich vervolgens tegen het woord van de „gelijkheid van alles wat een menschelijk aangezicht" heeft en betoogde: Van nature zijn de menschen niet gelijk, doch ongelijk. Het probleem, dat het socialisme op te lossen heeft, is niet, de harmonie der belangen onder gelijken, doch de harmonie der belangen onder on- gelijken tot stand te brengen Het nationaal-socialisme gaat van de natuurlijke ongelijkheid der afzonderlijke menschen uit, doch het eischt voor allen gelijke mogelijkheden, zich op te werken. De prestatie-gedachte Is ook in de sa menleving der Europeesche volken het richting gevende orde-beginsel van vér strekkende beteekenis. Ook de volken zijn van nature niet gelijk. Ook in het leven der volken onderling is het slechts dan mogelijk hun belangen langs vreedzamen weg met elkaar in overeenstemming te brengen, wanneer men de gelijkheid der voorwaarden ln het leven roept, waaronder zij met elkaar concurreeren. Ook de vol ken kunnen ln deze wereld alleen naar gelang van hun bekwaamheden en pres taties hun plaats innemen. Wanneer het al mogelijk mocht zijn, in het leven der volken de vreedzame rege ling in de plaats van het geweld te stellen, dan zou, naar dr. Dietrich meende, deze gedachte der gelijkheid van voorwaarden voor allen het eenlg mogelijke constructieve beginsel van den vrede in zich bergen. Het antwoord op de vraag: „hoe is een gemeen schappelijke ordening der naties met als voorwaarde haar vrijheid naar buiten mo gelijk?" kan slechts luiden: Niet door het principe der bevoorrechting van enkele volken, doch slechts door het principe van gelijke kansen voor allen. De gelijke grootheid van geest, die de cultuurvolken van het continent zoo vaak in de geschiedenis van het Avondland ge toond hebben, aldus besloot dr. Dietrich, openbaart zich ook thans weer, om beslis singen te voltrekken, die den gang van eeuwen bepalen. De volken bespeuren den ademtocht van deze grootheid, doch de hersens der staatslieden van bepaalde de mocratieën zijn niet groot genoeg, om hem te bemerken. Overal onder de volken van dit continent is er thans een ontwaken. Uit voorvechters en meeloopers van een uitgeleefd verleden worden bondgenooten eener opkomende toekomst. Nog gaat om deze toekomst de strijd, doch het oordeel der geschiedenis is reeds geveld. Zij heeft de denkbeelden van een nieuwen tijd, die de volken tot een nieuwe ontwikkeling en bloei moeten lelden, reeds op gang ge bracht. Haar rhythme is synchroon met den marschpas der armeeën en legercolon- nes, die als strijders voor de levensrechten hunner naties en voor de eeuw van het volk zijn aangetreden. PLANNEN VOOR EEN MONUMENT BIJ RHENEN. Omstreeks 25 oud-strijders van het 8e re giment infanterie waren jJ. Zaterdag uit alle oorden des lands te Arnhem gekomen ter bijwoning van een vergadering der Ver- eeniging van oud-strijders 8 R.I. Het doel dezer vergadering, was het aanvragen der goedkeuring van de onlangs opgerichte ver eeniging. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, res.-majoor mr. dr. Smeets uit Nijmegen, zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Spr. herinnerde aan den negendën Januari, den oprichtingsdatum van het regiment, welke elk jaar tot een bijzondere samen komst aanleiding gaf. De omstandigheden waaronder men thans bijeenkomt, zijn ech ter wel van ongekenden aard. De gebeurte nissen van 1940 hebben een sterke kame raadschap doen ontstaan, Voor het komen de jaar zag spr. als taak de versterking van deze kameraadschap, het verleenen van steun aan de nabestaanden van de gesneu velden en voorts het verstrekken van bij stand aan de oorlogsinvaliden. Spr. besloot met een opwekking om te zien op hetgeen allen ver int en zoo. de lendenen omgord en de lampen brandende te houden. Hierop werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de kameraden die in den strijd gevallen zijn. Nadat de statuten der vereeniging waren gelezen en goedgekeurd, werd medegedeeld dat het in het voornemen ligt om jaarlijks, voor het eerst Maan- daag 2 Juni a.s. bijeen te komen, op den Grebbeberg. Tijdens de samenkomst van 2 Juni a.s. zal de onthulling plaats hebben van een monument ter nage dachtenis van hen die hie? hun leven voor het vaderland lieten. Dit monu - ment, vervaardigd door manschappen van 8 R.I., zal een plaats krijgen in de nabijheid van den voomialigen com mandopost bij Rhenen. Besloten werd voorts aan alle oorlogsver minkten van het regiment in de hospi talen zijn nog 50 ernstig gewonden van 8 R.I. in verpleging een blijk van mede leven te zenden. Voorts werd overgegaan tot de benoeming van een commissie, welke tot taak heeft steun te verleenen aan de nabestaanden der gesneuvelden. Als voorzitter dezer com missie treedt op res.-kapitein Ad. Wiersinga te Arnhem. De aanwezigen, onder wie zich verschei dene oorlogs-invaliden bevonden, werden hierna toegesproken door den voormaligen commandant van 8 R.I., luit.-kolonel W. Hennink uit 's-Gravenhage. Spr. uitte zijn blijdschap over het feit dat zij, die geza menlijk op den Grebbe gestreden hebben, nu met elkaar willen trachten de helpende hand te bieden aan de kameraden die zulks noodig hebben. Spr. richtte zich in het bij zonder tot den voorzitter en tot den secre taris. res.-kapitein A. Zwarts, die zich voor deze vereeniging veel moeite heeft getroost. Overeenkomstig het gebruik dat voortaan op elke vergadering dezer vereeniging zal worden gevolgd, werd de samenkomst be sloten met een oogenblik van stille nage dachtenis aan hen die vielen. (Stand.) VERBINDING IN DEN TUNNEL TOT STAND GEBRACHT. Gisteren z$jn de laatste beletselen tus- schen de tunn tukker V en VI van den Rotterdamschen Maastunnel doorbroken De tunnel is thans zoover gereed, dat directie en aannemer op den linkeroever door de instijgschachten op het zuide lijkste tunnelstuk naar binnen gaande, den tunnel naar den rechteroever kon den doorschrijden. Van gisteren af zullen dus voor dienst gebruik rechter en linker Maasoever onder water verbonden zijn. De verbin ding tusschen het kopschot van tunnel stuk IX met het ventilatiegebouw op den linker Maasoever moet dus alleen nog doorbroken, voordat men van de eene tunnelgang naar de andere kan loopen. In het kleine plaatsje Ber- gentheim bij Hardenberg (Ov.) is de Wed. J. Kosters-Grissen door de geboorte van Trijntje Buuskoeken bet-overgrootmoeder geworden. De moeder van Trijntje is 23 jaren oud, de grootmoeder 42 jaar, de overgrootmoeder 70 jaar en de bet-overgrootmoeder 92 jaar. Allen wonen in Bergent- heim en genieten nog een goede gezondheid. OUD-GOUVERNEUR VAN CELEBES OVERLEDEN. Te 'sGravenhage is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer Th. A. L. Heytlng, oud gouverneur van Celebes. De begrafenis zal morgen om 11.45 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. Naar het ANP, rerneemt heeft de direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen be sloten voor het lagere personeel een gelijke regeling te treffen als voor het Rijiksperso- 'neel is geschied. Voor degenen, die maxi maal in de eerste loonklasse f, 1900, ln de tweede 'loonklasse f. 1843, in de derde loon klasse f. 1786 en in de vierde loonklasse f. 1729 ontvangen, wordt de bezoldiging tij delijk met zes procent verhoogd en wel met ingang van 1 December 1940. Ook voor den kinderbijslag wordt dezelfde regling als bij het Rijk ingevoerd. Voor de Nederlandsche Spoorwegen gold tot dus verre, dat van het derde kind af kinder bijslag werd verleend. Van 1 October af ls deze kinderbijslag wettelijk verplicht voor eiken werkgever. De Nederlandsche Spoorwegen zullen nu van 1 Januari 1941 af voor het eerste en het tweede kind van diegenen wier bezol diging niet, uitgaat boven maximaal ln de eerste loonklasse f. 2500, in de tweede loon klasse f. 2425, ln de derde loonklasse f. 2350 en in de vierde loonklasse f2275 een bij slag van vijftig gulden per kind per jaar uitkeeren. Verder zijn er nog kleinere verbeteringen van ondergeschikten aard. DE HEER B. A. MULLENS OVERLEDEN. Directeur van het Grand Theatre te Amsterdam. Te Amsterdam is Zaterdag op 61-jarigen leeftijd overleden de heer B. A. Mullens, directeur van het Grand Théatre ln de Amstelstraat aldaar. De heer Mullens was een der eersten, die de film hier te lande Introduceerde. De voorstellingen, die hij in den begintijd van de film gaf, werden alom ln den lande hoog aangeschreven, dank zij het voor dien tijd hooge technische peil, waarop zij ston den. Bovendien waren de explicaties van zijn broer, Willy Mullens, die de voorstel' lingen verduidelijkte, een attractie op zich zelf. Het Grand Théatre, dat hij van den heer Lehmann destijds overnam, gaf hem de gelegenheid, zijn kundigheid als theater exploitant te toonen. Dit werd een centrum van vermaak door de vertooningen van operetten met eerste kraohten. Jarenlang heeft hij met Louis de Bree hier een vau- devlllegezelschap laten optreden, dat groo te successen mocht beleven. Zijn kundig heid op welhaast ieder gebied, dat betrek king had op het tooneel, kwam hem steeds ten goede. Dank zij deze bijzondere kennis en gaven bracht de thans overledene het tot een vooraanstaande plaats in de Neder landsche theaterwereld. De begrafenis is bepaald op a.s. Donder dag op de begraafplaats „Zorgvliet." J. J. ROOVERS 75 JAAR. Gisteren vierde de oud-gemeentesecretaris van Amsterdam, de heer J. J. Roovers zijn 75sten verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd in het Amstelhotel eer. receptie ge houden, waarbij t.al van vrienden, kennissen oud-collega's, oud-leerlingen en leerlingen den jarige persoonlijk kwamen gelukwen- schen. Den heer Roovers werden door het herden kingscomité, bestaande uit de heeren H. J. Scheltema, jhr. A. E. Rutgers van Rozen burg, H. Weggemans en H. Chr. J. Roelofsz eenige geschenken aangeboden; allereerst een ets van het oude Prinsenhof, voorts een fraai uitgevoerd receptleboek, een prachtig bloemstuk en een kopergravure oud-Am- sterdam. Regelmatig stroomden van half drie af de belangstellenden de indrukwekkende recep tiezaal binnen om den jarige de hand te drukken. Persoonlijk kwamen van hun belangstel» ling getuigen, de heeren mr. G. C. J. D. Kropman, Walrave Boissevain, wethouders van Amsterdam, J. ter Haar Jr., oud-wet houder, dr. J. H. J. Vos, eveneens oud-wet houder, Klaas de Vries en J. T. Peters, oud raadsleden, ir. A. R. Hulshoff, stadsarchitect en D. G. E. baron van Heemstra, voorzitter van het blindeninstituut. DE HEER W. DIJS HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE EINDHOVEN. Bij besluit van den rijkscommissaris ls met ingang van 15 Januari j.l. benoemd tot hoofdcommissaris van politie ln de gemeente Eindhoven de heer W. Dijs. De nieuwe hoofdcommissaris werd op 27 Januari 1884 te Amsterdam geboren en ontving zijn eerste opleiding te Den Helder. Na vele Jaren rijkspolitiedienst kreeg de heer Dijs, die op recherchegebied een Inter nationalen faam heeft, de leiding van den veiligheidsdienst der N.V. Philips gloeilam penfabriek te Eindhoven. Belangrijk is, dat met dit besluit te Eindhoven een hoofd commissariaat wordt ingesteld, dat het zesde is ln Nederland. BEGRAFENIS VAN EEN OUD-REDDER. Gistermorgen ls het stoffelijk overschot van den oud-redder W. Bakker, bijgenaamd „De Gorrel", op de algemeene begraafplaats te Hulsduinen ter aarde besteld. Van het sterfhuis uit begaf de stoet zich langs het Helden der Zeeplein, waar voor het Dorus Rijkersmonument een oogenblik werd stilgehouden. Aan de groeve werd gesproken door den heer Bot, namens de Noord- en Zuld-Hollandsche reddingsmaatschappij en den heer Van Dok, namens de vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering". W.A.-LEIDERS DER N.S.B. TE NEURENBERG. Het D.NJB. meldt uit Neurenberg: Zondag ls ln het gouwhuls en op het stadhuis van Neurenberg een delegatie ont vangen van Nederlandsche WA.-leldersder N.S.B. De gasten zijn onder leiding van hun commandant, Zondervan, op reis door Duitschland. Neurenberg was de eerste stad waaraan zij een bezoek brachten. Bij de ontvangst op het stadhuis werd ook een groep Nederlandsche kunstenaars verwel komd. De WA.-lelders zetten hun reis naar Miinchen voort. De Nederlandsche kunstenaars gingen gisteren naar Berlijn. DE RADIOLUISTERVERGUNNINGEN KOMEN. door ABLOVA. De baby van Els en Tom ls waarlijk een wonder; althans volgens de enthousiaste verhalen van het gelukkige ouderpaar. Meen niet. dat er een tweede baby als deze op de geheele wereld te vinden is. zoo hon- neponnlg, zoo zoet, zoo Intelligent. Het kost thans weinig moeite om bij een van de ouders in het gevlei te komen. Zelfs een wildvreemde zou in hartelijk vertrou wen genomen worden Indien hij slechts naar het gewicht van de baby of de eerste tandjes en dergelijke belangrijke zaken wilde informeeren. Oorlogen, epidemieën, aardbevingen tellen niet meer mee; slechts de spijsvertering van de kleine kan nog de gemoederen bezig houden. Als peetvader ben lk mij van mijn plich ten bewust. Ik weet waar ik staan moet. Informeer dringender naar den weistand van de baby dan alle anderen te zamen en luister geduldiger naar de lange verhalen, die daarop volgen. Ik knik bewonderend, zet groote oogen op. schud mijn hoofd van verbazing, alles op zijn tijd en waag het zelfs niet. om op mijn horloge te kijken. Als Elsje uitverteld ls begint Tom van voren af aan, dan doet Elsje weer een duit in maar -bij benadering te schetsen, wat voor een bijzonder kind ze wel hebben. De baby heeft gelachen! Hoe ls 't mogelijk, zeg lk in oprechte be wondering als Elsje mij door de telefoon het heugelijke nieuws mededeelt. Wat een zeldzame baby hebben jullie toch Als je vanavond om acht uur langs komt kun Je het zelf zien, jubelt EJs. Graag, antwoord lk zoo gretig mogelijk en tracht een zucht, die ergens uit het diepst van mijn gemoed wil opstijgen, te onderdrukken. Heel graag, dat moet oompje ook eens zien. Om acht uur begint de voorstelling. We staan met ons drieën om de wieg ge schaard waarin de baby op zijn duim lurkt en met half toegeknepen oogjes lodderig in het niet staart. Lach eens, mijn doedeldijntje, kweelt Elsje. Lach eris tegen oompje, mekker ik en pers een lach op mijn gezicht, die een rechtschapen baby een nacht uit den slaap zou moeten houden. De baby zuigt en staart. De eer der fami lie eischt. dat hij tegen oom gelachen heeft. In allerlei toonaarden klinkt het „lach eris" met de koozendste toevoegingen door de kamer. Zonder resultaat. Moet-ie soms een schoone?fluistert Het A.NP. meldt: De aangifteformulieren voor radlolulster- vergunnlngen, die thans bij honderdduizen den bij de P.T.T. binnenstroomen, worden, na volgorde van den datum van ontvangst, zoo snel mogelijk behandeld. De P.T.T. werkt met man on macht om de luisterver gunningen de deur uit te zenden. Niemand make zich dus ongerust: de radiovergun ningen komen. Wie zijn aangifteformulier nog verzen den moet, vuile het aan beide zijden volle dig en duidelijk ln en vergete de ondertee- kenlng niet. Op deze wijze helpt men de P.T.T. alles snel te behandelen. Niemand wachte niet de betaling der radlobljdrage, tot hij zijn vergunning heeft ontvangen. Men gireere thans reeds het verschuldigde bedrag op de postrekening 400200 of koope de radlozegels voor Januari en eventueel ook reeds voor Februari. Men kan dan rustig de komst der lulstervergun- ningen afwachten. EEN VEEBOEKJE. Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening ln oorlogstijd mededeelt, ls tot Invoering van een zoogenaamd veeboekje overgegaan. Dit boekje, dat aan lederen bij een landbouw-crisls-organlsatle georgani seerde ls uitgereikt en dat bestemd ls om te allen tijde den- stand van zijn veestapel te doen blijken, heeft betrekking op rund vee, varkens, paarden en schapen. EEN LANDBOU W WETENSCHAPPELIJK GILDE OPGERICHT. het zakje en ten slotte praten ze door el-1 Tom. Hoe kan-ie nu lachen met een. kaar om den verbaasden, omstanders toch Nouehzegt Elsje peinzend. I De heeren wenden zich discreet af. Maar zelfs daarna weigert de baby te lachen. Een verstandig kind, zeg lk om de situatie te redden. Een kind met karakter, dat het vertikt om zich te laten beflikflooien 1 Toch ls het een schat, zegt Elsje alsof ik het zou wagen het tegendeel te beweren. Hij wordt Ingenieur, Iaat Tom er vrij onlogisch op volgen. Da's een mannelijk beroep. Dokter, knikt Elsje beslist. Er bestaat geen mooier beroep dan dokter. Maak-em chauffeur op een ziekenauto, zeg ik opgewekt, dan heb je van alles wat; technisch enne Lach eris tegen oompje. Tom steekt zijn tong uit, trekt domme, lachende, vrager.de gezichten, rolt met zijn oogen en zwaait met zijn sleutelbos. Schei uit, zegt Elsje snibbig. Je zou dien schat laten schrikken. Is het niet m'n dok tertje Ingenieur, bromt Tom en laat zijn sleutels rinkelen. JijJijach Ik voel mij overbodig worden. Boven de wieg kruisen zich booze blikken. Elsje stampt met haar hakje op den .grond, Tom zegt iets onaardigs. Er zit onweer in de lucht. Wat moet lk doen? Over en weer vallen nu onprettige woorden. De wieg staat daar als een barricade; misschien als een sym bool Dan lacht de baby. Een aapachtige grijns trekt over zijn ge zichtje. Breede rimpels trekken zijn tande- looze mondje open en zijn oogjes dicht. Hij lacht.' Een cynische ondoorgrondelijke lach. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) In een Zaterdag in hotel .Noord-Brabant" te Utrecht gehouden vergadering van aan de Landbouwhoogeschool te Wagenlngen afgestudeerde Ingenieurs en dierenartsen, werd besloten tot oprichting van een land bouwwetenschappelijk gilde. Ir. S. D. Rispens, uit Den Dolder, oud- rijkslandbouwconsulent ln Friesland, die het Initiatief voor de bijeenkomst had ge nomen, zette uiteen, waarom naar zijn op vatting de dierenartsen en de Wagening- sche Ingenieurs ln één verband behooren samen te werken. Beider taak ligt op hetzelfde gebied en de practijk brengt hen veelvuldig met el kaar in aanraking. Opgedane ervaringen worden thans onvoldoende uitgewisseld, al lerlei vraagstukken blijven onopgelost doordat men langs elkaar heen leelt en werkt. Ir. Rispens wraakte het gemis aan begrip voor het boerenleven bij de huidige wetenschap. Dat aan de Hoogesohool in Wageningen en aan het Veeartsenijkundig Instituut te Utrecht geen onderwijs wordt gegeven ln plattelandsche cultuur ls een tekort, waarin moet worden voorzien. Ten slotte stelde lr. Rispens de vorming van een landbouwwetenschappelijk gilde voor. een organisatie, die niet bij eenlge politieke party zal zijn aangesloten, maar wel zich op 'het standpunt stelt, dat de ontwikkeling in natlonaal-soclallstlsche richting gaat. Het gilde zal twee afdeelln- gen hebben, een voor Ingenieurs, waarvan ir. Rispens de leiding heeft en een voor dierenartsen, onder leiding van dr. G. Mo- nierter. Op de vergadering werden ten slotte reeds eenige problemen besproken. MAATREGELEN TEN AANZIEN VAN DUIVEN. De seeretaris-gneraal van het departe ment van blnnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters medegedeeld dat de gel dende uitzondering ten aanzien van króp- pers, pauwstaarten, raadsheeren, tuimelaars met sokken alsmede slenkers, vervallen ls. Mitsdien behooren alle soorten van slerdul- ven zonder uitzondering ter registratie te worden opgegeven. Tot deskundige op het gebied van sler- duiven is aangesteld de secretaris van den Nederlandschen bond van sierdulvenver- eenigingen, de heer C. A. M. Spruyt, van Beverninghlaan 36, Gouda. Laatstgenoemde is met het reglstreeren van alle sierduiven belast.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9